De nieuwe Gevangenis. bakboord houden enz. mocht niet 1 a- ten; een flinke stoot van da boot en een gekraak van het schuitje, dat in middels dwars voor de stoomboot was gekomen, een paar harde woorden van den schipper en daarmede liep het on geval zonder ongelukken af. Het schuitje zal echter wel eenige inwen dige kneuzingen opgedaan hebben. Examen Vrije- en ordeoofeningen der gymnastiek. Geëxamineerd 6 man nelijke canctrdaten. Geslaagd de heeren: J. J. Klimbie, Haarlem; J. H. Kok. Amsterdam; D. Maarse. Haarlem; II. Kuik, Apeldoorn P. Mantel, Haarlem; P. v. d. Mije, Haarlem. Gaarne verwijzen wij naar achter staande advertentie door mej. Mary I. Fleischmann geplaatst. Voor velen zal het een aansporing zijn zich bij haar aan te melden om bij gewoon ziek zijn een geldelijke uitkeering te verkriieen. Zooals wij vernamen, is Dr. Westerman voor Haarlem genees kundig adviseur. Door dien Commissaris clecr Ko ninigin in Noord1 Holland zal op 21 November a.s. cïes morgens ten li ure ter Provinciale griffie alhier worden aanbes-teed: ,,Het onderhoud van het Jaag pad langs het Zuidfer- en langs een gedeelte van het Noorder- Spaarne gedurende de jaren. 19021904. Kaming f 600.per jaar. ik voor de spoedig te wachten herop voering bij do Nod. Opera veel omge werkt heb en nog niet gereed is, ik geen avond uitbreken kan. Wil dus s. v. p. uw hooggeschatten directeur medebestuurderen en leden mijn diep leedwezen betuigen, niet te genwoordig te kunnen ziin bij het le concert na de glorierijke overwinning van „Zang en Vriendschap" te Keulen vooral omdat uwe vereeniging in 't. geheel niet gemoeid was bij den strijd, die in den boezem der Jury heeft plaats gehad en zulke onaangename naweeën ten gevolge had. Geloof me. dat het me zeer verdriet, niet tegen woordig te kunnen zijn. maar in ge dachte zal met U jubelen Uw oudste lid Uw U zeer toegenegen en hoogachtende w. g. RIC.1I. HOL. Waarde heer N. Heel gaarne neem ik de uitnoodi- ging aan en stel ik mij er veel van voor om het koor weer zoo prachtig te hooren zingen als te Keulen. Wees zoo vriendelijk allen van mij hartelijk te groeten. Tot ziens t t. w. g. L. F. BRANDTS BUYS. Lezing Dr. M. F. van Lennep Voor een talrijk publiek trad gister avond Dr. M. F. van Lennep Eere voorzitter van den Christ. Nat. Werk mansbond als spreker op. Door hem werd behandeld „Een reis door Spanje", opgeluisterd door lichtbeel den. Verschillende afbeeldingen wer den vertoond, als het reizen en de ver voermiddelen, kijkjes in Madrid, Se ville, Gibraltar, overblijfselen van de Romeinsche en Moorsche bouw kunst, Op aangename en bevattelijke wijze lichtte spreker een en ander toe. Daarna werd een schets gegeven van den invloed der R. K. kerk en het le ven der protestanten. Met een opwek kend woord verzocht spreker toe te treden als lid der centsvereeniging voor de Evangelisatie in Spanje, waar aan door vele aanwezigen werd vol daan. Met recht kan gezegd Worden dat deze eerste winterlezing in dlit seizoen van den Chr. Werkmansbond, een zeer goed geslaagde is. Na afloop dankte de heer Hilbrander den spreker en deelde tevens mede dat Ds. van Leeuwen van Bloemen- d'aal, in Januari a.s. voor de afd. als spreker zal optreden. Dinsdag 19 Nov. a.s. zal het Ned. Herv. Zangkoor „Oefening en Stich ting" haar 3e jaarfeest in het Bronge bouw vieren. Het programma wijst zeer fraaie liederen alle Holland- sche text aan. Na de pauze zal een operette 'opgevoerd! worden, Ivreïis- boer en Ganzendonck génaamd. Den 25 November d. a. v. wordt het huishoudelijk feest gevierd in Felix Favore. d. wandelaar haar zien, steekt boven alles uit; ze valt den reiziger m t oog, die van Amsterdam naarhierkomt, een gebouw, dat zich op tal van pun ten opdringt aan ons 00gNyh een Ver- tertoren in de dumen "tjuJde schil! Bier het verblijf van de ginds da bron van gerondhind voor SS2?W deze vergelijking daagt bet niet in 't oosten, maar in t westen. tiers, waschlokalen. linnenkamer, da-ooglokalen, reservoirs. Op de eerste omgang is een lokaal dat nader bekeken verdient te worden: dat is de kerk. Set! u voor een reeks houten doozen naast elkander; een aan tal van die reeksen amphitheatersge- wijze boven elkander gebouwd wel nu, in elk van die doozen zit een gevan gene en kijkt door de tralies van het open bovengedeelte van de deur naai de geestelijke. Hij ziet geen van zijne medegevangenen, alleen de figuur van |den bewaarder, die in 't gangetje vóór de van buiten gegrendelde doozen lieen en weer wandelt. Vlak over den geestelijke is de plaats van den organist. Men kan er zich moeilijk een denk beeld van maken, hoe breed en solicde alles is opgevat, hoe gestreefd is naar de beste ventilatie, verwarming en ver lichting. keukens, wachtkamers, bu reaux van den directeur, kamer van regenten, zijn alle eenvoudig maar practiseh. Maar de onaangename in druk. dien liet zien van de cel geeft, komt terug bij liet aanschouwen van de spreekkamer voor de gevangenen. Ze is met zwaai-, doorzichtig, ijzeren traliewerk verdeeld in drie comparti menten: in het eerste de veroordeelde, in 't tweede d'e bewaarder, in 't derde de bezoeker. Gevangene en bezoeker kunnen dus zelfs elkaar de hand niet reiken, evenmin vertrouwelijk spreken, omdat de bewaarder er bij staat. mst" zullen to toorteeïa worden gebracht. Gedurende enkele jaren reeos achtereen, gaf d!e vereeniging in den winter eenige voorsteülangen en mocht zich steedis in een groot en dankbaar publiek verheugen. I Wij wentscheu het gezelschap ook dlit jaar telkens een volle zaal toe. Collecte voor de Boerenvrouwen en kinderen gehouden den 24en October lil'. Het comdté verzoekt ons nog te Willen mededeelen, dat nlog de vol gendo giften zijn ingekomen Mej. K. opbrengst bruiloft. 3. Uit do spaaipot van een) ge storven kind B. uit Zandvoort Koperen feest O verveen Dominopartijtje Mevr. X., Schoterweg Alg. Nedi. Werkliedenver bond, afd. Haarlem Collecte scholen4.38 Collecte scholen 1.80 Jongelieden Isr. vereenig. 4.70 Gift van een heer die op ka- mors woont en niet door de jonge dames bezocht is 2.50 Ten slotte wenfccht het comité langs dezen weg een ieder hartelijk danik te zeggen, die meewerkte tot het giroote succes van dter gehouden collecte. Bij het binnenkomen van de straf gevangenis is de eerste indruk die van bewondering. De kleine mensch ge voelt zich als verloren in den reusach- ligen cirkel met een middellijn van 52 Meter. Hoog boven, zijn hoofd rijst het kolossale koepeldak. Rondom zijn in vier galerijen de cellen als op elkan der gestapeld. Daar zullen de veroordeelden straks wonen. In dit kleine vierkante bokje met een zwaar getralied: raam, dat al leen den hemel te zien geeft, staat aan den muur vastgemaakt een tafel, waar aan met een ketting een houten stoel, zonder leuning, op drie pooten is be vestigd. Langs den eenen muur loopt de gasleiding, aan den anderen is de centrale verwarming, waarvan de buis door een soort van mantel is overdekt, 1 ouulat de gevangenen daarlangs door 1 tikken een soort telegrafie met elkan der vonden. In 't voorbijgaan gezegd is ook nu nog het voeren van tikge- sprekken niet onmogelijk. Als iemand in een cel zacht tegen den muur tikt., kan zijn buurman dat zeer duidelijk hooren. Het meubilair van de cel bestaat verder uit een draagbaar privaat, een houten bak en mandje, een ijzeren ledekant. dat opgeslagen kan worden, en een electrisch belletje. Maakt de gevangene van die bel gebruik, dan be weegt zich aan den buitenkant een soort van vlaggetje, zoodat de bewaar der zien kan in welk vak hij wezen moet en valt vóór de cel een plankje neer. 2.17* 1-— 0.20 0.20 2.50 9.— „Wat voeren de menschen hier toch uit?" vragen we onwillekeurig en ril len bij de gedachte, hoe in dit vierkan te hokje een mensch soms jaren moet doorbrengen, met als eenige vertroos ting de bezoeken van zijn geestelijke en van dm directeur. Er wordt rekening gehouden met de capaciteiten van den gevangene. De ambachtsman voert zijn ambacht uit, de ontwikkelde mag bijvoorbeeld schrijfwerk doen, een boek vertalen, wie niets verstaan maken vuurmakers of zoeken erwten of boonen uit.. De I eenige voorwaarde, waaraan streng de hand gehouden wordt, is dat 't werk niet vruchteloos zij. dat hot iets op brengt.. Dit komt deels ten voordeele van de gevangenis, deels voor den ge vangene zelf. Overigens is hij met zijn gedachten alleen.. Óf hij over 't algemeen van die gelegenheid tot zelf- inkeer goed profi teert? Men zou er aan twijfelen bij het zien van de hooge recidive-statistiek Tn 't oog van velen, ook van; bekwame juristen, is de tegenwoordige strafge vangenis dan ook meer een bergplaats dan een verbeterhuis. Het Huis van Bewaring is een afzon derlijk gebouw. De scheidingspoort tusschen de terreinen is alleen met twee sleutels te openen, waarvan de direc teur de eenen, de adjunct den anderen in zijn bezit heeft Ook dit is feitelijk een gevangenis, maar ziet er veel min der grimmig uit, dan de groote strafge vangenis. Hier worden de menschen in voorloopige hechtenis gezet. Hun cel is wat grooter. dan die van de straf gevangenis. ze hebben een stoel met een leuning, ze kunnen k Ia pistole zittende, hun eigen eten laten komen. Verder zijn er vertrekken voor hen, die gezamenlijk hun straf ondergaan: ge strafte soldaten, menschen die op een vonnis van den kantonrechter hechte nis moeten, ondergaan enz. Met het oog op de veiligheid van dien bewaarder zijn hier de zitbankjes onderling met kettingen verbonden en' op zichzelve elk afzonderlijk aan de tafel vastgemaakt. Hier is ook een afzonderlijke vrou- I wenafdeeling. die in de strafgevange nis niet bestaat. Voor vrouwen is een afzonderlijke cellulaire gevangenis. Behalve de noodige clicnstkamers tref fen we hier ook het vertrek van den krijgsraad aan, getuigenkamer, een vertrek voor den rechter van instructie. Een eenigszins vreemden indruk geeft het, dat men de ontvangkamer reccp- tielokaal heeft betiteld on de privaten W. C., alsof men hoop had hier metter tijd nog eens Engelsche ministers te kunnen opbergen. Ook hier bestaat gelegenheid om een toespraak van geestelijken te hooren, maar de opgeslotenen blijven daarbij in hun cel; alleen wordt deze zoodanig van buiten gegrendeld, dat de deur even open staat, zoodat zij door deze opening dien spreker kunnen zien en hooren. Als merkwaardigheid kan nog wor den gemeld, dat verschillende meube len zijn vervaardigd in Veenhuizen. Ze zijn goed afgewerkt en zien er so- liede uit. Ten slotte laten wij nog eenige cij fers volgen. De groote hal heeft eene middellijn van 52.60 M., de hoogte be draagt inclusief de spits, 37.20 meter. Het aantal cellen op de 4 verdiepin- j gen bedraagt 204. Elke cel is 4 M. lang bij 2.65 M. breed. In het koepelvormig dak, dat door 130 half cirkelvormige ijzeren spanten, wordt gedragen zijn 15 ramen aange bracht. De aannemingssom der gebouwen be idroeg 560.000. De totale kosten wor- den geraamd óp f 600.000. Ter gelegenheid! van dletni 76ein verjaardag van dien President dier Z. A. Republiek zond die heer S. D. Kohier alhier een adlres van hul debetoon1 en gelukwenschem Adressant ontving een dezer da gen namens d'en President dankbe tuiging van dien beer Van Boescho- ten. Hillegom. Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed: Het verbouwen en ver- grootem van het post- en telegraafkan toor met directeurswoning en bijko- mende werken. Ingekomen waren 11 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer N. v. d. Vlerk, te Haarlem, voor f 5992. Zandvoort Door den onbezoldagden Rijksveld wachter, jachtopzichter. J. v. Hon- schooten Jr. is proces-verbaal opge maakt tegen zekeren C., die in het duin bezig was met konijnen delven. Bij de aanhouding was hij in het be zit van 11 sprenkels. W. Kopert Azn. alhier, heeft van de maatschappij tot redding van drenke lingen eene ziilveren medaille, bene vens eene gratificatie van f 27 ontvan gen, wegens het opwekken van de levensgeesten bij eene drenkeling Binnenland. Uit de Omstreken. Zang en Vriendschap. Onze Koninklijke Liedertafel had tot haar hedenavond te houden con cert uitgenoodigd de heeren Rich. Hol en L. F. Brandts Buys. De volgende antwoorden werden ontvangen Hooggeachte Heer Secretaris! Tot op 't laatste oogenblik had ik gewacht, maai- thans mag ik niet lan ger toeven met liet voor jn ij zeer onaangename bericht, dat mijne vele galerijen, werkzaamheden èn aan de „Muziekbo- Tusschen de cellen in bevinden we de de" èn aan mijne opera ,,FIori9 V" die dienstvertrekken: kamers voor bewaar. Maar we spraken over 't gebouw en niet over 't. stelsel. Eentonig scharen zich de cellen naast elkander op de met ijzeren wenteltrappen verbonden Heemstede. Door ds. Gerth van Wijk werd Zon dagmorgein aan de Ned. herv. gem alhier medegedeeld, dat ds. A. J. Th Jonker, predikant te Dordrecht, het beroep naar hier heeft aangenomen. Bij de Zaterdagmiddag alhier ge houden verkooping in het Wapen van Heemstede ten overstaan van notaris inr. C. J. Boerlagen van het buitenver blijf Gliphoeve, heeft dit opgebracht f 9050. Kooper de heer Waller, door wien het thans wordt bewoond. Baniiebroek De letterlievende vereemiging „de Vriendschap1 zal op 13 November a.s. alhier in „d!e Geieetndtei Maai" haar eerste uitvoering geven'. Twee aardige stukken genaamd ,Wie is 't" en „Photograaf-Telepho- RAAGSCHE BRIEVEN. In ongeveer 6 uren, tijd: heeft onze gemeenteraad een begrooting van 6 1/2 millioen behandeld, dat is eon milli- oen per uur. Dat is vlug. En daar vlug en goed maar zelden verbonden gaan, klagen de plaatselijke organen over deze vlugheid, zeggend, dat het debat uitermate laag bij den grond bleef. Dit is niet te ontkennen-. De enkele po ging om aan de beraadslaging wat (breeder vluchtte geven, mislukte. Het was die van den heer de Wilde, die betoogde, dat de politieik zeer goed uit de raadszaal kon worden gebannen, mits men begon bij de verkiezingen voor den gemeenteraad het politiek gedoe en... geknoei, te weren. Nie- jmand reageerde daarop, wat vooral van sommigen der jongste leden be grijpelijk is, want wie boter op het hoofd heeft doet beter niet in de zon te loopen. Een bepaald resultaat van de begrootingsdiiscussi9 is niet aan te wijzen, of het moest wezen dat, nu het Laakkanaal zijn voltooiing nadert, B. en W. gaan denken aan die oprichting van een abattoir. Ernstige tegenstaud zal, behoudens van die direct belang hebbenden, vermoedelijk niet zijn te wachten, mits ook de invoer van ge- I slacht vee. in de residentie van groote I beteekenis, aan strenge bepalingen worde onderworpen. Voor het overige liet de afhandeling der begrooting ons zitten met een stuk of wat moties van zeer verschillend object: een wediuwen en weezenpensioenfonds voor gemeen te-ambtenaren; regeling van de positie der arbeidters in dienst van de ge meente; afschaffing van de „Stille week," enz. Nu zijn moties zeer geoor loofde parlementaire werkmiddelen, maar meestal hebben ze weinig effect. Gesteld bijv. dat de gemeenteraad als zijn gevoelen uitspi-eekt, dat er voor den Haag geen enkele reden, is, zoo min als voor de andere groote steden, om gedurende do lijdensweek open bare vermakelijkheden te verbieden welnu, dan kan de burgemeester, hoofd der gemeentelijke politie, met die motie precies doen wat hij wil of I niet wil. Bij al wat het gemeentelijk beheer aangaat, mag men in den Haag niet uit het oog verliezen, dat d'e burge- I meester, spil van het gemeentebestuur, blijkbaar nog tekort burger der resi dentie is, om zich van alles op de hoogte te hebben gesteld. Ofschoon Z.E.A. een jaar of drie aan ons hoofd staat, had hij bijv. nog nimmer ge hoord van een berucht straatje, de ge- I dempte Raamstraat, een zijstraat van een der hartaders van. het verkeer, de Wagenstraat. Hij scheen het zelfs bij name niet te kennen. Toch spreken de politierapporten er dagelijks van en I vooral in den laatsten tijd vielen er nog al eens revolverschoten. Waaruit volgt dat er, behalve aan 's burge meesters topografische kennis, iets mankeert aan de naleving van dte wa penwet. Nu wil de burgemeester daar aan wel iets doen, maar „zonder in breuk te maken op de persooonlijke I vrijheid", gelijk hij ook antwoordde op de vraag om maatregelen tegen de nacht-snorders. Welnu, niemand zal al deze menschen beschouwen willen als „outlaws". Wij zij ritten! j Maar waar deze categorieën van man nen en vrouwen spotten met wet en verordening, zou men met de hand- ving daarvan tegenover hen ook een beetje de handi kunnen lichten. Minder gemakkelijk schijnt het de j wet te handhaven tegenover het ha zardspel te Scheveningen. De burge- 1 meestor heeft in den Raad verklaard, dat men de justitie heeft verzocht een I vervolging uit te lokken wat toch [eerst het volgend, jaar het geval kan wezen. De zaak moet zóó zitten: men (heeft den hoofdcommissaris naar de I pier en het Kurhaus gezonden om het wegnemen der hazardspelen te vorde- I ren. Deze kreeg ten antwoord, dat de „poule Europeénne" en dergelijke din- fgen oefening-spelen wanen, als biljart .bijv. En men liet iemand' komen, die in zijn tegenwoordigheid aantoonde, I dat het spel door beoefening was aan te leeren, ofschoon lang niet iedereen daarin zal slagen. De hoofdcomissaris laf! Nu kan de justitie echter ook niet I veel uitrichten, want de Maatschappij Zeebad heeft al den tijd om in de win- termaanden een geheele compagnie I geoefende spelers aan te fokken en zou dan „in foro", d1. w. z. voor de rechtbank en proefondervindelijk kunnen bewijzen, dat er van hazard- jspel geen sprake is. Langs dezen weg dunkt het mij niet mogelijk het eu vel tegen te gaan. Wij hebben een bezoek van den jon gen Groothertog v. Saksen een jon geling die een weinig schrander en weinig vorstelijk uiterlijk heeft. Op dlit moment kan den Haag hem niet veel anders aanbieden dan een opera- I voorstelling en, als Z. K. H. er pleizier |in heeft, een matinée door den Duit- schen acteur Matkowsky, die het oude repertoire uit den doos heeft gehaald: j „Uriel Acosta" en „Sigismund, oder Idas leben ein Traum," stukken waar van ik mijn grootoudiers wel heb hoo ren verhalen. Maar, ik vergat, er is I iets mooiers voor den vorstel ijken gast te zien. Dat is den Haag in begannen- den herfsttooi; dat zijn dei wondere I schakeeringen van groen en rood en I bruin in de boomgroepen en gazons van ons prachtig boscli, als de hooge woudreuzen trillen in de koestering Ivan dit verzwakkende zonnelicht! H. A. GANUS Jr. vlammen. De bewoner had. zich te ongeveer kwart over 1 uur te bed be geven en bemerkte na 10 a 15 minuten een sterke brandlucht. Weder op staande merkte hij dat de gordijnen in vlam stonden en zelfs het plafond reeds vuur had gevat. Hij haastte zich zijne medewoners (huisbewaar ders) die beneden sliepen, te wekken, waarvoor hij zich een weg moest ba- nen door een raam, ten gevolge waar van hij een vrij ernstige verwonding aan den pols opliep, die door een me disch student op het terrein aanwezig, werd verbonden. Dank zij het krach tig optreden van de brandweer, bleef de brand tot het woonhuis beperkt en, de belendende fabriek gespaard. Te half vijf was men het vuur meester en konden do meeste spuiten inrukken. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door het afspringen van een gloeien- den kop van een lucifer. Een hond en i een kat kwamen in de vlammen om. De schadb wordt gedekt door verze kering. De hertog Is nu inmiddels weer afgereisd. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is: le bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau, de voorzitter van het voorloo- pjg bestuur der Stichting Oranje-Nas- sau's Oord, jhr. S. M. S. de Ranitz; en zijn 2e in de orde van Oranje-Nassau benoemd tot commandeur, de secre taris van het voorloopig bestuur der Stichting Oranje-Nassau's Oord, Jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lohman; tot ridder, de bouwmeester der Stichting Oranje-Nassau's Oord, R. Kuipers. Benoemd tot raadsheer van den Hoo- I gen Raad jhr. mr. O. Q. van Swinde- ren te Groningen. In de bosschen van het kroondomein het Loo zal Donderdag een groote jachtpartij worden gehouden, waaraan behalve door Prins Hendrik en de hof- dignitarissen wordt deelgenomen door jden, opperjagermeester en baron Van Pallandt van Oud-Beijerland. Acad. examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd: het Doctoraal Examen in de Nederland- sche Letteren door den heer W. van Ravesteijn. Bevorderd tot Doctor in de genees kunde op proefschrift „Haematuria in Graviditate" de heer N. W. Bouman, arts, geboren te Oosterland. (Zeeland). Aan de Universiteit te Gent is cum laude bevorderd tot Doctor in de Ge nees- Heel en Verloskunde de heer M J. ten Cate, geboren te Groningen. Brand. Zondagnacht werd het woonhuis van den fabrikant F. C. Zuurd'eeg, staande naast de dekenfabriek aan den Ouden Singel te Leiden een prooi der Tot dusver werd bij de Ned. Zuid- Afrikaansche vereeniging ontvangen de somma van f 1.292.367,78. Omgeslagen. Uit Ter Horst meldt men: Bij het naburige Lottum is op da Maas een aak, geladen met zand, om geslagen, met het treurig gevolg dat twee der acht zich daarin bevindende I werklieden inder het zand zijn bedol- I ven en levenloos zijn opgehaald. Do overigen konden zich bijtijds redden. Goud Uit Nijverdal (Overijssel) schrijft men aan het N. v. d. D.: De voorbereidende werkzaamheden op de goudvelden zullen spoedig een' aanvang nemen. De heer Leijer, aan gesteld als opzichter, zal in 't begin van November met de noodige metin gen beginnen. Het Hof van Arbitrage en de Boeren. Men verneemt, dat inderdaad de bij eenroeping omstreeks de helft van November verwacht kan worden van den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage en dat daarin eene beschik king zal worden genomen op het be kende verzoek van het Boeren-drieniarx- schap om tusschenkomst in zake den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Men. stelt zich den loop der behan deling dezer zaak aldus voor, dat do quaestie der al of niet bevoegdheid van den Raad om van dergelijke ver- toogen principieel kennis te nemen, op den voorgrond zal gesteld worden en dat-, in geval van incompetent ver klaring. de brief eenvoudig in het ar- I chief van de instelling zal worden op- genomen. Ongehoorzaamheid en weder- spajnnigheid vergeef ik nooit en in geen go val d'e woorden dio je ge sproken hebt. Je weet het immers nog, Zarzo? De oogen van dien houtvester zochten schuw dien grondl, maar hij l'egdle die handi bezweer end op d'e borst. Bij mijne zaligheid, neen I Ik weet nieis meer wat ik op dien dag gezegd en gedaan heb. Ik was im mers Je waart dronken, voegde Ber neck ea- koel bij. Dat zag ik, anders Slad ik het niet bij het eenvoudiig ontslag laten blijven. Maar of je het wist of niet', je verlaat Reslovicz en laat je hier nooit meer zien. Paula was zijwaarts getreden niet wetende of zij moest blijven of gaan. 't Was die eerste maal dat zij den landheer zaig m aanraking met mienschen diie niet onmiddel lijk tot die bedienden van het kas teel behoorden -en de indruk was niet weldadigi Hij stond voor den Sloween van top tot teen de strem ge meester, die geen toegevendheid en geen vergiffenis kent, Zarzo liet zich evenwel niet afschrikken Hij viel zijn heer te voet-, hij bad en smeekte, half in het Duitsch, half in het Sl'oweensch en zwoer bij hoog en laag dat hij nooit meer on gehoorzaam zou zijn. Hij jammerdle op allerlei wijzen, maar de wilde, loerende bliik waarmede hij hem daarbij bespiedde ontging aan het jonge meisje dat op de treden van het terras stond. Berneck werd ea rn het minst niet door geroerd, hij bewaarde een verachtelijk stilzwij gen tegenover al die smeekingen en verzekeringen, eindelijk hief hij bevelend de hand op en wees naar den weg. Naar buitenIk wil c-r verder niets van hooren Het blijft zooal's ik bevolien hleb Zarzo richtte zich op, hij begon, eindelijk in te zien, dat elke verde re poging nutteloos zou zijn, maar toen hij zich gereed maakte om heen te gaan, wierp hij een blik (v- ziin meester, waarin zich wild opvlammende haat met duiverach tige n nijd vea-mengdlein de vol gende minuut was hij in het kreu pelhout verdwenen. UÏrich wendde zich nu wedler Het doet mij leed dat u cllit hebt moeten aanhoorenhij hield eensklaps op en met een onderzoo- kenden blik op haar gelaat, voeg- de hij er langzaam bijU zult mij zeker wel voor erg hard en1 on barmhartig houden Ja, zieide Paula met ruwe op rechtheid Ulrich onthutste, hij hoorde diien loon voor het eerst van de lippen van het meisje dat hij gewoonlijk |til!een in het bijzijn van zijne tan te zag. Het 6cheen hem te verras sen en zijn antwoord klonk bijna als eene verontschuldiging. U kient het volk hier niet. Als ik een enkele maal eene openlijke weer spannigheid door d'e vingers zie, zooal's Zarzo verlangde, d'an is mij ne macht over de anderen redde loos verloren en er is er niet één meer die mij gehoorzaamt, Zij moe ten met ijzeren hand geregeerd worden, dat kan ndefc anders. Maar de man viel u te voet, dJo woorden klonken als een onbe wimpeld verwijt, hij bad en .smieek «L-r Ulrich wendde zich nu weaier S h1ei0vKe'ht v^ge— *-AZ W J— neer te schieten als hij het straffe loos kon doen. Of ik het hem wei gerde of toestond, dat bleef hetzelf de. Voor hem ben ik niet de mees ter die hem brood verschaft, maar alleen d'e vreemdeling die zich hier heeft ingedrongen en dien hij en zijn gelijken haten als de pest.Weet u wat hij mij toeriep, toen ik mij' met en weid gehoorzaamheid ver schafte Dat zal ik onthouden, Duitsche hond 1 Zoudt u diat ver geven hebben? Neen, zeide Paula benepen Maar de man was immers dronken, u hebt het zelf gezegd. Zeker, hij wist niet meer wat hij zeid'e, anders zou hij hot ook niet gewaagd' hebben. Do kerel is laf, dat zijn zij trouwens alien, maar onder hen noemen zij mij nooit anders. Ik weet dat zeker. En toch blijft u onder d'ie menscherr wonen vrijwillig? vroeg het jonge meisje met onver holen verontwaardiging. Hij haalde die schouders op 1 Men gewent er aan Dat schijnt u onbegrijpelijk I Of liever, u cl'enkt j dat men voor ty.ran moet geboren I zijn om daaraan te kunnen gewen- -":,e Wl, tip ontkennen, ik kan het duidelijk ge noeg op uw gezicht l'ezen. Paula boog koel en afgemeten. Neem mij ndet kwalijk, mijn heer voo. Berneck, maar ik moet naai- het kasteel. Mevrouw Aimers is er oï> gesteld dat ik precies op mijn tijd ben en ik moet mij nog vea-kleed'en voor het theeuur. Veu"- geef mij dus I Daarop snelde zij de trap op en verdween in de terraskamer. Ul rich leunde tegen den sternen pilas ter waarbij zij gezeten had en keek haar na. Dat zij daar nu ook bij moest zijn I prevelde hij halfluid. Nu heb ik het heelemaal bij haar ver bruid I Er lag een onbeschrijfelijk bit tere uitdrukking op het gelaat vain den man die het maar al te diep gevoelde dat hij en zijn persoon lijkheid niet gemaakt waren om eene vrouw te behagen. Dit be wustzijn was het immers dat hem tot nu toe de lippen gesloten had gehouden tegenover het meisje d'at hij beminde met al dien. gloed van een laat ontwaakte hartstocht. Hij bedroog zich volstrekt niet in den Do zaak-Van der Kamp. Men verneemt, dat de bewuste ring met doodskop door ingezetenen van Delft is herkend als aan Van der Kamp I toebehoord hebbende. De verdachte koetsier Schildknegt, tot dusver 'sGravenhage in het huis van bewaring op de Prinsegracht op gesloten, is nu evenals Haneveld naar de gevangenis te Scheveningen over gebracht. Doodslag. Den laatsten avond van de kermis te Amersfoox-t, die overigens zulk een gunstig verloop had, is doodslag ge pleegd. In een tapperij aan de Krommestraat was zekere J. deW., een 46-jarig, ove- I rigens zeer oppassend man, als hulp bediende werkzaam toen de even oude Dirk Vos, een arbeider wonende op de Vlasakkers, een vader van 6 kinderen, met zijn vrouw de tapperij binnen kwam en, na een en ander gebruikt te hebben, een nieuwe bestelling deed. De W. bracht hem bij vergissing je never in plaats van bier, waarop Vos hem uitschold, en hem uitnoodigde buiten de zaak uit te vechten. De W. ging daar niet op in, doch zette kalm. zijn werk voort. Eenigen tijd later aan de deur ko- imend om een luchtje te scheppen, zag hij daar Vos, die iets glimmends zwaai de, hetgeen later bleek een tabaksdoos te zijn. doch dat hij aanzag voor een mes. Hij trok daarop het zijne en trof Vos in het hart, zoodat diens dood on- middellijk volgde. De ongelukkige wordt 's middags gevankelijk naar Utrecht overgebi'acht, waar ook het lijk geschouwd werd. De boycot. Het Amsterdamsche comité, dat uit de boatwerkersorganisatie gevormd gemaak-t-, hij had haar gevoelens op haar gezicht kunnen lezen. Als zij tot nu toe voor den somberen on- genaakbaren man alleen vrees had gekoesterd, nu verafschuwde zij in hem den tyran die alleen de tucht roede over zijne omd'ea'hoorigen kon zwaaien en zou hij distin met zijn aanzoek bij haar voor den dag ko men In weerwil vam alles zou hij toch wel een jawoord krijgen, want de slimme tante zou er wel voor zor gen dat haar beschermeling in ebt geval „verstandig" handelde, maar juist voor zulk een „jawoord1" was hij bang. De droom van geluk die als een lichtstraal in zijn gemoed Was door gedrongen., zou bij het ontwaken slechts koele berekening blijken te zijn. Hij w.ist het immers dat de argwaan hem geen enkel rustdg uur zou laten. In elk woord van' liefde, in eiken lach zou hij huiche larij zien en het leven van een mar telaar leiden aan de zijde van eene jonge echtgenoote, wier hand! hij alleen aan. zijn rijkdom had te dan ken. moe™ SteISK dit op ha» hadl (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2