Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. voor abonnés van Haarlem's Dagblad. J. Th. EERT, Rozenprieelstraat 49zwart, alhier, A. C. DAUDEIJ, Gedempte Oude Gracht 91, alhier, föe Jaargang Maandag 7 October 1901. No. 5605 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveBtigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1-65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37^ de omstreken en franco per poet 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cte. Buiten het Arrondissement Haarlem i* de prqs der Advertentiën Tan 15 regels 0.75, elke regel meer 015. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telofoonnnmmer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité EtrangèreQ. L, DAUBE Co. JOHN F. JONE§j Succ., Parijs SI1** Faubourg MontjmsjJre. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is KITCHEN ER. De onderdeelen waren cent, rek en hit. Het aantal goede oplossingen bedroeg 650. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULDEN toegewezen aan den Heer en de tweede prijs zijndeTWEE GULDEN VIJFTIG aan Mejuffrouw De prijzen kunnen van Maandag af ten onzen Bureele, Kam persingel 70, tegen quitantie in ontvangst genomen worden. Ons nieuwe prijsraadsel luidt als volgt: Mijn geheel bestaat uit 8 letters en is een plaats in de provincie Limburg. Om een voertuig tot stilstand te brengen gebruikt men een 1,3,5. De aarde is bijna volkomen 4, 2, 7, 8. Een 6, 2, 4 is een lichaamsdeel. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld 1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun brietje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarnea, Kampersingel 70, hebben bezorgd. Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belast is. 2°. In elk Zaterdagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. 3°. Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan bij weder mededingen. Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enve- loppe te doen en daarop te schrijvenPrijsraadsel van Haarlem's Dagblad. Hun, die ook voor de Prijsraadsels in de »Zaterdagavond« in zenden, wordt verzocht deze oplossingen in eene afzonderlijke enveloppe te doen met het opschrift: Prijsraadsel van de Zater dagavond. Ingeval de twee verschillende oplossingen in één enve loppe zijn gesloten, komen geen van beide in aanmerking. Politiek Overzicht. Uit de Kaapkolonie weer nieuws. Commandant Scheepers is volgens een telegram' uit M-atjesfontein, zuidwaarts gezwenkt en gaat nu in de richting van Riversdale. Schee pers zelf is ziek en wordt vervoerd in een kap-sjees die haast door de Engelsehen vermeesterd zou gewor. den zijn maar zij ontmoetten een zwaar vuur, waarin zij een officier en twee man aan dooden en twee gekwetsten verloren. Smuts heeft zich vereenigd met Botha's kleine commando uit het district Gradock en komt snel naar het zuiden, blijk baar met het voornemen om zich bij Scheepers te voegen. De zuid- waartsehe beweging van de com mando's uit Calvinia duurt voort. Ook in Transvaal is weer gevoch ten. Reuter seint uit MiddJelburg (K. K.) dd. 2 Oct. Tweehonderd Boeren hebben het Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 7 Oct. bevat o.a.: De commando's in de Kaapko lonie, Uit Transvaal en Natal, Soldaten, geef mij soldaten, De inmenging van keizer Wilhelm, Tnrkye en Engeland, Miss Stoue, Een halve week Wereldgeschiede nis, Sportpraatje, Henri Polak voor de rechtbank, Gemeente- begrooting, Adèle Saudrock. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 57 van „De Zaterdagavond", letterkun dig Weekblad voor Jong en Oud. be vattende: Haarlemmer Halletjes, Onze Prijsraadsels met geldprijzen, en of ze succes hebbenl (plaat van J. F. Nuyens) Rubriek v. Dames, Feuilleton: Oude en Nieuwe Tijd; Het Leven schaakgezet, naar het Duitsch van Ludwig Gang- hofer, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, Schaakspel en Prijs raadsel. zendlin^st'atiori Bothabella aangeval- Ie», zes mijlen va.n Middelburg af, met de bedoeling de proviand mee te nemen. De inboorlingen, tot het zendiingstation behoor end, verde digden di't tot dat er troepen van Middelburg kwamen. Toen dei Boe ren terugtrokken, waren, er vier in boorlingen gesneuveld1. Dat de Boeren een woning van zendelingen zouden aanvallen lijkt onwaarschijnlijk. Denkelijk heeft het bedoelde gevecht in de buurt van bovenbedoeld' station plaats ge had. Merkwaardig is, dat de verliezen der Boeren niet opgegeven zijn. Daar zijn de Engelse-hen anders vlug genoeg mee. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat het ge vecht gunstiger voor die Boeren is afgeloopen, dan wordt opgegeven. Elders is liet evenmin rustig. De „Times of Natal" bericht, dat verscheidene Natalsche vrijwilli gers gekwetst ziin in een gevecht met 150 Boeren in d'e buurt van. Helpmakaer. Het idiote bericht van de „Daily Chronicle" dat d'e oorlog ineens „uit" zou zijn is met het boven staande spoedig weerlegd. Trou wens het pessimisme blijft in En geland den boventoon voeren., al wil men nog van geen einde hooren- De Lord-kanselior klaagde er op een feestmaal over d'at er in Groot-B rit- tanniië zoovele verraders waren die do Boeren hielpen. De Engelsche regeer in g slaat tusschen die keus van vred'e te sluiten met de Boe-ren of den oorlog met kracht voort te zetten. De beslissing kan niet twij felachtig zijn. Engeland moet den oorlog voortzetten. Alles goed en wel, zegt de „Ti mes". maar wij hebben, daartoe da den en geen mooie woorden noo- dig. De voornaamste bladen bevatten bi zonderheden over de gevechten rondom Itala en Prospect, waaron der allicht het beste is het telegram dat de „Daily News" uit Nkandhla heeft ontvangen, waarheen de En gelsche bezetting van Itala zich be gaf toen de Boeren na een insluiting van negentien uren aftrokken. De correspondent zegt dat 600 Boeren vooraf den bergtop bij Itala bemach tigden en daar 80 Engelschen ge vangen namen in een kamp, dat d'aar onder d!e luitenants Kane en Leroy was gevestigd. Daardoor werd de Engelsche bezetting van het kamp in het dal van Itala ver minderd tot 200 die den> helden- strijd volhielden-, „ofschoon, de meesten gedood of gewond waren". Zij hadden paarden noc-h drinkwa ter. De correspondent beweert dat de Engelschen 188 Boeren begraven hebben. Volgens den correspondent van de ..Times" in Lyttleton's kamp te Dundee hebben d'e Boeren tegen 't fort Itala geen kanonnen gebruikt. De Boereu-hoofdmacht staat nog steeds tien zuiden van. Bertha's dorp. De Engelsche officieren die tot Gough's troepen behoorden en de gevangenen van Botha zijn geweest, hebben verteld da-t de toestand van de Boeren en van hun paarden goed was. Alleen hun kleeding was slecht. Velen voerden extra paarden mee die geleid wonden dOor Kaffers. De laatst verschenen veriieslijst geeft (voorloopiig) als Kekewich's verliezen bij den aanval van d'e la Rey op45 dooden en 114 gewon- deiï. Buitenlandsch Nieuws, Soldaten, geef mij soldaten! Donderdag is te Dover bevel gege ven dat alle beschikbare manschap pen van het 5e en 9e lansiers en het 18e en 19e huzaren zich gereed moe ten maken voor inscheping naar Zuid-Af rika. Bovendien is er een nieuw regle ment op d'en wervingsd'ienst inge steld'. De Londensche correspondent van de Manchester Guardian" schrijft ervan Het is blijkbaar 't gevolg van de noodzakelijkheid, een nieuwe bron voor 't verkrijgen van recrufcen te openen. Dat de hoogtemaat ver laagd' is, geschiedt in overeenstem ming met de bepalingen voor de legers op het vasteland van Europa, waar het minimum voor de lengte der recruben drie of vier Eng. duim lager is dan bij ons te lande. (Ja wel Hoeveel de maat. nu verlaagd wordt blijkt het best hieruit, dat een jonge man thans huzaar kan worden al heeft hij slechts een lengte van 62 Eng. duim (1 M. 61.) (O zoo Onze militaire hulpbron nen zijn in den laatst en tiid zoo schrikbarend sterk aangesproken, d'at er wel i'ets op gevonden moet worden, maar het is de vraag, of het op deze manier gelukt. (Het is te hopen van niet Door een vijand geprezen. De „Chester Chronicle" bevat een brief van een Engelsch vrijwilliger, die met vier andere Engelsche ge wonden zich te Carolina in oostelijk Transvaal bevond, toen de Boeren d'aar weer binnen trokken. llij prijst de Boeren zeer in zijn brief hij vertelt, hoe zij den gewonden Engelschen voedsel, medicijnen, enz. verstrekten en hen zelfs ver pleegden. Op een Zondag woonde onze Engelschman i,n de half ver woeste kerk van Carolina een gods dienstoefening bij, waar comman dant Prinsloo het orgel bespeelde. Die godsdienstoefening noemt hij zeer i.ndru kwek kend „Nooit heb ik", eindigt d'e schrij ver. „waardiger en werkelijk flin ker mannen ontmoet dan deze Boe ren en ik zal mij mijn geheele le ven met genoegen de week herin neren d'ie ik in hun middlen heb doorgebracht te Carolina." Miss Stone, d'e Amerikaansche zendelinge, die zich, ondanks vele waarschuwin gen, alleen door eene Bulgaarse he vergezeld, in het Maoedonisch bin nenland waagde en d'aar door roo vers ontvoerd is, blijft nog altijd' zoek. Wel krijgen de Amierikaan- sche consuls opgaven van den los prijs, waarvoor deze onderdanen deir republiek weer uitgeleverd zou worden, maar men weet niet of er hier geen chantage wordt beproefd1 door weer andere boeven dan die, welke d'e arme miss in pand hou den voor een goed winstje. De los prijs zou in elk geval verhaald' wor den op de regeering, die de roover bende op haar grondgebied blijkt te hebben en dat verklaart misschien het zonderling bericht, dat de ben de met haar kostbare prooi, door de Turksche regeering over de gren zen van Bulgarije geëxpedieerd is geworden. De Bulgaarscho regee ring, d'ie vermoedt dat Sarafot, bij wijze van reclame voor zijn zaak, deze ontvoering van eene buiten- landsche dame persoonlijk heeft geleid, zal misschien, bereid zijn den losprijs te betalen als ze dan meteen clen samenzweerder weer i n den val zou kunnen lokken. De Ame. rikaansche consul-generaal, d'ie te Konstantinopel verblijf houdt, is al vandaar naar Sofia vertrokken, om de zaak met de genoemde regeering te bespreken. Op de Philippijnen. Er worden uit Manilla aanzien lijke versterkingen gezonden naar Samar. Drie compagnieën Makabé- bé's zijn onderweg, maar worden door een taifoen opgehouden. Twee compagnieën infanterie en een af deel ing van kolonel Foofce's regi ment bereikten, verleden Vrijdag het tooneel van de ramp te Balan- giga. Zij vonden 45 onbegraven lij ken van Amerikaansche officieren en soldaten het lijk van kapitein Connell was aan een boom gebon den en half verbrand. De stad Ba- langiga was verlaten-, ze werd door de Amerikaansche troepen met den grond gelijk gemaakt. In den om trek trokken nu patrouilles rond om de Filippijnen op te zoeken. Turkije en Engeland. Nu wordt weer uit Konstantino pel de bewering, dJat d'e Turksche regeering voornemens zou zijn Ko- weit te bezetben, bestreden met de opmerking, dat dit ten eerste niet in het belang van Turkije zou zijn en dan op een beslisten tegenstand van Engeland' zou afstuiten. De Ottomaansche regeering zou alleen wenschen, dat de hand gehouden werd aan de overeenkomst, die En geland met Turkije vroeger naar aanleiding van een incident om het zelfde plaatsje aan de Perzische golf gemaakt haddat Engeland namelijk den. invoer van wapenen uit Arabië in hot stadje en gebied van d'en Sjeik zou verhinderen. De correspondent te Konstantinopel van de „Frankf. Ztg." seint aan zijn blad, d'at hij uit goede bron hoorde van het voornemen van Turkije om d'e zaak van Koweit aan het Hof van Arbitrage te 's-Gravemhage te onderwerpen hij voegt er evenwel aan toe. dat Engeland daartoe wal in geen geval zijne toestemming zou geven. De dreigend!© houding die een Turksche troepenmacht en een klein Engelsch eskader bij Koweit tegenover elkaar blijven aannemen', trekt d'e aandacht d'er gezaghebben de dagbladen van Europa sommi ge bladen trachten hetgeen daar aan d'e Perzische Golf voorvalt voor te stollen als een conflict van Enge land. niet met Turkije, maar mot Duitschland', dat zijn Turkschen vriend' vooruitschuift, als een stuk in het politiek schaakspel, hetwelk ten doel zou hebben het dal van den Eufraat, den grooten handelsweg der toekomst, tot aan den uitgang en havenplaats aan zee in handen, te krijgen. In Duitschland komt vooral d'e „KöLn. Ztg." die, zooals men weet, voor buitenlandsche po litiek officieus© mededeel in gen be vat, tegen deze voorstelling, die ook in Engelsche bladen gegeven is, op. Duitschland zou er geen be langen bij hebben. Alsremeene berichten. DE OORLOG IN ZUID AFRIKA. Uit do veriiezenlijst: Te Buffelsfontein (in de Kaapkolo nie) zijn op 30 September een kapitein gesneuveld en 5 man gedood of ge- wond; te Pietpot-gietersrust op 1 Octo- TOONEEL. Over een bezoek a Vinstantanée bij Adèle Sandrock en over Heimathvan Sudermann Vrijdagmiddag twee uur. Schrijver dezer regelen zit in de ma- jestatelijke vestibule van „Het Amstel- hotel" te Amsterdamte wach ten op de terugkomst van den piccolo, die zijn kaartje aan Adèle Sandrock heeft gebracht met het verzoek of de groote artieste hem eenige oogenblikken te woord kan staan. Het is een eigenaardig gevoel, die trilling en beving van verwachting, wanneer je zoo dadelijk in tegenwoor digheid zult zijn van een artieste, die zeldzaam groot is en wier kunst dui zenden in verrukking heeft gebracht. In isolement ligt kracht, en dat voelt men heel sterk, wanneer men iemand verwacht, die in isolement van artiest zijn staat hoog boven de gewone con versatie. De majesteit der kunst dringt eer bied op en groot ontzag, en zoo is het als een heel bijzonder, als een blij- gewichtig gebeuren, wanneer men zal toegelaten worden tot wie door de hoogte, waarop zc zich boven hun 1 milieu verheffen, als gaande hoog- eenzaam en onbegrijpelijk, verschei den van alle anderen, door het leven... De piccolo kwam terug met de bood schap, dat mevrouw op het punt stond „af te reizen" en zij dus slechts lut tele oogenblikken had. Zulk een mededeeling. hoewel niet ten volle bevredigend, wordt toch met vreugde aangehoord, want als 'n jour nalist iemand zien en spreken w i 1 moet het- ook gebeuren, al zou 't slechts de slip van een jas of mantel zijn, om daaropdan een gansch fantastisch verhaal te bouwen Neen. zoo snood zijn we niet, m'n collega's en ik. Maar ik wil alleen maar zeggen, dat ik, door de tijding van den piccolo gansch uit mijn zwaarwichtige over peinzingen, de zware tapijten looper oprende, verheugd dat ik mijn doel bereikte. Nog enkele minuten, een klop. en daarop een vriendelijk ..herein." In de gang had ik no- juist gelegen heid een massa koffers te zien. sym bool van het ongestadige van dat voortdurend reis-leven, en een grooi aantal bloemstukken, symbool der hulde aan de kunst van Adèle Sandrock. Toen ik binnentrad stond de groote tragedienne inderdaad tot „abreisen" gereed. Ik zag een kloeke nog jonge vrouw van bijzonder mooie gestalte, gekleed in eenvoudig blauw kostuum, met korte, blauwe mantel, en vilten jagers hoedje met witte voile op. Mijn verontschuldiging dat ik haar juist op dat oogenblik bezoeken kwam, werd afgebroken door een vriendelijke uitnoodiging, onderlijnd door een aan moedigend gebaar om plaats te nemen. Adèle Sandrock zette zich tegenover mij en ik zag een gepassioneerd, maar toch innig lief vrouwengelaat, met mooie, trouwhartige, blauwe oogen. Het is een gelaat dat zachtheid en meegaande welwillendheid teekent, doch ook duidelijk uitdrukt het zeer geëmotioneerde temperament. Adèle Sandrock heeft in haar voor komen, noch in haar optreden iets artistiek-doenerigs. EenvoudSg als haar blauw manteltje en vilten hoedje, zoo eenvoudig, naïef ook is haar wijze van zeggen der dingen en zijn de dingen die ze zegt. Mijn eerste vraag was natuurlijk, of ze niet getroffen was d-oor de groote hulde haar in d'e stad harer geboorte gebracht. Haar oogen schitterden toen ze er over sprak en met kleine vreugdetril- linkjes om de mondhoeken ging ze er, geheel onpretentieus, kinderlijk-naïef, over praten. Ze sprak Hollandsch, met Duitsch accent, nu en dan even aarzelend om het juiste woord te vin den. „Ja, weet u, wanneer je voor 't eerst in je vaderland optreedt, en dan aan ile kransen linten ziet in rood, wit en blauw, die geliefde kleuren, dat is een indruk om nooit te vergeten." Haar duenna, die ook was binnen gekomen, bevestigde door hoofdknik ken deze woorden. „En, men is artieste, niet waar, dus u begrijpt wel dat wat ik u van die hulde en zoo vertel geen reclame is. maar waarheid". Lachend, verklaarde ik natuurlijk reeds te weten, dat inderdaad die hul de bijzonder was geweest, en dat ik er van gehoord had'. En dit naïeve gezegde, die naïeve manier van bewijs-levering van haar beweren typeert beter haar persoon lijkheid voor zoover ik uit dit bezoek a l'instantanée kon opmaken, dan gansche woordenreeksen haar zouden kunnen teekenen. Even naïef-onpretentieus als die ver klaring was alles wat ze zei, vriende lijk opklinkend uit de beweeglijkheid van haar gelaat. Over de hulde van het Amsterdam- sche publiek raakte ze niet uitgepraat, ze noemde het „het mooiste punt uit haar carrière", en haar grootste tri- omphen in het buitenland hadden op haar niet dien indruk gemaakt, die de momenten in den Hollandschen schouwburg voor haar waren geweest. Terwijl Adèle nog in kalmte van woorden zat te vertellen, gaf haar duenna haar voortdurend teekenen van ongeduld: de trein naar Utrecht moest worden gehaald en de tijd drong. „Welke stukken speelt u het liefst," vroeg ik. .,lk heb gehoord dat u vooral graag in die van de romantische school optreedt." „Niet precies, ik geef verreweg de voorkeur aan <Je klassieke stukken, en vooral Shakespeare speel ik graag." De stukken van het modern realis me valleu niet zoo in haar smaak, en met „Heimath" van Sudermann dweept ze. Vanzelf is ook het gesprek even vluchtig gekomen op de drukte en vermoeienis van bet artisten-leven. Adèle Sandrock heeft veel bezoek gehad, onophoudelijk, ook o. a. van mevrouw Mann—Bouwmeester, wat ze met blijkbaar genoegen verhaalde, en ook deed het haar goed de oude me vrouw Albrecht gesproken te hebben, die haar en haar kunst veel belangstel ling had betoond- Toen ze over mevr. Albrecht sprak stipte ze even aan dat Zo als kind tegen die grooten in de tooneelwereld had opgezi- n en dat het haar nu zoo ver heugde ze te ontmoetcD. In Holland heeft Adèle Sandrock nooit anders gespeeld dan, als kind, kinderrollen. Een vriendelijke handdruk, verge zeld met het vele malep herhaald ver zoek om vooral in dó krant te schrij ven hoe dankbaar ze getroffen was door de hulde harer landgenooten, wa het afscheid. „Heimath", het drama in vier bedrij ven van Sudermann. waarin Adèle Sandrock de ro lvan Magda vervult, is een zielen-drama van groote betee- kenis. een schitterend product der mo derne Duitsche litteratuur. De Oberstiieutenant Schwartze heeft uit zijn eersten echt twee dochters, Magda en Marie, en is voor de tweede maal gehuwd met Augusta von Wend- lowski. Franziska haar zuster. Marie von Wendlowski, een luitenant, Hesster- dink, een dominee zijn in hoofdzaak de bezoekers van het kalme, vredige huisgezin van den overste. Kalm en vredig na de stormen, die er gewoed' hebben toen Magda, die zich verzette tegen een huwelijk met den predikant, het huis werd uitgejaagd. Magda is aan de opera gekomen, heeft daar triomfen gevierd en is een beroemd artiste geworden. Ter gele genheid van een muziekfeest in haar geboortedorp» keert zij daar weer en komt ook weer terug in het ouderlijk huis waar zij, die gewend is aan den storm en drang, en de lichtkleuren van het kunstenaarsleven, het niet vinden kan met do conventie en stijf-burger- lijke begrippen van die omgeving, waar ze kind is geweest. Meesterlijk geschetst is deze situatie.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1