JAPANSCHE j Van alle tijden. Voor alle tijden. SCHAAKSPEL Prijsraadsel. raad niet beter kou kunnen opvol gen dandoor een maand in Ber lijn door te brengen. Processen van langen duur. In de Fransche gerechtshoven zij" processen gevoerd, die een waren Me- thusalemsleeftijd op sleeptouw zijn ge houden. Een proces door de graaf De Revers in 1210 tegen de inwoners van Donzy begonnen, heeft geduurd tot 1842, dus 632. Een tweede, door de bewoners van Cainpon tegen die van Baguères in 1254 begonnen, werd ge rekt tot 1892, dus 638 jaar. Een derde proces, dat ook in 1254 door de ruzie makers van Canipon tegen vier dor pen in Aneau gevoerd werd, is nog niet afgeloopen, en zelfs na bijna zes- en een halve eeuw geduurd te hebben, in vollen gang. Alle drie waren om een onbeteekenend recht op bosch en weide. schijnsel de volgende: ijzer en zink vormen, onderling verbonden, een kort gesloten galvanisch element, welks werking roest door onttrekking van zuurstof weder in ijzer verandert, hetgeen zoo voortgaat, tot er geen spoor van roest meer is overgebleven. Het komt er hierbij vooral op aan, een goed geleidend en innig contact tusschen de beide metalen te bewer ken. Daarvoor is het beste rondom bet voorwerp, dat gereinigd moet wor den. een ijzerdraad te wikkelen, dien men daarna aan het zink bevestigt. Reddingsladder Een doebnatige reddingsladder is op het plaatje afgebeeld in den stand, waarin zij verkeert, wanneer zij niet gebruikt wordt. Is de ladder noodig bij brand, dan behoeven alleen de ba ken over de vensterbank, of een vast steunpunt aan het raam te worden ge worpen en onmiddellijk ontrolt zich de ladder, gereed voor bet gebruik. Een ladder van 20 sporten is 6 meter lang en weegt slechts 10 kilogram. Zij is vervaardigd van staal en bezit een draagvermogen van 250 kilogram. De breedte van iederen sport is 30 centi meter. Geschiedenis van Engeland in ÏOO woorden- Engeland, oudtijds Brittannië, achtereenvolgens door Romeinen. Saksen, Denen en eindelijk door de Noormannen veroverd, werd daar na een gevestigd Rijk. Na het leen stelsel bevorderde die opkomst van den burgerstand de vrijheden des volks gedurende de oorlogen van de Rozen, d'e Hervorming en het tijdperk van Elisabeth, roemrijk door het genie van Shakespeare en hare machtige vloot. Op de Schot- sche Unie, en verscheidene opstan den en omwentelingen, volgden die Hanoversche troonsbeklimming en d'e vereeniging met Ierland. Kolo niën., handel en zeevaart zijn sterk vooruitgegaan, ondanks het verlies onzer Amerikaansche bezittingen en de Fransche oorlogen. Door trapsgewijze hervorming is onder Victoria een uitmuntende constitu tie verkregen. Tegen roest. Om roest te verwijderen, bestaat een eenvoudig en schijnbaar zonderling middel. Men hecht een stuk zink aan het voorwerp, dat men wil schoonma ken, en dan beide even in met zwa- verzuur dompelt, aangezuurd water. Deze onderdompeling moet voortdu ren. tot alle roest geheel verdwenen is, waartoe, naar gelang van de dikte der roestlaag, een tijd noodig is van twee tot acht dagen. De gang van zaken is bij dit ver- (Bij de plaatjes). Japan is het land van de dwergboo- men. Dezer dagen werd. op een verkoo- ping te Londen een uitgezochte col lecte dezer boomen verkocht, van eeni- ge exemplaren geven wij hierbij af beeldingen. Een der planten was geleid in den vorm van een bol, een andere bad de gedaante van een ring een derde bad de gedaante van een kleine aap. Een dwerg-jeneverbessen- struik van S5-jarigen ouderdom was slechts 2-3 duim hoog. Andere boomen waren gekweekt in de vormen van een Chineesche jonk, een flesch, een ooievaar. Deze laatste droeg aan sommige takken roode, aan andere groene bladeren. Ook waren er dwergceders van 120 en 150 jaar oud. die slechts 2 voet hoog waren. hebben, en dan zijn zij beiden volko men vrij om met een ander te trou wen. De beroemde wiskundige, Sonia Kovalevski, wier autobiographie ee- nige jaren geleden zeer de aandacht trok, ging zulk een huwelijk aan mei een student, dien zij voor de eerste maal zag en die later haar echtgenoot werd. De opvoeding der vrouwen in Rus land heeft een grooter hoogte bereikt dan in de meeste overige Europesche Staten, hetgeen voornamelijk is toe te schrijven aan de volhardende po gingen van de Russische vrouwen zel- ven, In 1886 hadden zij reeds aan vier universiteiten colleges voor vrouwen weten te verkrijgen, met 1442 studen ten, en talrijke andere scholen. Er zijn in Rusland 700 vrouwelijke doctore, van wie bijna de helft in den Staats dienst zijn geplaatst. Zonderlinge aanwending van geschenken. Eene Japansche bruid laat al de bruidsgeschenken, die zij gekregen heeft, achter voor hare ouders, als PUZZLE. ,,En", viel het water hier in de re de, „wat mij aangaat, is het ook ieer gemakkelijk. Zoodra gij in de vlakte een klein groen spruitje ziet. trekt het er uit, daaronder ben ik." „Een klein rookwolkje, dat ten aemel stijgt, kondigt u mijne komst aar. sprak het vuur. De eer alleen zei niets. Zij stond treurig te kijken en de tra nen kwamen haar in de oogen. schadeloosstelling voor de moeite en| Welnu". vroegen allen aan de rer, kosten, die hare opvoeding veroor- gjj alleen zegt nie)s; wUt gij .,5et zaakt heeft. meer met ons samen zijn. Vertel ons dan toch waar en hoe wij u terug kun nen vinden en waaraan wij u zullen Mohammedaansch oordoel over statistiek. Een Engelschman. van rang schreef eens aan een Mohamme daansch ambtenaar, dien hij kende, om hem eenige statistieke opgaven van die bevolking dier stad, waar hij zijn verblijf hield, te verzoeken Het antwoord daarop luidde als volgt „Mijn doorluchtige vriend, c vreugde mijns levens Datgene waar gij om vraagt, is moeilijk I, beantwoorden, en buitendien is het nutteloos, al deed ik het. Hoewel ik mijn leven lang in deze stad woon, heb ik nooit de hui:- ge teld of naar het aantal inwoners onderzochtwaarmede de een zijn muilezel belast en de ander zijn schip bevracht, gaat mij niets aan. De vroegere geschiedenis van de stad, en hoeveel vuilheid en ver warring hier misschien geheerscht hebben, voordat het zwaard van den Islam de ongeloovigen ver dreef. weet Allah alleen. Het is doel loos daarnaar te onderzoeken. O, mijne ziel, o, mijn lam, vraag niet naar dingen, die u volstrekt niet aangaan. Gij komt bij ons, en wij heeten u welkom. Vrede zij met u Verplichte huwelijken voor vrouwelijke studenten. In Rusland eischt de etiquette, dat een meisje, dat zich als student aan een universiteit laat inschrijven, ge trouwd zij. Om nu hieraan te voldoen, gaat zij een burgerlijk huwelijk aan met een mannelijken student, dien zij waarschijnlijk nooit van te voren ge zien heeft. Zulk een huwelijk is vol maakt wettig, hoewel het vaak ge beurt, dat de eclitgenooten na de hu welijksvoltrekking elkaar niet meer ontmoeten. Aan den anderen kant kun nen zij, wanneer zij elkander lief heb ben gekregen, hun leven lang gehuwd blijven. Is dit evenwel niet het geval, dan kan het huwelijk ontbonden wor den,zoodra zij hunne studiën volbracht Voordeelig niezen. Een Minister-portefeuiille is niet altijd moeilijk te bekomen. Ten tijde van Koningin Isabella vooral ging het in Spanje nog al gemakkelijk. Er wordt o. a. verhaald, hoe in die da gen iemand Minister is geworden door te niezen. De heer X kwam op zekeren dag een ouden vriend, een aanzienlijk staatsambtenaal", bezoeken en werd ontvangen met de woorden: „Beste vriend, neem mij niet kwalijk, maar ik moet terstond uitgaan. Ga mee, als gij niets ander» hebt." „Waarheen?" vroeg de bezoeker. „Ik ben in het Paleis ontboden, om den Ministerraad bij te wonen." De heer X ging mede, en terwijl zijn vriend naar de Koningin werd ge bracht, wachtte hij in een voorver trek.' De beraadslagingen duurden gerui- men tijd. Er moest een nieuw Kabinet worden gevormd. Maar al ging het daar warm toe, in de wachtkamer was het kil en tochtig en de heer X gevoelde, dat hij kou vatte. Hij hoorde in de kamer der Konin gin de vragen stellen, wie minister van Oorlog, van Justitie, van Finan ciën zou zijn, en toen men na langdu rige discussies het daarover eens was, hoorde hij de stem der koningin zeggen „Nu moeten wij nog een Minister van Koloniën hebben. Wien kunnen wij daarvoor nemen? Maar geen der aanwezigen wist een geschikten per soon te noemen. Daar klonk opeens in de aangren zende kamer een luid genies. „Wie niest er zoo hier naast?" vroeg Isabella. „Het is de heer X." antwoordde de vriend van den wachtenden man. „Die zou juist geschikt zijn voor Minister van Koloniën" zei de Koningin De heer X werd binnengeroepen en weldra was hij benoemd tot Minister van Koloniën, welk ambt hij door zijn niezen had verworven. herkeamen." „Mij**, antwoordde zij, ernstig, ter wijl zij het hoofd schuddie. „Helaas, mijne lieve vrienden, als wij elkandev verlaten, is de scheiding voor eeuwig. Want wie mij eens verloren heeft, vindt me nooit terug." De Cliineezen en de Latijn-,- sche letters. - - 3 Terwijl de Japanners alle moeite doen" zichdebeschaving van~hët Wes ten meester te maken en zich meer^n meer bedienen van Latijnsche letter typen, blijven de Chineezen koppig achterwege. Een Chineesche prins, welke onlangs in Duitschland vertoefde, sprak tijdens een intervieuw aldus„Wat u me daar vertelt over het groote nut der Latijnsche karakters, klinkt heel mooi, maar ik en mijne landlieden houden er een tegenovergestelde opinie op na- Zie nu eens zoo'n letter aan! Wat beduidt liij Wat denkt u bij een g? Niets, niet waar? Eerst in verbinding met andere typen wordt een woord gevormd. Waarom heeft de g boven een punt, waarom van onderen een staart? U weet dit niet en toch beveelt gij uw letterteekens aan. U zult begrij pen, dat er gewichtiger gronden moe ten bestaan om ons te overtuigen, dat deze teekens nuttig en praktisch zijn. Hoeveel letters moetgij al niet gebruiken om tot een woerd te gera ken! Neen, dan prijs ik het Chinee sche schrift, elk woordbeeld beduidt daar steeds dezelfde zaak. Vergissingen kunnen bij ons in het geheel niet voorkomen; valsche geschriften zijn bij ons geheel en al uitgesloten. Dat het Chineesch de ware manier is om te schrijven, bewijst het feit, dat er meer menschen Chineesche teekens schrijven dan Latijnscne". Wat moet men van zóó'n redenatie zeggen Mijn Land,- Mijn Volk, Mijn Taal. Ik min mijn land, ilc min mijn volk, Ik min mijn eigen taal. Zij zijn mij dierbaar, heilig, schoon, Waar ook mijn voet mag dwaal. Ik zeg niet dat er op onz' aard, Geen schooner land kan zijn, I Of dat geen ed'ler grooter volk Bestaan kan dan het mijn. Ik zeg niet, dat geen and're taal Ook schoone klanken heeft, Of zelfs een rijker woordenschat Dan mij de mijne geeft! Maar 'k min mijn eigen land alleen, Omdat 't mijn eigen is. Omdat ik op een vreemden grond Mijn eigen land zal mis. Wij zijn gebonden aan elka&r! Ons draagt dezelfde grond. En die met onrecht u vertrapt, Slaat ook mijn hart een wond. U ook mijn taal, mijn moedertaal! Verruil ik voor geen schat! Hij, die het doet, heeft zeker nooit Zijn moeder lief gehad. Bespot dan nooit uw eigen taal Mijn volk, of laat niet toe Zoolang gij u verzetten kunt, Dat het een ander doe. O, zeg met mij, ik min mijn land, Ik min mijn volk en taai! Zij blijven dierbaar aan mijn hart, Waar ooit mijn voet mag dwaal. Mki.t I. Brink. 1) (in „INeerlandia "T *- - -- -y -* 1) Melt i. Brink is een van de trouwste Hollandseli-Kapenaars, ongeveer zestig jaar, werKzaam aan liet kadaster. Hij woont te Kaapstad. ;V;j Zonder de medewerking van zijne vrouw zal het een man nooit voor spoedig kunnen gaan. Wanneer zij daarentegen hem bijstaat in zijn stre ven, of zijn arheid beloont met een liefdevollen glimlach, zal hij vol ver trouwen zijne bezigheden waarnemen, moeilijkheden overwinnen en gevaar trotseeren. zoo hij slechts weet, dat hij zijne krachten niet tevergeefs inspant, maar dat zijn werk door zijne vróuw zal worden gewaardeerd. Zorg en te leurstelling ondervindt iedere man, en slechts half toegerust voor de reis door het leven is hij, die alleen voor zijne uren van geluk eene deelgenoote vindt, terwijl hij voor zijne maanden van duisternis en jammer geen mede gevoel te verwachten heeft. Het water, het vuur, de wind en de eer. (Legende.) Het water, het vuur, de wind en de eer reisden te zamen. Het waren vier goede vrienden; vroo- lijk gingen zij voorwaarts, rekenden niet, hadden geen verdriet, maar veel genoegen. Maar op zekeren dag moesten zij scheiden. En die scheiding bedroefde hen allen- Een ieder zou zijns weegs gaan, niet wetende of hij ooit de anderen zou te rugzien, toen de wind hen staande hield en sprak: „Wacht eens, vrienden, zoo kunnen wij niet van elkander gaan. Als men elkander zoo goed verstaat, wil men elkander terugzien! Laten wij dus een plaals van bijeenkomst bepalen, op dat wij nog eens. zoo vroolijk als nu. de reis om de wereld over kunnen doen. Wanneer wij den lust daartoe gevoelen, waar en hoe zullen wij el kaar dan terugvinden? Wat mij aan gaat. niets is gemakkelijker. Zoodra gij de takken der lange witte populie ren ziet beven, zegt dan: daar, is de wind." Waar is de kunstrijder? EEN WOORD. Zie je die dame daar, dat is mijn vroegere verloofde! Om een enkel woord is er niets van gekomen toen! Hoe is dat mogelijk? Nu, toen ik haar vroeg, of zij met mij trouwen wilde, zeide zij ..neen" in plaats van „ja!" AFGEWEZEN. Dame (tot landlooper): .Waarom ga je niet liever werken? Weet je niet, dat een rollende steen geen mos vergaart?" Landlooper: „Met je welnemen, juf frouw: maar wat zou iemand als ik nu ook aan mos hebben?" DANKBAAR. Oom: Nu .neefje, daar heb je dan de tweehonderd gulden, waar je zoo verlegen om bent!" Neefje (jong advocaat): Wel, oompje, duizendmaal dank, hoor. En als ik ooit eens in de gelegenheid kom om u te verdedigen, een geval van verdenking van moord met berooving b. v.. dan zal niets mij aangenamer zijn!" RADICAAL. Man: „Waarom schreeuwt Wimpje £no? Vrouw: „Omdat hij met- mijn mof wil spelen en daar heb ik geen zin in, j want hij plukt er al het haar af!" Man: „O, dat kan je hem wel aflee- ren: geef hem de kat!" PROBLEEM No. 24. Zwart. Uit den Moppentrommel. Concurrentie. De Amerikanen, die alle markten der wereld trachten te veroveren, beginnen thans ook_te^ concurreeren op drukkerij-gebied. Tegenwoordig wordt er voor Londjnsche handels huizen drukwerk, voornamelijk cata logussen, vervaardigd door Ameri kaansche firma's en wel tegen veel lagere prijzen dan in Engeland worden berekend. WAT ER ONDER STOND. Hij (op de schilderijententoonstel ling): Jongens.dat lijkt een teeder paartje! Wat zou dat voorstellen? Zij: Nu, dat is nog algemakkelijk te zien. Hij heeft- haar juist gevraagd en zij heeft hem aangenomen! Erg lief! Hoe heeft de schilder het ge noemd? Hij: „Verkocht" staat hier op dat kaartje! OOK EEN PAEDAGOOG. „Wie is die mijnheer daar in sport- kostuum?" „O, die geeft les op de wielerbaan-" „Zoo, dus een velocipaedagoog-" DE BASIS. Onderwijzer: „Dus jongens, wat be- teekenthet woord g-r-o-n-d? Jij, Jantje!' Jantje: „Ik weet het niet, Meester!" Onderwijzer. „Jij niet? En je vader heeft nog wel pas een paar huizen la ten zetten! Waar bouwt hij die dan op?" „Jantje: „Op hypotheek. Meester!" PIëTEIT. „Heeft u geen portret van uw over leden man?" „Neen maar daarom ben ik her trouwd met zijn broer, die sprekend op hem gelijkt!" Wit speelt en geeft in drie zetten mat. - H Oplossingen worden vóór 4 Nov. ingewacht aan het adres van den redacteur dezer rubriek, Jhr. A. E. VAN FOREEST, Atjehstraat 134 te 's-Gravenhage. 'V-.'MJI Oplossing van Probleem No. 22. 1 Dc4, Kg4, 2 De2|, Kfó, 3 Df3 Kh3, 3 Dh5 dc4: of d4, 2 Kf3, onverscli:, 3 g4 de4: 2 Deöf, Kg5, 3 Dg6 R speelt, 2Pd6f, K speelt, 3 Dh4 - ■- Goede oplossingen ontvangen van W. v. B. Jr. en A. v. V. te Haarlem, en L. J. R. te Zaandam. De oplossing van ons vorig prijs raadsel is HALLETJES. De onderdeelen zijn jas„ beet, aal en de letter 1. Ingekomen waren 297 goede oplos singen. Bij loting werd als winner aangewezen de heer J. ZWART, Sout- ananstraat 20, alhier, voor wien de prijs Maandag a.s. tusschen 2 en 3 uur n.m. aan ons bureau Kampersin gel 70 ter beschikking ligt. Ons nieuwe prijsraadsel luidt als volgt: Mijn geheel bestaat uit 17 letters en is een welbekende liedertafel hier ter stede. Rotterdam is gelegen aan de 7, 2, 3,8. De 9, 2, 15, 12 is een schoon en nut tig vermaak. Met een 17,10,11, 12 vat men gloeien de kolen of turven aan. Als ergens alles overhoop ligt noemt men dat een 4, 16, 7, 7, 6, 5. Met den 1, 6, 11, 13, 14, 5 mag men zonder acte visschen. Oplossingen worden ingewacht tot en met Woensdag a.s. Als prijs loven wij uit een INKTKOKER.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8