NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Het geheim van den Senator. 19e Jaargang Vrijdag 25 October 1901. No. 5021 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden...7'. 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden. 7 7 V T V V 7 1.65 Afzonderlijke nummers.'.'7 7 7 7 7 7 7 7 7 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden .777777777 0.37^ de omstreken en franco per post 7 7 77 7 0.45 ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cte.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen ea Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti J en Reclames betreffende Handel, Nqverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. <-Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ Q. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONESa Succ.} Parijs 31!** Faubourg Montfftffltre. 1flW II Haarlem's Dagblad van 25 Oct. bevat o.a.: Het ontslag van Boller en de meening der Britsche pers, Nieuws van generaal de Wet, Maritz, Troonsopvolging in China, Van den hellner, Vermist, Arr. Rechtbank, Een nieuwe schouwburg. Ofücieele Berichten. BURGEMEESTER «1 WETHOU- DERS van Haarlem, doen te weiten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 5 November e.k. 's namid dag.» ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van G. J. Dietz. om vergun ning tot oprichting van eene kuiperij in het perceel aan de Gasthuisstraat ïo. 5 en dat op den veertienden dag na aeden, zijnde 5 November e.k., en wel les namiddags ten 1 ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zij ner leden, bezwaren tegen het oprich ten der inrichting in te brengen. Haarlem, 22 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BORE EL.- De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Zooals te begrijpen, is heeft heit ontslag van Bulter geweldig veel opschudding teweeggebracht. De meerderheid d!eT Engelsche bladen beschouwen het als een onvermij delijk gevolg van BulLer's gedrags lijn. Slechts enkelen wagen hiel hem te verdedigen. Onder die in vloedrijke bladen uit de provincie schrijft de Manchester Guardian", dat van alle fouten der Engelsche regeering de wegzending vara Bul- lei' de ergste is. Wel verre <M d'e BulLerzaak hiermede uit is, zal de strijd nu eerst recht beginnen, want ofschoon de oppositie tegen die be noemingen van Wood em den her tog van Gonnaught als bevelheb bers over legerkorpsen even sterk was, worden beiden gehandhaafd, terwijl Bulier wordt weggezonden. De „Echo" zegt, dat Bulier opge offerd wordt-, omdat hij de flaters der regeering niet kon goedpraten. Zelfs de Jingoïstische „Sun" ver klaart dat als Bullen weggezonden wordt, veel botteriken aan het mi nisterie van Oorlog ook moeten ont slagen worden. Ook de „Westmin ster Gazette" bestrijdt het ontslag, gelijk blijkt uit haar poging om Bulier schoon te waisschen. Het blad zou het echter betreuren als de op positie Bulier als stormram tegen de negeering zou gaan gebruiken. De mi-misterieele pea's erkent qua si met tegenzin, dat het ontslag van Bulier onvermijdelijk was gewor den na zijn onbescheidenheid in Queen's Hall. De „Times" voert er in hoofdartikel aan toe, dat Buller gelegenheid- had ontslag te nemen, hetgeen hij weigerde, zoo dat Bro- drick en Roberts geen andere keu ze overbleef. Sommige bladen wei geren de Engelsche regeering des wege van schuld vrij te pleiten. De „Daily Chronicle" wijst er op, dat Brodrick een fout begaan heeft, toen hij Buller te Aldarshüt be noemde. hoewel hem Bailor's repu tatie a*ls veldheer bekend was. Bro drick zag zijn, fout wel in, maar kon haar niet goedmaken totdat Baiter's ondoordacht optreden te Westminster het legerbestuur een voorwendsel verschafte om zien Buller van den hals te schuiven ten einde Rrodrick's flater te kun nen dekken. De „Chronicle" is vara oordeel, dat de gebeele zaak de re geering geenszins tot eer strekt. In zijn geheel berust het besluit waarbij de generaal op nonactivi teit gesteld wordt als volgt „Wegens de redvoerimg, den lOein October uitgesproken door gene raal Sir Redvers Buller, ridder Vic- toriakruis, ridder grootkruis der Bath-orde, enz., en na een zorgvul dig onderzoek van de omstandig heden waaronder deze rede uitge sproken is, en de ophelderingen, door hem verstrekt, heeft de opper bevelhebber aanbevolen, hem van zijn commando te ontheffen,. Dadii aan is gevolg gegeven en Sir Red- vers Buller is op non-activiteit ge steld. „Het heeft den Koning behaagd, de benoeming gcfódl te keuren van generaal-majoor (waarnemend1 lui tenant-generaal) Sir John French, commandeur der Bath-orde, tot op volger van Sir RedVers Buller aan het hoofd1 van het eerste Legerkorps. Deze benoeming gaat. in op het tijd stip dat de diensten van Sir John French niet langer noodlig zullen zijn in Zuid-Afrika. „In afwachting van zijn terug komst zal generaal-majoor (waarne mend luiten'antrgenemaal) Sir H. Hildyard, commandeur der Balh- ord'e, het bevel over de troepen te Aldershot op zich nemen." Generaal French kan dus nog niet gemist worden in Zuid-Afrika d'at blijkt al vast uit dit officiee» le stuk. tiaar het ons wil voorkomen Buller's ontslag wel de domste streek die het ministerie kon uitha len, daar hiermede de oppositie een heerlijk wapen in de hand wordt gegeven1, dat zeker niet on gebruikt zal blijven. In den laatsten tijd is zoo weinig van generaal De Wet vernomen, dat we alle tijdingen die van hem gewag maken met verdubbelde be langstelling beschouwen. Daarom hebben de volgende bijzonderhe den die uit Brussel aan Reuter's agentschap worden geseind, voor ons waarde, al valt op de juist heid wellicht veel af te dingen In officieele berichten, einde Augustus door de gedelegeerden der Boeren ontvangen, werd melding gemaakt van het veldtochtsplan voor de zomermaanden en gezegd, dat de Wet hetzij Botha zou onder steunen bij diens inval in Natal, of wel d)e Kaapsche opstandelingen helpen, door aanvallend op te tre den Langs de Oranjerivier, ten ein de d'e aandacht der EngeJscfoera van hen af te trekken. Aangezien van de Wet's verschijnen op de grens van Natal niets bekend is, denkt men in Boeren kringen, dat het tweede plan gevolgd zal worden en men voegt er bij dat die Wet's tegenwoordigheid bij de Oranjeri vier ook meer nut zou hebben, niet alleen uit een militair oogpunt, maar ook omdat bij de laatste sa menkomst van de Wet, Steijn en Botha in- Juli besloten is>, den op stand in de Kaapkolonie behoorlijk te organiseeren, met een- comman dant-generaal en een burgerlijken dienst, om aldus de Kaapsche re bellen op gelijken voet te behande len met de Transvalere en Vrij sta ters, opdat zij zich voortaan zouden kunnen beschouwen als vechtende voor hun eigen land. Aan de Wet werd toen opgedragen, met de aan voerders dér commando's in de Kaapkolonie te spreken, en men is nu geneigd te gelooven, in verband met het feit dat er in die laatste da gen niets gehoord wordt van Krik zinger, dat deze naar dera Vrijstaat overgestoken is om met de Wet te beraadslagen. De groote moeilijkheid in die Kaapkolonie bestaat niet in gerin ge medWerking van d'e bevolking noch in overmacht van de Britsche troepen, maar hierin dat men wel veel Lee-Metford ammunitie heeft, maar weinig Dee-Metford geweren, en er genoeg Mauser's begraven zijn., maar geen ammunitie daar voor. Een aanzienlijke Bóeren- ambtenaar moet daarom onlangs gezegd hebben: „Iedere opstande ling moet voorzien worden van een geweer, en dus moeten wij voor iederen Rapenaar die zich bij ons aansluit, een En-gelsch sold:aat ge vangennemen." De Boeren hebben die koste!ooze bewapening al meermalera in prac- tijk gebracht en de Leveranciers van het Britsche leger mogen hun daarvoor wel dankbaar zijn. Op 't oogenhlik is 't nieuws uit de kolonie weinig be teekenend Reuter's correspondent te Oudts- hoorn meldt, dat een Boeren-afdee- ling dat district is binnengetrok ken uit Vlakplaats, onder bevel van Pijper en Bouwer. De Britsche ver kenners hielden voeling met die der Boeren, en hadden er den vo- rigen Zaterdag een gedood. Een bericht uit Middelburg, van den 20en, maakt melding van klei ne troepjes Boeren, die bij den Barkly-pas gezien zijn. Een van d'e troepjes bestond uit opstandelin- gen uit het district en had geen aan- voerder(l) Voorts weet de berichtge ver te vertellen dat Myburgh afge zet, en door v. d. Merwe vervangen is, enz. Officieel wordt niets vernomen. Wij maken daaruit de bekende ge volgtrekking^ Buitenlandsch Nieuws. Maritz, de stoutmoedige aanvoerder van een der in de zuidwestelijke Kaap kolonie opereerende commando's, die eerst gezegd werd een Johannes- burger te zijn, wordt nu door een correspondent van de „Daily Mail' een rebel uit van Rhijnsdorp (ten westen van Calvinia) genoemd. Ma ritz trok eenigen tijd gel-eden be hoedzaam langs Piquetberg, bezet te zonder tegenstand Hopefield en trok toen westwaarts naar Vreden burg, waar een kleine Engelsche macht hem opwachtte, die in aller ijl was samengebracht. Te Vel-ddrift had het treffen plaats, maar on danks hun dappere verdediging, legden de Engelscbem het af, zij ga ven zich over en Vredenburg werd eveneens door Maritz bezet. Intus- schen waren te Lambertsbaai ma trozen en mariniers aan land gezet en dezen bezetten de drift, door wel ke hij getrokken was, terwijl de troepen vara kolonel Capper uit het zuiden en die van kolonel White uit het moorden naar het verontrus te gebied oprukten. Hier scheidt het verhaal in eens uit met de lakonieke en reeds be kende verzekering, dat Maritz, „nu weer noordwaarts, trekt." Een verdachtmaking? Uit Christiania wordt gemeld, dat president Kruger gebruik heeft gemaakt van zijn recht om een voor stel te doen in verband met de toe kenning van premi.es uit het be kende legaat vara Dr. Nobel, door W. T. Stead, den welbekenden journalist en warmen ij veraar te gen den Zuid-Afrikaanschem oorlog, aan te bevelen voor de premie voor hem, die het meest voor d'e bevor dering van den vrede gdaan heeft. De premie bedraagt dit jaar on geveer 150.000 kronen. Buitendien ontvangt de uitverkorene voor elk der vijf premies van dit legaat een diploma en een gouden medaille met Dr. Nobel's beeltenis, ter waar de van 500 kronen.. Czolgosz beweegredenen. Dr. Collins, de hoofdinspecteur van het gevangeniswezen, is naar Auburn, gegaan om een onderhoud te hebben met Gzolgosz. Toen hem nog eens gevraagd werd, wat hem toch tot den aanslag op president Mac Kinley gedreven had, ant woordde Czolgosz: „Wel, het be gon mij te vervelen dat Mac Kin- ley telkens weer over de welvaart van het land sprak. Ik kon zelf niet van al die welvaart merken." Hij voegde er bij dat hij den President te Canton eens gevraagd had, hem aan een betrekking te helpen, maar ten antwoord haxt gekregen- dat de President niets voor hem doen kon. Troonsopvolging in China Sedert prins Toean, de ziel dei- beweging van verleden jaar, door een ve rbanrairagsbes-1 u 11 getroffen werd, is de kwestie der troonsop volging ha-ngende. Men weet dat de Regentes in Januari 1900 een. be sluit uitvaardigde, waarbij Toean's zoon., prins Poe-tsjun, tot troonop volger werd aangewezen een maatregel die destijds, en waar schijnlijk terecht, beschouwd werd als de vooi'looper der afzetting van dien vertegenwoordigen Keizer. Be halve dat het in strijd zou zijn met de Ghineesehe traditiën om aan den zoon van een banneling de verhe ven waardigheid vara het keizer schap te beloven, moet Poe-tsjun nog een lastig en verkwistend' jong- mensch zijn. Te Peking loopt nu het gerucht (d'at door de hooge amb tenaren geloofd wordt) dat de zaak ter sprake gebracht zal worden bij de aanstaande ontmoeting der Re gentes met prins Tsjing, te Kai- fong-toe. De candidaat van d!e Kei zerin moet Loen-pei-tse zijn, een neef van Toeara, en als miera weet dat Loon bekend staat als een vreemdelingenhater era een zwak keling tevens, dat hij verleden zo mer persoonlijk den aanval geleid heeft op de Fransche kerk te Pe king, dan is 't begrijpelijk dat die keuze verzet zal ontmoeten. Prins Tsjing is voornemens, om streeks 1 November naar Kai-fong- foe te vertrekken, ook om de Re gentes aan. te sporen, de terugreis naar Peking zooveel mogelijk to be spoedigen. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Rimington's troepen hebben Za terdag in d'e buurt van Stander ton, na een lange jacht, eera afdeeling Boeren overrompeld, waarvan zij er acht gevangen namen. Zij ver meesterden voorts een hoeveelheid proviand en meer dan duizend stuks vee. De Oostenrijksche consul te Kaapstad zegt in zijn verslag over het tweede kwartaal van dit jaar, dat de toestand op handels- en al gemeen economisch gebied in de 'Kaapkolonie in vergelijking met die van hetzelfde tijdvak van 1900. bepaald' verbetering toont. Deze vooruitgang wordt toegeschreven aan de herleving van het verkeer met den Rand era de meer hoopvol le verwachtingen in liandelskrin- gen te Kaapstad. Woensdag gaat de 8ste compag nie Worcester Mounted Infantry naar Zuid-Afrika scheep op de Vic toria. Tien opstandelingen, den 2Gen September gevangera genomen tie Spitskop bij Zastron (waar een ka pitein en een sergeant sneuvelden en d'rie man gewond Werden), zijn te Aliwal-Noord voor een krijgsraad gebracht, beschuldigd van hoogver raad. moord e-n medplichtigheid aan moord'. Uit de verliezentijptSpringfon tein 19 Oct. 1 gewande, Waterval- hoek 19 Oct. 1 gewonde, Hopefield 17 Oct. 1 gewonde, voorts enkele verliezen van vroegeren datum, o.a. bij Aberdeen in April. Het ministerie van oorlog maakt bekend dat 200 man, voor de Zuid- Afrikaansche politie bestemd, Za terdag uit Southampton vertrokken zijn, en dat nog een talrijke afdee ling in November uitgezonden moet worden daarvoor worden, vrijwil ligere ongeroepen. Het transportschip Britannia is tc Palmas (Canarische eilanden) gearriveerd, van de Kaap komen de met G27 gekwetsten en zieken. Hot hospitaaisohi.p Limiajr is daar ook aangekomen, mot 349 gewon den. De correspondent van de „Mor ning Leader" te Kaapstad schrijft, dat dr. Weyraecke nog steeds in da gevangenis vertoeft. Een bepaalde beschuldiging is tegen hem niet in gebracht. Hem is geweigerd om zijn rechtsgeleerden raadsman te spreken of bezoek van den gevan» geniiis-predïkant te ontvangen. Dg krijgswet in de kolonie kost Engeland een half mil li oen Pond Sterling por week. Op 't oogerablik schijnt 1e Koweifc alles rustig. De Emir van Ne-sjd is naar het binnenland terugge trokken Stadsnieuws Haarlem, 24 Oct 1901. Het incident-Roodenburch. D© correspondent van liet „Hblti". voegt aan bet schrijven van den dis- tricts-schoolop7iener, liet volgende toe: „Do heer Koodenburch is, om liet zacht te zeggen, niet gelukkig in het kiezen zijner bewoordingen, waardoor in- i. de Ver. De Ilaarlenische Pers zich niet een kluitje in liet riet heeft laten sturen. Ik heb van dien lieer Rooden- burch geen oogenblik gecischt, dat hij aan de Pers don uitslag moest mede- deelen, ik heb alleen gemeend' d'at i ij een examen dat publiek was, een pu blieke uitslag toch zeker geen absur diteit kan worden genoemd. De re dactie van het „Hbld". kan zeker wel 't best constateeren dat ik het voor den hoer Stoffers geenszins opgenomen heb, doch alleen van diens aanklacht heb in iding gemaakt, gelijk die uan- vankolijk door hem zou worden ge daan. 'l'oen die aanklacht is gewijzigd, hel) ik dit gerectificeerd. In welk op zicht mijn ijver to ver gegaan is. zegt de heer Roodenburch niet, vermoede lijk wijl hij t zelf niet weet. „Over de houding door den heer R. tegenover mij en anderen aangeno men, wenscli ik te zwijgen, liet kan omdat Langenbruch zich in een veel beteren toestand bevond dan men had durven hopende nacht onder zijn eigen dak doorgebracht, scheen wonderen gedaan te hebben. Daar waren de ouders van Frits Herriich, die, met het oog op den toestand van Langenbruch, waren overeengekomen om in zijn huis de verloofde van hun zoon te komen begroeten daar was eindelijk de vader van den geslre-ngen dokter, de senator Lamprecht zelf. Hij vond het thans geheel, zoo als het behoorde, dat de mr. schoc-n maker Herrlich en zijn vrouw hem voorgingen en begroette hen, toen zij met van vreugde stralende ge laatstrekken in de huiskamer terug kwamen op recht hartelijke wijze. Onze Frits heeft ons groote eer aangedaan, sprak hij. den ouden man de vereelte hand schuddend, wij mogen trotsch op hem zijn. Wij zijn het niet minder op onze schoondochter, antwoordde Gottfried Herrlich, terwijl hij Jo hanna's wang streelde; het is een grooto vreugdedag voor ons moge God u ook zulk een dag schenken Een blos van schaamte steeg in Fenllleton. Naar het Duitsch van F. ARNEPELDT. 37) Jawel, hij is hierriep Olivia uit. Frits Herrlich naar voren du wend. John nam de hand vara Jo hanna en die van Frits en; voerde hen naar den stoel van Langen bruch. Deze wilde opstaan, doch zonk krachteloos in zijn stoel te-ru^ en bracht er slechts met zwakke stem deze woorden uitFrits, kunt ge mij vergeven? Komt u d'aarop toch niet terug, mijnheer Langenbruch, antwoordde d'e jonge advocaat bescheiden, dat is tusschera ons immers reeds lang vereffend. En wel zoo, dat gij mij, d'ie hardvochtig en onrechtvaardig te gen u en mijn eigen kind was, een groote weldaad beweest, riep Lan genbruch zelfverwijtend uit. Vrijheid, eer, alles wat op d'eze we reld voor mij nog waarde kan heb ben, dank ik aan u. Wat ik gedaan heb, was mijn plicht als uw verdediger, en het geschiedde niet alleen om uwent wille, ik Hij bleef steken er kwam een glimlach op Langenbruch's gelaat hetgeen sedert maanden niet meer het geval was geweest. Je dacht ook aan het loon 1 schertste hij. Frits zweeg. Je hebt daarover nooit gespro ken, vervolgde hij. Evenmin als u, sprak Frits. Het zou van u niet waardig ge weest zijn mij de hand uwer doch ter te beloven a!s loon, evenmin als van mijn kant om daarom te vra gen of dat zelfs te eischera. En nu vroeg Langenbruch, de armen uitstrekkend. Frits en Jo hanna wilden zich aan zijn borst werpen, maar Langenbruch sprak snel, terwijl hij een afwerend ge baar maakte Wij zijn te voorbarig, er zijn nog anderen, die hier een woord hebben mee te spreken. Zullen je, ouders. Frits, nu nog Johanna als schoondochter willen aannemen Zij zou hun ook welkom ge weest zijn, ook al had het proces een minder gunstigen uitslag ge had, mijn ouders houden te veel van mij, dan dat zij niet terwille van mijn geluk over al het andere zouden zijn heengestapt, antwoord de Frits zonder er bij te denken, welk een vernietigende critiek voor Langenbruch's vroegere gedrags lijn in deae uitspraak lag. Zij zullen Johanna met liefde en met vreugde ontvangen. Wordt dan samen gelukkig sprak Langenbruch, omhelsde bei den en voerde daarna Johanna in Frits Herrlich's armen. Morgen is het jou beurt, fluis terde Olivia John toe, terwijl zij zijn hand druktezij wilde naar voren dringen om die verloofden geluk te wensohen, maar Otto hield haar terug. Halt! riep hij vooruittredend. alleen ik als dokter heb hier nog slechts te spreken, ik heb reeds on verantwoordelijk lang gezwegen. Ik beveel nu voor papa Langen bruch de meest absolute rust. John en ik zullen hem naar zijn kamer brengen, daar gebruikt hij een lich ten maaltijd en begeeft zich dan ter ruste. Hij voegde de daad bij het woord, door Langenbruch die gehoorzaam als een kind zijn voorschriften op volgde, bij het opstaan behulp zaam te zijn. Nog een langen, lief devollen blik wierp hij op zijn dochtersdaarna werd hij door John en Otto naar zijn kamer ge leid. Toen de beide jonge mannen na verloop van eenigen tijd terugkeer den, vonden ze Olivia in een hoek der kamer zich bezighouden met de kinderen om Johanna en Frits gelegenheid te gevera geduren de eenige zalige minuten van el kanders bijzijn te genieten. Meneer Langenbruch heeft zich te bed gelegd en ik hoop d'at hij een goeden nacht zal hebben John zal voor alle zekerheid echter in zijn nabijheid slapen, sprak dok ter Lamprechtvoor ons wordt het ook tijd om naar huis te gaan, kom Frits, voegde hij Herrlich ste vig op den schouder kloppend, toe, voor één dag heb je genoeg ge daan en verkregen. Otto moest zijn aansporing om te vertrekken nog eenige malen her halen. want Frits en Johanna had den elkaar nog zooveel te zeggen Toen zij dan eindelijk op het punt stonden om heen te gaan, sprak Ot to tot John en Johanna.Nog een enkel woord je Dacht ik het niet? Otto moet weer het laatste woord hebben, schertste Olivia. Zekermaar 't is een ernstig woord dat ik nog wenschte te spre ken. zeide hij met nadruk. Ik veronderstel da,t er morgen zoo on geveer een volksverhuizing naar de Louisasbraat zal plaats hebben. Ve len zullen zich gedrongen gevoelen hun geëerden vriend te komen ge luk wenschen era hem zooals van zelf spreekt, de verzekering te ge ven, dat zij geen oogenhlik aan zijn onschuld hebben getwijfeld. Ik ver zoek je echter, dat niemand, wie het ook zij. bij mijn patient wordt toegelaten voor ik hem heb be zocht en daartoe verlof heb gege ven. Otto's profetie bleek juist te zijn. Daar waren de oude senator Eg- ger, de president van de rechtbank Schwendy en mc-or anderen, die men moeilijk kon afwijzen, vooral

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1