herstel, verbetering en exploitatie van de visscliershaven te IJmuiden een aanvulling met 105.0000. Morgen biervan meer. Binnenland. Vorstelijk begoe Woensdagmorgen toen de Groothertog van Saksen aan het station Apeldoorn arriveerde, waren tor begroeting op het perron aanwezig prins Hendrik; luitenant Hooft Graafland, adjudant; oaron Bentinck. eerste-stalmeester. als- aiede de burgemeester, allen in groot uniform. Het gevolg van den Hertog bestond uit vier hoofdofficieren in groot tenue. Een escorte van 100 huzaren van het eersto regiment te Deventer, onder commando van ritmeester Van Tien hoven. begeleidde de rijtuigen en stel de zich bij aankomst voor het Paleis op. De Hertog werd op het bordes be groet door de Koningin, waarna de standaardvlag vair den Gr-oothertog op het paleis werd geplaatst. Bij de opening van het Sanatorium Oranje-Nassau-Oord zal het vorstelijk echtpaar Zaterdag de reis maken van Apeldoorn per trein tot Arnhem en van daar per rijtuig. De boycot. De ..Tel." ontving Zaterdag voor de beweging tegen Engeland 100; het werd Maandag gevolgd door een ren teloos voorschot, ten bedrage van ƒ825. Voorts ontving liet blad nog 540.40 van verschillende giften. Uit verschil lende havenplaatsen komen berichten, dat de afgevaardigden der Holland- sche arbeiders aldaar met zeer gunstige resultaten werkzaam zijn. In vele plaatsen zijn comité's opgericht. De „Petit Bleu" meldt nog aangaan de de reis van de h.h. Barens en Clad- der, dat zij Woensdag te Antwerpen zijn aangekomen om dfe dokwerkers aldaar uit te noodigen zich bij het boy cotplan aan te sluiten ten einde den oorlog te doen ophouden. Zij zijn ontvangen door den heer Remesen, voorzitter van de Antwerp- sche dokwerkers. In de vergadering waren aanwezig de afgevaardigden der dokwerkers, scheepsverwerkers en metaalbewerkers. Op voorstel van den heer Van Hoo- veld is een motie van sympathie met de Boeren en adhaesie met het begin sel der beweging tot boycot aangeno men. De heer en Barens em Cladder gingen Donderdag naar O stemde en van daar naar Terneuzen en Vlissingen. Door het Uitvoerend Comité im zake den internationalen boycot van de Engelsche scheepvaart, te Amsterdam is een open brief gericht aan: Mr. Tom Mann, president der Inter nationale Transportwerkers-Federa tie te Londen; Mr. T. Chambers, secretaris der In ternationale Transportwerkers-Fede- ratie te Londen; Mr. Ben Tillet, genieraal-secretaris van d'e Dok-, Werf-, Rivier- en alge- meene Arbeiders-Vereeniging te Len den; Mr. J. Havelock Wilson, president der Zeelieden-vereenigmg „London"; Mr. James Sexton, generaal-secrela- ris der Nationale Vereeniging van Dok arbeiders in Groot-Brittannië en Ier land, hoofdzetel Liverpool; Mi-. W. Gorman, secretaris der Dok werkers te Bristol; Mr. T. Brett Davies, secretaris der Dokwerkers te Middlesborough. Eene in den Haag gevestigde veree niging zal eene serie voordrachten met lichtbeelden gaan houden in ons land, Duitschland en België. De helft van de opbrengst is voor de Boerenvrouwen en. kinderen, die andere helft voor den boycot. "Vaii den kellner. Zoowel ten huize van den koetsier Haneveld als van Schildknegt beeft de politie opnieuw een nauwgezette huiszoeking bewerkstelligd, waarbij zelfs de privaten zijn opgebroken, naar aanleiding van een. getuigenis dat in den bewusten nacht een der koetsiers op de kamer van Schildknegt bezig was met het nazien, van een portefeuille en het lezen van een zich daarin be vindenden brief. Ook lagen naast de portefeuille eenige prentbriefkaarten. Men weet dat de portefeuille Leg steeds vermist wordt. En der politie was reeds vroeger gebleken dat V. d. Kamp in zijn portefeuille een brief droeg, bestemd voor zijn aanstaande pn waarin hij haar berichtte op den l e- wusten Dinsdagavond 8 October ver hinderd te zijn gevolg te geven aan zijn voornemen om dien avond met haar door te brengen. In de „Scala" bemerkte hij eerst dat hij vergeten bad dien brief te posten, waarover bij nog zijn leedwezen te kennen gaf aan een vriend die hem vergezelde. Ook b eek, uit een onderzoek te Delft, dat v. d. Kamp zich op of kort vóór Dinsdag in sen boekwinkel voorzien heeft van ge ïllustreerde briefkaarten. De huiszoeking heeft echter tot geen resultaat geleid'. 't Hoofd verpletterd. Een schilder die Woensdagmiddag bezig was aan de brug over de Arne onder Arnernuideri, bleef, toen een schip door de brug moest, niettegen staande de waarschuwing der brug wachters, doorwerken. Hij raakte met het hoofd iusschen de brug bekneld, waardoor dit lichaamsdeel als het wa re verpletterd was. Het lijk van den man die te Zutphen woonachtig was, werd naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Als een gevolg der tentoonstelling der vereeniging „Oost en West" van bewerkt metaal, kreeg de vereeniging van H. M. de Koningin-Moeder de vraag of het mogelijk zou zijn voor Haar enkele gesmeed de en gegraveerde koperen voorwerpen van Java te doen komen. Aan dat verlangen is voldaan en uit eene door de vereeniging te Soe. rabaia aangekochte collectie heeft H. M. een keuze gedaan. Inbraak. Te Hilversum is Woensdagnacht eene poging tot inbraak gepleegd. On geveer te 12 uur bemerkten de twee dienstboden van den heer Havelaar, wonende in het Ministerpark, dat er aan de keukendeur werd gemorreld Bij onderzoek zag men niemand, zoo dat men dacht dat men zich vergist liad. Te ongeveer half twee echter werd het dochtertje dets huizes gewaar dat men nu aan de voordeur eene po ging deed en elk oogenblik een lucifer werd aangestoken om het werk bij te lichten. Zij riep hare moeder, die daarop de dienstboden wekte. Op hetzelfde oo genblik brak de ruit boven de straat deur, de inwonenden begaven zich nu op het balkon en riepen luide om hulp. Door het geschreeuw en het breken der ruit opmerkzaam gemaakt, spoed de «ie heer Helm van de daarnaast ge legen villa zich naar buiten. Op zijne komst kozen de inbrekers echter het hazenpad', zij schijnen zich flink be zeerd te hebben, diaar de stoep vóór de deur vol bloedvlekken was. Academische Examens. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het candidaats- examen in «ie scheikunde afgelegd door den heer N. J. van Suchtelen. De heer N. Schoorl die Woensdag pro moveerde verkreeg het praedicaat cum laude. Door den bliksem getroffen Bij een plotseling opgekomen on weer, dat kort maar hevig woedde boven Woensel, zijn d!e molenaar R. en zijn zoon door den bliksem getroffen. Beiden werden bewuste loos weggedragen. Spoedig was de vader weder bijgekomen. Zijn zoon leed' onduldbare pijnen. Beidie han den waren, tot de polsen wit. Noch tans. is ook hij nagenoeg weder hersteld. Te Winterswijk is bij de politie een telegram ontvangen, dat het rij wiel van den sedert 16 October ver misten graanhandelaar, den heer S., Woensdag 23 October in die Waal te Nijmegen is gevonden. De familie heeft honderd gulden uitgeloofd voor het vinden! van1 het lijk. Arbitrage Men weet dat. de Gevolmachtigden van de Zuid-Afrikaansclie Republie ken een. beroep hebben gedaan op het Permanente Hof van arbitrage. Thans wordt ons door vertegenwoor digers van de meest uiteenloopende religieuse richting een circulaire toe gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat eene poging zal worden gedaan de medewerking te krijgen van alle Chris telijke kerken. Eene vertaling van het adres wordt thans naar België, Duitschland, Frankrijk, Rusland, de Vereen. Sta ten van. Noord-Amerika, Zwitserland, enz. verzonden. In deze landen zijn correspondenten, die zich reeds heb ben bereid verklaard of werden aan gezocht, het te doen te eken en door ver tegenwoordigers van allerlei kerken n mannen van naam. en bet daarna, ten spoedigste ter kennisnemig aan de Rogeering van hun land te zenden. Rechtszaken. Revisie-aanvraag De Jongh. De indiening van het nieuw revi'sie- verzoek van ï)e Jongh, veroor«ieeld wegens moord op het knaapje Boo gaard, kan vermoedelijk binnen veer tien dagen verwacht, worden. Het op sporen van nieuwe bij\vijsmidd«den, in bet bijzonder betreffende de schoenen- maat van den veroordeelde, beeft den gemachtigde, mr. Troelstra. meer tijd gekost dan liij vermoedde. Deze heeft den vroeg eren militairen schoenma ken uitgevonden die voor De Jongh schoeisel vervaardigde. De maat daar van wijkt geheel af van de in het duin gevonden voetsporen. De Jongh's be wering omtrent eene verhouding tus- schen zijn gestorven zuster en Kets, die het feit zou gepleegd hebben, zou bevestiging vinden in een geschrift van bedoelde zuster aan den veroor deelde kort voor haar dood geschreven, maar niet verzonden. Van den door De Jongh aangewezen dader is geen spoor te ontdekken. In 1896 werd diens naam ambtshalve uit de Amsterdamsche be volkingsregisters geroyeerd. Hardrijderijen voor 't kan tongerecht. Het was Donderdag race-dag in het kantongerecht te 's-Gravenhage. Hard rijderijen met automobielen en fietsen hielden niet den scheidsrechter, maar den kantonrechter een tijdje bezig. Het eerst was men in de verbeelding getuige van een wedstrijd van auto mobielen in de Van den Borchstraat. Daar had in de eerste plaats de be diende van een handelaar in „Schnau- ferls" zóó hard gereden «lat een inspec teur van politie er zich mee bemoeide. De beklaagde begaf zich met den kan tonrechter en den inspecteur in een debat over het betrekkelijke van het begrip hard rijden, maar toen de in specteur verklaarde dat er gereden werd met den gang van een in vaart zijnde stoomtram, werd door den amb tenaar van het openbaar ministerie mr. Peperkamp, een boete van 5 niet te zwaar geacht Daarna verscheen de patroon zelf. Die had gereden met 'n mechanischen driewieler met het noodige gangetje. Deze beklaagde betoogde het onmoge lijke voor iemandl die niet in het voer tuig zat, om te kunnen zien of er hard geneden werd. Dat lijkt maar zoo op het oog meende hij volhouden de niet harder te hebben gereden don een paard dat een rijtuig voortrekt Nu, dan toch stellig als een ren paard, wierp de inspecteur in het mid den, want 't ging zóó snel dat het den ambtenaar niest mogelijk was het num mer te onderscheiden van het voertuig. Dat, renpaard-argumeait werd door het O. M. te baat genomen om te be- toogem dat als iemand met zulk een vaart op een paard door de straten reed, men den ruiter stellig voor krank zinnig zou hou«ien. Ook hier f 5 boete. Toen was men aan dis fiets-rennen genaderd. Een rechtsgeleerde reed zonder helder lichtgevendle lantaarn aan zijn fiets door de Heerenstraat te Voorburg. De veldwachter riep hem aan. De doctor juris verontschuldig- da zich dat zijn licht was uitgegaan, maar dat hij dra thuis was en... sprong weer op zijn kar, lustig doorrijdende. Dat vond de ambtenaar beneden cri- tiek van iemand die door zijn titel het voorbeeld moest geven van gehoor zaamheid van de wet, en daarom werd die maximum-boete gevorderd. Eindelijk kwam een geheel fietsers complot aan de orde. Een drietal had de Scheveningsche Boschj es uitgeko- zien tot wedstrijdterrein. Zij reden tel kenmale om het hardst en letten niet op de stem van den politiebeambte, die hen nariep. Een brigadier trok er op uit met een klein detachement agenten, die hij verdekt opstelde op verschillende pun ten van den weg langs welken de fiet sers gewoon waren hun prijskamp uit te vechten. Het trio kwam aan; d'e bri gadier waarschuwde, de heeren lach ten hem uit, maai"... eenige schreden verder lachten zij niet meer, want toen vielen zij in handen van den voorpost der verborgen brigade. Mr. Peperkamp, hulde brengende aan brigadier de Groot voor zijn op treden, vorderde tegen ieder 10. Doodslag-. De Utrecht-scbe rechtbank veroor deelde Gerard Vial, beklaagd1 van doodslag op den huzaar Seyffer9 in d' maand Juni jl. te Amersfoort gepleegd, tot 12 jaren gevangenisstraf. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Aan den heer Verslaggever. Laat ik U eens op de hoogte helpen van de zaak, want hoewel U zegt. 't bericht uit zeer vertrouwbare bron te hebben ontvangen, blijkt 't toch ten volle uit uw mededeeling, dat die bron niet vertrouwbaar is. De zaak moet zich volgens de groot ouders, waar beide kinderen thuis zijn, aldus hebben voorgedragen. Ongeveer zeven weken gelecten (niet do vorige week) heeft zich het oudste meisje bij een drogist vervoegd om een middel tegen wratten. Bedoelde drogist Heeft haar toen eenig vocht in een fleschje ter hand gesteld met de waarschuwing „Voorzichtig, enkel de wrat aanstippen met een penseeltje", en om alle narig heid te voorkomen heeft de drogist nog een étiketje, waarop vergift stond op 't fleschje geplakt- De grootvader verklaarde verder-, dat de schuld niet lag aan den drogist, doch aan zijne vrouw, die de gebruiks- aanw. geheel te buiten was gegaan, door den vinger geheel te omwinden met een in dat vocht gedoopte doek. Dat beide meisjes het middel hebben gekocht is ook onwaar. Het jongste meisje zei eerst, ook in den winkel te zijn geweest met haar zusje, doch later verklaarde zij zelf, dat zij buiten op haar zus had gewacht. Daar U zoo zeker schrijft, dat 't fleschje Salpeterzuur bevatte, blijkt 't, dat U meer weet als de geneesheer die t meisje- behandelde, wijl die genees heer mij zelf meedeelde, 't te vermoe den, omdat 't geel was en scherp bij tend. J Laat ik u alsnog zeggen, dat als de rechter iemand schuldig verklaart, dan nog lang niet altijd is bewezen, dat zoo lemond schuldig is, evenmin als vrij spraak onschuld bewijst, doch zooals u begint te schrijven, dat bedoelde per soon inderdaad Berkeveld is, dunkt mij, dat ik dan op die vrijspraak waar van U melding maakt, niet behoef te rekenen. Flink vindt ik het. wanneer U het mij bewijst, want 't gaat gemak kelijk genoeg iets te zeggen, doch min der makkelijk is 't te bewijzen. Flink vindt ik wanneer de rechter vrij spreekt. dat gij U dan bij uw woord houdt doch niet zooals U schrijft, dat gij dan uw woorden terugtrekt want daardoor bewijst U ten volle hoe onzeker u van uw zaak is. Zoo U geen vertrouwbaardei" bron kunt ymden (wat ik wel niet denk) om daaruit een antwoord te putten, zal ik de correspondentie van mijne zijde maar als afgeloopen beschouwen. BEREVELD. Drogist, Haarlem. Wij hebben den heer Berkeveld niet de gelegenheid willen onthouden zich nogmaals te verdedigen. Een debat tus- schen hem en onzen verslaggever zou echter geen resultaat hebben, aange zien de heer Berkeveld reeds vooraf zegt. dat zelfs een uitspraak van den rechter in zijne oogen niet beteekent. Dan houdt alle redeneering op. REDACTIE. Vervolg Stadsnieuws. Vrije- en orde-oeieningen Examen Vrije- en Ordjeoefeniinigenj der gymnastiek, 24 Oct. 1901. G'e- ■ex-anti neerd 6 candüdiajtem. Geslaagd; de heeren W. Croon, W. Emmetot, C. van Dajlfaen, adert, Amsterdam G. E. J. H. Delvaux, L. G. Eggimk em J. H. Smck, allen Haarlem. De jaarlijkschie wedstrijd om, het Kampioenschap van dien- Haarlem^ sohien Kegelbond) ztal dit jaar hier ter stede wordlen gehouden in' de maand1 November. Het departement Haarlem van de Nedlerl. Maatschappij fcer bevorde ring van. Nijverheid!, vergadert Maandag in het Nutsgebouw. De agenda bevat de volgende pun ten 1. Verslag van Afgevaardigden naar de AlgemVergadering. 2. Verkiezing van eew penning meester, wegens vertrek van dein heer W. J. Brender a Brandts. 3. Voordracht van' den heer R. P. J. Tuteiii Nolthenhis, van Haar lem onderwerp „De Industrie in Noord-Amerika." Door den architect W. P. Doeglas alhier is aanbesteed Het bouwien van een wiinkelhuis met 2 bovenwoningen^ benevens bergplaats, eveneens met bovenwo ning op een terrein aan het Bagijn h'of. Ingekomen waren 13 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn- de heer A. H. Siegers te Zandvoorl voor 9600. Sniierfabriek Holland. De heer A. van Rossum, voorzitter van het Haarlemsche departement der Ne-d. Maats, ter bevord. van Nijver heid, had aan leden van dit departe ment de gelegenheid aangeboden, om de suikerfabriek Holland te Halfweg, waarvan bij directeur is, in volle wer king te bezichtigen. In den regel ko men er voor dergelijke excursies een dozijn mensclien of zoo op. Nu was dat anders. Op 't perron waren, tus- schen een uur en half twee, de periode waarin de Hollandsche Spoor de vriendelijkheid! heeft twee treinen kort achter elkaar te Halfweg te laten stoppen, eenige tientallen belangstel lende industriéelen eai niet-iudustri- eelcn bij elkaar. Sommigen waren „er op gekleed", anderen minder erva- reu in 't fabriekswezen hadden zich ietwat feestelijk uitgedoscht. Dat we opzien verwekten te Halfweg kan niet beweerd worden. Er waren geen menschen voor en er was ook geen tijd, want als men met den eenen voet nog op 't stationsemplacement staat, heeft men bij wijze van spreken den anderen voet al voor de poort van de suikerfabriek. Daar wachtte ons de heer Van Ros sum al op en geleidde ons eerst naar de losplaats van de bieten. Daar lagen, in de ruime haven, ze ker wel honderd a honderdtwintig schepen, die uit de Haar.lemmermeer- en omliggende polders de suikerbieten kwamen aanvoeren, 't Lossen ge schiedt nog met menschenkracht, maar zoo snel en regelmatig dat het schijnlt, alsof de rnensch hier machine geworden is. Mannen, vrouwen, meis jes, stapelen de zakken vol, pootige mannen laden die op den nek en dra gen ze het terrein op. Daar vloeit snel in goten een warme stroom condensatxewater. dat uit de fabriek daarheen wordt gepompt. Flangsnijt met een behendigen ruk de stoere drager de bemodderde bieten uit den zak in het water, dat ze meevoert naar de fabriek. Komt er te groota aanvoer, dan wordt afgebeld en lossen de schepen hun vracht op het terrein zelf, waarop dan ook ree«ls metershooge bergen van suikerbieten verrezen. Huiselijk en gezellig zaten in een soort van open hutje eenige mannen suikerbieten uit de hand schoon te schrapen. Dat was voor het onderzoek van het suikergehalte. Straks zouden wc deze exemplaren in 't laboratorium terug zien, waar ze tot op 't hart ge kerfd en daarna onderzocht worden, want naar 't gehalte wordt de boer voor zijn beetwortelen betaald. Aan den kring van belangstellen«ien om hem heen vertelde de lieer Van Rossum, dat het gehalte dit jaar niet hoog is, een verschijnsel dei" natuur, waarvan de mensch geen verklaring wist te geven. In het warme water dat ze reinigt snellen intusschen «ie bieten hun on dergang en hun gedaanteverwisseling te gemóet. Een reuzenrad schept ze uit de goot op en laat ze voor dien stroom afdrijven naai" een transpor teur, die ze meevoert tot heel hoog in de fabriek. Hier kregen de bezoekers in de huisjasjes gelijk, want de sprin gende bieten lieten het, wanneer ze als 't ware naar hoven dartelden, den bezoekers duchtig om de ooren spatten. In twee groepen verdeeld, elk van een welwillenden uitlegger voorzien, reisden we nu de bieten achterna, zagen hoe ze daarboven in reepen worden gesneden, dan naar beneden dalen, en in een reeks van toestellen met wa ter worden overgoten, totdat er ten slotte een siroopachtige zelfstandig heid verschijnt, die in een ander lo kaal in centrifuges behandeld wordt, met een verdampingstoestel kennis maakt, tal van andere behandelingen ondergaat en ten slotte voor den dag komt als ruwe suiker, die in de raffi naderijen nog voor 't gebruik geschikt moet worden gemaakt. Dat er aan dte fabricage een laboratorium verbon den is, om uit het product dat zoo ver schillend kan wezen, het meest nuttig effect te halen, spreekt wel vanzelf. Wilden we hier een duidelijk beeld geven van de geheele fabricage dan zou een pagina van dit blad nauwe lijks voldoende wezen; de lezer zou er zich. zonder dat hij de toestellen ziet, moe/ilijk een helder denkbeeld) van kunnen maken, en, eerlijk gezegd,wij zouden er om dat te kunnen doen, zelf iets meer van moeten weten dan wat men opdoen kan in een vluchtig bezoek met een groot gezelschap, in een paar uur. Zooveel is zeker, dat de suikerfabri- cage een eigenaardig bedrijf mag ge noemd w>orden. In enkele weken moe ten de bieten zijn gerooid, naar de fa briek getransporteerd en verwerkt. Voor de vorst invalt moet al-les afge loopen zijn. Daarom schijnt het een gemakkelijk bedrijf, maar... het einde van de campagne is niet het einde van den arbeid van den fabrikant. Dan wordt alles uit ielkander genomen, schoongemaakt, gerepareerd, ver nieuwd. Er wordt gezonnen op toepas singen van nieuwe vindingen voor kolenbesparing, voor economischer vervoer, of groote uitbreiding mis schien. Zoodoende kan in lente en zo mer de suikerfabrikamt maar zelden op zijn lauweren rusten. Wie uit de soms overwarme fabrieks- lokalen een hap frissche lucht nemen wou, wandelde het terrein eens op cn keek naar het verschepen van den af val, die zijn bestemming ook nog krijgt: kalk, die voor bemesting dient en pulp, waarmee het jonge vee ge voed wordt. Totdat ten slotte de heer Van Ros sum de bezoekers recipieerde in zijn privé kantoor, waar men onder het gebruik van den morgendrank, hem hartelijk dank zei voor de gelegenheid om van nabij kennis te maken met de bijzonderheden van een interessant bedrijf. Vier uur negen vertrokken we' weer naar Haarlem. eon huwelijk Iusschen geboren Lü- beckcrs niet voor wettig hebben er kend als die ringen niet voor het door Arthur QueUinus van Ant werpen uit marnier gebeeldhouwde altaar gewisseld1 waren. En zoo was dan de groote Ma- riënkirche op dien 20sten Septem ber d'oor nieuwsgierigen en belang stellenden geheel gevuld. Ofschoon er geen uiitnoodigingen gedaan wa ren, bevonden zich toch de meeste senatoren met hun dames en andere aanzienlijke familie» der stad: in de kerk. vol belangstelling den kleinen bruiloftsstoet opwachtend. Vooraan hepen de tweelingen in het wit. gekleed, de donkeme haren m.et rozen getooid, bloemen strooi end voor de beide bruidsparen. Door de hooge beschilderde ven sters van het koor wierp de zon haar stralen in bonte kleurenpracht op de glanzend witte zijden kleed'e- ren der bruidjes, ze omstlraaldeai haar met myrten getooide, geslui erde kopjes, onhnld'an met hun rood en geel en blauw de in het zwart gekleedie jon go mannen en verleenden een bedriegelijken schijn van levenslust en jeugd aan den haar volgenden, nog nauwe-, lijks tot deze wereld behoorenden Langenbruch. Door senator Lam precht aan do eene door Gottfried' Herri ic-h aan de andere zijde ge steund. strompelde hij voort, ter wijl tegen alle traditie in, de beide moeders zusterlijk daarachter lie pen en Otto en Olivia den kleinen stoot sloten. De irouwrede, dia de geestelijke uitsprak was aangrij pend, maar met het oog op den toe stand van Langenbrucb, zeer kort. Langenbtruch hield zich echter flink en verzekerde de vrienden, die belangstellend naar zijn toestand informeerden, dat hij zich geheel wèl bevond). Doch het was slechts daarin vergiste zich niemand het laatste opflikkeren van, de le vensvlam, vóór zij voor goed' uit ging. Eenige dagen later blies hij, omgeven door zijn kinderen, zacht den laatste» adem, uit Zonder mor ren veterde hij zijn dierbare Ethel in het graf, zijn huis was besteld, hij wist zijn en haar kinderen goed verzorgd'. Het huis in do Louisastraat bleef ook verder d)e woning van de twee lingen Frits en Johanna hadden, den laatsten wensch huns vaders opvolgend daar hun nieuwe huis houd'ing begonnen en waren voor de weesjes een zorgvolle broeder en zuster eai ouders tegelijk. John en. Caeoiilie namen hun intrek in een prachtig huis in de omgeving van d'e Gedbelplatz, dat de senator voor hen liet inrichten. Eenige dagen ma het' overlijden van Lamgenbruch ontving John een langen brief uit Louisville waarin hem weaxl medegedeeld', dat een d"eel van de nalatenschap van Edu- ard Plehn, waaro- hij als diens zoon aanspraak had, voor hem ge reed la- Hij liet door Frits Henr- lich daa""" antwoorden, d!at hij van zijn aanspraken afzag. Jannes Plehn had' voor zijn terug reis naar Amerika nog eenmaal be proefd zich met John in verbinding te stellen, deze had hem echter be leefd maar beslist terug gewezen. Het was h'em onmogelijk den man de hand als broeder te rei km, die zich mocht het dan ook al zijn zonder te weten im welke verhou ding hij lot h'em stond' zoo zwaai' vergrepen had tegen hem, dliem John als zijn warein vadler eni Wel doener vereerd' had' en thans be treurde. Op het graf op het kleine kerk hof, waarin het stoffelijk omhulsel- van Eduard Plehn rustte, werd een eenvoudige gedenksteen geplaatst, die steeds onderhouden wordt doch nooit is er een bloemi of eein krans opgelegd'. Jaren zijn sedert Verloopen Gott fried Berrlieh en zijn vrouw zijn hoogbejaard' en gunnen hun vlijti ge banden de welverdiende rust de werkplaats is gesloten1, maai' zij woman nog in d'e Glockengiesser- straat en doen dagelijks hun wan delingen. Doch des Zondags hou den zij zich even. streng aan d'e traditie als senator Lamprecht em zijn vrouw, waar die drie jonge pa ren dvnieeren. De oude H'etnrlich's heeft mem, niettegenstaande alle moeite daartoe aangewend er niiet toe kunnen krijgen, aan het diner deel te nemenzij zitten des Zon dagsmiddags, evenals vroeger, nog aan het venster, maar wachtten nu niet meer op Frits alleen. De kan met chocolade moet steeds grooter. de vormkoek steedis om vangrijker gebakken Worden', want bij Frits en Johanna hebben zich Herniate en Josephine en met de ja ren nog een paar kleinle lekkerbek ken geveld', die zich den zoeten drank en de niet minder zoete koe ken recht goed laten smaken. Voor die kinderen van Gtto en John Lam precht want d'6 laatste heeft wer kelijk dezen naam aangenomen, is het echter een bijzondere gunst, als deze ook eens aan het bezoek bij de grootouders Herrlich mogen deelnemen. Zij beweren, dat er niets lekkerders is, dan de choco lade en de vormkoek van groot moeder Herrlich, tot stille ergernis van mevrouw Lamprecht Senior en tot stille genoegdoening van Oli via deze laten zich daarover ech ter niet uit. EINDE. Collecte „Alcmaria". De Donderdag hier ter stede gehou den collecte is met zeer gunstigen uit slag bekroond. Overal in alle wijken waar de dames kwamen toonden de inwoners grooite ingenomenheid met het plan om te helpen lenigen d'e groo te ellende in de vrouwen- en kinder kampen in Zuid Afrika; overal wer den de dames met de grootste welwil lendheid ontvangen én een ieder haastte zich een gift. hetzij groot of klein, op het altaar der liefde te offe ren. Nog nimmer is met zulk een groote mildheid gegeven als gisteren; rijk en arm, jong en oud wedijverde in het afstaan van hunne gaven. Vele en zeer aardige ontmoetingen hadden de dames. Zoo vernamen wij dat vele kinderen die dames achterna Kolden en onder het uiten van de woorden „dit is nog een gift van moe- dei* en deze is van mij" hunne spaar duitjes in de geldzakken wierpen. Ook bij het uitgaan der scholen toonde de jeugd haar sympathie met de collecte en kon men zien met welk eene groote offervaardigheid de kleinen hun pen- ninkske kwamen storten. Bij het uit gaan van de H. B. S. zongen de leer lingen het Transvaalsche Volkslied, daarbij niet nalatende met milde hand hunne gaven te offeren. Voorzeker «ie dames hebben hun liefdevol werk met goeden uitslag bekroond gezien. Zij, het moet dan ook gezegd worden, heb ben al hun krachten gegeven om de collecte zoo goed mogelijk /te doen sla gen. Zoo hadden zij zich o.a. ook bij den uitgang van het station en bij het uitgaan van het orgelconcert aan de Groote Kerk geposteerd en mochten zij het genoegen smaken daai" vele giften in ontvangst te nemen. Zoo vernamen wij dat een reiziger, die de dames aan het station vroeg, waar voor de collecte was, op hun antwoord „Voor de Boeren", vier rijksdaalders kt den zak wierp. Ook het personeel der verschillende vervoermiddelen toonde zich niet karig in het geven van bijdragen. Eeno welverdiende en zeer aardige waardeering van de verschillende dien sten door de dames van het comité en de collectrices verricht, ondervon den de dames na afloop der collecte in het Brongebouw, waar aan allen bij monde van den heer' Ds. Wempe, namens den heer Versélewel de Witt- Hamer, onder een woord van harte- lijken dank, een fraaie door de krijgs gevangenen op St. Helena vervaardig de pennehouder werd aangeboden; oorwaar een hoogst welkom geschenk ^.n tevens een aardig souvenir aan den dag van 24 October 1901. Nader vernemen w ij dat de opbrengst der collecte bedraagt 6096.795. "Voetbal. A. s. Zondag speelt H. F. C. II tegen Kennsmerland I voor de le klasse H. v. B. op het terrein aan de- Spanjaards laan onder Heemstede. Er is weinig kans voor Kennemerland om te win nen daar het verleden jaar zoo sterke. Unitas (zij dan ook onvolledig) van II. F. C. II reeds duchtig klop kreeg. Voor de 2e klasse H. V. B. spec-lt Ken nemerland II contra H. F. C. IV. Stukken van den Gemeente raad. B. en W. bieden den Raad aan het ontwerp eener verordening op het brandblusschen. De herziening dezer verordening wordt in hoofdzaak ver- eischt om haar te doen aanpassen aan de wijzigingen, die sinds de vaststel ling der bestaande verordening (in 1877) in de brandbluschmid'delen en de bediening ervan zijn gebracht. B. en W. stellen voor tot hoofd aan 6e Tusschens. te benoemen den heer P. C. Bouwmeester, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijne betrekking van hoofd der kostelooze school lett. B. B. en W. stellen voor het perceel Smedestraat 15roo<J (eig. B. J. Bouw meester) ongeschikt tot bewoning to verklaren. B. en W. stellen voor aan H. Koning vergunning te verleenen tot het ver bouwen van het perceel aan de Korte Zijlstraat, op meerdere hoogte dan 1 1/2 maal de breedte der aangren zende straat. B. en W. stellen voor de besluiten tot onbewoonbaarverklaring van, het perceel aan de Baljuwslaan no. 26; dat van het perceel aan den Oudenweg no. 1, in te trekken. Ten einde te kunnen voorzien in de vacature aan kostelooze school lett. B ontstaan door het eervol ontslag aan mej. A. C. P. van der Voort, bieden B. en W. de volgende voordracht aan: 1. mej. M. C. van der Voort, te Haar lem, jaarw. 550 (heeft reeds meer dan twee jaar klassikaal onderwijs gegeven): 2. mej. P. C. C. Nellissen, te Heemstede, jaarw. 600 (heeft reeds meer dan vier jaar klassikaal onder wijs gegeven); 3. mej. J. Hoe-ksema te Beverwijk, jaarw. f 550 (heeft reeds meer dan twee jaar klassikaal onder wijs gegeven). De heeren J. J. Groot, J. Hofland, F.- W. N. Hugenholtz Jr.. L. Modoo en W. L. Schram, overtuigd dat bij de thans gevolgde wijze van behandeling in zake het onbewoonbaar-verklaren van perceelen zeer dikwijls de bewo ners (niet-eigenaren) getroffen wordten, cn overtuigd dat art. 180 van de ge meentewet h. i. een andere wijze van optreden mogelijk maakt, stellen dien overeenkomstig voor art. 197 der Alg. Politie-verordening aldus te wijzigen: le alinea behouden.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2