100.000 frcs. hem zullen wordien uitgereikt. Sloord in de Vrouwen kampen. Bij het volgen die s-taalje dat de be vol kiing en d!e sterfte van d)e be ruchte vrouwenkampen aangeeft, hebben wij geen oojnmentanen te geven. De cijfers spreken genoeg. De blanke bevolking der kampen was in de afgeloopen maand in M. V. K. Tot Natal 372 1,593 2.405 4.370 K. K. 28 63 204 295 O-V. S. 6.089 14.140 25.118 45.347 Transv. 10.581 22.226 26.599 59.406 Tot. 17.070 38.022 54.326 109.418 De sterfte in de verschillende lan den in die kampen was als volgt M- V. K. Tot. Natal 1 10 65 76 Kaapkolonie O.-Vrijstaat.. 43 153 885 1.081 Transvaal 75 165 1.014 1.254 Totaal... 119 328 1.964 2.411 Dat de sterfte voortdurend toe neemt toont d'e volgende vergelij king met de dirie vorige Bevolk, v. Sterf- Per allo geval- jaar p. kampen, ten. 1000 Juni 85.410 777 109 Juli 93.940 1.412 180 Augustus 105.347 1.878 214 September. 109.418 2.411 264 Juni-Sept6.478 194 Er is nog een andere voorstel ling, die misschien eenig denkbeeld van de gruwelijke werkelijkheid in Öe hooggeprezen, te humane kam pen' der En gels chen zal geven. En van dien vooruitgang, nu alles zoo goed geregeld is. In Augustus stierven er van 52.225 blanke kinderen het bagatel van 1545. In September hebben 1964 dier onschuldige schepseltjes op een to taal van 54.326 het leven gelaten v-oor Engeland's onverzadelijken gouddorst. Nu voor de afwisseling spoedig een zalvend rapport over de voor treffelijkheid der concentratie-kam pen van de dames-ccmmissie, dde Chamberlain ter inspectie heeft uit gezonden I Stadsnieuws. Haarlem, 21 Oct. 1901. Een nieuwe Schouwburg? Nadat al jaren lang gesproken en geschreven is over een nieuwen Schouwburg in Haarlem, comités zijn gevormd, die tot heden niet verder zijn gekomen dan tot onderlinge bespre kingen. voorloopige plannen zijn op- temaakt die nooit definitieve hebben unnen worden, heeft de heer W. F. Roosdorp alhier, thans een stap verder gedaan en zich gewend tot Burgemees ter en Wethouaers. Hij wil een nieuwen schouwburg stichten op de terreinen van het te genwoordige Proveniershuis in de Groote Houtstraat en daartoe, dat ge- frouw met zijn omgeving van de ge beente voor honderdduizend gulden knopen. Om dien schouwburg heen Srii hij minstens twintig winkelhuizen Richten niet daaraan verbonden over- fc-kte galerij. Laat ons dit plan zooals liet ons «aar in groote omtrekken bekend is geworden, eens van nabij bezien. Op den voorgrond mag gezegd, worden, dat de heer Roosdorp een goede plaats heeft uitgekozen. Het terrein ligt nagenoeg midden in de stad, is per paardentram en zelfs, met een weinigje loopens, per elcc- irische tram te bereiken. Het "plan zou aan de gemeente de gelegenheid ope nen om den zeer drukken, hauwen en gevaarlijken hoek Do el straat, Gier straat afdoend te verbeteren. Maar hier houden o. i. dan ook de voordee- len op. Kan de gemeente het gebouw missen? Wij meenen van niet. Zoodra bij overbevolking van kosrtelooze of tus- Bchenscholen koloniën moeten wor den gesticht, bewijst het Proveniers huis daarvoor goede diensten: Bij de gestadige toeneming der bevolking zal de behoefte aan het gebouw voor tij delijke school dan ook blijven beslaan en de gemeente o. i. meer profijt ervan kunnen trekken, dan de rente van i 4000 per jaar, bij verkoop voor schouwburg. Maar nog een tweede vraag doet zich voor. Is het kapitaal voor deze frootsche onderneming al gevonden? len zou meenen van niet, want er is sprake van, dat aan den adressant ,,of aan een later- te creëeren maat schappij" het recht moet worden ver leend enz. Wij verbeelden ons. dat wanneer B. en W. een advies zullen uitbrengen over het adres (om nog maar niet eens te spreken van behan deling in den Raad) de volkomen ze- ierheid zal moeten bestaan, dat het kapitaal gevonden is. In verband daarmee schijnt het wel al te haastig, dat de heer Roosdorp de overdracht reeds vóór 2 Januari 1902 zou willen ioen geschieden. En is dit bezwaar opgelost, heeft de adressant inderdaad een kapitaal van ettelijke tonnen gouds achter zich, dan nog behoort o. i. de Raad bij het ne men van zijn besluit zich af te vragen, in hoeverre de onderneming kans van Blagen hebben zal. Immers waar van de gemeente wordt gevraagd de ver koop van een barer eigen gebouwen, waar wordt gevraagd dat zij do te gouwen galerij voor hare rekening zal verlichten, daar past het haar, er voor te waken. dat. zij wellicht meewerkt tot de oprichting van een onderneming wier succes twijfeachtig is. En dat is, naar onze meening, inderdaad hier het geval. De ervaring in andere gemeenten leert, dat schouwburgen veelal een slechte geldbelegging zijn. Zelfs in Amsterdam, waar d.e theaters behalve van de eigen ingezetenen, van een druk vraundelingenbezoek profitoeren. verkeeren er in een weinig rooskleu- rigen toestand. Voor den grootcn schouwburg, dien de heer Roosdorp zich denkt, zullen de bezoekers uitslui tend van Haarlem en omstreken moe ten worden verwacht en op die toe voer uit een gezamenlijke bevolking van Iaat ons zeggen 100,0110 zielen, vol doende wezen zal, betwijfelen wij zeer. Onze tegenwoordige kleine schouw burg is zelden of ooit geheel gevuld. Nu zal de heer Roosdorp dit wellicht toeschrijven aan hei onvoldoende van den bestaanden schouwburg, maar o i. verliest hij dan toch een belangrijk zaak uil het oog. Haarlemmer?, db de theaters in Amsterdam bezoek doen dat. niet enkel omdat de ve ningen er beter zijn. maar ook ze gaarne eens in Amsterdam- zijn in de Kalverstraat wandel Kras een pannekoekje ete;- machtige concurrentie zal rie 1 schouwburg in Haarlem niet ontgaan. Of er in. onze gemeente plaats is vóór twintig aan een ga 1 e rij gelegen winkelhuizen, zal nog moeten blij ken. Elders heeft men met passages en galerijen geen schitterende ervarin gen opgedaan. Om al deze redenen komt het ons voor. dat. do eenige schouwburg, die in een kleine (vlak bij een groote ge legen) stad kan bestaan, is een klein theater, met kleine onkosten en dat rente moet opbrengen over een. klein kapitaal. Zoo een is onze schouwburg in de Jansstraat. En nu kan men wel zeggen, dat deze niet meer voldoet aan de eischen van den tijd!, men vergete niet, dat een schouwburg spoedig oud is en dat elk modern theater na een jaar of tien al weer min of meer ver ouderd is. Daarom blijft zelfs de mooiste schouwburg niet lang modern. Dat de directie van onzen bestaanden schouwburg doet wat zij kan cm de inrichting zoo goed mogelijk te doen zijn. is een feit. Zeker zou zij nog meer kunnen en willen doen, wanneer men haar door een drukker Bezoek daartoe in staat stelde. In die richting ligt waarschijnlijk mogelijke varbetering van wat te wen- schen mocht overlaten. Wij voor ons kunnen ons aan ook voorloopig voor het plan van den heer Roosdorp nog niet warm maken, terwijl wij ten slotte de aandacht nog vestigen op een mo- gelijken strijd tusschen den door hem gedachten schouwburg en den bestaan den die zeer mogelijk is en natuurlijk beider bloei onmogelijk maken zou. Het inCiöent-Roodenburoïi. In de Zaterdagavond door de Jour- nahsten-Vereeniging de Haarlem- ache Pers, onder leiding van den voorzatter, mr. A. C. Wal Ier. gehouden vergadering, werd de volgende motie mei algemeene stemmen aangenomen. De vergadering enz. Gehoord het verslag, uitgebracht door de lieeren D. Kouw-enaar en W, Küppers, bestuursleden van de Ver eeniging ,,de Haarlemsche Pers" over hun onderhoud met den districts schoolopziener, den heer G- Rooden- burch, naar aanleiding, van diens op treden tegenover verslaggevers; Van oordeel dat het niet gewenscht is uitspraak te doen over het geval Stuffers, omdat dit op het oogenblik een onderwerp van gerechtelijk on derzoek uitmaakt; Spreekt echter als haai- meening uit, dat er nergens in de Wet staat: hetj hoofd der examen-commissie is ver plicht den uitslag der examens aan het publiek, in dit geval de Pers, mee te deelen; dat het dus een welwillendheid is van den districts-schoolopziener wan neer hij de opgaven aan de verslag gevers doet verstrekken; dat de eene welwillendheid de anders waard is, zoo dat de redacties der bla den er vermoedelijk niets tegen zou den gehad hebben een exemplaar van hun blad' als contra-beleefdheid ter be schikking te stellen van den heer Roodenhurch, indien deze niet van zijn verzoek een eisch had gemaakt; dat dus geenszins als verplichting mag worden opgevat, en niet -edald kan worden dat de districts-schoolop- ziener van een verslaggever dit exem plaar eischt; dat de Vereeniging de Haarlemsche Pers zich ook in de toekomst op c-it' punt solidair zal verklaren; Besluit: deze motie ter kennis van den dis- tricts-schoolopziener, voorzitter der examen-commissie, den heer Rooden hurch, te brengen, met de verzekering, dat indien hij voor de toekomst van zijn eisch een verzoek maakt, en dn niet bindend verklaart, dat veree.d- ging de Haarlemsche Pers gaarne be reid is hare medewerking te verle ensn tot bestendiging van de usance, die reeds onder vroegere districls-schoel- opzieners bestond. Kamermuziek. Een der evenemeuten van ons com certjaar behoort alweer tot het verle den: de eerste Séance voor Kamermu ziek van Joh. Steenman, in de bladen aangekondigd als Messchaert-Rönt gen-avond. Geen wonder dat ditmaal het publiek met sterker aand'rang dan ooit de bovenzaal der Vereeniging kwam bestormen. Geen wonder ook dat den artisten dezen keer een dubbel warme ont vangst ten deel viel. Er heerschte juist geen Octoberavond-temperatuur in, de zaal. Maar we nemen voor een paar uurtjes graag genoegen met een be nauwd plaatsje en een daaraan ge- ëvenredigd» portie versche lucht, als gestadig een frissche stroom van poë zie onzen innerlijken mensch komt verkwikken. En zoo ooit, dan was dat hier het geval. Wat een rijke wisseling van gewaarwordingen en stemmingen hebben we in die paar uren doorleefd. Toch kan hier niet van overlating sprake zijn. Misschien paste het laat ste nummer alleen, de Ballade voor viool en piano van Moszkowsxi, niet volkomen in het kader van dit voor naam geheel; overigens was het pro gramma van gelukkige samenstelling en in hooge mate belangrijk. Het werd geopend met een nieuwe Sonate voor piano en viool van Julius Röntgen. Door den componist en den concertge ver in uitmuntende samenwerking voorgedragen, maakte dit opus een levendiger indruk dan gewoonlijk bij nieuwe werken van grooteren omvang hel geval is. De sonate onderscheidt zich dan ook zoowel door het sprekend karakter der verschillende motieven, als door een effectvolle en klare bewerking. Boven dien is zij in haar vier onderdeden beknopt genoeg gehouden, om de be langstelling der toehoorders niet te vermoeien. Een zangerig en meesle^ pend hoofdthema Ligt aan het geheel len grondslag en de wijze waarop dit ■•lief herhaaldelijk wordt aange- d getuigt evenzeer van het tech- - b meesterschap als van don fijn- nnden smaalt des componisten, -riiaert, begeleid door Röntgen, n viertal liederen van Rich. 'ss en een vijftal (een als toegift) Schubert. Van de laatste kan ik eenvoudig zeggen dat opvatting en •oordracht zoo subliem waren als de liederen zelf. Machtiger indruk, dan Messchaert's en RÖntgen's vertolking - van b.v. E r 1 k n i g maakt, is ge woon niet denkbaar. Van Strauss* liederen troffen mij het meest FreuntL i liche Vision" en ..lek schwehé". Toch is ook het eerstgezongene: „Befreit" bijzonder rijk aan stemming; maar de totaalindruk leek mij niet geheel te beantwoorden aan de blijkbaar zoo liefdevolle, ernstige zorg. aan ieder on derdeel gewijd. Zanger en pianist schenen mij overigens aan de inten ties van den toondichter alle recht te doen. Da kern van het stralend geheel lag in Beethoven's Sonate car act e- ristique: ..Les Adieux", „l'Absen- ce" en „Le Retour". Röntgen speelde ze. zooals hij alleen het kan en 'zooals hij !t niet anders kan: met iets meer pathos misschien dan Beethoven zelf 't zou gedaan heb ben, maar ook zoo oprecht van innig gevoel, zoo ongerept van technische uitvoering en alles in zoo verrukkende klank weelde, dat wij, bij het aanrui- schen van dit heerlijk toon-poeëm, het ons niet anders hadden kunnen en willen voorstellen. Schubert en Beet hoven vooral zulten de herinnering aan deze eerste Kamermuziek-séance bij ons levendig houden. PHILIP LOOTS. Eeue eigenaardige Recïits- qiiaestie. Voor eenige dagen vermeldden wij, dat, Mr. Philips van Amsterdam in verzet kwam tegen het vonnis der Rechtbank alhier inzake de hypothe ken van ,,de Gardar", waarbij de heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz als pro cureur werd aangewezen. Thans is Mr. de Haan Hugenholtz per exploit verboden, om in deze zaak verder als procureur op te treden, al vorens deze quaestie dJoor het Hof te Amsterdam is beslist. Steeds nieuwe incidenten doen zich dus in deze zaak voor. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is het presentiegeld voor de leden van den Raad dezer gemeente van 65 verhoogd tot f 110. Zaterdagmiddag werd! döor dien architect J. H. Welsemaair aanbe steed Het bouwen van. 7 woningen op een terrein aan dien Koninginneweg alhier. Ingeschreven hadden de heer en De Bruin, We>esp, voor f 42.322; W'énteldisma, 38.445 Erdltsieck, f 38.262 Munsterman, 37.980 Rinigs, Santpoort, 37.296 Boertjes, f 35.990 Hagen, f 35.480 Bloem, f 34.784 en Sleegers, ZandVoorrt, J 32.475. De le Kamermuziekavond, van hei kwartet-Robert die morgen zou plaats vinden, is wegens indispositie van dc heeren Van Breemen en Polak tot na- d'ere aankondiging uitgesteld. Collecte voor de Boerenvrou wen en Kinderen op 24 October a.s. Het comité bericht, dat door be middeling van mevrouw A. Heyse- Bieckman is ontvangen een gift van ioo.— Nog kan worden medegedeeld, dat het getal jonge- dames, die zich beschikbaar hebben gesteld! voor die collecte, zoo groot is, diat waar schijnlijk niet van alle aanbiedin gen zal behoeven gebruik gemaakt te worden. Alle straten groot en klein zijn in het collecte-plan opgenomen, zoo- dat een ieder in de gelegenheid zal worden gesteld om naar zijn ver mogen bij te dragen om die ncoden te lenigen, die döor het verachtelij ke Britsche gouvernement moed willig warden geschapen:. Een iedler zij dus Donderdag 24 October op zijn post, tusschen en 12J uur zal men bij u aankloppen. Heemstede. Burgemeester en Wethouders hebben gestuit een voorgenomen collecte der vereeniging van alle gezindten Steun voor Weduwen zij ons doel" gevestigd te Amster dam, op grond dat in deze Gemieenr te, vooral in d'e wintermaanden, veel armoede wordt geleden en door die verschillende armbesturen veel van d'e ingezetenen moet wor den gevraagd en de aangenomen coll-eote niet anders dan nadeelig kan zijn voor den liefdadigh ei diszin van die ingezetenen ten opzichte van de armen dier Gemeente, waaron der zich ook vele weduwen bevin den. Naar wij vernemen gaat Mevr. de Wed. Willinkvan Son, van Einder hout met 1 Mei a.s. deze gemeente metterwoon verlaten, om zich te Apel doorn to vestigen. Door Burgemeester en Wethouders is wederom een collecte gestuit van. de vereeniging tot bevordering van klee ding voor minvermogende kinderen van alle gezindten te Amsterdam, en wel op de bekende gronden. Bennebroek Burgemeester en Wethouders heb ben bij besluit van 19 October 1901 aan K. van Donselaar alhier vergunning verleend tot het oprichten eener sme derij in een perceel aan de Bennebroe- kerlaan. Als bijzonderheid kan warden gemeld diat op die boerderij „Rust hof" alhier eetn vette stier aanwezig is diie hot zeldlzaam voorkomende gewicht heeft bereak't vam 2000 oude ponden. Hillegom. Bij d'e wed. Heemskerk, wonende aan de grens van Bennebroek en Hil legom, heeft döefstal plaats gehad van takkenbossen en een kruiwagen. Zaudvoort. Op het strand nabij Noordwijk zul len op 21 en 22 October a.s. schietoefe ningen gehouden worden tusschen 9 uur voormiddags ©n 1 uur namiddags, zoo dat het strand alsdan in de rich ting van Noordwijk. onveilig is. De collecte alhier gehouden voor de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" heeft opgebracht de som ma van f 10.43. Van de 34 lotelingen voor de lichting van de Nat. Militie 1902, hebben 4 als reden van vrijstelling opgegeven, ee nige wettige zoon, en 3 broederdienst. Van de 7 bedoelde personen hebben zich vermoedelijk 3 vrijgeloot. Vete en. Binnenkort "zal vanwege het Rijk worden aanbesteed: Het vernieuwen en herstellen van bestratingen tus schen de gemeenten Haarlem en Vel- zen op den Rijksstraatweg van Haar lem naar Alkmaar. De kosten worden geraamd op f 2386. I-Jmuiden. De Apostolische zending-gemeente, die jaren lang haar godsdienstoefe ningen in een gebouw in de Oranje straat hoek Zeestraat, heeft gehouden, zal nu voorloopig haar bijeenkomsten in de bovenzaal van het hotel Willem Barendz gaan houden. Het internationaal dames-comité „Alcmaria" gevestigd te Alkmaar, heeft zich per circulaire tot de hoofden van scholen in Nederland gewend met het verzoek de schoolkinderen wekelijks één cent te laten offeren voor het ver strekken van hulp aan de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen, in Zuid-Afrika. De leerlingen, die vanwege den Ned. Protestantenbond godsdienstonderwijs ontvangen hebben van ds. Gonlag, van Beverwijk, hebben hun; leeraag. die wegens ongesteldheid zijn taak aan een ander heeft moeten overdragen, op zijn verjaardag een keurigen leu ningstoel cadeau gegeven als een aan denken. De Christelijke school zal weder ver groot worden en wel door lokalen te bouwen boven de reeds bestaande. Santpoort. De vrijzinnige kiesvereeniging Vel- sen, afdeeling Santpoort, heeft naar aan de N. R. Ct. gemeld wordt be sloten zich af te scheiden van de ver eeniging en een zelfstandige vereeni ging te vormen, die echter bij raads verkiezingen zal blijven samenwerken met de bestaande afdeelingen te IJmui den en te Velsen. De nieuwe vereeni ging zal den naam dragen van Voor uitstrevende vereeniging Santpoort, ter behartiging van staatkundige en gemeentebelangen en zal zich aanslui ten bij den Vrijzinnig democratischen bond. Zij zal dezen winter sprekers uitnoodigen om in openbare vergade ringen eenige staatkundige vraagstuk ken van den dag te komen behande len. Beverwijk. Te Beverwijk wordrt de hoofde lijke omslag voor 1902 met 5000 verhooganig voorgesteld. Sloten. Met ingang van 1 Jan. wordt al hier die volgende saliarisreigeJing voor het owdlerwijaend personeel in gevoerd' aanvangsalaris f 600, na 5 dienstjaren f 650, na 10 700, na 15 750, en na 20 300d)e hoofd acts geeft 100, terwijl aan gehuw de onderwijzers f 70 vergoeding voor huishuur zal worden verleend. Nog wordt het salaris der hoof den van seholien te Osdorp en IJpol- der bepaald op 900 met twee-jaar- lijkscbe verhoogdngen van 100 tot 1200.—. Halfweg. Vrijdag wapperde van bijna alle hui zen in het dorp de driekleur en zulks ter eere van onzen „ouden" dokter, zooals men gewoonlijk zegt, ter on derscheiding met zijn zoon, sedert Maart 1897 hier gevestigd; de heer F. A. Melchior herdacht nl. 18 October den dag, waarop hij zich voor 25 jaar alhier vestigde; was 8 jaar geleden op uitdrukkelijk verlangen de 50-ja- rige dienstvervulling alhier onopge merkt voorbijgegaan, thans ontving de waardige, ondanks zijn 81-jarige leeftijd nog zoo krasse jubilaris vele blijken van belangstelling en waar deering; de kinderen der openbare en bijzondere school brachten hem een aardige ovatie, de ingezetenen schon ken hem een kostbaar cadeau (tegel schilderij). Zeer velen kwamen per soonlijk gelukwenschen en zeer talrijk waren de schriftelijke felicitatiën van elders. IJpolder De torpedo-schietoefeningen der ma rine in zijkanaal F zijn geëindigd. Haarlemmermeer. Door een onbekende oorzaak is af gebrand aan den Aalsmeerderweg een zesrosdem berg, waarin geborgen was 6 1/4 H.A. ongedorschte haver, bene vens 40.000 pond hooi. Door den gun- stigen wind is 't overige gespaard ge- bleven. Aiweder worden te Haarlemmermeer post- en telegraafbestellers overge plaatst. Binnen zeer korten tijd is dit reeds een vijftal. Thans zijn cr weer 2 overgeplaatst naar Apeldoorn. Dat gedurig over plaatsen en die maandelijksche wijk-, verwisseling geeft aanleiding, dat de bestellers nooit of eerst na langen tijd nauwkeurig bekend worden met hun ne bestelling. Binnenkort zal door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder worden aanbesteed: Het afbreken van de ge bouwen enz. bij den „Leeghwater" en het maken van zandkisten voor de nieuwe gebouwen. In wijk I te Haarlemmermeer moet herstemming plaats hebben voor lid van den Raad, tusschen H. Appelds (lib.) en J. Commaandeur, (r.-k.) De gemeentebegrooting te Aalsmeer is vastgesteld in ontvang en uitgaaf over 1902 op f 36722. De hoofdelijke omslag wordt te Aals meer over 1902 gebracht op f 10800, zijnde f 1800 hooger dan in 1901. Binnenland. HAAGSCOE BRIEVKN. Het is natuurlijk moeilijk om thans een brief uit de residentie te schrijven, zonder te gewagen van het geval van den vermisten kellner, dat ons een dag of acht voortdurend heeft bezag ge houden, politie en publiek. Want dit is wel het merkwaardige van zoo'n ge val, dat niet alleen het publiek mee- redeneert, de politie van raad dient met talrijke „ze moesten dit" of „ze moesten dat", maar dat er ook talrij ke liefhebberij-detectives, navolgers van Sherlock Holmes, als uit den grond komen, die elk op hun eigen ge legenheid een onderzoek gaan iadei- len. Vandaar dat men de politie dan een enkelen keer aan een „spoor" helpt, dat op niets uitloopt. De rich ting waarin het onderzoek van den be ginne af aan door den commissaris Dietz is geleid, is gebleken de juiste te zijn. liet vinden van bet lijk in de vaart van den Haag na tr Delft is echter, jammer genoeg, geen bewijs- vermeerderende aanwijzing dat aan een roofmoord moet woeden gedacht. De beide beklaagden beweren nl. dat zij deai beschonken v. d. Kamp ge bracht hebben met hun rijtuig tot on geveer waar die vaart begint de ge meente te verlaten. En nu behoort het natuurlijk niet tot de onmogelijkhe den dat een dronkaard te water ge raakt. Evenmin is het verpanden van v. d. Kamp's horloge door een der aangehouden koetsiers een voldoend bewijs voor diefstal. De beide koet siers, cbie als recidivisten menigmaal met de justitie in aanraking kwamen, zijn wat men gewend is „gladde rak kers" te noemen en het is wonder ge noeg, dat zij het bezit van. het beleen- briefje niet weten te verklaren, b v. door te zeggen, dat zij het horloge in betaling hebben genomen voor de vracht van het rijtuig. Hoe brutaal zij optreden moge blijken uit het feit, dat een hunner, bij het lijk gebracht, tot de agenten die hem, hoewel hij ge boeid was, vasthielden, zeide: wat beven jullui! Algemeen hoopt men dat de justitie er in slagen zal de hei de beklaagden van schuld te „over tuigen." Van overtuiging gesproken, sedert jaren reeds heerschte ondier de onder wijzers bij het lager onderwijs in den Haag de communis opinio, dat de wij ze van bevordering slecht was gere geld. Daartegen, meer bepaaldelijk te gen het stelsel van bevordering tot een hoogere klasse door mdddel van vergelijkende examen, werd heftig te velde getrokken en in den Raad maakte dit belang van het onderwijzend per soneel menigmaal een onderwerp van debat uit. Nu hebben evenwel een aan tal raadsleden, behoorende tot alle po litieke richtingen, een voorstel inge diend waarbij: de klasse-examens op geheven worden; de 3e en 4e klasse wordt afgeschaft; de bevordering wordt geregeld naar anciënniteit, door mid del van periodieke verhoogingen in één woord gebroken wordt met het bestaande stelsel. Aangezien morgen de gemeentebegrooting zal worden be handeld en men een advies van B. en W. en van de Lager Onderwijs-com- missie wenschelijk zal achten, is het niet zeer waarschijnlijk dat de nieu we toestond, tot het invoeren waarvan ik hij 's Raads meerderheid neiging onderstel, al in 1902 een feit zal wor den. Maar uitstel is in dit geval geen afstel. Noch van uitstel nöch van afstel is voorloopig sprake ten aanzien van een andere, zeer gewenschte regeling, nl. de invoering van pensioenen voor we duwen en weezen van gemeente-amb tenaren. B. en W. hebben nL ver klaard, dat een voorstel daartoe hun nerzijds niet is te verwachten. En het zal dus noodig zijn, dat de raadsleden die deze regeling wenschen, de zaak zelf ter hand nemen. En ik verwacht dat ook wel. De Raad is tegenwoordig flink genoeg, getuige het besluit waar bij aan de Haagsche tramwegmaat schappij de boodschap is gezonden: u kunt op uw bloote kneitjes bij de tram commissie komen, wanneer u wenscht verder met. ons te onderhandelen. Bij dé korte discussie die aan dit be sluit voorafging, sprak de burgemees ter-voorzitter van een „machtige on derneming" die tegenwoordig achter de tramwegmaatschappij stond. Het is voor niemand een geheim meer, dat hiermede de Hollandsche Spoor be doeld is. Twijfel is trouwens niet meer mogelijk, nu openlijk wordt aange kondigd, dat men met de tienritten- boekjes der H. JJ. S. M. tevens vrij rijden heeft op de Haagsche tramlij nen en naar verkiezing kan gebruik maken van de tramlijnen door beide maatschappijen op het traject den Haag—Delft geëxploiteerd'. Nu ook de nieuwe electrische spoorweg Rotter dam—Den Haag in handen der H. IJ. S. M. is gekomen, heeft deze maat schappij er natuurlijk overwegend be lang bij het vervoer zooveel mogelijk in één hand te krijgen. Dat monopoli- seeren heeft deze goede zijde, dat de Staat aldus kosteloos een lesje krijgt, voor het geval men eens tot Staatsex ploitatie der verkeersmiddelen, speci aal spoorwegen, zou willen overgaan. Dat de zomer nog niet scheiden wil wordt door 't handeldrijvend deel on zer bevolking kwalijk opgenomen. Over slapte in zaken word't duchtig geklaagd. Te meer kan het bevreem ding wekken, dat de beweging om tot algemeene winkelsluiting op een over gekomen avonduur over te gaan, in het belang van het personeel, niet zooveel sympathie ontmoet als men zou mogen verwachten, 't Laat cpenhou den van winkels en magazijnen moet meer geld kosten dan voordeel afwer pen; men plaagt er alleen zijn concur rent mede, zijn personeel- en zichzelf. En in slappen tijd zou er eerder reden zijn om maar geheel en al te sluiten zoo heb ik een ontevreden winke lier al hooren brommen. Geduld, roep ik de heeren toe. Après la pluie le beau temps na zonneschijn komt regen! H .A .GANUS Jr. De Z. A. oorlog en de zending Ds. B. teai Kate te Rotterdam, bracht op de Zendingsconferentie van den vorige week een referaat uit over den Zuid-Afrikaanschen oorlog en de Zen ding. Na een inleiding over den Zuid-afri kaan sch en oorlog als een strijd op le ven en dood, niet meer tusschen En geland en de twee Republieken, maar tusschen Brit en Boer in gansch Zuid- Af rika, zegt spr., dat de oorzaken van dezen strijd niet alleen in dc mijnen van Johannesburg moeten worden ge zocht, maar ook in de verdiende anti pathie tegen de Engelsche zendelin gen. Hij verdeeld© zijn referaat in 2 dee len: de invloed van de zending op den oorlog en de invloed van den oorlog op de zending. De Engelsche zendelingen zijn bij hun komst, omstreeks 1800, terstond begonnen met de gelijkstelling der kleurlingen en blanken na te jagen en zij hadden daarin veel succes, zooveel dat de Boeren, hard geplaagd en be lasterd, voor een deel althans, in 1SQo gingen trekken." Ook daarna bleven de zendelingen volharden in hun eens aangenomen houding, waardoor de Boeren al slechter naam in de heele wereld kregen en de Engelsche mis daden tegen hen zoo al niet goedge keurd, althans ook niet afgekeurd wev- den. Het drijven der imperialisten en dier goudmannen ontving aldus kracn- tigen steun en zoo kwam het tot den oorlog die ook nu nog in vele zendings organen sterk verdedigd wordt. Daar entegen heeft de zending kraehtigen invloed ten goede op de kleurlingen gehad, zoodat het zeker voor een groot deel aan haar moet worden toegeschre ven dat de kleurlingen nog niet m massa aan den oorlog hebben deelge nomen. De invloed van den oorlog op de zen ding is zeer treurig. Hierbij wordt een overzicht van de zending en haar re sultaten in Zuid-Afrika gegeven en meer uitvoerig gewezen op de zen ding, die van de Boeren zelf uitgaat en weerspreekt dat zij vijanden van de zendinp" zouden zijn. Spr. wijst op het veelvuldig gevangennemen van zende lingen door de Engelschen, wat de Boeren niet doen, op de stremming in de zending als noodzakelijk gevolg van den oorlog en de velerlei ellende die ook de zending moet doormaken. Dat is hier de donkere zijde, maar de lichtzijde zal wel niet ontbreken. Als de Boeren overwinnen mogen, zal ze ker nog met grooter ijver de zending worden gedreven, de Boeren zullen vrijgeviger tegenover de kleurlingen kunnen zijn, als zij van hun aartsvij and, Engeland, verlost zijn ein zij zul len zeker met ijver werken aan de op lossing van het ontzaggelijk \raag- stuk: Blank-zwart, Hierbij worden ds bezwaren omtrent hun beschouwing ten opzichte van de kleurlingen be sproken en getoetst, torwijl de spre ker eindigt met den heilwensch voor de Boeren en de zending beide. Na de rede van ds- Ten Kate werd, ondeor uitbundig applaus, het voorstel aangenomen om Staatspresident Kru- ger een telegram van hulde te zenden. De kellner- Zaterdagochtend heeft in het politie bureau aan de Nieuwe Haven te 's- Gravenhage, de confrontatie plaats ge had van de koetsiers Haneveld en Schildknegt met het lijk van den kell ner Van der Kamp, in tegenwoordig heid van den rechter-commissaris, ver gezeld van mr. Bevers, fungeerendo als griffier, den hoofdcommissaris en den commissaris Dietz. Het eerst kwam Haneveld, die in de cellulaire gevangenis te Schevenïn- gen in bewaring is, met den celwagen aan. Een half uur later Schildknegt, wien, toen hij uit den wagen steeg, door een groote menigte woedende kreten, als moordenaar en schurk, naar het hoofd werden geslingerd'. Beide verdachten, die afzonderlijk te genover het lijk werden gebracht, wa ren volkomen onbewogen en volhar den bij hunne na de arrestatie afge legde verklaringen, o. a. dat de kell ner op het Rijswijksche Plein hun rijtuig verlaten had. Een vrome wenscliP In October 1899, toen de Zuid-Afil kaansche oorlog pas begonnen was. schreef een Engelschman hij zijn be stelling bloembollen aan een Haar lemsche firma: „Ik hoop dat de oorlog over moge zijn vóór dat deze bollen bloeien". In 1900 herhaalde hij bestel ling en wensch en thans herinnert hij voor de derde maal op droevigen toon aan zijn jaarlijkschen wensch. Zul len ditmaal zijn sneeuwklokjes straks vredeklanken voor hem bengelen, en zijne narcissen de vredesproclamatie statig uittrompetten? (Krel. Blocmb.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2