zaandam, 4 diefstallen, vrijgesproken. 3. A. Stam, schipper te IJmuiden, verduistering een maand gev.-straf. 4. J. de Graaf, los werkman te Haar lem. verduistering, bij verstek 6 we ken gevangenisstraf. 5. S. Keff en J. Koomen, werklieden te Zaandam, diefstal 2 personen, 14 dagen gevangenisstraf. 6 .M. Otto, hsv. C. v. Beijeren van Bergen en Henegouwen, zonder be roep, te ter Aar, diefstal, 14 dagen ge vangenisstraf. 7. J. Thyssen, zonder vaste woon plaats, ventster, bedelarij 5 dagen hech tenis, met last tot plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor 2 jaar en 6 maanden. 3- H. J. Kloezemar, werkman te Haarlem, diefstal, een maand gevan genisstraf. 9. L. van der Weijden, werkman te Haarlem, verduistering vrijgesproken. 10. A. Grauwelman. visscher te Haar- lemmerliede en Spaamewoude, dief stal 2 maanden gevangenisstraf. 11- G. van Nobeler, arbeider te Hil- legom, diefstal 3 maanden gev.-straf. 12. H. H. M. van Dungen, horloge maker te Haarlemmermeer, mishan- deJoDg da§en gevangenisstraf 13. H. van Hoof, werkman te Haar lem, diefstal 8 dagen gev.-straf. 14. N. Pruise, arbeider te Wijk aan Zee en Duin, opzettelijke vernieling en wederspannigheid 14 dagen gev.-straf. Uit de Omstreken. Beverwijk. Tot veearts, belast met de keuring van het op 2 Nov. a. a op de alhier te houden markt aan te voeren vee is benoemd de heer J. A. R. Avis te Haar lem. De begrooting voor 1902 der gemeen te Heemskerk is in ontvangsten en uitgaven door den raad vastgesteld tot een bedrag van f 10828.. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. In de Donderdag gehouden raads vergadering kwam o. m._de begrooting voor 1902 aan de orde. Daarbij werd bepaald: da jaarwedde cles wethouders te verhoogen met f 25; die van den ge meente-ontvanger met f 50 en van dén ambtenaar ter secretarie met f 25. Een langdurige discussie ontstond over de regeling der jaarwedden van de onderwijzers, naar aanleiding van een deswege ingediend adres; besloten werd het aanvangssalaris te laten op 500 doch diit na 1 jaar dienst bij ge bleken geschiktheid te brengen op 550 en overigens met uitzondering der bestaande salarissen, het mini mum bij de wet voorgeschreven, toe te passen. Bii de ontvangsten werd onder ge wijzigde voorwaarden tot wederver huur van verschillende eigendommen besloten, meerendeels aan dezelfde huurders. De hoofdelijke omslag met 500 ver hoogd en alzoo gebracht op f 3500. De begrootling werd daarop met al- gemeene stemmen goedgekeurd op een bedrag van 24432.34 in ontvangst en uitgaaf. De raad stelde voorts nog vast sup- pletoire kohieren van den hoofdelij- ken omslag en hondenbelasting, res pectievelijk op f 69 (in hoofdsom over een vol jaar) en f 5.50 en keurde goed de wederinhuur van het gebouw te Haarlem, waarin de secretarie is ge vestigd voor drie jaar tegen f 100 per jaar. Ten slotte had de uitloting plaats van aandeelen in de verschillende geldleertingen der gemeente. Haarlemmermeer. Gemeenteraad. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen worden voor kennisgeving aan genomen. 2. Aan P. Bier wordt vergunning ver leend om een steen te plaatsen op een koop graf. 3. De begrooting van 1902 wordt vast gesteld en ontvang en, uitgaaf op 1 89385.45. 4. Die van 't Burgerlijk Armbestuur op f 13000 5. De gemeenteveldwachters ontvan gen een verhooging van f 25 's jaars en. gebracht op f 625 voor den chef en f 525 voor den overigen. De oudste dier veldwachters T. Tit wordt gepensioneerd ingaande 1 Jan. 1902, ad 7 312 's jaars. 6. De regeling der onderwij zers-trac- tementen is als volgt: De hoofden krij gen behalve vrije woning 1000 's jaars Voor de onderwijzers wordt het mi nimum gesteld f 500 met vierjaarlijk- sche verhoogingen ad f 50, f 100 voor de hoofdacte en f 50 woningen huur voor de gehuwde onderwijzers. 7. Het bestek van de aanbesteding j der schoolbehoeften is door den Raad goedgekeurd. 8. Bezwaarschriften tegen de aansla gen in den hoofdelïjken. omslag zal in gesloten vergadering behandeld wor den. 25-jarig bestaan van 't Noord-Zeekanaal. Vandaag is bat een groote dag in de geschiedenis des lands. Want het is juist 25 jaar geleden dat Z. M. Koning Willem III het Noordzeekanaal voor de scheepvaart kon openstellen. Men had al wat gesukkeld. Eerst moesten de schepen het anker laten vallen op de Tesselsche reede. Dan werd daar zooveel van de lading overgebracht in binnenschepen als noo- dig was om ze te brengen op geringe- ren diepgang, en vervolgens zeilden ze over de ondiepe Zuiderzee naar Amsterdam. Maar voor ze daar goed en wel wa ren, moesten de schepen op de zooge naamde kameelen (houten droogdok ken) over de zandbanken worde» ge bracht. Een onmogelijke toestand! dus, die op den duur het verval van den han del vanAmsterdam tengevolge zou heb ben gehad. Toen werd besloten tot de graving van li et Groot Noor d-H 0 1 - landsch Kanaal. Een kloeke daad. Want het mag wel eens gezegd wor den dat dit Kanaal in de» aanvang voor de scheepvaart van Amsterdam van groote beteekenis is geweest. Maar de ontwikkeling van de stoom kracht had tengevolge, dat van uit Amsterdam wekelijksche stoomvaart lijnen op Londen, op Huil en op Ham burg werden geopend. Voor deze was de vaart door het Noord-Hollandsch Kanaal te bezwaarlijk, zoowel wegens de te geringe lengte der sluiskolken, als omdat slechts een zeer langzame vaart door het kanaal kon worden toegestaan, wegens den golfslag. Toen begon het plan te rijpen van eene doorgraving van Hol land, op zijn smalst. In 1859 benoemde de regeering eene commissie, en deze maakte een plan op, volgens hetwelk het kanaal moest aanvangen bij den noordoostelijken hoek van den Westerdoksdijk bij het Blauwhoofd te Amsterdam, ©n zich naar het beloop van een cirkel, beschre ven met een straal van 1000 el Zuid waarts buigen, in welke richting de Overbraker-buitenpolder volgens een rechte lijn zou worden doorgegaan. In dezelfde richting zou het kanaal loo- pen nog tot bewesten Sloterdijlc door den Achter-Sloterdijkpolder, en zich voorts buigen volgens een cirkelboog van 2000 el straal, om dan over te gaan in een richting noordwaarts van en evenwijdig aan den Hollandschen spoorweg, gaande door den Spiering- hornerpolder. Niet ver van Halfweg zou dan vol gens een bocht, beschreven met een straal van 3000 el, een noordwestelijke richting worden ingeslagen, gaande door het IJ voor Halfweg, door het buitenland van Hof ambacht, door het IJ voor Spaarndam en door dan Vel- serbroekpolder tot nabij Santpoort Volgens een cirkelboog, beschreven met een straal van 2000 el en snijden de den straatweg naar Alkmaar een weinig benoorden Santpoort, zou het kanaal gaan in de laatste richting door de duinen, om dan d© kust der Noordzee te bereiken. Minister Van Hall die in I860 op trad, bracht hier eenige wijziging in, opdat het gedeelte van Noord-Holland, ten noorden van. het IJ, meer bijzon der de Zaanstreek, ook de voordeeJen zou genieten, die uit het nieuwe ka naal zouden kunnen voortvloeien. Maar deze wetsvoordracht werd door de Tweede Kamer verworpen, en reeds het volgend jaar aan een der vroegere, concessie-aanvragers, den notaris G. Jager te Amsterdam concessie ver- leend.Hieruit vloeit onmiddellijk voort de oprichting van de Amsterdam- sche Kanaalmaatschappij. Zij begon het werk met: a. een maatschappelijk ka pitaal van f 15,000,000 b. opbrengst droog te leg gen gronden.t - 10,000,000 c. bijdrage gemeente Am sterdam. - 3,000,000 Te zamen dus f 28,000,000 Den 8en Maart 1865 kon hiermede den arbeid worden begonnen doorde eerste hon derd werklieden. Een reuzenwerk in derdaad! Vat al niet moest toch in een betrekkelijk kort. tijdsbestek van zeven jaren geschie den! Aan de Noordzee moest een ha ven worden gebouwd, te vormen door twee hoofden 1500 Meter in zee uit te bouwen, aan den duinvoet 1200 M. in zee 260 M. uit, elkaar en in die haven, oogenblik niet te Schwerin, maar op Ludwigshist. In gezelschap van de Groothertogin. waren enkel de hofmaarschalk von Schuleniturg en de dame du palais freule von Stemglin, verder waren die opper- stlalmeestfer graaf Hardernberg en de commandant van het garnizoen von Mat'tihiiesseni aanwezig. Toetn koningin Emma uit liet salon/rijtuig stapte, werd zij door groothertogin Marie em hertog Adolf Friedrich zeer hartelijk begroet. Daarna werd het gevolg voorgesteld. In het ge volg van koningin Emma warc-n freule van Itersum en de kamer heer Pauw van Wieldrecht. Door de vorstelijke wachtkamer, waar zij korten tijd' vertoefden, be gaven zach de vorstinnen naar den uitgang op de-n Luisenplatz, waar de Koningin van een jonge dame een ruiker in ontvangst, nam. In een rijtuig met vier zwarte paar den, a la daumont bespannen, met twee voorrijders, reed men door de stad naar bui tien, naar Raben- steinfeJd. Het publiiek aan het sla tion en op straat groette' de koning in eerbiedig en minzaam beant woordde zij deze groeten. Om1 half twaalf kwam aan het station te Schwerin ook groothertogin Elisa- both van Oldenburg, de zuster van prins Hendrik, met haar zoontje aandezen reden ook niaar Raben- steinfeld. Gisterenavond om zes uur ver scheen koningin Emma, in gezel schap van groothertogin Marie en van prins Adolf Friedirlch, weer aan het station), waar eeru groote menigte te hareir eere een luid hoe ra aanhief. De Koningin ging om 10 minuten: over zessen met een bi- zondieren trein naar het naburige Wiligrad. de woonplaats van her tog Johann Albrecht en zijn gema lin Elisabeth van Weimar. Hier zal die Koningin een tijdje verblijf hou- den. Prins Hendrik. Donderdagmorgen te 8 uur vertrok van Apeldoorn het jachtgezelschap bestaande uit prins Hendrik, baron Van Pallandt van Oud-Beyerland, op perjagermeester. jhr. Loudon, jager- meester, Tutein Nolthenius, rentmees ter, Van Steyn, intendant, en nog een tiental heeren der hofhouding, bene vens de wildmeester en 2 hofjagers, naar Elspeet om daar in de omgeving te jagen. Een 35-tal drijvers waren een uur te voren vertrokken. Een onhebbelijke jongen. De ,,N. Gron. Ct." vertelt „Een groote, lange, leege straat. Hard schreeuwend uit de vervaarlij ke gaping van den grooten mond, de handen diep in de broekzakken, de klompen met gebogen knieën voort- schuivend, komt een sjofel geklüie jongen aan-rumoeren. Met zijn harde, krijsehende jongensstem vult hij de geheele straat, zoo zijn macht too- nend, de macht van dien heerscher over de straat Een hond vliegt nijdig keffend uit een gang. Met. overdreven gebaren van bang- making verjaagt de jongen den hond en gooit hem zijn klomp achterna... Hij sjokt weer verder... Daar treft zijn oog een paar dames, die uit een huis komen en dadelijk bij het volgende weer aanbellen. Dat is iets bijzonders. „Dames col lecteeren toch niet!" Doch ja, hadden ze hem niet verteld, dat eenige groote dames voor de Boeren zouden collec teeren. Ja, zoo was het Weer keek hij met een malle verba zing naar de dames die dat ongewone deden. Toen voelde hij onder in den zak de cent, die hij voor een paar da gen van oome had gekregen. Wat kon hij met die cent al niet doen. Een ka pitaal aan molleboontjes. aan sauch- jes, tooverballen, zoethout, drop, ka- keiges enz. enz .die eene cent. En ineens, onhebbelijk, de pet op den kop, zonder twee woorden, zon der aanspraak, gaat hij op de dames af en duwt een van haar de cent inde hand: „voor de Boeren, niet?" En verdier gaat hij, de klompen voortschuivend metdoorgezakte kniecn door de lange, leege straat, die vullend met zijn leelijk schreeuwgeluid... Een leelijke, ruwe, onhebbelijke jongen." (Historisch). Donderdagochtend heeft te 's-Gra- venhage in het hotel De Twee Ste- den een langdurige conferentie plaats gehad tusschen het voltallige Bocren- driemanschap, dr. Leyds, gezant- de;- Z.-Afrikaansche Republiek, en den heer Van Boeschoten, secretaris de» Zuid-Afrikaansche legatie, hoofd van den dienst bij president Kruger te Hil versum. Ook de secretaris van dr. Leyds, de heer Bplman, woondle de bijeenkomst bij. Inbrekers betrapt. De politie te Arnhem heeft Woens dagnacht de daders en hunne mede plichtigen aan den diefstal met braak. Dinsdagnacht in de Buitensocieteit al daar gepleegd, in een woning in de Bloemsteeg gearresteerd. Twee man nen en drie vrouwen, allen Duitschers zijn in hechtenis genomen. Donder dagmorgen werdi nog een Duitscher in verband met dezen diefstal aangehou den. Do gouden voorwerpen werden voor een deel in de bank van leening, voor een ander deel in de wonin? te ruggevonden. Een botsing. Op den IJseldijk, onder Haastrecht, kwamen twtee fietsrijders elkander te gemoet rijden; diie van Oudewater, de heer M., reed voor den wind, die van Gouda, de heer De J., had tegenwind. De eei'ste reed. met een snelle vaart, en daar het reeds schemer was en geen van beiden licht op hadden, reden zij elkander aan, zoodanig, dat cle heer M. naar het ziekenhuis te Gouda ge bracht moest worden. De heer De J. kreeg alleen een kwetsuur aan don duim, doch zijn fiets was totaal stuk. Gelukkig is de toestand van den heer M. zeer bevredigend'; hij heeft alleen een dik gezicht, daar de tanden hem door de lippen zijn gegaan. De redactie van „Het Volk" deelt mede, dat haar voor den boycot we derom een steun van tienduizend gul den is toegezegd. Acad. Fx^meng. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift: „De brief van Barnabas", de heer A. van Veldhuizen, geb. te Zeist. Groningen. Bevorderd tot arts de heer T. Reddingïus, cand.-arts, geb. te Ten Boer. Utrecht. Doet. geneesk. de lieer H. Waller; doet. rechtsw. de heer A. A. F. W. v. Romondt. Naar „Het Volk" mededeelt, heeft eene commissie, bestaande uit mevr. Henr. Roland Holst en de heeren: Hu- genholtz voor de soc.-dem. Kamer- groep, van Kuykhof voor het soc.-dem. partijbestuur, Mendels voor Het Volk en Ed. Polak voor de Amsterdamsche vereeniging „De Zaaier", de statuten ontworpen voor den soc.-dem. bond van jonge arbeiders en arbeidsters „De Zaaier". Men seint ons uit Den Haag De heer B. Blok die beden 40 ja ren journalist was, ontving van zij ne collega's een huldeblijk en te vens de mededeeling zijner benoe ming tot ridder in de Oranje-Nas- sau-orde. Letteren en Kunst. De bezetting der partijen bij de a.s. Siegfried-opvoeringen op 7 en 9 No vember, door de Wagner-vereeniging in den Stadsschouwburg te Amster dam, als volgt: Alois Burgstaller (Siegfried); Anton van Rooy (Der Wanderer); Ellen Gulbradson (Brunn- hilde); Seb. Hofmüller (Mime); Fritz Friedrichs (Alberich): Luise Geller- Wolter (Erda); Peter Heidkamp (Faf- ner) en Emilie Herzog (Waldvogel). Onderwijs. De Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen aan Kweek- en Nor maalscholen in N.-Holland zal verga deren Zaterdag 16 Nov., des namid dags te 1 1/2 uur in Parkzicht. Mej. J. Dusault, leeruves aan de ge meente-kweekschool te Amsterdam, zal inleiden 't onderwerp: „Het onderwijs in de stemvorming aan Kweekscholen en Normaallessen," Vervolgens komt in behandeling een adres aan den minister van, binn. za ken van de Zustervereeniging in Z.- Holland, waarin verzocht wordt art. 22 van 't reglement voor de Rijksnor maallessen zoodanig te wijzigen, dat het deelnemen aan 't akte-examen voor kweekelingen weer afhankelijk wordt gemaakt van de toestemming, door het onderwijzend personeel dier inrichtingen te verleenen, en dat ont duiking gestraft wordt met verwijde ring der kweekelingen Thans zijn alle kweekelingen, ver plicht na het doorloopen der vierde klasse examen te doen. nen. Ei ligt in den zang van de dames nog iets, wat. men met schuchterheid zou kunnen bestempelen. Zij schijnen zich nog niet geheel te kunnen of dur ven geven. Vandaar, dat er nog weinig plastische expressie in haar voordrach ten valt waar te neinen. Gelukkig vinden zij in den heer Zals. man een doceerende kracht van groote beteekenis, zoodat bij voortgezette stu die onder deze leiding voor ,diit kwartet, ongetwijfeld eene schoon© toekomst is weggelegd. De sopraan is van zeer schoone klank. Jammer, dat de reinheid zoo nu en dan een oogenblikje bij haar in gevaar komt. De alt klinkt nog wat gevoileerd, doch dit zal bij meerdere vrijmoedig heid wel beter worden. De tenor is in zachte gedeelten zeer schoon te noe-! men. Bij krachtsuitïnge komt er iets minder aangenaams in deze stem. Schouwburg. Tot Ons leedwezen zijn wij niet in de gelegenheid geweest om de voor stelling van Richart met zijn gezel schap geheel bij te wonen. Slechts het laatste gedeelte van het levensbeeld „Fritz Reuter" en liet blijspel „Jochem Pasel" hebben wij gezien. Waar wij over eerstgenoemd stuk dus geen oor deel kunnen uitspreken* doen wij het gaarne over het laatste, door te ver klaren, dat wij nimmer zulk een ver makelijken Jochem Pasel hebben aan schouwd als Emile Richart ons giste renavond te geniieten gaf. Daar lag zooveel gemoedelijkheid iin dit type van domheid, dat het publiek het al uitschaterde wanneer het maar een tipje van Jochem's neus te zien kreeg. Een daverend applaus ibefloonde de vertolkers. In den Schouwburg was het troos teloos ledig. Met ingang van 1 Januari 1902 is tot directeur van de strafgevangenis te Haarlem benoemd de heer L. J. C. Koderitsch, thans directeur van het huis van bewaring alhier. Notarieel Staatsexamen. Bij het op 4 en 5 September te 's-Gra- venhage afgenomen derde of schrifte lijk gedeelte van het notarieel staats examen zijn o.a. geslaagd en Mits dien bevorderd tot candidaat-notaris de heeren P. G. A. Blok van Laer, en J. Wagemaker alhier. Voetbal. Zondag a.s. speelt H. F. C. op haar terrein aan de Spanj aardslaan een wedstriid voor den Holdertbeker tegen Vitesse uit Arnhem, Oranje ontvangt Steeds Voorwaarts uit Amsterdam, terwijl Haarlem tegen Aohijlleis uil Assen moet strijden. Zooals men weet zal deze laatste vereeniging evenwel waarschijnlijk op liett appèl ontbre ken. Vrije- en orde-oeteningen. 31 Oct. Geëxamineerd 5 mannelijke cand1:daten. Geslaagd de heeren W. Willebrands, Haarlem; H. Zandvliet en P. J Zijlstra, beiden Amsterdam. Arrondissements-Rechtbank. (Zitting van Donderdag 31 Oct.). (Vervolg). Omtrent de zaak van de gebroeders H. J., P. en J. C. II. Marseille (zie ons nummer van gisteren) moeten wij nog het volgende mededeelen: Beklaagden bekenden het hun ten laste gelegde, doch beweerden niet ge- weten te hebben, dat het merk gedepo neerd. was. Daarbij waren deze pillen geheel volgens hetzelfde recept ver vaardigd als de echte pillen. De waar-1 de der doosjes was f 0.07 1/2, doch de- ze werden in 't klein verkocht voor f 0.70; voorwaar eene mooie verdienste Uit de verklaringen der getuigen bleek 0. m. dat een der beklaagden j hun had opgedragen de etiquetten en de doosjes zoo nauwkeurig mogelijk na te maken. Dat het een goed zaakje is, bleek wel hieruit dat van April 1899 tot Sep tember 1900 waren besteld 25,000 doosjes en 15000 etiquetten. Het O. M. achtte èn door de beken tenis èn door de verklaringen der ge tuigen het feit voldoende bewezen, en wees er op hoe bekl zijn stroopers op de wereldmarkt van allerlei middelen. Zoo is nog aanhangig eene zaak voor het namaken van Haarlemmer-olie welke wellicht binnenkort, zal behan deld worden en heeft Z.E.A. nu weder een klacht ontvangen over het nama ken van eau-de-cologne door deze firma. Wegens opzettelijk gebruik maken van een wettig gedeponeerd merk vor derde het O. M. voor elk der bekl. f 600 boete subs. 120 dagen hechtenis. Bekl. verdedigden zich door te zeg gen. dat zij elke bestelling, nadat zij wisten dat het merk gedeponeerd was. hadden geweigerd. Uitspraken. 1. A. Bugter, dienstbode te Arnhem, diefstal, vrijgesproken. 2, K. Geugjcs. boerenarbeider te mijne tante 1 Zij is eene verstandige vrouw en meent heit ook goed op haar manier, inzonderheid met mij. Maar zij vergeet altijd dat andere menschen zoo iets als een hart heb- ben. Met die kleinigheid! houdt zij geen rekening en dan mislukt som tijds het slimst bedachte plan. Er .lag bittere spot in die woor den. en toch gaven zij slechts terug wat het jonge meisje dag aan dag had ondervonden en nauwelijks aan zichzelf had durven bekennen. U zult mij wel voor heel on dankbaar houden, mijnheer von Berneck, zeide zij nog altijd kam pende tegen de vroegere angst en toch met bedeesde vertrouwelijk heid. Mevrouw Aimers is mijne weldoenster, ik heb haar alles te danken en gevoel d!at diep genoeg, maar zij kan mei hare weldaden iemand zoo ter neer drukken. Ik was in mijn ouderlijk huis aan zoo veel liefde gewend en ik ben zoo grenzeloos eenzaam en ongeluk kig geweest te midden van al den glans van hel vreemde, rijke huis. Éérst, hier in Restovicz heb ik ge voeld dat ik nog vroolijk kon zijn wamt daar mocht ik uren lang vrij en alleen zim, Ik hen hier zoo ge lukkig geweest zij hield eens klaps op want nu eerst kwam haar in de gedachte tot wiem zij sprak Berneck's voorhoofd was wieder somber bijeengetrokken, maar de dreigende plooi die er op stond: gold haar niet. Arm kind I zeide hij halfluid', het- is niet gemakkelijk om het met mijne tante eens te wordleu. Men moet vrij en onafhankelijk te genover haar staan-, geen stap voor haar wijken, zooals ik of men moet een slavenkarakter hebben, dat zich zondier eigen wil buigt. U hebt haar een eigen wil getoond, dat vergeeft zij u nooitWaar denkt u het eerst heen te gaan? Ik ga voortoopig naar mijn voogd tot ik eenie betrekking heb gevonden. Ik hoop dat ik niet liang van zijne goedheid zal behoeven gebruik te maken. Dit kwam er onzeker en hape rend uit. want, Paula wist wat zij van die goedheid te verwachten had. Haar voogd zou buiten zich zelf zijn over haar breuk met de rijke, voorname beschermster, over hot opgeven van die goede betrek king en haar de bitterste- verwijten niet sparen. En toch bleef haar geen keus, zij had geen andere toevlucht in de heele wereld. Ulrich kon het op haar gezicht lezen, maar hij roerde het met geen woord aan. U is ook niet geschapen voor eene betrekking zooals mijne tan te van hare omgeving eascht, zeidie hij, zulk eene kleine vogel diie al-; leen in zonneschijn kan' vliegen en zingen, slaat immers de vleugels stuk aan de vergulde tralies van hare kooi. Hoe ziet u mij zoo ver wonderd aan? Denkt u dan dat ik in. het geheel geen hart heb Het kan zijn dat ik hard en koud go- worden ben. maar -u weet ook niet wat er achter mij ligt Paula luisterde inderdaad met half ongeloovige verbazing. Het was voor het eerst dat Berneck haar een blik Liet slaan; in zijn an ders zoo streng gesloten gemoed. Zij had werkelijk niet geloofd dlat hij eenog gevoel kon hebben voor het wel en wee van andere men- schen en nu sprak hij alsof hij in d'e geheimste gedachten van haar binnenste kon lezen. Ja zeker, het was haar te moede als een arm ge vangen vogeltje dat de kleine vleu gels te vergeefs tracht uit te slaan een eupsvormige Kom, tot 650 M. wijdte gaande, op een diepte brengen van 7 a 8 M. Het geheele kanaal moest ook eon diepte erlangen, gelijkstaande met 7.50 M. onder A. P. De sluizen aau de Noordzee te ma ken. moesten hebben het buitenfront op 1100 M. binnen het strand, met een schutsluis van 120 M. lengte. 18 M. wijdte en 7.75 M. diepte onder A. P.. met een tweede schutsluis van 50 M. lang, 14 M. wijd, diep 5.50 M. onder A. P. en daarenboven een uitwaterings sluis: het kanaal voor en achter de sluizen moest tot 100 M. verbreed. En aan het andere einde, bij de Zui derzee, moest, een schutsluis komen van 18 M. wijdte bij een diiepte van 4.50 M. onder A. P., terwijl daar bo vendien moest komen een waterloo- zingssluis en een waterloozing-machi- ne van voldoend vermogen om het ka naal op peil van 0.50 M. onder A. P. te houden, zonder dat op waterloozing naar de Noordzee had te worden gere kend. En dit alles afgezien nog van de droogmakingen, van het maken van de noodige zijkanalen tot afwatering uit de polders, enz., enz.; inderdaad wat het niet. onnatuurlijk dat zich bij een of ander in den loop der jaren on gedachte moeilijkheden zouden voor doen. die bezwaarlijk zouden zijn te overwinnen. De geschiedenis van het reuzenwerk is een heele lange, vol moeilijkheden met natuur en financiën. Ze werden ten slotte alle opgelost, en 0 p den onstuimig en najaarsdagvan November 1876 had de plech tige" opening plaats. Z. M. de Koning begaf zich aan boord van de Breda, en stevende bet zee gat uit. op de woeste golven in, om na een moeilijken tocht terug te keeren in de veilige haven van IJmuiden. en door het gladde, kalme kanaal naar Amsterdam te varen, dat natuurlijk in feestdosch was. Voor korten tijd bleef men hiermede tevreden, maar door den buitengewonen vooruitgang op scheepvaartgebied bleek het al spoe dig noodzakelijk een twee de,veel greotere sluis te IJ muiden te bouwen, wilden de grootste sche pen Amsterdam kunnen bereiken. En het gevolg hiervan was nu dat men ook voor het kanaal zelf op ver beteringen zon. Wie herinnert zich niet het weg ruimen van devoetbrug over het kanaal bij Vel se 11, en hoe een storm van verontwaardiging op ging tegen het ontwerp-wet, omdat de omliggende gemeenten zich er zeer ernstig door benadeeld gevoelden, bij aldien de eenige brug die de twee dee- len van Noord-Holland verbond, werd weggenomen. Intusschen Amster dam's gewicht deed de schaal over slaan. en de stoompont komt er. Tot zoover over het kanaal. Eu nu wat IJmuiden zelf betreft. Doordat het Rijk in 1883 de eigendommen der Kanaal-Maatschap pij had overgenomen, en in 1890 de rechten, havengelden enz. afschafte, vermeerderde het scheepvaartverkeer enorm, en bracht IJmuiden tot aan zien. Een bewijs. Bij de opening van het Kanaal woonden er te IJmuiden 12 menschen, en nu staan er 1200 huizen, waaronder vier kerken, en bedraagt het aantal in woners circa 5000. Moge IJmuiden groeien en bloeien, tot in de lengte van dagenI binnenland. De reis van. Koningin Emma Men schrijft uit Schwerin aan de „N. R. Gt." dd. 30 dezer Ofschoon het bezoek van de Ko- ningin-Moede-r Emma aan Mecklen burg nie/t officieel is en haar dien overeenkomstig geen groote ont vangst bereid werd, toen zij hier Donderdagmiddag aan het station aankwam, droeg de begroeting toch een zeer feestelijk en opgewekt ka rakter. De hotels aan den Luisen- platz, in. de nabijheid! van het sta tion, waarondier het onlangs zoo gedoopte „Niadlerlanidiischer Hof', waarin men een restauratie-zaal heeft met de portreLten van die Ne- derlandfeche koninklijke familie en Nederlandsche landschapjes, had den de Nederlandsche en Mecklen- burgsche vlaggen uitgestoken; even zoo het station, waai* eon groote menigte stond' te wachten. Ter begroeting van die Koningin waren groothertogin, Marie en prins Adolf Friedrich, de broer van prins Hendrik, van Rabensfcednfield) geko- mian. De groothertog vertoeft oio het in de kooi die het niet kan ont vluchten maar hoe kon hij be grijpen, wat zij zich zelf nauwelijks durfde bekennen. Ik ben toch ook eens jong en gelukkig geweest, vervolgde hij, - zeer gelukkig zelfsU kent het portret dat boven in de zaal hangt,. Toenmaals, negen jaar geleden, was bet sprekend gelijkend, toen, was ik nog de jonge, stoute jager diie meende dat de geheele wereld hem toebehoorde. Wij spraken er imanei's risieren nog over. Maar u brak het gesprek zoo snel af, zeide bedaard heit jonge meisje. Het scheen bij u de een of andere pijnlijke herinnering in het leven te roepen. liet is voor mij de laatste her innering aan jeugd en geluk Toen kwam chat noodlottig uur dat mijn Leven vernietigde en mij gemaald heeft tot hetgeen ik nu ben. Ik kan dat portret niet meer voor mij ne 00gen zien In die woorden klonk een inge houden wrok als een opstaan tegen dat „noodlottige uur." Men kon het zien dat diie man nog altijd niiet geleerd' had geduldig te lijdien en zijne trekken kregen in dit oogenr blik zulk eene uitdrukking dat Paula onwillekeurig eenie bewe ging maakte alsof zij uit zijne na bijheid wilde vluchten. Hij bemerk-, te het en een bittere lach kwam om zijne lippen. Nu woixlit u weder bang voor mij, voor ail dat donkere dat in en om mij is I U hebt goed' geziien en het is nog donkerder dan u gedooft. Maar u schijnt mij voor een mis dadiger te houden die de een of an dere vreeselijke gruweldaad heeft bedreven. Het is wel zoo iets der gelijks, maar schuld' is er niet bij. Wilt u hooren wat er toen ge beurd is? Als u het mij wilt en kunt zeg gen maar ik vrees dat het u leed zal doen. Het antwoord verried eene be wuste angst. ULrich wierp een lan gen, somberen blik op zijne jeug dige gezellin. Is u soms bezorgd dat mij iets leed zou doen vroeg hij. Ik heb het immers beleefd, daarom zal ik 01' ook wel over kunnen spreken Ik heb hel. echter nog nooit be proefd, maar 11 rnoet niet mieer voor mij terugbeven, Paula, zooals daar even, dat kan ik niet verdragen U zult de waarheid hooren. Hij streek met de hand over het. voor hoofd, maar er gingen nog minu ten voorbij eer hij het over zich kon krijgen om te spreken. In d'e diepe avondstilte werd om hen heen geen enkel geluid gehoord en het landschap we-rdi meer en meer in schemeriing gehuld. Het meer lag onbewegelijk, maar uit de diepte borrelde, wit en spook achtig, een wasem omhoog die over den donkeren vloed heentrok en zich dan in warrelenden nevel op loste. Een vrees verwekkend spel waarin allerlei schaduwbeeldten opdoken en weder wegsmolten, als waren het de geesten van het ver- ledlene die in dit uur werden op geroepen. Berneck staarde onafgewend in den golvenden nevel en scheen bij na vergeten te hebben dat hij niot alleen was; eindelijk richtte hij zich op en vroeg ULlmann heeft u zeker veel van oude tijden verteld Ik bedoel van den tijd toen hij nog met mij in Auenfeld was? Het jonge meisje schudde ont kennend het hoofd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2