EEIHALYE WEEK Tweede Blad, Visschershaven te IJmuiden. behoorende bij „Haarlems Dagblad" van Maandag 28 October 1901. No. 5623 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgck. bij KonBesluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim G50 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar. zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie be draagt slechts ƒ2.50, terwijl de voor- deelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de nee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter. Spaarne 94. welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 h be rekend. Bankiers der vereeniging zpn ,ae heeren Laane van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aa «het bureau der ver- eeniging. 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is I-I.IT. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma s m Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Informatien naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatien en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar verstrekt. In Augustus en September zijn 49 vorderingen tot een bedrag van jTzozu.^o betaald, 12 vorderingen worden al- betaald; 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 djent het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard te blijven. H.II. Leden worden er op attent ge maakt. dat pretentiën. buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld. tenzii wto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der vereentging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewcnschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11—12 uur v.m de overige dagen van 34 n.m, .Men wordt geraden niet te leveren aan D. Teeuwen, Brouwersvaart 801c, voordat men heeft geïnformeerd aan het Bureau. Wes'GSiSgescisaQiS&niSm De Morning. Post", ,de Stan dard", d'e „Times", de „Dai ly Telegraph" en de „Daily Express" over het ontslag van Sir Redv.ers Butler. Terwijl wij dit schrijven (Vrijdag) is van Ret oorlogsterrelLn nog steeds weinig belangrijks vernomen. De berichten bepalen zich tot de op somming van ©enige kleine gevechten, onbeduidende voorvallen, terwijl de Britsclie bladen, uit gebrek aan beter ellenlange beschouwingen bevatten over het ontslag van Sir Redvers Bul- Ier. Reeds gaven wij de meening van enkele persorganen. Sommige artikelen willen we nu wat uitvoeriger behandelen, te meer daar inderdaad de ongenade vanBuller een feit is van groote beteekenis, dat voor de. regeering ernstige gevolgen kan hebben, al durven'de meeste bladen ook het gouvernement niet af te vallen. De „Morning Post" is verbazend lauw in hare uitingen. Zij houdt een vervelend betoog over de militaire tucht en probeert het publiek op de mouw te spelden, dat ze werkelijk van meening is, dat de redevoering van Bul Ier op 16 October de oorzaak is van liet onlslag. Docb het blad houdt het niet lang vol en laat- spoedig door schemeren wat er achter zit door lang en breed 's mans onbekwaamheid en ongeschiktheid aan te toonen. Einde lijk komt de „Morning Post" met de volgende vermakelijke onzin uit den lioek: „Wij, de couranten, hebben sir Red- vers Bnller's benoeming tot chef van dat legercorps afgekeurd, op grond van Buller's gebleken onbekwaamheid in Natal, docli die afkeuring trof niet Bulier, maar den minister die hein tot corpscommandant benoemde. Hij mocht er dus zelf niet op antwoorden". De „Standard" betreurt het, dat de zaken zoo geloopen zijn, doch is van oordeel, dat het ontslag onvermijdelijk was. De redevoering in Westminster, toonde, dat Buller's geestelijk even wicht van den generaal verstoord is, hij heeft daar met opzet getoond dat hij niet geschikt was voor zijn com mando. 1-Iet blad geeft, toe dat, als Buller fouten voor Ladysmith gemaakt heeft, klaarblijkelijk zijn chefs niet zoo oor- deelen, wijl ze hem benoemden tot commandant van het eerste legercorps doch beweert dan in één adem, dat Buller zelf niet had mogen betoogen, dat hij geen. fouten gemaakt had, die hem voor dat commandement onge schikt maakten. De „Standard" keurt 's mans ont slag goed'ter grootere eere der militai re discipline, doch vervolgt dan haar betoog met de bewering dat dJie chefs het mis hadden. De „Times" deelt mede, dat Buller de gelegenheid, was gegeven zijn ont slag te vragen, doch dat deze gewei gerd had. Het blad noemt dit gebrek aan tacht. Daarna zet de „Times" uiteen, welke bekwaamheden .Buller in een lan ge militaire loopbaan heeft aan den dag gelegd1, welk een belangrijke rol hij gespeeld heeft, hoeveel succes hij had, om dan pardoes te verklaren, dat die ééne toespraak bewijst hoe de man zijn roem overleefd heeft. Ten slotte zegt het blad, te hopen dat Buller er in moge slagen zich voortaan waardi ger te gedragen. De „Daily Telegraph" zegt dat Co- lenso het hem niet kan gedaan heb ben, wijl achtereenvolgens lord Lans- do wne en. St. John Brodrick, lord; Wol- seley en lord Roberts, die alle details weten, Buller na Colenso handhaaf den en hem tot corpschef benoemden. Maar hij had niet mogen praten, hoe vinnig hij er toe getart werd. Hij had zich moeten bepalen tot de zeer juiste en welverdiende afstraffing van de schrijftafel-strategen en andere on bekwame critici. Doch hij bepaalde zich ongelukkig niet daartoe en praat te als soldaat tegen soldaten in mate- looze taal. In de „Daily Express" wordt een aar dige opmerking geplaatst aan het adres van lord Roberts. Het blad) be weert, dat deze van het oorlogsterrein is teruggekeerd vóórdat de oorlog be ëindigd heette, het aan anderen over latende dien tot een einde te brengen; daarvoor kreeg hij een reusachtige; be looning, en hij zou 't dus moeten zijn, die moest kunnen waardeereni wat er kentelijkheid was. Wij blijven er bij, dat het ontslag van Buller een zeer ondiplomatieke handelwijze is van de Britsche regee ring en vooral den minister van oorlog St. John Brodaïck nog leelijk kan op breken. Stadsnieuws Stukken van den Gemeente raad. (VervolgBegrooting). Bij post 90 werd in de eerste afdee- ling de wensch geopperd dat aan den Raad een staat zal worden overgelegd van die straten en pleinen, welke voor bestrating of herbestrating in aanmer king komen. Ook in de tweede afdeeling werd al dus geoordeeld, &cl daar meenden an dere leden, dat de toestand in de zoo genaamde achterbuurten in den laat- sten tijd zooveel beter is geworden. Bij post 93 wenscht in de eerste af deeling een der leden de kwestie van de te vervangen brug over de Bakenes- sergracht in den raad te zien gebracht. Men was in deze afdeeling voorts algemeen overtuigd van de wensche- lijkheid der uitbreiding van het aantal drinkfonteinen. In d:e eerste afdeeling en in de tweede liseft post 98, onderhoud van begraaf plaatsen, een punt van bespreking uit gemaakt. In de eerste afdeeling werd 't fooien stelsel afgekeurd en de wensch geuit, dat het loon voor de werklieden worde bepaald op 0.18 per uur. De wensche- lijkheid werd betoogd, dat een tarief wordt vastgesteld voor het onderhoud d'er graven van gemeentewege, waar door dit onderhoud niet meer te wen- schen zal overlaten, en het fooienstel sel verdwijnen, terwijl van andere zij de gemeend werd. dat het fooienstel sel zal blijven bestaan, en dientenge- volge het onderhoud, der graven door liet invoeren van een tarief voor de ingezetenen duurder zal worden. De besprekingen iu de tweede afdee ling waren van denzelfden aard. In de eerste afdeeling werd bij post 128 door verschillende leden gewezen op de dringende noodzakelijkheid om de inrichting van school D te verbe teren. 'ost 148 is in de eerste en tweede afdeeling besproken. Iu de eerste werd gevraagd om inlichtingen hoe de tel ken jare toegestane som van 200 voor meubilair besteed wordt, en in de tweede werd de wenschelijklie.id van reorganisatie uilgesproken, zóó dat de bibliotheek meer voor algemeen ge bruik dienstig zou zijn en niet alleen „geschiedenis" bevatten. Bij post 153 subsidie ambachts school en vaktesekenschool Werd door eenige leden in de eerste, af deeling d'e voorgestelde subsidie te hoog geacht in verhouding tot die bijdragen door Rijk en Provincie geschonken, en ook in d:e derdie af deeling had een lid bezwaar de subsidie ambachtsschool te verhoo- gen mot hot voorgestelde bedrag. De tweedie afdeeling heeft voorts inzake uitgaven nog de wensche- lijkheid uitgesproken dat de bevor dering der ambtenaren ter gemeen te-secretarie zou plaats hebben naar anciënniteit, dat het smidswerk aan de bouw der gemeente-lichtfa brieken genomen (in de 3e afdeo- worden genomen, (in de 3e afdee ling de stookgereedschappen)dat dfe plantsoenwachters een minimum loon zouden ontvangen van 18 ct. per uurdat er in den zomer niet gebaggerd zou worden dat het aan te schaffen rijwiel voor die politie te duur isdat bij de benoeming vain een nieuwen hoofdopzichter gemieeujlef-rei wiging het salaris zou worden teruggebracht op 12 a f 1300 en bij het mindere personeel invoering van minima van 18 ot. 23 ct. pier uurgeklaagd werd over den slechten toestand der schollen op de Gedempte Oude Gracht en Beeksteeg de vergoeding van f 500 voor wonimghuur aan schoolhoof den; werd door een Lid' te hoog ge acht bij den kosten van, sohoolbi- blio'theke werd door een Lid gewe zen op het bestaan van verschillen de bibliotheken buiten de school en dit bedrag te hoog bevonden. Verschil van meening bestond over de wenschelijkheid van gymnastiek onderwijs aan het gymnasium. Rest nu nog wat de uitgaven betreft enkele opmerkingen iti die derde afdee ling gemaakt, voor zoover ze niet reeds lüer zijn weergegeven. Enkele leden dezer afdeeling zijn van meeruiiig, dat er leden in den raad zijn, of althans een Lid is, die in strijd handelt met art. 24 der gemeentewet, laatste alinea, (bepalende dat ledenvan den raad mogen noch middellijk, npch onmiddellijk, deel nemen aan ondier- liandeche pacht van gemeente-go ede- ren of inkomsten, aan leveringen of aannemingen ten behoeve der gemeen te, aan liet koopen van betwiste vor deringen. ten haren laste). INKOMSTEN. In alle drie de afdeelingen hebben leden aanmerking gemaakt op het kosteloos afstaaai van een locaal aan het leesmuseum, ter wijl in d:e tweede afdeeling ook be toogd werd, dat het verhuren van de Statenzaal voor 100 veel te laag is, aangezien de gemeente ook dit locaal zeer goed zou kunnen gebruiken. In de eerste afdeeling werd voorts nog de wenschelijkbeid uitgesproken, om de tol aan de Kleverlaan op te hef fen en de aandacht gevestigd op den gestadigen achteruitgang van het gymnasium. In de tweede afdeeling werd bij post 26 de heffing van schoolgelden even redig aan de inkomens der ouders zeer gewenscht. Iu de derde afdeeling ten slotte werd door meerdere leden betreurd, dat nog geen middelen zijn gevonden tot eene belasting op tooneelvertooniing.cn en andere openbare vermakelijkheden, en ook, evenals in de tweede afdeeling, door een lid de wenschelijkheid be toogd van evenredige schoolgeldbef fing. De commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën heeft in hoofdzaak opmerkingen gemaakt over de posten 59, 60 en 61, betreffende de jaarwedden van den burgemeester, de wethouders en den secretaris. De commissie is van advies thans geen voorstel tot verhooging dier salaris sen te moeten indienen. Het heeft voorts de aandacht der commissie getrokken, dat de post kos ten van verpleging in godshuizen en elders, zooveel lager is uitgetrokken. De vraag rees of het niet de voorkeur verdiende voorzichtigheidshalve op den post meerdere ruimte aan te bie den door het bedrag met 1000 te ver. hoogen. En bij den post renten, en provisie van tijdelijk op te nemen gelden, ter voorziening in de behoeften der ge meentekas vroeg de commissie zich af: is het met het oog op de mogelijkheid dat de te verwachten buitengewone ipenbare werken het noodflg zullen maken om tijdelijk meer geld op te nemen dan waarop bij de samenstel ling der begrooting is gerekend, niet gewenscht om dezen post te verhoo- gen? Collecte voor de Boeren vrouwen en kinderen 24 October. De opbrengst der collecte heeft be dragen de som van 6101.575, gespeci ficeerd als volgt: 3 bankbiljetten van 100; 2 bankbil jetten van GO; 2 bankbiljetten van ƒ40; 19 bankbiljetten van 25: 39 bankbil jetten van 10; 46 tienguldensstukken; 446 rijksdaalders; 1388 guldens; 59 hal ve guldens; 3040 kwart guldens; 6339 dubbeltjes; 240 stuivertjes; 3028 2» cent stukken; 27568 centen: 656 halve cen ten, 6 coupons. De collecte had een zeer gunstig ver loop. Ten 9 uur in het Brongebouw bijeengekomen vertrokken ten 9tour. na oen toespraak van ds. Wempe de dames-collectrices onder het zingen van het Transvaalsche Volkslied. Ten l5 uur waren allen weer terug en nu ving eerst het meest tijdroovendewerk aan n.l. het tellen. Dit duurde tot uur en zelfs toen was alles nog niet gereed, zoodatVrijdagmorgen nog meer afgeteld moest worden. Aangenaam wei-den het comité en de dames collec- trices verrast door den heer Verselewel de Wit Hamer, die aan alle aanwezigen een keurig gesneden penhouder ver eerde uit naam van en vervaardigd door de krijgsgevangenen te St. He lena. Deze alleraardigste attentie werd door allen op hoogen prijs gesteld en werd den heer Verselewel de Wit Ha mer door den Voorzitter een warm woord van dank gebracht. Voorts be dankte de Voorzitter allen recht har telijk voor de moeite, die men zich ge troost had om te geraken tot het prach tige resultaat. Onder luide toejuichingen en onder het zingen van het Transvaalsche Volkslied ging de vergadering uiteen. Vrijdagavond had bij de Zijlbrug 'een treurig ongeluk plaats. 1 J. H. Brakel. wonend© Brouwers vaart 128 viel plotseling door een toe val getroffen neder, meit het ongeluk kig gevolg dat hij onmiddellijk is over leden. Hij werd door de politie naar zijn woning gebracht. Hat 25-jarig feast van „Crescendo". Men schrijft ons: Eene gelukkige gedachte schijnt het ons van het bestuur der Mannen-zang- vereeniging „Crescendo" op het f eest- concert dier vereeniging het bekende werk „Columbus" van den directeur N. H. Andriessen uit te voeren. Crescendo toch is als gegroeid met Andriessen. Beide behooren bij elkander en ge scheiden kunnen wij hen bijna niet denken. Als product van deze samen werking kunnen wij de „Columbus" van Andriessen beschouwen. Niet licht toch zou Andriessen er toe geko men zijn een dergelijk tamelijk om vangrijk werk te scheppen, als „Cres cendo" niet zijne vereeniging was ge weest. Voor een componist toch is het altijd eene zeer aanmoedigende gedachte zeker te zijn, dat zijn werk spoedig e-n zeer goed zal worden uit gevoerd. En juist dit was hier het geval. Het zal nu ongeveer 20 jaar geleden zijn, dat deze compositie voor het eerst werd uitgevoerd met E. Blauwaert in den titelrol. Zij, die deze première hebben bijgewoond, zullen zich nog wel herinneren het groote enthousias me, hetwelk deze uitvoering bij het publiek verwekte. En dit was niet te verwonderen. Bekoorde de zanger Blauwaert het publiek met zijn. .heerlijke stem en voordracht, niet minder deed dit de natuurlijke, vloeiende, echt uit het hart gekomen muziek van Andriessen. Ik wil hier slechts even noemen het krachtige inleidingsthema; het leven dige koor: „Und eh' noch dem Ritter das Wort entflohn", het stemmingsvol koor no. 3: „Die Sonne Sank", maar vooral de zeer gejukkfg geslaagde partij van Columbus". Denk daarbij „Crescendo" met haar directeur: de eerste zong mei een vuur, dat aanstekelijk op het publiek werkte, en de laatste, door zijn geheel opgaan in zijn werk. allen bezielend n meeslepend! 't Was dus niet te ver wonderen, dat de eerste uitvoering een schitterend succes was. Wij zijn er verzekerd van, den directeur oji zijn zangers kennende, dat het ook nu niet aan vuur en gloed zal ontbreken. Bovendien is er gezorgd voor uitste kende solisten, terwijl daarenboven de begeleiding is toevertrouwd aan het orkest van den heer Kriens. Men mag dus vertrouwen dat op het feestcon- cert. 8 Nov. a.s., ..Columbus" een niet minder gunstige ontvangst zal ten deel vallen, als dit bij vorige gelegen heden steeds bet geval is geweest. Het tweede groote werk van dezen avond is „Jan van Schaffelaar", dra matische scène, gedicht van J. F. Hintsen. muziek van C. Andriessen. De tekst is ontleend aan den bekenden roman van Oltmans „De Schaapher der." Het bestaat uit 4 deelen, n.l. I. Op weg naar Barneveld; 11. In Amers foort; III. In Barneveld; IV. In den Toren. Deze deelen worden voorafgegaan door een voorspel en een inleidings koor. Do jeugdige componist C. Andriessen uit Hilversum heeft met zijne werken veel succes, getuige zijn Gooische Son netten voor baryton. niet piano-bege leiding. zoo ook zijne Suite voor or kest. getiteld: „Uit Gooilands dreven," zoo schoon uitgevoerd op een der laat ste conecrten van den heer Kriens al hier. Ook wordt nog gegeven van denzelf den componist het groote mannenkoor: „Licht", vol klank en gloedrijke effec ten. In bovengenoemde werken is de mu- zukale geestverwantschap van beide componisten niet te miskennen, ter wijl zij. die den directeur van „Cres cendo" bezig zagen, ervoeren, dat hij door de kracht van zijn willen zijne executanten steeds tot groote kunst vaardigheid wist te ontvlammen. Het woord van Liszt: „Wij zijn stuurlieden, geen roeiers", duidt vol komen de plaats aan, die Andriessen tegenover zijne zangers inneemt. Wij hopen, en verwachten dan ook, dat èn C. èn N. II. Andriessen, die bei den vooral voor de mannenkoren zoo veel goeds tot stand; hebben gebracht, beloond zullen worden met eene groote belangstelling op het a.s. f eestconcert van „Crescendo." Uit de Omstreken. Beverwijk. Door dien heiea* A. G. de Zeeuw, Transvaalsch veldcorraeit, die ui;t En- gelsohe '©vangenschap is ontvlucht, zal op 26 'October i n Maisoo Stirouc- kem een. Lezing over Transvaalsche oorlogstoestanden ihoudear. De en- tréeTs kannen voor 25% te.ni goede aan de betrekkingen van dien. door d'e Enigalschcn godloodleira, Broeksmia. Daar de nieuwe gasfabriek nog tie veel geldelijke offers van' die in gezetenen eischt, zij op dJo' begroo ting voor 1902 nog geen postera rait- getrokken voor verbetering dier ha ven of straatbesproeiing. Heit eind cijfer bedraagt 88.701.70 in ont vangst en uitgaaf. Bij de onlangs gehouden aanbe steding van rioleering van dien Anewdsweg onder Wijk aara Zee en Duin is aannemier geworden R. Schram alhier voor 1330.30. Door het raadslid W. de Wild is in een openbare vergadering van den raad der gem. Wijk aan Zee en Duin officieel medegedeeld dat het R. G. kerkbestuur te Beverwijk over zou gaan tot het stichtten van een parochiale school behoudens goedkeuring door de kerkelijke overheid. Thans blijkt dat déze rrae- dedeeling voorbarig is geweest.Wel is in een vergadering van genoemd bestuur dieze zaak besproken, maar tot definitieve plannen is hot niet gekomen. Tot cand'idaat voor dien raad' der gemeente Wijk aan Zee en Duin, vacature Geldermans, is door een kiesvereeniginig die heer W. Ren- senhrink gesteld. Aan de toelichting der suppletoir© Begrooting van Waterstaat, betreffen- feuilleton. Edel wild. Naar hel Duilsch van E. WERNER. 1) De nevels die zoo lang en zoo dicht op de bergen hadden gehan gen, begonnen op te trekken, het onophoudelijk ruischen en plassen van den regen had opgehouden en hoog boven aan den Hemel sche merde tussohem de jagende- wolken het eerste blauw. In de open glazen deur d'ie tot een breed stieeraen terras toegang verleende, stond een heer en keek naar d'e nevelwolken daar buiten. Van het landschap was nog niet veel te zien, een gedeelte van het meer laag in die diepte, bosschen half onder een sluier verborgen en de onduidelijke omtrekken van' en kele bergen die zich vertoonden en vvedler verdwenen. Over alles lag nog een natte 'dauw, maar d'e persoon die er een blik op had geworpen keerde zich naar de kamer om en. zei de m.-i groote beslistheid De wind is omgeloopenWij krijgen beter weer Goddank klonk liet antwoord van eene damie, die in een hoogen leuningstoel zat en nu hei hand werkje liet zakken waarmede zij zich bezig hield, dit landschap met zijne eindelooze bosschen is bij regen onbeschrijfelijk melan choliek. Bevalt mijn Restovicz u niet? ik heb het wel voorzien, antwoord de de heer die nu geheel binnen trad en aan liane zijde plaats raam. Het is veel grootscher dan ik mij heb voorgesteld. In uwe korte, haastige brieven bent ge nooit in bijzonderheden getreden., ge hebt al leen gesproken van een groot land goed <M rij gekocht had. Het klonk dan ook heel deftig. Ulrich von Bern,eek op RestoviczMaar dat gij hier op eene bepaalde heerlijk heid' zit, in een oud Slowieensoh') kasteel en een hieel leger oraderhoo- rigen te commandeeren hebt, dat bespeur ik eerst nu. Als alles maar Slowenen in Croatie. Slavische stam. niet zoo somber ein zoo vreemd' was! Het maakt op mij bijna een angsti- gen indruk. De opmerking was. ten minste wat d.e naaste omgeving betrof, over het algemeen juist. Het hooge vertrek met de donkere lederen be hangsels en diepe venstennissen, waarvan, de inrichting blijkbaar nog uit den ouden tijd afkomstig was, kon wellicht bij helderen zon neschijn bebagelijketr zijn, maar heden in het grauwe licht- van een regend ag zag het. er zeer som beo- uit en het uitzicht in hert. benevelde landschap daar buiten, maakte het niet vroolijker. De dame in een don kere zijden japon en een zwart kanten doekje om het reeds grijze haar, was eene voorname verschij ning, maar zeer koud en afgemeten in. houding en spreken. Even koel en bedaard gleed haar blik lang zaam door de kamer om alles goed op te nemen en bleef eindelijk op dlera landheer rusten. Ulrich von Bern'eck, eene hooge, gespierde gestalte, was reeds de jeugd voorbij. Hij zag er misschien ouder uit dan hij inderdaad' was en in het volle, donkerblonde haar vertoonde zich reeds een grijze' weerschijn aan de slapen. Het ge laat zou aantrekkelijk zijn ge weest zonder de uitdrukking van strenge terughouding die er een bij na vijandigsn stempel op drukte. Ook in de donkergrijze oogen lag iets sombers, iets hards en hol lachen scheen aan déze trekken ge heel vreemd te zijn. Hij droeg ds hier algemeen gebruikelijke berg- kleeding, maar het co&tuum even als de houding, verrieden zekere achteloosheid. De man gaf blijk- haar weinig om uiterlijke vormen, maar in weerwil daarvan zag men toch bij het eerste gezicht dat hij tot de hoogere kringen behoorde. Het is"zeker niiet geschikt, voor iemand die in een groote stad ver wend is, zei de hij op het laatste gezegde doorgaande, ik ken im mers dien smaak van mijne tan to Aimers en ik heb het daarom ook niet gewaagd haar uit te noodigen hier te komen. Neen, gij liet het er maar op aankomen dat ik ongevraagd kwam en misschien mander welkom ben antwoordde mevrouw Aimers eenigszins scherp. Maar tarate, wat denkt u wel Nu, ik wilde ten minste eens zien waar en hoe gij leeft. Maar, openhartig gesproken Ulrich, ik begrijp niet hoe ge op het denk beeld bent gekomen juist, hiea* iets te koopen, hier aan de grenzen dér beschaving, waar gij d.n. !t geheel geen omgang hebt en niets vindt voor ontwikkeling van den geest. Hoe zult ge dat kunnen' uithouden? Berneck haalde de schouders op. - Uithouden ik heb tot nu toe zoo veel te doen gehad dat ik nog niet tot. het bewustzijn ben gekomen, dat het hier zoo eenzaam is. Vóór alles moest ik bezigheid hebben. Die zoudt ge ook bij ons heb ben kunnen vinden. Als ge dan volstrekt niet in Auenfeld had wil len blijven, had ge toch een ander landgoed in het vaderland kunnen koopen en hol zelf beheeren. Wel zekereen van onze mo delgoederen spotte Urlich, waar het-, het reheele jaar door naar den vastgestelden regel gaat en elk op zichter den mééster kan vervangen omdat het er slechts op aankomt de werk ma chine aan den gang te houden. Dat is nu wel heel gemak kelijk en aangenaam, maar hot vult het leven niet aan. Dat beeft het toch vroeger bij de het onderhoud, herstel, verbetering n exploitatie van de visschershaven te IJmuiden, is het volgende ontleend: De toeneming van het aantal vis- schersvaartuigen, dat van de visschers haven te IJmuiden gebruik maakt, is aanzienlijk. In vier jaren bedroeg, wat het aantal schepen betreft, de ver meerdering 39 pet. en wat den tonnen inhoud aangaat 68 pet. lfct laat zich dan ook aanzien, dat de eerst uitbreiding der bedoelde haven die op 360.000 is geraamd en waar voor op de loopendo begrooting een post van 50.000 is uitgetrokken, om nog in den loop van dit jaar tot de uitvoering te kunnen oveTgaan, bin nen een niet lang tijdsverloop geheel onvoldoende zal zijn om eene veilige en geschikte lig- en losplaats te bie den aan de schepen dio daarvan ge bruik willen maken. Met het oog hierop word door den vorigen minister van waterstaat de op dracht verstrekt oen ontwerp op te ma ken voor verdere uitbreiding der vis schershaven, ook met het oog op eene zeer gewenschte betere aansluiting met dan spoorweg Velgen—IJmuiden. en na overleg met de departementen van oorlog en marine het plan vastge steld. Daaruit blijkt, dat de uitbreiding der visschershaven zal kunnen ge schieden door verlenging van de be staande haven in zuid-oostelijke rich ting en door den achtereenvolgenden aanleg van twee nieuwe havens. De breedte der havens zal nader worden vastgesteld, doch niet minder dan 140 M. in den bodem bedragen; de bodemsdiepte van alle havens is ont- worpen op 6 M. pins N. A. P. Langs de oostelijke boorden van do verlengde haven en van de nieuwe ha vens zijn kaaimuren met daaracli- terliggende spoorbanen ontworpen; de overige havenboorden verkrijgen groo- tendeels beloopen waarop steigers ge bouwd kunnen, worden. Langs de havenboorden zullen de noodige spoorlijnen worden aangelegd in aansluiting aan den bestaande» spoorweg. Er zal eene goede gelegen heid zijn voor het drogen en tanen der netten bij de haringvisscherij in gebruik. De prise d'e au der bestaande rijks waterleiding zal worden uitgebreid. Verbindingswegen, moeten worden aangelegd tusschen IJmuiden, het Noordzeestrand en het Zuiderhaven hoofd van de Noordzeehaven. Bij den aanleg van de tweede haven zou de straatweg langs het zuidweste lijk boord van de bestaande haven,wel ke deel uitmaakt van den verbindings weg van Velsen naar het zeestrand be zuiden het Noordzeekanaal, moeten worden omgelegd bezuidwe-sten die nieuwe haven. Zoodra do derde haven tot uitvoe ring komt, zou genoemde straatweg bezuiden de geheele groop van havens zijn om te leggen met het einde onge veer ter plaatse van het landeinde van het ZuidierhavenhoofcL Hoewel voorop gesteld moet wor den, dat er waarschijnlijk nog een aan tal jaren kunnen voorbijgaan vóór dat tot don aanleg van meerdere havens naast do thans bestaande, nadat deze overeenkomstig liet plan zal zijn ver groot, zal behoeven te worden over gegaan, e,n dus met liet oog daarop de spoedige aankoop van al de terreinen der Maatschappij „IJmuiden" niet be paald noodzakelijk is, doet zich eene bijkomende omstandigheid voor, die het zeer wenschelijk doet zijn, om liefst zoo spoedig mogelijk over de ge heele oppervlakte te kunnen beschik ken. Het is namelijk noodig, zelfs drin gend noodig, om ton dienste van liet materieel ten behoeve van de d'iephou- ding van die Noordzeehaven en het Noordzeekanaal te IJmuiden, dat thans bestaat uit 4 zelf ladende zandzuigers, 3 emmerbaggermolens, 7 stoomgrond- schouwen en 3 sleepbooten, een veilige ligplaats to maken. Dit baggermate- rieel ligt thans gedeeltelijk vóór het terrein aangewezen voor steenkolen- bergplaats en smederij van de aanne mers van het baggerwerk, in de om buiging van het buitcntoelcidingska- naal naar de groote schutsluis te IJ muiden. doch grootendeels achter do rem stoel en in de buiten- en binnen- toeleidingslcanalen naar voornoemde sluis. Deze ligplaatsen zijn hoogst onge schikt en zeer gevaarlijk. Voorts zal binnenkort ligplaats ge vonden moeten worcton voor een wel dra in dienst te stellen stoomloods- vaartuig, terwijl i„ toekomst nog op dergelijk reservevaartuig en zeer Waarschijnlijk reeds binnenkort on een u wel gedaan, merkte mevrouw Ai mers op. Auenfeld was mijne ouderlij ke woning, daar ben ik geboren en opgegroeid. Daar hecht men zich toch aan I - En in weerwil daarvan hebt ge hot opgegeven Ulrich. ik begrijp heel oed dat die ongelukkige ge beurtenis je zwaar heeft getroffen. Maar om daarom huis era hof te verkoo^en, met alle vroegen*, be trekkingen te breken en in den vreemde te gaan dat gaat toch werkelijk te ver. Ge waart «aan do geheele zaak onschuldig en kooi -Ik verzoek u daarover te zwij gen I viel Berneck haar zoo ruw en met wild opvlammende heftig heid in de rede, dat zij verstomde. Hij was opgesprongen e>n liep met eene stormachtige beweging weder naar de open deur. De tante schud de hot hoofd meer verontwaardigd dan verschrikt. Ben je dat nog altijd niet te bovengekomen? vroeg zij half luid. Neen, klonk het dof terug. Laten wij het dan laten rusten! Over dit onderwerp valt toch niet met je te reden,eeren, laat ons dan maar over andere dingen spreken

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5