NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Edel wild. Ife ,laargar$ Dinsdag 29 October 1901. No. 5024 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 Jij de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÈN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem de prijs der Advertenticn van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Gent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1152, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertenticn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti 3,' en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère Q. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE§p Succ., Parijs 3V** Faubourg Montrftffjjre. ma.... i «i_ ii i ixjTTT "S ~>_L^iïi Haarlem's Dagblad Tan 29 Oct. beiat o.a.: Toespraken bij de vleet, De krijgsbedrijven, De redevoering van Chamberlain, Yrijheidsberoo- ving, De moord te Tilburg, Conr- ses£te Woestduin, Provinciale Sta ten van Koord-Holland. Politiek Overzicht. Het aantal redevoeringen waar op die Engelsche staatslieden! tegen woordig hunime aanhangers ver gasten, is legio. Chamberlain hield te Edinburg eene toespraak, waiar- op wij onder „Buitenlandsch Nieuws" nog nader terugkomen. Sir H'enry Oampbell-Banni&rni'an hield bes Stirling een redevoering. Ook hij sprak natuurlijk het meest oven* den oorlog en zijn gevolgen Ilij woes er op dat reeds voor dien oorlog de regeering zieer laak bare d'ingen beeft gedaan hij ver oordeelde haar wijze van onderhan delen:, haar geringschatting van den vijandhij deed de holheid' der praatjes, waarmede thans het bedrogen volk werd gepaaid, schierp uitkomen. De oorlog is nog niet uit, zegt die regeerinig, omdat liet land zoo groot is maar, merkt sir Henry- op, een mijl is nu nog even lang als drie jaar geleden. Hij. wees op de groots fouten in de leiding van den oonl'og vroeger en nog onlangs begaan en op de onvoldoende troepen die uitgezon den werden tegen hooge soldij om de Boeren te bevechten. M:aar dalt alles was niet zijn hoofd grief tegen de Regeering. Naast en b-wen die militaire leiding van den oorlog staat z. i. de staatkundige leiding. Het politieke doel is te ver krijgen een bevredigend', onver deeld, tevreden Zuid-Afrika en om dat doel te bereiken moest Enge- lands voornaamste doel zijn na den tegenstander zijn militaire su perioriteit te hebben doiem gevoe len hem: te overtuigen van zijn vriendschappelijke gezindheid je gens hem. Uit de dapperste vijan den moesten d© trouwste vrienden worden gekweekt. Terwijl deze twee heeren elkaar liefelijkheden over hunne weder zij dsche aanhang.ers naai' 't hoofd gooiden is lord Milner te PI eter Ma- ritzburg in Na,bal van leer ge trokken. te-gen de bestrijders van den oorlog. In hoofdtrekken kwam zijne toespraak hierop neer, diat een vreedzaam voorspoedig en voor uitstrevend (sic.) Zuid-Afrika on der Brilsche vlag gewenscht was. „Maar", ging hij voort, ,,wij moe ten niet denken dat dit zoo opeens zal komen. Mijn ervaring heeft mij geleerd dat als men maar danig op let en de oogen gevestigd' houdt op de natuurlijke ontwikkeling dei- dingen en op de groote Sbroomingen die het lot der volkeren bepalen., men vrijwel kan voorzien wat zal gebeuren, maar het is moeihjk, bij kans onmogelijk te voorspellen wanneer. Daarom kunnen ook d'e besten en de verstandigs tien niet buiten de groote deugd van geduld. De hoofdzaak is dat men gevoelt dat elke stap dien men doet er een in de goede richting is." Wat dezen „lof van het geduld" minder aangenaam gemaakt zal heb ben voor de ooren van zijin hoor ders, iis de omstandigheid dat hij onmiddellijk daaraan vooraf liet gaan eenige overdenkingen naar aanleiding van de Natalsche stel ling, dat „loyauteit den zak niet spekt" en deze besloot met de op merking diat men er nog niet aan toe was de schade aan de loyal en berokkend te onderzoeken. Oorlogsnieuws i's overigens weer dun gezaaid. Men zie daarvoor op eenie andere plaats in d'it blad. Buitenlandsch Nieuws. De redevoering van Cham berlain. Achtduizend mensehen waren Vrij dagavond te Edinburg bijeengekomen om Chamberlain, te hooren spreken. De telegraaf heeft reeds de voornaam ste inhoud zijner rede medegedeeld. Hij richtte zich eerst tegen de Ieren liet struikelblok van de liberale partij ligt in Ierland, en de Iersche afgevaardigden hebben aan hun hoofd een. man geplaatst die openlijk ver klaart dat, hij de zegepraal der Boe ren en de nederlaag der Engelsche troepen wenscht om dan op handi ge wijze de Schotten in 't gevlei te ko men door zijn afkeuring uit te spreken over het onbehoorlijke overwicht der Iersche vertegenwoordiging, naar ver houding van het aantal volksvertegen woordigers uit Engeland, en vooral van die uit Schotland. De regeering wilde aan dat bezwaar, tegemoetko men. Wel is waar niet door vergroo ting van het aantal Schotsche par lementsleden Chamberlain wachtte zich wel dat te beloven maai- door een wijziging in het reglement van het Lagerhuis, waardoor de regeering de parlementsleden die het Huis tot hun eigen peil trachten te verlagen, beter in toom zal kunnen houden. Over den oorlog bracht Chamberlain gelijk men reeds heeft kunnen nagaan geen nieuw argument te berde. Die doodonschuldige Engelsche regeering wilde immers, vóór bet uitbreken van den oorlog, slechts haar garnizoen in Zuid-Afrika versterken, om daarna de onderhandelingen met de Boeren te hervatten. Nooit was Engeland' voor nemens geweest aanvallend op te tre den. En dus was de oorlog rechtvaar dig, noodzakelijk en onvermijdelijk. Niemand had verwacht dat de oor log zoo lang duren zou: maar zoo men zich al vergist had in Engeland, over al ter wereld had men zich aan de zelfde vergissing schuldig gemaakt. De hardnekkigheid der Boeren was bewonderenswaardig, maar het was de plicht van de Engelsclien, van hun kant evenveel standvastigheid te be tonnen. De leiders der Boeren hebben gezegd, dat zij geen vrede zouden aan vaarden, waarbij hun geen onafhan kelijkheid werd verleend. Op deze voorwaarde zou men dus mdsschien den vrede kunnen verkrijgen, maar niet op een eervollen grondslag, wat Engeland betreft. Wij hebben aan de Boeren de voordeeligste voorwaarden aangeboden die een overwin tv ooit. aan een overwonnene (sic!) voorgelegd heeft. Engeland heeft alles gedaan mii den oorlog te vermijden. Het heeft een voorbeeldig geduld betoond, h°t he eft zelfs weinig gescheeld of het moeder land had haar trouwe onderdanen in Zuid-Afrika van zich vervreemd. De vredesvoorwaarden zijn de uiterste grens waartoe men gaan kan, zij be lmoren bij de vast afgebakende ge dragslijn der natie, maar voortaan zullen ze niet meer als vredesvoor waarden aangeboden worden. De oor log moet tot het uiterste doorgezet worden, en als de zaken ten slotte ge regeld kunnen worden, moet dat ge schieden op een wijze die een herha ling van de gebeurtenissen voor altijd onmogelijk maakt. Op dien toon heeft Chamberlain ai zoo dikwijls gesproken, Evenmin wa ren nieuw zijn uiting van bewondering voor de Britschei natie, die noch door haar vijanden buitenslands, noch door haar vrienden binnenslands van de wijs gebracht wordt, of zijn woedende uitvallen tegen de „vrienden van de Boeren" in Engeland zelf. De krijgsbedrijven. Uit Pretoria wordt d.d!. 27 Oct. geseind: Kolonel Dawkins d'ie bet bevel voert over die colonne itn het district Nijlstroom heeft im de mach ten van 20, 21 en 23 dezer d'nie Bae- renlaagens verrast em genomien zan der verliezen aan onze zijde. Er werden Ln het geheel 50 gevange nen gemaakt, verder vielen ons vee, uitrustingen en munitie in handen. Onder de gevangenen zijn drie veldkomets en Schutte, oudL land'drost van Pretoria. De correspondent van de „Daily News" in het kamn van Plnmer in detni Slangapiesberig seint dat de Engelsche kanonnen een Bóeren- macht hebben beschoten in ravij nen in het Pongola-bosch, waarbij een geweldige storm die Engelschen. die zonder tenten waren, belem merde verder door te opemeei'en. De Engelscbem maakten echter het Boeren kamp butt met veertig Boe- ren-wagenis, duizend stuks vee en duizenden schapen, dlie op zijn ge zonden naar Wakkerstroom met 300 Boerenvrouwen en kinderen. De toestand waarin het kamp zich bevind, toonde aan dat de Engel- sch'en hier te doen hadden met een wierkplaats van de Boeren die in vollen, gang waser werden paar den in beslagen, Laarzen gemaakt enz. Het was in werkelijkheid een onzichtbaar temtemdorp Reuter seint uit Frankfort (O. V. S.) dd. 25 Oct. Na een nachtelijken marsch van 20 mijlen van hier naar de Vaal-ri- vier viel majoor Damants' colonne heden bij het aanbreken van den dag bij Villiersdorp een sterke Boe- renmaclit -aan en verstrooide haar. Twee Boeren sneuvelden, velen werden gewond, 20 gevangen ge nomien en een. hoeveelheid vee buit gemaakt. Bravo George Berry zal binnenkort bij de Fransche Kamer het. voorstel in dienen. om te besluiten de regee ring uit te noodigen, met andere natiën te zoeken naar het middel, waardoor van Engeland' de over brenging verkregen kan worden van de vrouwen1, kinderen eui grijs- aardt?, thans in de concentratiekam pen opgeslotein, naai* neutrale ge zonde streken. Nederland en Engeland. De „Indépendance beige" verneemt uit Brussel dat de betrekkingen tus- schen Engeland en Nederland zeer ge spannen zijn sedert eenigen tijd. Het Engelsche kabinet heeft de regeering in den Haag gevraagd, den Nederland- schen consul te Pretoria terug te roe pen. De Nederlandsche regeering, die sterk aarzelde, besloot ten laatste den consul te Pretoria zijn ontslag te ge ven, zonder een bepaalden termijn vast te stellen. De consul moet nu op weg naar Nederland zijn. Later wordt gemeld, dat do consul geen ontslag maar onbepaald verlof heeft gekregen. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Een telegram uit Klerksdorp bericht, dat een Britsclie legermacht., die dé streek ten zuidwesten van Rustenburg gedurende «enige weken heeft verkend den 17en te Klerksdorp is aangekomen en tweehonderdvijftig Boereu heeft meegebracht, in verschillende schuil hoeken gevonden. Over nog dertien Boerenaanvoer ders is het vonnis van verbanning uitgesproken. Een afdeeling van het „gemeng de vrij willigersr-egi ment'heeft Dinsdagnacht op 18 K.M. ten noordoosten van Vrijheid een acht tal Boeren, die in een hoeve lagen te slapen, overrompeld en gevan gen genomen:. liet volgende zonderlinge bericht komt uit Hanrismith Dinsdagnacht omsingelde een es kadron een vrouwenJaager bij- Wit kopjes om daarna 30 gezinnen hier binnen te brengen, waarbij zich 16 gewapende Boeren bevonden. De man van de „Daily Mail" te Malmesbury seint dat de Boeren- inval in dat district gedaan is. De streek is weer vrij van Boeren. De „Daily News" verneemt uit vertrouwbare bron, dat de Britschi Regeering voornemens is het Par lement in het volgende jaar te ont binden.. Bij de beweging ten gun ste van Buller hebben zic-h thans ook reeds meer invloedrijke perso nen aangesloten. Dr. Leyds is, uit Brussel, Zater dagochtend te Parijs aangekomen. Generaal Weyler heeft zich in d'e Spaansche Kamer verdedigd te gen de beschuldiging dat hij als dictator zou willen optreden. Volgens ..Reynold's Newspaper" zou koning Edward VII lijdende zijn aan kanker in het strotten hoofd en waarschijnlijk zijn kro ning niet meer beleven. Stadsnieuws. Haarlem, 28 Oct. 1901. Verleden week Woensdag werd vrouw D. in de Zomerstraat moeder. Daar het kindje in de eerste dagen nogal lastig was, vroeg de moeder Vrijdag 1.1. aan de vroedvrouw een middeltje om het kindje wat te doen bedaren. Deze beval daarop een thee lepeltje amandelolie aan, Vrouw D. zond daarna hajait 8jarig dochtertje om amandelolie to halen bij dien dro gist L. in do Anthonlestraat. Daar deze niet thuis was, hielp de vrouw en gaf het dochtertje bittere amandelolie (vergift) af, met het gevolg, dat moe der en kind, die het beiden gebruikten hoogst ernstig ongesteld worden. Dr, ten Oever, wiens hulp werd in geroepen. hoopt beiden nog in het le ven te behouden. Een 23-jarige juffrouw is Zaterdag avond aan de Kaasmarkt door een fox-terrier aangevallen en daarbij in de rechterhand gebeten en verwond. Naar wij vernemen is het gerucht, 4 »ou- f-eh. Vereeniging „Jacob Cats" uit Leiden, niet deelnemen aan den too nee Iwedstr ijd van „Cremer" onjuist Deze vereenfiging zal wel degelijk optreden naar men ons uit de beste bron heeft verzekerd, doch niet op den op het programma genoemden datum. Zondag-voormiddag kwam een be- won er aan de Essenstraafc dronken thuis en gaf zijne echtgenoote met een stuk hout een klap in hot go- laat waardoor eene bloedende won de aan het voorhoofd onktond. De vrouw nam met hare kinderen voorloopig intrek bij de buren. Te gen den echtgenoot zal proces-ver baal worden opgemaakt. Een biorhuishouder aan de Brou- werstraat verkocht, zonder vergun ning sterken drank en word be keurd. Tlie Berlitz SoJiool. Men schrijft ons Donderdag 31 October, 's avonds 8 uur, wordt in The Berl'itz School, de reeks van letterkundige voordrachten voortgezet. Bewogen deze zich tot dus ver slechts op den klassieken bodem der litteratuur, ditmaal zal de moder ne leterkunde aan de orde komen. De directeur van het hier ter stede geves tigd filiaal van The Berlitz School, zal geven een: Overzicht over de nieuwste Duitsche litteratuur 1880— 1900. Daar het niet gemakkelijk is hieromtrent iet? te weten te komen, aangezien de leerboeken hier nog wei nig of niets over bevatten, wordt een bezoek aan deze voordracht warm aanbevolen. In aansluiting hiermede zal de Spaansche leeraar door een proefles de voortreffelijkheid der Berlitz-me- thodè doen uitkomen. Gelijk bij alle vroegere voordrachten, is ook bij deze de toegang voor dames en heeren vrij. Bij den Zondag gehouden Wieler wedstrijd 'langs de Amsterdamse he Vaart behaalde onze stadgenoot de heer G. Stouten den 2en prijs van de 37 deelnemers. Een jongeling die Zaterdagavond in dronkenschap de orde verstoorde bij eene uitvoering in de Sociëteit Ver eeniging door de Muziekvereeniging Ha rmonie, is door do politie daaruit verwijderd en naar het politiebureau overgebracht. Qevondan voorworpen. Een geelh. hondoen huurbordr jeeen grijze pelleriniejiais een brileen front je een zakdoek. Incidont-Roodenburch. In die Zaterdagavond gehouden vergadering van de Journalisten- vereoniging ,,de Haarlemsche Pers", word de volgende motie aangenomen De vergadering gelezen het antr woord van den schoolopziener Roo denburch op haar motie; gezien dat. ofschoon de Ver. „De Haarlemsche Pers" fce kennen had gegeven, in geen beoordeeiing fco •treden van liet geschil Stuffers Roodenburch, aangezien dit op 't oogonblik een punt van, gerechte lijk onderzoek uitmaakt, die heer Roodenburch dit goede voorbeeld niet heeft gevolgd, en niettegen staande hij beklaagde is in zijn ant woord zichzelf tot rechter maakt in zijn eigen zaak, en tegen de goede vormen in, thans ook dien heer Van As in de kwestie mengt verklaart 't niet met de waardig heid der Ver. ..De Haarlemsche Pers" overeen te kunnen brengen, met den heer Roodenburch nog langer over deze zaak van gediaoh- tlen te wisselen besluit haar in de vorige motie ingenomen standpunt te blijven handhaven, en gaat over tot do orde van den dag. Schouwburg. Wij wijzen op de voorstelling van boden avond van het Amsterdamsen Lyrisch Tooneel, dat hij een vorig op treden bijzonder veel succes had. Hedenavond wordt opgevoerd do be kende. geliefde operette: „De dochter van .Muilüuic Aiil'i.I,"' van Lccorq. De Feuilleton. Naar het Duitsch van E. WERNER. 2) Vergeef mij;, tante, u meient het goed, maar wat moet i'k aan vangen met eene vrouw die alleen zonneschijn en vreugde van het le ven verlangt? Paula is immers bang voor mij Ik zie het duidelijk genoeg hoe schuw en verlegen zij in mijn bijzijn is. Als ik niet wist hoe zij met den ouden Ullmann en de niieinsobeu op het kasteel om gaat zon ik haar wezenlijke in borst in het geheel niiet hebben' lee- ren kennen. Dat is je eigen schuld, tegen over haar ben je nog ernstiger en stiller dan anders. Het meisje heeft niet hot minste vermoeden, dat je voor h'aar eenige genegenheid ge voelt. Als ge het goed vindt, dan.' zal ik met haar spreken en je diam Nieen, neen viel Bierniock haar driftig in de rede. Denkt u dat, ik niiet man's genoeg ben om zelf de beslissing uit te lokken? Zin speel er in 't geheel niet opIk wil haar „ja" niet aan overreding te danken hebben. Zooals je wil! Mevrouw Ai mers stond, op en vouwde haar handwerk bijleen. Maar talm dan ook niet langer met je besluit. Ik moet nog een brief sohrijveni, maar op het theeuur ben ik weder hier. Dus tot vijf uur. Zooals ge woonlijk. Daarop verliet zij dio kamer. De slimme vrouw wist heel goed d'at elke verdere poging om invloed' op haar neef uit te oefenen alleen de tegenovergestelde uitwerking zou hebben, maar zij had' ook genoeg gezien om te weten dat hare bere kening boven verwachting was ge lukt. Toen Ulrich von Berneck alleen was. begon hij langzaam, maar zon der ophouden de kamer op en neer te loop en. Hij wast het l>est hoe weinig zijn somber, gesloten kar rakter voor huiselijk geluk ge schikt was. Hij had immers alleen willen blijven, zijn geheel levens-; plan daarop gebouwd! en nu wias er zulk een jong schepsel met lachende oogen gekomen en alle plannen en voornemens waren verstoven als kaf voor den wind. Men kon liet zien dat deze man een zwanen strijd met zich zelf veerde bij deze zwijgende, onrustige wan deling. Het verschil in jaren, de greo- zenloozü verscheidenheid van ka rakters, het altijd terugkeenenid'e denkbeeld dat hij het. „ja", waar aan ook hij niest twijfelde, alleen zou te danken hebben aan zijn rijk dom en zijn positie dit alles woelde en spookte in hem en ein delijk zeide hij halfluid: Neen! Het zou een dwaasheid een on geluk zijn Neen Daar klonk van buiten uit dien tuin een luide lach, zoo helder en frisch, als alleen de jeugd kan la ten hooren en Ulrich's voet scheen plotseling als in den grond gewor teld. Langzaam wendde hij het hoofd in die richting en dat harde „neen" dat hij juist had uitgespro ken, kon geen stand houden bij dien blank. Mevrouw Aimers had zich toch bedrogen toen zij bij haar neef slechts van genegenheid ge waagde. hot Was moer, het was oen hartstocht Waartegen zijn verstand zich te vergeefs verzette, die mach tiger was dan zijn wil en zijn kracht en ook nu de overhand be hield. De hartstocht fluisterde hem in dat liet laf zou zijn de beslissing te ontwijken, niet eens do beslis sen d'e vraag te doen en Ulrich wil de niet laf zijn. Met een snel be sluit richtte hij zich op en verliet de kamer. Aan den voet van het terras stond een oud man met witte haren en sprak op half eerbiedigen, half va derlijken toon tot het jonge meisje dat. zich in het geheel niet om de natheid bekommerende, op het voetstuk van de steenen trap was gaan zitten. Neen, juffrouw Paula., dat is nu al te erg Is u daar boven in hot Dollmabosch geweest? In d'it weer? Ik ben eens daarboven geweest, maar ik probeer het niet voor den tweeden keer. Het is een echt gemsenpad dat vandaar naar het meer afdaalt, men kan er do hals en dte beenen breken. Ja, ik heb ook wel iels van eon gems, lachte Paula. Voor loopig zijn al mijn ledematen nog heel gebleven, maar ik ben dhch- tig nat geworden, nat als een wa ternimf. Kijk maar eens hier, Ull mann Zij nam haar vilten hoedje af en zwaaide er mede, zoodat het in den rand verzamelde water naar alle zijden heenspatte. Haar cos- luum. een dónkere, hoog opgeno men lakensch© japon em een jakje van dezelfde stof, was eveneens rij kelijk nat, want de parapluie d'ie zij in de hand hield, had bLijkbaar alleen voor bergstok gediend, zij vertoonde nog de sporen van den doorweekten grond. De sierlijke, lenige gestalte van liet jonge meisje had inderdaad iets van heb slanke, schuwe wild van het Hooggebergte. Het krullen de.. donkere liaar was nog nat van den regen, verwaaid door den wi nd, hel gezicht gloei eed rood door de klimpartij, terwijl de oogen schitterden in het blijde, hoopvolle genot der jeugd waaraan de toekomst niog alles belooft.. Paula Dietwald was; zonderj eigenlijk bepaald schoon te zijn, toch eene ongemeen liefelijke ver schijning en toen nu do eerste zon nestraal door d§ wolkon brak en de bergen eni hos meer fel verlicht te. toen jubelde zij als een kind O de zon daar is zij eindelijk weder I Het werd ook tijd, want zij heeft bijna een week lang achter de wolken gezeten, zeide ULImann. U hebt niet veel aan Re&tovicz gehad, juffrouw Paula, want het weer was altijd ruw en onvriende lijk. En het was er toch zoo mooi, riep Paula. Ik ben voor hot eerst in de bergen, ik heb altijd in de groote, woelige stad gewoond. Hier is alles zoo vrij, zoo grootsch Je weet in 't. geheel niet hoe mooi bob vandaag was in het Dollinahosch! Dat mischen en, bruisen in de d&ïHiemloppen, d'at woelen en ra zen in de bergen en heel diep in de laagte het meer als een groote, in willen nevel gehulde zee. Dat al les was zoo vreemd, zoo geheim zinnig. alsof er iets uit den nevel zou te voorschijn komen, een sprookje, dat werkelijkheid was geworden. Ja, ja, als men, achttien jaar is, dan gelooft men nog aan zul ken onzin, zeide d!e oude man goedig lachende. En dan klautert men ook nog rond in die bereen dio alleen

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1