NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Donderdag 17 October 1901. No "OH HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd iB (kom der gemeente), per 3 maanden1-80 Franco door het geheele Rjjkj per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers,i 0.02J£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meër 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 129* Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantïers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti 2 en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. BE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Cknnpagnie Générale de Publieité Etrangèrö Q. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE§j Sitcc., Parijs 3V*i Faubourg MontiJhQjjre. ii..ii u Liiii "in Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 17 Oct. beiat o.a.*. De onteYredenheid over de krijgswet in de Kaapkolonie, Do verrichtingen van Botha, De lijst van Kitchener, Het »Reater"-Ja- bileum, Een halve week Wereld geschiedenis, De aanvaring op den Amstel, Cholera in Indië, Yirchow s tachtigste verjaardag, Waarnemin gen omtrent den Riiönegletsclier, Tooueel, Gemeenteraadszitting. Officieele Berichten. burgemeester en wethou- DERS van Haarlem, Doen te weten, dat van lieden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 29 Oc tober e.k., 's namiddags ten 1 ure ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter visie is nedergelegu, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van lo. de wed. N. M. Verdel, om vergunning tot oprichting van eene inrichting tot liet karnen en kneden van boter, waar bij als beweegkracht een gasmotor zal worden gebezigd in het perceel aan de Spekstraat no. 0. 2o. J. H. Schous, om vergunning tot uitbreiding van zijne smederij in het perceel aan de Warmoesstraat no. 12; 3o. de Haarlemsche Katoen-maat schappij, om vergunning tot uitbrei: ding van de fabriek dier maatschappij door het plaatsen van een stoomvat in het ketelhuis in het perceel aan den Kinderhuissingel. no. 66; 4o. E. Vorreiter, om vergunning tot oprichting van eene rookerij in het perceel aan de Oude Groenmarkt, no. 22, en dat op den veertiendeal dag na heden, zijnde 29 October e.k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zij ner leden, bezwaren tegen het oplichten en uitbreiden dier inrich tingen in te brengen. Haarlem, 15 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. De krijgswet-afkondiging tie Kaap stad heeft, zooals wij trouwens wel verwachtten, neeclis kwaad bloed ge zet. De „Daily Mail" verneemt dat er wrijving bestaat tusschen lord Milner en sir Gordon Sprigg. De loyale bevolking is wanhopig over dien langen duur van dien oorlog en over het terror-iseeren van d'e Kolo nie door de invoering der krijgs wet. Men acht een gevaarlijke cri sis nabij. Er heerscht een schrikbewind in de beele kolonie van Mafeking lot aan de Valschbaai. „Menschen van veel gezag zegt de correspondent hebben mij ge vraagd deze feiten in Engeland1 b& kend te maken, opdat het Engelsche voilk, als het tot een climax is ge komen., er de reden van zal weten. Het is, zoo meent men in gezagheb bende kringen, hoog tijd dlat polo en tennis voor verboden tijdpassee- ringen worden verklaard' voor een leger te veld'e en dat de jachthonden die men te Pretoria houdt, doodge schoten wordeih." Maar er ziin nog andere redenen tot ontevredenheid. De commissie tot ondersteuning van de uitgewekenen te Kaapstad heeft een beroep gedaan op de Kaapsche regeering, om bij de Rijksregeerimg aan te dringen op het nemen van maatregelen tegen den voorldurenden stroom van im migranten, die uit Europa naar Jo hannesburg willen gaan. De geldmiddelen van de commissie dreigen daiardoor uitgeput te wor den. En intusschen -gaat de oorlog ge stadig voort. Uit Durban ontvangt de „Stan dard" het bericht, dat d'e Boeren generaal Emmett in. Zoeloeland ge vangen genomen zou zijn. Deze lijding wordt van geewe en kele ander zijdie bevestigd en is dus slechts als een los gerucht te be schouwen. Daarentegen staat vast dat een d'er afdeelingen van Botha's gezamenlijke troepenmacht, die met hem evenwijdig opgetrokken zijn langs de grens van Natal, de kanon nen med'evoert, die bij Bloedrivier poort op Gough zijn veroverd. Men herinnert zich, dat in het bericht over die Engelsche nederlaag niet de mededeel ing ontbrak, dat de En- gelschen de sluitstukken der daar verloren kanonnen hadden vernield of verborgen'. Hoe betrouwbaar die verzekering weer was, blijkt wel opnieuw uit de omstandigheid, d'at de Boeren die kanonnen medevoe ren. Alsof deze ooit prijs gesteld hebben op het bezit van geschut dat. enkel waarde als krij.gstropee heeft. Het i.s integendieel waarschijnlijk, dat de Engelsch'en al verschel d en malen de volle laag ook uit deze kanonnen hebben gehad, gelijk uit de bij Colenso, Sannapost en elders veroverde. We zijn zeer verheugd! onzen le zers weer de wiekelij.ksche opgave van Kitchener aan te kunnen bie den. De opperbevelhebber seint dd. 14 Oct. uit Pretoria Sedert den 7den dezer rapportee ren de Engelsche colonnes dat 26 Boeren gesneuveld, 8 gewond en 134 gevangen genomen zijn, 42 hebben zich overgegeven. Gienomen zijn 108 geweren, 38.250 patronen, 40 wagens, 2200 paarden en 3250 stuks vee. De zware regens hebben de krijgs verrichtingen en de gemeenschap aan de Natalsche grens bemoeilijkt. De colonnes van generaal Wal tea* Kitchener trekken uit Paul-Pieters- burg in Utrecht tegen een sterke macht van dJen vijand! op, die ge rapporteerd. is tusscbew Slamgap ijs berg en de Pongola-bo&schen. Gene raal Hamilton opereert in de buurt van het Gome-woud. Methuen veegt 't district Marico schoon. De la Rey en Kemp zijn teruggetrokken naar Lentleyspoort. Elliott's colonnes rukken op tegen afdeelingen Boeren in die Drakens- bergem. French meldt dat Scheepers' com mando zich verstrooid heeft. Smuts' commando heeft zich in. tweeën ge splitst. De eene afd'eeli.ng trekt ten N. van Aberdeen in westelijke rich ting, de andere staat ten zuidwesten van Somerset-Oost-. Beide worden van nabij gevolgd door Engelsche colonnes. Generaal French neemt maatregelen tegen een. zuid'waart- 9cbe beweging van geringen 'in vang in de richting van Piketberg. Met hoeveel omzichtigheid d'n lijstje ook gesteld is, toch blijkt er wel uit dat het overal op het oor- logsteiirein zeer woelig is. Men be hoeft zich niet al te ongerust te ma ken over het verstrooien van Schee pers' commando. Indien dit al waar is, zulten de mannen zich wel bij andere Boorenafdeelingen aanslui ten. Buitenlandsch Nieuws. Schending der neutraliteit. Blijkens een dezer diagen in de Eclair" verschenen interview van een der medewerkers vand'at blad met president Ivruger en Dr. Leyds, zoude laatstgenoemde zich o. a. beklaagd hebben, dat noch Duitschland noch Oostenrijk zich verwaardigden zelfs maar een ant woord op zijn protesten tegen het leveren van wapenen, paarden, enz. aan de Engelschen te zenden. De Weensche correspondent der „N. R. Ct." schrijft nu in verband hiermede „Op mijn aanvraag waarom men hier de d'épeches van Dr. Leyds over het schenden der neutraliteit onbeantwoord heeft gelaten, werd mij geantwoord dat er geen gezant der Z. A. Republiek bij het Oos- tenrtjksche hof geaccrediteerd is en men niet in correspondentie kon treden met iemand, die dit officiee le karakter mist." Da krijgswet. In het politiek overzicht wordt gewezen op de ontevredenheid d'er Kaapsche bevolking over de afkon diging van de krijgswet. Ook van andere zijde wordt erkend diat deze gebeurtenis veel misnoegen heeft gewekt. Wal pole heeft als voorzitter van de halfjaarlijksche vergadtering van aandeelhouders van de Standard Bank in Zuid-AMka erkend dat de staat van beleg in die Kaapkolonie een algemeene stoornis in het ver keer en verliezen veroorzaakte. Ve le fHiaten in Kaapsche provincies moesten gesloten warden, andere zijn afgesneden van Kaapstad, ter wijl elders het personeel van de bank stadswachtdienst moet ver richten. De zaken van de Bank in Transvaal en Oranje-Vrijstaat blij ven beperkt tot de behoeften van het legerbestuur. Alleen levensmid delen.' worden, ingevoerd, terwijl de landbouw allerwegen stilstaat, ook in een belangrijk deel van de Kaap kolonie. Toch is de Standard Bank Ln staat geweest 25.000 pd. st. te storten in het reserve-fonds, dat zoodoende gelijk werd aan het ge storte kapitaal. De voorzitter ziet eenige kansen op verbetering. In den loop van 2% jaar is, volgens den" voorzitter, 8 millioen pdi. st. in goud in de Bóeren-republieken verdwe nen. Hij vertrouwt dat dit voor het grootste gedeelte ergens begraven zou zijn en weer voor den dag zou komen bij het einde van den oorlog. De Standard Bank hoopt verder dat de Engelsche regeer ing haar 150.000 pd. st. zal restitueer en die door do Boeren-regeering zijn gere- quireerd'. Een nieuwe moord. Wolfaardt, ee.n van Lottieir's lui tenants, wien9 veroordeel ing wij reeds meldden, is Dinsdagochtend om zeven uur te Middelburg in die Kaapkolonie doodgeschoten. Onlusten te Sevilla. Te Sevilla in Spanje, zijn onlus ten uitgebroken. Werkstakers heb ben de octrooibureaux in brand ge stoken die staat van beleg is afge kondigd. De gouverneur heeft ont slag genomen. Latere telegrammen melden dat de onlusten hoogst ernstig waren. Alle ambachten staken. De troe pen hebben verscheidene malen een charge tegen de manifestanten moeten uitvoeren. De stakers tracht ten de vuren in. de gasfabriek te d'ooven'. De regeer ing gelooft dat anarchis ten de hand in het spel hebben bij de onlusten. Maandag was tot de algemeene werkstaking besloten. De stakers willen volhouden tot de plateelbak kerij te Cartaya de ontslagen werk lui weer in dienst heeft gesteld. Er is in allerijl een» ministerraad' bijeengeroepen onder voorzitting van de Koningin-regentes. Dinsdag ochtend zijn er nieuwe troebelen te Sevilla voorgevallen. De troepen hei-stelden de rast. Spanje en Marokko. De verklaring die de Sultan van Marokko geteekend heeft, ter zake van Spanje's eischen, behelst de belofte eener schadeloosstelling van 8000 peseta's aan de bloedverwan ten van de weggevoerde Spaansche onderdanen, en van 150.000 pesa- ta's aan de Spaanschie regeer.i ng Marokko krijgt 50 dagen tijd; voor zijn krijgsverrichtingen tegen de Kabilen, welke bevrijding der ge vangenen ten doel hebbenmocht de expoditie mislukken, dan be houdt de Spaansche regeer ing zich voor. verdere schadeloosstelling te eischien. In Afghanistan. De corespondent van de „Tim.es" te Simla geeft een beschrijving van de inhuldiging van Emir Habibul- lah te Kabul, welke hij zeer indruk wekkend vond. De opperpriester wond den tulband om Habib's hoofd, waarna de saamgestroomde menigte den nieuwen Emir toe juichte en hem trouw zwoer. Ha- bibulhah hield een toespraak, waar in hij zijn voornemen te kennen gaf om Afghanistan onverzwakt te bewaren, en te regeeren naar het voorbeeld zijns vaders; hij zou het verbond me! Engeland en de vriend schap voor dat rijk handhaven. Ds woorden van den Emir werden met bijval begroet. Algomeena bariohten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De „Standard" verneemt uit Kaapstad dat een afd'eeliing opstan delingen, door Maritz en andere Trans va Iers aangevoerd, het dis trict Malmesbury binnengedrongen is, naar 't heet om paarden te roo- ven. De verliezenlijst vermeldt een man als gesneuveld! en negen alg gewond bij Roodekop (O. V. S.) op 7 October. Bij een aantal andere plaatsen zijn lichtere verliezen ge leden. Het transportschip City of Vien na is uit Kaapstad te Bombay aan gekomen met de generaals Sir Bin- don Blood en Beatson en 756 krijgs gevangen Boeren aan booi-di. Volgens een „Central News"-te- legram uit Kaapstad heeft de „South African News", het blad van d'e n reeds sedert maanden i.n de ge vangenis zuchtenden Cartwright, opgehouden te verschijnen. De uit gevers verklaren het onder de te genwoordige omstandigheden on mogelijk te achten het blad verder het licht te doen zien. De Kaapsche Jingo's zullen even juichen over deze vmcht van den pas afgekondigden staat van beleg! Aan de versterking van Lo- vat's verkenners, welke Kritzinger voor eenige weken aan de Oranje rivier zoo zwaar heeft toegetakeld, wordt hard gewerkt. Te Inverness in Schotland, het hoofdkwartier van het korps, is bevel ontvangen zooveel mogelijk mannen aan te werven van het eerst uitgezonden en sedert uit Zuid-Afrika terugge keerde contingent, om het nu daar opereerendie weer op sterkte ie brengen. Het. „Journal de St. Peteirsbourg 't orgaan van. het Russische Kabi net! van Buitenlandsche zaken, wijdt' een artikel aan den dei-den vevjaar- dag van 't uitbreken van den oorlog, in Zuid-Afrika, en wijst er op hoe' het machtige Engeland, na twee1 jaar lang zonder gevolg een kleini volk te hebben beoorloogd, gedwon.' gen wordt den staat van beleg af te kondigen, in de hoofdstad van ceni zijner rijkste bezittingen, die naar alle windstreken bedreigd wordt' door den naar Engelsche optimisti sche berekening, sinds lang ge dwongen vijand. De Iersche Boerenvriendin Maud Gonne moet heimelijk naar Zuid- Afrika zijn vertrokken. Men zegb' dat de Eng. Reg. de overheidsper sonen in de voornaamste havens aldaar heeft verwittigd van haar vertrek en bevel heeft gegeven, Maud's landing te verhinderen. De Fransche „Assietite au Beurre", mot de caricaturem van koning Edu- ard blijkt in Londen binnenge smokkeld te zijn- De politie heeft eenige exemplaren in beslag geno men in de Fransche wijk in Soho, maar de meeste moeten al geplaatst' zijn tegen fabelachtige prijzen. CHINA. Er zii.ti weer twee nieuwe keizer lijke besluiten verschenen. Bij het eene word'en drie nieuwe departe menten van algemeen bestuur in gesteld, en tal van kleine ambte- naarsposfcen opgeheven. In het an dere drukt de Keizer de ambtena ren op het hart, zorg te dragen voor liet ten uitvoer leggon der laatste lijk uitgevaardigde edicten, waar door China's onafhankelijkheid ver zekerd, en de noodige hervormin gen tot stand gebracht moeten wor den. Het verzoek van. *de Chineescho gevolmachtigden aan de gezanten om de Europeesche kooplieden het verblijf tePeking te verbieden, schijnt geen betrekking te hebben op de goed bekend staandle, daar sedert eenigen tijd gevestigde man nen van zaken., maar op vreemde lingen die van. de troebelen in do laatste maanden gebruik gemaakt hebben om zich daar in te dringen, en die vaak een bedrijf van ver dacht gehalte uitoefenen). De ge zanten beraadslagen nu over d'e kwestie. Volgens de „Patria" heeft de ko ning van Italië officieel d!en minis ters aangekondigd dat in het begin van de eerstkomende Meimaand een blijde gebeurtenis in zijn gezin te wachten staat. Turkije gaat zich wapenen. Ahmed Pasja is naar Kiel gezon den, om over den aankoop van drio torpedo-booten te onderhandelen. TOONVEL. Molière. Het is zeker een groote teleurstel ling geweest, dat de rij celebriteiten die we kort na elkaar in onzen Schouw burg de cijns d'er bewondering zouden kunnen, betalen, zoo onverwachts on derbroken werd. Berst Adèle Sandrock, de gevierde Weensche actrice in een modem Duitsch psychologisch tooneelspeL Daarna zou Mounet. Sully zijn opge treden in een Grieksch treurspel, als hij door ziekte niet plotseling verhin derd was, terwijl men nu den beroem den beroemden Cocquelin Cadet Mo lière zullen zien spelen, n.l. de Tar- tuffe en de rol van Mascarille in „Les precieuses ridicules." Even lang als er in de beschavings geschiedenis sprake is van kunst en van den maatstaf van kunst-beoordee ling heeft men de artistieke schep pingen moeten beschouwen in het raam van hun tijd. Wil men van een kunstwerk genie ten, dan dient men zich in de aller eerste plaats rekenschap te geven van het sociale milieu waarin de dichter leefde, van, gansch het maatschappe lijke leven van zijn tijd en het daarop als op stevige fundamenten gebouwde denk- en gevoelsleven der menschen. En bij een tooneelwerk in de zeven tiende eeuw geschreven rijst de vraag: is het voor onzen tijd voor opvoering geschikt, kunnen wij na drie eeuwen bijna nog genieten hetgeen toen de blijde verheugenis van duizenden was? Molière echter is van alle tijden die na hem zijn gekomen en zal dat ook blij ven. Molière, Jean Baptiste Pocquelin ge- heeten. werd in 1622 te Parijs gebo ren. Zijn vader, die kamerdienaar bij den Koning was, liet hem het college de Clermont afloopen. Pocquelin vertoonde al spoedig zijn neiging voor het theater door zich met wat jongelieden aan de tooneelspeel- kunst te wijden. Te Parijs debuteer den zij en trokken vervolgens door de provincie. En diitviedebohémien leidde hij dertien jaar lang. In dezen tijd ontstonden zijn „l'Etourdi", ..le Dépit amoureux" en „les Précieuses ridicules". Spoedig daarop volgden „Sganarelle", ,,1'Ecole des maris" en „les Facheux". „l'Ecole des fenunes," „Don Juan" en later weer „le Misan thrope" (1666). Twee maanden later volgde zijn ,,le mèdecin malgré lui", en in 1667 zijn „Tartufe", met de „Misanthrope" zijn meesterwerken. Nu volgden Amphitryon", George Dadin" en „l'Avaie", „Monsieur de Pourceaugnae" en „le Bourgeois gen- tilhomme", „les Fourberies de Scaoin" en „la Comtesse d'Escarbagnas." Zijn laatste meesterwerk „Les Fem- tnes savantes" verscheen in 1672. Ilij stierf, terwijl ,,le Malade imaginaire", in 1663 geschreven, gespeeld werd. Molière's kracht schuilt in zijn lca- rakterteekening en verreweg zijn mees terwerken zijn de comédiesde ca- r acté re. terwijl zijn scherpe blik, die niet alleen oog had voor de feileai en gebreken zijner medemenschen, doch ook het belachelijke in de men- schelijke zeden en gewoonten zag. in zijn coraédie de moeurs die vastlegde. Molière's grootste glorie is geweest de dichter van de menscliheid en van zijn tijd beide te zijn geweest. Hij heeft het ridicule, dat door zijn tijdgenooten au sérieux genomen werd, gegrepen en die ondeugden vastgelegd in typen., van ja wel weinig realiteit, maar onvergetelijk door de forschheid waarmede ze zijn omlijnd', door de groote hevigheid waarmede de ondeug den. waarvan zij de incarnaties zijn, als drakige spookbeelden de toeschou wers aangrijnzen. En dan ook weer als hij de zeden schilderde is hij, bij al het. gechargeerde zijner personen, zoo dikwijls sober en snijdend waar geweest. Zijn personen, zijn geen portretten, scheiden, dat men ze onder duizenden herkent, dat ze de forschheid hunner lijnen en blij-frischheid hunner kleu ren voor een ver nageslacht niet heb ben verloren en nooit verliezen zullen. Zijn personen, zij ngeen portretten, maar creaties, en zoodanig moet men zo dan ook opvatten. Zoek bij Molière geen uitbeelding van het leven maar zoek de carricatuur der gebreken en ondeugden van zijn tijd en bewonder dan de machtige, bekoring die er uit gaat van die gansch-eigen personen, geschapen door den niecster-salyricus. Tartufe, waarin Cocquelin Vrijdag avond de hoofdrol vervullen zal is een gaaf type van een karakter-comedie van Molière. Het is hier de huichelarij, die ge schetst wordt in den geweldigen hui chelaar Tartufe. Tartufe is door Orgon, die een gren- zenlooze eerbied voor hem heeft, in huis genomen en met weldaden over laden. Orgon gaat zelfs zoo ver hem tot schoonzoon te willen maken en tot een rijk man. Alleen Orgon en diens moeder zijn verblind door de vrome taal van den hoogvereerden Tartufe. liet gansche overige milieu voelt zijn huichelarij en haat hem. Tartuffe toont zich in zijn ware ge daante wanneer hij aan Orgon's vrouw zijn liefde verklaart en met haar haar man. zijn weldoener, bedriegen wil. Zijn liefdesverklaring wordt echter ge hoord door Orgon's zoon Damis, die toevallig in een kast verborgen was, en aan zijn vader het geval verhaalt* En zóó groot is de verblindheid' van Orgon dat hij zijn zoon de deur uit jaagt en Tartufe in nog hooger ver- eering bij hem komt.. Eindelijk, door zijn vrouw daartoe bewogen, hoort hij onder tafel zelf een liefdesverklaring van Tartufe aan zijn vrouw aau en zoodoende ziet hij in al zijn afzichtelijkheid de huiche larij van den ellendigen femelaar. Naast, maar zeer ondergeschikt aan de handeling komt dan het bijna-ge- dwongen huwelijk van Marianne, Or gon's dochter met Tartufe en haar liefde voor Valere. De handeling is dus hier feitelijk al leen om een milieu te vinden, waarin de huichelarij van Tartufe geteekend kon worden en de figuur van Tartufe den femelaar domineert. Evenals b.v. in „l'Avare" is de hoofd persoon in „Tartufe" hevig gechar geerd. De kleuren zijn er bij klodders opgelegd. Maar juist daarom \yerken zulke typen zoo in, zoo dat men ze nooit vergeten kan, dat men z.e voor de ver beelding kan terugroepen, dat men hun zinnen citeeren wil. De typeering van een hoofdpersoon uit eon karakter-comedie van Molière is hoogst moeilijk, omdat de acteur precies, als op een goudschaaltje ge wogen, de juiste maat der dingen ge ven moet, en de kleuren niet aandik ken, doch juist in de sobere tint die geboden is om de teekening met stc vige lijnen neer te zetten. Cocquelin Cadet nu, de geestige Fransche acteur, is om zijn wijze van zeggen, zijn standen, zijn telkens wis selende gelaatsuitdrukking, en mach tig talent voor liet comische, een Mo lière vertolker, zooals de geschiedenis der tooneelspeelkunst weinig heeft opgeleverd*. Hij moet Juist van den gecharcheer. den Tartufe een creatie makeai, die den huichelaar teekent in al zijn fe- melaclitigheid en valschheid, men- schelijk genoeg om sympathie te wek ken en reëel te leven; als een brok werkelijkheid. In „Preciuses ridicules", in tegen stelling met Tartufe een zeden-coine- die wordt geteekend de wansmaak voor belachelijke literatuur-produkten die over de Alpen en de Pyreneeën in Frankrijk hun intrede hadden gedaan en den smaak voor goede kunst be dierven. En meesterlijk, satyrisch, scherp en geestig heeft Molière in zijn personen die ondeugd gegeeseld. Cocquelin vervult hierin de rol van Mascarille. Da beroemde acteur zal ook boven dien nog monologen zeggen, zoodat men gelegenheid heeft ten volle met zijn kunst en talent voor het komi sche kennis te maken. v. d. n

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1