Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. voor abonnés van Haarlem's Dagblad. ROERMOND. C. VAN DER PUT te Schoten. 6. v. d. HOEVEN, Saenredamstraatllrood, alhier. 19e Jaargang Maandag 14 October 1901. No. 5611 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden .....................77 1.3® Van 15 regels 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ©Kfetë* W de prgs der Adrertentiên Tan 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15, per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden. 7 7 7 7 1.65 Wrf Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers7777777 '.7 0.02% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 7 7 7 7 7 77 7 7 037% Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. n tt «j de omstreken en franco per post 7 7 0.45 1 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertenti J en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère L. DAUBE Co. JOHN F. JONESs §ucc., Parijs 31w« Faubourg Monlmcglre. -1*!-" 1 "iTa. IJHliflfijl.11 ,rin i i. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is De onderdeelen zijn rem, rond en oor. Het aantal goede oplossingen bedroeg 694. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULDEN toegewezen aan den Heer en de tweede prijs zijnde: TWEE GULDEN VIJFTIG aan den Heer De eerste prijswinner zal zijn prijs ontvangen door bemiddeling van onzen agent te Schoten, den heer P. v. d. RAADT. De tweede prijswinner kan de f 2.50 van Maandag af tegen quitantie in ontvangst nemen aan ons Bureau, Kampersingel 70. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt: Mijn geheel bestaat uit 9 letters en is een plaats in de nabij heid van Amsterdam. In de herfst zijn de straten vaak bedekt met 1, 2, 8, 9. Wanneer de schoorsteen niet geveegd wordt krijgt men spoedig last van 6, 3, 5, 4. Een 7, 8, 9 dient om het land te beschermen tegen water. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld 1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun brielje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarne®, Kampersingel 70, hebben bezorgd. Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belast is. 2°. In elk Zaterdagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. 3°. Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan hij weder mededingen. Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enve- pBSjp loppe te doen en daarop te schrijvenPrijsraadsel van Haarlem's Dagblad. Hun, die ook voor de Prijsraadsels in de ^Zaterdagavond® in zenden, wordt verzocht deze oplossingen in eene afzonderlijke enveloppe te doen met het opschrift: Prijsraadsel van de Zater dagavond. Ingeval de twee verschillende oplossingen in één enve loppe zijn gesloten, komen geen van beide in aanmerking. ten Oosten van Vrijheid met die strijdmacht van Botha, welke op 2000 man geschat wordt, voor te stellen als een nederlaag voor Boe ren. De strijd duurde den gehc-elen dag. Ten slotte ontruimden de Boe ren hun stellingen en trokken te rug in noordwaartseh,e richting naar Baviaan-rivier. Central News" verneemt uit Durban Botha is in vollen aftocht, onze troepen zitten hem vlak op de hie len. Bruce Hamilton is verscheiden malen in gevecht geweest met de vluehtendle Boeren. Generaal Dartnell en zijn staf, en Beithune's brigadle, met die Imperial Light Horse, bevinden zich nu hier zoo seinit Renter's corresponden t te Eshowe. Het is verschrikkelijk slecht weer, de bezwaren van liet transport zijn ontzaglijk groot, en zoowel die dieren als de menseden hebben veel te lijdien. De Boeren trekken noordwaarts. De hoofdzaak blijft intusschm maar dat Botha er van door is en dus vrij een nieuwen slag te slaan, als hij de kans schoon ziet. Een nieuwe schanddaad mag op rekening der Engelsehein geschre ven worden. De Vrijstaatsche commandant Lotte r werd, volgens een tele gram uit Middelburg dd:. 11 Oct., schuldig bevonden en tot de d'o o d- straf veroordeeld. Het von nis is door Kitchener bevestigd. Vijf anderen van het oommandb werden ook ter dood veroordeeld, maar hunne vonnissen werden ver anderd in levenslangen dwangar beid. De gouverneur van de Kaapkolo nie heeft een'e proclamatie uitge vaardigd, die van kracht is voor de districten Elliott en Xalanga in TemboelanJd en de districten Ma~ clear, Mount Fletcher en Matatiele in Oost-Grikwaland'. De bepalingen van deze proclamatie zijn gelijk aan die welke toegepast worden op de landen', die onder de krijgswet staan. Zij zullen evenwel niet door de militaire, maar door de burger lijke overheid uitgevoerd' worden. Buitenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 14 Oct. bevat o.a.: De redevoering van]Hicks-Beach, De ontsnapping van Botha, Com mandant Lotter ter dood veroor deeld, Het proces-Monnier, Een halve vreek Wereldgeschiedenis, Berlijnsclie Brief. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-Dij voegsel no. 58 van ,.De Zaterdagavond letter kundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattende o. a.: Haarlemmer Halle- ics Figuren uit de Raadsvergadering, Het vertrek van den Zomer, (teekening van J- F. Nuyens), Rubriek voor Dames, De ge schiedenis van den Kapitein, Feuille ton: Net als z'n vader, Het Lied van de Zee De Bloemendief, Ter Overden king: IJzer en Goud, benevens d6 ge wone rubrieken, afbeeldingS:haak. spel en Prijsraadsel. Politiek Overzicht Wij leven in een tijtï van redevoe ringen. Lord Roberts. Herbert Glad stone, Michael Hicks-Beachallen hebben hunne meening over dJan toestand gezegd. De kanselier van de schatkist heeft, zooals men weet, in zijn redevoering te Oldi- ham Donderdagavond opnieuw ver zekerd, dat het niet noodiig was een herfstzitbing van het Parlement bij een te roepen om nieuwe oorlogs- oredieben toegestaan te krijgen. Maar daar de redenaar er ter verklaring aan toevoegde, dat de regeering geen plan had belangrijke troep en versterkingen naar Zuid-Afrika te zenden, omdat zij overtuigd blijft, dat de oorlog met de Boeren gedaan is, maakt de uiteenzetting van Hicks- Beach even weinig indruk op de Tory-kringen als Brodrick's uiteen zetting van den toestand' in zijn brief aan Sir Howard', Vincent, waarin de minister van Oorlog snoevend' opsomt over hoeveel troe pen en kanonnen Kitchener be schikt. Niets bewijst beter, zeggen de critici, dat dé regeering zelf niet ernstig kan meen en, d at de oorlog met de Boeren ten einde is. Sprekende over de uitbreiding van den staat van beleg in de Kaap kolonie zeide Hicks-Beach, dat er reden was te gelooven, dat proviand en munitie voor de Boeren en de rebellen werd' gesmokkeld dioor Kaapsche havens. De imperialistische bladen geven heftig sarcastische en afbrekende artikelen over den brief van den minister van oorlog St. John Bro- drick en de rede van Hicks-Beach. De „Times" noemt hun verdedi ging mank en onbenulligde ,,Standiard" maakt hen uit voor on vergelijkelijk slechte rekenaars. De mededeeling van sir Michael dat er geen versterkingen worden gezonden naar Zuid-Afrika, maakt een ongunstigen indruk. De Britten trachten zich te troos ten over die ontsnapping van Bo Een gruwelstuk De ,,N. R. Ct." schrijft: In verband met het Maandag jl. door ons aan de „DeutscbeWoclien- zeitung" ontleende verhaal over de door de Engelschen bij Graspan in den- O. V. S. op Boerenvrouwen en kinderen gepleegde misdaad kun nen wij no mededeelen, dat aan een thans hier te lande vertoevend x-kr'<*sgevangene door wijlen me vrouw Cremer een volkomen eensluidend verhaal is ge daan, zoodat aan de waarheid er van haast niet te twijfelen valt. Wij kunnen aan onze mededfeelim gen no~ toevoegen, dat wijlen me vrouw Cremer niet was. zooals de ,,D. W." meent, een schoonzuster van onzen oud-minister van kolo niën-, maar een nicht. De schoonva der van mevr. Cremer en de vader van den minister waren broeders. Wijlen mevr. Cremer was niet 76, maar eerst 66 jaar. Een geschenk voor De Wet Volgens een telegram uit Genève aan de „Daily Express" heeft een Rus sische dames baronesse Pootmann. wo nende te Goldberg in het kanton rich, naar Zuid-Afrika een geschenk voor de Wet verzonden. Het is een groote gedreven plaat van zilver, voor stellende een aanval der Boeren op een gepantserden trein, waarbij d» fi guur van de Wet, te midden der zege pralende Boeren te paard voorgesteld, sterk uitkomt. De kosten van dit werk hebben meer dan 10.000 frs. bedragen en de baro nes verklaart, dat zij wel den weg weet om het geschenk veilig in de Wet's handen te bezorgen. Als dit verhaal waar is, dan kan men de opmerking niet weerhouden, schenk te geven, en van baar bekend.- lieid met den weg, waarlangs dit kan geschieden, in de gegeven omstandig heden een praktischer gebruik had kunnen maken dan door deze hulde. Duitschers in Venezuela. Wolffs bureau verneemt uit Ca racas Zondagavond werden twee onderofficieren van den Duitschen kruiser Vinefa en Puerto Cabell o door de Venezolaanse he politie in hechtenis genomen. Daar die politie agenten niet als zoodanig te herken nen waren, stelden de onderoff., die zich bovendien van geen schuld bewust waren, zich te weer, ont rukten aan de agenten hun sabels en verdedigden zich daarmee, wer den ten slotte overmaind en aan boord van een Duitsch handels schip gebracht. De volksmenigte vuurde eenige schoten op het schip af. Van- de Vineta werden toen 30 manschappen gezonden om het te verdedigen De klachten, die de Ve nezolaan sohe overhead wilde indie nen, werden afgewezen, terwijl men zich van Duitsche zijde voor behield den eisch te stellen, dat de schuldigen gestraft en satisfactie gegeven moet worden. Het proces-Monnier. Nu is de verdediger van Marcel Monnier in het proces te- Portiers aan 't woord' gekomen. Hij maakte de omstandigheid, dat de getuige nissen a charge en die a décharge geheel overeenkwamen wat betreft d'e aansprakelijkheid van den be klaagde, -tot uitgangspunt voor zijn pleidooi. Kom men, vroeg hij, in derdaad wel van -een misdaad spre ken De beschuldiging toch kwam-, meende hij, daarop neer, dat de ge daagde werd aangeklaagd, in eien huis waarin hij geen enkelen d!ag gewoond had, en waarin hij niets te zeggen h'ad, waarin alle bedien den alleen aan d'e bevelen van zijn moeder gehoor gaven, dat hij daar niet had ingegrepen, om in den toe stand van zijn zuster verandering te brengen. En- wat nu de beschul diging betrof, als had Monn-ier uit geldzucht, er maar met de pakken1 bij neergezeten, omdat hij vreesde anders door zijn moeder te worden, onterfd, dan bewees toch het gehee- Le gedrag van de oude mevrouw Monnier, hoe ongerechtvaardigd die verdachtmaking was. Van den aanvang af, had' deze hare bizonde- re voorkeur voor haar dochter la ten bliiken. Reeds in 1885 had zij' haar testament gemaakt, waarbij aan Blanche het grootste gedeelte van haar fortui-n werd gegeven. Wat had Marcel dan nog te wach ten Daarenboven Marcel Monnier kon bijna niet zien, hij had geen reukvermogen-, en in de kamer van Blanche was het nagen-oeg stikdon ker. Wat had Marcel dan kunnen doen. waar hem den toestand waar in zij-n zuster verkeerde geheel ont ging? De verdediger trachtte ver volgens aan te toornen, dat ook Blan che geen wrok tegen haar broeder gevoelde^ De nieuwe Emir van Afghanistan. De Chatbah, het gebed voor den voorspoed van den Emir en den on dergang van zijn vijanden, is reeds in Habibullah's naam gelezen in de moskeeën van Kabul, Herat, Kan dahar en andere groote steden. Te Petersburg moeten van de Af- ghaansche grens onrustbarende be richten- ontvangen zijn. Men zegt dat- troepen te Kabul saamgetrokken worden. Van andere, maar even sensationieele zijde (het eerste be richt is afkomstig van de „Daily Telegraph")wordt melding gemaakt van krijgstoerustingen aan den Rus- sischen kant der grens van Afgha nistan. De vice-koning van Britsch-Indië ontving een schrijven van Habibul- lah. waarin hij officieel bescheid geeft van het overlijden van den Emir op den 3den October en aan een openbaren durbar hem tol op volger erkenden- en, trouw zwoeren. Hij voegt er aan toe, dat hij d'e voet stappen van zijnen vader zal vol gen en hoopt, dat de vriendschappe lijke betrekking tot de regeering zal blijven bestaan en toenemen, De dappere Filipino's. De Amerikaansche troepen heb ben weer twee „ongelukjes" gehad op d'e Filippijnen. Uit Manila wordt gemeld, dat een afdeeliin; van het 21 e infanterie en een com pagnie Macabébé's (inlandsche hulntroepe-n) bij een botsing met F ilipino's te Li pa een déode en- een gewonde verloren hebben, en moes ten terugkeeren Een politiemacht uit Ca'tanag, in de provincie Tayabas, is door de Fi lipino's, hoewel dezen geen vuur wapens hadden, omsingeld en ge vangen genomen. Alsremeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Volgens een Reu tor-bericht uit Durban worden in Van Reen;en's pas, dus in de Drakensbergen tus- schen Natal en den- Ora-njc Vrijstaat, een groot aantal blokhuizen ge bouwd. Uit de verliezen!ijst blijkt, dat het reeds vernielde geveohl van Ma joor Damant's troepen met de Boe ren onder Boshof, Taljaard en Mentz, i-n de buurt van Heilbron, plaats had bij Rhenosterkop. Kit chener's Vechtende verkenners ver loren 4 gesneuvelden en acht ge- wonidlen i.n. dezen strijd, De aanval va nde Boeren op Water val, ten noorden van Pretoria 6 Oct zoo ter loops vermeld, heeft voor de Engelschen de volgende onaange name gevolgen, gehad: een 1 ui-tenant en 2 man gesneuveld, 4 man ge wond. In he tdistriot So-mem&et-Oost is den 5en een luitenant gesneuveld en zij-n 4 man gewond. Den 7en bij Wonderkop 2 man gesneuveld; bij Fouriesberg, 7 Oct. kapitein Ers- kine gesneuveld. De stadsraad' van het ongelukkige Ladysmith heeft n-og altijd geen vol doening van haar pogingen ami schadeloosstelling te verkrijgen voor het nadeel, dat het langdurige beleg aan de bewoners heeft toege bracht. Na zich tevergeefs tot den gouverneur van Na/tal gewend' te hebben, overweegt die raad, of het iets zou baten, een deputatie naar Chamberlain te zenden. De „Daily Mail" bevat een be richt uit Pretoria, dat de burgerlij ke overheid' in Transvaal nu vijf- boeren plaatsen heeft bebouwd met haver, gerst, aardappelen, en mie lies; deze plaatsen worden bewerkt door uitgediende soldaten met het oog op een toekomstige vestiging op de landerijen. Honderd vijftig ton pootaardappelen zijn in Transvaal uitgedeeld. De „Cape Times" erkent nu, dat het onderhoud dat Gordon Sprigg dezer dagen met Kitchener en Mil- ner gehad heeft, over de afkondi ging van de krijgswet te Kaapstad geloopen heeft. Het pastrapport, door dén gouver neur der Kaapkolonie uitgebracht over de week eindigende 5 October, luidtKaapsche schiereiland! 2 in boorlingen. Port Elizabeth 2 Euro peanen. Sterfgevallen 3 inboorlin gen, i Chinees. Te Peshawar (Brilsch Indië) is een bevel tot onmiddellijke mobili satie van- twee veld-lazaretten ont vangen. Het resultaat van de Hongaarsche verkiezingen in 413 districten is als vlogtgekozen. 263 lilxnalen, 20 le den, van do volkspartij, 75 van de partij vam Kossuth, ii van d'ie van Ugron. 5 nationalistische Candida- ten, 1 democraat, 13 zonder hepaal- de -olitieke kleur. Er moeten 25 herstemmingen plaats vindien. Tot instructie van de geweltkla- commissie benoemd, welke, naar ten overvloede uit Konstantinopel geseind' wordt, niet geheel onpartij dig is. In de Belgische Kamer hield de liberale afgevaardigde Tournay eene rede over het ontwerplegar- organisati.e, waarin hij dé rechter zijde heftig aanviel. Stadsnieuws JPU,dat baronesse Pootmann wel van haar zest, -Jat op diezelfden das zijne don door die Koerden te Moosj te- tha', door het gevecht van Zondag' wensclien om den onvangbare een ge-broedérs, de sirdars en het leger in gen de Armeniërs begaan is eene Haarlem, 12 Oct. 1901. Collecte voor de Boerenvrouw wen en Kinderen op 22 October a.s. „Kos, Svvarts, kos!" kreunde mat een kinderstemmetje; dof klonk het door het concentratiekamp, waarheen, da gelijks nog de beschaafde Engelschen weerlooze vrouwen en kinderen ver bannen. „Kos, Swarts, kos!" sn-ikte hetkind nog eens. Swarts was de kampcom mandant. die de karige rantsoenen moest uitdeelen. Maar niemand kon den kleinen lijder helpen, het van hon ger stervend kind. Er was geen eet baar voedsel. Er was duf meed. en be dorven vleesch. Dat werd der vrou wen en kinderen uitgereikt „Kos, Swarts kos!"... De moedei hoorde het, de zwakke, doodzieke moeder van het kind. Zij kroop ove» den grond, in wanhoop niet over haat* eigen lijden, maar omdat haar eenig overgebleven kind stierf van uitputting en -hrek, omdat zij niets, niets had om het te redden van den vreeselijk- sten, dood. Voorheen was die vrouw rijk, zeei rijk, nu waren de Engelschen geko men en luidden haar man doodgescho ten en haar zonen gevangen gezet oji St. Helena. Toen hadden zij haar hoe ve platgebrand en haar kudden weg gedreven. Nu had zij nog dit ééna kind, zeven jaar was het, nog te klein om een- Mauser te heffen in zijn teera handjes. Hij was de eenige die haar overbleef. De vlammen die liaar huis verteerden rezen en daalden, uit de verte klonk reeds liet geloei der buitgemaakte run deren, Haar kind was ziek, zij klemde het in haar armen. Daar klonk een norsch bevel; op een open kolenwa gen moest zij piaats nemen met haar zoon. De regen gudste neer, maar zij had een deken, nog één deken om haar kind te bedekken. De Engelschen wier pen die weg, niet te véél plaats moclit zij innemen! Nu was zij in het kamp, vele weken reeds, nu zag zij dagelijks de kinder lijkjes hij ti-on en twintigtallen tege lijk neerwerpen in éénzelfde graf. „Kos, Swarts, kos!" schreide haar kind. Zij wierp een blik naar huiten; den nachthemel zag zij, zwart en don ker hing zij over het Afrikaansche land. Ja, nacht was het voor haar hel denvolk. nacht... Het kinderstemmetje verflauwde, de moeder sloeg de oogen.de rood geween dc oogen omhoog. Een wanhopig g&- l>ed lag in hun donkere diepten. Van haar lippen nokte het: „O, indien zij liet wisten, indien zij het slechts ten volle wisten, de vrou wen van Nederland! Dan zouden onze kinderen niet nicer sten en, niet meer van honger sterven! Weer wankelde zij naar het bedje een grove zak over stroo gespreid. Nog één woord ving zij op van haar kind, het laatste: „Kos, Swarts, kos!" Kos gelijk kost (eten). Ten voordeele der van gebrek ster vende kinderen in de» kampen zal hier ter stede op den 22ston dozc-r een col lecte worden gehouden langs de hui zen. Ofschoon wij veel verwachten, weten wij, dat onze verwachting ver zal worden overtroffen. Namens het Haarlemse he dames comité sub-comité van Alcmaria: Ds A. D. Wempe, voorz.; mej. A. v. d. Flier, secr.; Leidsche vaart 234; mej. W. Ott, penn.. Zijlvest 19; A. Koolho ven, Bloennendaal. Reeds gaven zich een 60tal jonge da mes voor de collecte op, er moeten ech ter honderd plaatsen, vervuld worden. A. C. van Nikkelen Kuvpcr opent he denavond i.n het perceel Doelstraat 18, de „Eerste Haarlemsche Vogel- en Zaadhandel".

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1