Het proces-lSonnier. Na die getuigen a charge, in het proces tegen; Marcel Monnier, die niet heel veel bezwarends tegen' den beschuldigde konden aanvoeren, kwamen de getuigen a décharge, die een evenzeer zonderlinge schil dering van den beschuldigde gar ven. Monmaer heeft, behalve dat hij totaal geen reukvermogen heeft en grenzeloos smerig moet zijn, nog do allerzonderlingste hebbelijkheid verschrikkelijk veel van Sèvres-va- zen te houden. Als hij een mooi exemplaar ontdekt- hieeft, is hem dat niet meer uit zijn handen te krijgen hij loopt er nuee door huiis, gaat er mee naar bed, en wee den- feen. d:e eraan zou durven raken. ijn bed mag ncoit gelucht worden, en sehoone lakens komen er nooit op. Smaak heeft hij ook niet. Het openbaar ministerie heeft niettegenstaande de sc-huld van Mar cel Monnier volgehouden. Volgens de getuigen ver klaringen, zei de pro cureur, zou Monnier een imbeciel zijn, zonder wil, maar voor hem was Monnier, ware hij dan ook al niet buitengewoon intelligent, toch nog een' verstandig man immers in 1874, toen de regeering behoefte had aan verstandige mannen., was Monnier tot onderprefect gemaa.kt; hij was secretaris van een afdieeling van hei Roode Kruis, hield lezingen en schreef in tijdschriften. Hij is dus geen imbeciel. En Monnier had1 alleen uit heb zucht zijne zuster mishandeld1uit eigenbelang, omdat hij, indien hij ziin moeder niiet hielp tegen zijn zuster, vreesde door haar onterfd te worden. Monnier had het hard riioodig hij schreef telkens aan zijn moeder om geld. Had hij met zijn moeder gebroken, dian was hij in die diepste armoede vervallen van daar dat hij telkens weer tot; haar terug kwar- vandaar dat hij ten slotte zich in alles na-ar zijn' moeder schikte Alaremeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Majoor Damants colonne heeft den 7den d'e commando's onder Boshof, Taljaard en Mentz nabij Heilbron in dien O. V. S. ontmoet- De Boeren hadden tien Engelsche verkenners omsingeld, die 's nachts naar Spitskop waren gezonden, maar de verkenners slaagden en in hun; stelling te behouden tot er ver sterkingen kwamien van Damant. De Boeren weiden daarop met pom- pom-vuur uit verscheiden bergrug gen zuidwaarts gedreven en een groot eind nagezet. Twee Boeren sneuvelden, drie werden gewond en twiee gevangen genomen. V eten wa ren in khaki gekleed. Elf Boenen moeten zich de laatste diagen te Heilbron hebben overgegeven. Uit Queenstown wordt gemeld dat de stadswacht den 7den in gevecht geweest is bij Donnybrook, op 50 K. M. van Queenslown, met 80 Boe ren uit Tarkastad. Het bericht maakt melding van- 18 krijgsgevan gen Boeren, en 18 buitgemaakte ge weren enige dlagen geileden vielen die Boeren 's nachts een veeikraal bij Waterval, ten noorden van Pretoria aan. De aanval werd echter af, gen met verlies van enkele- gewon den aan Boeren zij die. De Daily Mail" verneemt dlat vers-cheidenle te Londen verblijf houdende Zuidi-Afrikaners naar1 Amsterdam gevlucht zijn, omdat er bij hlcn huiszoeking gedaan was, en zij vreesd'eni gearresteerd te worden. Stadsnieuws Haarlem, 11 Oct. 1901. Salarisregelicg en Rangorde der onderwijzers. B. en W. bieden aan den raad het ontwerp aan van wijziging der rege ling van de rangorde en jaarwedden der onderwijzers, voor het meerendeel het gevolg van de aanneming der voorstellen van de heer-en J. J. Groot c.s., geamendeerd door de heeren Bij voet c. s. en van den heer W. Stolp. B. en W. stellen nu voor de salaris sen aldus te beoalen: Die van de onderwijzers (essen) eer ste klasse aan al de verschillende scho len bovengenoemd, op f 900 bij aan stelling als zoodanig, na 2 jaren dienst op f 950, na 4 jaren dienst op f 1000, na 6 jaren dienst op f 1050, en na 8 jaren dienst op 1100. De onderwijzer of de onderwijzeres eerste klasse, die als plaatsvervanger- (ster) van het hoofd dor school is be noemd, geniet bij aanstelling ais zoo danig een jaarwedde van f 1400, die na 10 dienstjaren in dien rang, of in ieder geval op 40-Jarigen leeftijd, ver hoogd: wordt met f :IU0. en 10 jaren daarna weder niet 100. De onderwijzer of de onderwijzeres eerste klasse, die eerst na het volbren genvan den40-jarigen leeftijd benoem 1 wordt f.ot plaatsvervanger (ster) van het hoofd der school, komt bij zijne (hare) aanstelling in het genot eener jaarwedde van f 1500, die tot 1600 verhoogd wordt. zoodïa de 50-jarige leeftijd bereikt is. De aanstelling op 50-jarigen- of lateren leeftijd geschiedt op eene jaarwedd;e van f 1600 Die van de ondenvijzers(essen) twee de klasse aan al de verschillende scho len bovengenoemd: die bij aanstelling nog geen jaar na het verkrijgen der akte klassikaal on derwijs gegeven hebben op f 600; die bij aanstelling reeds één jaar klassikaal onderwijs gegeven hebben op f 625 en voorts bij aanstelling voor elk jaar meer, dat zij klassikaal on derwijs gegeven hebben, op 25 hon ger, tot een maximum van f 800. Niet op de maximum-jaarwedde aan gestelde onderwijzers(essen) tweede klasse zullen eene verhooging hunner jaarwedde genieten van f25 's jaars na elk vol jaar dienst, tot een maximum van f 800. Voor de berekening van vorenstaan de jaarwedden komt mede iin aanmer king ds tijd, gedurende welken na het verkrijgen der akte klassikaal onder wijs gegeven is hetzij als volontair bij het Jager onderwijs, hetzij bij tijdelijke aanstelling als onderwijzer(es). Elk der mannelijke onderwijzers, die den leeftijd van 28 jaren bereikt heeft, geniet, indien en zoo lang hij gehuwd of weduwnaar met één of meer minderjarige kinderen, eene tegemoet koming in de huishuur ten bedrage van 50 's jaars. Overigens als bij het vorig voorstel en de volgende overgangsbepalingen vast te stellen: De jaarwedden van het op 1 Januari 1902 in dienst zijnSe onderwijzend per soneel worden bepaald als volgt: lo. de onderwijzers(essen), die op 1 Januari 1902 reeds den rang van plaats vervangend hoofd bezitten, genieten, ongeacht het bepaalde met dat tijdstip een jaarwedde van f 1400, f 1500 of f 1600, naar gelang zij nog niet- of reeds den 40-jarigen of 50-jarigen leef tijd bereikt hebben. Alsdan vervallen de met dat tijdstip door hen genoten wordende toelagen, en verhoogingen voor bij-akten. 2o. De jaarwedden van de onderwij zersfessen) eerste klasse, welke op 1 Januari 1902 bij het openbaer onder wijs werkzaam zijn, worden naar den genoemden maatstaf en ongeacht liet bepaalde geregeld naar het aantal hun ner dienstjaren, gerekend van den tijd waarop zij tot dien rang zijn bevor derd. 3o. De jaarwedden van de onderwij zeressen} tweede klasse, welke op 1 Januari 1902 bij het openbaar onder wijs werkzaam zijn, worden, ongeacht het bepaalde op dien datum met f 100 verhoggd, met dien verstande, dat zij, dié één jaar of langer in het genot zijn van liet vroegere maximum der jaar wedde ad f 650, met dat tijdstip, on geacht verlioogingen of toelagen, eene jaarwedde zullen genieten van f 775. Zoo zij twee jaren of langer een maxi mum-jaarwedde genieten, bedraagt hunne jaarwedde met '1 Januari 1902 800. Voorzoover op gezegd tijdstip het maximum der jaarwedde niet is be reikt of nog geen twee jaren genoten wordt, wordt door deze nieuwe regeling aanspraak verkregen op acht- in plaats van aas jaarlijksche verhoogingen, tot het maximum der jaarwedde ad f 800 bereikt is. 4o. De toelagen, door onderwijzers fessen) tweede klasse op 1 Januari 19C2 genoten wordend krachtens het bepaal de ondergaan tengevolge van d'e ver hooging der jaarwedden tot 775 r,f f 800 als gevolg dezer nieuwe regeling, geene vermindering en ook blijft d'e op dat tijdstip genoten wordende toelage voor akten, van kracht. 5o. De jaarwedden daaronder ook begrepen de verhoogingen voor hoofd- of bijakten van het op 1 Januari 1902 in dienst zijnde onderwijzend per soneel zullen tengevolge van deze re geling niet mogen dalen onder het met dat tijdstip genoten wordend bedrag. En te bepalen: a. De verhooging tdeir jaarwedden van de onderwijzers(essen), plaatsver vangende hoofden, toe te kennen we gens diensttijd of leeftijd, gaat in, na dat zij hun is toegekend, op den eer sten dag der maand volgende op die. waarin daarop aanspraak is verkregen b. De verhooging der jaarwedden van de onderwijzers(essen), zoo wegens diensttijd als tengevolge van het ver krijgen van akten, gaat, nadat zij hun is toegekend, in op den eersten dag der maand volgende op die, waarin een jaar dienst is volbracht, of de akte :s verkregen. Deze bepaling geldt eveneens voor] de toekenning eener toelage, zoodra een 28-jarige- of oudere mannelijke onder wijzer in bet huwelijk is getreden of een gehuwde, mannelijke onderwijzer den 28-jarigen leeftijd heeft bereiht; die toelage houdt op met den eersten dag der maand, volgende op die, waar in de aanspraak daarop wordt verlo ren. c. Bij benoeming van eenc(n) onder wijzer (es). in dienst der gemeente, aan eene andere school der gemeente, blij ven do aan zijne (hare) dienstjaren 1e onlleenen aanspraken van kracht. d. Voor de verkrijging eener vcrlioo- ging wegens dienstjaren, komt uitslui tend in aanmerking het aantal dienst jaren in den rang. waarvoor de ver- hoogrng kan worden toegekend. e. Wanneer do benoemde later ont slag uit zijne betrekking mocht verzoe ken. zal het eventueel te verleenen eer vol ontslag niet vroeger ingaan dan twee maanden na den dag,, waarop het verzoek daartoe is geschied, tenzij vóór dien tijd in den dienst kan worden voorzien. B. en W. stellen voor behoudens nadere financieel'e regeling alsnog ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van f 50 voor ter verster king van de post nr. 192 der begroo ting, noodig voor het verhoogen van het terrein bestemd1 voor den bouw van een openbaar slachthuis, het ver hoogen. rioleeren en bestraten der toe gangswegen enz. Stukk8n. van den Gemeente raad. De heer J. W. de Koning verzoekt ontslag uit zijne betrekking van onder wijzer aan de opleidingsschool voor jongens tot het M. en H. O. Door J. G. Schrama en elf andere eigenaren van opstallen op de gronden ten noorden van het Wijde Geldelooze- pad, welke hebben behoord aan het voormalige Lakenkoopersgilde, wordt het verzoek gericht hun eene billijke vergoeding te verleenen voor de scha de. welke zij zullen beloopen tenge volge van de wegruiming hunner op stallen op 31 Januari a.s., op welken dag eindigt de voor het laatst ver lengde huur dier gronden. Vooropstellende dat het den achter eenvolgenden. eigenaars dier opstallen moet zijn bekend geweest, dat de ge meente te allen tijd bevoegd en gerech tigd zouden zijn, na afloop van een huurtermijn het gebruik van. den grond te doen ophouden, en zij met- déze wetenschap rekening zullen heb ben gehouden bij dé bepaling van den koopprijs der opstallen, meenen B. en W., dat, mocht al aan eenigen opstal- houder door het eindigen van het recht schade worden berokkend, het huns inziens niet op den weg van den grondeigenaar, in casu de gemeente, ligt om die schade te vergoeden. Zij stellen daarom voor liet verzoek te wijzen van de hand. B. en W. stellen voor de percee- len aan de Lange Molenstraat, no. 34 en 36 (eigenaar H. Luiten, te Amster dam), ongeschikt ter bewoning te ver klaren. De heer P. M. die Pee verzoekt ontslag uit zijn betrekking als eerste onderwijzer, in verband met zijne be noeming tot hoofd der 2e openbare school te Maasdam (Z.-H.) B. en W. bieden een ontwerp-ver- ordening aan tot. het heffen van markt- geld bij de bloem- en groentenmark- ten, waarin o. a. de volgende bepalin gen voorkomen: De belasting bedraagt per dag voor elke oppervlakte van 1 vierk. M. of ge deelte daarvan f 0.025. De belasting kan ook in eens per jaar worden voldaan en bedraagt als dan voor elke oppervlakte van 1 vierk. of gedeelte daarvan: voor één dag per week f 1.voor twee dagen per week f 1.75; voor drie of meer dagen per week f 2.50. Door de erven van den heer A. A. Perrin wordt nogmaals een plan ingediend tot bebouwing van een stuk grond, liggende aan den Koninginne. weg te Haarlem. Indertijd rustte op dezen grond een last, waarbij bepaald werd, diat- er niet op mocht worden geplant noch tui nen op aangelegd. De gemeenteraad hief, bij besluit van 25 Juni 1873 dezen last op., onder geen andere bezwarende voorwaarde dan deze, dat de grond in het vervolg slechts zou worden bebouwd overeen komstig een vooraf door den gemeen teraad goedgekeurd plan. De gemeen teraad besloot in zijn zitting van 11 Maart 1874 om zoodra op liet terrein zes woonhuizen zouden zijn voltooid, elk een huurwaarde hebbend van min stens f 400, alsdan van gemeentewege in het Molenpad, thans Koninginne weg. een riool en bestrating zou wor den aangelegd, echter onder voorwaar de, dat zoo noodig een gedeelte sloot of grond, toebehoorende aan Perrin, zonder eenige vergoeding door den eigenaar moest worden afgestaan. De gemeenteraad weigerde zijn goed keuring aan de verschillende ingedien de bouwplannen. Ook een van B. en W., waarin dat van adressante was opgenomen, en legden B. en W. de vraag voor of al dan niet aan de goed- keuring van het plan der verzoekers als voorwaarde diende verbonden te worden het aantrekken der ontwor pen kade langs de Leidsche Vaart tot en met het tuin laantje. B. en W. beantwoordden die vraag ontkennend, doch de raad hield toch de beslissing op het verzoek der erven Perrin aan, blijkbaar ten einde hen in de gelegenheid te stellen om po gingen te doen of zij door aankoop of op een andere wijze ook bij den eigen dom van hun eigen grond konden ver werven dien van bet daarbij gelegen tuLnlaantje, hetzij geheel of gedeelte lijk, in welk geval zij een gewijzigd plan kon aanbieden, inhoudende, dat de geheele uitgestrektheid grond langs de Leidsche Vaart tot aan den Koning inneweg toe of althans een gedeelte daarvan buiten kosten der gemeente als kade doorgetrokken, en mitsdien tot openbaren weg kon worden ge maakt. Verzoekers moesten daarvan, naar ze meenden, afzien wegens den bui- tensporigen prijs. Thans komen zij met een nieuw be bouwingsplan (zoo zij zich niet bedrie gen van overheidswege ontworpen) en betreffende o. m. de zoogen. gron den van het Lakenkoopersgild, gele gen aan den Raamsingel, den Koning inneweg en het Geldelooze pad, welke gronden eigendom zijn dter gemeente Haarlem. Voor dit plan, dat, naar ze meenen .groote kans heeft aangenomen te worden, vragen ze goedkeuring. Im mers voor zoover hun eigen daarop voorkomenden grond betreft. De verzoekers meenen, dat hiermede een doeltreffend onderdeel van het geheele plan zal zijn verkregen, daar de eigenaar van het tuinlaantje eerlang in zijn welbegrepen eigenbelang zal moeten meewerken, waardoor de kade doorgetrokken wordt in de richting van de Leidsche Vaart en den Raam singel, ten koste zoowel van verzoe kers als van dien eigenaar. Bovendien zetten verzoekers uiteen dat ook bij eenvoudige uitvoering van het plan reeds een verbetering in den toestand zal worden verkregen, door dat er een geregelde communicatie met den Koninginneweg tot stand zal komen. Ten slotte wijzen verzoekers er nog eens nadrukkelijk op, dat het niet aan gaat het belang van een derde (de meer genoemde eigenaar) te doen betalen door hen als belendende eigenaars die voor hun eigen belang reeds genoeg belast zullen worden. Naar aanleiding van dit adres ma- o i?nv W\ °JSïïj,euw hun voorstel van 8 Febuan 1900 aanhangig. Destijds stélden B. en W. aan den raad voor het bouwplan van de Erven gérrin goed te keuren ondier voor waarde, dat bij de overdracht der stra ten als bijdrage in de kosten van het aanbrengen eener houten beschoeiing aan de Leidsche Vaart, langs de ont worpen kade, worde gestort het volle !nn«inr daartoe van gemeentewege op f 1.610 geraamde kosten. Door den architect den heer W F Doeglas, alhier, is onderhands aanbe steed, het bouwen van vier heerenhui- zen en een Winkelhuis aan de Coorn- nertstraat alhier en is gegund aan den aannemer II. London, Kampersingel alhier. A. Scholten te Leimuiden, die door de Arr. Rechtbank alhier is veroor deeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden, wegens oplichting is tegen dat vonnis in appèl gegaan. Ook de officier van Justitie kwam in hooger beroep. (Eisch was 1 jaar en 3 maan den gev. straf.) Gisteren was de' loting voor de Haarïemsche lotelingen afgeloopen. Heden namen d'e lotelingen uit de omlliggendel dorpsgemeenten in den Doelen aan do loting deel. Deze lichting is de laatste waarbij nog aan eenige wettige zoons vrijstel ling wordt verleend. bestuur te Vogelenzang, om eene ge meentelijke bijdrage in de kosten voor de armenzorg aldaar. De voorzitter is van meening, dat het 't beste is met den dokter van Ben>- niebroélc in onderhandeling te treden en hem te zeggen, dat. de Raad hem weder als gemeentelijk geneesheer heeft aangesteld op een salaris van f 150 en dat de Raad hem aanraadt met het R. K. Armbestuur verder in onderhandeling te treden. Bovendien werd besloten hem het salaris over de jaren 1900 en 1901 ad f 300 te zamen alsnog uit te betalen. Zonder stemming wordt de begroo ting vastgesteld en goedgekeurd tot'n bedrag van 54641.36" in ontvangsten en uitgaven. PUNT 2. De heer Tideman stelt voor,' om eene commissie te benoemen ten einde de voorstellen tot algemeene her ziening van strafverordeningen, vol gens voorschrift van art- 187 der ge meentewet, te onderzoeken. B. en \V. hebben hiertegen geen bezwaar. Tot leden dier commissie worden be noemd de heeren Immink, 'l ideman. en Ter Hoffsteede. PUNT 3. Op voorstel van den beer Tideman wordt art. 14 der concessie voorwaarden der E. N. E. M. eenicy- zins gewijzigd, omdat de redactie van dat artikel niet zeer gelukkig gekozen was. De concessie-voorwaarden van wa- terlevering door de E. N. E. M. en de boeten-bepalingen, in de vorige verga dering behandeld,werden thans gewij zigd, volgens het bovengenoemde en andere amendementen door dm hen* Tideman ingediend. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Velsen. Aan het werk alhier voor het maken van zijhavens voor de stoompont, zijn ze nu al zoover gevorderd, dat de zij haven aan de noordzijde van het ka naal reeds is doorgebroken en er Don derdag een schip met vlaggen in top is ingevaren. IJmuiden. Te Amsterdam is overleden de heer W. H. Hofstee, die in 1896 tengevolge eener beroerte zijn ontslag moest ne men als havenmeester van het Noord zeekanaal alhier. Het wachthuisje der politie op het westelijk uiteinde van het sluisedland, dat in gebruik genomen wordt, wan neer er bij een quarantaine vaartuig gewaakt moet worden, is door een he- vigen rukwind geheel omgewaaid, zoo dat het op het dak staat. Er is geen ruit bij gebroken, zeker doordat de val gebroken werd door een schoorsteen pijp. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Bl09mendaal. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag' 10 October, des mid dags te één uur. (Vervolg). Op voorstel van B. en W. werd goed gekeurd nog één nachtwaker aan te stellen. De hooikeurder zal in 't vervolg verplicht zijn zich op verschillende tijdstippen naar de boerderijen, waar hooi aanwezig is, te begeven om dit te keuren. Besloten wordt den politiebeambten na een half jaar of een jaar een uni form te geven, wanneer zij, door het ijverig waarnemen hunner betrekking, te beoordeelen door den inspecteur van politie getoond hebben die uni form waardig te zijn. Bij de behandeling der post straat verlichting deelde de voorzitter mede, dat met de E. N. E. M. onderhandelin gen zijn aangeknoopt tot het electrisch verlichten der wegen, welke thans no<? door petroleum worden verlicht. Bij de post jaarwedden geneeskun digen, wordt een schrijven medege deeld van het B. K. Parochiaal Ann- La Médecine Nouvelle. (De Nieuwe Geneeskunde). (Orgaan dep Vitalistische Méthode) wordt gratis gedurende twee maan den aan een ieder toegezonden die er aanvrage om ,doet aan de Hee ren Doctoren PÉRADON en DU MAS, 19 Rue de Lisbonne (Parijs). Het Vitalisme is de vluchtige hernieuwer van het cellenweefsel met de intégrale levenskracht te herstellen, geneest het alle chro nische aandoeningen en wel de ernstigste en wanhopigste: zonder niet eene inwendige behandeling, noch leefregel. Het geeft verlichting van af de eerste minuut der verplegingen. Er is geene ziekte die aan de ge nezende en zachte werking van het Vitalisme weerstand biedt De uMédecine Nouvelle* lezen, dan overtuigt men zich van de macht dezer wondervolle uitwen dige methode die behan'delt en geneest door correspondentie. De uitleggingsbrochure in alle talen wordt gratis en franco op iedere aanvrage toegezonden. Binnenland. Verjaardag van pres. Ernger De correspondent van het „Hlbd." te Hilversum seinde Donderdag voormid dag: D9 verjaardag van den heer Kruger kenmerkt zich voor de buitenwereld nog door niets bijzonders. Van enkele gebouwen wappert de Transvaalsche vierkleur. Op .,Casa Cara" regent het brieven en telegrammen. Donderdag middag worden de deputaties verwacht die vooraf audiëntie aangevraagd heb ben. Van Donderdagmiddag seint deze correspondent: Aan het verlangen van den President om zijn feest in stilte te vieren, is vol daan. Voorbijgangers van de villa ,,Ca- sa Cara" bleven even stilstaan en ke ken naar de vlaggen, die hun banen, in den frisschen wind ontplooiden en scherp afstaken tegen den witten ge vel en de blauwe lucht. Maar overigens was daarbuiten niets te zien. Nader wordt gemeld: Hoewel President Kruger verzocht had zijn zes-en-zeventigsten verjaar dag in alle stilte te mogen herdenken, waren toch na voorafgegaan verzoek bij hem toegelaten de burgemeester en wethouders van Hilversum, ds. Tom en generaal Van Marle, namens de Ge reformeerde Kerk. Uit Den Haag waren daartoe over gekomen de heer en mevrouw Wolma. rans, de heer en mevrouw Grobler, de heer Wessels en de secretaris van liet Driemanschap, de heer De Bruijn. Ook de Afrikaners te Amsterdam hadden hunne deputatie gezonden, zijnde vier heeren en eene dame, van wie commandant P. Steenekamp uit naam der Afrikaners President Kru ger een eenvoudigen boekenstandaard aanbood, en een manifest voorlas van do Afrikaanders te Amsterdam. Daarna overhandigde de kleine Piet Viljoen den President een palmtak, waaraan breed zijden linten met de Transvaalsche en Vrijstaatsche kleu ren, waarop gedrukt met gouden let ters: „Aan Z.H.Ed. Staatspresident S. J. P. Kruger. Van de Afrikaners te Amsterdam, 10 October 1901." Ook vereerden de dames Bijïeveld, dochters van den voorzitter van het Christ. Nat. Boerencomité, onder toe passelijke woorden den President een keurig bewerkt bloemstuk. Dat de familie Eloff thans in deze dagen van strijd in de nabijheid van den President was. bleek Z.H.Ed. zeer aangenaam te zijn. Ned. Zuid-Afr. Vereeniging. De heer Loman, penningmeester der N. Z. A. V., ontving van een der leden ten bate der noodlijdende betrekkin, gen van het heldhaftige Z. Afrik, volï een gift van f 1000 onder het motto: „Houdt moed, roemrijke strijders voor recht en vrijheid! Schoon dooi vorsten en regeeringen in den onge- lijken kamp alléén gelaten, vlechter volkeren u een lauwerkrans en wer ken voor uwe onafhankelijkheid. Bij de intrede van het derde oorlogsjaar wenscht Nederland u opnieuw van harte de overwinning! Amsterdam, Krugersjaardag, 1901." Ook werd ontvangen 50 van E. K met bijschrift „Goud tegen God.'* Ni euwe inbraak te Amsterdam Wederom is te Amsterdam eene briu tale inbraak ontdekt, ditmaal in per ceel 61 Koninginneweg aldaar. Eene hoeveelheid1 zilver en eenige' kleeding- stukken zijn gestolen. De geheele wo ning is door de inbrekers doorzocht UitbreidtnE van Amsterdam Eerlang kan, naar het Hbld. ver neemt, den Raad van Amsterdam ter goedkeuring worden voorgelegd het uitbreidingsplan der gemeente, tus- schen den Amstelveenschen weg en Amsteldijk. De gemeente lieeft daar de laatste jaren uitgebreide aankoo- pen gedaan, loopende over eenige ton nen gouds. I-Iet plan, dat thans gereed ligt, schijnt uitstekend opgemaakt, en. een inderdaad fraai stadskwartier zal daar op den duur kunnen verrijzen. In het plan is begrepen het graven van hejt, Schinkelkanaal van den Schinkel naar den Amstel. Tevens is rekening gehouden met het inrichten van een flink sport- en feestterrein, dat tevens als paradeveld zou kunnen dienst doen terwijl ook gerekend wordt op het verrijzen van een groote gehoor- of vergaderzaal. Aead. examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg liet 1ste Natuur kundig examen afgelegd door de H.H C. L. de Fouw, J. J. de Koning en H. A. J. Droge. Verdronken vee. Aan 'de noordkust der provincie Groningen zijn in de laatste dagen tal van verdronken runderen aangespoeld. Vermoedelijk zijn ze afkomstig van de Kwelders of een der eilanden, waar ook «enigszins anders aanleggen dan wij, oudjes. Dat onze eenige zoon ook zoo geheel uit den aard moest slaan, zuchtte mevrouw Lamprecht. Als hij koopman geworden was, zou alles geheel anders zijn geweest. Maar wat nut heeft het daarover te discussieereoi, bracht de senator, zijn voorhoofd' fronsend, hier tegen in, ook mijn wensch is het immers geweest, hem als mijn opvolger in mijn oude, solie- de zaak te zien. maar dat beeft nu eenmaal niet zoo mogen zijn. Men heeft zich in het Leven voor te be reiden op vele teleurstellingen. Zoo zou John voor mij een zeer ge- wenscht schoonzoon zij.n geweest. Er zal er zich wel een andier opdoen en wel zulk een, die als compagnon en later als opvolger kan optreden, sprak mevrouw Lam precht sneJ, als vreesde zij, dat haar man nogmaals op John Langen- bruch, die voor haar als schoon zoon- nu niet meer in aanmerking kwam, zou terugkomen. De zo nen van de eerste familiën hanen-, zoowel als in Bremen en Hamburg, zullen het zich tot een eer rekenen' zich met ons te vermaagschappen. Ik vrees, dat je te optimistisch bent. antwoordde de senator naden kend. Verschrikt viel zij hem in de re de Ben je bang dat de men- schen er aanstoot aan zullen nemen, dlat het huwelijk tusschm John eau Caecilie zoo goed als beklonken was? Gelukkig was het engagement nog niet publiek. Dat bedoel ik nietik vrees dat de hinderpaal daarvoor Caecilie zelf zal zijn zij zal zich tot een hu welijk met een ander niet licht la ten vinden. Laiat dat maar aan mij over, stond duidelijk op mevrouw Lam- precht's gelaat te lezen doch voor zij aan haar gedachten uiting kon geven, was haar dochter die kamer binnen gestreden. In weinige dagen had er een groote verandering bij het meisje plaats gehad. De gezonde blos up haar wangen was verdwenen', haar oogen schenen grooter geworden te zijn en op haar gelaat wais een uit drukking van wilskracht gekomen die men er vroeger te vergeefs op zou hebben gezocht. Met een be* slistheid, die haar moeder in de grootste verbazing bracht liep zij op den senator toe en sprak Hebt gij een brief van John ontvan gen. vader? Olivia verbelde mij, d!at zij den ouden kantoorbediende van Langen-bruch in huis had zien gaan. Olivia en altijd: Olivia, m«m- peJ.de mevrouw Langenbruch bin nensmonds, terwijl de senator zijn dochter den brief overhandigde en antwoorddeLees zelf, wat hij mij schrijft. Niet in staat te blijven, staan), liet Caecilie zich op een stoel neerval len. Het papier beefde in haar han den, de letters dansten haar voor de oogen en zij kon in 't eerst geen letter onderscheiden. Zwijgend en met zeer gemengde- gewaarwordin gen volgden de blikken der ouders de bewegingen van hun kind. ter wijl Caecilie. nadat zij zich eenigs- zins had hersteld-, snel dien brief doorvloog en daarna, alsof zij haar oogen niet geloofde-, dien inhoud nog eens woord voor woord las. John geeft ons ons woord te rug. riep zij uit, terwijl zij haar hand. waarin de brief, liet zinken, op zulk een smarted ij ken toon, d'at ook haar moeder daardoor werd ge- troffen. Hij is iemand, die weet wat hij aan zichzelf en anderen ver plicht is, dat dient erkend', sprak mevrouw Lamprecht. Moeder, vader, is dlit alles wiat gij na ontvangst van dezen brief te zeggen hebt? riep Caecilie de han den vouwend uit terwijl zij angstig van den een naar de ander zag en •eindelijk haar blik in gespannen verwachting op haar vader bleef rusten. Neen, ik zal hem terug schrij ven en hem mijn erkentelijkheid! voor zijn handelwijze te kennen geven, antwoordde Lamprecht. En meer niets? Wat verlangt gij, dan nog meer? vroeg haar moeder op bit sen toon. Mij dunkt, dlat dlat al zeer veel gedaan is. Gij laat uw woord u dus wer kelijk teruggeven, vader? riep het jonge meisje uit zonder zich te be kommeren om den uitval van haar moeder, terwijl zij zijn beidie han den tusschen die hare nam. Kan ik anders handelen? Wij moeten John dankbaar zijn, dlat hij ons de zaak zoo gemakkelijk maakt. De senator voelde zich, terwijl hij, deze woorden swrak. volstrekt ntot op zijn gemak. En wij toonen hem onze dank baarheid, door ons nu, terwijl hij liefde en vriendschap op zoo hoo- gen prijs zou stellen,, laf van hem af te wenden antwoordde Caecilie met groote bitterheid. Caecilie, hoe durf je zoo te sprekenWelk een toon veroorloof je je tegen je vader aan te slaan sprak mevrouw Lamprecht op ver wijtenden toon met gefronst voor hoofd haar echtgenoot zei echter vergoelijkend Val haar niet hard, Sabine, het arme kind gaat gebukt onder een groot verdriet. En zich tot Cae cilie wendend, sprak hij Het zal mij waarlijk ook niet gemakke lijk vallen, want ik acht John zeer hoog, maar het moet gebeuren. Dat zult ge zelf ook wel inzien, mijn kind. Neen, antwoordde Caecilie hardnekkig. dat zie ik niet in. CaecilieZult ge ongehoor zaam zijn en je openlijk tegen je ouders verzetten riep haar moe der verontwaardigd uit. Dat ik clat van mijn eenige- dochter moet .bel'even Ongehoorzaam herhaalde Caie- cilie, hebt u mij niet uw volle toestemming tot mijn verloving met John gegeven Spreek toch niet zoo'n onzin, riep mevrouw Lamprecht uit, konden wij destijds weten wat er later zou gebeuren John is onschuldig, sprak Cae cilie, vast op haar stuk staande, en evenals kort geleden tot haar man sprak mevrouw Lamprecht nu, doch op veel zal vender toon, tot haar dochter De schuld van die ouders wordö aan de kinderen bezocht. Zijn' va der is een moordenaar. Dat is nog niet bewezen. Dat is aan geen twijfel meer onderhevig. Hij moet reeds alles bekend hebben. Frits Herrlich dien Otto in 't Casino gesproken heeft is van) een andere meenimg en als Langen- bruch's verdediger moet hij het toch wel weten. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2