NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Zaterdag 2 November 1901. No. 5628 HAABLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-80 Franco door het geheele Rijk, per S maandenL65 Afzonderlijke nummers0.02)£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K de omstreken en franco per poet 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cta.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem \s de prqs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Telefoonnummer der Radactie 600. Telefoonnummer der Administratie 11)2, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adverteuti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PublicUé Etrangèr§ L. DAÜBE <Sc Co. JOHN F. JONEtSfa §uoc-> Parijs 31Faubourg hïoiüt&ggtre. in ~n i11JTLjf nri^r— Haarlem's Dagblad Tan 2 Nor. bevat o.a.: Het geveclit bij Groot-Marico blijkt eeu groote Britsche neder laag te zyn, Engelsche brutaliteit, De Boeren in 't zuiden der Kaap kolonie, Lastige kanonnen, Ver ontwaardiging, Frankrijk en Tur kije, 25-jarig bestaan van 't Noord- zeekanaal. Politiek Overzicht. De Engelschen zouden ons zoo graag willen wijsmaken dat de te genstand der Boeren spoedig finaal gefnuikt zal zijn. 't Is maar jam mer dot de1 berichten; die uit Zuid- Afrika tot ons komen, zoo lijnrecht in tegenspraak met de beweringen der zonen Albions zijn. Hoe zorg vuldig de censor alle voor de Brit ten "ongunstige tijdingen ook schrapt of dermate verandert dat nederlagen op overwinningen gelij ken, toch kan men door eene on dervinding van ruim twee jaren, reeds dadel i ik bemerken aan wel ke .zegetijdingen" een luchtje is. Zoo' is 't ook geweest met 't ge vecht bij Groot-Manie». Kitchener heeft alle mogelijke moeite gedaan om dit als eene Engelsche overwin ning voor te stelten, maar men go- loofde den beul van Soedan niiet.En dat ongeloof wordt bevestigd door een bericht in de „Magdleb. Ztg.", dat uit Johannesburg een telegram is ontvangen, volgens hetwelk het gevecht dat tusschen van Donap en de la Rey geleverd is, halverwege Wonderfontein en Zeerust ten N.O. van Mafeking, op eene schitteren de zegepraal der Boeren is uitge- loopen. De verliezen' der Engel'schen be droegen 4 officieren en 37 man ger dood, 7 officieren en 72 man wond, 2 officieren en 34 man ge vangen genomen. Een kanon, 3 wagens met muni tie en 12 wagens met levensmid delen vielen in handen der Boe ren. De verliezen van dezen zijn eveneens aanzienlijk. Rustenburg wordt wear bedreigd dbor de la Rey. Methuen had in zijn rapport de Britsche verliezen du® weer veel te laag aangegeven. Ook verdient 't de aandacht dab waar de Engel sche bevelhebber meldt dat de Boe ren 40 dooden op het slagveld ach terlieten, bovenstaand telegram hunne verliezen slechts aanzien lijk" noemt. Men kan er dus vast op aan d'at deze niet zoo zwaar wa ren als d!ie der Tommies. Over Botha zijn de berichten nog al vaag en verwardHet beruchte Engelsche 1 legblad- de „Daily Ex press" heeft een telegram uit Lou- ren$o Marquez, dat de Boeren-ge>- neraal zic-h nu in Swazieland be vindt. Men gelooft aan de Delagoa- baai algemeen, d'at hij zich zal over geven aan de Portugeezen. Een nogal naïef geloof. Dat de Engelsohen brutaal zijn, wordt weer eens bewezen door een telegram uit Nkandhla dd. 26 de zer, waarin gemeld wordt dat Dann- hauaer die te Babanango met een commando staat, dagelijks verster kingen krijgt uit het binnenland van Transvaal en dat hij blijkbaar van plan is, zich in Zoeloe-land te voorzien van mondkost en vee. Er worden voortdurend schoten gelost tusschen de Boeren en de inland- sche verkenners van de Engelsohen Ten noorden van Madlhoz is er een schermutseling geweest waar bij de Zoeloesche verkenners zijn teruggeslagen. Overigens is het rus- stig aan de strews. Uit dit bericht ziet men dlat de Britben bet tegenwoordig niet eens meer noodig vinden om het feit te bemantelen dat zij de Kaf fers gewapend hebben en zich vrijelijk van dezen tegen de Boe ren bedienen. Uit de Kaapkolonie komen wel een paar merkwaardige nieuwtjies. De colonne van kolonel Grabbe is in den avond van den 23sten dle- zea* te UniondöJie aangkomen. na liet „overschot" van de commando's van Scheepers, Bouwers en Pijpers van uit het district OudStshoorn over ZanddJrifb, Grootfontedn en Rooi- piaats in d'e richting van Unionda- le nagezet te hebben. Onderweg zijn die Engelsche troe pen op Boeren gestui t dlie bezig wa- ren miet oogsten, (of d'ie ook rust ge. had hebben!) De Boeren h'eeten weer eng in het nauw gebracht te zijn door Crabbe. Erg best klopt dit niiet met het feit d'at een gedeelte van de tele graaflijn KaapstaxiGeorgeAvon tuurHu mansdoirpPorrt-Etizabeth door de Boeren is vernield. Als men weet, dat deze plaatsen alle aan of vlak bij d'e kust liggen, dan behoeft mien wel niet te vragen hoe ver de Engelsohen er, zelfs na de afkondiging van de krijgswet over de geheele Kaapkolonie, in ge slaagd zijn tenminste het zuidtem der kolonie van vijanden te zuiveren. Of beeft misschien de zoogenaamde zuivering der middeliandsche dis tricten gevolge gehad, dat de Boe ren nu eens het geheele Zuiden een beurt gaan geven? Het zou een tactiek zijn die ge heel met hun wijze van oorlogvoe ren in overeenstemming was. Op zoo'n manier komen de Britten er nooit! Buitenlandsch Nieuws. Lastige kanonnen. In de „Morrning Post" schrijft een correspondent, dat het te ho- pen is. dlat de regeering eerlang tot de erkenning zal komen', dat de kanonnen het Engelsche leger op 't oogenblik slechts tot last zijn. Alle artilleristen denken er zoo over en alleen de bereden infanterie heeft een andere opinie. De kanonnen worden overal medegesleept, maar zelfs de pompoms komen zelden vaker dan eens per week in actie. De correspondent weet van een stuk, dat sedert September 1900 meer dan 3000 K.M. heeft af gek en toch slechts 24 schoten heeft lost. De Engelsohen zouden d'e Boe ren gemakkelijk kunnen verslaan als dezen maar eens standi wilden houden. Doen ze dat een enkele maal zeg eens in die dtrie maan den op zijn meest dan wordt al Lereerst het kopje gebombardeerd, waar zij1 zich ophouden. Bij het eerste schot evenwel gaat broeder Boer er van door en begint de jacht opnieuw. Misschien zegt de bere den infanterist tot zich zelf „Een kanon is een mooi ding; het ver drijft de Boeren dadelijk", maar de kunst is niet om de Boeren te ver drijven, doch wel om z» in handen te krijgen. De kanonnen zijn bo vendien een lastpost, omdat zij al tijd aan de gebaande wegen ge bonden zijn en omdat, als die Boe ren het vuur openen, d'e aanvoerder van de Engelsche colonne zich vóór alles de vraag moet stellen „Zijn mijn kanonnen veilig Is er ner gens een plek waar de Boeren tus- schendoor kunnen kruipen en er bij komen?" De kanonnen eischen bovendien steeds een flink escorte en in 't algemeen veel manschap pen. die beter gebruikt kondien worden. Hoe lang nog? Potgieter, de gewezen burge meester van Pretoria, heeft, te Weenie w zijnde, in een interview verklaard', dat het eind van den oorlog nog onmogelijk was te voor zien;, daar er nog tusschen de twin tig- en vijf-ein-twintigduizend1 Boe ren te veldte stonden. De heer Wyndham, secretaris voor Ierland zeidie in een rede te Dover: ..Ik kan u niiet zeggen wan neer wij het einde van dezen oor log zullen bereiken, maar ik zeg u dat wij1 het zullen bereiken." Maar hoe? De Buller-zaak. De „National Review" bevat de bewoordingen van het heliogram dat Buller aan White moet gezon den hebben^, toen de nood in La dy smith op het hoogst was geste gen:' „Ik ben teruggeslagen. Verbrand uw papieren, verniel uw schiet voorraad en beding dan zoo goed mogelijke voorwaarden van de Boeren, nadat ik mij zelf aan de Toegela heb versterkt." De „North Devon Herald'" verze- kert. dat Buller zich in geen geval candudaat voor het Parlement zal stellen. En Sir Redvers zal, volgens de „Liverpool Post", zich op 't oogenblik onthouden van een recht vaardiging zijnerzijds, wegens die sterke agitatie te zijnen gunste, maar daartoe overgaan- als de ge moederen wat bekoeld zijn en meer tot een onpartijdige beoordeeling bekwaam. Dat is tegenover Bro- drick en Roberts al heel „gentlier manlike." V er ont waardigin g. Chamberlain en zajn politiek werktuig Milner krijgen wat te booren over hun opwekkende en geruststellende redevoeringen aan de Jingo-gemeentem in Engeland en in Natal. Alsof zij er zelf een woord van geloofden en die speeches voor hun pleizier houden Na den storm van verontwaardi ging in Duitschlaind reeds gewekt door Chamberlain's verzekering, dat Engeland nooit, al ging het nog veel verder in zijn wijze van oor logvoeren:, zoude kunnen komen tot wat andere Europeeecbe volke ren in den Kaukasus, in Bosnië, in Tonkin, en wat de Duiitschers in 1870 in Frankrijk gedaan hadden, begint Oostenrijk nu te protesitee- ren. In het Huis van Afgevaardig den hebben de Al-Du itsohers een spoed'ei schend voorstel ingediend- in verband met Chamberlain's aan tijging. d»at Oostenrijk in Bosndë wneedier oorlog heeft gevoerd dan Engeland in Zuid-Afrika. Het voor stel komt dadelijk na die beraadsla gingen over die begroeting aan de arde. Een adres aan koning Edward De I-eden van de geestelijkheid der Evangelische kerk te Budapest, maakten een adres bekend, d'at zij De instruoties aan amiraal Ckuil- lard zouden Donderdag worden verzonden. Het punt van het Turk- sche gebied, waarheen de vlootbe- tooging zal worden gericht, indien de houding van den Sultan dit nood zakelijk mocht maken, wordt ge heim gehouden. Het. eskader is Donderdagavond geheel voltallig ter reedie van Tou lon teruggekomenAlle schepen hebben het anker uitgworpen. Algemeen® berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De Mount Temple is met 1100 paarden van New-Orleans naar Kaapstad vertrokken. Een telegram uit Hamburg aan het „Berliner Tageblatt" deelt mo de, dat het stoomschip Herzog daar 6000 ton salpeter uit Zuid-Afrika heeft aangebracht. De salpeter was bestemd om er kruit en dynamiet voor de Boeren mede te maken, maar Engeland noodligde de fa briek, die zich daarmede zoude belasten en. d;ie op Portugeesch ge bied staat, uit, de salpeter maar w-eer naar Hamburg terug te stu ren. Er woirdt melding gemaakt van de „ontdekking" van een Boeren- spion, die d'e uniform van Riming- toin's Guides droeg en kampjes in den trein vam Storm berg naar Bur- geirsd'orp reisde. De „Neue Freie Pr es-se" zegt, dat verscheidene honderden paarden, uit Rusand te Weenen aangekomen naar Zuid-Afrika voor het Engelsche leger zullen worden verzonden. CHINA. Prins Tsjoen, de boetgezant, is te Hong-kong aangekomen1. Hij heeft een bezoek gebracht aan den gouverneur. Hsoe Tsjoe Pong, d'e onder-voor zitter van het Ghineescbe miwitste- van Czolgosz feestelijke bijeenkom sten gehouden. In verschillende lo kalen werd tot dan ochtend ge danst en lu9tig de Carmagnole ge zongen ..ter eere van- zijn edelen dood." In een van de zalen nam zijn beeltenis, met roode en zwar te kleuren omlijst, een eereplaats in. Men schreeuwde daar zoo hard „Leve Czolgosz de brave!"' dlat de politie binnenkwam en da feestge- nooten uiteendreef. Heit hooggerechtshof der Ver- eenigdo Staten heeft beslist, dat de anarchist Johann Most wederrech telijk tot een jaar gevangenis veer oordeeld! is. Zestig officieren en 470 Filippi nes hebben zich naar uit Washing ton wordt veseind», op het eiland Cebu overgegeven. De „Lancet", het bekende medi sche weekblad, zegt alle reden te hebben, te ineenen, dat d'e laatste berichten over d'e gezondheid' van Edward VII geheel en al ongegrond zijn. De Koning geniet een goede gezondheid, en heeft geen enkele operatie hoe ook genaamd onder gaan. De „Reiohsanzeigar" kan verkla ren, dat de door die pers rondvertel de en veelbesproken uitlating van Keizer Wilhelm, d'at hij alles kort en klein zou slaan- indien er geen h andelstraktatein tot standi kwamen, van a tot z een verzinsel is. De H- wgaarscbe Kamer koos den heer Albert Apponyi tot president. aan Koning Eduard zouden richten rie voor buiteolaocfeche zaken, i, kingsfeest der reformatie, dat Don- ov.pl(&flp_ derdag werd gevierd. Zij verzoeken daarin den Koning, gedachtig te zijn aan de christelijke beginselen en van zijn maoht gebruik te ma ken, ten einde een eind te maken aan den oorlog tusschen de Engel se-ben en de Boeren, die beiden tot hetzelfde geloof behooren. Boven aan,, onder de verscheidene hondier- den handteekeningen van protee- bantscbe godsdienstleeraars, staan de handteekeningen van zeven bisschoppen. Frankrijk en Turkije. Het Fransche Middeliandsche zee eskader manoeuvreerde Woensdag in volle zee, waarop een gedeelte van het eskader naar les Salins (ten O. van Toulon) is vertrokken. De divisie, waarover admiraal Caillard het bevel voert, ontving bevel in structies af te wachten., tengevolge van welke het mogelijk zou zijn, dat zij zich zou moeten afscheiden en naar de Turksche wateren ste- ALLERLEI. De Chileensche regeering Laat het bericht van de „Daily Mail" over een mobilisatie in de richting van de Argentijnsche grens tegenspre ken. Het eenige, wat men in amb telijke kringen weet. is dat eenige bataljons naar het Centrale Dal gaan. Zij komen echter niet in de nabijheid van de grens. Volgens een telegram van de „Daily Mail" uit Buenos-Ayres be waart de Argentijnsche regeering een diep stilzwijgen over die ander handelingen met Chili, maar de ongerustheid neemt toe. Aan de „Daily Chronicle" wordt uit Washington gemeld dat de En gelsche regeering haren gezant Pauncefote heeft gemachtigd, het nieuwe kanaaltractaat te ondertee kenen. De Londensche anarchisten heb- ben op den avond van den sterfdag Stadsnieuws Haarlem, 1 Nov. 1901. Quartet-Zalsman. De heer Barend Kwast schrijft over de uitvoering te Amsterdam het vol gende in de Nieuwe Courant. Het Zalstnan-kwartet verwierf Woen# dagavond met zijn eerste optreden hier bij het niet talrijk opgekomen publiek een flink succes. Vooral schenen de we- reldsche zangen zeer in den sfftaak te vallen. Het publiek werd hierbij zoo warm, dat ean herhaling van het laat ste couplet van Vilanella aLla napoli- tane en van het geheele „Morgenwan deling" van onzen hoogst talentvollen Philip Loots noodzakelijk bleek. Toch heeft mij dit vocaal-kwartet beter in de geestelijke gezangen vol daan en heeft de voordracht van „In der Marienkircho" (een fijn kwartetje van Lowe) een zeer goeden indruk op mii gemaakt. Hier liet het zich aanpassen der vier stemmen bijna niets te wenschen over, terwijl ook in het in acht nemen der dynamische schakeeringen groote een heid viel op te merken. Dit was overi gens bij de overige a capeJUuvoor- drachten niet altijd volkomen. Grootendeels schrijf ik dit almede hieraan toe. dat de rijpheid, om in het publiek op te treden. l»ij de vier mede werkenden niet op gelijke hoogte staat. Het komt mij voor. dat in dit opzicht de heere.n Let ver van de dames win- feuilleton» Edel wild. Naar het Duitsch van E. WERNER. 6) Een zonderling samiein.treffen I Hij kou toch nauwelijks terugge keerd zijn ear Paula voelde het ook dat deze ontmoeting niet toevallig kou zijn, want hij kwam andiers nooit hier. Had mevrouw Aimers nog tegen haar n«eef gezwegen of hem het onderhoud! van gisteren onder een vorm medegedeeld die hem aan geenie bepaalde afwijzing liet gelooven, in elk geval was het haar toedioen' dlat hij zich nu ver waardigde zelf met het meisje te spreken dat hij met zijne hand wil de begunstigen. Dus een tweede pijnlijke verklaring De geheele trots van Paula ontvlamde weder bij die gedachte. Zou men haar dan volstrekt willen dwingen Hij kwam het antwoord halen op eene vraag dii© hij zelfs niet eens in per soon gedaan had welnu, hij zou het krijgen Ik stoor u toch niet in uwe eenzaamheid, juffrouw Dietwald vroeg ULrich terwijl hij groette en naderbij trad. Ik hoorde bij mij ne terugkomst van Ulknann diat u hier waart eai ik was er op gesteld om u eens alleen te spreken. Daar om moet u mij verontschuldigen. Wilt u mij aanhooren Dat was nu zeker recht op het doel afgaan, hij hield zach niet op met eene lange inleiding. Paula knikte toestemmend, zij had reeds weder te strijdlen tegen die vreem de angst waartegen geen moed' en geen trots hielp. Zoodra zij die stem van dien man hoorde en ondier den invloed1 van zijn oogen kwam, ge voelde zij zich weerloos tegenover hem. Vóór alles eene mededeeling! vervolgde hij. Ik ben niet geko men om de vraag en het verzoek tot u te richten waarvoor u zoo bang zijt. U kunt gerust zijn. Het jonge meisje sloeg de oogen neder pijnlijk verlegen. Mijnheer von Bemeek, ik weet inderdaad niet U weet wel wat ik bedoel. viel hij haar bedaard in de rede. U kunt zelf niet vermoeden hoe duidelijk het „neen" uit uwe ge heelhouding spreekt. U hebt het gisteren ook duidelijk genoeg ge zegd, dat is voldoende. Paula stond getroffen voor hem. Dat klonk geheel anders dan zij verwacht had, maar zij. zag in dat zij dit onderhoud moest voortzet ten, hier viel aan geen ontwijken te denken. Heeft mevrouw Aimers het u reeds medegedeeld? vroeg zij zon der op te zien. Neen, mijne tante heeft mij niets gezegd. Zij zal buitendien dat gesprek van gisteren wel voor mij verzwijgen, want zij heeft tegen mijn wil gesproken. Ik had haar uitdrukkelijk verzocht dat aam mij over fce laten, in weerwil daarvan heeft zij zich met eene zaak be- mooid d'ie haar ingrijpen niet in het minst wettigde. Ik keerde gisterenavond terug om het door mij vergeten notitieboekje te halen en toen werd ik in de voorkamer getuige van het geheele gesprek. Hebt u het gehoord? riep het jonge meisje uit terwijl haar gelaat door een donkeren gloed werd be dekt. Ais ik dat had kunnen ver moeden? Dan zoudt u minder oprecht zijn geweest! voegde Ulrich er bij. Ik heb u te laag geschat, Paula Ik geloofde dat mijn Restovicz en mijn rijkdom bij u zoo zwaar in de schaal zouden wegen dat u mij op den koop zoudt toenemen. Dat was het, wat mij tot nu toe al tijd tegenover u de lippen gesloten hield. Niet voor uwe weigering, voor uw jawoord heb ik gevreesd Ik heb u onrecht gedaan. U hebt u zelf en uwe vrijheid moedig ge noeg verdedigd tegen den niet ge liefden man dien men u wilde op dringen. Het was voor mij een bit ter uur. maar ik dank u voor die oprechtheid Paula hoorde hem met stijgende verwondering aan. Was het de arg waan die zijne lippen gesloten hield? Was dat de oorzaak van zijn terughouding, van zijn zwij gen dat haar zoo diep had ge krenkt? Langzaam en schuw hief zij de oogen naar hem op. Hij was bleeker dan anders, maar de harde uitdrukking was uit zijne trekken geweken, er lag nu slechts ernsti ge rust in. U zult niets meer van mijn aanzoek hoorert, daar geef ik u mijn woord op vervolgde hij Maar ik kon het toch niet verdra gen voor u in het licht te staan, waarin u mij gisteren zaagt. Dat u niet van mij kunt houden d'at kan ik begrijpen, maar bang moet u niet meer voor mij zijn 1 Wilt u mij dat beloven? Jazeide het jonge meisje met een diepe zucht, zij had inder daad1 geen angst meer, maar eon gevoel bijna van schaamte. Over Berneck's gezicht vloog eon vluchtige lach bij het hoornen van dien toon die onbewust een opko mend verhouwen verried, maar het verdween weder spoodig c tder de gewone ernst. Laat ons dan vrede sluiten, dat mogen wij nu zeker wel doen Ik heb u gestoord, maar de avond is zoo schoon en ik vind zoo zel den een uur om te kunnen uitrus ten willen wij den ondergang van de zon hier afwachten Hij wees op de bank aan de kerk. Paula had den moed niet om te wei geren. Half willoos volgde zij en beiden namen er plaats.Een vreemd bijeenzijn Daar zat de man die hare woorden gisteren toch doode- lijk moesten hebben gekrenkt, nu heel bedaard naast haar. Hij scheen inderdaad niet boos op haar te zijn en toch kwam het haar voor dat hij daartoe wel eenigszins het recht had. Langzaam verdween het avond rood boven aan den hemel en daar door werd ook het heldere licht uitgedoofd d'at de bergen en de bosschen zoo wonderlijk liet gloei en, zij vertoonden zich nu zoo ern stig en donker en uit het meer steeg de nevel dichter omhoog. De schemering begon haar droomeri- gon sluier te weven. Na eenige oogenblikken van zwijgen, begon Ulriich weder U wilt dus mijne tante veria- ten Zoodra wij weder in Berlijn terug zijn. Zij heeft mij immers zelf de scheiding aangekondigd en ik U zult weder ruim ademhalen als eindelijk de keten verbroken wordt die u zoo zwaar heeft ge drukt viel Bernec-k haar met groo te beslistheid in de rede. Durft u mij dat niot bekennen Ik heb het al lancr geweten, ik ken immers

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1