op velerlei gronden het eerste stel lig do voorkeur verdient Hiervan uitgaande biedt zij een ont- werp-reglement A. aan. waarin dat steisel is uitgewerkt. Met het oog op de mogelijkheid dat de meerderheoid der Staten zich met dit stelsel niet kan vereenigen, heeft de commissie ook het ontwerp van Ged. Staten aan een on derzoek in bijzondierheden en draagt zij subsidair dat ontwerp (B.) met en kele amendementen voor. Als gronden van voorkeur voor het eerste boven het tweede stelsel geeft de commissie o. a. op dat in het eerste stelsel alleen behoorlijk rekening kan worden gehouden met, de inrichting van het rijtuig, waarvoor en met de bekwaamheid van den bestuurder aan wien de vergunning zal worden ver leend; ten tweede dat alleen door dit stelsel een afdoende sanctie kan wor den verkregen, en ten derde dat èn het Rijk. voor de Rijkswegen, èn drie pro vinciën zich dit stelsel kozen, en ten vierde werd opgegeven, dat. daar het een nieuw vervoermiddel is, hoogst waarschijnlijk in den aanvang de voorwaarden voor een veilig gebruik strenger, althans anders moeten zijn, dan later; dat, in 't algemeen, met wisseling van behoeften en inzichten zal zijn rekening te houden. Dit nu kan veel gemakkelijker, sneller en re gelmatiger bevorderd worden door het uitvoerend gezag, dan door welke wet gevende macht ook. Bepaaldelijk geldt dit van de wetgevende macht der provinciën. De voornaamste bepalingen van het reglement zijn: Onder motorrijtuigen worden verstaan alie rij- of voertui gen. welke door eene mechanische kracht, op het rij- of voertuig zelf aan wezig. worden voortbewogen. Onder wegen worden verstaan alle voor het algemeen verkeer openstaan- den wegen in deze provincie; met uit zondering van de niet door eenig open baar gezag beheerde wegen, welke slechts bij gedoogen van den eigenaar voor het algemeen verkeer openstaan. De wegen in beheer en onderhoud bij het Rijk met hunne traversen, de wegen, straten, pleinen, stegen, slop pen, gelegen binnen eene bebouwde kom, welker grenzen door Ged. Sta ten zijn aangewezen. Met motorrijtuigen mag over de we gen in deze provincie niet worden ge reden, tenzij: 1. door Ged. Staten tot het rij Jen met. het gebezigde motorrijtuig schrif telijk vergunning is verleend; 2o. door Ged. Staten aan den bestuur der van het. rijtuig tot het besturen van motorrijtuigen schriftelijk ver gunning is verleend. De vergunning wordt slechts ver leend tot wederopzegging. Wanneer met een motorrijtuig over de wegen wordt gereden, zonder dat de bestuurder voorzien is van de ver- eïschte vergunningen, wordt met hech tenis van ten hoogste 12 dagen of geld boete van hoogstens f 75 gestraft. 1. De bestuurder van het rijtuig; 2. de eigenaar of houder van het rijtuig, die aldus heeft doen of laten rijden. Het aan den veroordeelde toebehoo- rend rijtuig, waarmede de overtreding is gepleegd, kan worden verbeurd ver klaard. Met de handhaving van het regle ment zijn belast de ambtenaren en be ambten van de Rijks- en gemeentepo litie, benevens de ambtenaren van deD Provincialen Waterstaat. De voornaamste toelichting is de volgende: De considerans ,,dat het wenschelijk is, het verkeer met motorrijtuigen in deze provincie te regelen bij Provin ciaal Reglement" heeft ten doei, w i te doen uitkomen, dat de Staten met dit reglement de geheele regelaar van het onderwerp aan zich trekken. Daar uit volgt dat de gemeentebes. iren niet bevoegd zijn nog bijzondere bepalin gen bij verordening vast te stellen- Stukken van den Gemeente raad. Naar aanleiding van een adres van de commissie van het Museum van Kunstnijverheid in deze gemeente, hou dende verzoek om aan die instelling een jaarlijksch subsidie van 500 te verleenen, stellen B. en W. voor, die voor de jaren 1902 en 1903 toe te staan. De commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën bericht dat zij tegen de vaststelling van eene eerste suppletoire begrooting dezer gemeente, dienst 1901, aanwijzende voor ontvangsten een bedrag van 126.915 43, en voor uitgaven een be drag f 126.480.43, en ajzoo met een batig saldo van f 435, geen bezwaar heeft. E. N. E. T. Lijn HAARLEM—ZANDVOORT. Van en met 1 Oct. tot en meit 31 Oct, aantal vervoerde passagiers 13149, bru to ontvangsten f 3027.22s. Hetzelfde tijdvak des vorigen jaars, aantal ver voerde passagiers 12574, bruto ontvang sten 2406.16. Lijn HAARLEM—CEINTUURBAAN. Van en mot 1 Ort. tot en met 31 Oct. aantal vervoerde passagiers 76788, bru to ontvangsten 3803.80. Hetzelfde tijd vak der vorigen jaars, aantal vervoer de passagiers 73236, bruto ontvang sten 3690.10. Lijn HAARLEM—BLOEMENDAAL. Van en met 1 Oct tot en meit 31 Oct. aantal vervoerde passagiers 20898, bru to ontvangsten f 2422.47s. Hetzelfde tijdvak des vorigen jaars. aantal ver voerde passagiers 19576, bruto ontvang sten 2098.37s. Jubilé. Heden was het 12 1/2 jaar geleden, dat de heer P. Goedkoop Dz., directeur der Werf Conrad, als directeur op trad. Dat zijne ondergeschikten de zen dag niet onopgemerkt Avilden laten voorbijgaan, bleek hem hedenmorgen, toen de jubilaris en zijne echtgenoote in het smaakvol versierde fabrieksge bouw aangenaam werden verrast door de aanbieding van eenige keurige ge schenken. Zoo ontving de heer Goedkoop van het personeel der werkplaats een fraai bewerkte mahoniehouten kast. en bood het kantoorpersoneel den jubilaris een plaquet aan in brons gegoten, voor stellende de oude en de nieuwe fabriek, voorzeker een voor den heer Goedkoop dubbel aangenaam geschenk. Van de booten en de fabrieken wap perde lustig de driekleur. De heer L. van de Kerk alhier, slaag de voor de akte teekenen Lager Onder wijs. In de etalage-kast van d'en pho tograaf Pörtzgen in d'e Kruisstraat- zijn heden smaakvol tussehen groen geëtaleerd, het goed gelijkend por tret van den directeur van de feest vierende zaugvereeniging „Cres oend'o" den heer Andriessen, het vaandel dier vereeniging met de vele medailles, alsmede de vele fraaie medailles uitgeloofd! voor het a.s. Zangconcours. Uit de Omstreken. Heemstede. De zitting van den Militieraad zal voor deze Gemeente gehouden worden te Haarlem op dien Doelen op Vrijdag 13 December a.s. voor middags 10 uur. IJmuiden. Tot tijdelijke onderwijzers aan de openbare 9chool te IJmuiden zijn aangesteld de heeren H. Ott van Venhuizen en J. Tromp van Broek en Waterland. De Tooneelvereeniging Vrienden kring alhier zou Vrijdagavond die Zuster van Joerisse, een blijspel opvoeren, maar door ongesteld heid van de Zuster van Joerisse" kon het niet opgevoerd worden; de dame s zan gveree rui gi ng O ns G e- noegen" en het harmoniegeaelschap „Concordia" hebben toen eenige nummers meer ten gehoore ge bracht. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVEN. Er is voor een krantenmensch niets vervelender dan het controlee ren van z.g. „geruchten". De tij ding dat H. M. de Koningin licht ongesteld was, wekte begrijpe'.*»- kerwijze belangstelling, vooral om dat* prins Hendrik geen gevolg gaf aan de reeds door hem aangenomen uitnoodigingen tot jachtpartijen. En even begrijpelijk is het, dat hei publiek reeds allerlei conclusies maakt en van. de pers zou ver langen om te weten of die conct'i- s al of niet juist zijn. Ziedaar nu een van de oncontroleerbare ge ruchten. Met een ander ging het wat beier. De. tijding nl. dat onze Regeering zich met de Mogendhe den in verbinding stelde om pogin gen tot interventie in zake Zuid- Afrika aan te wenden, kan met vrij groote beslistheid worden tegenge sproken. Een dergelijke stap ze-u thans onberaden voorkomen; er zijn nog eenige ..Berkenlaagtes" of ,Moedwils" noodig om de publie ke opinie in Engeland weer wat verder te doen omstaan en rijp te maken voor het denkbeeld een er vredelievende oplossing. Doet de de Reg. dan niemendal of is zij van voornemen stil te zitten? Het ant woord op beide vragen kan luiden er gebeurt iets, men is met iets be zig. Maar met dit onbestemde ant woord moet elke pro-Boer het maar voor lief nemen hoe minder er over dergelijke dingen door de Brit- sche spionnen naar Engeland kan worden overgebriefd, des te beter. Men heeft reeds gelezen op welke wijze dr. A. Kuyper de pas door hem aanvaarde functie van eere voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring heeft ingewijd, door in persoon een jubileer end collega te komen gelukwenschen en het ridderkruis der orde van Oranje-Nassau te overhandigen. Het heeft in de kringen der Haagsche pers, zonder onderscheid1 van rich ting, een uitnemenden indruk ge maakt, dat optreden van den Mi nister, en het heeft allen oprecht verheugd dat d'en grijzen confra ter, den heer B. Blok, zoodanige onderscheiding te beurt viel. Hij heeft die ruimschoots verdiend, al ware het alleen door zijn 40-jarigen parlementairen arbeid, waarvan hii de pikante bijzonderheden in een boekje heeft nedergelegd. Ean aar dig brok parlementaire geschiede nis Niet de zoodanige die men vin den kon bij van Weideren Rengers of zelf maken bij het doorworste len van dikke doelen „Handelin gen". Ook geen parlementaire schet sen of portretten'. Maar kijkjes op menschen en dingen, van den anec dotischen kant gezien, scherp waar genomen en veilig opgeborgen in het stalen geheugen van Blok, die een wandelend parlementair ge schiedboek is, van '48 tot op onzen tijd. De man die zich opmaakt de ge schiedenis der residentie te schrij ven uit de laatste helft der 19e en het begin van de 20e eeuw, zal heel wat vreemde dingen hebben te constateeren, waarover het nage slacht meewarig zal glimlachen. Spreekt hij van het bezoek dat de jonge Groothertog van Saksen ge durende 24 uren aan Den Haag bracht (Oct. 1901), dan zal hij tevens hebben te gewagen van de gansche vlucht witte en andere valken die deze „bevriende mogendheid" los liet naar de knoopsgaten van. tal van dignHallissen. Voor zooveel vrijgevigheid als de zijne heb ik eerbied. Daarentegen, de grootst mogelij ke minachting voor diegenen mij ner stadgenooten. die den „straat jongen" nooit kunnen uitschudden. Men heeft ear al van gelezen ieder Hagenaar, die tegenwoordig op straat zijn schoenen laat poetsen, wordt een voorwerp van bewond?- ring voor minstens vijf en twintig andere Hagenaars en loopt dien tengevolge kans wegens verstoring van de openbare orde te worden bekeurd. Het is rondweg ergerlijk maar het is niet specifiek Haagsch. Er is geen enkel volk in Europa zóó „bod'aud" als het onze. Misschien, maar niet in gelijke ma te, de Italianen. Ik herinner mij althans het verhaal van een land genoot. die op het terras van een koffiehuis te Rome een volksverza meling uitlokte', omdJat hij zijn glaasje Vermouth onvermengd met water, „puro", dronk. Dat was dan tenminste omdat hij iets deed wat blijkbaar met de begrippen van het volk niet was overeen te bren gen, Maar dat iemand! zijn schoe nen laat poetsen zal toc-h wel over een te brengen, zijn met de begrip pen van het spreekwoordelijk zin delijke Nedierlandische Volk? Tenzij de zindiehjkheid inderdaad maar spreekwoordelijk mocht wezen. Zooals Haagsche voortvarend heid. Mijn. lezers herinneren zich, dat ik reeds jubelde over de wijze waarop de Tramwegcommissie in den laatsten tijd had geageerd. Ai mij Niet alleen zijn thans nieuwe onderhandtelingen geopend met de tramwegmaatschappij, maai- de commissie verlangt eerst, dat een vacature in haar midden zal wor den aangevuld, alvorens verder te praten. Hetgeen er op zal ned-erko- men, dat we weer minstens een half jaar verder van een beslissing af zijn. Op een ander terrein kan de ge meente nu voortvarendheid too- nen. Bij de behandeling d!er be grooting is geklaagd over den staat van onveiligheid van een straatje dat in de Wagenstraat, een der hoofdverkeerswegen uitkomt. Wel nu. het grootste gedeelte der d'aar gevestigde krotten komt in open bare veilingde gemeente kan zich den eigendom daarvan verzekeren en ze afbreken. Tweërlei zou daar door bereikt worden het oprui men van een toestand die een schan de is voor een groote stad en een gevaar voor zedelijkheid' en orde het verkrijgen van een breederen verkeersweg tussehen twee stads gedeelten. die steeds in levendige communicatie staan. Een breede straat van de Groote Markt naar de Wagenstraat is sedert vele jaren een onzer desiderata. Aan den wensch van den Ge meenteraad om haai' taak niet ne der te leggen, heeft de commissie van toezicht op het Midldledb. On- derw. voldaan. Niet stilzwijgend1 evenwel. De aanleiding tot de ont slag-aanvraag was gelegen in de benoeming van een tijdelijken leeraar. De commissie heeft thans zeer uitvoerig haar bedenkingen tegen het in de residentie gevolgd systeem van benoemingen ter ken nis van den Raad gebracht. Dit is wel een beetje mosterd' na den maaltijd. En daarbij wordt ook uit het oog verloren dat het geschil ont stond niet door de toepassing van een systeem maar wijl de voor dragende autoriteiten binnen d&t systeem een grove onbillijkheid wilden begaan. Als men toch aan het maple i te ra gaat, dienen de pun tjes op de i's te staan. H. A. GANUS Jr. Rev. Armstrong en de Boeren De heer P. H. Hugenholtz Jr. schrijft aan het Hbld. De algeraeene vergadering van den Nederl. Protestantenband, in de afge- loopen week te Utrecht gehouden, werd, gelijk ook uw blad mededeelde, bijgewoond door Rev. R. A. Armstrong afgevaardigde van „the „British and foreign Unitarian Association." In de toespraak, door hem gehouden ter beantwoording van den welkomst groet hem door den eere-voorzitter der Utrechtsche afdeeling gebracht, deed hij zich kennen als een warmen pro- Boer, maar bewaarde hij het stilzwij gen omtrent den eisch der onafhanke lijkheid van de Zuid-Afrikaansche Re publieken. Omdat velen daaruit ten onrechte hebben afgeleid dat hij daar van een tegenstander zou zijn, verzocht hij mij uitdrukkelijk mee te deelen dat, naar zijn meening, Engeland de heilige beginselen zou prijs geven waarop de vrijheden van zijn eigen volk zijn gegrondvest, indien het trachtte eenig beschaafd volk te regee- ren zonder diens toestemming en dat verovering door wapengeweld het En- gelsche volk niet het recht zou geven om zijn beheer op ie leggen aan de Zuid-Afr. Republieken. „Een natie, die zelf vrij is, kan op den duur anderen alleen regeeren, als deze zelf daarin toestemmen." Mij dunkt, liet is een ware verkwik king Engelands heillooze veroverings politiek door een Engelschman zoo rond en ruiterlijk veroordeeld te zien en daarbij te weten, dat de meening van dezen unitariër door zeer velen van de voormalige geestverwanten van Chamberlain gedeeld wordt. De heer Fischer hoofd der Zuid- Afrikaansche deputatie bracht Zater dag een bezoek aan President Kruger te Hilversum. De heer Van Boeschotcn is eveneens daarheen teruggekeerd. Ook de heeren Wolmarans en Wei seis zijn Zaterdag naar Uil-«11111 ver trokken, dr. Leyds vas Vrijdagavond gegaan. Er heeft Zaterdag op villa „Casa Cara" een conferentie plaats lu het bijzijn van den President. De brandstempelmachine, welke voor eenigen tijd als proef aan het postkan toor te 's Ilage in gebruik is geweest, is thans afgekeurd. Acad. examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het candidaats- examon in de Rechten afgelegd door den heer A. C. Leendertz. Door de geneeskundige Staats-com- missie te Amsterdam zijn bevorderd tot arts, de heeren W. Helderman, ge boren te Amsterdam en C. Schagen, geboren te den Helder, en geslaagd voor het 1ste gedeelte de heer A. Cor- nelissen. Curiosa betreffende het Noordzeekai aal. In het fragmenten-gebouw bij het Rijks-Museum worden nog eenige voorwerpen bewaard, die betrekking hebben op de opening van het Noord zeekanaal en die getuigen van hoe veel gewicht en welk een blijde ge beurtenis tot stand koming van dezen waterweg voor onze voorouders was en voor ons nog is. Daar vindt men den kruiwagen en spade, waarmede op 8 Maart 1865 een begin is gemaakt met de werkzaam heden tot graving van het Noordzee kanaal. De kruiwagen is met oranje linten en rosetten versierd, terwijl er zich ook nog eenige overblijfselen van het sparregroen aan bevinden. Voorts twee door den heer P. J. Cuypers fraai gecalligrapheerde oorkonde, lui dende": „Op heden den XXIX April van den jare MDCCCLXX is door zijne Majesteit Willem 111, Koning der Nederlanden, Groot-IIertog van Lux emburg enz. enz., in het IJ bij Schel- lingwoude de gedenksteen gelegd voor de Zuiderzee-sluizen, de sleutels van het werk ter verbinding van de Noord zee en Zuiderzee,'. Volgen de namen der onderteekenaars. Op h.den den 1 November van den Jare MDCCCLXXVI is door zijne Majesteit Willem III Koning der Ne derlanden, Groot-Hertog van Kuxem- burg, enz. enz., de haven van IJmui den opengesteld en daardoor de ge dachte verwezenlijkt in MDCCCXV uitgesproken door zijn doorluchtigen voorzaat Koning Willem I, die Am sterdam's Handel en Scheepvaart den koristen weg naar zee wees, door Holland op zijn Smalst. Volgen de handteekeningen. De pen, waarmede deze oorkonden geschreven zijn, benevens de truffel, de hamer en de kalkbak die bij de eeeste-steenlegging door Z. M. Willem III op 29 April 1870 gediend gebben, zijn mede in het Rijksmuseum te be zichtigen. Men seint ons uit den Haag: Prins Hendrik nam hier heden deel aan het schuttersfeest, dat op de poe deren van den Prins Von Wied werd gegeven en zette zich daarna aan de maaltijd in het restaurant Van der Pijl. Herfststad Amsterdam op een mooien, teeren herfstnamiddag, als de avond fluwee- lig neerdaalt over den zachten zonne dag... Op een breede brug over den Amstel. Links en rechts de huizenmassa's, immense brokken bouwwerk, één mas sief reuzengeheel, een bizar ineendrin gen van rijen, rijen steen en vensters en deuren, uitstekende balkonnetjes en kleine torentjes, overhuifd door grillig dak en spel. Vóór het huizengedrang, het matte kleurenspel der kruinen van de ver- kaalde hoornen. Vroeg heeft het zonne-glanzen uit, waarin de huizen en boomen stonden in warme gloeiing van gouden licht. Het licht verdonkert langzaam,lang zaam met kleine nasprankelingetjes op de hoogste kruinen en uitsteeksels der daken. Dan staat de huizenstad in den me- lancholischen schemer van den vroeg neergestreken avond. Het stralende gedaver dei" huizen rijen is een teer droomen geworden achter dunne nevels, een teer wegdroo- men van leven in de intieme omhul ling van een lichte wade. De avondlichten gaan aan, kleine vakjes licht, die boren door de wazige luchten waarachter het leven dommelt. Het melancholisch droomen van de groote stad, stil nu liggend in de ijle nevelen en de vele, vele lichtgloeiingen van vensters en straatlantaarns Droomen als uit feeërieke verhalen of na de zachte deining van wiege liedjes Fragiel droomleven in de bleeke lich ten vér weg door de ragfijne wade O, mijn groote stad, zoo stevig le vend en krachtig in den vollen zonne dag, wat zijt ge teer en feeëriek in den komenden herfstavond als gij uw lich ten hebt aangestoken, die duizendflon- kerig uw zacht droomleven, bestralen. Wat zijt ge dan teer en mooi in uw zachten schemer V. d. B. De Boerenkampen. Het „Handelsblad" bevat het vol gende uittreksel uit een brief van een Afrikaansehe. Hij is gedagtee kend 21 September: Vanavond om halfzeven kwam ik van t kamp terug era papa zei- de toen ik u alles moest schrijven en wat ik nu ga vertellen is de waarheid. Ik ging vanmiddag omtrent eer. uur en half naar 't kamp en toege laten om tante'te zien en wat zij mij vertel geloof ik ieder woord', 't Kamp hier is nog niet klaar inge richt. liet is erg moerasachtig, de mensclien kunnen daar niet. gezond blijven, en dan zijn de tenten maar vol. In ieder van de groote tenten moeten minstens twaalf personen zijn. en als 't warm weer aankomt, zullen zij het niet kunnen uithou den Mrszegt 't kost is hier veel beter, vooral 't vleesch zij kunnen die nu toch eten en dan krijgen zij ook brood in plaats van m-cel. Ach boen ik vanmiddag al die verwaar loosde vrouwen en kinderen zag, kon ik niet helpen te huilen. Hier kapt een vrouw hout, groote stam pen. die zij zelf moeten aan stuk ken kappen daar wascht weer een, en zoo zijn allen bezig werk te doen die zij nog nooit gedaan heb ben. Mrszegt het leven in Stander tons' kamp was den laatsten tijd onuithoudbaar, zij konden nooit een pas krijgen uit te gaan naar 't dorp om iets te koopen, nie mand werd toegelaten in 't kamp met groenten en vruchten te komen om te verkoop en, zoodat de arme vrouwen slechts op brood' moesten leven, want "t vleesch was oneet baar. Mrszegt zij hebben hun vleesch gegeven van schapen die van magerte dood zijn gegaan, ge»en mensch kon het eten. Zij zegt men kon overal vleesch zien liggen die de vrouwen weggooide en als de vrouwen weigerden het vleesch te nemen, dan werd hun rantsoen voor acht dagen afgenomen en moesten zij maar zien om klaar te komen zonder voedsel. Is dat nu niet schan delijk. Mrsheeft een stukje vleesch droog gemaakt en bewaar die om 't een dag aan onze mensch en te wijzen. O schandelijk, en die vrou wen waren een goed leven gewend. Gij weet een paar meisjes zijn weg- geloopen uit 't kamp en nu is t kamp met draad toegemaakt en zij zegt d'e heele draad en kamp ligt vol van die dóode schapenvleesch dat de menschen niet kunnen eten. Vrijdagmorgen om negen uur werden zij aangezegd om elf uur klaar te wezen, en om elf uur ver trokken zij in open steenkolen- trucks hun goed werd ook in trucks gegooid' zonder eens een zeil over. Het begon te regenen en alles natuurlijk nat, menschen zoowel als goed. Tewerden de vrou wen in derde klaswagens gezet, hun goed, kleeren, bedden, kombaar zen bleven in de open trucks, 19 personen in een wagen. Zij moesten allen recht op zitten 39 uur lang daar was "-©en plek om te liggen. Mrszoontje kreeg mazelen en moest onder de bank liggen, de vrouwen kregen al dien tijd nooit- iets te drinken en de meeste niets gehad. Zondagnacht kwamen zij hier aan en toen Maandagmorgen van den trein in de tenten, alles raat. De meeste vrouwen hebben ook dien nacht rechtop in hun ten ten moeten zitten. De vrouwen die hier zijn, zijn die waarvan de man nen nog op commando zijn, onder al 't zwaar zijn de vrouwen nog zoo geduldig en zeggen de Engelschen kunnen hen maar naar Indiië era overal heen sturen niet zoowel hun ne mannen voor 't land lijden en strijden willen zij 't ook doen. O ik verbaas mij hoe de vrouwen het nog zoo uithouden, ik kan het met geen pen beschrijven wat zij alles moeten dóórgaan en staan. Te statie is een meisje van drie jaar aan roodvonk overleden en d'e arme moeder moest zoo 't lijkje van d'en trein zien afdragen, terwijl zij met den trein verder moest naar hier. Is dat nu niet vreeselijk voor een arme moeder, haar kindje zoo in viiand's handen achter te laten. Zondiag zat achter mij twee hee ren (gentlemen 1zij begonnen over 'i kamp te praten, de een zei- de in den loop van hun gesprek „It is a bit too healthy for them" (de vrouwen), toen antwoordde de andiere „Oh wait till the hot weather comes and they will cook in those tents". Met zoo'n minachting spreken zij. en verbeten dat het door hen is dat d'e vrouwera zoo verslecht en verwaarloosd warden. U kunt er geen denkbeeld maken hoe 't leven in zoo een kamp is, totaal geen on dierscheid, goede en fatsoenlijke moeten maar met de slechtsten dóór elkaar in één tent. Dit is nu de beschaafde Engelschie natie, zij roemen altijd' op hun beschaving, maar ik wil liever onbeschaafd' blij vera als beschaafdheid zoo is. Enge- land's naam is voor altijd mei schande bedekt, nooit weer zal En geland zijn hoofd kunnen ophou den, neen nooit. Mijn vaste geloof is nog Engeland Transvaal niet zal krijgen. Sporten Wedstrijden. Paarden. Courses te Woestduin. Begunstigd door prachtig weder had den Zondagmiddag wederom courses te Woestduin plaats, uitgeschreven door de Nederl. Harddraverij- en Ren- vereeniging. Als nummer 1 van het programma was ditmaal de Kneuen- prijs, handicap voor Nederlandsche paarden. Afstand 1600 meter. Inge schreven waren 18 paarden, waarvan 12 uitkwamen. De prijs werd gewon nen door D. D., eig. S. Witteveen in 3.07. de tweede prijs door Jonge Yoël, eig. J. A. Geersen in 3.07 2/5: doch werd gedisqualificeerd, waardoor de tweede prijs ten deel viel aan Wilhelm III, eig. J. P. Mooyman in 3.07 3/7. De derde prijs werd gewonnen doorSchabernack eig. H. Meyners in 3.08 1/5. Tot. f 5.50, placé f 6, 123.50 en 28. II. Vinken-prijs, wedren op de vlakke baan voor inlandsche paarden. Af stand 2000 meter. Ingeschreven 4 paar den. waarvan 3 uitkwamen. Als nummer 1 passeerde liet eerst de eindstreep Regina, eig Mac Cord mei 1 lengte verschil op Berillus, eig. A. v. Hoboken van Hoedekenskerke. Derde kwam aan Alarm II, eig. Luit. J. M. H. ten Kate. Tot. /II. placé 9.50 f 6. III. Groeningen-prijs, handicap. Af. stand 2500 meter. Ingeschreven waren 18 paarden, waarvan 11 uitkwamen. Tot groote verwondering kwam als nummer 1 aan Ducaat, eig. J. Roodenburg in 4.42 2/5; 2de was Nella, eig. stal Jan Steen in 4.43; de derde prijs viel ten deel aan Schabernack. eig. II. Meyners in 4.433/5. Tot. 68; placé f 35, f 10 en f 16.50. IV. Keepen-prijs, wedren op de vlak ke baan. Afstand 2000 meter. Inge schreven 10 paarden, waarvan uit kwamen 6. De prijs werd zeer mak kelijk gewonnen door Palikore, eig. H. Pfeiffer; 2de Reinette, eig. Mr. Astley; 3de Cheeky, eig. A. v. Hoboken van Hoedekenskerke. Tot f 26.50; placé f 14 en f 14. V. Putters-prijs, handicap. Afstand 2800 meter. Ingeschreven 12 paarden, die alle uitkwamen. De 1ste prijs werd gewonnen door Bellwood, eig. H. Kos ter in 4.55; 2e was A. Mountaineer, eig. J. W. Schuyl, daar werd gedisqualifi ceerd waardoor Isabella, eig. A. A. v. d. Berg de 2de prijs ten deel viel, tijd 4.561/5, 3de prijs Moquette, eig. stal Unitas. Tot. 41; placé 17, 17 en 14.50. VI. Sijzen-prijs, verkoophordenren. bereden door Heerrijders. Afstand 3400 M. Inschreven 10 paarden, waar van slechte 3 uitkwamen. De prijs werd met weinig veuschil gewonnen door Parsimony, eig. Mr. Astley, 2de Pali- kare, eig. Heinr. Pfeiffer; 3de Marine, eig. J. J. Korthals. Tot. 4; placé 6 en 6. Zondag 10 November wederom cour ses to Woestduin Wielernieuws. Het uurrecord. P. Dick ent man heeft getracht het uur-record met garagmaking te ver beteren'. Zijn eerste pogirag mis lukte door een defect aan zijn ma chine, doch den tweeden keer slaagde hij in één uur 65 K.M. 621 M. te maken, waardoor het recor^ van Robl (65 K.M. 512 M.) met 10». M. sloeg. Zie hier eenige tijden door hem gemaakt 35 K.M. 31 min. 53 sec. 45 K.M. 41 min. 53 4/5 sec. 55 K.M. 50 min. 29 2/5 sec. 65 K.M. 59 min. 27 2/5 s. Voetbal. Bekerweds li ij den. Zondag was bijna uitsluitend gewijd aan do wedstrijden om den Holdertbe- ker. Overal in den lande was het weder bijzonder mooi, en liet aantal toe schouwers groot, wel een bewijs dat het voetbalspel hoe langer hoe meer belangstelling gaat ondervinden. Hier ter stede ontving H. F. C. Vi tesse uit Arnhem, een club, die reeds direct na den aanvang van het spel deed zien, dat zij de sterkere was. Doch geenszins liet H. F. C. zich daar door ontmoedigen. Integendeel bood zij zeer krachtigen tegenstand, zoodat het Viitesse voor de rust slechts geluk te tweemaal te doelpunten. Na half time vermocht zij zelfs geen enkele maal meer het leder in H. F. C.'s doel te brengen, maar ook H, F. C. was het gedurende den geheelen wedstrijd niet gegeven te scoren, zoodat de inder daad zeer spannende wedstrijd eindig de in eene welverdiende overwinning door Vitesse van 20. Steeds Voorwaarts uit Amsterdam, dat den strijd was komen aanbinden met H. F. C. „Oranje" behaalde een overwinning van 112. H. F. C. „Haarlem" zou 0111 den beker tegen „Achilles" uit Assen te Haarlem spelen. Doch daar de afstand Achilles te groot was, kwam zij niet op. Te Leiden speelde Ajax tegen Swift van Amsterdam. Daar Ajax zich tot dusverre in de 1ste klas competitie slecht geweerd had, verwachtte men een belangrijken strijd. Doch de uit komst heeft het anders geleerd. Met eene nederlaag van niet minder dan 19—1 werden de Amsterdammers naar huis gestuurd. Th. Gridel Jr. maakte vaai deze 10 goals er zes. Op het Schuttersveld te Rotterdam werden niet minder dan vier wedstrij den voor de Beker-competitie gespeeld Ten eerste „II. V. V."—,Sparta" dat door de Hagenaars begrijpelijk ge wonnen werd met 72. Verder speel de „Rapiditas" aldaar tegen „Wilhel- mina/' 's Bosch, door eerstgenoemde gewonnen met 71. „Olympia" „H. V. V.I1" door „Olympia" gewonnen met 5—2 en „Unitas"„Saturnus" door eerstgenoemde met 3—1 gewon nen. Men schrijft ons uit Amsterdam: De roodzwarten hebben hun nieuwe terrein aan de Schagerlaau ingewijd met eenenedcriaag. Het onver wachto gebeurde. P. W., dat in 't Oos ten tot nu toe geenc enkele overwin ning kon behalen, sloeg R. A. P. nu met 21. Het eerste doelpunt voor de gasten werd pl. m. 20 minuten na den aanvang gemaakt, Even voor rust maakte 11. A. P. gelijk, zoodat met de pauze de stand 11 was. Daarna bleef het spel vrijwel verdeeld, al was P. W. ook gevaarlijk in hare aanvallen. Een harer doelpunten werd ongeldig ver klaard, doch spoedig daarop verschaft de midden-voor de leiding aan de E11- schedeërs, die dus winnen met 2i O. i. de juiste verhouding. ,,A. V. V." van Amsterdam versloeg het Haagsche „Swift" met 50: en „Ouick" te Amsterdam het „A. V. V. U" met 2—0.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2