Drang naar Vrede. gewicht der postpakketten te bepalen op 6 Kilo, zoo noodig met verhooging der vrachtprijs. Het Bestuur der Haarlemsche Han- delsvereeniging betuigt adhaesie aan voornoemd adros en verzoekt uwe Exelientie middelen te beramen waar door aan dit verlangen wordt voldaan. 't Welk doende, Namens hert. Bestuur der Haarl.Han- dels voreenig i ng, w. g. G. v. d. Most van Speijk, Voorzitter. F. H. Smit. Secretaris. Hedenmiddag werd door het Bestuur van den Haarlemmermecrpolder alhier aanbesteed: Het afbreken van de ge bouwen enz. bij de Leegwater en het maken van zandkisten voor de nieuwe gebouwen. Ingekomen waren IS biljetten. L&ag- ste inschrijver bleek te zijn de heer J. P. Malta te Rotterdam voor f 3480. Uit de Omstreken. Hesmstade. Naar wij vernemen zal het bui tenverblijf „Eindenhout" thans be woond dioor Mevr. de wed. Wil linkvan Son, worden betrokken door den Heer Korthals Alders te Bloeniendaal. Bij den veldwachter aan die G*ip zijn inlichtingen te bekomen ui trent een kruiwagen op straat ge vonden. Hillegom. De heer B. alhier, werkzaam aai. de Stoomtram, is Zondag gestor ven door bloedvergiftiging, ontstaan door een puistje op het gezicht. Zand voort. Tegen Donderdag 7 dezer des voor middags ten 10 ure is eene vergadering belegd van, het college van Zetters i. z. de schuttingen voor de grondbelasting. Door heeren Gedeputeerde Staten is vastgesteld de rekening der inkomsten en uitgaven dezer Gemeente over het dienstjaar 1900 tot een bedrag van f 45.256.765 in ontvangst, f 40.270.65 in uitgaaf, alzoo met een batig saldo van f 4986.115. Door B. en W. zijn goedgekeurd twee bouwplannen en wel een voor het bou wen van ééne villa aan de Boulevard de Fav&uge en ec-n voor het bouwen van twee villa's aan de Groote Krocht. Maandagavond gaf de muziekkapel „Paul Krugex" in het Kurhaus alhier de eerste uitvoering in dit seizoen. De zaal was goed bezet. Het met zorg samengestelde programma werd bij zonder goed uitgevoerd. De stukken getuigden van goede studie en men kon zeer goed vooruitgang sedert het vorige jaar waarnemen. Een woord van lof komt den direc teur, den heer Joh. M. Schouten Jr., zeer zeker toe voor de toewijding en de uitstekende leiding. De muzieknummers werden afge wisseld door voordrachten van den heer Vrugt uit Haarlem, die allen zeer in smaak vielen, waarvan het publiek door luid applaus uiting gaf. De heer H. M. baron Collot d'Escu- rv, beschermheer dier vereeniging, be dankte in welgekozen woorden die ver eeniging voor den genoegelijken avond Een geanimeerd bal besloot dit feest. Gaarne willen wij een woord van hulde brengen aan de muziekkapel „Paul Kruger" en wenschen dat het gezelschap nog menige uitvoering moge geven. Pier in Zee te Zandvoort. Zooals onlangs in ddt- blad werd me degedeeld, bestaan er plannen om al hier een pier in zee te bouwen en is daarvoor aanvankelijk bepaald, dat die van af de trap naar het strand bij het Kurhaus zal daargesteJd worden. De plannen zijn reeds voor het grootste gedeelte gereed. De pier zal eene leng te hebben van 280 M. bij 10 M. breedte. Aan de Regeering is bereids concessie aangevraagd, doch daar het strand aan de gemeente verpacht is, rnoet ook het gemeentebestuur of wel do Raad in die zaak gekend worden. Het vorige bericht als zoude het geld voor den bouw reeds toegezegd zijn is echter niet waar. Wel hebben een paar fabrikanten in Duitschland toezegging gedaan het wandelhoofd te willen bouwen, doch of zij eveneens genegen zijn degeheele aannemingssoni in aan- deelente ontvangen, mag zeker betwii feld worden. Naar vernomen wordt zijn eenige financiers over de zaak geraad pleegd en bestaat er wel kans dat het benoodigde kapitaal gevonden zal worden. Wanneer de zaak tot. stand komt, zal dit zeker de aantrekkeliikheid van de badp'aats Zandvoort grootelijks ver meerderen. Tegen de Gebr. B. enC. v. O. uit VeJ- sen is door de onbezoldigde Rijksveld wachters, jachtopzieners. A. Paap en W. Zwemmer proces-verbaal opge maakt wegens bet met wildstrikken pogen om wild te bemachtigen in de duinen. Vier strikken zijn in beslag genomen. Beverwijk. Het bouwen van een woon- en win kelhuis voor den heer A. J. Vellema, onder beheer van den architect N. de Wolf, is bij onderhandsche aanbeste ding opgedragen aan den heerH. W. Duin alhier voor f 2266. Op de veemarkt alhier werden 706 stuksvee aangevoerd, tegen 587 in het vorige jaar. Op Woensdag 6 en Donderdag 7 No vember wordt voor belangstellenden gelegenheid gegeven de schoone ver zameling chrysanthemums op de bui tenplaats „Scheijbeek" te bezichtigen. De volksbibliotheek zal op Donder dag 7 dezer wederom geopend wor den. Personen beneden 16 jaar kun nen geen boeken in ontvangst nemen; de commissie houdt ie deren Donder dagavond te zes uur zitting in de wachtkamer van het Badhuis. iT aar 1 b ramermper. Door het aanhoudende droge weder rekent men te Haarlemmermeer nog 14 dagen voor het inschepen der bieten. Over de kwaliteit en kwantiteit is men zeer tevreden. Wegens het toenemen, der bevolking in het Oostelijk gedeelte van den Ring dijk van Haarlemmermeer en de over bevolking van school I aldaar zal spoedig tot ontlasting d'ier school over gegaan worden, door het bouwe.i van een twaalfde school in deze gemeente. Niet minder dan 37 sollicitanten heb ben zich te Aalsmeer aangemeld, als onderwijzer in wijk I. Een belangrijke zitting van de Franse be Kamer. In de laatste zitting van die Fr Kamer zijn zeer belangrijke onder werpen behandeld. De afgevaardigde Berry diende een interpellatie in over een uit voerbaar middel om te bewerken dat Engeland de vrouwen en kin deren van de Boeren niet langer i n de concentratiekampen hou dit. Delcassé vroeg plaatsing van de interpellatie aan het slot van den rooster van werkzaamheden. Aldhs werd besloten, nad'at herhaalde stemming noodig geweest was. Sembat wilde daarop dadelijk een interpellatie houden over dé betrekkingen met Tur- k ij e. Delcassé verzette zich niet daartegen en Sembat ontwikkelde zijn interpellatie. Hij zeide dat de regeering niet handelend moet optreden zondier tusschenkomst van het parlement, daar de toestand misschien vol ge varen is. De eischen der regeering in die zaak Tubim-Lorando schenen buitensporig zoolang als de regee ring zwakheid toonde in andere, veel belangrijker, kwesties. Nu dat het eekader vertrokken is moet de regeering verklaren welke voordee- len zij hoopt verkregen te hebben wanneer het terug zal komen. De minister zal ook wel beweren, zei- de de interpeUamt. dat Armenië in den normalen toestand verkeert, maar die normale toestand betee- ken/t roof en moord. „De Sultan, dien men terecht voor een moorde naar uitmaakt, moet in de onmo gelijkheid gebracht worden om an dere moordpartijen uit te lokken." Cochin vroeg welke rol Frank rijk in China gespeeld heeft, maakte verder een toespeling op den oonlog in Z.-Afrika e-n laakte den oorlog die den Boeren aangedaan is. Ook wilde hij weten welk voor deel Frankrijk heeft van het bond genootschap met Rusland. Delcassé verklaarde in antwoord eens iemand uit Duitschland te zien en te hooren, krijgt. Maai' dat bezoek is toch een vreemde ge schiedenis 1 Ik vind er niets vreemds m, zeide Paula vrijmoedig. Dat de professor zijn vroegeren leerling be zoekt als hij op zijne vacaiitiereis in de buurt van Restovicz komt is toch heel natuurlijk. De oude trok een geheimzinnig gezicht en schudde het hoofd'. Hij was in het geheel niet op reis. Bij zat rustig in Dresden toen het telegram van mijnheer Ulrich kwam en daarop is hij spoorslags naar Restovicz vertrokken. Het jonge meisje zag den spre ker verwonderd aan en begreep bem in 't geheel niet. Je meet Je toch vergissen, Ullmann, de bei de heeren spraken immens alleen van een toevallig bezoek en welke reden zouden zij dan ook gehad hebben om een mogelijke afspraak te verzwijgen Dat weet ik niet, zedde Ull mann, dat hoort men bovendien ook van mijnheer Ulrich nriet. Wat hij döen wil, dat dóet hij op eigen hand. waarom an waarvoor, dat weet geeti mensch. Hij heeft, zelfs het telegram niet aan mij' toever trouwd. Janko moest het naar het station brengen en hij heeft er een hoop geld voor moeten betalen, want het was wel twee bladzijden lang, bepaald een brief. Hij beeft hot mij laten zien, maar ik kon al leen het adres lezen, „Professor Rosner. Dresden". Het andere was Fransch opdat niemand het zou verstaan, 's Morgens werd die dé pêche verzonden en 's avonds kwam het antwoord en twee dagen tater was de professor hier. Hij moet zeker de groote sneltrein ge nomen hebben. Paula luisterde met stijgende be vreemding, nog begreep zij niets, maar toch begon er een duister vermoeden bij haar op te komen. Dan zal het wel iets heel ge-1 wichtigs zijn geweest, voerde zijl aan. Natuurlijkbevestigde de oude dienaar die beleedigd was dat men hem niet in vertrouwen had genomen en in zijn ergernis daarover dingen babbelde die hij andeirs zeker zou verzwegen heb ben. Om de een of andere klei nigheid spoort men toch niet hon derd mijlen van Dresden naar Re- op de interpellatie, diat hij sedert drie jaar die aangelegenheden van Armenië niet uit het oog heeft ver loren en dat hij evenzeer de ma terieel e als de moreele belangen van Frankrijk behartigd heeft. Dat de regeering nooit den Sultan ge dwongen heeft de kaden te Kon- stantinopel terug te koopen. De mi nister stelde de kwadie trouw van de Porte in het licht en constateer de dat het deze kwade trouw is die tot het verbreken der diplomatieke betrekkingen nood zaakte, terwijl er toch geen ultima tum gesteld is. „Frankrijk zoekt geen nieuw voordeel te behalen, maar wil ziin© belangen geëerbie digd zien> en zal ndet duldlen, dat zijne stichtingen en. ondernemin gen op het gebied' van handel en industrie aangetast worden. En wij zijn zeker in ons recht." Sembat verklaarde zich onvoldaan dóór dit antwoord, Cochin sloot zich bij deze verzekering aan. Delcassé repliceerde dat hij beloofd had in een volgend debat mieer uitsluitsel te geven en voegde er aan.' toe, dat hij noch de Armenische kwestie noch de bescherming der Christe nen uit het oog zal verliezen. „Ook Macedonië en Oud-Servië lijden on der verdrukking, Frankrijk zal al les in het werk stellen om allen recht te doen wedervaren." Drie moties werden ingediend, door Sembat en Cochin ten gunste van de Armeniërs en een door Chaste-net. welke vertrouwen in het beleid! der regeering uitsprak. Cochin verzocht- dat zijn© motie het eerst in behandeling zou wor den genomen-, maar de Kamer wees dit verzoek mei 333 tegen 222 stem men af. De Kamer besloot met 227 tegen 212 stemmen, dat de motie van Sembat het eerst behandeld zou worden. Wal deck- Rousseau nam 't woord en zeide dat de verklaringen van Delcassé aanioonen, dat de taak der regeering zwaai' en lastig is, daar zij zoowel de belangen der medeburgers als het erfdeel van moreele belangen van Frankrijk wil verdedigen. Dat de regeering, om met vertrouwen deze taak uit te voeren, de hulp van dé Kamer nood'ig heeft. De regeering kan zich niet vereenigen met de motie-Sem- bat. Ribot zeidte „Wij hebben niet het woordvertrouwen, in on..e motie gezet, omdat wij geen ven trouwen hebben in de al gemeen e politiek van de regeering." B-rinot verzocht de Kamer zich niet te la ten influenceerem door de woorden van Ribotdaar het onttrekken van hei vertrouwen aan de regee ring het prestige van Frankrijk op dit oogenblik zou verminderen. De motieSembat werd verwor pen met 394 tegen 75, de motie van' vertrouwen van Chastenet werd aangenomen mei 305 tegen 77 stem men. Daarna werd de zitting opge heven'. Al is de beweging nog zwak, toch verheffen zich in Engeland telkens stemmen, tegen het onrecht in Z. Afrika bedreven aldus schrijft hei „Hbld." Men heeft ons vergund kennis te nemen van een deel van den arbeid van een warm strijder voor de vredesbeweging, den heer John Richardson, te Lincoln. Deze heer heeft een gehoor in zijn woon plaats weten te vinden, dat met veel belangstelling zijn voordracht aanhoorde over do geschiedenis en het land dier Boeren, en met sym- pahtiebetuigingen den spreker volg de, toen hij dien oorlog behandelde, om ten slotte een voorstel ter tafel te brengen, waarop volgens hem door beidie partijen vrede zou kun nen worden gesloten. Zooals wij in een schrijven van dien heer Richard son lezen, openbaart zich in Enge land een sterk verlangen- naar het e ind van den oorlog. Doch de moei lijkheid om tot een oplossing te ko men en vrede te sluiten stuit af op de eischen van beide oorlogvoeren den. d'e eene die onvoorwaardelij ke onderwerping wil, de ander die erkenning van volkomen onafhan kelijkheid verlangt; daartusschen moet dus een middenweg gevonden worden, betoogt de heer Richard son. En hij heeft een conceptvre- desprotocol opgemaakt, waaraan stovicz om weder na acht diagen heen te gaan. De twee heeren sta ken ook altijd de hoofden bijeen en mijnheer Ulrich die anders geen bezoeken kan uitstaan onder ons gezegd, juffrouw Paula, hij was er in het geheel niet over gesticht toen zijne tante zich aanmeldde en hij zou haar ook het liefst hebben af geschreven als hij het had kunnen doen hij was ditmaal bepaald be minnenswaardig en heeft den pre fessor werkelijk op de handen ge dragen en wat ik bij het vertrek hoorde Wat heb je gehoord? Kom, Ullmann, vertel het mij maarviel het jonge meisje met b.na angstige spanning in. Hij haalde die schou ders op. i Ja, begrepen heb ik het wel I niet, maar vreemd: was het zeker. Ik wild© gaan melden, dat het rij tuig voor was en toen kon ik in dé voorkamer hooren dat mijnheer Ulrich binnen zeide En laat ik u nog eens, neen. dluizend maal be danken voor uwe toestemmingU waart de eenige tot wien ik mij kon \t-enden I Op uw stilzwijgen verlaat ik mij volkomen-, ik heb immers uw woord en wat uwe wij o.a. het volgende ontleent-n: Onmiddellijk ophouden met de vijandelijkheden, en regelingen treffen voor een wapenstilstand! het instellen van een voorloopig re- geeringsvorm, bestaande uit drie Engelschetn- en drie Hollanders, en als zevende persoon, tevens voor zitter, iemand te benoemen, óf door het Hof van Arbitrage, óf door- den eerste minister van de Austra lische federatie, óf door dén presi dent der Ver. Staten, op voordracht van Engelandalle krijgsgevange nen moeten naar hun vaderland terug worden gevoerd, en aLgehee- le amnestie moet verleend worden aan alle combattanten aan weei's- zijden, inbegrepen de bewoners van de Kaapkolonie en Natal. Uit de eigenlijke voorwaarden stippen wij aan, dat Transvaal, OranjeWrijstaat en Rhodesia te za- men een Kroonkolonie zullen vor men onder het Engelsche departe ment van klooniën, totdat de En gelsche regeering den tijd zal ge komen achten., haar een vertegen- woordigenden. regeeringsvorm te verteenen de drie genoemde ge westen, plus Kaapkolonie en Na- tail, zouden daarbij zelf ^regeering houden, echter met een- federaal parlement, zooals in Australië. Óver deze laatste punten en nog enkele andere zou gestemd moeten worden door de bewoners van Transvaal en Oranje-Vrijstaat, dia er reeds vijf jaar, of van het begin van den oorlog woonden. Deze stemming zou verzameld worden nadat de voorloopige regeering een jaar geregeerd had. Indien 5/8 der uitgebrachte stemmen vóór eon der artikelen was, zou dit de minder heid bindendoch wanneer deze meerderheid niet verkregen is blijft die regeering nog een jaar aan om daarna een nieuwe stem ming uit te lokken, waarbij de ge wone meerderheid zal beslissen. Volgen nog enkele andere punten. Behalve in bovengenoemde ver gadering te Lincoln, waar het con cept besproken werd, zijn afschrif ten gezonden aan de voornaamste regeer ingspersonen in Engeland, de ministers Salisbury, Brodrick, Chamberlain, verder aan Campbell Bannermann, en den eerste-mi nis- tere van. de Kaapkolonie en Natal. Aan president Kruger is, door be middeling van dr. Leyds gevraagd, of de ontworpen vredesvoorwaar den in zijn geest waren-. Binnenland. Een lichte ongesteldheid, welke H. M. de Koningin in de laatste dagen haar vertrekken deed houden, is ge weken. Prins Hendrik op jacht. 7. K. H. Prins Hendrik kwam Maan dagochtend te ongeveer half elf per Staatsspoor in de Residentie aan tot deelneming aan de tweedaagsche schiet- en jachtfeesten op de goederen van den Prins von Wied ter viering van den St. Hubertusdag. De Prins, die burgerkleeding droeg, was veirgezeld van jhr. Van den Bosch kamerheer van H. M. d'e Koningin en van jhr. Van Suehtelen van de Haare, adjudant, van Z. K. H. Prins Hendrik werd bij aankomst opgewacht door baron Bentinck, le stalmeester van H. M. de Koningin en reed, na een oogenblik toevens in de koninklijke wachtzaal in open rijtuig met jhr. Van den Bosch naar het land goed „Raaphorst," waar Maandag de schietwedstrijd plaats had. Tegen halfvier werd Z. K. H. Maan dagmiddag verwacht ten Paleize in het Noordeinde, waarna hij zou deelne- nemen aan een maaltijd in het restau rant-Van der Pijl, waarmede Maan dagavond te 7 uur het feest van den eersten dag besloten werd. Bij de komst en gedurende het ver blijf van Z. K. H. ten Paleize d'e Prins blijft tot Woensdag as. werd de vlag geheschen die indertijd door de Prinsen uit het Huis van- Oranje de Kroonprins en Prins Alexander werd gevoerd. Die vlag is gelijk aan den Koninklijken Standaard met dat verschil, dat het Nederlandsche wapen in de witte baan van het doek en van den wimpel op een oranjegrond of veld is aangebracht. Het feest werd heden voortgezet met een jachtpartij op de goederen van dc Prinses von Wied. vrouw betreft Die babbelt oveir niets, daarvoor blijf ik borg, Ul rich, zeide die professor." Daarop schudden zij elkander die hand en toen moest ik naar binnen om te zeggen dat het rijtuig er was. De vrouw van dien professoa* weet er dus ook van En nu vraag ik u. juffrouw Paula, of hetgeen vreem de geschiedenis is? Ullmann kreeg geen antwoord op zijne vraag en verwonderde er zich over, het was al te donker d'an dat hij kon zien boe dbodsbleek het jonge meisje eensklaps was gewor den. Daar klonk de bel in de kamer van Berneck, de oude dienaar keer de zich om. Ik moet naar mijnheer Maar u moet ook liever naar binnen gaan, juffrouw Paula, het is vanavond erg koel en uit het meer stijgt reeds do nevel op. U zult verkouden wor den in dat. dunne zomerkleedje, kom toch I Paula volgde, nog half in de war door hetgeen zij zooeven gehoord had en terwijl Ullmann naar zijn meester ging, bleef zij alleen in het salon. Het groote vertrek met hot donker lederen behangsel werd President Kruger. Men meldt uit Hilversum, dat de omgeving van president Kruger gaar ne zou zien dat hij den v\ inter vooral als deze zich strenger gant uiten da;? thans het geval is, zijn verblijf zou gaan vestigen in een mild;r kiirnnai, ten einde eene bestendiging van den goeden gezondheidstoestand waarin de heer Kruger zich bevindt in de hand te werken. Men heeft den president dan ook reeds aangeraden zich naar zuiden van Frankrijk te begeven. Eene beslissing heeft de heer Kruger nog niet genomen, doch momt hij toe stemmen, dan zou het vertrek van Hilversum nog in deze maand plaats hebben. Donderdag a.s. wordt het stoffelijk overschot van dr. Van Tienhoven op Oud-Eik-en-Duinen ter aarde besteld. De lijkstoet zal des voormiddags te 11 uur van het sterfhuis aan de Prinse- gracht te 's Gravenhage maar de be graafplaats gaan. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen een vertegenwoordiger zenden bij de begrafenis. Aan dr. Coster. Te Leiden werd* Maandag plechtig onthuld de gedenksteen in den voor gevel van het gebouw der Hoogeschool, als een stille hulde aan den jongen held, dr. Herman Coster, die zijn le ven liet bij Elandslaagte voor zijn nieuwe vaderland. Bij den aanvang der plechtigheid zong het koor het le koraal van Bach. Een der vrienden van den betreur den doode, mr. G. Vissering, van Am sterdam. directeur der Nederlandsche Bank, hield eene welsprekende rede, waarin hij het gansche leven van dr. Coster schetste, en aldus besloot: Zoo hebben zijne vrienden zich dan vereenigd om zijn naam le eeren, niet alleen in hunne dankbare herinnering, maar door eene openlijke daad; zoo hebben zij een Herman Coster-fonds gesticht om anderen aan te moedigen, bezield! door zijn voorgaan zich door studie voor te bereiden om later tot de handhaving van een Hollandsch sprekend Zuid-Afrika mede te werken. Zoo hebbeu zij een gedenktee- ken willen plaatsen aan de Universi teit waar hij gestudeerd heeft, en waar, zoo wij hopen, ook zijne zonen hunne opleiding voor Zuid-Afrika zul len ontvangen, een gedenkteeken voor den man uit één stuk, die met zijne buitengewone gaven in een kort leven zooveel voor zijn land verrichtte, die zooveel gedaan heeft om den naam van Hollander in Zuid-Afrika in eere te brengen, voor hem eindelijk, die „Zijn Vaderland getrouwe bleef tot in den dood." Hierop werd door het zangkoor een tweetal coupletten aangeheven. Bo vendien was ma het eerste gedeelte der rede de „Bede" van Valerius ge zongen. Het comité, gevolgd door die overige aanwezigen, begaf zich nu naar buiten en op een gegeven wenk werd het gor dijn, 't welk den steen bedekte, weg geschoven en vertoonde zich het ge denkteeken onder het spelen van ko- raalmuziek door de kapel van het 7e regiment infanterie aan aller belang stellenden blik. Mr. Vissering sprak daarop nog het volgende: Thans moge de gedenksteen voor uwe oogen worden onthuld. Costers vrienden dragen hem als eene eerbiedige hulde aan den gesneu velde over aan de autoriteiten der Leidsche academie; wij bevelen hem aan in de bescherming van de inwo ners van Leiden en vooral van de stu denten, op dat deze gedenksteen hun moge wezen een voorwerp van hooge vereering. De steen is eenvoudig, geen versier selen mochten aangebracht worden; wij meenden, die zouden hier mis staan. Vóór alles moest de steen het zelfde karakter van eenvoud dragen, dat Herman Coster juist zoo sierde. Zoo geeft deze steen dan ook in enkele woorden het geheele leven van Coster weder: „Hij werkte en stierf voor den Hol- landschen naam en voor het heil van zijn nieuw vaderland. Eere zij zijner nagedachtenis!" De boycot. De afgevaardigden dier Amster- damsche dokwerkers hebben na hun beaoek aan de dokwerkersorganisati te Hfivre, Bordeaux en Cette, Mar seille bezocht. Volgens den correspondent van de „Times" werden de afgevaardigd-;n door het syndicaat te Marseille met aandacht en sympathie aangehoord. door de hanglamp slechts gedeel telijk verlicht, het aohterete gedeel te bleef in die schaduw en in. een van deze donkere hoeken- vluchtte Paula en wierp zich op de kleine canapé die daar stond. Nu begreep zij allesDe laatste woorden van het verhaal haridlen haar verraden van. wien het aanbod kwam, dat zij voor een gelukkig toeval, voor eene liefderijke be schikking van het noodlot had' ge houden. Op eenmaal kwamen haar nu al de dingen voor den geest, die tot nu toe aan hare onervarenheid geheel waren ontsnapt. De profes sor had immers in bet geheel niet gevraagd waarom zij mevrouw Ai mers wilde verlaten, hij had niet eens onderzoek gedaan of zij wel geschikt was voor de betrekking in zijn huis, maar bare toevstemming bepaald afgedwongen en een pro fessor aan een gymnasium, met een groote troep kinderen, kon on mogelijk de condities bekos','g<m die hij haar had aangeboden. Ach ter dat alles stond een ander, stond de man die zij zoo nameloos veel verdriet had gedaan en die nu haar lot. in handen had genomen en er nu zoo eigenmachtig over be- waarna een motie werd aangenomen,* dat een krachtige propaganda ppn eind aan den oorlog mocht ronken. Volgens den correspondent heten de afgevaardigden zich uit. dat zi j meev hadden verwacht van hun pogingen Uit Genua moet dioor het agitaue- comité naar 's-Gravenhage zijn ge seind, dat de dokwerkers zich bij de beweging aansluiten. Hoewel van En- geJsche zijde beweerd wordt dat de dokwerkers te Genua zien sir;'hts bij de beweging aansluiten, wanneer de bewegin galgemeen was seint Je cor respondent van het Berliner Tage- hlatt", dat de Kamer \an Arbeid op gronden van humaniteit eu arl riders- solidarieit besloot, d'e Engelsche sche pen te boycotten en dadelijk een uit voerend! comdté te benoemen. Een nader bericht uit Genua meldt: Eene meeting van dokwerkers heeft zich vóór den boycot der Engelsche schepen verklaard. De goede oude tijd In het „Chr. Schoolbl". schrijft eer, „oud-bovemneester" o. m. 't volgende: Ik heb zelf den tijd nog beleefd, dat ik een tiental posten bediende. Onderwijzer (schoolmeester.;, 2. Voorzanger, waaronder natuurlijk ook het voorlezen was begrepen. 3. Klokluider. Dit geschiedde ge woonlijk driemaal per dag, behalve bij begrafenissen, bii geboorten overlijden van vorstelijke personen Het gaf 50 ets. extra per keer. 4. Klokopwinder, en wj» ors, wan neer het uurwerk van slecht gehalte was: men raasde dan tegen uur werk en opwinder. 5. Doodgraver. Graven heb ik no.ut gemaakt; dit had men van het menu geschrapt, toen ik mijne betrekking aanvaardde. 6. Lijkbezorger, waaronder was be grepen: het doodbekend maken langs de huizen met steek en hangenden rouwband, liet bedienen van de tafel iu 't sterfhuis enz. 7. Polderbode, wann ?r men rok moest voorsnijden en schenken bij poldervergaderingen, (natuurlijk kreeg Meester ook zijn portie; die er niet tegen kon, bekwam soms te veel.) 8. Voorlezer voor de pui. 9. Verzorger van de kerk; haar schoonhouden, stoelen inet kussens zetten voor de doopmocdeis dat nog een aardig duitje gaf; zorgen a or doopwater. 10. Zorgen voor brood en wijn bij het avondmaal. Nu kwam daar nog bij: het bewaren van het doodskleed, opzichter der be graafplaats enz. posten die niet af zonderlijk beloond. -niu onder de an dere begrepen werden. Dat meester domine's f''boenen y. et sen moest en de messon van diens vrouw slijpen, had men op de noten lijst doorgehaald. De Pest te Glasgow. De minister van binnenlandsche zaken, Overwegende, dat volgens ingeko men ambtsbericht de pest te Glasgow voorkomt; Gelet op de wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 35), laatstelijk gewij zigd bij de wet van 8 April .393 (Staatsblad no. 63); Heeft goedgevonden: lo. Glasgow besmet te verklaren we gens pest; 2o. het aantal dagen, bedoeld in het eerste lid van artikel 8 van bovenge noemde wet, te bepalen op tien. Afjdh en Djambi. Blijkens uit Indië ontvangen teie- graphische berichten zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de „Staatscourant" van 3 October bij de krijgsverrichtingen: a. in Atjeh en onderhoorigheden, gewond, de 1ste luitenant der infante rie E. Townsend; b. in Djambi, licht gewond, de sergeant O. V. Prokopo- vies (no. 45290} en de fuseliers A. van de Weerd (no. 35684), J. H. F. Koch (no. 45473) en L. K. Vanbeselacre (no. *9038). (St.-Ct.) Een der verdachten van den diefstal in het hotel „Bellevue" te Arnhem, zich uitgevende voor „Gordon", is her kend als te zijn Nathan Schuit, een Amsterdammer van 40-jarigen leeftijd, die reeds tal van gevangenisstraffen heeft ondergaan. Op zijn reis van Indië naar Neder land is in 49-jarigen ouderdom aan boord van de Koningin Willem II over leden mr. J, J. F. van Hamel, vice-pre sident van het Hooggerechtshof in In- dië. schikte. In den storm van tegenstrijdig,, gevoelens die d'oor het gemoed van het jonge meisje woedde, was haar maar een zaait duidelijk. Zij mocht hot tol geen prijs aannemen zij moest het dadelijk met alle beslist heid afwijzen. Hier gaf het nu geen dralen of bedenken en toen op dit oogenblik de d'eur geopend wea-d en Berneck binnentrad, besloot zij- het dan ook oogenblikkelijk te dóen. Is mijne tante in haar kamer? vroeg hij van plan met een korte groet voorbij te gaan. Ik moet nog een half uurtje bij haar zijn. Paula was opgestaan, maai* bleef in het halfdonker want zij gevoel- die dat haar stormachtige opgewon denheid door hare trekken zou wor den verraden. Het gelukte haar ten minste het beven van haar stem meester te worden toen zij zeide Mijnheer von Berneck mag ik u om een paar minuten verzoe ken Hij bleef dadelijk slaan. Wé zeker, juffrouw (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2