Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. voor abonnés van Haarlem's Dagblad. ADVERTENTIE. I. L. VINKEN te Zandvoort, L. CLAASSEN, Amsterdamsrhe Vaart 28a, alhier. 19e Jaargang Maandag 4 November 1901. No. 5629 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummersi 0.02^£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem i» de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1588, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrefx. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONESj §ucc., Parijs 3P** Faubourg MontülSLtra. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is Deonderdeelenwarenriet, rente, rad, vat en veeren. liet aantal goede oplossers was grooter dan ooit te voren. Ditmaal bedroeg het 767. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULDEN toegewezen aan den Heer die zijn prijs door bemiddeling van onzen agent aldaar zal ont vangen. en de tweede prijs zijnde: TWEE GULDEN VIJFTIG aan den Heer die tegen quitantie den prijs van Maandag af aan ons Bureau, in ontvangst kan nemen. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt s Mijn geheel bestaat 10 letters en is een welbekende streek in Noord-Holland. Een 10, 3, 2, 7, 5 verspreidt licht. Een 10, 9, 7, 5 is een roode vrucht. Een 7, 2, 6 is een zeer schadelijk knaagdier. Van een walvisch krijgt men 6, 7, 3^ 2, 4. Van melk bereidt men 10, 3, 2, 5. De 1, 2, 3, 4 is een zeer bekend water. 8, 7, 4, 5, 6 is een jongensnaam. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld 1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun brielje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarnea, Kampersingel 70, hebb n bezorgd Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belasi is. 2°. In elk Zaterdagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van bet Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. 3°. Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan hij weder mededingen. Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enve- P4»* loppe te doen en daarop te schrijvenPrijsraadsel van Haarlem's Dagblad. Hun, die ook voor de Prijsraadsels in de ^Zaterdagavond® in zenden, wordt verzocht deze oplossingen in eene afzonderlijke enveloppe te doen met het opschrift: Prijsraadsel van de Zater dagavond Ingeval de twee verschillende oplossingen in één enve loppe zijn gesloten, komen geen van beide in aanmerking. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 4 Nov. bevat o.a. Een rede Yan John Morley, De Britten blijven maar overwinnen, Een halve week Wereldgeschiede nis, Sportpraatje. Schermen als vrouwensport. Op het Belasting kantoor, Uit de Technische Wereld Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratisbijvoegsel no. 61 van ,,üe Zaterdagavond", letterkun dig weekblad voor Jong en Oud, be vattende: Haarlemmer Halletjes. Een Nieuwe Schouwburg te Haarlem, Gods licht op do bergen (eene al legorie). Rubriek voor Dames. Feuil leton: Lisie's spaarpot, Alina van Paul Bourget. Honderdduizend portretten van tijdgenooten, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, Schaakspel en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. Een onomstootelijk feit is dat de openbare meening in Engeland langzaam maar zeker kentert. Ware dit niet het geval dan had John Morley die Donderdagavond te Abnoath eene gloedvolle rede ge houden heeft tegen, de verdelg ings- politiek der Engelsche regeering, nooit zooveel bijval kunnen vin den. als nu het geval is geweest. Hij stelde de vraag of het Engel- I sche volk wel veel lager kon zin ken, wanneer een man als Cham berlain een dergelijk verdeJgings- beieid verdedigen durfde met een beroep op de wijze van oorlogvoe ren. door Oostenrijk en Bosnië, door de Russen in den Kaukasus en in Polen toegepast. Wat zoude de overigens weinig kieskeurige Pal- merston daarvan gedacht hebben Spreker verklaarde weinig heil te verwachten van het tegenwoordige Kabinet, dat alLes aan de soldaten overlaat en daarmede te kennen geeft, dat het geen staatsman bevat, die in staat is in den bloedigen cha os in Zuid-Afrika orde te brengen. Morley verklaarde niet te kunnen gelooven, dat het Bribsche rijk geen, staatslieden bezit, die bekwaam zijn den warboel te beredderen. Hij verwachtte daarom, dat de Koning spoedig andere raadgevers der Kroon zoude kiezen, die bekwamer, veerkrachtiger en ruimhartiger wa ren dan de mannen, die het tegen woordige Kabinet vormen, Aan het slot der rede weerklon ken luide toejuichingen. Alweer eene Britsohe overwin ning nu bij Rustenburg, waar, volgens een telegram van Kitche ner dd. i November, kolonel Keke- wich na twee achtereenvolgende nachtelijke marschen van Alberts' laager te Beestekraal bij Rusten-1 burg heeft overrompeld. Hij nam 79 gevangenen o. w. commandant Klopper. Is dat nu allemaal om den indruk van 't gevecht bij Groot-Ma- rico uit te wisschen. 't Heeft er veel van, vooral als men bedenkt dat Rustenburg ook in 't westen van de Z. A. R. gelegen is en zelfs, vol gens de ..Magdeb. Ztg." bedreigd werd door de la Rey. In de officieele verliezenlijst vindt men n.u de eerste opgaaf van de ver liezen in het treffen tusschen Von Donop's colonne en de Boeren op 24 Oct. jl. 5 officieren gewond), 6 man ge sneuveld' en 31 gewond'. Natuurlijk is deze lijst voor uit breiding vatbaar. 't Is in d'e Kaapkolonie weer ..rus tig", volgens Engelsche opvattin gen: 't Eenlge vrij belangrijke nieuws komt uit Middelburg, dd. 30 October Zware regens gedurende drie da gen hebben d'e bewegingen van de troepen in d'e middelste en noorde lijke districten bemoeilijkt, daar de rivieren buiten hare oevers waren getreden en de wegeni modderig. Van der Venter heeft met 100 vol gelingen .getracht de linie ten zui den van Victoria-Weg op den 26en over te steken, maar werd1 terugge dreven. Gevangenen verklaren dat twee derden van zijn manschappen in khaki gekleed zijn. De distri ctsbroepen uit Oud'ts- hoorn zijn den 26en slaags geweest met de commando's van Pijpers en Bouwers. De afloop van dlie gevechten wordt niet gemeld)dus Buitenlandsch Nieuws. De Boerenverliezen. In verband met het schrijven in de „Reichsbote" over de sterkte van 't Boerenleger (zie onder ,,Eene Halve week wereldgeschiedenis"), is belangwekkend wat iemand, die zich teekent Englishman, schrijft in de Morning Leader". Hij heeft zich het genoegen veroorloofd de Boerenverliezen op te teekenen., zooals de Londensche morgen- en avondbladen die de laatste vier maanden hebben gegeven. Daar evenwel in dit tijdsverloop de ver liezen der Boeren volgens die op gaven reeds over die 100.000 bedroe gen en daar de door de Engelsche troepen buitgemaakte paarden, run deren, schapen, wagens, enz. reeds een getal van zeven cijfers vorm den, is de man met tellen opge houden omdat hij vreesdie, dat zijn rekenkunde tegen zulke getallen niet lang meer zoudie zijn opgewas sen. ..Reynolds's Newspaper" bereken de voor een paar maanden de ver liezen der Boeren, volgens de En gelsche opgaven, reeds op meer dan 300.000 en voegde er ironisch aan toe. dat de geheele oorlog de Boe ren op deze wijze op meer dan een millioen menschen zoude komen te staan. Hetgeen Kitchener natuur lijk niet beletten za-1 zijn wasch- lijsten met zooveel doode, gewonde en gevangen Boeren op te blijven sieren als dë behoeften van het Jin- go-publiek vereischen. Een Engelsche „mopa. Als een heele grap vertelt een oorlogscorrespondent de gevangen neming van een Boerenstrijder als volgt: Bij een nachtelijken aanval drong een officier van het 18de regiment bereden infanterie in een Boeren- laager door. Maar een kleine jon gen van elf jaar trad hem tegemoet en schoot c tien yard afstand zijn Mauser op den officier af. Het schot miste echter. De jongen wierp daarop zijn wapen weg, stak zijn handen in de hoogte en riep: ,,Ik geef mij overDe officier ging toen op den jongen toe, sloeg hem om zijn ooren, doch maakte hem niettemin krijgsgevangen Wat het vermakelijke van dit' kleine trekje is heeft de correspon dent niet vermogen duidelijk te maken. Frankrijk ©n Turkije- De Fransche minister van Mari ne heeft van admiraal Maigret, be velhebber van het Middellandsche zee-eskader, het volegnde telegram ontvangen ..Het eskader is te Toulon aange komen. Bevelen zijn. uitgevoerd."' Dit telegram heeft enkel betrekking on het Middellandbche zee-eskader zelf, want de divisie onder Cail- lard is niet te Toulon binnenge vallen-. Deze heeft zich Donderdag avond van het Middellandsche zee eskader afgescheiden en zal Zon dagavond of Maandag in de Turk- sche wateren aankomen. De Pest te Glasgow. Er is Vrijdag een nieuw geval van pest ontdekt, waardoor er nu in 't geheel vijf zijn. De consuls weigeren heden schoone gezond heidspassen uit te reiken-. Arbitrage - De „Standard" verneemt uit Brusse-l dat minister Van Lynd)e.n eene nota aan die mogendheden op stelt waarin hij dezen ver zoekt om een interventie van Ne derland te steunen. Minister Van Lyndon zou gelooven dat de Boe ren zich tevreden zouden stellen met zelfbestuur ondier Britsch op pergezag 'amnestie voor de Kaap- sche opstandelingen en schadever goeding. Hollanders in Amerika. Rijke Hollanders te New York hebben naar Reuter seint schikkingen getroffen voor de ves tiging van een kolonie van- Boeren en Hollanders in den Staat Wyo ming. Zij hebben zich den eigen dom van 300.000 acres land verze kerd en opmetingen laten doen voor eem reusachtig kanaalirriga- tie-sbelsel, de uitvoering waarvan onmiddellijk ter hand) zal worden genomen als de kolonisten zijn overgebracht om het we-rk te d'oen. De bodem is geschikt voor de sui kerteelt en een groote beetwortel- suikerfabriek zal worden opgericht. Algemeeue berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Bij Rhenosterfonfeïn &ijn den 18en Oct her 2 man der Bechuana- land Rifles gesneuveld en bij Roo- deval op 21 October 4 yeomen ge sneuveld en 1 gewond. Een patrouille onder kapitein Levinge heeft tusschen de Caledon- en Oranje-rivier veldkamet Grey- ling een gewapende Boer, de reeds gewond was, gevangen genomen. Greyling, die een Transvaler is, had veel last gegeven in die streek. Generaal Bulier heeft van de ont hulling van de „National Review verklaard, dat de door dit blad openbaar gemaakte dépêche niet van hem was. De verliezenlijst maakt melding van het sneuvelen van een serge ant van het 13de huzaren en een manschap van de South African Light Horse bij Witbank O. b. op 26 October; een manschap van de bereden troepen van het district Kromrivier waarschijnlijk land- j verraders is denzelfden dag bij Kruidfontein gewond. Een minde re van het 1ste Iersehe fuseliers is bij Bethulie gewond (25 Oct.) Verder blijkt, dat de bij Koffnj- fontein gewonde officieren meestal zware verwondingen hebben opgo- daan. Donderdag is te Southampton aangekomen de Oratava met inva liden van de Kaap. De Manhattan is Donderdagmiddag uit Londen vertrokken met i officier en 220 man van het 1ste Koninkl. Berk shire regiment, die naar Gibraltar gaan 70 man van het 5de en 9de lansiers en 2 officieren en 70 man van het 18de huzaren, die naar Z. Afrika bestemd zijn. Verder ver voert het schip eenige honderden paarden en drie straatlocomotieven. Het 7de huzaren en het 2de gar de-dragonders, die Woensdagavond laat bevel kregen om zich gereed te maken half November naar Zuid- Afrika te vertrekken, ontvingen dit bericht met groote geestdrift, ver zekert de „Times." Beide regimen ten gaan uit met drie eskadrons op oorlogssterkte. Over het 7de huzaren voert be vel overste Lawley en in het regi ment dient als kapitein prins Alexander van Teek en als twee de-luitenant prins Arthur van Con- naught. Het 2de garde-dragonders staat onder overste Dewar. Het „Wiener Tageblatt" bevat een telegram uit Lamberg, volgens hetwelk groote getallen paarden, die door d'e Engelsche regeering in Rusland zijn aangekocht, op 't oogenblik naar Gallicië komen. Zij zullen vandaar per trein naar de kust gebracht worden. De „Daily Mail" verneemt uit Kaapstad, d'at de regeering een en quête-commissie heeft benoemd om onderzoek te doen naar zekere verbolgen transactiën met leveran ciers aan het leger, waardoor het Britsohe publiek voor millioenen ponden moet bestolen zijn. ALLERLEI. De regeering van Marokko heeft Donderdag den Spaanschen gezant te Tandzjer 30.000 dollars overhan digd), als schadeloosstelling voor het wegvoeren van twee Spaansche onderdanen door de Kabilen, en buitendien 1600 diollars voor de ouders van de opgelichte kinderen. De „Times" verneemt uit Mel bourne. d'at de regeering van Zuid- Australië van plan is 450.000 pd. st. te besteden aan den bauw van dok ken te Adelaide. De Engelsche Koning en Ko ningin en de kind'eren van dén Her tog van Cornwall gingen Vrijdag aan boord van het koninklijk jacht, de Opfair met den Herto^ er de Her togin van Cornwall tegemoet. De beide schepen voeren daarna op Portsmouth, waar liet koninklijk gezelschap mot geestdrift werd be groet. Stadsnieuws. Haarlem, 2 Nov. 1901. Schouwburg. Morgen, Zondagavond', wordt er in onzen Schouwburg een buiten gewoon aantrekkelijke en bovenal amusante voorstelling gegeven. Dan wordt door het Rotte.rdamsch Too- neelgezelschap onder directie van dén heer P. D. van Eijsden opge voerd „In den gemeenteraad" van G. van Mos er, waarover de pers reeds vol lof is geweest. Het zijn grappigheden, die het altoos „doen", 't is zooals een der critici schreeftoch zoo gemoede lijk, zoo Duitsch lange pijpachtig- gezellig met al die verwarring, die we wel verbijsterender en vernuf tiger kennen uit jongere kluchten, genre Palais Royal, maar ons niet temin voor 'n enkelen keer zonder protest laten aanleunen, omdat 't zoo goed gemeend is, en even on schuldig als een spelletje pand-ver- beuren. Die lieve meisjes en die brave jongens, die pa's en ma's, die zich allemaal zoo mal vergissen, en niets, maar ook hoegenaamd niets over zich hebben, dat nu eens, al is 't ook m3-ar heel uit de verte, herinnert aan het werkelij ke leven, ach, 't is toch wel aardig je nog eens daarin te vermeien, en voor eenige oogenblikken in de il lusie te verkeeren, dat het leven een vermakelijk pandspelletje is. beeldende kunsten, de kunstam bachten. als ook op bijzondere technieken bij de kunstambachten in toepassing die op aanvrage kos teloos door het geheele land ver zonden worden. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen a.s. Zondag twee Chi- neesche bonduurwerken tenrtoonge- steld1 zijn, die een bijzonder artis tiek karakter dragen. Het artistiek hang- en sluitwerk, voor een groot deel afkomstig van het Blot te Hees- wijk zal Zondag in- de Rotonde van het Museum tentoongesteld blij ven. Op 21 dézer, 's morgens 11 uur zal ter provinciale griffie alhier door dien Commissaris der Koning in in dé provincie Noord-Holland worden aanbesteed': „Het onderhoud van de Pette- merzee wering, gedurende 1902, 1903 en 1904. Raming 18.500 per jaar. De directeur en commandant der Marine te Amsterdam zal ter Ma rine-directie aldaar op 21 dezer dés morgens ten 11 ure aanbesteden de levering van 2000 H. L. gort, 1100 H. L. groe ne erwten. 1800 II. L. imlandsche kapucijners. 4500 L. Snertgroenten en 2500 K.G. augurken. De voorwaarden liggen ter inza ge ter provinciale griffie alhier. Morgen, Zondag, is het 12J jaar geliedén,, d'at dé heer W. F. Roos dorp, benoemd wend' tot Kwartier meester der Schutterij:. Voetbal. Morgen ten 10| uur speelt voor 1 de le klasse H. V. B. Kenwemer- land I contra H. F. C. III. Het 3e elftal van eerstgen. club speelt te gen O. V. V. Bij de wedstrijden welke K'land op eigen terrein speelt laat zij on der de toeschouwers een aardig boekje getiteld „Wilt gij weten wat het voetbalspel is, en hoe het ge speeld wordt?" gratis uitreiken. Een praotische gedachte. Examen Vrije- en orde Ordeoefenin- gen der Gymnastiek. Geëxamineerd 6 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren II. W. M. Dusseldorp; A. C. van der Krogt; J. T. P. de Wolf en G. J. Nijland, allen te Amsterdam. Hel- Museum van Kunstnijverheid te Haarlem we»rd gedurende dé maand October bezocht door 871 belangstell end en Uit de aan het Museum verbon den boekerij werden 222 boek- en plaatwerken verzonden. De boekerij bevat boek- en plaat werken betrekkin* hebbende od dë Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, is het navolgende drietal opgemaakt. Dr. Sloteinaker de Bruine, pred. te Middelburgr- Ds. Bakhuizen van den Brink, predikant le Vlissingen, en Ds. Posthumus Meijjes, pred. te Middel burg. In het douchebadhuis zijn in de af- geloopen week 454 baden genomen. Een vol en een leeg Stations plein, of wie raadt ermee? Woensdag waren wij in de gelegen heid onzen lezers mede tc deeleu dat de Prins den volgenden dag zou ko men. liet Stationsplein stond vol menschen. Maar. de Prins kwam niet.. Hij was door toevallige omstandigheden ver hinderd, naar hij telegrapheerde. De Stads-Editie meende dat de be langstellendcn op die teleurstelling al waren voorbereid... want zij had er den vurigen avond niets van in de courant gehad. Schijnbaar dus clair-vovance of t? wel helderziendheid vau de redactie der Stads-Fditie inderdaad een na latigheid. want de kopij was door eer ongelukkig toeval op de zetterij geble ven - - naar het in kringen van mee» ingowijden heette. Vrijdagavond meld de de Stads-Editie, nu ook ereis vlug, met bekwamen spoed dat de Prim van morgen in stad zou komen. Weer nen Stationsplein vol men schen Pardon, maar een twintig tal. Maar dan die meer dan 6000 lezers van de Stads-EditieStelden die er allemaal geen vertrouwen in? Dat is nu eens een prijsraadsel van haar. Zij had schikkigheid in het sue-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1