NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad ia Haarlem en Omstreken. Een verwaarloosde Vrouw. fSe Jaargang Vrijdag 11 ©ctober 1901. No. 5609 LEU'S DA6BLA0 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ150 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden 1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1-65 Afzonderlijke nummers.V. 0.02)$ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37y% de omstreken en franco per post 0.46 ADVERTENT3EN Van 15 regels 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels b.75, elks regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Oourantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem ïb het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ Q. L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE§a§>ucc.} Parijs 3V> —i I 1 I ITIm Montmcgtre. Haarlem's Dagblad ran 11 Oct. bevat o.a.: President Krnger's verjaardag, De omsingeling van Botha, De krijgswet te Kaapstad. Een ver waarloosde vrouw, Berlijn en de Kroon, Legerorgauisatie in België, Storm, De rijkdom der binnen landen der Guyana's. Politiek Overzicht. Een groote dag hedlen, 10 Octo- oer. Het is die verjaardag van een verheven persoonlijkheids, verhe ven niet d'oor zijne, hoewel zeer hooge, maatschappelijke positie, maar door zijn eenvoud, zijn vol harden, zijn moed, van Presi dent Kruger. Vele stormen zijn in de laatste jaren over het hoofd van den wak keren grijsaard heengegaan. Hij zag zijn arme volk worstelen met dien overmachtigen vijiand, zijn dier baar land gebrandschat en uitge moord door een toomlooze horde el lendelingen, aangevoerd door nog nietswaardiger hoofden, de vrou- wen en kinderen bijieengejaagd in z. g. concentratiekampen, ware ho len van ziekte en dood en trots dlat alles de dappere Boeren toch dóór vechtend voor de heilige zaak van vrijheid en recht, nu reeds twee jaar lang. Hevige verliezen heeft de oude man moeten dragen. Zijn dierbare vrouw dlie hij in zijne hoofdstad, temidden der vijanden -moest ach terlaten, is niet meer Velen zijner bloedverwanten ble ven in den strijd of kwamen op andere wijze om het leven. Het laatst is zijn zoon, Tjaard Kruger hem ontvallen. En temidden van al die rampen en tegenspoeden, blijft de krachtige figuur van den presi dent overeind staan, rustig, onver saagd, in het vaste vertrouwen, dlat ten slotte de goede zaak van zijn volk zal zegevieren, het ga, hoe het ga. Hopen wij, dlat hij. nog eens zijn vrijgevochten vaderland terug zal zien. Intussehen, de zaken staan goed daarginds, d'e laatste berichten geven "■een redenen tot bezorgd heid. Over de omsingeling van Bo tha's troepen op de grens van Zoe- loeland l>ehoeft men voorloopig niet ongerust te zijn. Een telegram van Kitchener dd. 8 Oct. uit Preto ria zegt. dat LytbLeton meldt hoe de hoofdmacht der Boeren onder Louis Botha door een deel van generaal Walter Kitchener's strijdmacht den 6en is aangevallen 32 K. M. ten noordoosten van Vrijheid (Z. A. R.) waarop de Boeren naar het noorden aftrokken. Generaal Kitchener's co lonnes houden nog voeling met hen en marcheeren noordwestwaants in de richting van Piviaansbrug. Aan Engelische ziide zijn gesneuveld lui tenant Pilkington. enlwee sergeants van het 18de huzaren en tien man gewond. De Boeren waren zonder hun wagens, die nog bij Nfcabankoe- loe heeten te staan De Bri tse he co lonnes uit het zuiden naderen laatst genoemde plaats. Naar allen schijn is 't succes in dit gevecht geweest aan de zijdie der Boeren. Dit is te meer waarschijn lijk daar hunne verliezen niet opge geven' worden. Betreffende den aanval van Ka- venagh op Scheepers nabij Oekerts- kraal (Kaapkolonie) komen nadere bijzonderheden-. Er zijn volgens een telegram uit Matjesfontein 3 Boe ren gesneuveld, 2 gewond -en 8 ge vangen genomen. Er werden door de Engeteohen 25 geweren en 36 paarden buitgemaaktzij verloren één gesneuvelde en twee gewonden. Het commando trok in verwarring noord west waart© Zooals gisteren reedis is medege deeld, had Scheepers den vorigera dag om een' dokter gezonden naar Ladysmith. Deze heeft verteld' dJat Scheepers aan appendicitis lijdt. De hoofdzaak is, dat het comman do veilig weggekomen is. De gewei- ren en paarden zijn spoedig genoeg- heroverd. Dat trouwens de toestand in de Kaapkolonie verre van gunstig is, blijkt wel uit de afkondiging der krijgswet in die districtenWijnberg Simonsstad', Port Elizabeth en Ooet- Londem. De proclamatie van die krijgswet strekt zich ook juit tot Kaapstad en het district Eindelijk is men hiertoe dus moe ten overgaan en heeft Load Kitche ner zijn zin gekregen. Of '4 veel hel pen zal. Wij durven gerust te zeg gen: niets. Integendeelhet stelsel van de ijzeren hand zal door zijn zwaren druk juist tot verzet prik kelen era die tot nog toe „loyale' Afrikaandeens, deloyaal doen wor den. Dezelfde uitwerking zullen: de vonnissen hebben dis te Middel burg in tegenwoordigheid van de aanzienlijke ingezetenen, zijn uit gesproken over de mannen van Lot- ter's commando die bij Camd'eboo gevangen waren genomen. Twaalf gevangenen, uit het district Middel burg afkomstig, zijn tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, de der tiende. David Hearning uit Spitskop- vlei. daarenboven tot 1000 pd'. st. boete. Oorspronkelijk waren allen ter dood veroordeeld, maar daar heeft men blijkbaar niet aang- durfd. Buitenlandsch Nieuws. Verdiensten door den oorlog Er Z'in, wel is waar, in den oor log vele duizenden mensch eralevens opgeofferd, en nog veel meer dui zenden menschen zijn ziek, ver- minkt of geknakt naar Engeland toruggekeeod, en er is rouw en elL lende in tal loose huisgezinnen, maar de Engelschen moeten, om billijk te zijns erkennen dat er ook wat tegenover staat aan den voor- deeligen kant. Daar is de Birmingham; Small Arms Company, welker voorzitter Herbert Chamberlain heet. Deze naamlooze vennootschap heeft in 't afgeloopen jaar 85.500 pd. st. ver diend, gelijk op de Dinsdag gehou den jaarlijksche vergadering werd mede-gedeeld. De voorzitter voegde er bii dat de winst, in het afgeloo- pen jaar "©maakt, nooit overtroffen was, zoo lang de maatschappij be stond. Feitelijk kon men 40% divi dend uitbetalen, maar na 20% uit gekeerd te hebben, deed men beter 50 shillings ner aandeel uit te dee- len. hetgeen nominaal het dividend met 50% verhoogde, maar inderdaad tusschen 150 en 200% beteekende.. Legerorganisatie in België De beraadslagingen over het wets ontwerp voor een legerorgamiisatie zijn Dinsdag -in de Belgische Kamer ingeleid' door een heftige bestrijding van den liberalen progessistischen afgevaardigde voor Meclielen, Van- dlewalie. Niemand gedwongen sol daat" zei hi i is het motto, waaron der dit ontwerp wordt verdedigd. Maar intussehen zal die negeerings- vooidraoht, met hare hooge pne- mië-n voor vrijwilligers en d'e voor name plaats, die daarin nog aan de plaatsvervanging wordt toegekend, het leger vernederen tot -een bende gelukzoekers, terwijl de kosten nog wel driemaal zoo hoog worden opge voerd dam voorheen. Het v-oorstel wordt verdedigd, met die verwij zing, dat alleen zij die waarlijk vrijwillig hun diensten aanbieden-, in de rangen van het leger zullen warden opgenomen, maar inder daad zullen alleen, de allerarmsten, aangelokt door de hooge voordee- len. noodgedrongen- in de regimen ten paats nemen. Maar die ware var derla/ndisliefde, en den wil voor het heil van het land zijn leven op te offeren, kan niet worden gekocht. Uw geheiele nolitiek, zei Vandewal le tot. de regeering. is -een geldSpoli. tiek, die bestemd' is d'en naïeven kie. zers zand in de oogen te strooien. Mansart, socialist-, versterkte den aanval door er op te wijzen, dlat het ontwerp alom- in den- lande bestrij ding had ondervonden. Vooral de plaatsvervanging was de mees ton een doonn in het oog, de plaatsver vanging, die verdedigd werd met de mededeeling dat plaatsvervan ging ten aanzien van bijna alle be zigheden werd toegepast en erkend. M-en laat zijn schoenen ook wel door anderen poetsen, had Helle- putte ter rechtvaardiging vin het behoud van het instituut geschre ven. Maar ging die bewering ook in hot publieke recht op? In i^der geval had Helleputbe dan toch ge heel over het hoofd gezaen, dat de garde eivique, de jury, de garde champêtre. de kiezer, zich door geen ander kon laiten vervan gen. Waarom de soldaat dan wel Het argument, van Helleputbe had, zei Mansart, niets te beduiden. En wat kon met zoo'n leger wor den verkregen? Zou het coit een vijand kunnen weerstaan, zelfs met het verhoogde contingent, dat. van d'e wet het "©volg zou zijn? Het ging niet aan, voor hetgeen verkre gen zou worden- liet budget van alle gezinnen met gemiddeld; 75 francs per jaar te belasten. Gij beroept u O" de noodzakelijkheid, het contin gent te vermeerderen, tea' handha ving der orde. Zorgt rechtvaardig te zijn. en ik verzeker u, dat d'e or de niet zal worden verstoord, riep Mansart uit. Hoyois begon nog het ontwerp te verdedigen, maar het was tijd' om uit te scheiden, zoodat hij den vol genden d'ag zou vervolgen, Berlijn en de Kroon. De Duitsche Keizer ontving Dins dag in gehoor den eerste-burge- meester van Berlijn,, Kirschraer. Verscheiden kipanten spreken nog over het geval Kauffmarara. De „Köln. Ztg." betoogt dlat men niet aan juridische spitsvondigheden moet blijven hangen, maar zijn- best doen om het onverkwikkelijke ge schil uit de weneld te helpen. De onner-president heeft duidelijk neeg te kennen gegeven dat van krachtiging van Kauffmann's be noeming geen sprake kan zijn, en d'e vorm waarin hij- zijn mededlee- lin^en kleedde, was zoo beleefd mogelijk. Dus moet 't maar uit zijn. Do opvatting van, de „Vos®. Ztg." dat de ópper-president als 't ware voogd speelt over den Koning van Pruisen, vindt de „Kölnischie" be lachelijk. Ook bet „Berliner Tagebl'att' komt tegen zulk een opvatting in verzet, en gelooft niet dat de verte genwoordigers van Berlijn zich zul len leenen tot de taak, den Koning te beschermen tegen den opper-pre- sident. Het ligt voor de hand, zegt het .B. T." dat de brief van den o^ner-president geschreven is in overleg met de ministers en in over eenstemming met 's Konings wil. De financiën van Spanje. Reuter seint uit Madrid dd. 9 October Bij Koninklijk besluit is uitbe taling in goud' bevolen van de be lasting op de rente van obligaties, dividend gevende aandeelen, amor tisaties van maatschappijen, die hun aandeel- of obligatiehouders in goud uitbetalen. Van goudgeld, dat niet op de Spaansche markt is. zal de belas- tinvin peseta's betaald1 worden, ver- hoogd met een wisselpremie vol gens een offioieele noteering. Servië en Bulgarije. Aan de verbroedering van Servië en Bulgarije doet de schoolwereld mee. Een honderd Servische pro fessoren en leeraren hebben Sofia bezocht en zijn daar met blij ge juich en muziek, ook het Russisch volkslied, ingehaald. De dagbladen der beide landen noemen dit bezoek een tegenhanger van de vriendelijkheden, welke de Grieksche en Roemeensche studen ten elkaar bewijzen. Zij zeggen, dat al de Slaven in den Balkan schou der aan schouder moeten staan, natuurlijk onder vaderlijk toezicht van Rusland, tegenover een verband dat Griekenland en Roemenië, met Oostenrijk als patroon, zouden kun nen gaan sluiten. Uit Griekenland. Sedert geruimien tijd bestaat er een gespannen verhouding tusschen het Grieksche ministerie van oor log en den kroonprins, als leger commandant. Ze is verergerd door een kwestie over bevordering en onderscheiding van officieren de kroonprins had een lijst daartoe aan het ministerie gezonden, maai de minister van oorlog wist te be werken dat er een aantal namen ge schrapt werden. Vandaar grootie er gernis bij den kroonprins, die toch over een aantal militaire zaken: onte- vneden is, terwijl d'e oppositie aan haar ontevredenheid lucht geeft over hem. Men acht 't niet onwaar- sch-:nlijk dat het aan den kroon prins toekomende opperbevel zal worden opgeheven. Algameene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De dagelijksche verliezen lijst vor- meldt o.a.twee gewonden bij One Tree Hill, Dundee, 26 Sept. 2 doo- den, Vlakfontein Oost, 3 Oct. kar pitein Stokoe, luitenant Brooks en luitenant Liddon zwaar gewond te Krugerspost, 6 Oct.een luitenant en een sergeant zwaar gewond, 2 man gewond bij Buffelsnek, 3 Oct. Generaal Babingtora, die zich op de terugreis naar Engeland bevindt, is benoemd' tot oommandlant van de troepen op Nieuw-Zeeland. Het legerbestuur maakt een nieuwe verhezen lijst over het gevecht bii Itala openbaai-, die weder de onvolledig heid van de vorige aantoont. In deze nieuwe opgave heeten nu 33 man ge sneuveld en 90 gewond, wat resp. 21 en 52 meer is dan oorspronkelijk op gegeven, terwijl het onzeker blijft of men zich ten opzichte der 63 Engelsche gevangenen soms niet verrokend heeft. De officieelo verliezenlijst maakt te vens melding van een gevecht bij Kru- gerspost in het Lijdenburgschc op C dezer, waarbij drie Engelsche officie ren zwaar gewond zijn. De Engelsche regeering poogt dr uit Afrika teruggekeerde Yeamen opnieuw te engage eren tegen een soldij van 5 shillings per dag. Of er ook gebrek aan mannetjes is Maandag en Dinsdag hebben de getuigenverhooren plaats gehad, in het proces tegen Marcel Monteer, de bekende sequestratie-zaak to Poitiers. Geheel anders dan men verwacht had. Gelijk mem zich her inneren zal, is eeniige maanden ge leden ontdekt, dat een zekere Blan che Moranier sedert ruim 25 jaren in een smerig hok door haar moe der en broeder werd' gevangen ge houden. Sedert is de oude mevrouw Monnier overleden, zoodat Marcel Mannier als eenige beschuldigde voorkomt. Na een uitgebreide in structie heeft het openbaar ministe rie de beschuldiging van sequestra- tie echtor laten vallen., zoodat dj® strafvervolging tegen Monnier al leen wegenis mishandeling zijner zuster plaats heeft. De eerste vijftig getuigen k char ge. en diit is het zonderlinge van de zaak, hebben de vreemdsoortigs!© verhalen opgediischt over heit irnte- rieur van de familie Monnier, waar d'e eerste beginselen van hygiëne totaal onbekend' schenen te zijn. De een voor, de ander na kwaim van] den, goeden trouw van. Monnier era diens moeder getuigen,, en het soheem ten slotte, alsof het openbaar ministerie hen had opgeroepen al leen om te kunnien aantoonen hoe overdreven de zaak was voorge steld, om het verlangen^ van hel groote publiek, dat wel graag van schandaaltjes leest, to kunnen; be vredigen N iet dal hetgeen over den, verschrikkelijke!! toestand, waarin Blanche Monnier was gevonden, is verteld, niet waar was, maar wel schijnt schrikbarend te zijn over dreven het aandeel, dat Marcel Mora- mier en diens moeder hebben ge had. om het zoover te laten, komen. Daaromtrent is uit de getuigen* verhoorera al heel weinig bezwa rends voor den dag gekomen. Het is onnoodig 'tgoen over den vervuil den staat, waarin Blanche Monteer ten slotte werd aangetroffen, doof verseh i LLend'e getuigen werd' ver haald. niet opnieuw in vogelvlucht hier weer te geven. Van allerlei werd rrevond'cii in het hok, diat Blanv che tot verblijf diende oen mas sa vuil, maar ook restanten van kluitjes, schelpen van oesters, bonbons. Waaruit wordt afgeleid', dat Blanche ook wel lekkernijen te eten kreeg en niet zooals eerst is voore-es tel d van oude korsten brood alleen heeft moeten leven. Daaren boven had zij lararem tijd een speci al© verzorgster. Doch het schijnt, dat de opvolgende dignitarissen een zeer zonderlinge opvatting hadder Feuilleton. Het geheim van den Senator. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. 25) O, Frits 1 riepen John en Jo hanna uit. Nu, ik kon hem toch niet zeg gen dat ik mij daarvoor aangebo den had en dat nog wel in tegen woordigheid van dien president der rechtbank, dat zou in strijd zijn met mijn eer als advocaat, merkte Heirlich met een neiging om te schertsen op. Hij heeft het goed gevonden en mij opgedragen jelui te groeten en er uitdrukkelijk bij gezegd, dat je de arme Renate nriet mocht beknorren,. Hij' had haar reeds lang vergiffenis "©schonken. Hieeft vader dat werkelijk ge zegd? vroeg Renate. Dacht je dat ik onwaarheid zou spreken? zeide Herrlich op ernstaffen toon. Wanneer komt vader terug? vroeg Josephine. Op het gelaat van Frits Herrlich kwam een verlegen uitdrukking. Dat kan ik jelui heden nog niet zeggen, antwoordde hij ontwij kend, ik herhaal liet echter Re nate. je vader is niet boos op je en je behoeft ook niet te denken, dat zonder jou babbelen het ongeluk niet gekomen zou zijn. Deze ellen dige Wilson zou wel op andere wij ze zijn doel hebben' bereikt, want hij ontzag immers geen enkel mid del. Maar wat praten wij nog lan ger over dien Amerikaan, viel hij zich zelf in de rede. Kom, Rena te, geef mij de hand, geef je broer en zuster een zoen en "■a dan met Josephine spelen. Johanna had het kleine meisje reeds naar zich toe getrokken en gekustdaarna bracht zij haar naar haar broeder, die hetzelfde deed- En geheel gerust gesteld verliet Re nate met Josephine die kamer. Wij zijn, naar ik vrees, niet goed voor het arme kind geweest, zei Johanna, toen d'e meisjes weg waren, de smart maakt zoo zelf zuchtig. Laten wij het maar ronduit zeggen, wij konden haar haar bab belzucht niet vergeven on hebben haar dat misschien ook wel laten gevoelen,, sprak John. Dat is mmschelijkmerkte Heairlich op. Het is goed, dat wij deze zaak nu tot klaarheid' hebben gebracht, vervolgde John, zij zal zich nu niet meer te beklagen hebben. De kinderen hebben nu immers nie mand meer dan ons, zij zijn nu wee- zen, wij moeten voor hen de plaats van onze ouders vervullen. Weezen? herhaalde Johanna. Zij hebben to$h nog een vader Vraag aan dezen, sprak John op Herrlich wijzend, vol bitterheid, of zij nog een vader hebben, en of het niet beter was, dat zij hem niet hadden 1 O, John, hoe kunt ge zoo spre ken riep Johanna hean verwijtend toe en nogmaals sprak Herrlich Dat is menschelijk Vraag aan Heairlich, vervolgde John. of hij je met de hand op het hart verzekeren kan, dat hij onzen een oogenblik aarzelde hij, alsof het hem onmogelijk was, in dit zinsverband het woord „vader" uit te spreken d'at hii Robert Langenbruch voor onschuldig houdt. Johanna legde haar smalle, ijs koude hand op Heairlich's arm en zag hem, zonder een woord te kun nen spreken, in het gelaat. Hij nam haar hand in de zijne en antwoorddeAls de vraag zoo gesteld wordt, moet ik haar ont kennend beantwoorden. Ik houd Robert Langenbruch voor den man, die Eduard Plehn in het Lauerbosch heeft, gedood. Johanna stiet een gil uit en wil de haar hand terugtrekkenhij hield die echter vast. Maar, voegde hij er met ver heffing van stem bij, hij heeft geen roofmoord', je zelfs geloof ik. geen moord met voorbedachten ra de gepleegd', en daarop heb ik mijn verdediging gebaseerd Maar hoe kunt ge dat weten? vroeg John, terwijl Johanna den ge liefden man met onuitsprekelijke dankbaarheid aanzag. Nooit had zij zich zoo geheel eens met hem ge voeld als nu, en toch was sedert den dag dat hun de katastnophe getrof fen had, tusschen hen geen enkel woord van liefde gesprokennau- welijks hadden ze een wannen handdruk gewisseld. Dat leid ik af uit het karakter van uw vader en uit alle bijkomen de omstandigheden en ook uit het karakter van den gedooden Plehn. antwoordde Herrlich. John haalde de schouders op. Maar dien hebt gij immers niet ge kend Aan de vruchten herkent men den boom, sprak Herrlich op half schertsenden toon. Naar zijn zoon te oordeelen Dus je eelooft ook aan de over ervingstheorie! riep John uit. Niet onvoorwaardelijkwaar overerving en opvoeding samenwer ken.. waar het gegeven voorbeeld zijn invloed doet geld'eoi Je schijnt je een volkomen beeld van dezen Eduard' Plehn ge schept te hebben, bracht John in het midden. En. dan nog al geen geflatteerd beeld, voegde Johanna er bij. Dat heb ik ook, ik zou een slecht verdediger zijn als ik dat njot gedaan had, antwoordde Herrlich, en nog nooit heb ik zoo levendig den wensch gehad, om mijn zaak te winnen als in dit geval. Moare God ie biistaara sprak John, den advocaat de hand druk kend. op een toon waaruit men ech Ier zou kunnen opmaken, dat hij niet veel hoop daarop had Johan na zweegHerrlich begreep dlat zij hem volkomen vertrouwde. Ik zal beter over de zaak kun nen oordeelen als ik eon langdurig onderhoud met mijn client heb ge had;. dat kan echter niet dan na eenige dagen plaats hebben, ver volgde Herrlich. De eerste zit, tings periode der gezworenen be gint reeds de volgende maand, en ik zou gaarne wilLen dat de zaak dan reeds voorkwam I Voor de gezworenen In open bare zitting O, mijn God riep Jo hanna huiverend uit. Hadt je dan iets anders ver wacht? wendde zij zich tot Herr lich en het deed' hem pijn, dat hij niet kon voldoen, aan haar in toon en blik liggend beroep op zijn hulp. Wat zou ik er al niet voor wil len geven, als ik dat kon, riep hij uit, terwijl de kalmte, die hij lot dusver had geloond, hem dreigdi te verlaten. Als het uw vader niet gelukt bij de instructie zijn on schuld zoo duidelijk aan het Licht te dóen komen, dat men he»

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1