grond aangenomen. Ook zijn handen en kleeren zijn in dezelfde kleur bijge werkt» De fiets doet net of ze nooit meer zal rijden. De inhoud van den zak. een maaltje mooie bruine aard appeltjes, is her- en derwaarts ver spreid tusscheu de gewone straatongo- rechtighedön. Er formeert zich een kring nieuws gierigen, nette Zondagsmenschen, die met schrik en ontzetting naar de ver- havende kleeren zien. Een slagers knecht troost: ,,'t Had erger kunnen zijn; als bijvoorbeeld de zak eieren had ingehouden. Nietwaar?" De gevallene lacht pijnlijk, aJs 'n boer, enz. Zamdvoort. Alhier is door den diistrictS-vee- arrts één geval van besmettelijke varkensziekte „vlekziekte" gecon stateerd. Het cadaver is ondier poli tietoezicht verbrand. Velsen Zaterdagmiddag liep de Duitsche Suesboot „De Kroonprins" op het noorder remmdngswerk der Velser voet brug en bracht er belangrijke schade aan toe. Binnenland. HAAGSCHE BBIEVEN. De Franschen hebben een woord, zeggende dat een ongeluk toch wel altijd ergens goed voorie.Dlt op den ernstigen brand die S do fabriek van de firma de asch legde. Immers, het is daaril vaststaand gebleken, dat de orgam Ze Z* "brandweer ton «nenm^e onvoldoende w. Het merkwaardig Kampensche of Abdenüscbe teitdeed rich voor dat de stoomspuit uit den Haag minstens drie kwartier eerder verscheen dan die te Schevenmgen. op 5 minuten afstand van den brand ge stationeerd, doch waarvoor geen paar- den beschikbaar waren. Er bevinden zich nl te Schevenmgen geen eigen barden der brandweer; men heeft, voor het geval van nood, een overeen komst met een stalhouder, doch, zoo als men dat in den handel noemt „zon der verbinding." Dit is a^eel t^ doch eigenlijk nog niet het ergste. Onverdedigbaar is evenweldeto^ stand dat bij een zwaren brand te Scheveningen de vier man die daar de bezetting van he,t1^flhU1^°™^ allen moeten uitrukken en dat min stens de helft van het Haagsche mate- rieel en personeel gelijktijdig aan den dienst in de residentie is onttrokken. Kwamen twee zware branden gelijktij dig voor, men zou niet weten wat aan te vangen. De zaak is in de jongste raadszitting ter sprake gebracht enhet is gebleken, dat reorganisatie-voorstel len. niet zullen uitblijven. Ik verwacht die in den zin van decentralisatie, ge lijk ook met betrekking tot de politie in het voornemen ligt, nl- vermeer dering van het aantal posthuizen zoodat ook de buitenste stadswijken op een behoorlijke beveiliging kunnen rekenen- Het schijnt, dat beide reorga nisaties onafhankelijk van de gewone begrooting zullen behandeld worden wat een goed systeem is, omdat der gelijke belangrijke dingen afzonderlijk beter zijn te overzien. Onze Raad heeft het druk. Morgen komt het zg. kleine tramplan in be handeling. het voorstel om aan de H. T. Mij. toe te staan om, onder een aan tal voorwaarden, een proef te nemen met het trolley-stelsel op de lijn Plein Kanaal—Karbaas. De Maatschap pij heeft den Raad doen weten, dat zij de gestelde voorwaarden niet kan aannemen. Onder deze omstandigheid zal men misschien het verstandigst doen om het kleine plan geheel en al te laten rusten, omdat de daarbij be trokken quaesties vanzelf worden op gelost, wanneer de nieuwe concessie voorwaarden ter sprake komen. Den kei Ijk zal dat in November zijn. Mis schien heeft vóór dien tijd de tram- wegmij. wel eieren gekozen voor haar geid- Terwijl het voor den een zoo moeilijk is om aan geld te komen, schijnt het voor den ander erg gemakkelijk. Zoo is de Haagsche afdeeling der Odd fellows er zeer gemakkelijk i slaagd geld te vinden voor den aan koop van de vroegere woning van het genootschap „Pulchri Studio". Het is daarheen dat thans de „historische galerij", de verzameling schilderijen van den lieer van Hattum van ELle- woutsdijk, uit de bovengangen van ons raadhuis is verhuisd. De gemeente heeft zich tegenover den Maecenas zóó krenterig gedragen, dat hij de eerste de beste gelegenheid heeft te baat ge nomen om zijn bezit aan het vrucht gebruik der gemeente te onttrekken. Men zal de collectie nu voortaan tegen geringe entrée kunnen bezichtigen. Denbelangstellenden lezer, die den Haag bezoekt en niet toevallig Ge Prinsegracht passeert, zou ik echter niet raden er een lange wandeling voor te maken. Want uit een artistiek oog punt verliest hij er weinig aan, wan neer hij de historische galerij onge zien laat. Veeleer raad ik thans een bezoek aan in liet Mauvitshuis, dat, dank zij de vrijgevigheid van dr. Bre- dius. weder ettelijke zeer belangrijke doeken rijker is geworden. Ziedaar ook iemand, die gemakkelijk over geld beschikt en men moet het constatee rt er anderen ook liet genot van sclienkt. Bij de Kurhaus-directio schijnt het er al evenmin op duiten aan te ko men. Nauwelijks is het seizoen geslo ten, of men zal weder aan het bouwen gaan en wel in den benedenvleugel van het Kurhaus, waarin de restau rants gevestigd zijn. Ongetwijfeld U hier wel het een en ander te verbete ren. De groote eetzaal bijv. is nóch licht noch luchtig. En een hypermo derne inrichting als ons eerste zee strand-etablissement zal op den duur een dergelijke verbetering niet kun nen ontberen. H. A. GANUS Jr. Academische Examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het can. didaatsexamen in rechten door de Jl-h. G. van der Vlugt en J. Keizer; het Pro- pacdeutisch examen in de geneeskunde door den heer Th. H. M. Platte; het le natuurkundig examen door de h.h. F. de Haan en M. Eeftink Schatten- kerk; het candidaats-examen in de Godgeleerdheid door de hh. W. Banga en I. G. Trerichs. Mevr .Botha is te Amsterdam be vallen van een zoon. Amerikaan8che journalistiek Een te Amsterdam vertoevend Ame rikaan heeft den open brief, dien de heer Ch. Boissevain tot president Roe sovelt heeft gericht, aan een bla.t, waan'an hij medewerker is, in zijn geheel overgeseind. Het felegran. kostte de kleinigheid van 9000. Op zijn gezondheid. Als een bijzonderheid deelt men me de, dat Donderdag een Engelsche da me met een der mailbooten van de maatschappij ..Zeeland" reisde en een flesch champagne schonk op de ge zondheid van president Kruger, die toen verjaarde. De Zuid-Afr. Locomotieven. Er is reeds vaak gewag gemaakt, dat de Nederlandsche Fabriek van Spoor- en andere werktuigen locomotieven aan de Engelsche Regeering zou heb ben afgeleverd. Tot ons leedwezen, zegt het „Hbïd". hebben wij na onder zoek bevonden dat net genieht juist was. Deze fabriek moest vóór het be gin van den oorlog 16 ]->ca.notie/en een waarde vertegenwoo. cligende van •4 ton aan de Z. A. S. M. afleveren. Toen de oorlog uitbrake, waren de lo comotieven gereed, doch de aflevering kon niet plaats hebben en vermoede lijk zouden die locomotieven dus voor die Maatschappij een schadepost aar. f 400.000 opleveren. Alle moeite ia door de directie gedaan om buitenlandsche of binnenlandsche spoorwegmaat schappijen te bewegen die locomotie ven over te nemen, doch de zeer van de gewone afwijkende afmeting en constructie van die speciaal voor de Zuid-afrikaansche lijnen gebouwde lo comotieven, maakten dat die pogin gen schipbreuk leden. Toen stond de Kon. Fabriek voor twee keuzen, hetzij een zeer groot gel delijk offer te brengen, hetzij de loco motieven aan de Engelsche Regeering te verkoopen. Zij heeft het laatste ge kozen. Nu mag men dit zeker betreu ren en men kan der directie verwijten doen, maar zeer zeker zal zelfs degeen die deze handelwijze het meest be treurt of afkeurt, zich verheugen, dat hij zelf niet voor die keus werd ge plaatst. Het totaal van de sommen die allo Nederlanders geofferd hebben voor de Afrikaanderzaak. ook voor de noodlijdende vrouwen en kinderen, is slechts 10 a 15 maal meer dan de so-n die van die waarlijk niet. rijke fabriek gevraagd werd. Terwijl de directie van die fabriek wist dat door haar op offering van zoo groote som slechts zeer indirect de Boeren geholpen zou den worden, daar het voor de groote Amerik. machinefabrieken waarlijk geen heksentoer is om in korten tijd een 16tal kleine locomotieven te leve ren. Hadden zij geredeneerd: wij be hoeven toch niet alleen die schade te dragen, laten wij een collecte houden onder Nederlanders, die willen belet ten dat deze locomotieven geleverd worden ten einde het verlies te dee- len, dan zou, wat de collecte opbracht, misschien niet veel geweest zijn, en bovendien ten nadeele van anders Boerenfondsen zijn gekomen! Vreemdelingenverkeer. Te Utrecht werd Zondag de vijfde algemeene vergadering gehouden van den Nationalen Bond van Vreemdelin genverkeer in Nederland. Meegedeeld werd, dat thans 24 afdeelingen bij den Bond zijn aangesloten. Het jaarverslag deed zien dat ook het ledental van den Bond is toegeno men. Op de gewijzigde statuten werd dit jaar de koninklijke goedkeuring ver kregen. De rekening en verantwoor ding sluit met een batig saldo. De vouwkaart en de voorbereiding daar van vergde veel arbeid en zorg. Met dankbaarheid werd gewaagd van de subsidies door de groote spoorweg- on stoomvaartmaatschappijen in ons land verleend, die ook bij de verspreiding der kaart de behulpzame hand noden. Niet minder dan 14.000 exemplaren werden verspreid. De overige 6t00 exemplaren zullen dit jaar verspreid worden. De kosten, bedragende 18S0, konden geheel buiten de kassen der afdeelingen worden bestreden, want zij werden gedekt door de subsidies der spoorweg- en stoomvaartmaat schappijen; de Mij .tot Expl. van S. S. verleende eene bijdrage van 350; de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. van £00 en de Holland-Amerikalijn van f 250. Het totaal bedrag der uitgaven was 2363.86, met een batig slot van ƒ480.59 Tot bestuursleden werden hierop ge kozen de heeren De Graaf te Gronin gen, A. van Eysden Jr. te Utrecht ei Tjeenk Willink te Haarlem en wel re spectievelijk tot voorzitter, secretaris en penningmeester. Besloten werd dat de Bond de toe treding van nog niet wettig erkende vereenigingen zal bevorderen dooi de zorg eai de kosten van de koninklijke goedkeuring voor zijne rekening te nemen. Er werd 100 uitgetrokken voor een tweeden, gesalarieerden secretaris. Er zal wèl op Zondag worden vergaderd. Afgezien werd van de oprichting v:.n een informatie-bureau. Van de vouwkaart komt ook Duitsche uitgave. Thee. Men schrijft ons: b™d»w?ehandel engTOS sl°°m-koffie- brajiderijen, van ouds ,,'t Anker" se d© koningin de speciale vergnnnmg verleend tot het C™ wL .%vapen raet den titel van hofleverancier. Deze onderscheiding van te meer beteekenis, daar stechts bij zeer hooge uitzondering aan thee- de2e ''«el wordt lerleend, en er slechts zéér en- kelen in deze branches in den lande zijn, lren deze onderscheiding tot he den is te beurt gevallen. Sport en Wedstrijden. Ook te Sjanghai is de verjaardag van de Koningin feestelijk gevierd. De vice-consul W. J. Oudendijk hield dien dag receptie ten zijnent, en het bezoek was talrijk: alle vreemde consuls en de geheele Hollandsche kolonie waren verschenen, 's Avonds was er diner in het Astor House Hotel, waarbij de vice-consul voorzat, die een dronk in stelde op de gezondheid van II. M. de Koningin. Schutterij. Het is gebleken, dat velen in de mee ning verkeeren, dat reeds in het vol gende jaar ecu begin wordt gemaakt met de opheffing der schutterij. Van goed ingelichte zijde wordt echter me degedeeld. dat eerst in 1903 een lichting van het leger, die alsdan gepaspor- teerd wordt zal overgaan bij de te vor men landweer. Dientengevolge eindigt ook in 1903 de overgang van de ontslagen lich ting bij de schutterijen zoodat van dat jaar af geen lichtingen meer bij die wapenmacht worden ingedeeld, en naarmate er telken jaren meer lich tingen worden afgedankt de geleide lijke opheffing der schutterij over de volgende jaren plaats heeft. Misdaad Op Dinsdag 8 dezer is door de nacht koetsiers Haneveld en Schildknecht te R'dam.naar 't station gereden om naar Delft terug te keeren J. v. d. K., een 26-jarigen kellner, wonende te Delft, die sedert vermist wordt. Hij droeg een gouden remontoir-horloge, waarin zijn naam staat. Er wordt vermoed, dat Van der K. beroofd is geworden en dat er daarna wellicht een ernstig misdrijf (moord) is ge pleegd. Opwinding. Eene 27-jarige gehuwde vrouw uit Amemuiden. die zich Vrijdag te Vlis- singen bevond om visch te verkoopen, maakte zich, bij een twist met een fa milielid over eene erfenis, zóó boos, dat zij ineenzakte en spoedig daarop overleed. Paarden. Courses te Woestduin. Begunstigd door goed weder hadden Zondag 13 October wederom courses te Woestduin plaats, uitgeschreven door de Nederl. Harddraverij- en Reu- vereeniging. Veel publiek woonde de wedrennen bij. De directie der renbaan heeft dit jaar, nu de courses een einde nemen, zeker geen reden, tot ontevredenheid, bijna al hare courses werden begun stigd door goed weder. De rennen werden ditmaal geopend met den Karper-prijs, wedren op de vlakke baan voor inlandsche paarden, bereden door Heerrijders. Afstand 1000 meter. Ingeschreven waren 5 paar den, die alle uitkwamen. De le prijs werd gewonen door Bil- liton, eig. A. v. Hoboken van Hoede- kenskerke, en Curasao, eig. S. A. F. baron Creutz. daar beide paarden ge lijk aankwamen. Het was een zeer spannende wed ren, Alarm II was met 1 lengte achter, derde. Met den eersten en tweeden prijs te deelen werd geen genoegen genomen, zoodat de jury besliste, dat om kwart voor vieren overgereden moet worden. De tot. placé betaalde uit 9.50 en /6. II. Voorn-prijs. Handicap voor Ne derlandsche paarden. Minimum-af stand 2500 meter. Ingeschreven wa. ren 18 paarden, waarvan 13 paarden uitkwamen. De prijs werd gewonnen door Scha- bernach, eig. H. Meijncrs, in 4.54; tweede was Antoinette, eig. Joh. de Mol in 4.54 4/5, de derde prijs werd gewonnen door Swaska III, in 4.55 1/5. Doordat Antoinette werd gedisquali- ficeerd werd Swaska II de tweede aam komende en verwierf Diamant den der den prijs in 4.56 2/5. Tot. niet genomen. Placé f 25.50, f 11 en 28. III. Snoek-prijs. Verkoopswedxen op de vlakke baan voor paarden, die te koop gesteld zijn voor f 1500. Afstand 2000 meter. Ingeschreven waren 12 paarden, waarvan 8 paarden uitkwa men. Als eerste kwarn aan Netta, eig. S. A. F. baron Creutz; tweede was Jareen, eig. A .Marquet, de derde prijs werd gewonnen door Palikare, eig. Heinr. Pfeiffer. De winner werd niet verkocht. Jareen werd bij de laatste bocht kreupel, had anders zeker ge wonnen. Tot. f 9, placé 6 en 8.50. IV. Baars-prijs: wedren op de vlak ke baan voor paarden van 3 jaar em ouder. Afstand 1200 meter. Ingeschre ven waren 16 paarden, waarvan uit kwamen 9 paarden. Als nummer 1 passeerde den eind streep Miss Bouncer, eig. A. Marquet, 2den prijs verwierf N. de Lady Mayo ress, eig. M. D. Spijer; dercle was Da me Constance, eig. S. A. F. baron Creutz. Tot. f 9, placé 26.50 en f 6.50. Hierna werd overgereden om den len en 2en prijs door de twee gelijk aan komende paarden in den Karper-prijs, zijnde Billiton en Curasao. Het was een zeer spannende ren, die met slechts 1 kop lengte gewonnen werd door Cu rasao. V. Bliek-prijs. Handicap. Minimum afstand 2100 meter. Ingeschreven wa ren 12 paarden, waarvan 10 paarden meeliepen. Dobrina, eig. S. Witteveen, won den len prijs in 3.37 4/5, 2e aanko mende was Moquette, eig. stal-Unitas, doch werd gedisqualificeerd, tijd 3.38 3/5; tweede werd nu Belwood, eig A. A. van Bergen 3.39; 3en prijs won Spofford, eig. A. A. v. d. Berg, tijd 3.46. Tot. niet genomen; placé 6, f 7.50 en f 23.50. VI. ZeelLprijs, verkoopshordenren voor paarden van 3 jaar en ouder te koop gesteld voor f 1500. Afstand 4300 meter. Ingeschreven waren 10 paar den, uitkwamen 6 paarden. De prijs werd zeer mooi gewonnen door Pali kare, eig. Henri Pfeiffer, 2de kwam aan Dusky Duck, eig. Mr. Astley, 3de was Zethus, eig. Mr. Astley. Van Monamema, die favoriet was, viel de berijder er af; Lambrequi bleef bij het nemen van de laatste hor de voor dood liggen, na heel veel moeite gelukte het hem uit de baan te krij gen. De berijder kwam er zonder on gelukken af. De winner werd niet verkocht. Tot niet genomen, placé 9.50 en 7.50. Zondag 27 October heeft de course plaats. Aan het einde van dit verslag kun nen wij een opmerking niet achterwe ge laten over de inderdaad hoogst slechte regeling op het guldensterrein. Bij de loketten te komen is door het groote gedrang bijna ondoenlijk. De toestand is inderdaad onhoudbaar. En de directie der renbaan, die voorzeker het publiek wel ter wille wil zijn, zou daaraan een einde kunnen maken door eenvoudig meerdere loketten te maken. Daarmede zou zij aan een groot ongemak een einde maken. Voetbal. E. F. C.Velocitas. Het seizoen is te Haarlem op waar dige wijze geopend door een wedstrijd van de opnieuw gepromoveerde H. F. C. tegen de Bredasche cadetten. Wanneer wij zeggen, waardig, heb ben we vooral 't oog op het spannende van den kamp. Wat de spel-qualiteit betreft, die liet nogal te wenschen. Er dient echter rekening mee gehou den, dat beide elftallen onvolledig waren. De Haarlemmers hadden liefst 4 invallers. Velocitas is vooral in 't begin meer malen de sterkere en onderneemt al direct een stormloop, die echter ge start wordt. Dan komt H. F. C. los en bestookt meermalen 't Bredasche doel, evenwel zonder resultaat. Integendeel, zijn. dit de cadetten die na hard werken er vrij gelukkig in slagen d'e leiding te nemen. Hierdoor geprikkeld zetten de Haarlemmers er alles op, doch niets mag baten. Een hunner spelen is genoodzaakt het veld te verlaten, zoodat II. F. C. eenigen tijd met 10 man speelt. Een fraaie stormloop loopt op niets uit, en een uit een doel- worsteling geboren hoekschop wordt evenmin benut. Het spel verplaatst zich nu verbazend snel. Pereira doet een prachtig schot op 't Bredasche doel dat juist langs de palen vliegt. Kakebeeke schiet juist over de doellat. Rust komt met 1—0 voor Velocitas. Na de hervatting is H. F. C. meeren- dteels de aanvallende partij, doch slecht schieten verknoeit alle kansen, 't Schijnt dat beide partijen er genoeg van hebben, want het spel wordt nu zeer laksch en slecht. Ten slotte komt H. F. C. weer los. Er ontstaat een hevige worsteling voor de Bredasche palen. De doelverdediger laat den bal, dien hij reeds in. handen had, vallen, doch een der Velocitanen trapt het leder nog juist bijtijds weg. Eén ander maal wordt het doel der cadetten slechts door uitloopen van den verde diger gered. Zooveel werken moet succes hebben en eindelijk weet Hol- dert dan ook gelijk te maken onder oorverdoovend gejuich van 't weinig talrijk publiek. Eenige minuten voor tijd maakt dezelfde speler H. F. C.'s 2e en winnende doelpunt. Hierna heeft Velocitas weer de overhand', doch de stand blijft onveranderd en de uitslag is dus dat de Haarlemmers winnen met 21. Een gelijk spel had o. i. heter de verhouding weergegeven. Bij Velocitas was vooral Steyn uitstekend, Visser ook goed, maar niet altijd even correct in zijn spel. De doelverdediger was uiterst kalm en deed best werk evenals zijn collega van H. F. C. Bij de laatste blonken verder uit Van Wa- veren, Swens, Kakebeeke en Holdert. dert. Het spijt ons te moeten constatee- ren dat onder 't publiek eenige onheb belijke individuen waren, die zich niet ontzagen over 't ijzerdraad van het veld te klimmen en de liederlijkste taal uitsloegen. Het is wel treurig, dat men geene maatregelen tegen der gelijke personen schijnt te kunnen ne men. Voor de 3e klas N. V. B. speelde te Haarlem de herdoopte club Perseus", die nu „Kennemerland" heet zijn eer sten wedstrijd tegen 't Arasterdamsclie „Leonidas". De Amsterdammers won nen met 51. met een harden aanval op „II. B. S." Ernstig zijn de vóór- en nadeden doel. Gedurende 10 minuten is zij de van deze zaak voor de betrokken arbai- sterkere, doch hoe meer H. B. S. komt dors, door het voorloopig Comité ge- opzetten, hoe meer de tegenpartij af- W1H' 011 gewogen, tal van bezwaren valt A* H. V. V. dan o* 25 minuten na den aanvang een punt maakt, dat sights alleen mede, sympathisecren Koopman had kunnen voorkomen. met Boeren, duurt het niet lang of H. B. S. maakt Wij arbeiders, die de financieels gelijk, en spoedig zelfs 2 punten meer, schade van dien oorlog ondervinden, zoodat de pauze invalt met 31. zullen met daden toonen. dat het ons Na de hervatting is „H. V. V." iets '-'rast is aan dien oorlog een einde te beter op streek en vem een fout van )vülen maken, om daarmede tegelij- den doelverdediger maakt zij den k8ld"d ft# bewijs te leveren, dat, zoo o o u i i „.e,ir- de arbeiders ernstig willen, geen oor- W Tr T3. laatste kwartier is loft meer mogeijjb js Maar daarvoor „II. V. v. verreweg de sterkere, en is noodig de hulp en alle georganiseer- heeft bepaald pech dat geen doelpunt de arbeiders in Nederland, betrokken volgt. Eenmaal is de bal in het doel, bij bet Transport te water. Zij kunnen doch de scheidsrechter kan geen punt hunne sympathie betuigen met deze geven, daar hij geen zekerheid kan poging, door deze zaak ter sprake te hebben. brengen in hunne respectievelijke h.h. Een bal tegen den paal en een paar vergaderingen en ons het besluit me Jo vlak er langs of uitnemend gekeerd door Koopman, zijn de laatste momen ten van een wedstrijd, die vooral bij „H. V. V." nog veel gebrek aan oefe ning deed zien. H. B. S. won met 3—2. Voor de tweede klasse competitie N. ragen wij eerbiedigt in deze zaak de uitspraak der georganiseerden en liclpt mede, Engeland te dwingen den oorlog te beëindigen. Helpt ons allen, georganiseerden en ongeorganiseerden, mannen en vrou wen, kinderen en grijsaards, door te V. B. won gisteren „Volharding" te bewerken, dat na 31 Dec. 1901 geen Amsterdam van het Rotterdamsche Engelsch schip meer in onze havens .Sparta" met 51. Hoewel deze uit- SeI°st wordt vóórdat de vred3 slag wel wat geflatteerd is, kan niet *s Sekten. ontkend worden, dat de Amsterdam mers de sterksten waren. A. „Volharding III' verloor met zeer onvolledig elftal tegen „Edo III" met 71. Voor de tweede kl. a won „Olympia' te Rotterdam met 100 van Swift' te Amsterdam, en in de tweede kl. b. speelde „Volharding" van Rotterdam aldaar gelijk met „Concordia" van Delft 4—4. Te Arnhem won „Vitesse II' „Victoriall" met 40. ,R. A. P. II" speelde Zondag te Am sterdam met slechts acht man tegenUOmi ,S. E. V. I. O. S." een gelijk spel 2-2. sterdam. Te Utrecht kon de eerste kl. wed strijd tusschen „Hercules" en „Vites- niet doorgaan, wegens slechten toestand van het terrein. Het voorloopig Comité: C. WESSELS, Secret. Nederl. Scheeps- en Bootw.-Bond. Tj. WESTRA, Voorzitter afd. Am sterdam Binnen-Schippersbond, J. HOBBIJ, Voorz. Recht en Plicht. J. A. HENGSTERMAN. Vice-Voorz. van Recht en Plicht. J. M. v. OOGEN, Voorz. Doken Veem, F. G. BARENS, Voorz. der Graan- werkersvereeniging „Door Een dracht Verbonden." W. J. HERMANS, Voorzitter Macht nisten- en Stokershond. H. POTJEWIJD, Secret.-Penningm. van den Algem. Nederl. „Zeemans bond." N.B. Sympathie-betuigingen kun nen worden gezonden aan het voorloo pig Comité, Geldersche Kade 106, Am (Wegens overvloed van kopie eeral heden geplaatst.) Onderwijs. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. den liedendaagscfie# stand der wetenschap is ddol proefondervindelijk het beste middel ïoorle wrarjpng ia mond en tanden, fctoon fi.-,jgf|.60cent-. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. i bracht aan den stichter der cellulaire- Van ingezonden stukkengeplaatst of niet na|hoincrip geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Directeuren der Vrije Universiteit hebben besloten het door dr. Kuyper gevraagd eervol ontslag niet t e te staan, maar hem als hoogleeraar op non-activiteit te stellen, ten einde >1en band tusschen hem en de Vrije Univer siteit niet geheel te verbreken. Op de zelfde wijze handelden directewzn in 1890, toen jhr. mr. De Savornin Lok man, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit, minister werd'. Leger en Vloot. Naar men verneemt, zal de schout bij nacht A. P. Tadema het volgend jaar aftreden als chef van den marine staf, en bij de zeemacht in Oost-Indië worden geplaatst. Ook bestaat bet plan zijn nog aan te stellen opvolger gelijktijdig aan het hoofd te stellen van de afdeeling personeel aan het ministerie van marine. Wetenschap. Heel de wetenschappelijke wereld en velen ook daarbuiten, hebben Zater dag den 80en verjaardag van den be roemden professor Virchow inderdaad of in gedachten meegevierd. Een grootsche internationale hulde is ge* pathologie. Te Amsterdam werd o. a. door het genootschap ter bevordering van na tuur-, genees- en heelkunde een feest- vergadering gehouden. Er zal een oor Hulp voor do Boeren. Aan de georganiseerde en onge-1 organiseerde arbeiders, betrokken konde op Perkament worden gezonden,, bij hot transport van goederen te batik-werk, vervaardigd bij den heer Lebeau en mevr. de wed. Baars te water. i v Reeds 2 jaren duurt de oorlog tus- Haarlem, schen Engeland en de Zuid-Afrikaan- sche republieken qn nog is er geen uit zicht op een spoedigen vrede. De re- geeifingen 'der verschillende landen doen geen enkele poging Engeland t >t rede te brengen, en alzoo een einde te maken aan de uitroeiing van een volk dat strijdt voor zijne vrijheid. Welnu, waar de regeeringen te kort schieten in het nakomen van hare v< Gemengd Nieuws. Vechten bij Barnum en Bailey. vc-1 Re zeer lofwaardige poging van dé pnentmgen tegenover dezen menschon- bestuurderen van het circus Barnum leerenden oorlog, daar zullen de arbei ders dit met andere middelen trachten I te doen. Een voorloopig Comité van mannen bekend uit de vakbeweging der trans portarbeiders, heeft zich gevormd om en Bailey om het verkoopen der plaat sen te beletten heeft te Luik geleid tot een vechtpartij tusschen opkoopers en controleurs. De politic moest erbij te pas komen en nam den directeur alle georganiseerde en ongeorganiseer- henevens drie controleurs van liet c:r- de havenarbeiders en zij. die daarme- cus te hechtenis. Bij dc vechtpartij de in verband staan, te bewegen na het zijn vier man van het personeel vr verstrijken van een vastgestelden da- ernstig gewond, turn (bv. 31 Dec.) „geen schepen onder Engelsche vlag varende meer te lossen of te laden, daar geen goed meer uit De luchtreiziger te ontvangen of te leveren, voor en aleer de vrede zal zijn gesloten." Santos Dumont te Parijs, wiens pro??* Daarvoor is noodig, dat in alle ha- nemingen in den laatsten tijd weinig venplaatsen van ons land eveneens Co- 0f geen succes hadden, heeft Vrijdag mité's worden gevormd, die zich met een goeden dag gehad: hij heeft na een klein tochtje zijn ballon netjes weer elkander in verbinding stellen en ver- itaan. Van onze zijde hebben wij reeds naar ket ballonhuis binnengeloodst. Dat bewijst echter alleen dat de bal lon goed bestuurbaar is, zoolang het niet waait. En meestal waait het. Voor den H. V. B. speelde „Unitas' tegen ..Oranje", beiden te Haarlem. Do wedstrijd eindigde in eene ver pletterende nederlaag van 8—1 voor Unitas'dat met 5 invallers speelde. Rapiditas te Rotterdam versloeg gis teren in de 1ste klasse competitie de H. F. C. „Haarlem" met 2—1. Een ge lijk spel ware eene juistere verhou ding geweest. Te Leiden kreeg Ajax Zondag klop van R. A. P met 41. H. V. V." begon zijn wedstrijd te gen „H. B. S." eveneens uit Den Haag, i de havens van Frankrijk, Duitschland, Zweden en Noorwegen. Denemarken' België en Italië oproepingen verzon den om insgelijks zoo te handelen en de beweging zoo grootsch mogelijk ie doen zijn Het kan niet anders, of deze E3n zonderlinge uitsTiraaV poging der arbeiders om een e/inde ^ouaexnnge uitspraair te maken aan Engeland's wreedheid, De Fransche rechter heeft een uit- Z^!ir°°r &eheele wereld met belang- spraak gedaan In de zaak, die in ons gelaiuf z™!fr Z. SetoJteTwSn d 'and veeI bestelling moet wekken, de plaats, waar het alleen tref baar is, ken tweede-kasse-reizigcr had de Pa- nl. in zijn scheepvaart. ris Lyon Méditerranée Spoorweg- Iedere koopman, iedere bevrachter Maatschappij aangesproken tot het be- kan zich dus intijds wachten voor mo- talen van schadevergoeding, omdat gelijke schade, door van nu af geen een conducteur zijn coupé met derde- Engelsche schepen meer voor 'tvervoer klasse-reizigers had volgestopt. De hunner goederen aan te nemen, vóór- rechter stelde den aanklager in het ge- liik veroordeelde de maatschappij derijen in andere landen hare schepen betaling vaaG° *rcs' sc'ia^eyergoe- zullen zien bevrachten ten koste van ^,nf? 611 vergoeding van het verschil die der Engelschen, en deze, getroffen tusschen het kaartje tweede- en derde in één der voornaamste bronnen van klasse, bestaan, zujiLen d.e Engelsche regee ring op hunne beurt noodzaken vre de te sluiten.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2