het in vijandelijkheden te betrek ken. misschien zelfs in oorlogen met andere volkeren, en om die re den zou het verbond aan het Rus sische volk zoo onwelkom moge lijk zijn. ,Op de vraag of hei Russische volk meegaat met hei enthousias me van het Pimnsche. volk, meen ik te kunnen; antwoorden, dat het Russische volk niet alleen niets heeft van dat enthousiasme van het Fransche volk (als dat enthousias me inderdaad bestaat, waaraan ik twijfel) maar dat, indien het alles wist. wat er gebeurt en gezegd' ■wordt in Frankrijk over dat ver bond. het veeleer een gevoel van wantrouwen en antipathie zou neb ben voor een volk, dat zonder eeni- ge reden plotseling een spontane en buitengewone liefde gaat koes teren voor het Russische volk- „Wat de derde vraag aangaat „Wat is de strekking van dat ver bond voor de beschaving m het al gemeen meen ik het recht te hebben te veronderstellen dat, aan gezien dit verbond geen ander mo tief kan hebben dan oorlog of drei ging met oorlog tegen andere vol ken, zijn invloed! alleen een ver keerde kan zijn. Wat de strekking van dit verbond aangaat voor de twee volken, die het hebben geslo ten. bet is duidelijk dat het tot nu toe niet anders heeft opgebracht en in de toekomst ook niet anders kan opleveren dan het grootst mo gelijke kwaad voor de beide volken. De Fransche negeering, de pers, evenals d'at gedeelte van de i'ran- sehe samenleving, die het verbond toejuicht, hebben reeds zeer groote tegemoetkomingen moeten doen. en zij zullen genoodzaakt worden er nog meer be doen, en zij zullen hun ne tradities van een vrij en menscn- lievendi volk te zijn moeten com- promitteeren, om den schijn te heb ben te zijn of inderdaad te zijn een van gevoelens en gedachten met h<?t meest achterlijke en wreedste gouvernement van. geheel Europ „En dat is geweest en dat zal zijn een groot verlies voor Frankrijk, terwijl voor Rusland dat verl'on/i reeds gehad; heeft en nog zal heb ben. als het blijft bestaan een nog veel verderfelijker invloed Sedert heit sluiten van dit ongelukkige verbond bekommert die Russische regeering, die vroeger nog eemg schaamtegevoel had voor de publie ke meening in Europa en daarmede rekening hield, zich daarom niet langer, en, zich geschraagd voelend door die vreemdsoortige vriend schap van een volk, dat het be schaafdste der wereld heet, wordt zij van den een en dag op den ander nog achterlijker, nog despotieker, en, nog wreeder. Zoodat dit vreem de en ongelukkige verbond, vol gens zijne meening, niet anders dan den slechteten invloed kan he o. ben op het welzijn, der twee volke ren zoowel, als op de beschaving in het algemeen." 't Komt der N.R.Ct.voor dat, moge er veel waars zijn inTolstoj's uiting, zij in veel opzichten toch wel te zwartgallig is. Inzonderheid schijnt Tolstoj over het hoofd te zien, welk een machtig tegenwicht t Fransch- Russische verbond! kan geven te genover de aanmatiging van Duitschland. dat. eerst in het drie voudig verbond, overheerschend dreigde te worden in Europa en nu meer en meer zich bij Engeland en Engelsche manieren gaat aanslui ten. Het Fransch-Russische verbond werd oorspronkelijk opgericht te genover de destijds nog gevreesde macht van het drievoudig verbond. Wellicht dat Oostenrijk en Italië nog eenmaal blij zullen wezen zij net ook indirect, ertoe te hebben medegewerkt, dat tegenover den Duitech-Engelsche.n invloed een machtige tegenstandier is gescha pen. en J. Rietdijk; pxop. geneeskunde: de heer A. B. Kruidenier; cand. klos. lett. de heer A. Rutgers; cand. rechten: de heer G. A. Verschoor. Leiden. Geslsagd voor het candi- aaats-examen godgeleerdheid eerste gedeelte: de heeren A. Klaver en A. W. Groenman; voor het tweede na tuurkundig examen de heer J. L. P. H, Knopert; voor het candidaats-examen rechten de heer D. M. Paré; voor het doctoraal examen rechten de heer E. Poulie. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het 2e natuurkundig examen door de hh. J. J. L. D. van Hoevell, F. J. Johan; H. F. Leenheer; het candidaats-examen in do geneeskunde door den heer J. Nijland; het doctoraal examen in de geneeskunde door den lieer F. B. de Walle; het theoretisch geneeskundig examen door de heeren J. P. Backer en C. de Boer. Aan dezelfde Universiteit zijn be vorderd: tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift „Zwangerschap met een ziek hart" de heer G. H. van Waas- bergen, arts, geboren te Mijnsheeren- land; tot doctor in de Rechtsweten schap op „Stellingen", de heer A. M. A. van der Ven, geboren te Rotterdam. Leiden. Geslaagd voor het propae- deutisch examen godgeleerdheid de heer B. Nieuwburg. Groningen. Het candidaats-examen in de rechtsgeleerdheid werd met goed gevolg afgelegd door den heer IJ. J. H. van der Meulen. Binnenland. De Groothertog van Oldenburg en fa milie. die per stoomjacht hier te lan de verwacht wordt, zal eenige dagen de gast zijn der Koninklijke familie op het Leo. Academische Examens. Utrecht. Cand. geneesk.de heer C. C van der Flier; 2e natuurk. ex.; de heeren J. P. Pijl en F. A. Schalij; le natuurk. ex.: de heeren II. de Groot Tweede Kamer. Op liet wetsontwerp ter herziening der wettelijke bepalingen betreffende: 1. de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire offi cieren bij zee- en landmacht; 2. de mi litaire pensioenen bij zee- en land macht, is een nota van wijzigingen door de ministers van marine en oor log ingediend, waarvan de strekking is, in hoofdzaak te behouden wat thans ter zake bestaat, betreffend'© de bevor dering van officieren naar ouderdom van rang en keuze, waaromtrent de tegenwoordige ministers betreuren, niet alleen dat in de bedoelde ontwer pen. hunner ambtsvoorgangers twee voor zee- en landmacht geheel van el kander afwijkende stelsels werden neergelegd, maar vooral ook dat de bestaande stelsels daarbij zoo goed als geheel werden prijsgegeven. Voor hot overige vereenigen zij zich met den inhoud van bedoelde ont- werpen. In aansluiting aan het bericht in „Het Centrum", dat de heer jhr. mr. Leo van Nispen, lid van de Eerste Ka mer voor de prov. Utrecht, zeer ernstig ongesteld is, meldt de „Arnh. Ct." dat jhr. Van Nispen reeds geruimen tijd bedlegerig is en zijne krachten lang zaam maar gestadig afnemen. In het diaconessenhuis te 's-Graven- hage is op 37-jarigen leeftijd overleden markies S. Ito, directeur van die Ja- pansche Bank. De heer Ter Laan, lid van de Tweede Kamer voor Hoogezand, te Delft, nam Woensdagmiddag, overeenkomstig zijn tot de Kamer gericht schrijven, deel aan de werkzaamheden in openbare vergadering en daarna in de af deelin gen. Zaterdag zijn te Scliimmert twee kin deren overleden, het eene vier het an dere veertien jaren oud, vermoedelijk tengevolge van het drinken van bran dewijn uit eene flesch, die zich onder hun bereök op de slaapkamer bevond. Het saldo van de tweede wetenschap pelijke balans van het Pensioenfonds van weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren volgens de ,,N. R. Ct.", thans opgemaakt. Na aftrek van de aan het rijk verschuldigde uitkee- ring van 4 millioen, zal eene som van ruim tien millioen gulden overblijven. een bosch te overwinteren, waartoe zij bereids met het maken van een hou ten hut waren aangevangen. Een bijl en ander gereedschap hadden zij te Nijmegen voor dat doel aangekocht. Hunne desertie was alzoo van korten duur, daar zij door de politie aan hun ne ouders zijn overgegeven. Ongewenschte bezoekers. De inbrekers vormen in Amsterdam het onderwerp van den dag, zegt het „Hbld." Echter zijn er nog andere in dringers tegen wie men op zijn hoede dient te zijn. Van verschillende zijden bereiken ons klachten over een twee tal personen, die met groote driestheid in de huizen doordringen. De een is een koopman in politoer. De man treedt zoodva de meid heieft opengedaan binnen en volgt haar op dsn voet als zij den bezoeker bij me vrouw gaat aandienen. Hij staat dan al in de kamer vóór men het weet. Met groote woordenrijkheid beveelt hij zich zelf en zijn artikel aan en hij is won der wel gesorteerd in visitekaartjes met goedklinkende namen. Hij weet door zijn driest optreden de dames ge heel van streek te brengen, en is niet weg te krijgen alvorens zij een dozijn flesclijes politoer dat uit spiritus, water en een kleurstofje bestaat voor grof geld hebben gekocht. De man weet precies wanneer de heer des hui zes uit is; liefst slaat hij zijn slag in huishoudentjes van jonggehuwden, waar hij de meeste kans heeft in me vrouw een onervarene te vinden. Zijn voorkomen is fatsoenlijk; hij spreekt met Duilsch accent. De tweede maakt er werk van op i soortgelijke wijze aan den kost te ko men. Hij weigert d© kamer te verlaten indien men hem niet eenig geld heeft ter hand gesteld. Daar zijn voorkomen ook gunstig is. laat gewoonlijk de meid hem binnen. Hij heeft dan geleeenheid zijn bedelpartij voor te dragen en ver toont brieven met aanbevelingen van wege den secretaris der Koningin, jhr. Van der Staal, welker echtheid moei lijk is na te gaan. Door den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, zal te Breda eene kookschool voor meisjes uit den arbei dersstand worden opgericht. Het plan bestaat om gedurende drie winter maanden onderricht in het koken te geven. vangen is te Arnhem ontsnapte, is te Nijmegen aangehouden. De Haagsche industrieschool her dacht Woensdag onder vele blijken van belangstelling haar 25-jarig be staan. Een 2-tal jongeheer ties leerlingen aan eene bekende inrich ting van onderwijs te Nijmegen, 14 en 16 jaren oud, verlieten Zondagnamid dag heimelijk de ouderlijke woning, een briefje achterlatende, waarin zij mededeelden, naar Parijs te zullen gaan. Maandagmorgen omstreeks half acht, kwam de te Hatert gestationneer- de veldwachter Wiersma hen op het spoor, vervolgde hen per fiets en in een bosch nabij Groesbeek kreeg hij ze in handen. Den nacht van Zondag op Maandag hadden zij in een hotel te Cleve gelo-l gee.rd, waarna zij besloten waren in] Het ongeluk op het Killarney- meer overkomen aan den bij de Hoogere Krijgsschool gedetacheerden luitenant M. T. H. de Brouwer van het 4e regi ment infanterie, blijkt zich aldus te hebben toegedragen. Het jeugdige echtpaar nam deel aan een door de bekende firma Gook georganiseerd tochtje per boot naar Dunloe-kaap. Bij het verlaten van het Lowermeer, langs een snellen stroom, kwam het bootje in aanraking met. de rotsen on der de Old Weir-brag. Plotseling sloeg de boot om. Ondanks de meest krachtige pogingen om het geheele ge zelschap behouden aan wal te bren gen, gelukte het slechts 9 personen te redden. Mevrouw De Brouwer wordt thans in het Pleasons Hotel te Killarney door een liefdezuster ver pleegd. Het stoffelijk overschot van luite nant De Brouwer wordt in Nederland begraven, te Hillegersberg of te 's Gra- venhage. Uit de rekening en verantwoording van het Dames-comité te Samarang tot ondersteuning van de slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika in de „Javabode" opgenomen, blijkt, dat in 't geheel de ontvangsten hebben bedra gen 22.328.28, waarvan na aftrek van alle kosten, voornamelijk de uitrusting en het werk van de ambulance der doc toren van Kerckhoff en Buning, een saldo is overgebleven van f 2210.20 1/2, hetgeen aan Dr. Leyds zal worden overgemaakt. Weer een automobielongeluk Te Loenhout aan de Belgische grens is Dinsdag een automobiel in volle vaart tegen een boom gereden. De au tomobiel vloog aan stukken, terwijl de reizigers, een heer en dame uit Brus sel, doodelijk gewond werden. De da me is reeds overleden. De oud-marinier Van Houten, die in don nacht van 16 np 17 Aug. uit de ge- Atjeh en Djambi. Blijkens uit Indië ontvangen telc- graphische berichten zijn sedert de jongste inededeelingen dienaangaande in de St.-Ct. van 7 September 1901, no. 209 bij de krijgsverrichtingen: a. in Atjeh en cnderhoorigheden ge sneuveld de eerste-luitenant déï infan terie H. Ermerin9 en de fuseher J. Oostrom (no. 51341), gewond do serge ants J. Reinders (no. 53172/966) en A. Magon (no. 38235), de kanonnier W. de Goijer (no. 46508) en de fuseliers A. Bakker (no. 51546) en J. N. Bertens (no. 38747); b. in Djambi, levensgevaarlijk ge wond de fuselier O. F. Fröhlich (no. 43633) en gewond de fuseliers F. C. van Eerderwijk (no. 39484), P. W. Over- duyn (no. 47836) en H. Leuver (no. 35644). (St-Ct) Geen gunst maar recht. De heer Ter Laan zet in Het Volk uitvoerig het verloop der hem betref fende quaestie uiteen. Hij verklaart, dat daarbij geen sprake is van een gunst-, maar van een zuivere rechts- quaestie. „Waar door menig gemeentebe stuur zoo schrijft hij de socialis ten bij verschillende gelegenheden ge trapt werden, omdat ze socialist wa ren, is hot mij een genoegen ,te kun nen verklaren, dat hiervan te Delft geen sprake is. Ja, nog sterker, als het er om ging. een gunst uit te deeleu, dan zonden 13. en W. van Delft daartoe gaarne bereid zijn. „Maarzij achten elke regeling, waar bij mij mogelijk zou worden, aan de werkzaamheden der Kamer deel te ne men, nadeelig in het belang van het Delftsche onderwijs. Zij willen in gean enkele schikking treden en zoo hebben we hier het eerste geval, waarbij uit gemaakt moet worden, of aan een ge meenteambtenaar het recht om sitting te nemen mag worden geweigerd. „Ook het zuiverste geval, omdat alle overwegingen van persoonlijken aard buiten bespreking kunnen blijven, daar ze niet aanwezig zijn." Gelijk men weet, was de heer Ter Laan voornemens voorloopig 's Woens dags, wanneer er geen school is, aan de werkzaamheden der Tweede Kamer deel te nemen. Volgens zijne verkla ring is hem echter onderhands te ken nen gegeven, dat het bijwonen van de vergadering der Kamer, zelfs op zijn vrijen Woensdagmiddag, uit zou loe pen op niet-eervol ontslag. Huiselijkheid op straat. Zondagmorgen. Utrechtsche-straat te Amsterdam. Tien uur. Oud mannetje van het Isaac-van-den-Dam-type staat naast zijn schoenenbak en wacht op klanten.Oude vrocw nadiert, heel ouwe lijk, diep-ruw gerimpeld geel-goro huid, vuil-vette haren, vies-witte muts. Kleeren slobberig, slordig en stuk, oud als het vrouwtje, alles te zamen vies- leelijk als de ouderdom harer natie Ze draagt in de handen een oerreti cuul, een zwart berookt keteltje en een kommetje. Uit de refcicuul neemt ze brood voor den man, uit het keteltje schenkt ze gebruind water. En hij eet zijn morgenbrood. Maar niet alleen. Want ook voor zich neemt ze brood uit den zak en eet met hem. En beurt om beurt drinken ze uit bet kommetje. Het brood is zoo onsmakelijk, als het zoo alleen, zoo zonder huiselijkheid gegeten wordt Zij schept zijn huise- lijken haard op straat. Mooi oud jodenvrouwtje! (Het Volk). Rechtszaken. Moord te Tilburg. Voor de rechtbank te Breda werd Woensdag behandeld de zaak van de achttienjarige Marie Bierens uit Til burg, beschuldigd van het opzettelijk haar broertje van het leven berooven, door hem in een met water gevulde waschkuip te werpen. De officier van gezondheid Dekna- tel, van Breda, verklaart, dat het kind verkeerde in een slechten gezondheids toestand maar overigens wel levens vatbaarheid bezat- Toen get. het lijkje omdraaide liep ongewoon veel vocht uit den mond. Uit den toestand der longen bleek, dat de dood was het ge volg van verstikking in water. Get. heeft ook bevonden dat de ver moorde is lijdende geweest aan borst vliesontsteking, deze was echter reeds geweken en kon niet zijn de oorzaak van den dood. Get, heeft hekl. herhaaldelijk be-1 zocht en niets abnormaals bij haar bemerkt. Ze scheen hem toe met onder den indruk van haar daad en zebs vrij onverschillig te zijn- Het gezin is blijkens de verUarmg van den inspecteur van poliüezeer slecht bekend. De vader verdient on Eevecr I 8 per week, waarvan het ge heeie huisgezin moet bestaan. Bekl. had veel omgang met slecht heken staande mannen. Alle kinderen waren verzekerd, eerst tegen I 50. maar ongeveer ilnc maan den was deze verhoogd met nog I Ook dus de vermoorde. Er was echter slechts f 50 na den dood uitbetaald. Bek!, erkent thans alles wat zi] vroeger tijdens de verschillende ver- Uooren verklaard heelt. Zij verklaart thans de misdaad al- dUMoeder was buiten aardajppelen rooien en zij was binnen bij het kind. Torn ze zich omkeerde liep ze tegen het kind aan en hoorde het in de kuip vallen, ze zag het kind in de kuip.Dg gen en haalde het er niet uit Ze bleel er stil hij staan kijken, van schrik, zon der iets er aan te doen. Ze is toen dadelijk naar haar moe der gegaan, maar kon niet hard loo- pen." Geroepen heeft ze ook niet. De president zegt dat hij zoo n ver klaring eenvoudig niet kan gelooven, 't is van begin tot eind leugen Bekl. houdt schreiend vol dat ze de waarheid zegt. Ze hielden thuis Ule- maal heel veel van haar broertje of schoon ze vroeger geheel het tegen overgestelde verklaarde. Ilaar broertje was ruim een laar m het verzekeringsfonds geweest. Ze had den slechts 50 ontvangen omdat het ventje nog geen zes jaar was, anders, zou er f 100 uitbetaald zijn. Subst.-off. van justitie constateert ten eerste dat de dood is ve|r00"^ door verdrinken. Dat verdrinken s volgons bekk's gerechtelijke l>ekentems veroorzaakt door handelingen van bekl.. Deze bekentenis wordt Jeves tied door de getuigen. Wettig bewijs is dus geleverd, tenzij bekl. die bcken- tenis heeft herroepen op gronden. Dit nu heeft niet plaats ge hWe hebben te doen met een die haar machteloos broertle koelbloe dig vermoordt in een kuip, waarin l» C Toclfzijn er misschien verzachtende omstandigheden tc pleiten. Belda.egde is nog jong en opgegroeid m een pet- versclie omgeving, bovendien blijkt ze het wél met haar moeder eens te zijn S<Subsh-olficier, het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen ach tend. requireerde een gevangenisst ^De verdediger verklaarde niet te kunnen begrijpen, dat men als bekentenis de verklanng van bekl.. dat ze, om haar moeder wat te plagen haar broertje had vennoord. Sat ts onmogelijk. Zoo iemand moet krankzinnig zijn. J™ den om een ander wat te plagen. ""Sok is de moord niet gepleegd om bet geld machtig te worden. Dan zou den ze hebben gewacht tot de ver moorde zes jaar was. Dc bekentenis is dus eenvoudlgon- mogelijk Ze ie waar, maar dan is de bekl. krankzinnig, óf ze «onwaar, maar dan is er geen bekentenis. Pleiter vraagt dus, ól 0I,ae™®!1 naar bekl-'s geestvermogens, óf vri] ^Uitspraak Vrijdag over 8 dagen. over de opleiding tot onderwijzer, wordt ook in een kring van onderwij zers van een andere richting het ge- I wicht eener betere opleiding uiteenge- zet. In „De Katholieke School" van 19 Sept. wordt in een hoofdartikel, naar aanleiding van het optreden van het christelijk ministerie, heit eerst noo- dige voor de kathoiieke onderwijzers genoemd: een betere opleiding. Noch. in wetenschappelijk, noch in godsdien stig opzicht, zoo wordt daar gezegd, geeft de normaalschool voldoende ic- sultaten, en met kracht wordt aange drongen op de oprichting van meer kweekscholen, waaraan leeraars werk zaam zijn, die zich geheel aan do taak ,der opleiding kunnen wijden. Juist wat ook voor het openbaar ond-nwijs nooeftig is. (Schoolblad). INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 80 cents per regel. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. In aansluiting aan het in het vorig blad opgenomen bericht aangaande de te Bazel gehouden constitueerende vergadering der Internationale ver eeniging voor wettelijke bescherming ■an arbeiders, zij gemeld dat Zater- lag jl. de statuten goedgekeurd zijn. en een aantal buitenlandsche afdee- lingen in de Vereeniging zijn opgeno men. Als plaats voor de volgende sa menkomst is Keulen aangewezen. De mijnwerkers van Herve hebben besloten zich aan te sluiiten bij de al- gemeene werkstaking in het Luiksche bekken. Ook te Ans is een motie ten gunste van de staking aangenomen. Woensdag, zoo verwachtte men, zou ook te Herstal de arbeid worden neer gelegd^ Onderwijs. Opleiding van onderwijzers Juist terwijl het hoofdbestuur van het N. O. Cz. oen referendum uitschrijft Sport en Wedstrijden. Voetbal. Dordtsche Lauwerkrans. H. V. V. II, Den Haag, sloeg Zondag Volharding (R'dam) met 5—1 en D. F. C. I. Olympia met 2—0. Voor den eindstrijd komen dus in aanmerking: D. F. C. I en H. V. V. II, welke wedstrijd vermoedelijk eerst ein de October zal worden gespeeld, daar de N. V. B. geen uitstel heeft wenschen :e.v£rleenen> en de D- F- c- minstens tot 20 October bezet is. De Amsterdamsche Voetbal Ver. R. A-P. speelt Zondag a.s. haar eersten officieelen le kl. comp. wedstrijd tegen Haarlem". Wielernieuws. De Maastrichtsche Wielerbaan zal, wegens gebrek aan belangstelling, ver moedelijk worden opgeheven. Zeilen. De America-Cup. Er is overeengekomen dat. te begin- nen met heden 3 October, de Sham rock II en de Columbia eiken dag zul len varen in plaats van om den ande ren dag (Zondagen uitgezonderd), tot dat de kamp beslist is. Leger en Vloot. Uitslag her-examens Kon. Mil. Academie. Overgegaan in het 2e studiejaar: inf. hier te lande: G. A. de Brauw, P. L. Douwes, E, A, v. Poelvoerde, S. A. Smits. Inf. Ned.-Indië: M. E. F. Bajetto, J. Engelbert van Bevervoorde, Th. E. v. Hasselt, G. .J. van Hoogenhuijze. D. de Jongh, W. F. de Jongh, J. A. v. Kesteren, P. A. Kunst, I. Troostwijk, G. P. v. d. Waart van Gulik. Cav. h. t. 1.: A. P. M. Boellaard. Art. h. t. 1.: P. A. de Brouwer, J. Doorman, J. W. v. d. Goes, A. E. W. de Jong, A. Numans. Art. Ned.-Indië: A. Pufkus. Genie h. t. 1.: W. P. C. Colthoff, J. C. van Reenen, J. N. Schreuder. Genie Ned.-Indië: B. D. W. J. v. Gar deren, J. L. C. R. Lacevlle, A. Pasteur. Overgegaan naar het 3e studiejaar: inf. h. t. 1.: W. W. Glasius. D. Hal- bersma, L. H. Leclercq, J. J. J. v. Stuij. vesand Meijn, jhr. A. F. J. H. Wittert v. Hoogland. Inf. Ned.-Indië G. J. A. van Eek, W. verloren geraakt,. Nadat er echter eenige weken verloopen waren; zon der dat wij verder iets hoorden, werden wij ongerust en schreven aan de huizen te Bremen en Ham burg, waarbij mijn vader geaccre diteerd geweest was. Wij ontvingen ten antwoord, dat. hij daar geweest was en zich aanzienlijke sommen had laten uitbetalen; daarna was liij vertrokken en hadden zij niets meer van hem vernomen. Vervolgens schreven wij aan hot gemeentebestuur van Bernburg, deelde Plehn den officier van ju stitie verder mede, waarop wij tot onze© schrik als antwoord ont vingen, dat die heer Eduard Plehn daar in het geheel niet vertoefd had. Men had overal inlichtingen trachten te verkrijgenook had men navraag gedaan bij een daar nog levenden horlogemaker Plehn, maar van dezen tot antwoord ont vangen. dat hij van zijn neef Edu ard Plehn, die reeds voor meer dan dertig jaren naar Engeland was ge gaan, niets meer vernomen had. Nu moesten wij wel tot de over tuiging komen, dat mijn vadler een ongeluk was overkomen. Ik ging onmiddellijk scheep en kwam einde November te Bremen aan, heb echter daar evenmin als in Ham burg meer te weten kunnen ko men, dan men ons geschreven had. Daarna ging ik naar Bernburg, vond daar ook wel geen spoor van mijn vader, maar toch een verren bloedverwant, d'en horlogemaker Plehn, waarvan ik u juist gespro ken heb. Deze vertelde mij veel bij zonderheden uit de jeugd van mijn vade-r. Daarbij sprak hij ook van een schoolkameraad van hem, een zekeren Robert Langenbruch, die even als hij, lange jaren: geleden, naar Engeland was gegaan. Robert LangenbruchDat is de naam van onzen, nieuw gekozen senatorriep die officier van justi tie uit. Daar spreek ik straks wel over, zeide de Amerikaan met een afwe rend handgebaar, alsof het hem hinderde, dat hij in de rede werd gevallen. De horlogemaker Plehn nu had het volstrekt niet erg op Langenbruch begrepen. Hij was een wees en op kosten van de stad opgevoed dankbaarheid scheen hij echter niet te kennen. Hij had tenminste nooit weer iets van zich laten hooren. ofschoon de horloge maker vernomen had, dat het hem zeer goed moest gaan. Men zei nl. dat hij een rijk e>n geacht koopman in Lübeck was. Dan zou het dus toch de sena tor Langmbrach zijn, viel de offi cier van justitie hier wedier in. Hij kom er zich in het geheel geen voor stelling van maken, waarop de zaak eindelijk zou uitloopen. Plehn vervolgde echterIk be sloot nu om naar Lübcck te gaan, want ofschoon mijn vader zich te genover ons nooit over dezen vriend van zijn jeugd had uitgelaten, hield ik het toch niet voor onmogelijk, dat hij hem kon hebben opgezocht. Eerst echter ging ik na ontvangst van een brief van zijn vriend Ralph Wilson, hij sprak dezen naam met nadruk uit, naar Berlijn, waar hij destijds verblijf hield. Mijn vader had ons in zijn laatsten brief, die het poststempel van Hamburg droeg, opdracht gegeven om onze volgende aan hem gerichte brieven „Poste Restante" naar Berlijn te zenden. Ralph Wilson nu had op zich genomen om te onderzoeken of de brieven ook waren afgehaald^ en wat wij gevreesd hadden, bleek waar te zijn. de brieven lagen nogl op het postkantoor. Tevens deelde Wilson mij mede. dat hij een spoor gevonden meende te hebben en daarover persoonlijk met mij wenschte te spreken. Er was hem een courant in handen gekomen met uw oproeping en hij kreeg daardoor het vermoeden;, dat do on bekende döodle misschien mijn va der zou kunnen zijn. Waarom deelde hij u dat ver moeden niet per brief mee, dat wa re toch veel eenvoudiger geweest? vroeg de officier van justitie. Wij Amerikanen schrijven niet gaarne over gewichtige aangelegen heden, een reis per spoor van ette lijke uren beschouwen wij als veel mindier omslachtig dan het schrij ven van een langen brief, was het op trotschen toon gegeven ant woord. Ik gaf er daarom later ook de voorkeur aan de zaak per soonlijk en niet schriftelijk te be handelen. In de eerste plaats reis de ik nog eenmaal naar Hamburg, in gezelschap van mijn vriend, die ter wille van< mij zijn. reis naar Ita lië nog een,igen tijd had! uitgesteld. U deelde dus het vermoeden van uw vriend!? Meer dan dat. Het stond, zoo dra ik de oproeping gelezen had', bij mij vast, dat het gevonden lijk, dat van mijn vader was. Maar gij hadt daarvoor toch geen enkel ander bewijs, dan de voorletters waarmee het linnengoed gemerkt was, sprak de officier van justitie. Met uw verlof, antwoordde de Amerikaan spottend beleefd, ik wist, dat die mijnheer Robert Lan genbruch, de vriend der jeugd van mijn vader in Lübeck woonde, en dat het spoor van mijn vader van Hamburg uit is verloren gegaan. Maar mijnheer! riep de offi cier van justitie uit. Weest u zoo goed, mijnheer, om mij verder aan te hooren, sprak Plehn op beslisten toon. Wij de den in Hamburg in alle hotels na vraag. Als gij u tot de politie gewend hadt zoudt gij spoediger uw doel bereikt hebben. Toch niet, want mijn vader heeft zich slechts ander den naam van mr. Edward uit Louisville in het vreemdelingcnboek dioen in schrijven. Hoe weet u dat? Ik gaf een zeer nauwkeurige persoonsbeschrijving van hem en een zeer in het oogvallend kentee- ken aan. Daardoor werd ook de herinnering van de kellners uit het „Hotel TEurope" aan hem weer le vendig. Hij heeft daar gedhrende twee dagen zijn intrek genomen en is op d'en morgen van den 11 en Augustus met een klein handkoffer tje op reis gegaan, naar Lübeck Zijn bagage-koffer, d'ie anders ook niet zoo heel groot is, want hij hield er niet van veel bagage mee te nemen, heeft hij vooruitgezon den naar Berlijn, waar deze op het oogenblik nog wel aan 't station zal zijn. Waarom zou uw vader zich in Hamburg eigenlijk onder een an deren naam hebben opgehouden? vroeg de officier van justitie. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2