NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. föe Jaargang Vrijdag 1 November 1901. No. 5627 HAARLEM'S DA0BLAD ABONNEMENTSP RIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rqk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.87 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 30 Cent per regel Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bjj de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 11)9, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrg Q. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE$'a Succ., Parijs 31>w Faubourg Montmcgtre. Haarlem's Dagblad Tan 1 Nov. bevat o.a.: Lord Kitchener's telegram van 28 October, Na de Britsclie neder laag bij Groot Marico, berichten van „overwinningen", Ned. Protes tantenbond, Lotery verzekering, De boycot, Het Roode Kruis, Toyn- bee, Arr. Rechtbank. Politiek Overzicht. Het gevecht bij Giroot-Marioo is inderdaad voor de Engelschen een hevig échec geweest. Dit blijkt wel uit de eigenaardige plaats, die het in Kitchener's telegram inneemt. Eerst komt het verhaal van de op brengst van het rondtrekken der Engelsche colonnes die al zeeir ring is als men rekent dat de lijst van de vorige week en ook de ver liezen van de la Rey en Kemp daar onder zijn begrepen. Dan komt het schoone verhaal over 't bijna gevangennemen van Botha: en andere „successen" eindelijk, als weggestopt, naar de „Daily News" opmerkt, het rap port van lord Methuera. Voor een goed begrip willen wij het telegram in zijn geheel hier latem volgen: Pretoria, 28 October. Siedleirtt 21 October rapporteeren) do colanmies: 74 Boeren gesneuveld, 16 gewond', 352 gevangenen en 45 overgaven, 471 geweren, 75.950 patronen voor lichte vuurwapenen, 216 wagens, 530 paarden en 8000 stuks vee. In dieaein buit is begrepen alles wat afzonderlijk hieronder gerap porteerd wordt en wat in den loop van de vorigo week reeds vermeld' is; verder eenige opgaven (I tal-a en Prospect niet medegerekend) die nog niet gerapporteerd waren, door Colonnes opereeremde van de Na- •talsohe greins af. Deze colonnes konten nu binnen de linie, met uitzondering van dlrie. die zullen optreden tegen verstrooi de afdeeiingen van den vijand' wel ke nog in de districten' Vrijheid', Utrecht en Piet Retief staan. Rimington heeft, in samenwer king met Rawlinson, een nachtelij ken marsch gemaakt naar Schim- me Ihoek ten oosten van Ermielo, waar Louis Botha gerapporteerd was met 300 man, maar een uur voor zijn aankomst, in den ochtend' van den 24sten, vluchtten de' Boe ren noordwaarts. Rimington heeft documenten buitgemaakt, o.a. eenige van Louis Botha. Viljoen heeft op den 24sten de li nie van blokhuizen aangevallen die bij Badfontein in aanbouw is, en weid! gemakkelijk verdreven. De colonnes van kolonel Willi ams en kolonel Fortescue zijn slaags geweest bij de Wagendrift (bij den snoorweg naar Pieters burg) en dreven den vijand noord oost met een verlies van zes dooden en 17 gevangenen., onder wie eeni ge staatsartilleristen ondier eonen kapitein Koorn, met dynamiet om treinen te vernielen. Kolonel Daw kins meldt nader, uit Nijlsiroom, dat hij op den 26en October drie gewonde en 18 omge wond» gevangenen heeft genomen, o. w. vèldikornet Hans Botha en ka pitein Coetzee. Lord Methueu rapporteert dat Van Donop's colonne, uit het oos ten op Zeerust aanrukkende, den 24en October is aangevallen bij Groot-Mari co-rivier, door comman do's onder de la Rey en Kemp die met groote vastberadenheid door dicht kreupelhout heenkwamieni, en werden verdreven na hevig vech ten, met achterlating van veertig dooden op het veldl, onder wiie com mand ant Oosterhuysien. Tweede-luitenant Hill van de 4die batterij Koninklijke Veldartillerie, luitenant Caird 5de bataljon Im perial Yeomanry en 26 man gesne u veld; 5 officieren en. 50 man wer den gewond en de vijand nam acht wagens. Alle rangen gedroegen zich zeer dapper. Van de stukkenrijders en de ka nonniers van. de afidleeling van de 4de batterij K. V. A. en het geleide van twintig man 1ste Northumber land Fuseliers werden 37 gedood of gewond. Colonnes ten zuiden van de limji'< Thaba'nchu hebben, goede vorde>- ringem gemaald met het volledig schoonvegen van. de sitreek. In de Kaapkolonie rapporteert generaal French dat de vijand in het Noordoosten voortgaat alle aan raking met onze colonnes te ver mijden. In het midden, tusschlen de hoofdspoorlijn en die naar Oost- Landen. zijn eir nu slechts twee ge organiseerde afdeeiingen, een on der van der Venter die nagezet is door Scoball en Lukin uit Aber deen noordwaarts in de richting van Victoria-West, waar men. htem voorkwam en hij zuidwaarts ge zwenkt is. De andere onder Bou wers en Pijpers met Smuts, met inbegrip van het overschot van zijn eigen en Scheepers' mannen, staat bij Oud'tehoorn. In het uiterste wes ten zijn die invallers die ondier Ma- ritz in zuidelijke fic-hting naar Pi- ketberg trokken, teruggedreven door onze colonnes; deze laatste naderen thans Van-Rhijnsdorp en Calvinia. Alle verliezen zullen afzonderlijk gerapporteerd worden. Na de Britsche nederlaag moeten er natuurlijk weer een paar dito overwinningen volgen. Kitchener seint uit Pretoria dd. 29 Oct. dat kolonel Beyns den 25en Spaaneberg's commando verrast heeft. Hij maakte 22 gevangenen, w. o. veldkornels Spaaneberg en Oosthuijzen. Williams heeft den 27steni bij Balmoral Muller-'s com mando aangevallen.. Hij doodde 4 Boeren en maakte 54 gevangenen. Ook vermeesterde hij 36 wagens. Uit nadere berichten zal wel blij ken dat d)e bovenvermelde gevech ten niet zoo gunstig waren voor de Engelschen als het nu lijkt. De Britsche verliezen zijn nog niet op gegeven, zooals altijd, wanneer bi zonder zwaar zijn geweest Buitenlandsch Nieuws. Grootvorst Michaël is te Boeda-Pest aangekomen, de Keizer wachtte hem aan het sta tion op en op dien tocht door de stad moeten de beide, liooge perso nages met groote hartelijkheid be groet zijn. Dat het bezoek niet de politieke bebeekenis zou hebben welke er in buibenlandsche en ook Oostenrij'k- sche bladen aan gehecht werd, dal het zelfs niet andiers dan eene be leefdheid en vriendelijkheid zou zijn, heeft de correspondent der „N. R. Ct." te Weenen reedfe in zijn laatsten brief, op inlichtingen van bevoegd'e zijde, vermeld'. Diezelfde meerling vindt men in het ge2 hebbend orgaan van Hongarije, de „Pester Lloyd uitgedrukt. De politieke bet eekenis van het bezoek vindt daar niet meer dan de algemeen© termen, die van een vriendschappelijke gezind heid van Rusland spreken. Als Hon- gaansch blad moet de „Pe&ter Lloyd1" wel aanwijzen, hoe in het feit. dat het bezoek te Boed'a-Pest, en niet te Weenen plaats vindt, ge legen is het bewijs. d)at de moniaroh zijn koninkrijk cp gelijken rang stelt met het andere land der mo narchie. Venezuela en Columbië. De correspondent van de „New York Herald" te Font-of-Spaiin," op Trinidad, siein-t dat de „nationalis tische" expeditie van,' Veniezolanen, die in den nacht van 15 October uit die stad vertrokken was, bij Matu- rin geland is, en' niet ver van Ca- nos de troepen van die regeering van Venezuela, ondier bevel van ge neraal Maica geplaatst, heeft aan gevallen. De uitslag van het ge vecht wordt niet vermeld. De sterkte der Golumbiaansche troepen op de grens, bij Rosario de Cucuta wordt (natuurlijk veel te hoog) door den. correspondent op 15.000 man geschat; 6000 Venezo laansche troepen zouden tegen/over hen staan. Buitendien zouden 6000 Columbiamen en 35.000 Veoezola- nen in het schiereiland Goajira, bij Maracaïbo, opeengehoopt zijn. De Pest. Een onderzoek naar het geheim zinnige uitbreken van die pest te Liverpool heeft aan het licht ge bracht. dat behalve die gevallen met doodielijken afloop, die officieel be- kend gemaakt zijn, er (drie?) of vier sterfgevallen hebben plaats gehad na een ziekte van verdachten aard. Verscheiden personen in naburige straten wonende, zijn naar het hos pitaal overgebracht. Do ambtenaar van den gezond heidsdienst te Liverpool heeft een geregelcten onderzoekingsdienst in gesteld ten behoeve van de vertrek kende schepen, ten einde voor hands tegemoet te komen aan de wemsohen der consuls. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De dagelijksche verliezen ijst ver meldt Bij de Put (bij Lundiberg) 25 Oct. 1 dood'e en 7 gewonden (ondier wie kapitein) Montgomery). Bij Brug- spruit, 25 Oct. 2 dooden, een ka pitein, een luitenant en 9 minderen gewond, een luitenant en 3 minde ren vermist. Voorts gesneuveld een kapitein te Riverd'ale bij Harrismith, 26 Oct., waar ook een kapitein zwaar gewond' weid1 gewande bij Beth lehem op 20 Oct., 1 bij Utrecht op 21 October. Van 22 tot 28 dezer zijin, volgens dje officieel© opgaven 98 militairen in Zuid-Afrika gesneuveld of aan ziekte overleden, 77 gewond en 5 vermist. Dei Berlijnsche correspondent van d(e „Times" houdt vol, dat die kwes tie der schadeloosstellingen wegens deportatiën, iusschen Engeland en Duitschliand in der minne geschikt is. Men is 't alleen nog niet geheel eens over punten van zeer onder geschikt belang. De ..Rappel" verneemt uit Lon den, dat "•eneraal Bulier zich oan- diclaat zal stellen, voor het Lager huis. Wordt hij gekozen, dam zal hij zitting mennen onder de oppo sitie. Twee opstandelingen zijn te Vrij burg terechtgesteld; achttien ver oordeeld tot dwangarbeid van vijf jaar tot levenslang. Dinsdagnacht laat is te Aldershot bevel ontvangen, de daar aanwiezi- cavaleriebrigade gereed te ma ken om tegen het midden van de volgende maand naar Zuid-Afrika te vertrekken. Milner is Maandag te Durban aangekamen, waar hij eeru geest driftige ontvangst van de er tijde lijk vertoevende UitLandars en ste delingen genoot. Milner prees op het voorbeeld van zijn gladden meester uit Birmingham die Jin go's ook hier in de meest vleiend» bewoordingen. De Engelschen hebben, blijkens een te Hamburg ontvangen tele gram., weder een Duitsche zende ling van zijn station gelicht en in een concentratiekamp gebracht. Ditmaal is het de zendeling Wenn- hold van. Kana. die met vrouw en knul naar Pretoria is gebracht, liet is het elfde geval van dezen aard. Zoowel de „Kölnische Ztg." als hot „Berliner Tageblatt" verzeke ren, dat de mededeeling. als zoude de kwestie der schadeloosstelling wegens deportatie uit Zuid-Afrika. mot alle landen, behalve Frankrijk en Nederland', finaal geregeld zijn, voorbarig is. Er zijn nog steeds di plomatieke onderhandelingen gaan de. CHINA. De „Times" verneemt uit Sjang hai Er loopen geruchten dat de vreemde gezanten het te Peking oneens zijn over de kwestie of de verhooging van de rechten mede toepasselijk is op d'e uitvoerrech ten. Dit schijnt bevestigd te worden d'oor het feit, dat de doivameover- heid geheel zoneter instructies is, ofschoon de heffing van de nieuwe rechten dien ilden November moet beginnen. De vreemde consuls heb ben, evenmin als de douane-over- heid den Franschen of den Ghimee- schem tekst van het vredeepratocol ontvangenDientengevolge is het een groote chaos. Intussohen ne men de Chimeesche mandarijnen heimelijk maatregelen tob ontdui king van de nieuwe rechten. De correspondent vaarde „Tinnes" te Tokio spreekt 't bericht d'at Ja pan Korea met een leaning gehol pen heeft, vierkant tegen. ALLERLEI. Te Hamburg zal weldra die klein handel zijn eigen vertegenwoordi ging krijgen, afgescheiden van de Kamer van Koophandel welk», vol gens winkeliers, enkel oog heeft voor de belangen van den groothan del. De Burgerschap heeft zich in hoofdzaak vereen!gd met een wets ontwerp, d'ab dJoor den Senaat was voorgedragen en waarbij een „Ka mer voor den kleinhandel" werd opgericht. Deze naam is echter ver anderd in Detail listen-K amier" als beter uitdrukkende wat men. be doelt. Kiesgerechtigd zullen enkel zijn de nijvenem, die ten minste 5 jaren hun zaak hebben gedreven. Naar Havas uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van buitenlandsch» za ken uit Konstantinopel en Sofia bericht ontvangen, dat men met Miss Stone in verbinding getre den is Uit Messina wordt dd'. 30 Oct. Bij hevige overstroomingen zijn vier menschen omgekomen en 10 gewond te Seoletta, 7 omgekomen te Ginomandri. Te Pelagiano en Massafra zijn verscheiden huizen ingestort en is veel schade aange richt. Woensdag bevatte de tweede edi tie van de Times" een telegram uit ConstantinopeJ waarin wordt gemeld dat de Turksche gezant te Petersburg het paleis heeft meege deeld, dat de annexatie van Greta bij Griekenland binnenkort, zal plaats hebben en onvermijdelijk is. Stadsnieuws. Haarlem, 31 Oct 1901. Kantongerecht. Uitspraken. J. D., te Beverwijk, wegens onb». voegd loopen over een anders grond, f 5 of 3 d. h.; H. V., to lJmuiden. id. id.; J. V., id. idl id.; F. S. te Heemstede, wegens te. onbevoegd loopen over een anders grond, en 2o. een valschen naam opgeven, f 2 en 3 ot 2 maal 3 d. h.; C. S., te Haarlem, wegens als ge tuige afwezig blijven, f 2 of 2 d. h.; F. R., id., wegens in staat van dron kenschap de orde verstoren, id.; I), v. d. W.. te Amsterdam, wcgenslo. een trekdier onbeheerd laten staan, en 2o. met een rijtuig rijden zonder licht. 1 of 1 d h. en f 0.50 of 1 d. h. J. L. H te Velsen, wegens verwekken van ru moer, f 1 of 2 d. h.; A. B., id. id. id.; A. d. V., id. id. id.: A. S.. id. id., vrij gesproken; D. J. II., te llaarleni. we gens straatschenderij, f 1 of 1 d. h.; A. v. D.. id. id.. M of 1 d. h.; A. .1. H., te Heemstede, id., f 3 of 2 d. h.; H. v. d. A., te Haarlemmerliede en Spaarn- woude, id., 1 of 1 d. h.; J. V., to Heem stede, wegens met een rijwiel rijden zonder licht, f 0.50 of 1 d. h.; A. Th; FE, te Vogelenzang, id. id.; A. M. C. FE, id. id. id.; J. K. te Haarlem, wegens rij den met een hond zonder muilkorf, 1 of 1 d. h.; A. d. L., id. id. id.; J. K., id. id. id.: H. deR., te Haarlemmermeer iid. id. J. K., te Haarlem, wegens rijden met een hond zonder miulkorf 1 .-i' 1 d. h. C. M. te Zand voort wegens ver wekken van rumoer tot f 2 of 2 d. h. J. H. K. te Haarlem wegens over do grasperken loopen tot f 0.50 of 1 d. li. Fl V .te Huizen, wegens met een handwa gen op een openbare voetpad komen tot id. H. J. F. te Huizen id. id. II. A. M. te Haarlem wegens met een rijwiel op een openhaar voetpad komen vrij gesproken. J. Th. IE Ie id wegens rij den met een rijwiel zonder licht tot f 0.50 of 1 d. h. A. D. F. N. te id. we gens lo. id. en 2e rijden met een rijwiel zonder waarschuwingstoestel tot 2 maal f 0.50 of 2 maal 1 d. h. J. v. T. te id. wegens met een handwagen op een tot voetpad bestemde doch niet ver hoogde klinkerstraat rijden tot 0.50 of 1 d. h. P. W. te id. wegens rijden met een hond zonder muilkorf f 1 of 1 d. h. P. de R. zonder vaste woon plaats wegens rijden in verboden rich ting f 1 of 1 d. li. Th. S. te Haarlem f 0.50 of 1 d. h J. V. te id. id. D. E. L., advocaat te Bloemendoal, wegens lo. zonder vergunning van B. en W. een van een weg afgescheiden perceel met dezen in verbinding doen stellen, en 2o. in N.-H. in een weg doen graven, tot f 1 of 1 d. h., met vrijspraak van het meerdere; H. VV.. te Velsen, wegens in de gemeente als bestuurder van een bespannen voertuig in de be bouwde gedeelte harder rijden dan is matigen draf. f 1 of 1 d. h. Wegens Dronkenschap: J. C. P. v. W., zwervende. 2 maal ge- pleegd. 2 maal (2 nf 2 maal 2 d. h. Feuilleton. Edel wild. Naar het Duitsch van E. WERNER- 5) -Het bloed! van je moed'er schijnt j niet anders geheel vreemde bitterheid. Hij heeft zich niet eens d» moei te gegeven mij zijne genegenheid te toonen eau hij vindt het niet eens d'e moeite waard mij zelf te vra gen. maar laat mij eenvoudig m«- dedeelen dat hij mij zijne hand' heeift toegedacht. Neen, genadige vrouw, voor zulk een aanzoek heb ik geen „ja" en voor hèm zeker ook bij jou te ontwaken, het is alsof ik Lena hoorde Juist zoo sprak, zij toen men haar tot rede trachtte te brengen omdat zij een rijk, aan zienlijk man afwees om met je var der te trouwen. Maar zij had ten minste nog als verontschuldiging die liefde uit hare jeugd waaraan zij dat offer bracht. Jou hart is nog vrij Bij jou is het dus alleen Tomantische overspanning, phan- tastische denkbeelden in een meis jeshoofd Denk je dat ik mij daar bij zoo zal nedei'leggen Je hebt zeker nog niet duidelijk genoeg in- gezion dat je „neen" een recht- streeksche beleediging voor mijn neef is? Mijnheer von Berneck zal mijn „neen" wel heel kalm opne men. zoide Paula met groote, haar Voor hèm zeker niet herhaal de mevrouw Aimers verontwaar digd. Wat had je je dan wiel voor gesteld van 't aanzoek van een man die zich zooals Ulrich van zij we waarde en hooge positie bewust is? Zou hij misschien eene romantische scène met jou hebben moeten ver toondenop de knieën vallen en om je liefde smeeken. Zoo iets komt wel voor bij mannen die niets meer te bieden hebben dan zulke goedkoop» nietigheden. Je moeder heeft die leeren kennen in haar ver lovingstijd, later, helaas leerde zij ook die keerzijde der medaille ken nen dat is altijd het eind» van- zulke romantische beuzelarij! Dikke tranen schoten het jonge meisje in de oogen bij deze weinig kiesche toespeling. Mijne ouders zijn dood zeide zij zacht. U weet immers dat mijn arme vader midden in zijn werken en streven verlamd werd door de zware, jaren-lange ziekte die met zijn dood eindigde. Dat was een ongeluk en toch heb ik zoo dikwijls van u moeten hoore-n dat het zijn verdiend» loon was. Hij en mijne moeder waren wel arm, maar zij wilden elkander toch toobehooren. Dat was hun geheele schuld 1 Er lag zulk een bitterheid in de ze woorden dat zelfs de koude, trotsclie vrouw er niet ongevoelig voor kon blijven. Hare stem was zachter, toen zij antwoordde Ik heb je geen,' leed willen doen. Paula, ik wilde je alleen een dergelijk lot bespanen. Je bent nog zoo jong en hebt het toch reeds on dervonden hoe bitter het leven kan zijn. Reeds als kind heb je kommer) en zorg leeren kennen in het huis van. je ouders. Ben je vergeten wie het was die jou en je moeder voor het ergste behoedde toen de naak te, bitterste nood je te wachten stond? Paula liet het hoofd zakken, hare tranen hielden op te vloeien en nauwelijks hoorbaar antwoordde zij Neen., genadige vrouw, ik heb het niet vergeten. Ik weet wat wij u te danken' hebben. Je toont mij echter die dank baarheid niet. Je weet dat ik deze verbintenis wensch, dot ik daarme de ook jou geluk op het oog heb en je verzet er je tegen met kinder achtige eigenzinnigheid. Je kunt Ulrich niet liefhebben? Wat weetj je dan van liefde? Die komt spoe dig genoeg in een gelukkig huwe lijk, dat heb ik bij mij zelf onder vonden. Je bent een wees, je bent arm en als ik mijn hand van je af trek moet je ondier vreemden je brood' gaan verdienen. Nu kunt ge een rijke, voorname vrouw wor den. de meesteres van Riestovicz, de echtgenoot van een man op wiens aanzoek je fcrotsch kunt zijn. Kan de keus dan twijfelachtig zijn? Dit alles werd met die koele be daardheid gezegd die de dame eigen was. maar Paula kende dien toon en wist dat zich daaronder de hoogste ongenade verborg. Zij be greep ook de bedekte bedreiging in de woorden„als ik de hand van je aftrek I" De angst voor de vrouw die in werkelijkheid slechts eene mees teres voor haar was, de gehoor zaamheid waaraan zij zoo lang ge woon was, de herinnering aan de, genoten weldaden dit alles hield] de lippen van het jonge meisje ge sloten en bracht mevrouw Aimers in den waan dat de tegenstand reeds gebroken was. Wij zullen er morgen verder over spreken, aeidie zij, terwijl zij haar stoel terugschoof. Je bent nu nog geheel ontdaan en ik vor der niet dat je nu dadelijk oen be sluit neemt. Dus tot morgenDan zult ge mij wel een ander ant woord geven 1 Neen, neen I barstte Paula eensklaps met groote hartstochte lijkheid uit. Zou ik dan geen en kele maal zooals andore meisjes mogen gelooven aan hot leven en aan het geluk, alleen omdat ik arm ben Zal ik dat alles begraven aan de zijde van een man die mij vreemd is eai slechte vrees in boe zemt, die nog nooit een warm, hartelijk woord tot mij heeft go- sproken en die mij zijn hand biedt als een genadig geschenk? Er ligt iete in hem of om hem. iete som bors dat nnj angstig maakt. Ik zou nooit vertrouwen in hem kunnen stollen, ik ben al bang. alleen als hij in mijne nabijheid is. En van dion man zou ik de vrouw wor den? Dat kin ik niet en als ik kón, dan zou ik nog niet willen I Er zijn zooveel arme meisjes die onder de menschen hun brood zoeken en vinden, dat zal ook mij wel geluk ken. Dan mag ik ten minste nog droomen van en hopen op een ge luk dat misschien nimmer mijn deel wordt, maar ik kan er mij dan toch in verheugen zoolang de hoop blijft bestaan. Dat geef ik niet weg voor al den rijkdom van uw neef ik wil mij niet verkoopen Het was alsof deze stormachtige losbarsting het meisje van iets be vrijd en verlost had dat zich nu met geweld een weg had gebaand. Zij stond daar als tot den strijd go- reed. het vroeger zoo bleeke gezicht hoog gekleurd met schitterend» oogen in den hcopvollen trots der jeugd die haar geluk en hare toe komst verdedigt die trots, waar voor dë jeugd dikwijte in het leven hard moet boeten, maar toch haar schoonste, heiligste voorrecht is omdat hij nog alles waagt en alles

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1