Tweede Blad, Het gelieim van den Senator. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Dinsdag 15 October 1901. No- 5612 Stadsnieuws. Dameskapel. Kwartier voor achten was het in de groote zaal van de Sociëteit Vereeni- ging Vrijdagavond nog erg leeg. Hfer en daar zat een familie aan een tafel tje, eenigszins schuchter, zacht pra tende omdat 't zoo weerklonk in de groote ruimte. Op het podium ston den de instrumenten klaar: het har monium. de piano en de groote con trabas, benevens de kleine speeltui gen. Over een muzieklessenaar op den voorgrond hing een soort van fluwee- len banier, waarop in goud gestikte letters de naam van bet gezelschap en die van de directrice stond vermeld. De weinige toehoorders, eenzame groepjes als op eilanden gestrande schipbreukelingen, wachtten, keken beurtelings naar het podium of net korps en naar de deur of het publiek niet kwam. Daar verscheen op 't too- neel een heer, schoot er vlug overheen als een haas over een landweg en ver dween weer. Door de deur traden lang zamerhand meer toehoorders binnen: die al in de zaal zaten fleurden op en keken pleizierig om de meerdere ge zelligheid. Nu verscheen op het orkest de schare van musici, eenige dames in 't wit met een groen keursje aan, twee heeren (wie kan zich een damesorkest voor stellen zonder een paar mannelijke medewerkers er bij) van wie een het programma-nummer aan de lesseuaar trachtte te hangen, waarop de banier hing. Dat lukte evenwel niet: het cij fer wou niet blijven hangen en de ba nier gleed er nu ook af. De heer, kalm te midden der gevaren, verdween fn kwam terug met een hamer, waarmee hij spijkers, lessenaar, banier en num mer in behoorlijk verband timmerde.. Het publiek lachte er om. 't Publiek is altijd goedlachsch bij damesorkes ten. Nu draaide dezelfde heer, blijKoaar onmisbaar element in bet gezelschap, de contrabas op toon overhandigde dk daarna aan de dame, die ze bespelen zou en die er eenigszins zwaarmoedig uitzag, 't Is, in 't voorbijgaan gezegd, een feit, dat dames die in deze orkes ten de groote strijkinstrumenten be spelen, in den regel daar zwaarmoedig bij kijken, een gevolg waarschijnlijk van de sombere, grommende tonen, die zij cello of contrabas moeten laten voortbrengen.. Daar stapte de directrice op haar bankje o verrassing, het was een van de jongsten en inderdaad een be koorlijke verschijning. Ring, tsching, boem, daar klonk de openingsmarsch. En meteen was het of de menschen op de klanken afkwamen, als indertijd de kinderen op het gefluit van den rattenvanger van Hamel n. Zoo lang zamerhand was het publiek versche llen, 't werd gezellig in de zaal en het orkest, dat er aanvankelijk wat killig scheen uit te zien, streek en sloeg en blies zich warm en bracht met zijn be trekkelijk gex-inge middelen o. a. Tho mas' Ouverture Raymond en de ge liefde potpourri uit clen Trovatore op alleraardigste manier voor den dag. Natuurlijk behalve nog vele andere walsen, marschen en ouvertures. De directrice, in wier liaar een zilveren slang beefde bij eiken zwaai van t'en strijkstok, was mild met toegiften. En 't, publiek, dat bij de pauze talrijk ge worden was, toonde zich dankbaar. Het was een aangename ontspanning voor wie zich na moeilijke dagtaak wilden verpoozen. Heemstede. De uitslag dier loting voor de Mi litie lichting 1902 is voor deze Ge meente als volgt No. 1. P. J. Schoe, g. No. 2. J. P. Duijns, b. No. 3. L. Eveirs. No. 4. J. J. van cler Linden. No. 5. W. vain Vessum, b. No. 6. N. Sitynman. No. 7. J. P. Timmerman, b. No. 8. W. Dirken. No. 9. J- J. Dekker. No. 10. H. d!e Vries, b. No. 11. M. Dorst, g. No. 12. E. A. Dammers, e. z. No. 13. P. J. Driessen. No. 14. Th. B. van Honschofcen, b. No. 15. J. W. Spel, b. No. 16. P. J. van Bakel. No. 17. Th. J. de Winter, b. No. 18. J. Ker sten, b. No. 19. J. P. van dien Klas- horst. No. 20. G. P. Wissing, e. z. No. 21. A- Affonrtit, b. No. 22. J. A. Prins. No. 23. A. J. Casper. No. 24. C. C. van Lierop, g. No. 25. H. J. Staal- No. 26. K. Klijn, b. No. 27. Th. M. Kuipers, b. No. 28. J. H. Tibhe. g. No. 29. J. Mullemeister, Feuilleton. Naar het Duitsch van p. ARNEFELDT. John had eenige malen een verhoor moeten ondiergaan, had zelfs een onderhoud met zijn vader gehad, maar was telkens stil en ter neergeslagen uit het gerechtsge bouw teruggekeerd. Het eendge wat hij Johanna mededeelde was, dat de gezondheid van haar vader ©ogenschijnlijk nog niet had gele den en dat de zaak volstrekt niet zoo hopeloos was als men meende. Herrlich bevestigde d!it, doch Jo hanna geloofde hen niet al te best. Waarom was anders John, die toch ook van Olivia en Otto Lamprecht de verzekering had ontvangen van Caecilie's onwankelbare trouw en liefde, zoo moedeloos en ongevoelig voor .elke toespraak Zij zeidien dli-t g. No. 30. A. C. Peperkoorn, b. No. 31. F. A. Vosse, g. No. 32. P. Smit. No. 33. G. Huipen. No. 34. J. Blij- ker, b. No. 35. C. J. Stapper. No. 36. J. de Raadt. No. 37. E. Plessius. No. 38. N. Th. d'e Boer, b. No. 39. K. Admiraal. No. 40. K. J. Comfu- rius, g. No. 41. H. J. Kersten, b. No. 42. A. Rijkers, e. z. No. 43. E. J. van Wijnen, te klein. No. 44. P. Prins. No. 45. J. P. van der Horst. No. 46- P. J. van der Hotrst. No. 47. A. Batist. No. 48. H. Hooman. No. 49. J. van Deursen, e. z. No. 50. L. Visser, g. No. 51. C- J. Bosch, e. z. No. 52. J. van der Blom. No. 53. S. J. Strengers, e. z. No. 54. G. S. Koo- men, b. No- 55. J. F. M. Preijde, g. No. 56. T. Wallenburg. No. 57. M. J. d'e Zwart. No. 58. J. J. Hoes, g. Hiervan zullen vermoedelijk 14 15 lotelingen worden, aangewezen. g. is gebrekenb. is broeder- dienst e. z. is eenige zoon. Binnenland. Acad. examens. Leiden. Geslaagd voor het docto- raal .examen rechten de heer G. C. J. Varenkampvoor het propaedeu- tisch examen geneeskunde de heer E. J. Swaab voor het eerste na tuurkundig examen de heer R. Lach de Bénevoor heit candidaats- examen godgeleerdheid' eerste ge deelte de heer»!). Boer; voor het propaedeutisch^ examen' godge leerdheid de heer P. van. dier Kooy. Utrecht. Theor. apoth. ex. de hee- rfen J. Koert en J. E. v. d!- Haist. Groningen. Met goed gevolg is door den heer M. Slingenberg het candidaatsexamen in de rechtsge leerdheid en door den heer K. Klaassesz het canidiid!aatsexamen in d'e geneeskunde afgelegd. Amateur-drinker. Te Winschoten we.rd1 dlezer dagen door d'e rechtbank behandeld een aanvraag om echtscheiding, dioor de vrouw gedaan. De man werd' be schuldigd van misbruik te maken van sterkedrank. Als getuige werd gehoord een caféhouder. Deze zei op de vraag of de. mam een dronk aard wa.s ,,Ja meneer de president, wat zal ik daarvan zeggen. Drinken en da-inken zijn twee. Ik onder scheid beraeps-dirinkers, amateur drinkers en gezelschaps-dlrio'kérs De man in qua.estic is een amateur- driniker." Naar de Tijd thans met zekerheid kan melden, heeft mr. Sassen, welke door d.e Tweede Kamer als tweede can- didaat op de voordracht werd ge plaatst voor het lidmaatschap vau den Hoogen Raad, in een schrijven aan den minister van justitie den wenscïi te kennen gegeven, om voor een be noeming in dat college niet in aan merking te komen. Staatsloterij. Zooals men weet, is de eisch tot af schaffing der Staatsloterij één der punten van het program der anti-re volutionairen. Naar wij vernemen zal het wel niet tot uitvoering kunnen komen. In de afdeelirigen van de TweedeKamer werdi althans de wenschelijkheid der af schaffing, vooral door Katholieke le den, volstrekt niet ingezien. (Volksblad). Hengelen. Dezer diagen werd te- Hoorn ectn bengelwedstrijd gehouden döor de vereeniging ..De Baars". 14 leden, haalden onder stormweer in 4 uur tijdis op1271 baarzen. De prijs- w inner laad er 179 gevangen. Nog gered. De landbouwer K. te St. Pancras (N.-H.) voer met een schuit, waarin zijne drie kinderen zaten, onder een smalle hrug. Op die brug stond een koe, die er afviel en op het vaartuigje terecht kwam, dat om kantelde. Allen geraakten te water, en een der kleinen kwam onder de schuit. Met veel inspanning mocht K. er in slagen, alle kindleren te redden. Een zware reis. Donderdag zijn te Nieuwediep aangekomen Hr. Ms. pantsersche pen Kortenaer en Evert.--.c-n. Beid: alles slechts om haar tot het laatste oogenblik toe omwent den afloop van deze droevige zaak in onzeker heid te laten. Nog een andere omstandigheid was er die Johanna tot nadenken stemde. Johni was als medewerker en se dert korten tijd als compagnon zijns vaders in de omvangrijke exportr en importzaak altijd' een ijverig en degelijk koopman geweest, maar een ijver als hij nu aan den dag leg de. was door Johanna nog nooit op gemerkt. Otto Lamprecht en Frits Herrlich met wie zij daarover sprak, wilden dat geheel natuurlijk verklaren uit de omstandigheid, dat hij thans als eeniig hoofd van d'e zaak een groote verantwoorden j khei d gevoelde maar zij kon niet aannemen, dat d'at de eennge reden, daarvoor was. Hij is andiers altijd: zoo terug houdend, had zij reeds herhaalde lijk gezegd, en het was bij va der ook nooit de gewoonte geweest, om tehuis veel over de zaken van het kantoor te spreken, maar nu vertelt hij mi' alles, watt daar gen schiedt en doet alsof winst en ver lies alleen mij en de zusters aam schepen bevonden zich Woensdag tijdens den storm in de Noordzee en hebben het zwaar te verantwoor den "Chad. Zij slingerden zoo ge weldig, dat van de equipage ver schillende personen gekwetst raak ten. meerendeels licht. Alleen een der opvarenden van de Kortenaer, de milicien A. van Zuijlen, vaal Delfzijl, kwam er minder goed af. Deze raakte door een stortzee van' de been en werd met zooveel kracht, tegen den geschutstoren ge worpen. d'at hij dien rechterarm brak en andere kwetsuren be kwam. Nadat de Kortenaer die-zen man aan wal had gezet, om in het hospitaal te worden opgenomen, kozen de schepen weder zee. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. EereWien Eere toekomt Lijden is niet leven. Wij zouden ons niet veroorloven bovenstaanden titel Eere! Wien Eere toekomt! als aan ons gericht te be schouwen, ware bet niet een 84-jarigen grijsaard, de heer L. M. Roos, oud orebest-meester der K. Schouwburg te 's Gravenhage. thans wonende Potli 21, te Amersfoort: Lijden is niet leven, dusdauig was zijn dagelijksche uitroep; het rheu- matiek deed hem op hevige wijze lij den. de eetlust verdween en tengevol ge daarvan de krachten. Het langdu rig lijden is inderdaad eeu oorzaak van snelle uitputting. Op een ver zwakt lichaam maakt onverschillig welke aandoening meer indruk. De rheumatische pijnen zijn ondragelijk, 't zij ze kalm of hevig zijn. In 't eer ste geval maken zij de zieke zenuw achtig en zijn karakter onaangenaam; in het tweede geval martelen zij hem, benemen hem alle beweging en eindi gen door de bloedarmoede te veroor zaken De Heer L. M. ROOS, volgens portret. De heer Roos na vele geneesmidde len. beproefd te hebben zonder eenig resultaat, gebruikte op zekeren dag de Pink Pillen van Dr. Williams, die bij hem op wondervolle wijze slaag- dien. Van lieverlede zag hij zijne rheurua- tisclie pijnen verdwijnen, zijn eetlust terugkomen; hij heeft weder een ver- lcwikkenden slaap en zijn door het lij den verlorene krachten weder terug bekomen, op mijn 84-jarigen leeftijd heb ik thans een gevoel als of ik slechts 50 jaar oud was, men zou zeggen eene tweede jeugd en eene weder-opstan- ding. Mocht ik weder de minste aan val krijgen terstond neem ik mijn toe vlucht tot Uwe Pink Pillen. Niets is meer waar want de Pink Pil len met het bloed te hernieuwen, ge ven eene buitengewone levenskracht en doen bloedlarmoede, bleekzucht, neurasthénie. zenuwpijnen verdwijnen en geven aan de door ernstige ziekten verzwakte personen levenskracht en gezondheid terug. De heer Roos voegt nog toe, maakt het vrijelijk bekend en daar ik in de artisten-wereld zeer bekend ben. zal mijne medewerking zekerlijk bijdra gen tot de bekendmaking van zoo'n heilzaam en eenig middel. Prijs fl.75 de doos: f9per li doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depotbouder voor Nederland en apothekenFranco toezending te gen postwissel. üok echt verkrijgbaar voor Haar - lem en omstreken bij: Wed. W., PLAATZER v. d. HULL, Dro^ rijen, 28 Jansstraat. Onderwijs. Tot candidaten voor het iidmaat- sclmp v.-m hot Inmfdlifsluur van het ging en hij slechts onze gevolmach tigde was. Daar steekt, iets achter! Ach ik ben geheel en al door raad selen omgeven,, voegde zij er dian met een zucht aan toe. Dokter Lamprecht en. zijn vrouw trachtten, haar deze gedachten als producten van haar fantasie uit het hoofd te pralen en verklaarden John's verhoogden ijver voor een verdoovingsmiddelFrits drukte haar echter op het haft, het haar broeder niet door het doen van vra gen of het maken van. opmerkingen lastig te maken. Een paar weken geduld en alle raadselen zouden waarschijnlijk bote.r oplossing vin den dan zij durfde hopen. Bij al dit verdriet beschouwde het' jonge meisje het als een licht punt. dat haar. alsmede de twee lingen, een verhoor voor hat ge recht was l>espaard' gebleven. Zij waren op den iien Augustus, dien dag, waarop de moord waarschijn lijk gepleegd moest zijn, reeds ge durende eenige weken op reis ge weest en eerst op het einde van dis maand teruggekeerdzij konden daarom over de al of niet aanwezig heid in huis van hun vader niets mededeel en. Ook konden d'a dunst- Ned. Onderwijzers-Genootschap zijn gesteld: a. voor de vacature Amsterdam, de heeren K. Andriesse, H. W. J. A. Schook en C. M. Soeters; b. voor die vacature Zeeland: de hee ren F. H. Klenke, te Ierseke, en Pb. Rank, te Middelburg. c. voor de vacature Noord-Holland: de heeren G. II. van Daalen, te Wor- merveer. en J. Porte, te Winkel. Door eene commissie uit den Bond van Nederl. Onderwijzers wordt voor gesteld aan de volgende functionaris sen een honorarium toe te kennen: voor den algemeenen voorzitter f 250; den 2e secretaris f 250; voor vijf hoofd bestuursleden. wonende buiten Am sterdam. ieder 150; voor den Amster- damschen redacteur van De Bode f 150; voor den buiten Amsterdam wonenden redacteur f 100. en voor den secretaris van de Ondersteuningskas f 150. De betrekkingen van le secretaris en penningmeester zijn reeds gesala rieerd. Rechtszaken. De rechtbank te Breda veroordeelde Vrijdag Maria Bierings, wegens het met opzet verdrinken van haar broer tje tot 12 jaren, gevangenisstraf. Letteren en Kunst. Heijermans te Parijs. Deze week gaat een vertaling van Heijermans' ,,Op Hoop van Zegen" in het Théatre de la Renaissance te Pa rijs. De vertali ngis van den impressario Joseph Schürmann; het stuk heet in 't „L'Espérance". Volgens een correspondentie in de Voss. Ztg., waarin over het beheer van het Rijksmuseum te Amsterdam scher pe dingen worden gezegd, zou dit mu seum voor niet- minder dan 50.000 fr. te Heeswijk hebben gekocht. Het zou alle mededingers hebben overboden. Maar het gekochte zou meerendeels niet veel waarde hebben. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De werkstaking in. het Luiksche kolenbekken is geleidelijk aan het afnemen. Alleen in die buurt van Jemeppe, vanwaar de beweging uitging, houdt de staking aan. Op 20 October zal het bestuur der nationale federatie van mijnwerkers een vergadering houden over het al of niet doorgaan, van de algemeene werkstaking, waarover het referen dum bijna is afgeloopen. De groote meerderheid der bij de syndicaten aangesloten mijnwerkers beeft zich voor de staking uitgesproken. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De Competities. Voor Zondag a.s. staan de volg mie wedstrijden op 't programma van den N. V. B. Afd. I. Ie klasse: R. A. P.Raplcli- tas, Amsterdam; HaarlemH. V. V., Haarlem; H -B. S.--H. F. C., Den Haag; VelocitasAjax, Breda. 2e klasse a.: Swift (H).Volharding Den Haag; SpartaQuick, Rotterdam, A. V. V.Olympia, Amsterdam. 2e klasse b.: CeleritasVolharding, Rotterdam; D. F. C.Quick, Dordre dit ConcordiaD. S. V. V-, Delft; 3e klasse b.: VooruitgangKenne- merland, Amsterdam. Afdeeling II. Ie Klasse: P. W.—Her cules, Enschedé; Go-AlieadVictoria, Wagen ingen. 2e klasse a. ZutphanïaP. W. II, Zutphen. 2e klasse b: Quick(Amf.)—Vitesse II, Amersfoort. Afdeeling III. 2e Klasse. AchilLs Frisia, Assen. Afdeeling IV. 2e Idasse a.: Olympia^-- Wilhelmina, Middelburg; G. V. V. Victoria, Ginneken. 2e klassa b. Quick II—Voorwaarts, Nijmegen. Gemengd Nieuws. Bij plotselinge ongelukken is het noodiig zijn tegenwoordigheid van geest niet te verliezen en snel, maar toch kalm te handelen. Staan de kleeren van c-en vrouw in vlam, boden en hel personeel van het kan toor daaromtrent weinig inlichtin gen verschaffen en de president der rechtbank hechtte dan ook geen groote waarde aan hun verklarin gen. Zelfs het getuigenis van Rena- te, achtte hij overbodig. De voor werpen in Langenbruch's schrijfta fel gevonden spr'W.i immers voor zich "e!?. James Plehn, die meermalen van Hamburg overkwam, was m hei uitstrooien van geruchten omtrent de zaak volstrekt niet karig. Wie hem hoorde vernam dat Langtn- bruch reeds had bekend, den moorn en den daarna gepleegden diefstal te hebben begaan en dat de behan deling van de zaak voor de gezwo renen nog slechts geschiedde om aan een vorm van d'e wet te vol doen. Doch zijn verhalen vonden deeds minder geloof. Meer en meer i wam men tot de overtuiging dal de zaak zich anders had toegedra gen steeds grrooter werden span ning, deelname en nieuwsgierig heid. De pogingen om Frits Herr lich uit te hooren werden steeds menigruldiger en krachtiger doch waren steeds te vergeefs. De moeilijkste oogenblik ken door- dian roept men haar toe te gaan Lig gen en op den grond te wentelen. Men neemt dan een vloerkleed, la ken of wat anders voor de hand ligt., wikkelt de vrouw terstond stevig daarin en wentelt haar rond, tot de vlam gedoofd is. Dat is veel beter en gaat ook spoediger dan eerst naar water te zoeken en dat to ge bruiken. Valt iemand in onmacht, dan legge men hem of haar neohtr uit op den grond, make de kliee- diing los en zorge voor fnissche lucht. Al het besprenkelen met wa ter is nutteloos. Omdat een onmacht hieruit ontstaat, dat het hairt niiet in staat is d'e noodige hoeveelheid bloed naar de hersenen te voeren, heeft bij een liggende houding op den rug al spoedig de geregelde werking van het hart weer plaats. Heeft iemand vergif Ingekregen, dan moet men ©ogenblikkelijk er voor zorgen, dat, alvorens de geroe pen dokter aanwezig is, het vergif door braken uit die maag verwijderd wordt. Men neemt een half gLas water, waarin men een half thee lepeltje zout en een gelijke hoeveel heid mosterd' roert, houdt den pa tiënt den neus dicht, waarop de mond vanzelf opengaat, en giet men het mengsel ineens in., waarna ter stond braken moet volgen. Is de dokter dan nog niet aangekomen, dan is het °oed als tegengift den pat iënt het wit van een ei te geven en hem daarop een kop sterke kof fie te laten drinken. Heeft iemand, door zich te snijden, een slagader gekwetst, zood'at heit bloed met kracht te voorschijn springt, dan moet terstond, vóór de dokter er nog is, boven de wond een doek zoo stijf mogelijk gebonden worden. Omdat de slagaderen het bloed uit het hart ontvangen, moet dit ver band tusschen het hart en die won de aangebracht worden. Is daaren tegen een gewone ader doorgesne den. zoodat het bloed langzaam in gelijkmatigen stroom te voorschijn komt. dan moet het lid' onder de wonde verbonden worden, omdat het bloed van de aderen naar het hart vloeit. In het laatste geval is geen groot gevaar aanwezig bij eenig uitstel. Een onderdaardsche brand. De Industrie Eleotrique" maakt gewag van een voor cenigen, tijd te Londen voorgekomen brand, d'ie het nadeel heeft aangetoond van het be graven van de kabels voor electrisch Lïcht in den grond, inplaats van ze te leggen in buizen, Straatmaker? in Londen waren bezig blokjes hout van de bestrating bij Charing Cross op te breken; één doorbooide mei zijn punithouweel e»n kabel voor electrisch licht. Deze smolt dadelijk en het deksel dier verbinding kasten wend in de lucht geslingerd:. Het smelten der kabels ging met snel heid voort en op verschillende pun ten van Charing Cross Raad begon de rook door de rioolopeningen en de kabolkasten te komen. Twee brandspuiten kwamen weldra in werking; de politie kwam, nie mand werd' gewand en de circula tie spoedig hersteld: maar het on geval toomt de voldoende voorzor gen aan de centrale aan. Wanbetalende hoog© heeren Te Londen is een jonge schilde res, Miss Ellen Mortlook, failliet verklaard1 met een tekort van f 12.500. Als reden, waarom zij niiet in staat was har,e schulden te beta len, gaf zij voor de rechtbank op, dat de Schah van Perzië en Li Hung-Tsjang haar ieder ruim 12.000 schuldig waren en niet be taalden. Zij was dus eigenlijk hot slacht offer van die twee kunstbescher mers uit het Oosten. Flink opgetreden. Een schaar claqueurs van Rome, niet tevreden niet het. gewoon bedrijf van tegen betaling, bevredigend applaus te verschaffen. bravo,-a,-i,-e,", ,,bis'' en ,,fuori" (buiten de portièrc in bet scherm) te schreeuwen, heeft zich. naar de grondstellingen der camorra, als een vrijbuitercorps opgeworpen. Mochten zij voorheen slechts bij uit zondering. volgens contract niet een jaloersch artiest, hunne afkeuring over onverschillig welke kunstuiting aan den dag gelegd hebben thans hebben zij het kabaal tot systeem verheven. loefde hij des Zondags als hij ouder gewoonte en. die d .teerde reeds van den tijd toen hij op hot gym nasium was bij de Lamprechts dineerde. Mevrouw Lamprecht liet niet na bij deze gelegenheden, zoo als zij zich voorgenomen had, ..hem op don tand te voel cm", waar door Herrlich zich dikwijls org in hel nauw gebracht zag. Er behoorde voorwaar geen ge ringe tegenwoordigheid van geest, opmerkzaamheid en slagvaardig heid toe om de vragen van mevrouw Lamprecht op voldoende wijze te beantwoorden, en de kleine listen die zij aanwendde om hem aan het praten te krijgen te verijdelen zon der de achting en vereering die zij voor hem koesterde le verliezen, zondeT haar te beleediigen, ja zelfs zonder haar misnoegen op te wek ken. Een kleine ontstemming ha rerzijds was echter meestentijds het gevolg van zijn stilzwijgendheid en hij haal» e steeds ruimer adem als zij eindel.'jk zeid'e, dat zij wel wist waaraan zij zich te houden had- Langenbruch was een gewone ban diet en als de schandpaal op de markt nog gebruikt werd. dan zou men weldra het twijfelachtige ge- Elkcn avond bestijgen zij de tinnen van den engelenbak en fluiten er bij de eerste maten der muziek op los; de impressario van de vertooning komt dan capituleeren, de claque zwijgt tot zij een nieuwe kans tot afpersing schoon ziet. Nu is er een wakker, jong impres sario in bet theater Costanzi, oud journalist, die één avond de claque niet haar betoogingen (tegen de Carmen) vrij spel liet, na afloop den aanvoer der een pak slaag beloofde, als hij hot kabaal liet herhalen en het hem ook eigenhandig in de straten van Roni' toedeelde. ,Na dezen slag staat de exploitatie van bet klappen stil. De impressario belooft een vlugschrift over het wezen der claque. Een zuigeling met een snor Dezer dagen bracht een boerin uit bet Russische dorp Tosno, Thionia Zmaiewa genaamd, haar kindje van 3 maanden, een jongen, naar St. Pe tersburg. De baby bezit op de boven lip een snor. waarop menig verliefde jongeling jaloersch mag zijn. De zui geling met den snor werd door een kapper als kind aangenomen, waar schijnlijk om te dienen als reclame voor ,.Es ist erreicht," of als oefensu jet voor zijn leerjongens. De beleedigde leeuw. Uit Borgo-Prund, in Boven Hon garije, wordt de volgende merk waardige episode uit het dierenle ven. gemeld In, genoemde plaats had' dé eige nares van een menagerie en dieren- temsler, juffrouw Kopeczky, sedert eenige dagen haar schouwtoorueel opgeslagen. Een der interessantste toeren be stond hierin, dat d'e dierewtemster, door haar grooten dog vergezeld, de leeuwenkooi binnenging en een in drukwekkend leeuwenpaar door een hoepel liet springen. Een tijd lang ging het goed, tot plotseling cok de dog lust kreeg door den hoe pel te springen. Hij ging voor den leeuw aan en deed toen samen met de leeuwin den sprong. Dat was een beleedliging voor dien Leeuw, die zich nu in positie van aanval ste'.de en daarbij zijn oog richtte op de temster. Nog een oogenblik en het ware met haar gedaan geweest. Het bloed' stolde den toeschouwera in die aderen. Maar ook die dieren- fcemster had het gevaar gezien en op haar wenk sprong die trouwe dog don reeds tot een sprong gekromde© leeuw naar de keel. De leeuw was over dezen on.verwachten aanval een oogenblik zoo verrast, dat het aan de toegesnelde bewakers ge lukte, die ijzeren afscheiding neer te laten, die do kcoi in tweeën ver deelde, waardoor de leeuw van de dier.entemster en haar hond' werd gescheiden Lugubre statistiek. De volgende statistiek wordt door den .Conseil d'Hygiène et de Salubri- té" van Parijs openbaar gemaakt, ou-r bet jaar 1900: Er werden 404 personen uit de Se.no en de kanalen opgehaald en in de ..pa vilions de secours" verzorgd. Van deze waren 218 toevallig te water geraakt; 18G hadden gepoogd zich to verdrin ken. Slechts 12 konden niet méér in bet leven teruggeroepen worden. Men bezigt tegenwoordig, op voorstel van Lépine, tot verwarming van de Led- den electriciteit, in plaats van de vroe gere verwarming met warm water. De bodem van het bed is geheel van ko per, en de electriciteit wordt aange voerd door de pooten heen. Na 15 mi nuten is de drenkeling omgeven van eene temperatuur van 40 gr. Voorts wei den 455 verwonden en 120 zieken van straat opgenomen en in (ie pavilions verzorgd, waarondar niet begrepen zijn de zieken en gekwetsten bij bijzondere gelegenheden of fees ten, die verpleegd worden in amoulan- ces, tijdelijk aan den weg opges'e d. 14 Juli maakt de meeste slachtoffers In 1900 83 zieken en 40 gekwetsten. Dan volgt nii-carême met 73 zieken en 14 gekwetsten. Nooit echter was liet getal zieken en gekwetsten zoo groot als bij de begrafenis van Félix Faure: 257 personen min of meer verstikt en 38 gewonden. (Ann. d'Hygiène pubuquej. Een joviale boel- In vele Parijsche revues is de roem bezongen van de gevangenis van I'res- nes, die werd beschreven als een luilek- k.-rlaiul v...,r ï.iciüL'.-n armon -lukkt-r. noegon hebben, hem daaraan to zien staan. Herrlich zweeg slechts omdat hij zeer goed wist dat het hem niettegenstaande al zijn be moeiingen toch niet zou gelukken om zijn hoofd te redden. V oor zij tot deze conclusie kwam was men gewoonlijk reecis van fel opgestaan en hadden Olivia on Caecilie zich reeds verwijderd; Lamprecht vader en zoon vonden er een boosaardig genoegen in Fr.its Herrlich als een opgeprikte kapel aan de speld (e zien spaj-tekm de vergelijking was van den sena tor en wachtten zich we!, hem op de een of andere wijze te hult te komen. Daarmee wareji de beproevingen waaraan Fri ts Herrlich das Zondags bloot stond, nog niet geëindigd. Ei ken Zondagmiddag ging hij van ae Geibelplatz naar de Glockengiesser- straat om een paar uren bij zijn oudens door te brengen, die des voormiddags geregeld naar die kerk gingen, om twaalf uur dineerden, bij goed weder een wandeling door de stad en in de omgeving maakten, en dan het bezoek van hun zoon af wachtten. In de week zat moeder Herrlich, als zij geen bezigheden

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5