NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Él 4) 4) ft ft Gratis Advertentie, voor onze Geabonneerden. Het geheim van den Senator. I9e Jaargang Dinsdag 22 October 1901. No. 5618 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.80 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gereatigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het gehoele Eqk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02)^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37M de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem if de prijs der Advertentiën ^an 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampeifingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer dor Kedactie 600. Telofoonnummcr der Administratie 15W8. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertent! en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère jG. L, DAUBE Co. JOHN F. J0NE§j §ucc.} Parijs 31b" Faubourg MqntjftQjJre, g!II .wjafau-i™"1 II I ■■■■aiijll.M - 1 u ■fi d •H A •H d E>It uitknippen en bewaren. Tegen afgifte van onderstaanden Bon kan iedere Ge abonneerde op Haarlem's Dagblad van heden 22 October af tot 31 December 1901 toe, geheel kosteloos ééne Ad vertentie in het Dagblad plaatsen van ten hoogste vijf regels. Deze Advertentie kan betrekking hebben op: Aanvrage van personeel of dienstaanbieding. Kamers of Pension gevraagd of aangeboden. Huis of Terrein te huur of te koop gevraagd of aan geboden. Toevallige aanvragen of aanbiedingen, zooals: eene gebruikte Fiets, een Kinderwagen, een Hond, een stuit Mest, enz. Uitdrukkelijk zijn uitgezonderd: Veiling of Verhuring door menschen, die daarvan hun bedrijf makenalle Aan beveling van Nering, Winkelbedrijf of Fabrikaat, Uitvoe ringen, Vergaderingen, Familieberichten, Concerten, enz. In geval van twijfel beslist onvoorwaardelijk de Ad ministratie. Na 31 December is deze Bon en het recht tot gratis plaatsing,dat daaraan verbonden is, onherroepelijk vervallen. Inlevering van de aldus gratis te plaatsen Adverten tiën moet geschieden met bijlevering van Bon: te Haarlem aan onze Bureaux Kampersingel 70, of in een gesloten couvert in een van onze Brievenbussen buiten Haarlem bij den terplaatse gevestigden Agent. Bons, die door Geabonneerden aan niet-Abonné's mochten worden afgestaan, worden ingetrokken en ver vallen verklaard. ■•MM voor ééne kost Haarlem's Dagb voor ééne kostelooze Advertentie in Haarlem's Dagblad, van ten hoogste 5 regels, uitsluitend voor Geabonneer den en geldig van 22 Oct. tot 31 Dec. 1901. met inaehtneminff van de daarhii 'ii.ui:av.m{ ii,s noddinifiin Haarlem's Dagblad Tan 22 Oct. bevat o.a.: Weinig belangrijk nieuws van 't oorlog8terrein, Moord in de Trouwenkampen, Haagsche Brief, De Z.-A. oorlog en de zending, Verschillende voetbalwedstrijden. Een nieuwe Schouwburg Kamer muziek. Politiek Overzicht. Uit de Kaapkolonie weirairg nieuws. Er wordt berichit dat Van den Heeve.r, lid van den Wetigeven- de>n Raad, die 5 September gearres teerd is wegens het verbergen van wapens, ontzet is uit zijn bediiemn- gen van vrederechter en veldkor- net. ALs gevolg van dien staat van be leg hebben de vreemde consuls die onderdanen dier ddor hm vertegen woordigde landen, die op het Kaap- sche schiereiland wonen, kennis gegeven, dat zij zich bij hun con sulaten. moeten laten inschrijven. Een brief uit Kaapstad aan die Berlijnsche ,,Post", gedagteekend van 24 September bevat de volgen de belangrijke gedeelten, „Hier lijkt de toestand heel ern stig. De Boeren beginnen te strijden met de kracht der vertwijfeling en het komt mij voor dat deze oorlog een geheel andere ontkiiooping zal hebben dan de Engelschen hopen en verwachten. Men verwijt lord Kitchener zijn werkeloosheid, maar de arme man kan niets doen met de wezens die men hem uit Enge land' zendt. Hij zal nooit met zulke ellendige reoruten die Boeren tien onder kunnen brengen die tegen alle beproevingen gehard zijn. Men is waarlijk onbillijk te-gens Kitche ner. „Naar mijn meaning is het enkel aan zijn organiseerend talent te danken dat de Engelschen Pretoria en Johannesburg nog bezitten. Laat het u niet bevreemden, wanneer ge op zekeren dag verneemt dat de opperbevelhebber van het Britsche leger naar Johannesburg is terug getrokken', wegen® de onmogelijk heid om zich te Pretoria te hand haven. Dat kan eiken dag gebeu ren Een telegram uit Durban meldt dat daar geruchten loopen, als zou generaal de Wet overleden zijn. Het gerucht zooals het wordt ver spreid is niets waard. Er wordt geen enkele bijzonderheid genoemd d'ie het waarschijnlijk maakt en mem weet wel dat Engelsche corespondienten gedurig Boerenaan voerders doods hebben verklaard', die later zeer voelbare bewijzen van hun leven hebben gegeven. Ook De Wet zal zeker, zoodra de omstandigheden dit medebrengen van werkeloosheid"' overgaan tot een activiteit die, naar men mag hopen, zoodanig zal zijn. dat zelfs de Britschie censuur ze niet zal kun nen wegmoffelen. Over Botha kom'en nog de mees te berichten. Uit Dundee wordt dd. 18 October geseind dat de Boerenbevelhebber het Pongola-bosch heeft verlaten en zich beweegt naar het Noorden door Swazieland. De correspondent van de „Daily Mail" te Pieterman,t/zburg bevestigt ook het bericht, dat de hoofdmacht de.r Boeren onder Chris- tiaan Botha zuidwaarts door het Briftsche cordon is gebroken en zich thans bevindt te Babanango, binnen gewec-rschotafstand van de plek harer nederlaag op 26 Sep tember. Met deze laatste tirade wordt het gevecht bij Itala bedoeld. „Gentral News" seint uit Dur ban, dd. 18 dezer, dat generaal Bru ce Hamilton na zeer veel moeüelijk- hedlen, voornamelijk tengevolge van het slechte weer, (je Vrijheid is aangekomen. Op den trek uit Zoe- loeland plaatste zich een comman do onder Grobler in den weg van de Engelschen. De Boeren toonden echter geen neiging om hun stellin gen te verdedigen. Zij hielden zich voortdurend buiten schot van Bru ce Hamilton's colonne- De streek ten. zuiden, van Vrij heid is ontvolkt en schoongeveegd. Overigens is er niet veel belang- rijks. en duidt d'e stilstand in den telegram-aanvoer wellicht op ge wichtige gebeurtenissen. Buitenlandsch Nieuws. Kleingeestige persuitingen- Dat Roosevelt dien bekenden ne ger-ondierwij zer Washington bij zich tem eten gehad heeft in de pre sidentiele woning, wekt in d'e zui delijke Staten opschudding en ver ontwaardiging. Dit blijkt uit een artikel van een specialen correspon dent van die „Herald", dat gevuld is met uitlatingen van Congresle den em van de pers van- de zuidelij ke Staten- De bladen zijn vooral hef tig, en verklaart dat Roosevelt door zijn verbroedering met een neger onmogelijk is geworden. Zij zegt dat hij zichzelf geschandvlekt heeft, en verschillende staatslieden en Congresleden zijn van meening dat Roosevelt zoodoende zijn toekom stige kansen verkeken heeft. Arbitrage. De Russische professor im de rechtsgeleerdheid, Martens, bezocht Zaterdag president Roosevelt. Het verluidt dat het doel van zijn be zoek was erop aan te dringen dat het permanente Hof van Arbitrage in den Haag spoedig eene bijeen komst moge houden. Een Z.-A. tol-unie. Milner zal deze week naar Natal gaan om met de regeering aldaar den datum vast te stellen voor een canfernti'e over een Zuid-Afrikaan- sche Tolun'ie. Ook Portugal zal tot de conferentie worden ui'tgenoo- digd. De Eerste minister van Naital heeft zich voor bevoonrechtingsta- rieven ben gunste van Engelsche goederen verklaard, mits Engeland evenzoo zou handelen en de andere koloniën van het Britschie rijk ook een zelfdie poliibek zouden volgen. Hij meende, dat Engelsche vrijhan del op 't oogeniblik enkel vreemde concurrentie aanmoedigde. Op zijn terugreis zal Milnier La- dysmith en de slagvelden in Natal bezoeken. Hij kan daar zeker met voldoening rondwandelen. Algemeeno berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Een telegram uit Nkandhla in Zoeloeiand zegt, dat zwaar vuren gehoord is in de richting van Inhla- zatye en Tabankoeloe. Kleine groe pen Boeren sluipen door de Engel sche liniën. Dannhauser meet met 70 man te Bambanango staan, waar Botha's hoofdmacht zich bevindt. Het geheele district is ontbloot van proviand en de Boeren heeten er slecht aan toe te zijn. Dit telegram is reeds van: 14 Oc tober en hieeft voor de bepaling van Botha's verblijf dus weinig waar de meer. Engelsche agenten koopen nu paarden op in den staat Washing ton en zenden de dieren Langs dien Canadian Pacifiospoorweg naar Montreal, vanwaar zij naar Zuid- Afrika verscheept wordlem. Zoo vèr westelijk hebben de Engelschen het nog niet behoeven te zoeken voor hun onverzade! ij ken honger naar paardienvleosch. Zij willen nu nog 50.000 paarden koopen, rniaar d'e goede soort wordit schaarsch, wa t wel niemand verwonderen zal, die weet, wat er alleen uit Amerika al uitgevoerd is. De prijzen bedragen van f 125 tot f 190 per stuk- Uit het militaire kamp te Shorn- oliffe. niet ver van Dover, zijn van twee 200 man sterke compagniën yeomanry, die voor Zuid-Afnika be stemd waren, 50 man verdwenen. De verbolgenheid onder de terugge keerde yeomen over het niet uitbe talen der achterstallige soldij neemt steeds grooter afmetingen aan en zij dreigen al met een of ander schan daal. Laffan seint uit Bloemfontein dat er nu 40.000 Kaffers in 24 kampen zijn geplaatst. Zij houden zich mee- rèndeels bezig met landbouw. Iede re Kaffer die werken wil, krijgt vier morgens lands en verschillen de faciliteiten. In elk kamp is een blank geneesheer die "al de Kaffers moet inenten met pokstof. De „Standard" verneemt uit Brussel dat Botha aan Maritz en Tberon last gaf om de Kolonie bin nen te vallen en naar die Saldaniha- baai te trekken om d'aar munitie in ontvangst te nemen. Aan de „Morning Post" wordt uit Pretoria geseind, dat Viljoen bij Pelgrimsrust staat (even benoor den Lijdemburg) en De la Rey tus- schen Rustenburg en den Rand. De Canadeezen hebben Vrijdag avond op zestien mijlen ten noord westen van Balmoral een Boorem- laager verrast. Na een kort gevecht vluchtte d'e vijand met achterlating van alles. Drie gesneuvelden bleven op het slagveld, vier gevangenen, groote hoeveelheden vee, voedsel en munitie vielen den Canadeezen in handen. Hun verliezen bedroe gen vijf man. Een man, genaamd Lewis, is Maandag te Potchefstroom veroor deeld en doodgeschoten wegens medeplichtigheid aajn den moord van twee soldaten, nadat laatstge noemden zich hadden overgegeven bij Frederikstad in Juli 1900. De „Times" verneemt uit Colom bo Het aantal gevangen Boeren op Ceylon is 5125, die goed' verzorgd worden. Het sterftecijfer is laag. Het aantal van hen die dienst ne men in het Engelsche leger, neemt toe. De „Daily Telegraph" meldt dat er een nieuw Engelsch legerbestuur is benoemd', waarvan de minister van oorlog, casu quo de opperbe- Feuilleton. Naar hel Duitsch van F. ARNEFELDT. 34) Het waren juist geen vriendschap pelijke gevoelens waarmede de- halfbroeders tegenover elkaar stan den, het waren geen lief dies blikken die zij wisselden. Bij deze bewij zen kwamen andleren die Frits He-rrlich had bijeengebracht, en waaruit onweerlegbaar bleek, dat Langenbruch omtrent het vroegere leven van den overleden Plehn in Engeland niets dan de waarheid had gezegd. Het publiek erkende thans d'at de verdediger geenszins had' stilgezeten en Gottfried Herr- lich kon zich niet weerhouden bij het verlaten van de zaal Dr. Lam precht en diens vrouw toe te fluis teren Wat zegt ge van mijn Frits, dokter? Hij heeft niet met de han den in den schoot gezeten. Hij ver staat zijn zaken. Geloof maar, hij haalt er hem door. Dat hopen wij ook, meneer Herlich, antwoordde Otto, en Oli via drukte d'en mr. schoenmaker met warmte de hand. Wat zoudt ge er van zeggen als ik mijn oudje haalde Frits kan haar nog wel een plaats bezorgen. Hij kreeg geen antwoord', want hij werd door de dringende en schuivende menigte van het echt paar gescheiden. De zaal liep na melijk spoedig ledig, omdat op ver zoek van den verdediger, daar zijn cliënt dringend rust behoefde, de president d'e zitting een uur had geschorst. Men spoedde zich naar huis of naar de restauraties, om zich te versberken en de gebeurtenissen van den morgen te verhalen en om bij die voortzetting dier. zitting weer op posit te zijn. Er waren zonder twijfel nog meer verrassingen' te wachten, ofschoon wat men tot nu toe gehoord had, reeds alle Ver wachtingen overtrof. Het merk waardigste daarvan, w^t het snel ste van mond tot mond' ging, was zekerdat John Langenbruch slechts de aangenomen zoon van Robert Langenbruch was, een echte zoon van den vermoorden Plehn, en halfbroeder van den Amerikaan. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Algemeen had men gedacht dat na de pauze het Openbaar Ministe rie zijn requisitoir zou nemen; de president berichtte echter na de; heropening der zitting, die thans door een nog grooter aantal toe hoorders werd bijgewoond', dat de verdediger verzocht had tot toela ting van nog eenige door hem opge roepen getuigen en zaakkundiger), welk verzoek hem door het ge rechtshof was toegestaan. Frits Herriich reikte den presi dent een lijstje over, de daarop voorkomende namen werden afge lezen en er traden eenige krachtige, door de zon gebruinde mannen de zaal binnenin wie men, ofschoon ze hun werkpak niet aan hadden, op het eerste gezicht havenwerkers en schippers herkende. Een onder, hen was dan ook aan d'e meesdien inwoners van Lübeck als haven meester zeer goed bekend. Op last van den president nam de laatste het woord en berichtte, dat Mr. Heorlich zich reeds vele we ken geleden tot hom had gewend met hot verzoek, of hij in de nabij heid van de Wielandsbrug, de Tra- ve met behulp van daartoe geschik te arbeiders wilde uitbaggeren; dit moest echter in alle stilte en ondier! de striktste geheimhouding geschie den. Op geld kwam het hierbij in' 't geheel niet aan. de heer John Lan genbruch zou betalen wat men verlangde, want het was er om te doen, zooals hij hem wiel in ver trouwen wilde mededeeleai, een be wijs te vinden voor de onschuld van diens vader. De zaak was wed niet lieele- maal in orde, bekende de man ruiet zonder verlegenheid, ik mocht' zoo iets eigenlijk zoo op mijn eigen' houtje niet doen, maar Mr. lierr- lich zei. dat hij alle verantwoorde lijkheid op zich nam en ik wilde ook gaarne, zooveel ik vermocht, den heer Langenbruch helpee. Hij wierp den beklaagde een zeer vrien delijken blik toe. die hem met een flauw lachje dankte. Het was alleen een hinderpaal, vervolgde de havenmeester. dal de rivier niet vrij van ijs was. Bij het zoele weder dat wij in den laat- sten tijd hebben gehad, is het ijs echter verdwenen, en de vorige week des nachts bij volle maan zijn wij den arbeid begonnen. En wat hebt gie gevonden? vroeg de president. Scherven, lompen, allerlei vod den. alles wat zich in 't slib van een rivier ophoopt, ook een zilveren Le pel en een ring. wier eigenaars zich bij de politie kunnen aanmel den. en een handkoffertje. Met een zwakken kreet stond de beklaagde van z-ijn plaats op. Groo te beweging ontstond onder de ver gaderde menigte en de president vroeg Hoe zag het er uit Het was natuurlijk geheel met modder overdekt en vrij zwaar, het moest echter zeen* solide van maak sel zijn, want het was nog geheel gaaf, ook het slot. ofschoon hot ver roest was. De sleutel ontbrak. Hoe hebt ge het opepj gemaakt? We hebben het beelema.al niet opengemaakt. Dat moest in het bijzijn van het hooggerechtshof en van de hoe ren gezworenen geschieden, zoo velhebbor, voorzitter is. De functiën van het nieuwe lichaam komen overeen met die van den Admiral i- teiteraad. Verliezenlijst Bij Doornrivier in den Vrijstaat zijn een kapitein en 3 man gesneu veld en een man gewond, allen yeomen verder zijn lichtere ver liezen geleden bij Welkom, ooste lijk Transvaal. (13 October); Leeuw- kop (11 October) Leeuwpoort (9 October) en Kafferkop, Bcthelehem, (13 October.) Uit de hospitaal-lijst blijkt dat kolonel Kekewich, die bij Moedwil op twee plaatsen gewond werd, hersteld is en den 13en dezer weei in dienst is getreden. Uit Washington wordt gemeld dat Long. de Amerikaansche minis ter van marine, bij de nieuwe be grooting den aanbouw van drie li nieschepen, twee pantserkruisers en twaalf kanonneerbooten zal ver langen. Verder worden 3.475.000 dollars verlangd voor de werven te New York en San Juan op Porto- Rico en voor de oprichting van een marine-station te Olangaho op de Filippijnen. De nieuwe Emir van Afghanistan heeft aan zijn tweeden broeder Nesr oella Khan alle ambten over gedragen die hijzelf totdusver be kleed had en zijn deerden broeder Omar Khan benoemd lot hoofd van het departement van belastingen. Het Russisch agentschap voor te legrafisch nieuws bericht: De mi nister verklaart, tegenover d!e ge ruchten in de buitenlandteche bla den, dat de bedoeling van de reis van den Czaar naar Frankrijk zou geweest zijn het. sluiten van eene nieuwe Russische leening mot Frankrijk voor te bereiden, dat noch gedurende de reis van don Czaar, noch er na van eenige Lee ning sprake is geweest- De „Petit Bleu" meldt, dat het internationaal bureau van de socia listische partij, dat te Brussel ze telt, besloot een manifest uit te vaardigen aan alle parlementen, waarin dezen hun tusschenkomst gevraagd wordt om de moorden in Armenië te doen op houden. De „Petit Bleu" noodigt nu het internationaal socialistisch bureau uit om in zijn manifest ook iets op te nemen over het schandaal van de concentratiekampen in Zuid-Afrika. De Servische Skoepchtina is door den Koning met eene troonrede ge opend. Sant os-Du mont is er eindelijk in geslaagd den tocht om den Eiffolto- rem met zijn bestuurbaren ballon: to volbrengen, doch hij heeft den ge stelden tijd (een half uur) met 40 sec. overschreden, zoodat men nog beraadslaagt of de uitgeloofde zeide de verdediger. De koffer is slechts zeer spaarzaam van de mod der ontdaan, en ik vraag verlof hem binnen te laten brengen. De president overlegde eenige mi nuten mot de rechters en gaf toen de verlangde toestemming. Op oen wenk van den verdediger verwij derde zich eon der als getuigen ge dagvaarde arbeiders en bracht don koffer binnen. Deskundigen) waren aanwezig, die den eod aflegden en met volkomen overtuiging verklaar den. dal hot geheel verroeste slot, nadat de koffer uit het wat-er was gehaald, nog niet kon geopend zijn. Een slotenmaker ging nu aan het werk om dit te dOon, het gelukte hem echter eerst nadat hij hot slot geheel van den koffer had afgebro ken. Ook tcfcn viel het nog moeilijk de sbevi-g in elkaar geroeste deelen van het koffertje, uit gepotitoord hout met zinkbeslag vervaardigd, te openen nadat dit echter was ge schied, bleek het. dat die daarin aanwezige zaken linnengoed, das sen- en vesten bijina onaangetast waren. Bovenop lag een revolver. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1