vol. en met. veel belangstelling werd de voorstelling gevolgd. De muziek van den lieer Kriens gaf cachet aan dezen kunstavond. Op verzoek van het bestuur der let terlievende vereeniging ..J. J. Cre- mer" oefenen wij geen critiek uit ge durende dezen wedstrijd. Dinsdagmiddag werd door het ge meentebestuur aanbesteed: Het maken van rioleringswerken en bestratings- werk in de projectstraten, tus&chas. den Zijlweg, Coornhertstraat en Brou wersvaart. alsmede liet maken van een bazaltglooiing langs die vaart. Ingekomen waren 32 biljetten. Hoog ste inschrijver bleek te zijn de heer Th. J. Verzijlberg alhier, voor f 30863. Timmerlieden. In de Dinsdagavond gehouden bij eenkomst, door circa zeven personen bezocht, tot oprichting van een nieuwe timmerlieden-organisatie naast de be staande werd na langdurige en gea nimeerde discussie besloten een propa- gandaclub op te richten dip op een na der te bepalen avond zal bijeenkomen om te beraadslagen over de middelen die kunnen leiden tot het doel. Van de zeven personen gaven zich 4 op als lid van die propaganda-club. Voor de laatste maal herinneren wij nog eens aan de collecte die morgen (Donderdag) zal gehouden worden 's morgens tusschen 9 1/2 en 12 1/2 uur aan de huizen en te 4 uur 's middags aan den uitgang der scholen. Uitdrukkelijk wenscht het comité er nog eens op te wijzen, dat alle gel den en goederen wel degelijk in ban den der Boerenvrouwen komen. Typografen. Een paar jaar geleden heeft de beer Snijdelaar. van Amsterdam, een plan ontworpen voor een federatie van alle vereenigingen van typografen en aan verwante vakken in ons land. Door ziekte van den beer Snijdelaar is dat plan indertijd op den achter grond geschoven, doch nu eenigcn tijd gelede in Utrecht op kleine schaal in ".oepassing gebracht Om zulk een federatie-plan te be spreken en tevens om nog eens het nut en de noodzakelijkheid van organisa tie in het licht te sitellen, trad Dinsdag avond de heer Snijdelaar op voor de afdeeling van den typografenbond al hier in de bovenzaal van ,,de Kroon". Spreker ging de ontwikkelingsge schiedenis na, beginnend bij de eerste pogingen die gedaan werden om alle typografische vereenigingen in een fe deratieven band tot elkander te bren gen. En zoolang de typografen zich niet willen losmaken van de vele bestaan de vereenigingen, is het toetreden tot een groote federatie het eenige middel om tot betere .toestanden te komen. Spreker geeft cijfers van de ontzet tende toename van de werkeloosheid in het vak, en het ligt niet al leen aan de zetmachine, maar ook en hoofdzakelijk aan de jongens-exploi tatie. Ook het door den Bond uitgege ven reisgeld wijst op de moeilijkheid ira werk te vinden.. En er is een krach tige organisatie noodig om. een dam op te weipen tegen deze voortwoekerende kanker en vooral om de jongens-ex ploitatie tegen te gaan is het noodig dat er een krachtige organisatie be sta. Spreker keilt een geval op een drukkerij van 12 jongens op 22 man. Tegen dergelijke stelsels moet krach-- tig te velde getrokken worden. Do lypo's moeten den ganschen dag peuteren voor een hap zuur brood en dan wil men nog, zooals o. a. in bet „Weekblad voor d.e!n Boekdrukker" betoogd wordt, er het horloge bij han gen. Een ellendig bestaan, gebrek aan behoorlijke vakopleiding kenteekent do typografie en uit den boezem der organisatie moest, men hier verbete ring in brengen. Spreker wees er (en slotte op dat alio voordeelen. die de typografen hadden behaald, het werk is geweest van den Alg. Ned. Typografenbond. Met een krachtige opwekking om lid te worden van den Bond, vooral voor hen die boven het l'oon staan, daar zij in de allereerste plaats het slachtoffer kunnen worden, van den heerschen- den werkeloosheid, daar de patroon daardoor goedkooper krachten kan krijgen, werd de vergadering gesloten. Haamstede. Vergadering van den Raad d'er ge meente op Dinsdag 22 October, des na middags te 7 1/2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Punt 1. De heer J. A. de Ree ver zocht met ingang van 1 Oct.. 1.1. eer vol ontslag uit zijne betrekking van gemeente-opzichter. Wordt verleend. Punt 2. Tot gemeente-opzichter wordt benoemd de heer J. Th. A. Etmans te Haarlem, met ingang van 1 Nov. Punt 3. B. en W. stellen voor het vervoer van puin en grint onderhands aan te besteden aan C. M. van Son te Haarlemmermeer voor den tijd van 3 jaar. Wordt goedgekeurd. Punt 4. B. en W. stellen voor f 45 per maand beschikbaar te stellen, om een tijdelijk onderwijzer aan te stel len tot 1 Januari a.s. Dit voorstel is gedaan op verzoek van het hoofd dei- school, dien heer P. J. Staal. De plaat selijke schoolcommissie in wier han den dit verzoek is gesteld, adviseert een tijdelijk onderwijzeres) aan te stellen tot 1 Mei 1902. De voorzitter deelt roede, dat zich in de laagste klasse 67 kinderen bevin den, en deze derhalve te groot is, waar voor de hulp-onderwijzer noodig is. De heer v. d. Weijden vindt het jam mer dat voor 7 kinderen de wet laat 60 kinderen in ééne klasse toe een hulp-onderwijzer moet worden aange steld': De voorz. antwoordt, dat al spreekt de wet van 60; dit aantal toch wel wat te groot is. De heer van Houten meent, dat dan de wet zou moeten worden veranderd. Spr zou het evenwel zeer wenschelijk vinden, dat B. en W. nog eens een on derzoek instelden om te zien of die 7 kinderen niet in eene hoogere klasse zouden kunnen worden geplaatst. Dp voorzitter antwoordt, dat het voorstel is om een t ij d e 1 ij k onder wijzer aan t.e stellen, zoodat, wanneer op de een of andere wijze het aantal leerlingen minder wordt, deze onder-: wijzer niet meer noodig is. De heer Cromroelin vindt ook, dat het niet aangaat voor eenige kinderen meer dan 60 eep onderwijzer aan te stellen. In stemming gebracht, wferdt het voorstel van B a» W. evenwm met al- gemeene stemmen aangenomen. Punt 6. In behandeling komt de con- oept-verordening tot regeling van bet hei'balïngsonderwijs. in verband' met art, 34 der Leerpjichtwei. De school commissie adviseert ckeze verordening go&d te xeuren. Wordt voorloopig vastgesteld. Punt 6. Vastgesteld wordt de veror dening regelende de jaarwedden der onderwijzers. De jaarwedden bedragen voor het hoofd met minder dan 5 dienstjaren f 1000, met 5 en meer, doch minder dan 10 dienstjaren f 1100; met. 10 en meer, doch minder dan 15 dienstja ren 1200 guldon, met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f 1300, met 20 en meer dienstjaren 1400. Voor elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan met minder dan 5 dienstjaren 550; met 5 en meer doch minder dan 10 dienstjaren 600, met 10 en meer, doch minder dan 15 dienstjaren f 650; met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren 700, met 20 en meer dienstjaren f 750. Onder wijzers die hoofdacte bezitten ontvan gen f 100 meer. De schoolcommissie adviseert tot goedkeuring dezer verordening. Met algenieene stemmen wordt de ze verordening goedgekeurd. Punt 7. B. en W. stellen voor de borgtocht van den gemeente-ontvanger te verhoogen met f 1000 met het oog op de meerdere ontvangsten in de laatste 5 jaren. Wordt goedgekeurd. Punt 8. Ingekomen is een adres van den heer A. E Dolleman, waarin de gemeente wordt aangeboden een ge schreven geschiedverhaal van Heem stede. De voorzitter acht dit geschenk voor de gemeente van zeer veel belang. Er is veel merkwaardigs over de gemeen te in medegedeeld; met ijver en nauw gezetheid is het werk in elkander ge zet en bij gehouden. Spr. stelt het aan bod op hoogen prijs, en wenscht het geschenk onder dankbetuiging aan den schenker te aanvaarden (applaus). Wordt goedgekend. Punt 9. B. en WT stellen voor de jaarwedde van den heer A. G. A. ba ron Collot d'Escury, gemeente-ontvan ger, van f 500 op 600 te brengen. De heer v. Houten vindt de veihou- ding van cte traktementen van den Burgemeester f 1000) en den nitvan- ger, tevens secretaris, die dan een sa- laris heeft van f 1500. riet goed en vraagt of deze beide functiin niet kunnen worden gescheiden. De heer Van Merlen zou als eenige oplossing hierop weten, dat het trak tement van den burgemeester ver hoogd) werd. De voorzitter antwoordt, dat daar het zielental nog onder het bij de wet bepaalde aantal bedraagt, de beide functiën door één persoon kunnen worden aangenomen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. Tegen stemde de heer van Houten. Punt 10. B. en W. stellen voor de toelage voor het bijhouden der regis ters van den Burgerlijken Stand aan dien heer J. H. Snijder te brengen van 50 op f 100, en tevens om zijn jaar wedde als ambtenaar ter secretaris met f 50 te verhoogen. De heer Snijder heeft reeds 25 dienst jaren, en het loon, dat hij heeft, is voor een goed ambtenaar te karig. Hij is ijverig en werkt flink, zoodat hij de verhooging alleszins verdient. De voorstellen van B. en W. in stem- j ming gebracht worden aangenomen. Punt 11. B. en W. stellen voor de jaarwedden der beidé gemeentegeld-l wachters mei f 50 v< or ieder te ver hoogen. Het verzoek der veldwachters luidt om 100 verhooging 1e ontvangen. De voorzitter deelt mede, dat de sa- larissen der politie-dïenaren in de om liggende gemeenten hooger zijn dan hier. Met, algemeen» stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. In behandeling komt de gemeente begrooting, dienst 1902. De financieele commissie kan zich met de daarin ge noemde cijfers volkomen vereenigen. Wij ontleenen aan die begrooting het volgende: De uitgaven worden ge raamd als volgt: Voor kosten huis houdelijk bestuur, waaronder de trak tementen voor de gemeenteambtena ren, f 4469.50; voor kosten van invor- dcring der plaatselijke belastingen. f 885; voor kosten onderhoud gemeen te-eigendommen 335; voor onderhoud gebouwen f 1300; voor wegen en voet paden 2000, voor vaarten f 225 ;voor kosten der openbare veiligheid f 1003; voor onderhoud' der lantaarns en ver dere kosten van verlichting f 1100; voor jaarwedden der onderwijzers f 5350; voor kosten van verlichting der schoollokalen f 580; voor kosten der commissie tot wering van schoolver zuim f 105; voor subsidiën aan arm besturen 4488.27; voor belooning van doctoren 1700; voor renten van geld- leeningen 4100; voor onvoorziene: uit gaven 926.97; het totaal der uitga ven wordt geraamd op f 34827.14'; de inkomsten worden geraamd als volgt: van gemeente-eigendommen f 883; voor 40 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen 4000; voor 10 opcenten op de hoofd som der belasting op de ongebouwde eigendommen f 545; voor 28 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel f 6514.42; voor opbrengst ver gunningsrecht, 900; voor belasting op honden f 450; voor tollen en straatgel den f 1500; voor schoolgelden f 400; voor vergoeding van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs /2177.60 voor uitkeering van het Rijk. overeen komstig art. 1 der wet van 24 Mei 1897 14044.55*; in totaal worden de inkom sten geraamd op f 34.827. 14*. Opgemerkt dient te worden, dat bij de post brandweer de heer Van Hou ten voorstelde, deze post met f 30 te verhoogen, als gratificatie voor de officieren. De heer v. d. Horst is van meening. dat alleen de werklieden moeten wor den betaald, doch niet de officieren, die een eerebaantje hebben. De beer van Houten antwoordt, dat. ook de officieren ten alle tijde ge reed moeten staan. De voorzitter vindt den eiscb van f 10 per spuit niet buitensporig en be schouwt dit als presentiegeld. De lieer van den Berg zeg', dat de officieren door B. en VY. worden be noemd, docli deze de benoeming niet behoeven aan te nemen. De voorzitter zegt, dat de post f 240 daarvoor niet verhoogd behoeft te wor den. Het voorstel van den heer v. Houten wordt met 6 tegen 5 stemmen verwor pen. Bij de post verlichting stelt de heer van Houten voor. in de Kerklaan een lantaarn te plaatsen. Wordt aangenomen en besloten een hanglantaarn te plaatsen bij d'en Rijks straatweg aan de woning van den Rijksveldwachter de Man. Tevens sprak de Raad zich uit voor ondor- handsche aanbesteding inzake de ver lichting. Nog wordt besloten een lan taarn te plaatsen nabij de woning van den heer v. Merlen. De begrooting wordt goedgekeurd en vastgesteld met algemeene stemmen. Punt 13. Goedgekeurd wordt de be grooting van het Burg. Armbestuur in ontvangst en uitgaaf sluitende tot een bedrag van f 5390.77, waarvan de sub sidie door de gemeente te geven be draagt 4300. Uit het proces-verbaal van kasopne- ming 3e kwartaal blijkt, dat de ont vangsten bedroegen 54477.18; de uit gaven f 50932.87*, zoodat in de kas was een saldo van f 3544.30*. Door den heer van Merlen is een schrijven aan den Raad gericht., waar in vergunning wordt verleend1 de Wit te brug te verlagen, mits de bestrating uit klinkers zal bestaan. Deze zaak zal nader worden behan delde De voorz. deelt mede, dat hij thans laat toezien of de tram in de gemeen te cokes stookt. Zoo niet dan zal aan Ged. Staten daarvan kennis worden gegeven. Een proefneming is genomen met acetyleen-licht. Thans vraagt de heer Wegerdiinlc om concessie daarvoor. De voorzitter gelooft, dat electrisch licht het licht der toekomst zal zijn en wenscht derhalve tien heer WegerdSnk niet op te houden. Uit eene officieuse bespreking blijkt, dat de Raad niet voor acetvleen-verlichting is. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Zandvoort. Door Heeren Gedeputeerde Staten is machtiging verleend tot den ver koop van eenige strandvonderij-goe deren. bestaande uit ongeveer 800 dee- len en een partij wrakhout. IJmuiden. Alhier is tot telephoniste benoemd mej. M. Koot, en mej. S. de Waard naar Veendam verplaatst. Voor de betrekking van tijdelijk on derwijzer aan de openbare school al hier, tegen f 50 per maand, hebben zich 13 sollicitanten aangemeld, waarbij een drietal boven de 30 jaar. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. ging De Arnhemsche Pers om een co mité te vormen tot steun van een even- tueelen boycot van Engelsche sche pen,. heeft deze vereeniging Maandag avond eene vergadering gehouden, waarin besloten werd den stoot te ge ven tot de oprichting van een derge lijk comité. Eene lijst werd samenge steld van een groot aantal mannen en vrouwen uit allerlei stand, die bin nen enkele dagen bijeen zullen geroe pen worden om het comité te vormen. De vereeniging De Arnhemsche Pers zal als zoodanig niets meer doen, aan gezien dit niet op haren weg ligt. Van muizen-overleg. De correspondent van de N. R. Ct. te Andel schrijft: Heden was ik van het volgende ge tuige: Een veldmuis wilde met baar kroost een weg dwars oversteken. Om bij een te kunnen blijven was deze maat regel genomen: Eén den jongen hield met zijn bek het moederdier vast, ter wijl elke volgende zijn voorganger op dezelfde manier vasthield. De geheele trein spoedde zich daarna met snel heid voort. De muizen hadden elkander zoo ste vig beet, dat, toen ik er een greep en oplichtte, de anderen mede werden opgetild. Toen ik hen weder op den grond zette, vervolgden zij op dezelfde wijze hun weg. Rechtszaken. Binnenland. Aan de koninklijke tafel waren Dins dagmiddag genoodigd graaf en gra vin van Rechteren Limpurg Almelo en baron en barones van Heeckeren van Keil. Bij het bezoek van den Groothertog van Saksen zal een eerewacht aan Het Loo worden opgesteld, bestaande uit een eskadron huzaren. Men verneemt, dat Hr. Ms. arts, dr. v. Tienhoven, lid van den raad te Den Haag sedert de laatste dagen vrij ern stig ongesteld is. Zijn toestand. Maan dag minder gunstig, was Dinsdag, na een rustigen nacht, eenigszins verbe terd. Leger des Heils. Uit het hoofdkwartier wordt ons ge schreven: Gedurende het afgeloopen jaar werden door middel van het Le ger des Heils in ons land een groot aantal menschen geholpen en daar door bëwaard voor een wissen onder gang. 110250 uren werden door de Heils-officieren besteed aan huisbe zoek; 31745 bijeenkomsten zijn er ge houden. 102329 personen nachtverblijf verschaft. 499604 porties voedsel ver schaft, 1528 personen aan werk ge holpen. Om dit werk voort te zetten en uit te breiden wordt van Zondag 3 tot Za terdag 16 November over het geheele land eene Nationale Aanvrage gehou den, waarvan de opbrengst geheel en uitsluitend zal worden besteed voor den arbeid van de stichting Het Leger des Heils in Nederland. Gaven zullen dankbaar door het Heilsleger worden aanvaard, terwijl voor elk bedrag van f 2.50 en daarbo ven officieel e kwitantie wordt verstrekt De boycot. Naar aanleiding van de vraag van een aantal militairen ao'n de vereeni- Verduistering. Voor de-rechtbank te Amsterdam verscheen Dinsdag de oud-secretaris der vereeniging van dok- en veemar beiders Pedro, beklaagd van verduis tering van geld uit de vereenigings- kas. Hoeveel er eigenlijk is zoek ge raakt bleek moeielijk uit te maken. Het bestuur der vreeniging schat het verlies op ruim f 400. De accountant de heer E. van Hien, berekende dat er eene grootere som verloren moet zijn gegaan. Doch dit werd d-oor het bestuur niet toegegeven. Pedro zelf erkende een tekort in zijne kas te heb ben gehad. Hij weet niet hoeveel. Maar stellig minder dan f 400. Tegenspoed, werkloosheid en ziekte in zijn gezin waren de oorzaken der verduistering. Pedro ging naar Antwerpen om te trachten het tekort in te verdienen, Intusschen was het misdrijf te Am sterdam onontdekt gebleven. Maar door een brief aan zijne vrouw kwam alles uit. Hij schreef aan zijne vrouw, dat hij over eenige dagen terug zou komen en dan zijne kas wilde aan zuiveren, maar dat zij tot dien dag den mond moest houden. De vrouw deelde den stand van zaken mede aan een der commissarissen van de Ver eeniging. Het bestuur der Vereeniging betreurde het, dat uit 't geval een recht zaak was, geworden. De president der vereeniging als getuige gehoord, zeide dat het hem en de anderen zoozeer speet dat Pedro destijds het land had verlaten. Men had anders de zaak mis schien in der minne kunnen schikken. Pedro intusschen is al eens meer voor verleiding bezweken-in zijn leven. Door het O. M. werd gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en 3 maan den geëischt onder aftrek van 2 maan den in preventieve hechtenis doorge bracht. De verdediger, mr. de Hartog, drong op een zacht vonnis aan en vroeg de invrijheidstelling van den beklaagde om de straf dan later aan hem te vol trekken en dit op grond van den toe stand van het gezin. Pedro's vrouw moest namelijk gisteren naar de stads- kraaminrichting en het gezin, aan het hoofd waarvan dan een kind van 14 jaar staat, mist dus nu het inkomen van vader en moeder beiden. 38-jarige trouwe dienst. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond terecht P. J. V., 64 jaar, gepen sioneerd brugwachter bij de H. IJ. S. M., thans wonende te Delft, beklaagd van het door zijn schuld doen ont staan van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over een spoor weg. Uit de behandeling bleek, dat beklaagde in de maand Juli als blok- seinwachter in dienst was van ge noemde maatschappij en belast met de bediening van blokpost ZB. In den avond van Zondag 21 Juli nu had hij het onder Schiedam staande signaal van dat blok op veilig getrokken voor het vertrek van trein 541 van Schie dam naar Rotterdam. Een voortrein echter van trein 189, die te voren uit Schiedam genoemd signaal gepasseerd was, hadl toen gezegd blok nog niet verlaten. Aan zijn schuld was het der halve te wijten dat er gevaar was ont staan voor het verkeer op den spoor weg, doordien trein 541, waarin reizi gers waren gezeten, het blok is inge- stoomd, terwijl de voortrein van trein 189, waarin eveneens reizigers, zich nog in dat blok bevond en daarin stil stond. Een botsing tusschen beide treinen was echter voorkomen doordat de ma chinist van trein 541, de sluitseinen van den vóórtrein van trein 189 zien de, nog tijdig had kunnen stoppen. Aan de groote drukte, veroorzaakt door het groot aantal treinen op Zon dagavond en daardoor wegens zijn leeftijd ontstane zenuwachtigheid, schrijft beklaagde het gebeurde toe. Met den grootsten ijver en nauwlet tendheid was hij gedurende 38 jaar in dienst der maatschappij geweest. Het O. M. achtte het aan beklaagde ten laste gelegde bewezen, doch wenschte, met het oog op de omstan digheid dat beklaagde vergrijsd is in den dienst en zich zelf reeds gestraft heeft met vrijwillig zijn pensioen aan te vragen, eene niet te groote straf te eischen, en wel 6 dagen gevangenis straf. Beklaagde, zeer onder den indruk van dezen eiscli, verzocht de recht bank niet aandrang hem toch geen ge vangenisstraf op te leggen. Kerknieuws. Uit Rome wordt aan ..Het Centrum" gemeld, dat do heer Francesco Tar- nassi, internuntius bij het Nederland- sche hof, ernstig ziek is geweest, maar reeds hersteld is. Sport en Wedstrijden. Lucht scheepvaart. Men meldt thans dat de jury bij na dere overweging aan Santos-Dumont den Deutscli-prïjs heeft toegewezen, maar dat hij de fr. 100.000 aan de ar men van Parijs zal geven. Voetbal. Bekerwedstrijden Het aantal der ingeschreven clubs is met twee vermeerderd, n.l. Olympia uit Middelburg en Victoria uit 's Her togenbosch. De wedstrijden der eerste ronde worden 3 November gehouden. De aanvrage tot het ongeldig verkla ren van den wedstrijd Rapiditas Haarlem heeft het bondsbestuur juist even te laat bereikt, zoodat het verzoek niet behandeld zal kunnen worden. Vervolg Stadsnieuws. Een zeldzaam voorrecht. Den 4en November zal het 60 jaar ge leden zijn dat de heer en mevrouw van DobbertDe Koning in het huwelijk traden. Dit zeldzame voorrecht valt voorzeker weinigen ten deel, temeer als men weet dat het waardig en kras se echtpaar zich nog in een uitstekende gezondheid mag verheugen en nog wei nig cte lasten van den ouderdom ge voelt. Collecte voor de Boerenvrou wen en Kinderen op 24 October a.s. „Och, man. we hebben toch Prikkie nog' We hebben... de oude vrouw zweeg met een snik. Er kwam zoo'n brok in haar keel, zij staarde naar buiten zon der iets te zien, lang, héél lang. Ham man zweeg ook, het was doodstil in de ruime kamer, alleen de klok tikte langzaam, tergend. Voorbij, voor-bij- nooit-meer-nooit-meerDe grijze vrouw dacht werkelijk, dat zij die woorden hoorde, als steenen vielen zij op haar hark Buiten baadde het landschap in den warmen zonneschijn, aJs goud tintelden de heldere stralen over de golven van de Tugela, de hergen in het verschiet stonden als trouwe, zwijgende wach tersO, waarom waren zij geen rots muren ondoordringbaar voor barbaar- sche roofzucht en wreed geweld! De vorsten, de machtigen der aarde zwe gen bij den kreet om recht, die opsteeg uit de harten van het gemartelde volk en de hergen van het schoone Afrikaan. sche land konden hen niet tegenhou dende woeste horden, die zich „be-- schaafde Engelschen" noemen. ,,.Ta Frikkie is er nog", herhaalde eindelijk ook de oude man. Goddank dien kun nen zij ons toch niet ontnemen. Hij zag naar buiten, waar Frikkie speelde met zijn hondjes. Zoo'n lief, klein ventje, met oogjes blauw als de hemel van zijn land en even oud als hij vingertjes had aan zijn mollig rechterhandje Hij was het eenige kleinkind nu van die oude menschen, vroeger hadden zij negen kleinkinderen en zes krach tige zonen, die waren opgestaan als een man. toen de vreemde dwingelanden kwamen ver over de zee om het Afri- kaansche volk van Nederlandschen stam het hoogste te ontrooveu wat den menschen gegeven werd: Vaderland en Vrijheid. Zes zonen en negen kleinzonen! Waar waren ze nu'? Gfcneuveld bij Elandslaagte, gedood voor Ladysmith, gevallen met een victoriekreet op de lippen bij Cclenso, opgehangen in de Kaapkolonie, gefusilleerd in Natal, als gevangenen weggevoerd naar St. He lena, aan hun wonden gestorven in een veldlazareth Gevangen, ge dood, gesneuveld, vermoord! Dat was het antwoord op den wanhoopskreet der beide oude menschen. Maar, zij hadden Frikkie nog en toen de Engel- schen kwamen om hun boerderij in brand te steken en het vee te stelen, toen nam de oude Oom Piet, reeds 80 jaren had hij het lief en leed dér we reld gezien, zijn klein ventje, vast in zijn bevende armen en zijn bijna even oude vrouw deed haar doek af en wik kelde dien om het van kou rillende kind. Want de nachten waren guur, maar zij voelde het niet, zelf voelde zij niet, als Frikkie het maar goed had. Goéd in de concentratiekampen, waarheen de Engelsclien zwakke grijsaards en kleine kinderen drijven als slechtvee, met de leus: „Als de krachtige mannen sneuve len in den oorlog en wij vermoorden de vrouwen en kinderen door hen te laten doodhongeren in de kampen, dan zijn wij klaar, dan is het Afrikaansche heldenvolk uitgeroeid, din heeft de hel zijn werk voltooid. Goéd in een concentratiekamp! Frik kie verkwijnde met den dag en het hart zijner grootouders brak, want frissche lucht en goed voedsel had hem kunnen redden. Maar het vleesch was oneetbaar en het meel duf, melk was niet te krijgen, bedorven smaakte het water. Overdag brandde de zon op de strakgespannen tenten, 's nachts ging een huivering van kou door het kamp, waar grijsaards, vrouwen en kinderen langzaam verkwijnden tot de hongerdood hen verloste van hun ondraaglijk lijden. Ook Frikkie werd minder met den dag. zijn gezichtje verviel, zijn voetjes zwollen op, schor klonk het zachte setmmetje.dat vroeger vroolijke kinder liedjes zong en nu dof smeekte om drin ken: ,,Ik is zoo dorst! Ik is zoo dorst!" Het hart der grootmoeder brak. zij kon niet helpen, zij had niets, niéts meer en haar eigen lieve Frikkie stierf. Na Elandslaagte had zij twee gewon- do Engelsche soldaten verpleegd en die waren later geweest bij den troep, die haar huis uitplunderden en ver woestten. Nu stierf haar laatste schat van den dorst en honderden kinderen, weerloos en zwak als hij, stierven met hem en werden geworpen in dezelfde kuil. Wanneer zou het laatste er in worden neergeploft? Hef, Transvaalsche volk, het volk van den Oranjc-Vr ij staat moet worden uitgeroeid. Dat, is het doel der con centratie-kampen!!! Beseft dat het volk van Nederland geheel'? Gevoelt het, dat de grootste ellende der volken van Europa (Ar menië uitgezonderd) één druppel, één enkele druppel is, tegenover dc zee van jammer, die het Afrikaansche hel denvolk dreigt te verzwelgen? Stadgenooten! laat ous niet wachten op uw hulp; zij die daar ginds, ver over zee, maar onze harten zoo nabij, doodhongeren of versmachten van dorst, worden verdelgd van den aard bodem, kiinnen niét wachten, zij moè~' ten geholpen worden, nu, nü het nog tijd is. Het graf geeft zijn dooden. niet weerom. Een volk. dat in zijn kinderen wordt geknakt is v e r 1 o ren! Geeft, geeft. Legt uwe gave gereed, ook d'e kleinste is welkom. Morgen komen de jonge meisjes, gedreven door het hoogste, edelste gevoel: Liefde tot verdrukten! Waar de vorsten der aar-, de zwijgen en, de bergen machtdoos' zijn om te beschermen, daar zijt gij dat n ie t. Uw gave kan een stervend kind terugbrengen in het leven, een zwakke vrouw hergeven vroegere kracht. Helpt! Helpt! Gij redt het volk van onzen stam! O, als gij hen mor gen ziet komen, de vriendelijke collec- trices. ziet dan ook de kleuren die zij dragen, de kleuren van Transvaal en de Oranje-Vrijstaat. Het rood van den onbezweken mannenmoed, het schitterend wit van vrome onschuld, het blauw der onbezweken trouw. En die allen omstrikt door onze eigen rij> heidskleur. de goudglans van Oranje, ddor het groen der onwankelbare hope. Hoop ook op uw liefde, uw medege voel, die zal redden in zijn kinderen de toekomst der Afrikaansche volken van Nederlandschen stam, die een deel zijn van ons zeiven. die wij vereeren met eiken slag van ons hart. Dèt volk offert goed en bloed en leven voor vrijheid en voor recht. Toont, dat gij waardig zijt met dat volk to behooren tot denzelfden stam, bewijst ook in uw zwakheid uw kracht, maakt Engeland's geweld machteloos door uw reddende liefde! Kantongerecht. Zitting van Woensdag 23 Oct, i001. Geertrui da Bmining, alhier, had' zich op 7 Sept. 11. schuldig ge» maakt aan overtreding der drank wet d'oor in haar bierhuis aan de Frans Halsstraat aan de Nobel voor 10 cents brandewijn in een flesch- j-e te overhandigen. Deswege vor derde het O. M. f 50 boete of 20 dagen hechtenis. J. F. Hoogerbeets had in Augus tus 11. een meisje van 11 jaar i,i? dienst van de Haarlemsche Gom- wassc-hlerij genomen. Daar de moe der van het kind had verklaard dat het meisje reeds 13 jaar was, en verzuimd was het geboortebewijs na te zien, had bekl. onwetend de arbeidswet overtreden. Voor deze overtreding, welke door het O. M. aan nonchalance werd toegeschre ven, werd 3 boete of 3 dagen hech tenis geëischt. Diezelfde straf werd' gevorderd tegen D. J. Hensen, die uit louter baldadigheid een, glasruit had inge worpen van eene woning in de V ooru i tgangstra-at. F. Sluijtens te Heemstede had zich zonder biljet toegang versohaft tot het terrein „Woestduin" door overklimming van de afrastering om de wedrennen, bij te women. Toen hij voor dit feit werd gever baliseerd1, gaf bekl. een valschen naam op, welken naam hij even wel direct herriep toen hij een be kende zag aankomen. Voor de eer ste overtreding vorderde het O. M. 3 boete of 3 dagen voor de twee de 5 boete of 10 dagen. Daarna verscheen voor de zoo- veelste maal Jacob Grapendaal te Wijk aan Zee en Duin weder in het bankje der beklaagden. Nu we» der had hij in de duinen van Jhr. Bareel van Hogelanden geloopen en uit een wildstrik een haas geno men. Dit laatste ontkende beklaag de,- wel had hij op verboden grond geloopen. Deswege vorderde het O. M. 15 boete of 3 dagen, hechtenis. A. J. Hemel had de baldadigheid tusschen Bennebroek en Heemstede een voetzoeker te werpen in de voorbijrijdende open 1ste klasse wagen der Noord-Zu id-Hollands clie Tram, waardoor voor de reizigers groot gevaar ontstond. De ambte naar van het O. M., die ook in dat rij,tuig zat, had het vuurwerk haast in zijn gezicht gekregen, terwijl van de iu ff rouw die thans als ge tuige optrad, de kleederen bijna in brand waren geraakt. Hoewel alles dus zeer goed is afgeloopen, is toch niettemin het feit hoogst ernstig te noemen. En daar de jeugd in Ben nebroek en Heemstede in d'en laat- sten tijd nog al baldadig optreedt en denkt dat zij alles kan doen, vorderde het O. M. voor dit feit f 5 boete of 2 dagen. Leonard Visser had met een kaar tje buurtverkeer plaats genomen in een trein, die daarvoor niet was aangewezen. Deswege werd 1 gul den boete of 1 dag geëischt. Tegen, twee wildstroopers uit V-eisen, zekeren Verspeijk, een oude bekende, en v. d'. Ploeg, wen den gevorderd' resp. 7 dagen hech tenis en f 5 boete of 10 dagen hech tenis. G. W. Vendel, 15 j. en J. J. Ven del 14 j., beiden te Velsen-, hadden op 29 Sept. 11. zonder vergunning gejaagd in het jachtveld van Jhr. Bareel en vervolgens het wild ver-, vaerd. Het O. M. vorderde legen, Co-melis twee geldboeten acl; 2t sub. 2 maal 2 diagen hechtenis, em tegen Johannes 1 geldboete van 2 of 2 diagen

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2