it aan de reputatie des heeren R. als be leefd en wèlopgevoed man slechts schacLe doen. Ik herhaal nog eens: Toen ik, niet aan den heer R. dien ik de eerste maal niet sprak, doch aan den heer v. d. Boom. in tegenwoordig heid van enkele collega's beleefd ver zocht om den uitslag te mogen weten, werd mij onmiddellijk geantwoord; De schoolopziener heeft per se verboden dit te doen, indien niet de verslagge vers hem een. blad zenden. Dat was mijn eerste ervaring in deze. Niet ik ben tegenover den heer Roodenburch gaan eischen, maar deze, of diens commissieleden in zijnen naam. te genover ons, gelijk door getuigen is te bevestigen. „Ook zonder den heer R. hoop ik voortaan den uitslag te kunnen mede- ieelern" Een nieuwe Schouwburg. Behalve het feit aldus schrijft de correspondent van het Hbld. dat de Raad gebonden is aan een vroeger genomen besluit om geene gemeente gronden meer te verkoopen maar al leen in erfpacht te geven, is er nog een zaak, die wel zal beletten dat het plan van den heer Roosdorp doorgaat. Voor ongeveer tien jaar namelijk, op den 10en Mei 1892, besloot de gemeen teraad, toen nog gepresideerd door nir. E. A. Jordens, om to verklaren „dat de plaats voor de oprichting van een nieuwen schouwburg overwegend bezwaar heeft." Mooi is de zinsbouw van dat besluit niet, maar aan duide lijkheid laat het niets te wenschen. De hier bedoelde plaats nu is geen andere dan het thans door deft heer Roosdorp aangevraagd terrein. De toenmalige commissie want het plan ging van een comité uit had een plan ontworpen, dat wat grootscfiheid betreft, niet voor het nieuwe behoeft onder te doen, en vondi voor dat plan bij het gemeentebestuur een geopend oor. Er werd een terrein van 3690 vierk. M. noodig geacht voor den te bouwen grooten schouwburg, met ee/i twaalftal winkels, zeven bovenwonin gen en een hotel met restaurant. Er zou een overdekte doorrit komen van 10 M. lang en 5 M. breed. De schouw burg zelve zou hebben een ruim too- neel en iets meer dan 1000 zitplaatsen. Kortom, aan alles was gedacht, en men bad de kosten niet te laag ge raamd om een goed geheel te verkrij gen. B. en W. stelden in hun praead- vies voorop, „dat in een stad met om streeks veertig duizend, zielen thans 65,000) naar de eischen der hedendaag- sehe samenleving, een goed ingerichte schouwburg eene wenschelijke, zoo niet noodige zaak is. Bij de weten schap, dal zoodanige schouwburg niet met voordeel te stichten is, ligt het voor de hand, dat de gemeente zich eenige opoffering mag of behoort te getroosten, als de wenschelijke of noo dige zaak zonder die opoffering niet tot stand-mocht kunnen komen". Men ziet dat het aan een welwillende ge zindheid van deze zijde niet ontbrak. Ook toen bestond reeds de huidige schouwburg aan den Jansweg, en nog altijd, blijkt waar de wetenschap, waarvan B .en W, toen uitgingen. Jaar lijks wordt nog bijgepast. Het staat niet aan ons te beoordeelen wat daar van de oorzaak zij, en wij laten in 't midden of de motiveering van het thans gedaan verzoek juist is. Te ver wachten is echter, dat B. en W. van thans minder dan in 1892 geneigd zul len zijn zich voor deze zaak opofferin gen uit de gemeentekas te getroosten. Onze tegenwoordig© wethouder van financiën, is van de meening des hee ren Waller, zijn voorganger: Eerst 't noodige, dan 't wenschelijke. Intusschen. liet is met het plan van '82 wonderlijk geloopen. Was eerst te vermoeden dat het op de financieele berekeningen der commissie, waarmee D. en W. zich niet konden vereenigen, zou stranden de klip bleek later el ders te liggen. Men was al een aardig eind gevorderd. In de zitting van 10 Mei 1882 stelde de voorzitter voor dat de Raad zou beslissen; „dat de plaats voor de oprichting van den schotiw- burg door het comité voorgesteld, uit het oogpunt van brandgevaar geen be zwaar heeft" Dit „geen bezwaar" werd eerst nog vervangen door „geen. over wegend bezwaar", daarop vervielen bij stemming de woorden „uit het oogpunt van brandgevaar", en eindelijk werrl het aldus gewijzigd voorstel met 11 tegen 10 stemmen verworpen. Hiervan werd mededecling gedaan aan 'net co mité. „onder dankbetuiging voor de moeite en zorg, besteed' aan het ont werpen van het plan." En daarmee was de zaak toen afge daan om thans in eenigszins gewijzig- den vorm weer aan de orde te komen. Brongebouw. Woensdagavond werd! in het Bronge bouw voor de leden eene voorstelling gegeven door den bekenden hof-illusio nist Don Bosco, die eenige eigenaardi ge staaltjes op het gebied van gooche len deed zien. Meermalen bracht hij het talrijk aantal bezoekers in bewon dering door zijne vlugge, onbegrijpe lijke toeren; vooral de nummers het Japansche RingenspeL dé- goudvisch- vangsl in. de lucht, de geheimzinnige verlossing, etc. vielen zeer in den smaak. Blijkens het luid applaus, dat nu en dan weerklonk, voldeed de voorstel ling wel. Zonder iets te kort te doen aan de handigheid van „Don Bosco" en diens capaciteiten als goochelaar, kwam hot ons voor dat de voorstelling wel wat te eentonig werd. Collecte „Alcmaria." Van morgen om 9 uur reeds verza melde zich een honderdtal jonge da mes in één der zalen van het Bron gebouw om de voorwerpen voor de te houden collecte in ontvangst te nemen en eene laatste instructie te hooren. Nadat allen voorzien waren van lin ten in de Transvaalsche kleuren; van de noodige geldzakken, en bussen en van eene lijst, aangevende de te loo- pen wijk, verzocht Ds. Wempe der da mes het Transvaalsche Volkslied aan te heffen. Weldra klonk nu lief en zacht „Dat Vrije Volk zijn wij", en daarna, met ds beste wenschen voor het welslagen der collecte, verlieten de dames, blijmoedig en opgewekt, in groepjes van vier, onder begunstiging van prachtig najaarswedsr, het Bron gebouw om zich te kwijten van de liefdevolle taak, die zij zich vrijwillig op de schouders hebben gelegd. Dat hun liefdevol werk met goeden uitslag moge bekroond worden, is voorzeker de wensch van allen, die het goed meenen met onze Z.-Afrikaan- sche stamverwanten, die willen leni gen de armoede en ellende, welke in de vrouwen- en kinderkampen wor den geleden. Velaen. Te Velsen ontstond Woensdag nacht door lekkage een begin van brand in een hok met ongeblusch- fee kalk. Daar het hok tegen een houten paardenstal gebouwd was, waren' dë gevolgen zeker ernstig geweest,' indien d'e stalhouder niiet intijds de vlammen bespeurd had'. De- alhier opgemaakte herziene lijst, bevattende d'e namen der in woners, die voor het verleemen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk in aanmerking komen, zal gedurende 14 dagen en wel van 24 October tot en met 7 November a.s. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Inlich tingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst-, zijn ter ge meente-secretarie te bekomen'. Binnenland. H. M. de Koningin en de Prins ver trekken Zaterdag naar Oranje Nas- sauoorcL De groothertog van Saksen-Weïmar kwam heden te 11 u. 17 met een extra trein aan het station Apeldoorn aan. V ermist. Maandag werd aan het Hbld. mee gedeeld, dat een te Amsterdam, ook aan de Beurs, goedbekend handelaar in graan, de heer H. Streek, uit Win terswijk, wordt vermist. Wij zegt het blad meenden er geen ruchtbaarheid aan te moeten geven, omdat we een kennisgeving van de familie niet wilden vooruitloo- pen. Thans vinden we in het „N. v. d. D." het volgende berl;ht, uit Win terswijk ontvangen, dat wij nu zonder bezwaar overnemen: „Dinsdagmorgen, de vorige week, vertrok van Winterswijk de heer II. S. voor zaken naar V2.sch-.lljn ié plaat sen in de Betuwe, met het voornemen Woensdagavond terug te komen. Tot heden is hij evenwel niet terug geko men en heeft men niets meer vau hem gehoord. Onderzoen, door familie en politie ingesteld op ce plaaism welke door hem zouden bezocht vrorden, heb ben tot geen uitkomst geleid. „Voor het bezoeken van de kloice, niet aan het spoor gelegen plaatsen, maakte hij gebruik van zijn, tot dat doel medegenomen, fiets. Men ver moedt, dat hem een ongeluk is over komen. Het geval wekt hier groote deelneming." Wij kunnen hieraan toevoegen dat de heer S. maar één arm heeft en waarschijnlijk in het bezit van veel geld was. Oude strijders. Een ernstige vechtpartij tusschen mannen van ruim 70 jaar had dezer dagen te Hontenisse plaats. Er zat reeds een oude vijandschap tusschen die twee en toen zij elkaar nu tegen kwamen, ging het er op los. De een, met een houweel gewapend, sloeg da delijk den ander op het hoofd, waar door deze bewusteloos neerviel. Een tweede en derdie slag volgde en een gescheurde oorschelp en een gebroken rib kwamen er nu nog bij. De mishandelde werd naar huis ge bracht en onder geneeskundige behan deling gesteld. Er is kans op nerstcl. De opbrengst van de Woensdag te Amsterdam door de gansche stad ge houden collecte voor de vrouwenkam pen in Zuid-Afrika bedraagt vermoe delijk ongeveer f 20.000. Do arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft zich opnieuw ge wend tot Hare Majesteit de Koningin met een adres, waarin zij vraagt, dat het H. M. behage, die maatregelen te willen nemen, welke van 1 Januari 1902 af vermeerdering van jaarwed den, zij het in den vorm van persoon lijke toelage, aan de leden der recht bank parket en griffie daaronder begrepen zullen verzekeren. Academische Examens. Aan de Universiteit van Amster dam zijn bevorderd tot Doctor in d'e Rechtsweten schap op „Stellingen" de heer R. van Lennep, geboren te Wiesbaden; tot Doctor in d'e Scheikunde op proefschrift „Verbindingen van Sui kers met Urea", de heer N. Schoorl, geboren te Zaandijk. Leiden. Geslaagd voor het examen in de wijsbegeerte de heer K. J. Pen; voor het candidaatsexamen in de wis- et» natuurkunde de heer A. L. Th. De Vas. Utrecht. Cand. Theol. 2: de heer J. P. A. Ie Roy. Kamerleden-onderwijzers. Het Hoofdbestuur van het Neder- land'sch Onderwijzers-Genootschap beeft aan den minister van binneai- landsche zaken verzocht maatrege len te willen beramen, waardoor het aan gemeente-ambtenaren en in het bijzonder aan onderwijzers, mogelijk zal gemaakt worden, zon der verlies hunner betrekking, zit ting te nemen in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Bestolen. Uit Hoogeveen wordt aan de Veend. Ct. gemeld: Op de streek Slood te dezer plaatse woont een bijna tachtig-jarige, ge naamd: J. B. De oude man is in den laatsten tijd wat dommelig geworden. Zijn huisje bood altijd voor iedereen vrij entrée. De vorige week kwam hij t'ot de vreeselijke ontdekking, dat men hem zijn schat, vermoedelijk bestaan de uit duizend of meer guldens in specie, die hij steeds in een kistje be waarde, had ontstolen. Daar men het kisttje tevens heeft meegenomen en de vroegere bezitter zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte zijn her inneringsvermogen mist, zal hot voor de politie niet gemakkelijk zijn den dader of daderes van dezen diefstal op te sporen. Aangehouden. De persoon, die onder verdenking ataat van de aanranding van een 18- jarïge dienstbode in de Molenaarsgas te Ubhergen is te Dusseldorf aange houden. Zijne uitlevering is bij de Duitsche regeering aangevroagd. Ongeval met een automobiel Dinsdagmiddag omstreeks vier uur had te Hilversum een automobiel ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed afliep. De auto van den heer L. reed door de Emm astraat, terwijl een rijtuig waarvoor een paard dat afgereden werd, denzelfden kant opreed'. Toen de auto het rijtuig passeerde, schrikte het paard, met het gevolg dat het dier op hol ging en de wagen omviel. De daar in zittende personen vielen er natuur lijk uit, doch kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij. Een vrouw met kind, die aangereden werden eveneens. Minder goed kwam echter het paard er af. Het dier sprong over een ijzeren bek en bezeerde zich ver schrikkelijk; aan borst en beenen had het tal van diepe wonden. Op het erf van het café „De Gouden Leeuw" werd het paard verbonden. De automobiel reed niet met te groote vaart. Een waaghals. Toen Woensdagmorgen een heer te Rotterdam nog in den trein naar Pa rijs wilde springen terwijl deze reeds in beweging was, struikelde hij en viel van het hooge perron tusschen dc rails. Toen de geheele trein over hem heen was gegaan, bleék de man nog ongedeerd te zijn. De trein vertrok echter zonder den waaghals. Van den kellner. Een landbouwer, wonende aan den Belftschen weg onder de gemeente Rijswijk op de hoeve Schravemade, heeft, eerst nadat hij gehoord had. dat het lijk van Van der Kamp nabij de Hoornbrug was gevonden, aan de politie het volgende medegedeeld: In den avond van den 8en dezer had hij zich met zijn gezin te 9 uur ter rus te begeven. Zijn slaapkamer ligt op ongeveer 50 schreden afstands van den weg. Naast zijn erf bevindt zich op den weg een donker boschje. Hoe laat 't nu precies was weet hij niet. maar stellig vóór half drie in den nacht hoorde hij op den straatweg een kolossaal geschreeuw dat hem uit den slaap gewekt had. Het schreeuwen duurde slechts kort, maar was hevig als van iemand die in nood verkeert. Den volgenden ochtend zag hij het versche spoor van een rijtuig, dat op den weg gekeerd had. De commissaris van politie heeft van deze verklaring proces-verbaal opge maakt. Naar men verzekert, moet het rap port omtrent de in het Academisch Ziekenhuis te Leiden verrichtte ge~ rechtelijke schouwing van het lijk van den kellner Van der Kamp tot de conclusie zijn gekomen dat wegens den verregaanden staat van ontbin ding van het lijk niet is kunnen vast gesteld worden of gepleegd geweld de oorzaak van den doodi van Van der Kamp is geweest De aan het hoofd geconstateerde verwonding zou er wel op wijzen dat er iets bijzonders heeft plaats gehad, doch verder zou de ge volgtrekking van den lijkschouwer niet gaan. Ontevreden deelnemer. Een deelnemer aan de „groote Frie- sche verloting", gehouden te Franeker, op Donderdag 17 October j.l., is zich bij ons komen beklagen over het frit, dat de uitgeloofde hoofdprijs van f 20.000 in contanten niet voorkomt op de volledige trekkngslijst. Daarop staat als hoofdprijs vermeld: 5G00 in contanten, welke op de loten als tweede prijs staat aangegeven. De 20.000, die menigeen zal hebben ver leid een kansje te wagen, schijnt dus niet uitgekeerd te zijn. Ter oveitui ging werden ons een lot en de trek- kingslijst getoond. De ontevreden deelnemer is voorne mens zich met een klacht lot de justi tie te wenden tegen den on Je.-nemer der loterij, H. Goodijk te Franeker. (N. C.) Brandstichting? Volgens het „Nieuwsblad van Fries land werd vóór een paar dagen des avonds op eene chambrée in die kazer ne te Leeuwarden een beein van brand ontdekt door een thuiskomend mili tair. Het vuur werd gebluscht, doch even later werd brand ontdekt op het andere einde der kamer. Ook dat vuur werd gebluscht. Een streng onderzoek werd ingesteld, doch de soldaten konden of wilden den dader niet aanwijzen. Zij zijn nu allen gestraft met één dag kwar tierarrest. ook de soldaat, die deD brand ontdekte. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft „de Delftsche Distilleerderij, gist- en spiritusfabriek voorheen Van Meer- ten" op eigen aangifte failliet ver klaard. Het passief bedraagt ander half millioen. Er zijn 70 crediteuren. De firma Van der Mandele, een der crediteuren, is voor 13 ton in deze zaak betrokken. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft volgens „Het Volk" voor transportkosten enz. van Barnum en Bailey honderd duizend gulden ontvangen. Een Engelsche leugen. Naar aanleiding van een door de Times verspreid bericht, dat president Kruger, dr. Leyds en de heeren Wea sels, Wolmarans en Fischer een bij eenkomst hebben gehouden bij den President te Hilversum, om te beraad slagen over de wijze, waarop de Boe ren de executiën in Zuid-Afrika dienen te beantwoorden en waarbij door het driemanschap o. a. den raad zou zijn gegeven voor ieder geëxecuteerden Boer een Engelsch officier te fusillee- ren, kaD uit de beste bron worden me- degedeeld. dat dit bericht absoluut on waar is. De heer Fischer bevindt zich in de eerste plaats buitenslands, maar in de tweede plaats heeft binnen de laatste twee maanden geen bespreking plaats gehad tusschen den President, de deputatie en dr. Leyds. En bij de jongste samenkomst te Hilversum op des Presidents verjaardag waren al leen tegenwoordig de heeren Wolma rans en Wessels, die slechts gekomen waren om dien President geluk te wen schen en bovenbedoeld onderwerp niet is aangeroerd. Ook op de laatste sa menkomst, twee maanden geleden is de zaak niet ter sprake gekomen. Alreeds sinds jaren werd geconsta- teerd dat, wanneer de broodprijzen dalen, de meclprijzen stijgen. Geheel in overeenstemming met dit feit was Dinsdag de prijs van het meel ter beurze 25 ets. hooger, terwijl juist Za- terdag het brood 1/2 cent goedkooper is geworden. (Bakk. Ct.). Artikelen per gewicht. In het „Nieuwsblad voor den Boek handel" van 22 dezer komt de navol gende advertentie voor: Hoofdartikelen. Voor uitgevers van dag- of weekbla den, kleine partijen ter overname aan geboden. Keurig, oorspronkelijk, neu traal en zeer verscheiden, van een ge routineerd journalist. Aanvragen, enz. De geroutineerde journalist zou zij ne keurige hoofdartikelen ook bij het gewicht kunnen leveren. Het 3e Nationaal Congres voor Ge heel-Onthouding van Alcoholhouden de Dranken, zal 27 en 28 November van dit jaar te 't-Gravenhage gehou den worden. De uitnoodigingen tot deelneming zullen eerstdaags aan be langstellenden verzonden worden. Op den eersten dag zal een hoogst belangrijk onderwerp worden ter spra ke gebracht: de invloed van den alco hol op het kind. Verschillende spre kers zullen hierover het woord voe ren. Het Congres-comité had het ge luk den bekenden Utrechtschen hoog leeraar Prof. Dr. Th. Ziehen bereid te vinden te spreken over de psychische en physische afwijkingen bij het kind tengevolge van alcoholgebruik. Naar wij vernemen zal Prof. Ziehen in het Duitsch spreken. Journalisten. De commissie uit den Nederland- schen Journalistenkring die, blijkens mededeeling in de laatste algemeene vergadering, door het bestuur in over eenstemming met het „Bureau Central des Associations de Presse is belast; met een onderzoek naar de sociale po sitie van den Nederlandschen Journa list, verzoekt allen journalisten, die wenken mochten willen geven omtrent de te stellen vragen, zulks zoo spoedig mogelijk te doen aan het adres van den voorzitter der commissie, den heer C„ H. Elout te Vogelenzang. Een veldslag. Tn. dp „AvondaLer"' Komt net volgen de bericht voor: „Gelijk in de meeste grensdorpen is ook hier de kermis vaak de aange wezen tijd, waarop oude veeten tus schen de bewoners, die aan gene en die aan deze zijde van den „paal" wonen, worden uitgevochten. Dit jaar was het bijzonder erg Op welke wijze de twist ontstond, zal het onderzoek moeten uitwijzen; volgens ééne lezing zouden eenige Bel gen twist hebben gemaakt met een kra mer en diens vrouw, waarna de rijks politie tusschen beide kwam. Dit gaf aanleiding tot het plan door een aan tal belhamels gemaakt om den rnaré- chausses de karabijnen te ontnemen en ze met hun eigen wapen uit Putte te verdrijven. Op een oogenblik dat deze zich be vonden in het koffiehuis „de Beurs van Antwerpen" waar ook de waarne mende burgemeester en de gemeente veldwachter waren, om gezamenlijk den toestand te bespreken, wer den de deuren opengerukt en viel een hagelbui van steenen de mannen der wet op het lichaam, terwijl een bende woestelingen binnenstormde. De gemeente-veldwachter kreeg een steen op het hoofd, viel neder en moest weg worden gebracht. Daarop vatten de heide maréchaus- sées en de rijksveldwachter Prinsen hunne karabijnen bij den loop om zich ruim baan te maken. Met geweld van kolfslagen moesten zij zich een door tocht banen, waarbij de waarnemen de burgemeester een steenworp op het hoofd kreeg en een ter plaatse, waar hij zijn ijzeren tabaksdoos bewaart, die geheel plat werd gegooid. Buiten gekomen en steeds met stee- nen gebombardeerd door een dichten hoop woestelingen, zagen de mannen tïer wet zich genoodzaakt tot verweer van hun schietgeweer gebruik te ma ken na alvorens de «wettige somma ties te hebben verricht. Twaalf scho ten werden gelost en verschillende ge troffenen zag men in de duisternis wegdragen, doch deze belette te onder scheiden of er dooden zijn gevallen, zooals het gerucht zegt. Ten slotte kwam de schrik in de door den drank benevelde hoofden der met een woeste razernij bezeten kerels en deinsden zij ai. Do kazerne der Belgische gendaa men, die misschien vijftig pas verwij derd is van de plaats, waar dit alles gebeurde, bleef gesloten: zij mogen al leen optreden wanneer hun dit schrif telijk verzocht wordt door den burge meester der gemeente waar zij noodig zijn: hier dien van Calmthout of Ca- pelle, die een uur ver weg wonen!" INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. als men, vertrouwende op zijn gezond gestel, zijn lichaam bovenmatigen ar beid laat doen, niet let op de waar schuwingen der veronachtzaamde na tuur, en het eenvoudig aan haar over laat het uit het spoor geraakte voertuig weder uit dén modderpoel te halen zonder haar daarbij te hulp te komen. Hoe wordt er tegen onze ademhalings organen gezondigd, die toch de gewich tigste werktuigen van het menschelijk lichaam zijn? Hoevelen zijn er, die zich verbeelden dat elke ongesteldheid van die deelen van het lichaam zich zelve weder herstelt. Maar als dan het weer standsvermogen dezer deelen verzwakt dan komt het zelfverwijt; veelal echter, te laat. Men zij liever wat te angstig en voorzichtig bij ongesteldheden der luchtwegen, zooals Heeschheid, Hard nekkige hoest, Luchtpijp- (Bronchi- aal-) en andere Katarrhen, Strotten hoofd-pijnen, Asthma, moeilijke Adem haling, Bloedhoest, Longkatarrh, Borstbenauwdheden, Longtopaandoe ningen, enz. en wende dadelijk het rechte middel aan. En dat rechte mid del is in al die gevallen, dlie slechts al tè dikwijls de voorloopers der Long- teering zijn, de onovertroffen Russi sche Knöterich-Borstthee van den heer Ernst Weidemann te Liebenburg a. H. Een brochure, door genoemden heer uitgegeven en die hij op aanvraag gra tis en franco verzendt, geeft eene nauw keurige beschrijving van het gebruik van de gevolgen van het gebruik van dezen Borstthee. Ten ednde den patiënten de waarlijk echte plant op gemakkelijke wijze te doen toekomen, verzendt de heer Ernst Weidemann den Knölerichlhee in pak jes 1. Op iedler pakje is een waar merk met de letters E. W. En dit merk, zoowel als de woorden ..Weideroanns Russischer Knöterich" zijn gepaten teerd en geregistreerd, zoodat men zich tegen waardelooze namaaksels kan verzekeren. Men weigere daarom ieder pakket zonder waarmerk en zonder den naam E. Weidemann. Er zijn ook na makers geweest, die, om bij het publiek vertrouwen op te wekken, en gedeelte van de brochure van Weidemann heb ben overgedrukt, waarmede zij nu hun voorgewenden Russïschen Knöterich aan den man willen brengen. Depot in Haarlem: Wed. W. Plaat- zerv. d. Huil, Jansstraat 28. YóTgens des IredendasgschM stand der wetenschap is Qdol proifondervindelijK het beste middel voor de verzorging ean mond en tanden, ^flacon fl. bo cent. des senator's gelaat ophij gevoel de zich tegenover deze eenvoudige lieden plotseling zoo klein en zijn gevoel van schaamte werd nog des te sterker toen John binnien trad en hem op beleefden, en eerbiedi gen toon verzocht hem naar zijn ?ader te mogen geleiden, die hem wachtte. John bracht hein naar de kamer waarin zich Langenbruch bevond en wiIdte.z'ichv.?^aJ!C2h" trekken d'e senator hield hem ech ter tegen en sprak op bewogen toon -Blijf John, ik heb niet al leen met je vader, maar ook mei jou te spreken. Beiden gingen naar binnen Lamprecht stond tegenover den man met wion hij lange jaren bevriend go woest was en kon zijn schrik over diens uiterlijk niet ver bergen Langen bruch was een grijsaard geworden. U vindt mij zeer veranderd, mijnheer Lamprecht, begon Lan genbruch, opstaande. Ik ben door alles wat ik doorleefd heb. sterk aangegrepen, maar uw zoon heeft immers hoop, dat ik spoedig Weer op zal knappen. Hij heeft zich voor mij een trouw vriend' betoond en hem en zijn vrouw ben ik dan ook veel dank schuldig. Hij sprak snel en eentonig, zoo als anders zijn manier niet was John begreep wel de reden hiervan; hij wilde zich zelf en Lamprecht het pijnlijke van het wederzien zoo gemakkelijk mogelijk maken. Lamprecht had zich intusschen hersteld, of liever zijn betere, ede le natuur had de overwinning be haald op zijn vooroordeelem, waar door zij zoo dikwijls in banden werd gelegd. Langenbruch's hand in die zijne nemend, antwoordde hij Zij hebben zich als betere.vrienden van je d'oen kennen d!an ik. Robert, kunt ge mij vergeven? Wol je mij nog zooals altijd' met jou aanspre ken Mag ik je hand drukken Wil je? vroeg Langenbruch, de hand van den senator slechts los in d'e zijne houdend. Zij is met bloed bevlekt. Niettegenstaande de uitspraak van d'e gezworenen is het mij alsof ik even als lady Macbeth van mij zelf moet zeggen; Al het water der zee is niet in staat u schoon te wasschen. Vader! riep John, die ter zij de was blijven staan, sniel op hem toetredend Spreek zoo nietUw hand is rein Hij bracht haar aan zijn lippen. En jij zegt mij dat John? O welk een weldaad doet gij mijdoor die woorden te spreken antwoord de Langenbruch, terwijl hij zijn aangenomen zoon met tranen in de oogen aanstaarde. Hij zegt dat, en ik ben. het vol komen met hem eens, viel hier de senator iin. Je hand, zoowel als je naam, is vlekkeloos. Robert, vergeef mij, dat ik ooit aan je heb kunnen twijfelen1, maar dit be zweer ik je, dat men mij nooit tot de overtuiging heeft kunnen bren gen, dat jiji uit hebzucht dien man zoudit hebben gedood. Ik dank je. Deze eenvoudige woorden troffen den senator diep hij gevoelde zeer scherp het verwijt, dat, misschien zonder dat het de bedoeling van Langenbruch was, daarin lag. Van zijn stoel opspringend riep hij uitJe dankt mij Dank heb ik niet verdiend!; ik had anders moeten handelen. Johm, kunt ge vergeven en vergeten wat ik je heb aangedaan? Houdt ge genoeg van Caecilie, om haar, na alles wat er geschied is, nog tot vrouw te ne men Ik vraag je dit uit naam van mijn vrouw en dochter. Hij wilde de hand van den jon gen man grijpen, doch deze stond half van hem afgekeerd, zwijgend, in hieftigen tweestrijd met zichzelf. Weiger je mij je hand? Ant woord je niet? sprak die senator en in den toon, waarop hij1 sprak, straalde beleedigde trots door. Was het niet "^noeg, dat hij hem zijn dochter aanbood? Hoe kon hij aar zelen, de hem aangeboden hand aan te nemen? Ook Langenbruch kwam het ge drag van zijn zoon vreemd voor. Waarom neemt gij de hand van Lamprecht niet aan? Ik weet im mers van Frits Herrijch, dat Cae cilie je trouw is gebleven, en jij... O, ik heb haar zoo liefriep d'e jonge man in een spontane op welling van hartstocht uit, maar ik kan, ik mag haar niet bezitten. Waarom niet? vroeg de sena tor verwondend, terwijl Langen bruch smartelijk getroffen, zucht te Dus je houd! toch mijn naam voor bezoedeld? Niet uw naam, vader 1 riep John wanhonend uit, maar maar, ik kan toch niet vergeten:, dat die and'ere mijn vader is, die gisten openlijk voor de geheele we reld gebrandmerkt werd Langenbruch deed een zwakke poging om te schertsen, door te zeg gen Dat is niet logisch gerede neerd, John, je hebt mij verzekerd, geen anderen vaden te willen heb ben dan mij, boe kunt ge voor de daden van anderen verantwoorde lijk zijn? Als mijn vriend Lam precht er goen aanstoot aan neemt, behoeft gij het ook niet ie doenhij heeft voorzeker ook deze omstandig heid in aanmerking genomen, vóór hij je zijn dochter aanbood'. Zeker, zekerriep de senator levendig uit. Hij verzweeg echter wijselijk, dat hij betreffende dit punt nog gisteravond een heftige gedachtenwissel'ing met zijn vrouw had gehad, en dat het hem slechts met behulp van Otto en Olivia ge lukt was haar toestemming te ver krijgen tot den heden door hem ge- dam.en stap. Ook verzweeg hij voor- loopig nog te zeggenwat er nog meer tusschen hem en zijn vrouw was overeengekomen daarmede hoopte hij ter gelegener tijd voor den dag te komenhij voegde ei' daarom slechts aan toeAls d'at al je bedenkingen zijn. John, sla dan toe. Hij hield den altijd nog aarzelen den John. de hand voor en toen deze haar na herhaaldën aandrang, van Langenbruch om toe te slaan,' aan nam, trok de senator hem naar zich toe en kuste hem op beide wangen. Mijn zoonmijn zoon riep hij op bewogen, toon uit, ik kon geen beteren vinden dan jij. En nu, voegde hij er op luchtigen toon aan toe, nu ga je met mij mee naar huis, of verlang je bovendien nog dat men je „de Bruidt bringet"*) zooals die spreuk in de Rathskeller'luidt Dan moest ik volgens die spreuk immers ook zingen en springen, antwoordde John op de scherts ingaand'e., en daarvoor is het hier toch zeker d'e plaats niet. Laat ons dus gaan en gij vader, geef mij uw zegen. Hij viel voor zijn vader op d'e knieën en Langen bruch legde zijn bleeke magere handen op zijn hoofd en bewoog langzaam de liDpen. Daarna sprak hij Laat mij nu alleen. De bruid brengt. (Slot volgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2