cl»b gaat voort met het maken van propa^ ganda in het buitenland. Reeds hebben zich comité's gevormd in België en el ders en thans is ook te Christiania een comité gevormd. De gedelegeerden van het comité der Amsterdamsche dokwerkers Vlieger en Westra kwamen to Hamburg aan en ©ersadsiaagd'en in «si vergadering, waaraan een aantal dokwerkers van Hamburg deelnamen over de vraag van den boycot van Engelsche sche den. Alle deelnemers aan de vergadering verklaarden in te stemmen met het plan, waarop ook hier een voorberei dend comité is benoemd'. De Landelijke Bond van Gemeente werklieden stelde in zijn Zondag te Arnhem gehouden vergadering het werkprogramma vast. 13 vereenigin- gen waren tegenwoordig. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Den Haag. Westelijke 2e klasse B. Quick wint van Concordia met 31. Delft. Westelijke 2e klasse B. D. S. V. V. wint van Celeritas met 31. Rotterdam. Westelijke 2e kl. B. Vol harding verliest van D. F. C. met 10. Den Bosch. Zuidelijke 2e klasse A. Victoria wint van N. O. A. D. met 32. Groningen. Noordelijke 2e klasse. Be-Quick verliest van Achilles met 2-1. Wageningen. Oostelijke 2e klasse B. Victoria II wint van Quick met 80. Rotterdam. Westelijke 2e klasse A. Olympia wint van Swift (H.) 50. Zondagmiddag heeft te Rotterdam bij een voetbalwedstrijd een zeer droe vig ongeluk plaats gehad. Op het ter rein aan den Nieuwen Binnenweg matchten de vereenigingen Unitas Advendo. Een der spelers gaf in het spel bij ongeluk den 18jarigen mede- spelende. O., een hevigen trap tegen dien buik. Onmiddellijk moest genees kundige hulp worden ingeroepen. Maandag is O. aan de gevolgen over leden. Een afschrikwekkende waar schuwing tegen ruw spel! H. B. S. zette Zondag haren zege tocht voort door Ajax met 6—0 te klop pen. De stand in de Westelijke le klas se is nu als volgt: f jp H. B. S. 3 3 15 2 6 2 H. V. V. 3 2 0 1 14 3 4 1.33 Rapiditas 3 2 0 1 4 5 4 1.33 Velocitas 2 1 0 1 5 2 2 1. R. A. P. 2 1 0 1 4 3 2 1.— II. F. C. 3 1 0 2 4 10 2 0.67 Haarlem 3 1 0 2 4 12 2 0.67 Ajax 3 0 0 3 1 14 0 0.— Natuurlijk kunnen de protesten van. Haarlem en H. F. C. nog verande ring in dezen stand tengevolge hebben. Te Deventer won U. D. van P. W. met 32, In 't Oosten zijn nu ook alle clubs in 't strijdperk geweest, reden waar om wij thans ook van deze competitie den stand: willen publiceeren: Vitesse 1 1 0 0 5 1 2 2.— Quick 1 1 0 0 4 1 2 2.— Victoria 2 1 1 0 8 2 3 1.50 U. D. 2 1 0 1 5 5 2 1.— Go-ahead 3 1 1 1 5 8 3 1.— Hercules 21013521 P. W. 3 0 0 3 4 12 0 0.— Rechtszaken. De moord te Tilburg. Omtrent de bekende Tilburgsche zaak deelt „De Noordhrabanter" me de, dat door het. O. M. bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch nog niet is be slist, of het den officier van justitie bij de Rechtbank te Breda al dan niet zal laten desisteeren van hooger be roep, door hem ingesteld tegen het vonnis van die rechtbank, waarbij de huisschilder Mutsaers werd vrijgespro ken. Deze aangelegenheid is nog bij voortduring in onderzoek bij gezegd O. M. Naar alle waarschijnlijkheid zal de. behandeling in hooger beroep niet plaats hebben. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Het syndlicaat van de Fransche me taalbewerkers heeft besloten, dat deze zich zullen aansluiten bij de algemee- ne werkstaking van dé mijnwerkers. Onderwijs. Waar de lage onderwijzers- traktementen in Nederland goed voor zijn. In „Het Onderwijs" schrijft Paeda- gogus onder dit opschrift: 1. Bescheidenheid past aan de jeugd en dus ook aan de opvoeders der jeugd. Om,die deugd in onderwijzers kringen aan te kweeken, worden de onderwijzers-traktementen beneden peil gehouden. 2. Geen edeler, geen schooner, geen verhevener taak dan te arbeiden aan de opvoeding des volks! Bij zooveel verhevenheid past dan ook een bescheiden inkomen, anders zou de ij delheid der onderwijzers on uitstaanbaar worden. 3. Zelfbeheersching is de eerste plicht van dien onderwijzer, vandaar de lage traktementen om hem te leeren zijn verlangens steeds te beheerschen. 4. De pliantasie of de verbeelding moet bij de kinderen worden opgewekt. Niemand is daartoe beter in slaat dan de onderwijzer in patria, daar deze alles wat dient tot veraangenaming des levens slechts in phantastischen vorm kent. Zijn traktement stelt hem niet in staat tot materieele kennlsma- ring. 5. Juiste begrippen ontstaan door herhaalde aanschouwing van dezelfde en gelijksoortige voorwerpen. Daar om onthoudt men den onderwijzer in Nederland elke periodieke tractemenis- verhooging, opdat hij door een veer tigjarige aanschouwing van hetzelfcle tractement een juist begrip krijgt van olies, wat hii niet met rijD tracte-i ment kan doen. 6. In de beperking toont zich de meester; vandaar de lage tractemen- ten om de onderwijzers gelegenheid te geven hun meesterschap te toonen. 7. Men klaagt over overlading bij de onderwijzers-examens. Om deze overlading te neutraliseeren zijn de onderwijs-autoriteiten er steeds op uit de tractementen te verminderen, daar (is onderwijzer onder ds»n dubbelen last zou bezwijken. 8. Een gevoelig en deelnemend hart siere den onderwijzer; de tegenwoor dige bezoldigingen zorgen daarvoor, want de onderwijzer kent daardoor uit eigen ervaring en dat maakt hem gevoelig voor en deelnemend in de el lende zijner medeschepselen. 9. Uit het bovenstaande leert men, dat de lage traktementen, waarover door sommigen schande wordt gespro ken, wel degelijk hun groote nut heb ben en dat de Nederlandsche regee ring dus wel weet, wat ze doet, wan neer zij haar onderwijzers in armoede laat voortsukkelen. Leerplicht- In het arrondissement Loenen kla gen de schoolautoriteiten ook over de langzame berechting van overtredin gen tegen de leerplichtwet. Dr. J. J- Couvée, schoolopziener in genoemd arrondissement, zond 13 Mei 1.1. bij de rechterlijke macht een proces-verbaal ter behandeling in en eerst den 4den dezer werd de overtreder gestraft met 50 cent boete of 1 dag hechtenis. Daar kinderen in de groote tijdsruimte ge durende welke een proces-verbaal in behandeling is in bovengenoemd ge val bijna 5 maanden natuurlijkmeer kunnen verdienen dan 50 cent. laten de ouders hunne kinderen arbeid ver richten inplaats van ze naar school te zenden. Een lichte straf, aan de ouders opgelegd, treft dus geen doel. Dientengevolge hebben de schoolauto riteiten in het arrondissement Loenen het voornemen zich tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden, met het verzoek het daarheen te wil len leiden, dat niet de ouders, maar de werkgevers met een zware geldboete gestraft worden, zoo zij leerplichtige kinderen in bun dienst hebben. Een dergelijke maatregel is reeds in een enkele gemeente bij gemeentelijke verordening vastgesteld. Vervolg Stadsnieuws. Woensdag zal de vergroote zaal van „Weten en Werken" voor het eerst, in gebruik genomen worden door de Toynhee-vereeniging met een lezing van den heer Saeijs. Gisterenmorgen omstreeks elf uur had aan den Schoterweg een ernst'g ongeluk plaats. Het paard gespannen voor een rouwkoets waarmede een kin derlijkje naar de begraafplaats werd vervoerd, schrok van de passeerende stoomtram komende van Alkmaar, met het gevolg dat paard en rijtuig in botsing met de tram kwamen. De koetsier viel van cPen bok en werd ern stig verwond. Ook het paard bekwam door dit ongeval ernstige verwondin gen. Daar het rijtuig gedeeltelijk ver brijzeld was, was men genoodzaakt het kistje verder naar de begraaf plaats te dragen. Schouwburg. Amsterdam-sok Lyrisch Tooneel. Voor de tweede maal in dit seizoen is het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel Maandagavond in 6nzen schouwburg voor 't voetlicht gekomen voor een maar zeer matig opgekomen publiek. Ditmaal werd opgevoerd de over- populaire operette „De dochter van Madame Angot", zoo populair, dat toen zij in 1872 voor 't eerst werd opgevoerd een paar dagen later iedereen de me lodie zong der woorden: Lief en aardig, Vlug en vaardig, Met een mondje niet heel bloo, Heel verstandig en ook handig, Zoo was nu juffrouw Angot, en heel Amaranthe's liedje kende. Die populairtéit is nog ongerept be waard tot nu toe, en zoo populair als dit lied is, is ook nog het samenzweer- derskoor, het walsliedje, en nog zoo veel melodieën meer. Met genoegen gaat men zulke lichte, lekker-plezierig stemmende muziek tel kens en telkens weer hooren en vooral wanneer men zooals bij het Amster damsch Lyrisch Tooneel het geval is, goede koren heeft, solisten als Ant. Sohns, mevr. Budermanvan Dijk en Grootveld, en zeer voldoende instru mentale hegeleiding, is het een genot. Mevr. Budermanvan Dijk heeft groote triompben gevierd. Bij haar op treden werd ze reeds met applaus ont vangen, meermalen bij open doek toe gejuicht en telkens moest tot drie- vier maal toe voor haar gehaald worden. Een wonderlijk, doch zeer gemoti veerd en prijzenswaardig enthousias me voor een nu niet bijster impressi- nabel Haarlemsch schouwburg-pu bliek. In het succes deelde ook Ant. Sohns, d'ie van haar mooie gestalte en lieve verschijning zulk een goed gebruik weet te maken en met haar lieve stem altijd bekoort. Grootveld was ook flink op dreef, vooral in het begin van de derde acte gaf hij heel geestig spel te zien. Spel is en blijft bij Grootveld toch hoofd zaak. Minder gelukkig was de heer Berck- mans als Lange Pitou. Dat hij geen behoorlijk Hollandsch spreekt, is hem niet kwalijk te nemen .maar de onwel luidende wijze, waarop hij het uit spreekt, is toch hinderlijk. Hinderlijk ook was zijn onrustig doen en over dreven gebaar, terwijl zijn zang er nauwelijks mee door kan. De bezetting was overigens niet on verdienstelijk, de koren zooals ge zegd heel goed over 't algemeen zoo dat de totaal-indruk vrij gunstig mag worden genoemd en de goede repu tatie van het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel, dat inderdaad een zeer sym pathiek gezelschap is, heeft versterkt Wegans achterstallige huur werd gisfeerenavond krachtens een. von nis vaai den Kantonrechter een huisgezin op de Bakentessergracht op last van den eigenaar door de deurwaarder W. op straat gezet. In de directiekeet in het Wilh'el- miuapark kreeg de zoon van den Aannemer v. d. Lande Maandag avond bezoek van een tweetal ont slagen werklieden en eeni zekere O, die hem onverwachts te lijf gin gen en hem1 mfehauidteildJeoii. Van het gebeurde is proces-verba al op gemaakt. Vrijdag 8 November a.s. zal do heer Anet uit Brussel alhier al9 spreker in het Brongebouw optreden over het Vlaamsche Zendingswerk. Dr. M. F. van Lennep zal dien avond vertolker zijn. .Rp.' Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, zal de uitvoering van de Operette van Rip dloor 't Haart. Operette-Gezelschap, bestaande uit 8 solisten en pl. m. 70 koristen., plaats hebben' op 5 Nov. a.s. in den Haart. Schouwburg. Waar, door 't bestuur in overleg met dameskoorieden, besloten is, ook voor deze uitvoering geheel nieuwe costumes te vervaardigen, zullen de Haart, ingezetenen zeer zeker in niet minder getale ten schouwburg gaan dan bij de uitvoe ringen van Franchemont de Mars kramer. Bij vonnissen vaan cDe Arr. Recht bank alhier dd. 29 Oct. 1901 zijn in staat van faillissement verklaard Frans Heinrich Voss, Mamufao- tuttrtiaiadelaar en winkelier te Hil- legom. M. Kistenmaker, Aannemer te IJmuide®. J. van Spieenter Az., Bouwman te Assend'elft. A. van Spieenter Sr. Bouwman te Zaandam. In al deze faülissemlenfen is tot Rechter-Commissaris benaemidl Jh-r. Mr. R. de Marees van Swin- deren. Bij vonnis van de Anrondisse- mienEs Rechtbank alhier van 29 Oc tober 1901 is gehomologeerd het ac- coord van 30% in het faillissement van Hendrik Both, Rijwielbanden- maker te Haarlem. De Prins in stad. In aansluiting van het bericht dat Z. K. H. Prins Hendrik mor gen Woensdag te Yelsen komt jagen, kunnen wij mededeelen dat de Prins met den trein van 9.26 spoortijd hier ter stede aankomt, om daarna met het rijtuig van Jhr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen naar Yelsen te rijden. Gevonden voorwerpen. Een tweewielige handwagen. Een melkalijter uit de Rollandstraat is bekeurd wegens het als trekkracht bezigen van een hond beneden de maat. Een 23-jarige dienstbode werd: toen zij gisteravond in den Hout per stoom tram aankwam, bemoeilijkt door een soldaat, die haar aangreep en een stomp gaf. Tegen een tapper in de Pieter Kies- straat is proces-verhaal opgemaakt we gens verkoop van sterken drank in het klein zonder vergunning. Een 9-jarige j.ongen uit de De Wit- straat is door een met 2 paarden be spannen wagen aangereden op de Gasthuisvest, Hij kreeg een blauwe plek aan het been en werd naar huis gebracht. Heden is door B. en W. ten Raad- huize aanbesteed de levering van stroo, haver, paardenboonen en maïs, tot 31 October 1902, benoodigd voor de paar den van den reinigings-dienst, Ingeschreven hadden P. van Hei- net, haver f 7.60 per 100 KG.; paardë- boonen f 9,45; mais f 7.60. F. Kolderie, stroo f 38 per 1000 KG. J. Vermeulen te Waspik, stroo 33.75 per 1000 KG.; inlandsche haver f 7.84 per 100 KG.; paardeboonen f 9.58; mai3 1 8,20. K. Jansen. Haarlemmermeer, stroo 29.65 per 100 KG. D. van Hemert Zn., haver f 7.68 per 100 KG.; paardeboonen f 8.95, maas 6.85. A. A. v. d. Weijden, bin. haver 7.99 per 100 KG., buitenl. haver 7.89; mais f 7.80; paardeboonen f 9.45. Grippeling Verkley, binnenl. ha ver f 7.54; buitenl. haver f 7.34; paar deboonen f 8.74; mais f 7.46. Nijverheid. In de bovenzaal van het Nutsge- bouw had Maandagavond eene leden vergadering van het departement Haar lem van dte Nederlandsche Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid plaats. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notu len van de vorige bijeenkomst, werd door den heer J. C. Peereboom namens de afgevaardigden verslag uitgebracht over de algemeene vergadering, welke 8 en 9 Juli 1.1. te Haarlem werd gehou den. In dat verslag wordt o. m. nog eens gewezen op de hoogst welwillend^ ontvangst door Haarlem's gemeente bestuur. Met applaus werd den heer Peereboom dank betuigd voor zijn ver slag. Daarna kreeg de heer R. P. J. Tutein Nolthenius, van Haarlem, het woord tot het houden van een voordracht over het onderwerp „Industrieels oor logen in Noord-Amerika". Hoewel Spr. eerst over de industrie te Amerika heeft willen spreken, had hij zijn onderwerp als boven gewij zigd, naar aanleiding van en in ver band met den strijd., die voor eenige weken hier te» stede werd gestreden tusschen de aannemers en de werklie den aan de lichtfabrieken. Na even te hebben aangestipt hoe deze strijd veel interessants heeft opgeleverd (zoo hebben wij o. a. arbitrage gehad; we hebben gezien hoe de stakers gedwon gen werden iets te teekenen), wees Spr. er op hoe in alle landen de bouw vakken van het grootste belang wa ren. In Amerika is de huizenbouw een zeer gewichtige tak van bedrijf. Ge wone huizen worden dSaar meestal van bout; winkels en kantoren van ijzer gebouwd. De constructie der ijzeren huizen is zeer eenvoudig. Het huis is niet anders dan een ijzeren geraamte (vogelkooi). En daar alles in elkander past, geschiedt de bouw zeer snel. Zoo was een gebouw van 16 verdiepingen, met inbegrip van afbraak van een ge bouw van 4verdiepingen, in 5 maan den gereed. Natuurlijk stellen deze gebouwen veel eiscben aan werklieden en aannemers. Duur zijn de huizen, duur de grond {f 8000 per vierk. M.); duur de bouw, en daaraan evenredig zijn de huren. Maar ook de loonen zijn hoog. Zoo zijn die van de metse laars 10; van de bankbewerkers 9; timmerlieden 8; schilders f 7.50; op perlieden 5 pea- dag. Bij het kleinste oponthoud zet dan ook de aannemer zijn volk aan den dijk, wel wetende dat allen bij hervatting van het werk weder terugkomen. De levensstandaard is in Amerika dan ook veel hooger. Met minder dan 3 per dag komt men er niet. Vervolgens schetste Spr. in breede tokken den strijd, welke in Chieago in 1899 tusschen de krachtige, goed ge schoolde en sterk georganiseerde werklieden werd aangebonden tegen het kapitaal. Verschillende overmoe dige eischen van de werklieden, waren oorzaak van dezen strijd. Zoo waren de grootste grieven van de aannemers, dat de arbeid, die de werklieden per dag konden doen, moest beperkt wor den; dat een werkman niet mocht doen het vak, dat niet bepaald zijn vak was; dat op ieder werk een zeker be- paald aantal personen mochten arbei den; dat de aannemers de stoffen moes ten betrekken uit fabrieken, die zich aan soortgelijke eischen hadden onder worpen; dat zooveel mogelijk het raa- chinewerk werd voorkomen, dat de werklieden verhinderde het vormen van leerlingen; en dat wanneer in ze ker vak onaangenaamheden waren ontstaan, eene algemeene staking uit brak. De Amerikaansche werkman u, dus in heel wat gunstiger positie dan hier te lande. Minimum-loon en maximum-arbeidstijd wordt daar niet meer aangeroerd. De 8-urige werkdag is daar reeds doorgedrongen. Al wa ren de aannemers niet vrij van blaam, te begrijpen was het dat zij zich tegen deze eischen verzetten. Alsnu zette 8pr. uiteen hoe de werklieden georga niseerd waren. Het zijn kleine club jes. die zich vereenïgen tot één vak- vereeniging. deze vereenigen zich we der op har© beurt tot één groot geheeL In 3 bonden zijn de arbeiders georga niseerd. In Al'gem. Amerik. Werk- Iiedenbond; Bond van arbeiders in bouwmaterialen (33000 leden) en Bond van Bouwarbeiders (32 vakken). De Nationale Bond over Amerika telt 250,000 leden. Door den Bond van bouwarbeiders indert'ïdl den strijd gestreden in Chicago. De bondsraad behandelde de zaken. Door 3 inspecteurs, die een zeer groote macht hadden, werd over eene staking beslist. Daarentegen wa ren de aannemers minder goed geor ganiseerd, en zoo kwam het dat de werklieden durfden te overvragen. Ooor overproductie, hooge prijzen der bouwstoffen, etc., werden de aanne mers zoo in 't nauw gebracht, tot het eindelijk tot een botsing kwam tus schen hen en de werklieden. In 1899 vereenigden zich de werkgevers tot een bond. geschoeid op den leest van die der werklieden. Ook zij stelden een Bondsraad in, die zoo noodig werk staking mocht gelasten etc. Weldra berichtte deze hond nu, dat. zij niets meer met den werkliedenbond wilde te maken hebben, doch alleen met vak- vereeaiigingen wilde onderhandelen. De werkgevers stelden nu o. a. de vol gende eischen, niet meer toelaten van inspecteurs; met uitsluiting van leer lingen. Dit was het begin van den oorlog tusschen beide partijen, die op 10 Febr. 1900 algemeen was en die, om kort te gaan, eindigde in eene overwinning door de werkgevers, waaruit blijkt dat bet georganiseerde kapita.al het moet winnen van den ge- organiseerden arbeid. En daarom zijn in de laatste tijden zoovele trusts in Amerika opgericht, alleen omdat het kapitaal macht moest krijgen tegen de sterke organisatie der arbeiders. Na nog de inrichting van een trust geschetst te hebben, besloot spr. zijn voordracht met er op te wijzen dat te genover elk recht een plicht staat, en wanneer dat meer begrepen werd en de zaken eerlijk en met billijkheid wer den behandeld, voorzeker deze zonder werkstaking wellicht beter werden op gelost. Maar daarvoor is verhooging van t zedelijk bewustzijn noodig. Met applaus werd spr. voor zijn rede dank betuigd. Tot penningmeester werd wegens vertrek van den heer Brender a Bran dish gekozen de heer Rego Veth. Da waarn. voorzitter de heer Figee, bracht den vertrekkende een woord van dank voor hetgeen hij voor het departement gedaan heeft gedurende PennjngTaeesterschap en hoopt dat het hem goed moge gaan (Applaus) ten.aarDa wer^ verSadering geslo- Stukken van den Gemeente raad. B. en W. stellen voor de door Regenten van het Barbara-Gast huis ingediende begrooting, in ont vang en uitgaaf sluitende tot een bedrag van J 1803,20, vast te stel len en het subsidie uit de gemeen tekas te bepalen op f 815 Aangeboden wordt ter vaststel ling een staat, aangevende de uit- gaven uit den post „Onvoorziene uitgaven" dier begrooting over 1901. B. en W. stellen voor aan M. Vis been-, wed. van H. van' Marken- stein, in leven werkman in dienst dier gemeente, te verleen/en eene gratificatie van f 100 per jaar, en zulks voor den tijd van 3 jaren, in gaande 1 Dec. 1901. B. en W. beantwoordde de in de af- deelingsvergaderingen en door de commissie van bijstand gemaakte op merkingen betreffende de ontwerp-be- grooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven, dienst 1902. Wij ontleenen er wegens het verge vorderde uur slechts aan, dat B. en W. voorstellen een nadere regeling der jaarwedde van de ambtenaren be last met de invordering van het ha- ven- en kaaigeld, en daarvoor f 250 beschikbaar te stellen. Een regeling van de loonen der werk lieden in dienst der gemeente is bij B. en, W. in bewerking. Daarbij wordt ook de aandacht gevestigd op de jaar wedden der brugophaalders. Ook B. en W. achten op den duur eene vereeniging van de betrekking van havenmeester-inspecteur met die van marktmeester over de kaasmarkt minder gewenscht. De voorgestelde verhoogino- van het salaris van den havenmeester-inspecteur achten B. en W. gerechtvaardigd. Bij de algemeene herziening cferuur- loonen zullen B. en W. overwegen in hoeverre het loon der pantsoenwach- ters beantwoordt aan het werk dat zij verrichten. Voor de bewaking van der plantsoe nen op Zondag zullen de uitgaven met f 400 moeten stijgen. Waarschijnlijk zal een nadere rege ling van de salarissen der ambtena ren der gemeentereiniging plaats heb ben. Ook een regeling van het loon der werklieden is in bewerking. B. en W. achten eene uitbreiding van de gemeente-bibliotheek niet gewensch en meenen dat de tegenwoordige boe kerij als een speciaal Haarlemsch ka rakter dragende, roden van bestaan heeft. Wil de Raad de voorgestelde som voor de verbouwing der Museumzaeïn niet toestaan, dan zal een som van 2500 voor herstel noodig zijn, Het inrichten der Museumzalen voor raadszaal en het maken eener nieuwe gelegenheid voor het tentoonstellen der schilderijen zou tot groote uitga ven leiden. B. en W. wenschen niet ter wille eener verhooging van huurprijs de overeenkomst betreffende de Staten zaal met de provincie op te heffen. B. en W. willen niet meewerken tot het heffen eener belasting op de open bare vermakelijkheden. B. en W. zijn er tegen de tol aan de Kleverlaan op te heffen. De wenschelijkheid eener evenredige schoolgeldheffing wordt door B. en V niet aangeraden. Ongecorrigeerd. Uit de Omstreken. Yelaen. Prins Hendrik komt Woensdag, naar gemeld wordt, hier om te jagen, Vel- serbeek, het buiten van baron Van Tuyll van Serooskerken, met de daar aan verbonden uitgestrekte hosschen zal het jachtterrein wezen. De Prins zal per trein te Haarlem arriveeren en dan met het rijtuig van den burge meester jhr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden, naar Velsen rijden. Reeds van Zondag af i9 de anders vrije toe gang tot het Velserbosch verboden. Veiling in het Verhoopt. „De Gouden Leeuw"* op Zaterdag 26 Oct. No. 1. Het van ouds bekende Koffie huis genaamd „Do Kikkert", met de achtergelegen gebouwen, 'als: Wagen huis en Stallingen voor zes paarden en twaalf stuks hoornvee. Speelplaats. Tuin met Koepel en Erve, aan den Spaarndammervveg. S. W. J. Mons f 16000. No. 2 Een Huis en Erve met Tuin, aan den Kloppersingel no. 15, groot omstreeks 4 aren, 70 centiaren. Opge houden 8950. No. 3. Een dubbel Heerenhuis en Er ve met grooten Tuin, aan de oostzijde van de Bakenessergracht en uitgang door een tot dit perceel behoorende poort aan de Bakenessergracht. no. 81 zwart en rood, groot 21 aren, 92 centi aren en no. 6164 als poort, groot 23 centiaren. P. Bruyn Pz. f 17050. No. 4. Een Heerenhuis en Erve met Tuin, aan den Wagenweg, tegenover het Florapart; met uitgang in het Wil- helminapark, no. 52a, groot 2 aren, 67 centiaren. J. W. G. Droste f 7625. No. 5. Een Winkelhuis en Erve, aan de oostzijde van de Gierstraat, no. 65, groot 82 centiaren. J. Ooslwald f 4200. No. 6. Een Heerenhuis met Balcon, Waranda's, Tuin en Erve. aan de zuid zijde van het Kenaupark. no. 14, groot 3 aren. 25 centiaren. No. 7. Een Heerenhuis met Balcon, Waranda's Tuin en Erve, aan de zuid zijde van het Kenaupark. naast het voorgaande perceel, no. 12, groot 3 aren, 53 centiaren. F. Erdtsieck f 19415. No. 8. Een Huis met Tuin en Erve. aan de noordzijde van den Schotersin gel met uitgang in de Berckheydo- straat, no. 57, groot 1 are, 95 centiaren. P. M. V. Mohr. f 5675. No. 9. Een Huis met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, Open Plaats en Erve, aan de oostzijde van de Gierstraat op den hoek van de Nieuwstraat, no. 47 zwart en rood, groot 1 are, 6 centi aren. P. Noë f 8610. No. 10. Een perceel Weiland, te Zuid- Schalkwijk, gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. groot 1 hectare, 52 aren, 80 centiaren. J. B. v. Houten 3150. (Wordt vervolgd.) Burgerlijke Stand. Bevallen 28 Oct. S. M. Elferink- v. d. Riet, d. 27. L. de Boei^-Besse, d. W. C. Vonkenbergde Haan, z. 29. S. G. VergunstZaalberg, z. 28. A. LangevelcÖPeek, z. 27. G. M. ter Beek—Hamburg-, d. Overleden 27 Oct. L. de Waard, 75 j., M. v. Heemskerkstraat. 28. J. Bouwmeester, 70 j., Jansstraat. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St Bavo. Donderdag, Vigilie, geboden Vas tendag, van 6—9 uur gedegenheid om te biechten. Vrijdag, 1ste Vrijdag, feest van Allie Heiligen, te vieren als Zondag, de H.H. Missen te half 7, 9 eni half 11 uur de Hoogmis. Gelegenheid om te biechten van 5—9 uur. Des avonds te 7 uur Zielenvespers en predükiatre. Het H. Sacrament blijft lier aan bidding uitgesteld van af 7 uur tot na de Hoogmis en na den middag van 37 uur. Zaterdag, Allerzielen, dc H. H. Missen te 7 uur, te 8 uur plechtige Requiem, en le half 10. 's Avonds te 7 uur Lof en Rozenh. Parochiekerk van den H. Joseph. Donderdag, vigilie van Allerhei ligen, geboden te vasten. Van 5 8 uur geliegeinihieid' om te biechten. Te 7 uur het Lof van het Allerhei ligste Sacrammt. Vrijdlag, feest van Allerheiligen', de H. H. Missen aJs op den Zondag. Te 3 uur het Rozenhoedje en gel ei genheid om te biechten. Te 7 uur de Vespers voor de overledenen met Predikatie. Vrijdag, Alieraiolend&g, te 8 uur de geaongen Requiem. Te 7 uur Lof. Daarna het Rozenhoedje en de Benedictie. Zaterdag, te half 9 de. H. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel vaai bet Miraculeus© Ma- ria-beeld. Te 6 uur Lof van O. L. Vrouw. Van 5 tot 10 uur gelegen heid om te biechten. In deze week de H. H. Missen en die Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antoniua van Padua. Woensdag de H. H. Missen te 6 uur, half 7, 7 uur en liaJf 8. Die» dag zal Z. D. Hoogw. de Bisschop van Haarlem het H. Vorm. sel toedienen 's morgens te 9 uur aan de jongens, en 's middags te 1 uur aan die meisjes. Donderdag, vigilie van 't feest van Allerh. geboden vastendag. 's Namiddags gelegenheid om te biechten van 6—9 uur. Vrijdag, feestdag van Allerheili gente vieren als Zondag de H. H. Missen ais op Zondag. Hot Rozen hoedje vóór de H. Mis van half 11. 9 Namiddags van 47 uur gele genheid om te biechten, te 7"uur de Lauden der Overledenen en pre dikatie. Zaterdag, gedachtenis der Gel. Zielen, te 7, 8 en half 9 uur die ge lezen H. H. Missen te 10 uur d'e plechtige Requiem Mis voor de Gel. Zielen, 's Avonds te 7 uur Lof en Rozenhoedje. Zondlag 3 Nov. zulten na de Hoog mis eenige mannien- en vrouwen plaatsen verpacht worden. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag avond van 59 uur gelegenheid om te biechten'. Vrijdag, feest van Alle Heiligen, te vieren als Zondag, 's avonds te 7 uur Vespers met. predikatie. Zaterdag, te 7, 8 ein 9 uur, de ge zongen Requiem voor alle overl. geloovigen te 8 uur, des avonds le 7 uur Lof vain de overledenen. (N. II. Ct.) Telegrammen. ENGELAND EN NEDERLAND. LONDEN, 29 Oct. (R. O.) De ,,Daily Telegraph", sprekende over het uitstel dier regeling van dö eischen d'er uiit Afrika verbannen Nederlanders, zegt dat het de krach tige wensch van Engeland is, om elke rechtsbreekscho botsing met de regoening ern luet volk van ko ningin Wilheimiinia te. vermijden. De ontwikkeling van eiew hierme de störijdige stemming aan die over zijde van d'e Noordzee zou d'oor die Engelschen met leedwezen worden gezien. ONS LAND EN DE H. STOEL. PARIJS, 29 Oct. (R. O.) De „Fi garo" bevat een telegram uit Rome meldende Het Vaticaan is voorne>- mlens de diplomatieke betrekking met Nederland to herstellen. Men weet. dat de H. Steel geen ui tnoodiging ontving voor de Haag- sche vredesconferentie. Ten gevol ge d'ezer uitsluiting gaf die Paus den internuntius, mgr. Tamassi, last, verlof te nemen. Thans wenscht de Paus een op volger te benoemen van mgr. Tar- nassidie internuntius te 's-Gra- venhage zal benoemd' worden tot nuntius t'e Munohen. CORRESPONDENTIE. Eenigen Haarlemsche turners. Uw stuk zal worden geplaatst als gij de Redactie machtigt een of meer uv er namen er onder te zetten. Advertentlën. Geboren: WILHELM CORNELIS PAULUS CHRISTIAAN zoon van C. W. DE JONG en H. S. DE JONG—Hesse. Haarlem, 24 Oct. 1901. Heden overleed na eene kort stondige ongesteldheidonze beste Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer JACOB HERMANUS KEIJZER, in den ouderdom van 79 jaar. C. S. KEIJZER—Nobels. J. H. KEIJZER Jr. A. KEIJZER-van Damme. C. KEIJZER. H. A. KEIJZER— Verweij. F. KEIJZER. S. C. KEIJZER— sürverink. A. M. KEIJZER. M. J. KEIJZER. J. A. PENNINGS. Haarlem, 28 Oct. 1901. Eenige en algemeene ken nisgeving. Bezoeken kunnen niet afge wacht worden.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3