Maatschappij „DE FAAM", Heeren-, Jongeheeren- en Kinderconfectie. Eng. en Belg. Anthraciet, 1 AmentaanscliB Scltrjjf bureaux en Stoelen, H. HOENDERDOS, "SCHLATIANN-GRÜNDEMANN.- Leiden, - Woerden, - Schoonhoven, - Schiedam. Afdeeling Heereiiconfectie. HS©-ca:i?ss. De Binnenlandsche Exploitatie- Maatschappij van Onroerende Roomboter, T. A. DONNEE, Bekroond met 23 Gouden Medailles. RUU 6QQ0Q IN GEBRUIK. ADR. KOLLER VAN OS, KONINGSTRAAT 52-54, bij het Verwnlft. Wij hebben de eer U te berichten de ontvangst onzer volledige sorteering Alle Kleedingstukken worden op onze Ateliers vervaardigd onder leiding van bekwame Coupeurs. pIpP- Onze verkoop is uitsluitend a Contant, waarvoor de bekende korting wordt toegestaan. Voor Kleeding naar maat hebben wij eene afzonderlijke afdeeling, en zijn steeds ruim voor zien van de fijnste Fransche, Engelsche en Duitsche Stoffen. Voor elegante coupe en nette afwerking wordt ingestaan. Beleefd noodigen wij U uit tot een bezoek aan onze Magazijnen. die éan rein geweten stelt boven een goed maal. De aanbesteding van le vensmiddelen door de gevangenis voor het volgend jaar wettigt deze voorstel ling wel eenigszina. Men vindt daarin vermeld 500 tabletten chocolade, 1200 K.G. appelgelei, 400 K.G. gedroogde vijgen, 20 KG. pruimen, 1200 KG. koffie 2000 KG. suiker, 150 IvG. caramel. En dan zwijgen we nog van do gekookt; hammen, kaas in verschillende soorten en zelfs... guimauve-zeep. Er is een boek verschenen van den Londenschen gemeenteraad uitgaande, behelzende de namen van alle straten in de wereldstad. Het zijn er23.000. Het ooilcgskind. In de .Petit Bleu" vinden wij al dus het Hbl. het portret van den jongsten zoon van Staatssecretaris Reitz. De Engelsche bladen vermeld den dezer dagen, dat deze zoon gevan gen was genomen mot geweer en paard maar dat zal wel een vergissing zijn! Deze jongste zoon is degeen, die 11 October 1899, op den dag. dat de ongelukkige oorlog uitbrak te Pretoria werd geboren. Hij is dus pas twee jaar geworden, en wij vinden hem afge beeld in een aaTdig matrozenpakje en een met rouwfloers omstrikt kinder geweertje aan den schouder. Mevrouw Reitz woont reeds sedert eenigen tijd met dit flinke, mooie kereltje in ons land. De Londensche politie. De „Metropolian Police Force" telt 15855 agenten van alle graden, van af den meest nederigen „constable" tot den inspecteur-generaal van Scotland Yard. Men heeft berekend, dat dat zoo wat één politieman per 410 inwoners is Deze 15855 agenten van politie leggen dasrelijks 1G2000 KM. op hun ronden af en zij bewaken 1120 hotels, maga zijnen, publieke gebouwen en particu liere eigendommen, waarvan de geza menlijke waarde als onroeixmd goed alleen 19 milliard gulden bedraagt. In 1900 heeft de politie te Londen ruim 10 millioen gulden gekost, maar daar heeft zij dan ook werk voor ge daan. Van 115508 misdaden heeft zij de daders moeten arresteeren. Het aan tal inbraken bedroeg 1321. dat is zoo wat 4 per dag. Er zijn 21 moorden ge pleegd, waarvoor 9 menschen terecht zijngesteld; 2C7 menschen zijn in 1900 op straat overleden ten gevolge van een ongeluk en 9684 menschen werden min of meer ernstig gekwetst. In 1900 zijn 167686 bevelen tot in hechtenisneming uitgevaardigd; 250 misdadigers zijn tot dwangarbeid ver- oordeold. 68? genoten van do voor waardelijke invrijheidstelling en gee- seling met. de kat met zeven staarten is 16 maal toegepast. Gevonden voorwerpen zijn 40.000 bij de politie te bevragen geweest waarvan 17721 parapluies. Hieruit behoeft men nog niet op lo maken, dat er te Londen 17721 profei soren wonen. Faillissementen. ORGELBESPELING de Groote of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 15 October 1901, des na middags van 12 uur, door den beer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga C. F. Hendriks. 2. Recordare uit 't Re quiem MozartScbaab. 3. Sonate No. 2 Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Vorspiel zu Parsifal. R. Wagner. Aria uit de Jaargetijden. Hay dn. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Lawoe, van Java naar Rotterdam, vertrok 11 Oct. van Padang. Het dubbelschroefstoomschip Rijm dam, van die Holland}Amerika Lijn,' Van Rotterdam maar New- York, passeerde. 11 Oct. dies mam. 7 uur 45 min. Lizard). Vernietigd 's-Gravenhage, 2 Oct. Het vonnis van 10 September, waarbij L. N. van Velaen, tapper te Delft, is ver klaard in staat van faillissement. Geëindigd My J. M. van dier Hoeven, 's-Gra- venbage. A. J. van Kampen, herbergier en bierbottelaar te Gorinchem. A. Frelier, slijter en winkelier te Dordrecht. Familieberichten. Getrouwd10 Oct.. R. J. die St'op- peiliaar mierf. M. J. die Lang, Haarlem. 11. C. J. de Regit met M:. J. Mooy- m'am, Dem Haag. Bevallen 9 Oct.. Van dlenl Feltz Schuurman, d., Velp. 10- J. M. P. de WaardRutjies, d., Malang. 10. B ackxMueli nkz.W ieringer- waard. Overleden'9 Oct. J. Biezaan, 71 j., Alkmaar. Volgens bet „Weekblad van de Com- missiebank' te Amsterdam zijn in de week, geëindigd 8 October, door tus- schenkomst dier bank verhandeld do volgende minder courante fondsen; Opr. - Aan dNe d er 1 and sch-Am erik- Stoomvaart-Mij. f 85. Aand. Willemspark Bouwonderne ming f 605. Oblig. Cult.-Mij. Gending 110 1/2 Oblig. Stadsschouwburg-Mij. 65 Aand. Maatij. tot Expl. van Kool- zuurfabrieken in Engeland 20 Oblig. Baumwollspinnerei Germania 75 Aand. Baumwollspinnerei Gronau 65 Aand. B. Stoomspinnerij Twenthe pref. 15 Aand. Nederlandscbe Sclieepvaart- Mij. 92 1/2 Aand. Stoomtramweg-Mij. 's Bosch- Helmond 75 Aand. Ass.-Mij. tegen Brandscha de ,,de Nederlanden" van 1845 f 300. Aand. Nationale Borg-Maatij. 115%, Aand. Oost-Indische Zee- en Brand- Assurantie-Maatij. 20 Aand. NederL Maats, voor kunst matige Oesterteelt v/h. C. L. de Meule- meester Co, cum winst-aand. A en oud w.-aandi. 60 Aand. id. id. cum w.-aand. A 55- Advertentie». te HAARLEM, bericht dat zij bij de Noord- en Zuid-Holhindsche Bank te Haar lem, tot den koers van 100 °/0 ten verkoop heeft gesteld hare 4'/ pCt. Obligatiën van/500 en/1000 rentende per 1 Mei en 1 Novem ber. CORNS. SIPKES. Stoomfabriek van Geconf.Yrnch- ten, Limonadesiropen enz. 11 A A R L E M. Hoflev. van H. H. M. M. de Ko ningin en de Koningin Moeder. ZWARTE BESSENWIJN. BOSCHBESSENWIJN. Alom verkrijgbaar. Delltsche en Leidsche gegarandeerd, zuivere kwaliteit. KL Houtstraat 62. Beste en Sterkste ter wereld. Elke letter een afzon derlijke toets. Nooit dansend of on gelijk schrift. De fraaiste en fijnste letter afdrukken. Hoofd-Agenten =- Wijnlsaven 78, Rotterdam. De machine wordt gratis op zicht gezonden. Groote sorteering waarvan Prijscourant gratis verkrijgbaar is. mt lieii LEVERT PRISRA KWALITEIT tegeii ooiicïupi^eer»eiide jwijzejra. in de keukon te verrichten had! bij haar man in de werkplaats, die niottegenstaande hij reeds zeventig jaar was, nog met twee knechts en twee leerlingen werkte. Benig naai werk verrichtende, -een groote bril Op den neus, zat zij diau bij1 een dier venstens geplaatsts tafel, tevens een oogje Th liet zeil houdend of er ook klanten dien winkel, die door een glozon beschot met neteldoek- sche .gordijnen voorzien, van de werkplaats gescheiden was, en waar de afgewerkte schoenen te koop stonden, betraden. Behalve deze beide vertrekken bevonden zich in hot huis van dien schoon maker H err li c.h nog die slaapkamer van de echtelieden) en de zooge naamde pronkkamer. Eiken Zon- dlag werd di t anders zorgvuldig ge sloten vertrek geopend, dat dies winters goed was verwarmd. Over het bonte, wollen tafelkleed lag dan een helder wit damast laken, waar op dan kopjes met zilveren lepel tjes en een vormkoek gereed ston den. In rieben leuningstoelen! tegem over elkaar, aan elk der beiide ven sters. zaten de echtelieden1moe 'dior Herrlich gekleed in, een donker groen of donkerblauw merinos kleed, waarover zij echter n'og een hagelwitte boezelaar diroeg en een witte tullen muts met Li-la keelban den op, breiwerk in de hand, waar aan zij echter niet veel deed, want zij keek lanig voor den tijd! dat Fr,its moest komen uit heb raam de straat op, of hij nogi niet in' aantocht was. Haar echtgenoot, op zijn Zondags,ch uitgedost met het zwarte kapje op zijn kalen schedel, deed wel pre cies of hij het ongeduld van zijn vrouw niet deelde, doch zijn lange Duitsche pijp, waaruit hij rookte, ging mleermalen uit) terwijl hij slechts zeer zeidien van hot boek, Waarin hij las, een blad omsloeg. En als F-rits dan arriveerde, gaf moeder Herrlich zich nau.wielij.ks den tijd om hem te begroeten, want zij: moest de kan uit die keuken ha len, waaruit zij d'aru vol ijver de dampende chocolade in die kopjes goot. Chocolade en vormkoek met rozijnen waren als kind] voor Frits de grootste lekkernijen geweest en het goede mensch liet zich maar niet uit het hoofd' praten) dat zij ook nu nog, nu haar zoon den mian- n'elij'ken leeftijd had bereikt, hem daarmee een groot gerioegem deed. Hos dikwijls hij haar cok reeds had, gezegd, dat hij op diergelijke lekkernijen minder gaarne werd onthaald, het hielp hem nietzij dacht, dat hij haar kosten en moei te wilde besparen. En er bleef dein van een welvoorzienen mididlag- disch komenden jongen man niets andiers over dan met ware doods verachting twee groote koppen oho colade, en twee groote stukken koek te verorberen., wanit minder deed zijn moeder heb niet. Terwijl hij-dezen volstrekt niet gemakkelijken kinderlijken plicht vervulde, zaten zijn moedier rechts en zijn vader links van hem aan ta fel en deeldien hem alles mee, wat zij in die afgeloopeiii weiek hadden gedaan en ondervonden en de tij dingen.. die zij van hun beide bui ten, Lübeck getrouwde dochters hadden ontvangen. Frits verhaalde hun intusschen. datgene uit zijn be roeps- en privaatleven, wat voor hen interessant kon zijn te weten, vroeg zijn moedier in kleine huis houdelijke aangelegenheden) om raad, minder omdat hij die noodiig had, dan wel omdat hij! baar daar mee groot genoegen deieid!. Met zijn vader veerde hij gesprekken over aangelegenheden op de stad of die politiek en handel betrekking heb bend, w'ant de oude Herrlich was in zijn soort een zeer ontwikkeld man, een ijverig lezer van couran ten en populair-weibenechappelijke boeken. Deze namiddaguren waren voor de ouders, die zeer brolsclï op hun zoon gingen en ook voor Frits, die zijn ouders hartelijk lief had, de genoegel ijkste van de geheele week 011 Frits had zich die uren dan ook volstrekt niet laten bederven door dem dikwijls herhaalden aandrang van zijn moeder, om heb zich toch uit het hoofd te zetten, de dochter van Langenbruch te trouwen en een andere vrouw te zoeken,. De trotsche menlschieo geven je haar toch niet', was gewoonlijk het slot v,an haar rede. Wil jo soms oud en grijs worden en wach ten tot wij gestorven zijn, in plaats van ons nog een schoondochter en een kleinzoon te schenken? J;e wordt bij de beste familiiën niet af gewezen en moet bet nu juist dit meisje zijn, dat ze j'e toch niet wil len geven? Frits maakte zich gewoonlijk van de zaak af, door te zeggen', dat hij hoopte zijn ouders honderd' jaar te zien Worden en hij daarom met zijn1 huwelijk zoo'n haast niet had te maken. Zijn vader was echter vast overtuigd, dat hij Johanna noj eenmaal naar het altaar zou voeren en steunde hem dan tegenover zijn. moedier. Niettegenistaande: deze klei ne kibbelarijen, bleef de weder- zijdsche verhouding tusschen ou ders en zoon de beste'. Doch sedert het ongeluk, dat de Langenbruch's haddien getroffen, werd dat anders. Reeds den eersten Zondag nadat Langenbruch gevangen genomen was en zijn vrouw gestorven en het bekend was geworden', dat Frits Herrlich hem zou verdedigen, had zijn, moedier hem ontvangen op een wijze zooals hij zich niet meier her inneren kon ooit door haar te zij.n begroet. Zij had hem zonder te groe ten onmiddellijk gevraagd of het waar was, dat hij de verdediging van iemand., die'een roofmoord had begaan op zich had' genomen en hem daarover beknord, tengevolge waarvan zij geheel vergeten had, om d'e chocolade in te schenken, zoodat papa Herrlich haar dlaaraan moest herinneren. Stoor je nieifc aan; 't geien jte moeder zegt, had zijn vader hem toegefluisterd, terwijl zijn vrouw de kamer was uitgegaan, je weet immers wel hoe de vrouwen zijn, zij kunnen personen nooit van za ken anderscheiden en' dial zij een kleinen wrok tegen Langenbruch heefb, zult gij. haar toch zeker wel niet kwalijk nemen. Deze lang opgekropte wrok uiibtei zich bij moeder Hemlioh op eens eigenaardige wijze, het scheen haar een groote voldoening te verschaf fen, dat de man. die haar Frits zoo veel verdriet aandeed-, zoo diep ge vallen was en hem geheel, zooals het haar inzicht in d'e zaak was, van de genade van haar zoon afhan kelijk te zien. Met een ndeit wel be grijpelijke consequentie maakte zij' en" haar zoon echter een verwijt van, zijn verdediging op zich te hebben genomen, en zocht zij hem' daarvan) af te brengen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6