NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Wo nsdag 30 October 1901. No. 5625 HAAHLEITS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden7 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per poBt 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 11Ï8. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti j en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE§>j Succ., Parijs 31K» Faubourg Montmgp.tre, xii— -4F* Haarlem's Dagblad Tan 30 Oct. beiat o.a.: De Engelsche Yergoedingscom- missie, Kitchener's weekrapporfc. Traag en Antwoord, Chili en Ar gentinië, Haagsche Brief, Nijver heid, Het verblijf der Ellende. Politiek Overzicht. De Engelsche vergoedingscom- missie voor de uit Zuid-Afirika ver drevenen heeft na eene lange rust poos Maandag hare zittingen her vat. Sir John Ardagh, deeldle me de, dat de tijdens de verdaging met de vreemde mogendheden, wier ond erdanen schadevergoeding eischten wegens deportatie uit Z. Afrika, gevoerde onderhandelingen voor 't grootste deel met succes be kroond waren. Frankrijk en Ne- dortanid zijn de eeniige uitzonderin gen. Engeland betaalt aan de gede porteerde Duitschers 30.000 pd', de Ooslenrij'kers 15.000, de Zwedien en Noren 1000, de NoordLAmerika- n'en 6000, de Italianen 12.000, de Russen; 4100, de Belgen 800, de Zwitsers en Denen elk 250, de Span jaarden 150, Groot-Bnititannië ver goedt in. 't geheel 69,550 pond ster ling, De voorzitter diru'kifce zijn vreugde uit over die regeling langs diplomatie ken weg van de e'ischlen der buitenlandsche gedeporteerden. Hij hoopte', dat dei eiisehlen. u-iit Frankrijk en Nederland op soort- gelijike wijze zouden worden ver effend. Hij meende voorts, dat die toegekende schadiel'oo&stelliingen vrijgevig waren (Ho hode ver- goedlingsoommissie zoude minder hebd'en toegekend. De commissie onderzocht 1800 eischen tot een to taal bedrag van 1.277.000 pd. st. Slechtst!) aan 400 eischen werd niet voldaan. De eisohien van Nederlan ders en Franscllen bediragen 727.000 pd. st., maar de overblij vende Europeesohie Staten, die een eisch hebben: ingesteld!, krijgen slechts 5 pot. hunner vorderingen toegewezen (niet te veelDe voor zitter verdaagde de zitting van de commissie tot Maandag a.s. De on derhandelingen van Frankrijk en Nederland met Engeland zulliem in- tusschen worden voortgezet. Moch ten die onderhandelingen; dan on bevredigend zijn afgeloopen, dan zal de' vergoedings-commissie haar onderzoek der Nederlandsche schade-ei schen hervatten Men ziet uit het lxwenstaande dat Reuter wel een klein beetje optimistisch is als hij seint dat d'e taak der vergoedlingscommissie plotseling tot een practisch einde is gebracht. Dat kon wel eens ge heel anders uitlöopen. Van het oorlogsterrein wordt weer merkwaardig weinig verno men die krijgsverrichtingen tegen Bo tha en zijn hoofdmacht hebben nog altijd' reen uitkomsten opgeleverd.' Uit Newcastle werd alleen den 24sten October geseind, dat gene raal Bruce Hamilton een klein com mando ten noorden van Vrijheid verrast had, waarvan hij er negen gevangen maakte. Generaal Botha, vervolgt de be richtgever, schijnt ontkomen te zijn, door met een klein geleide en zoodoende ongemerkt te reizen. Op den avond van den Heten was hij,, luidens een vertrouwbaar bericht, te Derby, noordelijk van Piet Re lief. Vandaar trok hij naar Spiits- kop, waar hij zijn persoonlijken aanhang, ongeveer 100 man, ach terliet. Mat slechts zes man begaf hij zich toen naar Amsterdam, om zich bij Schalk Burger te voegen, die korten tijd het hoofdkwartier van de Boeren-regeering op een punt ten westen van Amsterdam had gevestigd. Deze rondgaande regeering had een geleide van 100 man en een paar voertuigen. 't Meerendeel van Botha's bur- gem is nu in kleine afdeelingen verstrooid. Daunhauser's strijdL macht te Babanango wordt nog grooter, maar er is reden om aan te' niemen dat de versterkingen die hij krijgt, louter vluchtelingen zijn, die rust. zoeken van de bewegingen van de Engelsche colonnes. De streek is verwonderlijk goed ga schikt voor die taktiek van de Bie ren. daar diepe kloven en dik kreu pelhout gemakkelijke schuilplaat sen bieden". Verder valt nog tei vermelden Kitchener's weekrapport, Zondag door dien. beul van Soedan, uit Pre toria naar Londen geseind1 en dat als Volgt luidt In den vroegen ochtend' van 22 Oct, verraste kolonel Benson een Boerenlaager bij TricliardSfonteln en nam hij 37 gevangenenden 25en was hij bij Zesvorkfontedn na een langen nachtmarsch in gevecht gewikkeld met de, commando's on der Grobelaar en Erasmus, die zijn achterhoede en zijn flanken hevig aanvielen, maar gemakkelijk ver dreven werden. Tusscben 17 en 23 Oct. nam kolo nel Dawkins ten westen van Nijl- stroom twee Boerenlaagers met 76 gevangenen, waaronder drie veld- kormets. De colonne van kolonel Henry dreef Nouwhondt (Nieuwhoudt uit een sterke stelling bij Koffiefan te! n op 26 Oct. en achtervolgt hem nu te zamen met kolonel Williams. Veel bijzonders bevat deze lijst niet. Het gevecht bij NijLstroom vermeldden wij reeds gisteren.Wij wachten met ongeduld op belang rijker tijdingen temeer daar het betrekkelijk stilzwijgen der laat- ste dagen veel te denken geeft. Buitenlandsch Nieuws, De Kampen. In verband met de reeds vroeger een paar maal besproken overbren- ging van Boerenvrouwen en kinde ren naar de kust is nu aan een be richt uit Durban van 1 dezer het volgende ontleend Het Boeren-concentratiekamp, te Me re bank, tien mijlen van hier, is geopend. Er is voorziening ge maakt voor 5000 personen, en on geveer 1000 vrouwen en kinderen zijn reeds daar gehuisvest. Onder hen bevindt zich mevr. Smuts, echtgenoot© van dien staats-procu- reur van Transvaal. Vraag en antwoord- Charles Williams vraagt in de Morning Leader", of het waar is, dat na Paardeberg een Engelsche generaal aan lord Roberts mede deelde. dat president Steyn de wa pens wilde neerleggen., en dat lord Roberts daarop antwoordde, dlat hij de voortzetting van den oorlog wensehibe. Een prachtig antwoord op deze vraag is den brief van den presi dent aan Kitchener, door de „Man chester Guardian" gepubliceerd. De president betoogt daarin, dat d'e toestand van de Boeren veel be ter is, dan tijdens de overgave van generaal Prinsloo. De geheel© Kaap kolonie is bedekt met commando's; die Engetechen hebben in de Repu blieken alleen de spoorlijnen, de hoofdsteden en een paar dbrpen in bezit. Ten slotte weigert president Steyn zich over te geven. Iemand di© zoo spreekt zal zeker i,n de dagen van Paardeberg niet anders hebben gesproken. Engeland en Nederland. De „Observer" deelt naar aan leiding van het. bericht van de „In- dépendance beige" over heit bestaan van gespannen betrekkingen tus scben ons land en Groot-Brittannië mede. dat er tie Londen reeds eeaii- gen tijd geleden een gerucht liep, dat de Engelsche regeering de te rugroeping van consul Domela Nie- wenhuis uit Pretoria liad gevraagd'. Op grond van onthullingen bij het proces-Broeksma meenden de auto riteiten te Pretoria, „dat de Neder landsche consul-generaal lieden van Broeksma's allooi min of meer had geholpen." In gezaghebbende kringen te Londen is evenwel, verzekert d'e „Observer", ten aanzien van. het bericht, over gespannen betrekkin gen en het werkelijk vertrek van den consul niets bekend. De „Globe" merkt op, in ver band met de houding die men in Nederland tegenover Engeland aan neemt, dat Enged'and het verbod om uit de Straits Settlements wa penen naar At joh in te voeren, wel eens zou kunnen intrekken. Chili en Argentinië. De „New York Herald" verneemt uit Buenos Ayres, dat het Chileen- sche incident, betreffende het aan- 1 eggen van wegen in het l>etwiste gebied, alle scherpte heeft verloren. Berichten uit Santiago melden, d'at Chili voornemens is bevredigende verklaringen af te leggen. Lijnrecht in tegenspraak met het bovenstaande is een bericht door d'e ..Dai.ly Mail" uit dezelfde stad ontvangen en volgens hetwelk Chili een mobilisatie van zijn leger aan kondigt, quasi voor de hierfstma- noeuvres. De Argentijnscbe regee ring heeft daar tegenover bevel tot mibilisatie der vloot gegeven. De ma timen werken dag en nacht om de oorlogsschepen van kolen en proviand te voorzien. In offioiieete kringen, te Washington klaagt mien bitter over Chili's houding tegen over het Pan-Amerikaansche Sta- tencongres. Natuurlijk omdat Chili zich niet wil laten lijmen en aldus langzaam maar zeker onder Uncle-Sam's hoe de geraken. Geen anarchistenwet. De correspondent van de „Ti mes" te Washington zegt, dat er geen kans bestaat op een watgevin; in het eerstvolgend congres tegen de anarchisten. De regeering* der Veireenigde Staten zoude haar niet durven voorstellen., daar zij wel wèet, dat geen zoodanige wetge ving mogelijk is zonder een wijzi ging van de grondlwet der Unite, cfie echter niet Waarschijnlüjik is, terwijl een internationale wetge ving tegen de anarchisten even on waarschijnlijk is, daar zij zial af stuiten op het verzet van den Se naat. Frankrijk en Turkije. Naar de „Temps" verneemt uit Konstauiinopel, beeft Mumr-Bey, gewezen ambassadeur van Turkije bij d'e Fransohe regeering, den se cretaris van Gönstams, Bapst, die te Kon slant inopel is gebleven, een bezoek gebracht om het een: en an der in de zaak Lorando te spreken Bapst heeft hem echter niet in 't of ficieel karakter dat hij zich aanma tigde. willen erkennen en verklaard alleen tot den minister van buiten landsche zaken in. betrekking te slaan. Ten tweeden male heeft Mu ni r Bey zich aangemeld1 aan het hotel der Fransche ambassade, maar is toen. h'eelemaal niet ont vangen, Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Een vendumeester te Vrijburg, een zekere Willem Meyers, is tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij als klerk heeft gewerkt bij een door de re publikeinen aangesteldën vrede rechter en in die ambtelijke hoe danigheid wapenen en munitie heeft uitgedeeld. En Meyens had; al vijftien maanden gevangenisstraf achter den rug. De Zaterdag uitgegeven verlie- zenlijsi maakt melding van een ongeluk met een kanon te Goedge legen bij Harrismith Oranje- Vrijstaat op den 2isten October. Ge dood zijn een sergeant en een kor poraal, terwijl een ander sergeant zwaar gewond is. Te Hardeville, eveneens in de buurt van Harri smith, zijn den 22sten een luite nant en een manschap van de 28e comp. yeomanry gesneuveld. Bij Kafferatad O. V. S. is luitenant Wilmer van de Bedfordsche bere den infanterie aan zijn wonden be zweken een manschap van het 5de Zuid-Australische Woudloopers is er gewond. Van het West Kent- regiment is een korporaal den 2ien bij Hartebeestspruit gewand en worden twee manschappen „ver mist". Evenzoo een van de Dublin fusiliers. Een manschap van Mor- ley's verkenners is bij Heidelberg (Transvaal) zwaar gewond'. Luite nant Merriman van hot Manchester regiment is bij Bad fontein (Trans vaal) zwaar gewond', even zoo een manschap en een manschap licht. Voorts bevat deze verliezen lijst de namen der 16 Oct.. bij Viorent win tigstroomen (Piquetberg-weg) ge sneuvelden en gewonden. Ben aantal manschappen van de Zuid-A f.ni kaansche poli tic macht resp. den 6en, 12e.n en lGe.n Juli vermist te Petrusburg O. V. S., zijn, te.n getale van 23, weder op gedoken. Het ©enige oorlogsnieuws uit de Kaapkolonie is een. telegram dat Vrijdag van Herschel verzonden is. Het meldt dat er enkele Boeren in en om het district Lady Grev zijn, maar dat Myburgh's verblijfplaats niet bekend is. Er zijn nog afdee- lingen Boeren in den Genade berg. Scheepers is in verzekerde be waring te Beau fort-West, Hij is her steld »van zijn ziekte, die niet' zoo ernstig was als men eerst meende De Duiiscbe Boeren-Centrale te Munchen looft 100 Mark Mooning uit aan ieder, die in liet Duitsch e rijk Engelsche ronselaars zóó weet aan te wijzen, dat hun onmiddel lijke aanhouding en bestraffing er het gevolg van kan zijn. ALLERLEI. Geen d'er Engelsche Maandag uit gegeven morgenbladen of vroeg verschenen avondbladen neemt het bericht van „Reynold s Newspaper' omtrent den toestand van koning Edward over, of spreekt het tegen. De „Temps" deelt mede, dat het ter inschrijving gebrachte bedrag van 178.000 obligatiën der Indo- China en Yunnan Spoorwegleening viermaal voMeekend is. De Spaansche min. van fin. heeft Maandagavond de hervormingen op die begrooting indienen. De to- tale uitgaven bcloopon 933 millioon In de Hongaarsche troonrede wordt er op gewezen dat zich quaesties voordoen van het hoogst* belang, vooral met betrekking tot den economischen toestand1. De handelsbetrekkin een tusscbem Hon garije en andere staten van. de mo narchie moeten definitief worden geregeld op voor de betrokken be langen rechtvaardige en billijke wijze. Volgens de jongste volkstelling, waarvan die cijfers op liet jongste Statist iker-congres zijn medege deeld. tielt Zwitserland1 thans 3.325.107 inwoners. Stadsnieuws. Haarlem, 29 Oct, 1901. Schouwburg. De menschen zijn er blijkbaar nog niet aan gewend, dat het seizoen be gonnen is. Hoe valt anders te verklaren dat bet in den Schouwburg Zondag avond zoo slecht bezet was. waar toch het gezelschap Delmonte A. Katter- mole niets meer of minder voor 't voet licht bracht dan d'Ennery's bekend drama in vijf bedrijven mitsgaders een voorspel getiteld: ..Marianne, de mar ketenster van liet groote leger." Het moet gezegd worden dat in lof felijke plichtsbetrachting de acteurs 'en actrices deden wat hunner was en met entrain de zenuwschokkende Situaties speelden. Het. best voldeden de heer Delmonte en mevr. Math. Kiehl die waarlijk heel verdienstelijk de rol van Marianne speelde. De schouwburg verdient inderdaad Zondagsavonds beter bezoek dan gis teren het geval was. Op 21 November e.k. des mon gons 11 uur zal ter provinciale griffie alhier door eten Commissa ris der Koningin im Noord-Holland worden aanbesteed „Het onderhoud van die Helder- sche zeewering, ged'umndle 1902, 1903 en 1904, beboerende tot de Rijkszeewerken jn Noord-Holland Raming. 8000 por jaar Ter verbetering van ons bericht in ons vorig nummer, meldt men ons, dut de prijswinnera in den wedstrijd langs de Amsterdamscho vaart waren: le J. Sleeker, 2e. van Hoorn, 3e W. Vak en de heer G. Stouten dus niet den 2en prijs won. Aan den heer A. J. Bronikhorsfi is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als le adjudant bij den staf van het korps handbhisscbers, ondier dankbetuiging voor de vole diensten aan de gemeente bewezen Goed afgeloopan. 't Liet zich vrij ernstig aanzien gis teravond te half zeven, toen de Hunze 111. welke huist door do Melkbrug was. regelrecht %p een zich in het Spaarné bevindend vrachtschuitje kwam aan- stoomen. (h-r.icp an full spec-,!, achteruit. Feuilleton. Edel wild. Naar het Duilsch van E. W ERNE R. 3) Paula luisterde half geboeid, half on-geloovig en was juist van plan een vraag te doen. toen op den stee- nen vloer van het terras een harde stap hoorbaar werd en Beam eek zelf de stoep afkwam. Hij boo< vluchtig voor het jonge meisje en wendde zich toen tot Ullmann. Ben je al aan deai overkant in den stal geweest? Je zou dl im mers gaan zien hoe het met mijn zwarte gaat na de misteed d'ie hij gisteren gedaan heeft. Je weett toch dat men het op het stalpersoneel niet kan laten aankomen. Ullmann wist dit ongetwijfeld en ging er dan ook schielijk heen. Paula was opgestaan, maar toen de landheer snel naar haar wilde toe komen, week zij zichtbaar ver schrikt achteruit. Hij stond dade lijk stil. Hebt u storm en regen ge trotseerd? vroeg hij met ingehou den stem. Is u ver geweest Tot in het Dollina-bosch. Dan is u waarschijnlijk langs den weg naar het meer afgedaald, anders had u nog niet terug kun nen zijn, maar dat is geen weg voor teere meisjes voeten. Ik ben niet zoo teer en fijn als u gelooft, mijnheer von Born eek, zeide Paula met eene opwelling van trots. Dat dacht ik ook geenszins. Het Dallina-bosch in zulk weer en liet afdalen langs den rotswand is zelfs voor mij zwaar werk en zoo ver ik weet is het voor de eerste maal dat u in de loergen komt. Ja zeker. Ulrich beet zich op de lippen. Zijne tante had wel gelijk, hij moest niet altijd blijven zwijgen als hij aanzoek wilde doen, maar bij elke poging tot. toenadering trof hem dat schuwe terugwijken en dat benam hem dien moed. Zonder te spreken stond Paula verlegen voor hem. Zij was anders in het geheel niet vreesachtig, maar dat donkere, raadselachtige gevoel dat haar in d'e nabiiheicl van dezen man altijd zoo vreemd en zoo be nauwend op de barst drukte moest toch wel vrees zijn. En als dan bo vendien zijne sombere, grijze oogem zoo strak op haar rustten als zoo- even, dan scheen zij onder een on- wed'erstaanbare macht te geraken waaraan zij zich niet kon onttrek ken. Na eenige oogenblikken van zwij gen begon Ulrich wederIn dten zomer zijn onze bergbossohen zeer schoon, in den winter echter als al les besneeuwd is. zijn zij onbegaan baar. Toch ben ik dagelijks er op uit. U gaat zeker eiken dag op die jacht? vroeg het jonge, meisje, een poging doende om hare verlegen heid te overwinnen. Ik heb het portret «'ezien dat u in jagerecos- tuum voorstelt. Dat komt zeker nog uit Auenfeld Ja, antwoordde Bemeck kortaf. Het verwondert mij alleen dat het d'aar boven in de groote zaal hangt waar, zooals Ullmann mij zeide, in het heelo jaar bijna nie mand komt. Het Mioord'e toch in uw kamer. Ik houd niet van dat oortrel. Het gelijkt in 't geheel niet meer en het is bovendien uit een tijd die ver achter mij ligt. Dit klonk vreemd afwijzend, bij na ruw. alsof de eenvoudige op merking hem gekwetst had en toen zweeg hij weder. Paula kende reeds d'ie lange pauzen in het gesprek met den landheer die hij niet scheen te bemerken en om toc-h wat te zeggen, vervolgde zij Ik kan be grijpen dat Restovicz voor u eene eigenaardige bekoorlijkheid! heeft. ULimaun heeft mii vroeger verteld dat u een hartstochtelijk jager is. In deze zoo uitgestrekte bosschen moet het een prachtige jacht zijn. Bemeck wendde zic+i af en keek naar de stallen aan den overkant. Zeker maar ik jaag niet meer. Jaagt u niet meer En Ullmann heeft mij toch gezegd Hij -^rak van vroegere tijden. Ik heb de j-acht geheel opgegeven, al sedert jaren, ik heb eir geen plei- zier meer in. Paula zag hem verbaasd en vra gend aan. Het. was weder de ruwe toon van vroeger en ook de harde, vijandige uitdrukking lag weder over zijne trekken. Zij kreeg een duister gevoel dat zii dit ount niet verder mocht aanroeren. Het was trouwens niet de eerste maal dat Ulrich Bemeck haar raadselachtig en onbegrijpelijk voorkwam. Zij had die plotseling te voorschijn ko mende ruwheid reeds meermalen opgemerkt, midden in het gesprek, zonder dat er reden voor scheen te bestaan, maar het vergrootte het onaangename gevoel dat haar steeds in zijne nabijheid overviel. Daar hooide zij achter zich een vreemde stem die in de Sloween- sehe taal iets zeide. Bemeck keer de znsk snel om er> f ronsle het voor hoofd toef» bij den man gewaar werd die juist uit h*?i kreupeJbosch te voorschijn kwam. Wat wil je, Zarzo? vroeg hij. Zarzo boog diep en onderdanig en trad nader. Hij zeide weder iets. maar de Landheer viel hem kort en bevelend in de rede Spreek Duitsch Je weet immers dat ik nooit anders spreek rnc-t de men schen die htiL vMV'aan en jij ver staat het heel goed. Welnu, wat is er De man, een stevige kerel, in. wiens gezicht de karakteristieke trekken van zijn volk scherp uit kwamen was in d!e landsdracht die hier in de bosschen ook voor jagers onvermijdelijk is, maar hij droeg de ondersc-heidingsteekenen van de houtvesters der heerlijkheid en had een buks over de schouders hangen. Het zwarte haar viol aan beide zijden sluik naar beneden maar de uitdrukking van de zwar te. brandende oogen kwam niet overeen met de onderdanige ja kruiperige houding waarmede'hij den landheer naderde. Hij sprak overigens hot Duitsch beo! vlot dit bleek nu toon hij er zich -n schikte. Ik wilde den gonadigen heer nogmaals verzoeken ik moet im mers weg uit Restovicz? Zc-ker binnen acht dagen Ik weet hei, genadige heer, ik weet het. Maar ik hoopte ndg altijd dat u op het bevel zqudt terugko men. Neen zeide Benneck hard en beslist. Uit de oogen van den SIo- ween schoot een vreemdsoortige blik. maar hij bewaarde zijne dee moedige houding. Het zal nooit meer gebeuren, bij mijn zielAJs de genadige heer het mij nog voor ditmaal zou wil- 'en vergeven

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1