kleine stoomsloep voor het loodswezen i gerekend moet worden. Het ligt voor de hand om ook dezo loodsvaartuigen eene ligplaats te ver schaffen. Het behoeft geen betoog, dat, om in de behoefte aan deze ligplaatsen te voorzien, liet maken van e>ene zooge naamde bergliaven de meest aange wezen weg is. 99 Het denkbeeld is gerezen, om als plaats voor de aan te leggen bergha- ven voor baggcrmateriaal on c. q. ook loodsvaartuigen, te bestemmen het ter rein in het algemeen uitbreidingsplan der vjsschershaven aangewezen voor de vierde of laatste der partieele uit breidingen, met bruine kleur op de kaart aangegeven, welke uitbreiding, gelijk hiervoor reeds is gezegd, naar het zich laat aanzien, in de naaste toekomst nog wel niet tot uitvoering zal behoeven te komen. Bij den aanleg dier berghaven op deze plaats, die na de bekrachtiging van dit wetsontwerp zoo spoedig mo gelijk ter hand zal moeten worden ge nomen, zal dan tevens kunnen worden overwogen, of het mogelijk zal zijn om aldaar gelegenheid te geven aan particulieren tot het maken van eene sleephelling, een drijvend dok en een scheepswerf, tot de oprichting waar van op thans bestaande en uit te brei den haventerreinen reeds verzoekschrif ten zijn ingekomen, die echter moes ten worden afgewezen als zijnde de ei genlijke vissc her shaven minder ge schikt om daarin dergelijke werkplaat sen op te richten, en ook wegens ge brek aan de noodige ruimte. Deze inrichtingen kunnen in verband met het toenemende verkeer in de \is- schershaven nuttig geacht worden voor de belangen der visscherij en de daarmede verwante bedrijven, en het verdient dus wel aanbeveling de ge legenheid tot oprichting daarvan te geven. De kosten van aanleg van meerbe- doelde berghaven aan de noordzijde van het kanaal waren zonder de kosten voor den grond geraamd op 1 184.000. Hoeveel of eene berghaven zal kos ten op de plaats der vierde uitbreiding van de visschershaven, is nog niet be kend, aangeziien het plan daarvoor nog in bewerking is. Onder mededieeling dat de plannen voor de uitbreiding der visschersha ven te IJmuiden aan het oordeel van het College voor de Zee visscherij en zijn onderworpen en dat dit College de wenschelijkheid erkennende, dat spoedig tot de voorgenomen uitbrei ding van de bestaande haven in zuid oostelijke richting worde overgegaan, behoudens eenige opmerkingen om trent de inrichting der havens, tegen die plannen geen overwegend bezwaar heeft gemaakt, stelt de minister voor de loopende begrooting met f 105.000 te verhoogen, ten einde aan het dub bele doel, de uitbreiding der visschers haven en het maken van eene bergha ven voor bagger- en loodsmaterieel ge volg te kunnen geven. Sportpraatje. Voetbaloverzicht. De verschillende ontmoetingen tus- schen de clubs der westelijke le klasse heben in den stand der vereen i gin gen aanmerkelijke veranderingen gebracht. Nu zegt dit nog niet veel, daar het aantal gespeelde wedstrijden nog ge ring is en elke Zondag voorloo- pig nog groote mutaties in 't rang lijstje kan tengevolge hebben. R. A. P. is door hare onverwachte nederlaag te Rotterdam van de eex-ste op de vijfde plaats getuimeld, terwijl II. B. S.' glo rierijke overwinning op H. F. C., dat na 't eerste goed'e begin nu al heel raar heeft gedaan, de Hagenaars aan 't hoofd der competities heeft geplaatst, onmiddellijk gevolgd door Rapiditas. De positie van laatstgenoemde ver eeniging is m.i. een min of meer kunst matige. De groen-zwarten hebben beide wedstrijden op eigen terrein ge speeld. terwijl het nog niet zeker is, dat de eerste niet geannuleerd zal worden, wegens het bekende protest van „Haarlem", dat intusschen tegen h. V. V. een bedroevend figuur heeft geslagen. Moet de onvolledigheid der roodbroeken ook als een factor voor hunne nederlaag in rekening gebracht worden, toch wijzen de cijfers (80) op een te groot verschil in krachten, om bij aanwezigheid der nu ontbre kende spelers eenigszins op een over winning te mogen rekenen, H. V. V. is nu meteen met het fraaie doelgemid- delde van 10 3 derde op de lijst ge- plaatst. Velocitas heeft zich gereha- Ik begri'- niol dat Paula, er nog niet is, zij weet toch dat zij1 op het theeuur terug moet zijn,. Mevrouw Aimers veranderde zoo kalm van onderwerp van gesprek alsof het driftig opstuiven van haar neef haar goheel was ontgaan. Hij koerde zich langzaam om en nam zijn vroegere plaats wedear in, maar in zijn voorhoofd stond een diepe plooi. Juffrouw Dietwald ontziet geen weer of wind, zeid. hij, zich dwin. gonde denzelfden toon aan te slaan. Ik zag haar een paar uren gele den uitgaan onder een stortregen en zij scheen er bijzonder veel plei- zier in te hebben. Ja, zij is nog half een,' kind, eigenlijk voel t© jong voor de be trek kiri'sr van juffrouw van gezel schap. Ik moet dan ook veel door dc vingers aim en dikwijls genoeg aanmerkingen maken, maar er zijn hier ook bijzondere omstandighe den in het spel. Pauiki's moeder was de vriendin mijner jeugd en heeft voor eene dwaasheid die zij op zeventien-jarigen leeftijd beging, haar geheele leven moeten booten. Zij had een aeer goede partij kun Pen doen maar sloeg die af en s' o biliteerd door Ajax met 40 te klop- pen. zoodat de Leidenaars en „Haar-1 lem" nu de laagste twee plaatsen be zetten ln 't Oosten beeft Victoria te Wa- geningen haar goeden naam schitte rend gehandhaafd, door hare stadge noote Go-Ahead met 11 op eigen ter rein het hoofd te bieden. Deze vereeni- gingen zijn verwoede tegenstandsters en hare wedstrijden kenmerken zich steeds door een bijzondere krachtsin spanning van beide zijden. Gewoon lijk loopt het op een gelijk spel uit of op ee nschrale overwinning van Vic- toria, dat .sedert zij le klasse is, steeds boven de oudere vereeniging gestaan heeft. Hercules uit Utrecht, opende haar seizoen op waardige wijze door P. W. te Enschedé met 21 te slaan. In deze afdeeling zijn Vitesse (Arn hem) en Quick (Nijmegen) nog niet in 't vuur geweest Ten slotte nog een kijkje in de la- gere sferen. Opvallend is de vorm van Volharding uit Amsterdam, dat Zondag bet Haagsche Swift op eigen terrein met 90 afmaakte. Het doel- gemiddelde der hoofdstedelingen is nu 141 en als ze zoo doorgaan is er alle kans dat Amsterdam 't volgend jaar een nieuwe eerste klasse-vereeniging krijgt. Doch wellicht spreek ik te voorbarig en is 't beter met 't doen van dergelijke vérstrekkende voorspel lingen; nog wat te wachten. Ook A. V. V. schijnt vrij sterk, en toonde dit Zondag door Olympia uit Rotterdam, dat de vorige week 't Amsterdamsche Swift met 100 naar huis had gezon den, met 53 te slaan. Wat nu betreft de a.s. wedstrijden kan ik kort zijn. H. B. S.Ajax geeft alle kansen voor de Hagenaars, even als Rapiditas—H. V. V.. Spannend kan zijn HaarlemH. F. C. De uit- slag hiervan zal naar mijne meening geheel afhangen van meerdere of min dere volledigheid der elftallen. Een gelijk spel is geenszins ondenkbaar, doch ook een, zij het dan ook kleine overwinning van H. F. C. zou mij niet verrassen. Vitesse—Go-Ahead! te Arnhem biedt voor de ontvangende vereeniging een mooie gelegenheid om 't seizoen goed in te zetten. De Wageningers toch schijnen vrij sterk en Vitesse zal alle zeilen moeten bijzetten om de over winning te behalen, die dan natuur lijk slechts te schooner zijn zal. Van Quick—Hercules valt niets te zeggen, terwijl U. D.—P. W. waar schijnlijk in 't voordeel der Devente- naars zal afloopen. Courses te Woestduin. Mijne winners zijn: V o e t b a 1-p r ij s: Stal-Witteveen. C r i c k e t-p r ij s: Stal v. d. Berg. Band y-p r ij s: Sierra. H o c k e y-p r ij s: Billiton. T e n n i s-p r ij s: Stal-Mr. Astley. G o 1 f-p r ij s: S tal-Hoboken. AMATEUR. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Zonder krachten. Hoe verliest men zijne krachten en wat is het zekerste middle! ze te herstellen? Het- geval komt zoo veel vuldig voor, zoo talrijk zijn zij dlie verzwakt zijn, dat het vain belang is dJe zaïak te onderzoeken. Verschil lende oorzaken kunnen tot die al gemeen© verzwakking bijdragen. Zulks dieet zich voor, 't zij' tenge volge eener ernstige zieklte, 't zij, d'oor eene ^eleddJelijke verarming van het bloed veroorzaakt door die gebrekkige condities waarin men zich bevindt. Indien gij bijvoor beeld leeft in een atmosfeer waar d'e lucht slecht is, verliest het bloed zijn roods lichaampjes omdat het ontroofd is van de voor zijne kracht benoodigde elementen eni kan dus het organisme niet meer voeden'. De bloedarmoede doet zich voor en met haar taillooze verwikkelin gen. Eensklaps gevoelt men zulke hevige pijnen in 't hoofd dat men meent men met een hamer gesla gen wordt. Men heeft pijnen in de zijde dlie de ademhaling belemme ren en die een gevoel veroorzaken alsof een scherp instrument in het lichaam werd gestoken. Men heeft geen lust meer in ee-nig voedsel en als de spijsvertering moet plaats hebben, heeft mien eene gewaar wording van zwaarte op de maag of wel krampen. Het bloed is ver- een zoogenaamd huwelijk uit lief de met een doodarm kunstenaar. Dat wreekte zich natuurlijk. Haar geheele leven was een lange keten van zorgen en teleurstellingen en toen haar man stierf, bleef zij in volslagen armoede achter. In dieze korte schels lag het ge heele droevige lot van eente vrouw die hare liefde, boven berekening had gesteld- en daan-oor nu had moeten boeten. Mevrouw Almeas vertelde het echter zoo kalm als el ke andere gewone geschiedenis, zij scheen den afloop heel natuurlijk te vinden. Berneck antwoordde niets, maar de plooien in zijn voorhoofd wer den nog -dieper, terwijl zijne tante vervolgde Ik heb mij haar natuurlijk aan getrokken en haar onderst eundl en toen Paula na haar dood als wees achterbleef, haar in mijn huis ge nomen. De plaats mijner juffrouw van gezelschap was buitendien opengekomen, maar zooals ik reeds ze.ide, zij laat nog veel te wenschen over. Het heeft je immers niet ge hinderd dat ik hef, jonge meisje heb medegebracht ik ben zoo aan ge zelschap gewend. zwakt en dit is die ware oorzaak der ziekte waaraan, m'oni lijdt. Ge bruikt zonder aarzelen de beste her- nieuwer vaai liet biloed, vensterker der zenuwen n.l. de Pink Pillen van Dr. Williams en woest verze kerd". dat uwe gezondheidstoestand zich zal wijzigen-, verbeteren emi uit stekend zal worden., wamt het is door de herstelling van het hloedi dat de Pi nik Pillen- vele ziekten zul len genezen, veroorzaakt dloor die armte van het bloed zooal9 de bloed armoede, die de algemeene zwakte veroorzaaktde bleekzucht bij de jonge meisjes, de neurasthenie en het rheumatiek. Juffr. van den BRINK, volgens portret. Het is tengevolge van hun ge bruik dlat de heer M. van den- Brink te Hons wijk Tul, 't Waal provincie Utrecht, ons 't volgende schrijft Tot mijn «rootst© genoegen kan ik u medtedeeHen, dat mijne, vrouw veel beter is dan voor 4 m aandien terug. Toen klaagde zij altijd over pijn in den rug, duizeligheid, ver moeidheid, 't welk gepaard ging met vreesedijke hoestbuien, geen eetlust, was ongeregeld. Aan onzen verslaggever verhaalde juffrouw van den Brink bij zijn be zoek, dlat zij jaren lang een zwak ke borst had gehad, bij de minste koude, vatte- zij kou, steken in de maag, kortademig, veel hoofdpijn- oorsuizingen en steeds veel last aan koude handen en voeteini. Wat ik al aangewend had is niet op te noemen, niets mocht baten en ik begon waarlijk aan den toekomst te wanhopen. Maar dank uwe Pink Pillen, ben ik hiervan bevrijd en zal uw heil middel een ieder aanbevelen.. Haar man schrijft ons nog, zoo wel mondelings als schriftelijk ben ik bereid de -gewenschte inlichtin gen! te geven. Prijs fl.75 de doos: f9per (3 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken.Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar - lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Boycot der Engelschen. Het gedachte nadeel dier boycot, indien deze doorgaat, of de laatste bezwaren- kunnen wieggeimomien worden dloor, inplaaits direct alle Engelsehie schepen te weigeren, het tarief voor onkosten met de invoe ring der boycot met b, b of met het geheel enz. te verhoogen, of de eer ste maand met de tweede maand met b enz., langzaam maar zeker, dan voorzeker hebben boot- en ha venwerkers of reed'ers-eigenaren of aandeelhouders enz. beiden, in tegendeel in- ruime mate er voor deel van zoowel hier op 't vaste land, als in Amerika, bij het lang zaam, maar zeker doodkniijpen van den- Engelschen handel, in de eer ste plaats van hunnen transito- of vervoerhandel. Nog meer, de boot en havenwerkers en al de daarmede in verband' staande werklieden, en industrièn hebben er zelfs hoege naamd geen oogenblikkelijke scha de van. want de schade door het niet bevrachten of lossen van, het Zij sprak deze laatste woorden ©ogenschijnlijk zonder die minste bedoeling maar de scherpe, onder zoekende blik week daarbij niet van het gezicht van haar neef, die zich nu met eene snelle beweging oprichtte. Laten wij nu maar geen come- die soelen, tante I Denkt u dat ik al niet lang wet waarom go Paula Dietwald hebt medegebraclit? Als ge het weet des te be ter, verklaarde de dame zonder in het minst van haar stuk te raken. Dan mag ik ook wel openhartig zijn en je zeggen dat ik ook lang bemerkt heb, dat ge niet onverschil lig bent gebleven. Benneck sprak het niet tegen, antwoordde ook niet, maar bleef het stilzwijgen bewaren. Hebt ge neg geen besluit ge nomen Ik begrijp het. op u jaren doet men dat niet zoo snel, maar ge zult het nu toch dienen te doen want ons verblijf loopt ten einde. Als ge het meisje lief hebt er is immers niets wat het je zou belet ten waarom spreekt ge dan niet? Omdat ik in; het- spel dat u speelt niiet alleen een pop wil zijn die door uw hand wordt heen en eene Engelsehie schip kan met het verhoogd tarief door het andere Engelsche schip zelve gedekt wor den. Voorbeeldvan d'e 100 Engel sche schepen zullen bij verdubbeld' tarief 50 weigeren te befallen en rechtsomkeöfld maken, de andlere 50 wel betalen, dus, deze zulten d'e schade, veroorzaakt door het ver trekken of niet. lossen of ladlen der anderen, wederom vergoeden, dus, Engeland zelve kan op de ze wij ze het -elag betalen, dan, ja dan zal Engeland in moeten zien, d'at hun eigen geliefde Mr. Chamberlain niet alléén d'e moed willige en opzettelijke moordenaar is van onschuldige vrouwen, kin deren en krijgsgevangenen, maar ook diezelfde moordenaarshanden den keel afknijpen van zijn eigen volk. Langzaam maar zeker zullen op bovenstaande wijze de verschil lende rijken op 't vasteland en Amerika, in de eerste plaats, wan neer zij de handen, ineenslaan, vooruitgaan met hunnen handel en voorspoed, in diezelfde mate en ver houding als Engeland achteruit zal gaan. Moge Engeland spoedig Zuid-Af ri. ka met zijne moordenaarshanden loslaten, anders zullen ail zeer spoe dig Bismarck's woorden in 1885 be waarheid- wordenZuid-Afrika wordt het graf der Engelschen, wat i.n figuurlijken zin reeds plaats grijpt. In het^algemeen kan nu door deze boycot door d'e geheele we reld, ook door het oprichten van comité's voor de (zoo noodige) hulp aan boot- en havenwerkers, op een beschaafde wijze een onbloedige oor log, welke geen mensohenJievems, geen leed-, en weinig geld; in ver houding kost, gevoerd' worden en een zeer strengen druk uitgeoefend op Mr. Chamberlain en zijne vrien den. Zullen de vampiers (Mr. Cham berlain en zijne vrienden) nog lan ger het bloed van- hun eigen sla pend' volk uit kunnen zingen De zeer bloedende poolen van den Brit sc-hen Leeuw zijn met hunne na gels (het hopelooze Engelsche leger) al reeds va&tgezet in d'e groote Zuid- Afrikaansche leeuwenval, zijne tan den zijn voor 't meenendeel door het afbijten van de in zijn vleesch dringende punten (het met voorbe dachten rade vermoorden van vrou wen, kinderen en krijgsgevange nen) afgebroken en kan hierdoor (de boycot enz. is het gevciig hier van) minder voedsel (door het af breken van handel, vriendschap enz.) tot zich nemen. Voorwaar, Engeland zal de bittere drinkbeker uit moeten drinken, die het zich zelve ingeschonken heeft. Doch rmen houde de waarheidlievende, degelijke en edele Engelsoheni, zoo als den hrarW. Stead en anderen en' zulke bladen als „The Morning Lea der", „Reinolds Newspaper" wel in eere, eer© wie eere toekomt, dat. armle Engelsche volk, doch- het krijgt zijn loon weg, Mr. Chamber lain and his friends may pay thé piper. De hl'adien, die da boycot bespre ken, worden beleefd verzocht, dit stukje te willen overnemen. J. VREUGDENHIL. Haarlem, 24 Oct. 1901. Sport en Wedstrijden. Luchtscheepvaart. De Parijsche correspondent van de Tel. schrijft: Welk een hooge vlucht de lucht- scheepvaartsport belooft te nemen, hooge vlucht in dubbelen zin, blijkt wel uit de mededeeling, die de heer G. de Lafreté in „La Presse" van he den avond doet. Voor een veertien dagen geleden hebben wij medegedeeld, dat in 1902 waarschijnlijk een wedstrijd voor be stuurbare luchtballons zou worden uitgeschreven. Thans staat vast, dat dit zal gebeuren, doch over een veel grooteren afstand dan bij den Prix Deutsch was vastgesteld. Wordt het voorstel van den markies De Dion aan genomen. dan zou men den afstand van Parijs naar Mantes, ongeveer 60 kilometer in vogelvlucht, heen en te rug moeten afleggen. Opdat de prijs aanzienlijk kan zijn zullen over de geheele wereld door de Auto-Velo in schrijvingen worden geopend met me dewerking van de geheele Fransche en buitenlandsche pers. Het is te ho- pen dat met het oog op het doel, dat weer geschoven. Ulrich 1 dé uitroep klonk zeer verontwaardigd, maar hij vervolg de opgewonden Nu ja, tante, voor u is het leven immers altijd maar een. soort van schaakspel ge weest waarin elke zet van te vo ren verstandig wondt berekend. Hier echter zijn die stukken, men- schen. die toch ook een eigen wil hebben. Neem u in acht ge zoudt ditmaal wel eens mat kun nen gezet worden. Door wie? vroeg mevrouw Ai mers met onverstoorbare kalmte. Zoudt ge de eigenzinnigheid zoo ver drijven om je neiging tegen te gaan alleen' omdat 't plan in mijn hoofd ié opgekomen Dat zou juist iets voor jou zijn Ik sprak niet over mij zelf. maar over uwe jonge bescherme linge. Over Paula Van haar is toch zeker geen tegenstand te verwach ten, Zij zal je aanzoek opnemen zooaTs het in werkelijkheid voor eene arme, afhankelijke wees is als een groot, onverhoopt geluk. O. zekerzeide Ulrich met groote bitterheid. Zij zal vermoe- •die! ijk wel „ja" zeggen om van die- wordt nagestreefd, bijdragen rijkelijk zullen inkomen. De opmerking is gemaakt dat zich misschien als eenig concurrent zou aanmelden Santos Dumont. Dit moge voor heden waar zijn. maar in het a.s. seizoen niet meer. Er is alle reden te gelooven dat in het volgende sei zoen minstens een dozijn van de vele uitvinders zich zullen aanmelden. Dat blijkt wel uit de bestellingen die gedaan worden bij de fabrieken voor motoren voor luchtballons. De fabrikant van de motor van Santos Du mont heeft ten minste 14 motoren voor verschillende personen in bestelling. Het moeilijkste zal echter zijn om goed bekwame stuurlieden te vinden. Volgens den heer De Lafreté zal men een beroep moeten doen op de Four- niers, de Charrons, de Girardots, in één woord op allen, die op rijwiel of in automobiel hebben bewezen voor geen geruchtje te zijn vervaard. In ieder geval ben ik er zeker van, zegt de heer Lafreté ten slotte, dat minstens 5 of 6 concurrenten van de 50 of 60 inschrijvers zullen meedoen aan dezen wedstrijd, die zeker de clou zal worden van het sportjaar 1902. De heer Santos Dumont heeft een som van 4000 frs. uitgeloofd voor den- gene die in 1902 van 1 Mei tot 31 Oc tober. vertrekkende uit het opstijgings park te St. Cloud rond den Eiffeltoren zweeft en zonder den grond te raken weer op de plaats van vertrek met den ballon terugkeert. Een vastgestelden tijd van duur van den tocht wordt niet voorgeschreven, evenmin een be paald uur voor de opstijging. Bij den prijs „Deutsch" was zulks wel het ge val. Aan de „Aeroclub" die met d San- tos-Dumont-schenking zeer ingenomen is. zal de overwinnaar de hoogste on derscheiding der club benevens een gouden medaille ontvangen. De heer Santos Dumont zal zelf niet naar dien prijs mededingen noch een zijner ballons door een ander bestuurd worden. Worstelen. Ook Dirk van den Berg, de Holland- sche worstelkampioen, over wien in de laatste tijden weinig gehoord werd, is weder ingeschreven voor de wereld kampioenschappen die te Parijs in het „Casino de Paris" gehouden worden. Sportpers-comité. In een dezer dagen in den Haag ge houden vergadering is opgericht „Het Sportperscomité". Het comité dat uit de volgende hecren is samengesteld: J. W. Kips, voorzitter, F. Uldrich, secre taris; Joach. Kips, penningmeester; J. A. Wijnmalen, C. V. Aarsse, John Cou- cke en Ruempol, zal zich hoofdzake lijk ten doel stellen het verstrekken van inlichtingen aan en het vermakke lijken van de taak van de pers op sportgebied. Voorloopig is besloten alleen op voet- balgebied te werken; er zal later be sloten worden den werkkring al of niet uit te breiden. Er zal getracht worden ten spoedigste soortgelijke comité's te vormen te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht en die comité's met elkaar in contact te brengen. Het comité zal er ook naar streven terreinen beschikbaar te krijgen voor minder goed georganiseerde voetbal- vereenigingen. Er zal getracht worden goed georganiseerde schoolclubs op te richten. Over 't algemeen zal getracht worden den sport, en ge durende den winter speciaal het voet balspel, hier te lande even populair te maken als in 't buitenland reeds lang het geval is. De commissie zal ter be strijding van noodzakelijke onkosten subsidie aanvragen, aan den Neder- landschen Voetbalbond, den Haag- schen Voetbalbond, de locale dagbla den en de vereenigingen. Wielernieuws. Naar „de Fiets" verneemt, wordt de algemeene vergadering van den A. N. W. B. vermoedelijk 24 November le Amsterdam gehouden en zijn van het hoofdbestuur plannen te wachien om voortaan aan de algemeene vergade ring feestelijkheden te verhinden. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Als een uitvloeisel van de congres sen tijdens de tentoonstelling van Vrouwenarbeid in 1898 te 's Graven- hage gehouden, werd door samenwer king van de Utrechtsche Handelsver- eeniging en de afd. Utrecht van den Oranjebond van Orde een commissie gekozen, die een rapport zou uitbren- ze afhankelijkheid los te komen em een rijke vrouw te wordle/nDe echtgenoot welnu, hij wordt als een onvermijdelijk toegift op den koop toegenomen. Denkt ge dat ik diat zou kunnen verdragen? Gij vervalt ook altijd dadelijk in uitersten. Onze tegenwoordige jonge meisjes zijn buitendien niet. meer zoo romanesk en ik vind dat heel gelukkig, want ik heb in Pau la's moeder een treurig voorbeeld gezien waartoe zulk eene romanti sche liefde leidt, die geen rekening houdit met de werkelijkheid en dé omstandigheden. Ik en je moedei', wij volgden bij ons huwelijk in de eerste plaats den wensch van onze ouders en dat heeft ons nooit be rouwd. Paula zal zich geheel naar je schikken en dat hebt ge noodlg, want een meisje dat eenige aan spraken kan maken begraaft, zich niet met je in deze eenzaamheid en zou het. bij je dikwijls zoo slecht humeur niet uithouden. Dat weet ik em daarom is het. beter dat ik alleen blijf, zeide Ben- neck ruw. Waarom wilt ge mij toch volstrekt laten trouwen Omdat ge op weg bent een be paalde menschenhater te worden. gen over den loonslandaard in het naaistersvak te Utrecht. Dit rapport is thans verschenen. De conclusie is dat de toestand der vrouwen en meisjes, die in het mode- en naaistersvak haar brood moeten verdienen, ongunstig is te noemen, vooral wegens het te lage loon. „Wel heeft het onderzoek van het comité zich slechts kunnen uitstrek ken lot die ondernemingen, welker eigenaars of bestuurders niet hebben geschroomd de hun aangeboden vra genlijst in te vullen, maar het ver moeden ligt voor de hand dat de pa tronessen en patroons, die geweigerd hebben inlichtingen te geven, geen gunstiger mededeelingen dan hunne niet lichtschuwe vakgenooten hadden te doen. „Het comité meent derhalve aan de waarheid niet te kort te doen, wan neer het den toestand der werksters over het algemeen ongunstig noemt. „Het is toch gemakkelijk in te zien dat een twintigjarig meisje, wier ar-, beid met f 4 per week wordt betaald' en hoe velen hebben minder! daarvan zeer armelijk kan leven. Wel is waar wordt, voor velen harer dit bezwaar gedeeltelijk weggenomen, omdat zij deel blijven uitmaken van het gezin in de ouderlijke woning, waar het door haar verdiende loon strekt tot stijving van de algemeene inkomsten. Maar er zijn er ook, dio dit voorrecht missen en geheel op zich zelve staan. Voor dezen is het schier, onmogelijk zich van een zoo gering loon de noodzakelijkste levensbehoef- ten te verschaffen." Onderwijs. In de Donderdag gehouden verga dering van den Amsterdamschen ge meenteraad werd overgestemd over 't amendement-den Hertogh betreffen de de wedden der onderwijzeressen in de lagere klassen der scholen le en 2e klasse, bedoelende het maximum niet op f 1000 maar op f 900 te stellen plus 200 in plaats van f 100 voor het bezit der hoofdacte. Het werd ver worpen met 19 tegen 18 stemmen. Het amendement van de heeren De Sauvage Nolting en Wormser om de schaal van opklimming tot f 1000 over te nemen, maar bovendien voor het bezit der hoofdacte f 200*in plaats van f 100 toe te kennen, wordt aangenomen met 20 tegen 18 stemmen. Het aldUs geamendeerde voorstel van B. en W., waarbij de onderwijze ressen dus in nog beter positie komen, dan bij dit voorstel was aangegeven, wordt aangenomen met 23 tegen 15 stemmen. In behandeling wordt thans ge bracht de quaestie der gelijkstelling in salaris van de onderwijzeressen en, onderwijzers met verplichte hoofdacte. Na re- en dupliek van verschillende sprekers, wordt verworpen met 29 te gen 12 stemmen de door de heeren Fa- bius c. s. voorgestelde regeling, waar bij het maximum voor de vrouwen niet hooger wordt opgevoerd dat to f 1200, na 10 jaar dienst. Aangenomen wordt met 21 tegen 19 stemmen liet amendement-Den Her togh ter bepaling van dat maximum na 10 jaar op 1300, in plaats van zoo als door B. en W. was voorgesteld f 1500 na 14 jaar, evenals voor de on derwijzers. Dit is van invloed', vooral op de po- sitie der onderwijzeressen, die reeds nu meer dan 10 jaar dienst hebben en dus in het stelsel van B. en W. di rect f 1200 1500 zouden erlangen, naarmate zij reeds meer dan 12 of 14 jaar dienst mochten hebben. In elk geval, het beginsel der gelijkheid is hiermee verworpen. Faillissementen. Rotterdam. Bij vonnissen van Woensdag werden gehomologeerd het accoord door Leendert Albert Schenk, smid, aldaar, en dat door Joël Katan, handelende onder de firma Katan Co., winkelier en koopman, aldaar. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Lawoe. van Java naar Rotterdam, vertrok 24 Oct. van Periin. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, passeerde 24 Oct. Suez. Het stoomschip Timor, van Amster dam naar Batavia, passeerde 23 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Prins Willem II, van Amsterdam naar Paramaribo, passeer de 22 Oct. St. Michaels. Het dubbelschroefstoomschip Rotter dam, van de Holland—Amerika lijn vertrok 24 Oct. van Rotterdam naar New-York. verklaarde mevrouw Aimers met nadruk. Omdat je verwidieirtt ais je je hier vast nestelt en alleen met je ondérhoorigeai omgaat. Je hent de eenige zoon van mijn zuster ere daar ik geen ki.nd;er.en heb, na mijn dood ook mijn erfgenaam. Daarom heb ik het recht er mij roedie te be moeien. Als ge mij daarvan een ver wijt wilt maken ik zal het ver dragen Deze woorden klonken voor de eerste maal werkelijk hartelijk. Men kon het. duidelijk zien., vat deze vrouw nog aan hart bezat, dat behoorde aan haar neef, d!c eenige, waarin zij werkelijk belang stelde. Dit miste dan ook niet indruk op Ulrich te maken, zijn voorhoofd klaarde op en zijn stem klonk veel' zachter toen hij antwoordde (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6