NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Het geheim van den Senator. 19e Jaargang Dinsdag 8 October 1901. No. 5606 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 'j^SaaL Van 15 regels 50 Cte.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), i® de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 &L/Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 hFK-t ITS Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02^ jxifl Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampereingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37X Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 129. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing Tan Advertent) en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère L. DAUBE Co. JOHN F. JONEëa §ucc.y Parijs 31K* Faubourg MontmOjtre. - .ijl». Haarlem's Dagblad yan 8 Oct. bevat o.a.: De Britten winnen weer! Het gevecht bij Moedwil, De Koweit- qnaestie, Haagsche Brief, Nieuwe inbraak te Amsterdam, Vitello contra Fritura. Radeinaker's fa briek afgebrand, Adèle Sandrock, Schermwedstryd. Politiek Overzicht. De En'gelschien volgen. ween' ge heel die oude tactiek. Na die talrijke nederlagen hun. door de Boeren be zorgd, worden er ineens weer over winningen behaald. Men leze slechts het onderstaande lijstje, dat door Reuter wordt overgeseind De Zuid-Afrikaansche politie is bij Petrusburg en Uitenhage's dam in gevecht geweest. Zij nam 17 Boe ren gevangen, o. w. twee officieren, en doodde er een De colonne onder majoor Holmes heeft op 1 dezer het laager van com mandant Marais genomen. Twee Boeren sneuvelden, 2 werden ge wond, 20 werden gevangen geno men, 17 wagens, 10 karren, en 800 stuks vee werden buitgemaakt. Het laager was opgeslagen ben noorden van de Zandrivier. Kolonel Kote is den 2en October slaags geweest niet Marais' com mando in 't district Wepenier (O.V.) Twee Boeren sneuvelden en 22 wer den gevangen genomen. Merkwaardig dat Kolie slaags kon geraken met een commando dat den vod gen dag zoo goed als vernietigd was. Red.) Driehonderd Boeren hebben een patrouille van. twee honderd yeo men en bereden infanterie aange vallen, bij J ammersbergdri ftNa dat de Boeren enkele salvo's hadden, afgevuurd, trokken zij weg. De En- gelschen zetten hen na en namen commandant Dreyer en veldkomet van. Buuren. gevangen met tien vol gelingen, meest jongens. Dreyer en van Buuren zeggen dat de Boeren te velde volop kost hebben. Drie pogingen van Kritzlnger's commando, dat op 200 man wordt geschat, om de Oranje-rivier over te steken, naar de Kaapkolonie, zijn afgeslagen. Gommandant Pretorius werd doo- delijk gwond in een gevecht bij Sterkstroom (K. K.) Een troepenmacht onder kolonel Mun.ro leverde den 27sten der vo rige maand een gevecht, met gun- stigen uitsla tegen het commando van Mijburg. De Boeren, verloren 11 man aan dooden, gekwetsten en kr: gevangenen. Scheepers' commando dat 200 man sterk is. is bij Calitzdorp (dis trict Oudtbshoorn) den 3en October aan het vechten geweest met kolonel Atheirton. Deze verloor één man. Majoor Kavenagh raakte Zater dagmorgen slaags met Scheepers' bij Ockertskraaleen, van diiens1 mannen werd gedood en acht ge vangen genomen. Scheepers', of schoon hij naar men zegt aan ty phus lijdt, sprong uit zijn karretje en ontsnapte te paard. Hé, hé, roept men onwillekeurig uit bij dien stortvloed1 van overwin ningen ,,als dat maar goed afloopt voor d:eBritten". Te veel for tuin kan ook schadelijk zijn. Merk waardig is echter dat bijna nergens de Engelsche verliezen zijn opgege ven. 't Is toch niet wel aan te ne men, dat, die er niet geweest zijn. De Boeren zorgen er wel voor, dat d'e Tommies altijd minder talrijk uit het gevecht terugkeeren dan ze er in kwamen.Wachten we dius op de officieel© veriiezenlijsben en ver menigvuldigen we de daarin opge geven cijfers met twee. Dat is de eenige manier, om zich onder de gegeven omstandigheden een denk beeld' te vormen van d'e bovenopge- somde gevechten. In Zoeloeland gaan de Boeren in- tusschen nog steeds rustig hun gang. Volgens de berichten uit Dur- gang. Volgens berichten uit Dur- aanvallenderwij-z,e op en hebben een Engelsch convooi op weg maar Nkandhla genomen. Bruoe-Ham.il- tom achterhaald© de Boeren met hun buit, waarna een gevecht ontstond, meit onbekenden afloop, (d. w. z dat de Engelscben klop kregen Red.) Volgens een correspondent van de Natal Mercury" in Zoeloeland, zit Botha in de knel en is hij bijna om- simgeld1- (Des te erger voor zijne vij anden De correspondent stelt liet aantal Boeren dat. Itala en Prospect aan viel op 4000. Tot einde Septem ber zouden d'e Engelschen daar 332 Boeren begraven hebben. Slechts het aanrukken van Bruce-Hamilton redde de Engelsche bezetting van, Itala. Een geweldig vuur van de Boieren had zeer spoedig de Engel sche vijftienponders en een paar maxims tot zwijgen gebracht. Buitenlandsch Nieuws. Het schrikbewind. Natal krijgt dezelfde zegeningen van liet Engelsche schrikbewind als de Kaapkolonie, wat een goed teeken is voor de republikeinsche zaak. Uit Melrnouth wordt namelijk geseind da: de militaire overheid alle voertuigen eai trekossen heeft gerequireerd op de hoeven langs de Beneden-Toegeia cc in Oemvoti. Ook zijn een groot aantal Afrilcaanders in dit laatste district ,,die sterke sympathieën hadden voor de Boeren" naar andere districten ge bracht. Een woestenij. De briefschrijver van de Daily Mail" te Kaapstad bericht, dd. 18 Sep tember dat. Zuid-Afrika benoorden de Oranje-rivier snel aan het veranderen is in een dorre en zwarte woestenij. De militairen slachten oP groote schaal alles wat zij aan vee vangen, opdat het niet meel- in handen van de Boereu kan vallen: nog onlang heeft een co lonne 15.000 buitgemaakte schapen af gemaakt op het veld. Er zijn nog voor. raden in Basoeto-land en het gebied van de Transkei, maar do kaffers wil len hun vee nooit verkoopen. De sterfte onder het vee vermeerdert nog dooi de veepest die zich uitbreidt onder het vee van de militairen in het oosten van de Kaapkolonie. Het gevecht bij Moedwil. Omtrent het gevecht tegen kolo- niel Kekewich deeltGentral News" mede, dat de Boeren, die onbe merkt waren genaderd tot dicht hij het Britsche kamp. bij het aanbre ken van den dag onder bedekking van een rivierdal trachtten tusschen d'e voorposten door te sluipen. Een patrouille Yeomen zag hen, maar werd' spoedig teruggedreven, waar op de Boeren een krach tigen aan val deden od de posten. Uit het kamp werd d'e vijand met lievig ge weervuur ontvangen, waarop zijn voortrukken werd gestuit. Echter waren de Boeren reeds zoo dicht genaderd, dat er weldra een hand gemeen ontstond, waarbij de bajo- nets werden gebruikt. De Britsche troepen, hoewel verrast, streden zeer dapper en dreven, den vijand terug, louter door hun koppig ver zet. Begrijpende dat huw stouit plan van aanval was mislukt, trokken de Boeren terug, zooveel dooden en ge wonden medenemende als hun mo gelijk was. De ambtelijke verliezen!ijst toont aan dat Kekewich's verliezen bij Moedwil nog grooter zijn dan Lord Kitchener's zoogenaamd' de finitieve opgaaf. Zij bereiken thans om en bij de 200, o. w. 4 officieren en 51 manschappen aan gesneuvel den en 23 officieren en 115 man schappen aan gewonden. De Koweit-quaestLe. Over Koweit, het. verloren plaats je aan de Perzische Golf, dat in eens do aandacht van, Europa gaat trekken, heeft de Times" van zijn correspondent te Konstaiitinopel eenige historische bi zonderheden, die van gewicht zijn in d'e kwestie der leen,hoogheid van Turkije, wel ke misschien langs d'iplomatieken weg gesteld' zal worden, als niet een of 1 andere daad van geweld der Br.itsche wapenen maar vast den knoop doorhakt. In de voorstelling, die d'e brief aan de „Times" geeft, wordt er kend, dat in 1870 de gouverneur-ge neraal van Bagdad, den, Sjeik van Koweit, dat oorspronkelijk eeme on afhankelijke nederzetting van Ara bieren was. onder dé suzereinite-it van den Sultan gebracht had'. Aan dien vazal van Koweit liet men zich n Jildiz-Kiosk weinig gelegen lig gen, tot het oogenblik zich voor deed, dat men er eenige afpersin gen van sedert lang niet, geïnde tri- buten meende te kunnen gaan uit voeren. Vandaar de ruzie, het con centre eren van troepen in Bassorah, en nu en dan gevechten, waarvan weinig verluid' is, in Arabië, van den Sjeik van Koweit met een col lega, dien Turksche agenten opge hitst zouden hebben.. Een telegram uit Bombay zegt, dat de toestand aan de Perzische golf op het oogenblik kalmer en geruststellen der is. De stammen van Nedjed be dreigen Koweit niet meer en trekken terug naar liet binnenland. De Engel sche admiraal Bosanquet blijft Bombay. Venezuela en Columbia. Een speciale koerier, die te Caracas van de grenzen van Columbia aan kwam, bericht dal de Venezolanen en Columbianen nog niet slaags zijn ge weest. Venezuela heeft 8000 man ge reed staan, die wachten op het ant woord van Columbia om daarna naar gelang van zaken op te treden. Di Castro heeft met nadruk het denk beeld van de wederoprichting van eene republiek Groot-Columbia van de hand gewezen. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Een telegram uit Kingston (Ja maica) meielf,, d'at het tweede batal jon van het Leinstor regiment, dat nu in West-Ind'ië is gestationneerd', bevel heeft gekregen volgende maand naar Zuid-Afrika te gaan. Tegen 1 November zullen uit En geland vertrekken die 22ste batterij veldartillerie en. de compagnieën D en F van d'e vestingartillerie. N eutraal Oostenri j k-Hongari j e heeft te Fiume, zeker in antwoord op dir. Leyds' protesten, weer eens 900 Russische en Hongaarse hé paar den beschikbaar gesteld om met het Engelsche stoomschip Rembrandt naar Zuid-Afrika verscheept te wor den. Uit de verliezen! ijst Bij Krugersdorp zijn den 2den October 4 man gewondbij Mooi- maesjes in de buurt van dJe brug oveir d'e Eland'srivier (in die Kaap kolonie) zijn d'en 30e-n September 2 man gesneuveld en een gewond de South African Light Horse en de Yeomanry hebben bij Koolmijndrift (O. V. S.) op 27 September een doo- cl'e en een officier en 2 man aan ge wonden gekregenbij de samen vloeiing van de Vaal en de Valsch- rivier zijn den 28sten September 4 man gewond. Een ongelukje dat verzwegen was: kapitein Devenish en zeventien van zijn verkenners die onlangs te Kar- ro Fort, in de Kaapkolonie, zijn ge vangen genomen, zijn vrijgelaten. Twee hunner werden gegeeseld met stiiebeugels „omdat zij vroeger ge vangen waren genomen en vrijge laten." Die geeseling was natuurlijk, wat het Eneelsche bericht verzwijgt., hun welverdiende straf voor het schenden van den onzijdigheidseed dien zij de eerste maal hadden moe ten afleggen. Uit Kok stad wordt geseind dat de Boeren in de buurt bij Elliott stroo pen. 300 staan in dén Barkly-pas. Zaterdag vertrok het transport schip dat een Portugeesch expedi tie-korps, samengesteld uit 848 man infanterie, artillerie en cavallerie, naar Lo ure,no o-Marqués moet bren gen uit Lissabon. Het korps is be stemd de vroegere expedities te ver vangen en te versterken. De caval lerie gaat naar de grenzen van Transvaal, waar de posten vermeer derd! worden. De Koning woonde liet vertrek van het transportschip bij. 't Eng. transportschip Aurania, dat 1000 Boeren ge vangen en overbrengt uit Zuid-Afrika, is van Umbaila te Bombay aangekomenHet schip heeft ongeveer 70 gevallen van ma zelen aan boord. De ontscheping der gevangenen is daarom uitgesteld. De kanselier van de Engelsche schatkist weerspreekt de geruchten over de bijleenroeping van het par lement nog in dezen herfst om nieu we oorlogscredieteji toe te staan. Het konvooi, dat de Boeren den 30en September hebben genomen, behoorde tot de colonne van generaal Bruce- Hamilton en bestond uit 32 wagens vol levensmiddelen. De generaal die werd uitgezonden om Botha een ver pletterenden slag toe te brengen, zal er dus leelijlc door onthand zijn. Zoo als men weet, heeft die vervolging van de Boeren en hun buit tot dusber geen succes gehad. Terwijl bepaalde berichten over het hernieuwd optreden van de pest in de Kaapkolonie nog ontbreken, wordt uit Port Elizabeth gemeld, dat bij den te rugkeer van den zomer de ziekte env- stige vorderingen maakt en zelfs de directrice van het daar gevestigde hos pitaal door do pest is aangetast. Het garnizoen van Itala wel te verstaan die overblijfselen er van heeft dén 28sti©n September te Nkandhla geparadeerd- Majoor Chapham las den troep een tele gram van gelukwensch voor van Lord Kitchener en bedankte hen' voor hun dapper verweer. De mees te manschappen van d'e vijfde divi sie bereden infanterie die te Itala vochten, waren tegenwoordig ge weest bij de gevechten van Talana- kop, Spioenkop, Piet-ers' hoogte of Ladysmith. De 22 gevangenen, die de troepen van RimingtoiL gemaakt hadden na hun opmarsch uit de streek van Cornelia kwamen Donderdagavond te Standerton aan. Er werden ook 2000 stuks vee meegevoerd. Volgens Lond'ensche bladen is aan President Kruger medegedeeld, dat het Haagsche Hof van Arbitrage weigert kennis te nemen van het jongste voorstel van de vertegen woordigers der Republieken betref fend© arbitrage. In Münchener kringen, die het weten kunnen, verzekert men. dat Koning Otto, sinds vijf en twintig jaren als krankzinnige verpleegd op het slot Fürstenried, geheel her steld is. Koning Edward is hersteld. Koning Christiaan van Denemar ken heeft Zaterdag in persoon den Rijksdag geopend met een troonre de. waarin er d'e aandacht op werd gevestigd, dat het nieuwe ministe rie was benoemd overeenkomstig d'en wensch van de meerderheid van het volk en dus d'e Regeering was opgedragen aan mannen, dJie 't vertrouwen van het volk genieten. Daardoor hoopt de Koning nader te komen tot het groote doelnaar hu i ten d'e zelfstandigheid van liet Rijk en een vriendschappelijke ver standhouding met d:e mogendheden te handhaven; naar binnen de bur gerlijke en staatkundige vrijheid be ontwikkelen en 't geestelijk en eco nomisch leven van het volk op te wekken. Tn. het Fransch-Turksch conflict doet zich eon nieuwe moeielijkhaid voor. De Turksche minister van buitenland- sche zaken verbiedt die Fransche kaden, maatschappij zelve de grenzen tus schen het gebied dat haar behoort en aanliggende handelsterreinen af te bakenen. Als grond voor dezie weige ring wordt aangevoerd, dat tot den af loop van den termijn die d'en Sultan is toegestaan om tot den aankoop der kaden over te gaan, de maatschappij geen nieuwe werken op het terrein in de erkende concessie bedoeld, mag uitvoeren. Nu staat de kadenmaat- schappij weer even machteloos, als voor het ingrijpen van den ambassa de urCon stans. Stadsnieuws. Haarlem, 7 Oct. 1901. Kamer vau Koophandel. In d'e Dinsdag 1 October gehou dien vergadering werdi voorlezing gedaan van de sediert die vorige ver gadering uitgegane stukken, waar onder a. een adres aan de Tweedie Ka mer over die tariefwetgeving b. eenc missive in zake het heffen van marktgeld, dd. 9 September aan d'en voorzitter van het college van B. en W. luidende Bij Uwe kantbeschikking van den 23cu Augustus j .1.werd om bericht en raad in on ze handen gesteld eene ontwerp verordening lot HET HEFFEN VAN MARKTGELD voor het gebruik van den openbaren gemeentegrond op de bloem- en groenteumarkten. Met terugzending dier verorde ning hebben wij de eer U mede te deolen, dat tegen de voorgestelde heffing van onzen kant geene be zwaren bestaan, terwijl wij; tevens de vrijheid nemen, hierbij te ver- Feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEPELDT. 22) James Plehn? herhaalde Lan- genbruch. U noemt hem James? Zij,t gij er verbaasd over, dat deze James Plehn hier zoo plotse ling is gekomen? vroeg de presi dent Scliwen,dly. Gij kent hem toch onder een anderen naam. Langenbruch's gelaat verwrong zich, een zacht steunen ontsnapte aan zijn geprangde borstde offi cier van justitie, die nu het oogen blik gekomen achtte om zijn hoog ste troef uit te spelen, voegde er bij Plehn heeft zich reeds een paar weken onder den naam Ralph Wilson uit Chicago in Lübeck op gehouden. Tot ziiai verwondering hadden deze woorden een geheel andere uitwerking dan hij verwacht had. Langenbruch haalde, zichtbaar ver licht, adem op zijn doodelijk blee- ke wangen kwam een lichte blos, zijn verwrongen gelaatstrekken ontspanden zich weerRalph Wilson Ralph Wilson herhaalde hij. spreekt gij van den Ameri kaan? Van niemand anders, sprak de president. ik kan mij uw ver bazing en uw verontwaardiging begrijpen. Het is niet gentlemen- Like om zich onder een valschen naam toegang tot de voornaamste familiën der stad te verschaffen, men mag echter niet te streng oor- d cel en over den zoon, die het spoor van zijn vermisten vader tracht te vinden. Hij is niet Plehn's zoonriep Langenbruch heftig uit. Dat is hij welhij heeft mij de bewijzen daarvan voorgelegd, antwoordde de officier van justitie- Niet waar, hij is een bedrie ger riep Langenbruch, steeds hef tiger wordend uit. Dat weet ik beter. Plehn kan geen zoon heb ben. hij is niet'getrouwd geweest. Hoe kunt u d'at met zulk een beslistheid zeggen vroeg de offi cier van justitie, terwijl de heer Schwendy ei' bij voegde En u hebt daar juist gezegd, dat u in lan ge jaren niets van uw vroegeren schoolkameraad hebt gehoord? De toon waarop de beide heeren tot Langenbruch spraken, was plot seling veranderd, zij schenen niet meer te spreken tegen iemand die met hen in stand gelijk stond, en dien zij hoogachtten, maar tot iemand wien zij ambtshalve een verhoor moesten afnemen. Langen bruch begreep dit onmiddellijk en moest bij zich zelf erkennen, dat hij zich in zijn opwinding tot groo te onvoorzichtigheid had laten ver leiden. Ik bedoel, dat Plehn niet ge huwd was, toen ik hem in Enge land ontmoette, antwoordde hij. Maar dat is immers dan vijf entwintig jaren geleden, u waart immers reeds zoolang hier. merkte de president met een ironisch glim lachje op. In dien tijd kan Edu- ard Plehn immers zeer goed ge huwd zijn als u hem niet later nogmaals hebt Neen, neen sprak Langen bruch met een afwerend' gebaar. Waarop grondt gij clan uw be wering dat James Plehn gelogen heeft, nu hij zich den zoon van Eluard Plehn noemt? Omdatomdat hij zich hier onder den naam Wilson bij de fa milies toegang heeft verschaft, siob torde Langenbruch in groote verle genheid ik houd' hem voor een leugenaar en bedrieger. Zijn aanwijzingen zijn inder daad ook biina ongelooflijk, sprak de officier van justitie, schijnbaar op de woorden van den heer Lan genbruch ingaande. Hij beweert nl. geheel in tegenstelling met uw opgaven, d'at u met zijn vader in Bradford' in nauwe betrekking hebt gestaan en hem ook late-r hebt te ruggezien. Waar... waar zou dat hebben kunnen zijn? vroeg Langenbruch, naar adem snakkend. Hier in Lübeck of Laten we niet langer schuile vinkje spelen, viel opstaande de president van de rechtbank den of ficier van justitie in de rede Ja mes Plehn.. alias Ralph Wilson be weert dat gij. mijnheer Langen bruch, vroeger handelsbetrekkingen met zijn vader onderhield en dat gij hem groote sommen schuldig waart. Dat is niet waarverklaarde Langenbruch met een beslistheid, geheel verschillend van d'e wijze waarop hij eerst zijn antwoorden gaf. De plotselinge, geheel onverwach te terugkeer van den man dien gij reeds lang dood waandet zou u in de grootste verlegenheid hebben gebracht, gij zoudt hem onder het een of ander voorwendsel naar het Lauerbosch gelokt, hem daar ver moord en van zijn geld hebben be roofd. vervolgde Schwendy zonder op de woorden van Langenbruch acht te slaan. Wat hebt gij daar op te antwoorden Robert Langenbruch was met een schreeuw opgesprongen en daarna als vernietigd in zijn stoel teruggezonken. Zijn ontroering kon voortspruiten uit het booze gewe ten. het kon zijn de angst en de ontzetting van den zich ontdekt zienden moordenaar, doch ook uit de heftige gemoedsbeweging van den onschuldige di« zulk een ver schrikkelijke aanklacht tegen zich hoort uitspreken. De president dei- rechtbank was geneigd het eerste te gelooven, die officier van justitie niettegenstaande alles, wat tegen Langenbruch sprak, hot laatste. Gedurende een paar minuten heerschte er een drukkend stilzwij gen daarna herhaalde Schwendy zijn vraagWat hebt u daarop te antwoorden Langenbruch zweeg nog even, vervolgens stond hij op en sprak ruw Niels Mijnheer Langenbruch, zei de officier van justitie op vriendelij ken toon niemand kan van u verlangen, dat gij u zelf beschul digt, maar met dit kort. stroef ant woord. bewijst rij u zelf een slech ten dionst. Maar wat zal ik dan antwoor den. als mij gevraagd' wordt om mij te verdedigen tegen de beschuldi ging. dat ik een laffen moord heb begaan, om mij van mijn financiee- le verplichtingen te bevrijden en zelfs bovendien mij nog het geld van den verslagen© heb toegeëi gend antwoordde Langenbruch, terwijl zijn stem door tranen ver stikt werd. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1