De voorzitter-secretaris van het Wit te Kruis der afdeeling Velsen, die heer Th. J. NVijnoldy Daniels, is door de af deeling Koog a. d. Zaan candidaat ge- dield voor het hoofdbestuur. IJmuiden. Om bij stormweer dienst te doen, wanneer de gewone loodskotters geen loodsen meer op die schepen kunnen overzetten zal hier voortaan van Rijks wege een loodisstoomboot de schepen voor varen. Dit vaartuig is hier Dinsdagmiddag binengekomen; liet zal varen onder commando van d'en zeeloods N. C. Smit Sloten. De gevraagde leening dezer gemeen te, groot f 17.000 a 4 is gesloten bij den heer Jhr. Mr. W. G. van Delden, te Amsterdam. Aan den chef-veldwachter zal van gemeentewege een rijwiel worden ver strekt. Zand voort. Aan het bureau van Politie is te rug te bekomen op werkdagen tus- Bchen 10 en 12 uur voormidid'ags eerae boa, die Maandagavond in Kurhaus alhier is achtergelaten. Zooals bekend is bestaan in vete plaatsen oude gebruiken, dlie sedert tal van jaren, soms wel eenigszins gewijzigd, eens per jaar weder herdacht wordten. Zoo ook in Zand- voort, waar sedert onheugelijke ja ren op St. Maarten een vuurtje ge stookt wordit van oude manden, diie d'e jeugd bij een ieder zooveel mogelijk ziet te bemachtigen of ook voor dat doel aan hen worden af gestaan. Reeds tijden tevoren war den de ingezetenen door de jeugd' daarop gewezen en wel dloor het zingen van het volgende liedje: „Menschen pas op je manden, „We zullen ze gaan verbranden, „In Pikken z'n del, (een plaats in het duin). „Versta je me wel, „En je zal er eens zien, hoe het branden zei." Natuurlijk wordien zooveel moge lijk mandiën bemachtigd', die dan ook op St. Ma'arten op bovenge noemde plaats verb-rand worden Thans evenwel worden de manden op het strand verbrand, waarom de jeutrd dansende rondspringt. Aan alles is evenwel een grens en zoo ook aan: het bemachtigen van manden voor bet bovenom schreven doelDit jaar zijn d'e jon gelui te ver gegaan- en hebben ver scheidene nieuwe manden wegge nomen. wa'aromtrent verschillende klachten bij de politie waren inge komen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat er verschillende ploegen* van manden-kapende jon gelui bestonden, die ieder een berg plaats hadden. In een dier berg plaatsen wenden ruim 50 manden gevonden, eedeeltelijk stuk getrapt, en gedeelteliik nog in goeden staat. Laatstgenoemden zijn aan- de eige naars teruggegeven. Het vuurlj-esiok.en zal dus dit jaar minder zijn dan in vorige ja ren en diat wel door de groote bru taliteit van de j'eugd. vallende, voor rekening zijn van den heer E. Schuiten. Besloten wea-d het Raadhuis en het Politibureau aan te sluiten aan de clectrische verlichting en zulks te doen plaats hebben door do Eet fete Ned. Electrsclie Maatschappij. Aan de ord<y was de quaestie van de toelating der kinderen op de gemeen tescholen. Na breedvoerige beraad slagingen werd besloten het voorstel van dén heer Zwaan in principe aan te nemen en alzoo te bepalen dat vrije keuze werd gelaten om de kinderen te plaatsen op die school, als door de ouders gewenscht werd. De Burgemeester acht dit echter niet in het belang van het onderwijs en zou daarom gaarne nog eenige wij zigingen zien in het voorgestelde plan. Mochten daarom nog leden zijn die eene wijziging wenschen. zoo worden zij verzocht, die schriftelijk bij den Voorzitter in te dienen. Het college van B. en W. en de heer Zwaan zullen daarna een voor stel doen aan den Raad ter definitieve afdoening der zaak. [Wordit vervolgd). Binnenland. Prins H ndrik. Z. K. H. Prins Hendrik neemt aan de feesten ter viering van den St. Hu- bertusdag deel niet als genoodigde, doch als lid der aloude St. Hubertus- vereeniging. Ten vorigen jare is de Prins tot het lidmaatschap toegetre den en heeft daarmede de traditie voortgezet in het Huis van Oranje, uit 't welk ook nu wijlen Koning Willem III, de Prinsen Frederik en Hendrik, kroonprins Willem, prins (later kroon prins) Alexander het lidmaatschap der Vereeniging bekleedden. Z. K. H. bood Dinsdag avond, na deelneming aan dé jacht op Je goede ren der prinses van Wied onder Was senaar, ten koninklijken paleize te 's- Gravenhage aan eenige lecfen van de hofhouding en het bestuur van hrc tit. Hubertus-gilde een diner aan. De Prins heeft voor heden van ba ron Van Brienen tot de Groote Lindt eene uitnoodiging aangenomen tot bij woning van een groote jachtpartij cp diens goederen onder ClingendaaL Dinsdagmorgen is een felle brand uitgebroken in de meelfabriek van de firma Verschaffel en Mecbelynck te Sas-van-Gent. Waarschijnlijk is de brand door broeiing ontstaan. Het ge- heele gebouw is uitgebrand Alles ver zekerd. De belendende gebouwen wer den gespaard. Vischafslag te IJmuiden. De sub-commissie u-Lfc bet College voor de Zeevisscberijeai zet baar onderzoek voort in zake de-n visch- afslag en de vischhal te IJmuiden. Zaterdag zal aan het ministerie van Waterstaat weder zitting gehouden wonden. Reed'ers uit Middielharnis en an dere plaatsen- uit ZuidLHolland zijn thans opgeroepen om dloor die- com missie te wordien gehoord'. tusschen Duitsclio visschers en kwam' in aanvaring met den vischkotter „Die Scbwalbe". schipper Wulf. De „Holland I" voer door zonder hulp tc vcrleenen. Deswege stond schipper Krab terecht voor de rechtbank te Haarlem, be klaagd als hebbende hij als schipper van een Nederlandsch schip geen hulp verleend aan een in nood verkeerend vaartuig, terwijl het verleenen dier hulp zonder gevaar hadi kunnen ge schieden. Door het O. M. bij de recht bank werd gevorderd bekl.'s schuldig verklaring aan het ten- laste gelegde en mitsdien zijne veroordeeling tot 6 dagen gevangenisstraf. De Haarlemsche rechtbank sprak bekl. evenwel vrij, aannemende de ge grondheid van bekl.'s verwering, dat hem niet was gebleken dat „Die Schwalbe" in nood verkeerde. Van het vonnis der rechtbank kwam die officier van justitie in liooger be roep, met het gevolg dat de zaak Dins dag werd behandeld voor 't Gerechts hof te Amsterdam. BekL voerde ter terechtzitting aan, dat hij met de „Holland 1" is bijge draaid. toen hij zag dat „Die Schwal be" 1/2 meter boven de waterlijn een gat had bekomen. Door het manoeu vreeren met de netten duurde het hij- draaien evenwel zoolang tot andere visschersvaartuigen reeds waren ge komen in de onmiddellijke nabijheid van „Die Schwalbe". Eerst toetri is de .Holland I" doorgevaren. Uit het getuigenverhoor bleek nog, dat bij de aanvaring twee man van „Die Schwalbe" waren overgespron gen op de „Holland 1", doch dat zij door het scheepsvolk van laatstge noemd vaartuig waren van boord ge jaagd. De Duilschers hadden half mast een vlag geheschen ten teeken, dat hun vaartuig in nood verkeerde. Dit tee ken beschouwden de Hollanders niet als een noodsein. Een noodsein is een vlag met een knoop er in. De schipper van „Die Schwalbe" had de jol niet laten uitzetten, omdat hem niet gebleken was dat zijn vaar tuig water maakte. De opvarenden van dfe „Holland F, die als getuigen werden gehoord, belie pen ieder, èn voor hun houding bij de aanvaring, èn voor hun houding voor het Hof, stuk voor stuk een duch tige schrobbeering. De adv.-gen. requireerde vernietiging van 't vonnis der Haarl. rechtbank en schuldigverklaring van den bekl. aan de hem ten laste gelegde feiten en mitsdien zijn veroordeeling tot 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger concludeerde tot vrij spraak. Voorts werd voor het Hof behandeld de zaak tegen C. van der Snoek, ma troos op den trawler „Holland I". die een van de beide mannen van de Duitsche vischkotter „Die Schwalbe", die op den trawler waren overge sprongen ,met een kolenschop heeft INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. In de Dinsdagavond gehouden open bare raadsvergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren, werden na opening der vergadering de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna werd door den voorzitter, don heer J. Buckman, medegedeeld a. dat heeren gedeputeerde Staten de goedkeuring hadden verleend aan het raadsbesluit van 29 Juli jl. no. 9, tot verkoop van eenigen grond' aan A. Molenaar. b. dat heit presentiegeld voor de le den van den Raad vastgesteld is op f 110, bij besluit van 16 October jl. no. 80 en zulks met Ingang van 1 Jan. a.s. c. dat de gemeente-rekening door Gedeputeerde Staten vastgesteld was hl ontvangst tot een bedrag van 45,256.765 in uitgaaf tot een bedrag van f 40.270.65 en alzoo met een batig saldo van f 4986.11 1/2. d>. dat de heer J. Merens eeoxe dank betuiging had ingezonden (voor de verhooging zijner jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving Een verzoek van mej. N. Brayer, tot het hebben van een beerput in gemeen tegrond werd tot wederopzeggens toe verleend. Nog was ingekomen een schrijven omtrent het maken van een pier in zee alhier bij liet Kurhuas. De voorzitter acht het in het belang der gemeente, dat zooiets alhier komt. Do lieer Driehui jzen vindt helt beter dat die pier gebouwd wordt ongeveer bij d'e Reestraat, het midden van de badplaats. De heer Slagveld zou eene commis sie wenschen, die een onderzoek ging instellen op plaatsen waar zulke pie ren bestaan. De heer Draijer achtte zulks niet noodig. daar toch verscheidene inwo ners alhier geheel op de hoogte zijn niet de stroomingeai der zee. Na vele besprekingen wordt die zaak aangehouden tot de volgende verga dering. Besloten werd de gronden bij de Willomstraat en de Haltestraat, thans eigendom van den heer H. C. Velt- man Jr. te aanvaai-den. Het stratenplan op de gronden van de heeren J. J. F. F. Muller en H. Siegmund, werd: niet goedgekeurd, aangezien er geen overgang bestond, vanaf den Hoogeweg langs den Boule vard Paulus Loot naar de nieuw ge projecteerde straat. Eeno wijziging in liet stratenplan nabij den Kostverlören Straatweg op gronden van de Erven de Favauge werd goedgekeurd. Aan den heer L. Bluijs werd ver kocht eene strook gemeentegrond, grenzende aan zijn woonhuis voor 3 per vierkante meitor. De lieer van der Werff bleef buiten stemming. Met den heer Elvas Schuiten werd eene ruiling van grond aangegaan, niet bepaling, dat de kosten daarop Bootwarkers-Boycot. M. de R. 1 In d'e ledenvergadering van het Haarlemsche Arbei ders-Secre tari- aat, omvattende 17 te Haarlem ge vestigde vak- en, politieke vereeni- gingen, is besloten dat het Haar- lemsch Arbeiders-Secretariaat, in geval d'e voorgenomen boycot van Engelsche schepen, tot beëindiging van dien, Transvaaloorlog, na 31 Dec. doorgaat, trac-hten zal voor dit doel gelden bijeen te zamelen in Haarlem. Het secretariaat heeft zich daarbij geplaatst op het standpunt van volkomen sympathie met het doel van den boycot, zonder een oordeel uit te spreken omtrent d'e mogelijkheid, noch omtrent de evemtueele, verder gelegen, gevol gen van de 2» reuzen beweging. Het was overtuigd dat de wijze waar op de boycot hier te lande, in, over leg met de belanghebbenden iin an dere landen, wordt voorbereid, ge- noegzannen waarborg op-levert le gen onberaden: hande-len. en dat in deze met gerustheid het eindoordeel van het boycot-comité kan woiden afgewacht. Om echter tot krachtda dige hulp gereed te zijn, wanneer tot dien boycot besloten wordt, dient reeds nu mot het voorberied dende werk te wordien aangevangen. Hot Haarl'emsch Arbeddea'-Seoretariaat wil zich daarbij zooveel mogelijk den steun verzekeren van' allen, dlie met het boycot-plan sympathisee- ren. en richt zich daarom bij deze tot alle vereeni gingen en personen hier ter plaatse, die bereid zijn tot die- oprichting van een ondersten- nings-cornité mede te werken, met- het verzoek van hun sympathie blijk te geven door het zendien van naamkaartje of anderszins, aan- d'en secretaris van het H. A. S. vóór 20 Nov. e. k., opdat zij spoedig daar na tot een gemeenschappelijke ver gadering kunnen wordien opgeroe pen. Namens het Bestuur vam hel H. A. S. F. W. N. HUGENHOLTZ Jr. Secretaris. Haarlem, 6 Nov. 1901. Ripperdapark No. 23. Rechtszaken. Deswege werd Van der Snoek door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld ter zake van mishandeling tot een geld boete van f 15. Door den advocaat-generaal bij het Hof werd gerequireerd bevestiging van het vonnis der rechtbank, met dien verstande evenwel dat bekl. zal worden veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. W. J. Pedro, vroeger penningmeester van de „Vereeniging van Dok- en Veemarbeiders" te Amsterdam, weTd Dinsdag door de Amsterdamsche recht bank, ter zake van verduistering van gelden ten nadeele van genoemde ver eeniging, tot 9 maanden gevangenis straf veroordeeld. De failliete boedel-Tindal verkeert thans in staat van, insolventie. Hulp ic nood. De stoomtrawler ..Holland 1". ge zagvoerder K. Krab, behoorende aan die zeevisscberij-maatschappij te IJmuiden. geraakte op den 12en April 1900, op de Noordzee nabij Norderney GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 6 No vember dei- voormiddags te 10 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de heeren Van Dieren Bijvoet, Ed. de Lanoy, Laane, Klein, Mr. F. A. Bijvoet en de Haan Hugenholtz. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. a. dat is gesteld in handen Yan B. en W. om adrvies: le. een adres van de vereeniging v. Industrieelen en Kooplieden, om mil dere bepalingen op te nemen in het reglement voor het waterverbruik van de gemeentelijke waterleiding; 2e. een adres van Clir. Schornagel, om vergunning het perceel staande hoek Begijnhof en het Donkere Be gijnhof hoogea- te mogen bouwen, dan anderhalf maal die breedte der straat; 3e. een adres van het Bestuur der Haarlemsche hu/islioud>- en industrie school, om voor den cursus in ver bandleer, gebruik te mogen maken van een der lokalen der Hoogere Bur gerschool voor jongens; 4e. een adres van hetzelfde bestuur, om een subsidie van 10.000 uit de ge meentekas te verleenen; 5e een ad'res van mej S. v. Kluyven, om haar als leerares aan de meisjes school voor het middelbaar onderwijs met 5jarigen cursus een pensioen met eene toelage te verleenen; 6e. een circulaire van het Bestuur der Vereeniging ter bevordering van de opvoeding en ter behartiging der jbelangen van vewaarloosde kinderen, gevestigd te Groningen, om bepalingen iri de algemeen© politieverordening op te nemen, dat het verboden is te ven ten of gelden in te zamelen voor ver tooningen of bij diie vertooningen zelf, kinderen beneden 12 jaar mede te voeren. b. dat is ingekomen: le. het verslag over den cursus van hoofdonderwijzers en lioofdonderwij zeressen l90o—1901; 2p.- een schrijven van het bestuur van de eVreeniging tot- verhooging van 's lands weerbaarheid „Voor Vader land en Koning', dank betuigende voor don steun en dl.» medewerking on dervonden bij de bij gelegenheid' van het 35jarig bestaan der vereeniging uitgeschreven schiet- en schormwed- strijden; 3e. een schrijven van L. Rijneveld c. s., dank betuigende voor de verhoo ging hunner jaarwedden; 4e. een schrijven van de ambtena ren tea bureele van den gemeente ontvanger. dankbetuigende voor het genomen besluit, d.d. 25 Sept. jL no. 7. 5e. vier processenverbaal van afkeu ring van voor de consumptie bestemd vleesch; 6e. een adres van M. Gerlach, om te ruggaaf van schoolgeld voor Cecile Bleekman; 7e. een schrijven van den heer W. J. Brender a Brandis, houdende me- dedeeling, dat hij wegens vertrek uit de gemeente, ontslag neemt als lid cler commissie van toezicht op de scholen voor M. O., Op voorstel van den Voor zitter wordt besloten genoemden heer dank te betuigen voor zijne aan de ge meente in die betrekking bewezen dien sten. 8e. een adres van J. W. de Koning, met toelichting om niet in te gaan cp het voorstel van B. en W. om hem eervol ontslag als onderwijzer aan oe opleidingsschool voor jongens te ver leenen. 9e. een motie van L. Modoo en 5 an dere leden van den Raad, inzake het bepalen van het loon van ambachts man en arbeider. Dit wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. 10. een adres van N. Clemens, NV e- fers Bettink en G. J. Heenk, om den heer W. Stolp als raadlslid' te schorsen wegens het haudelen, in strijd met art. 24 al. 3 der gemeentewet c. een schrijven van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Ncoid-Holland, houdende benoemiug van 1 h. D. C. Briedé. klerk ter ge meente-secretarie. afdeeling belastin gen, tot buitengewoon gemeente veld wachter. d. Ie een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen. goedge keurde besluit van 16 Oct, jl., no. 1-, in zake ruiling van grond aan de Paamvest met F. C. Brakel; 2e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de besluit van 16 Oct jL, no. 13, in zake de aanvaarding van grond, om niet op den hoek van d'e Bakenesser- gracht en de Vrouwesteeg. 3e. het besluit van diezelfden, hou dende vaststelling van die rekening en verantwoording der dienstdoende schutterij over 1900. De heeren Modoo c. s. hadden een motie ingediend betreffende de loonen der vaste arbeiders in gemeentedienst. De VOORZ. stelt voor deze motie te renvoyeeren naar B. en W. om advies. De lieer MODOO zag zijn motie gaar ne behandeld. De heer HOFLAND mede-ondertee- kenaar der motie zou haar gaarne i thans in behandeling zien genomen, vooral om de debatten bij de begroo- ting to bekorten. De heer HUGENHOLTZ sluit zich hierbij geheel aan en wijst lioe bij elke post van de begroeting waar daar voor gelegenheid was, opmerkingen zijn gemaakt omtrent de loonregeling. B. en W. hebben dus gelegenheid ge noeg gehad hun gedachten hier over te laten gaan. De VOORZ. wijst er op. dat een loon regeling voor arbeiders in bewerking is bij B. en W. en dat hierin ook op de post onvoorziene uitgaven een be drag van f 20.000 is uitgetrokken De heer MODOO meent dat vele ambtenaren, naai" wordt voorgesteld, wel verhoogd zullen worden doch die verhooging voor hen, die hit inderdaad verdienen slechts in uitzicht blijft ge steld. Het is billijk dat een ambachts man een minimum loon verdiend van 23 ets., een arbeider 18 ets. De heer ROOG zou het veel verstan diger vinden de zaak nu niet zoo plot seling en onverwachts in den raad te brengen: dan was er mogelijk weinig kans voor aanneming en dat zou hem ^Ëefheer SCHRAM herinnert er even als de lieer Modoo aan hoe oen jaar geleden een loonregeling voor brug wachters was in uitzicht gesteld en we van die regeling nog niets hebben gezien. Voor arbeiders, niet vast m dienst der gemeente, zijn in de bestekken be palingen omtrent loon opgenomen, doch de vaqte ambtenaren kunnen nog meer recht doen gelden op de vaststel ling cn handhaving van bedoelde be- PJHet"ls een eisch van billijkheid en rechtvaardigheid voor de vast bi] de gemeente in dienst zijnde arbeiders De heer KRUSEMAN zegt onze be grooting moet toch sluiten en zou wel eens willen weten wat de financaeele gevolgen zijn. De VOORZ. stelt voor dit uit te stel len tot eene volgende vergadering. De heer HUGENHOLTZ vraagt: tot e of tot eene volgende vergadering Tot eene volgende vergadering, zegt de VOORZITTER. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen met zeven stem- .nt»n lee-en n.l'. de heeren v. d. Kamp, Hofland, Hugenholtz, Schram, de Braai en Modoo. Ingekomen is een adres van de hee- ïen NVefers Bettink en Heenk om den heer Stolp te schorsen als lid van den raad, in verband met het art. der ge meentewet, waarin aan raadsleden wordt verboden leveranties aan de ge- gemeente te doen. Aangehouden tot een volgende zit ting. Mej, E. P. M. Bon verzoekt eervol ontslag als onderwijzeres 2e Tus schen school. Wordt verleend1. PUNT 2. B en NV. stellen voor het besluit tot onbewoonbaarverklaring van het Per ceel aan de Baljuwslaan no. 2b m te trekken. Wordt goedgekeurd. PUNT 3. B en NV. stellen voor behoudens na dere financieels regeling alsnog ter hunner beschikking ie stellen een be drag van 50.000, betaalbaar op post volgh. 192 der begrooting van het Joo- pende jaar. Dit punt werd op de vorige vergade ring aangehouden. De heer HOFLAND heeft tot zijn verwondering niet gevonden een juis te detailleering waarvoor dlie cijfers noodig zijn. Spreker begrijpt mot, dat de raad mag geplaatst worden voor do votee- ring van een som van f 50.000 als hij niet. juist weet waarvoor dlie som noo dig is. Ilij dringt, er op aan, dat óf na dere inlichtingen worden gegeven, óf dit punt aangehouden tot een. volgen de vergadering. De heer ROOG deelt in hoofdzaak de zelfde bezwaren, doch bovendien kan spreker niet meegaan met het ontwerp van den steiger. Het idéé zooals thans wordt voorgesteld, wordt tegenwoor dig weinig rnec-r toegepast. Omdat dus er geen begrooting is bijgevoegd en spreker niet kan meegaan met het ont werp van die steiger en vim de riolee- Ting, zal spreker tegen stemmen. Zou het niet verstandiger zijn deze zaak tegeliik met d'e/n bouw van het abat toir uit te stellen. De heer MODOO stelt voor aan te hou den totdat volledige stukken er inzage zijn gelegd. v.^en OÜRZITTER zet het standpunt van B. en W. uiteen. Dit college heeft niet meer kunnen geven dan het zelf Thans wordt im stemming ge- PJ^ht een inotie van den heer Hof- 01?}' Sehoord die discussies, de zaak uit te stellen. De heer HOFLAND spreekt er nu nog eens zijn afkeuring over uit, dat de commissie van voorbereiding geen na dere inlichtingen heeft gegeven. .^e,h6er STOLP komt er tegen op, vl vu comndssre het noodrige licht zou hebben onthouden,. De aanvrage is ge schied in den vorm, zooals we steeds gewoon zijn; is dit een verkeerde ge woonte, dat men daarin dan wijzi ging brenge. ^er SCHRAM zegt, dat we een vei keerde gewoonte door een nieuw besluit niet behoeven te wijzigen De heer VAN STYRUM meent,'dat con?JI^ssie volkomen correct heeft gehandeld. De heer SPEELMAN stelt ziich op een ander standpunt, NVe hebben geen begrootmg gevraagdu maai- een volle dige omschrijving van het werk. ge voegd bij de teekeningen. Dit was dringend noodig om den raad te doen besluiten een zoo groote som uit te ge ven. Zoolang ik niet precies weet waarvoor die f 50.000 noodig zijn, kan s^e'ni bist geven. De heer STOLP zegt, dat tegenwoor dig nu het abattoir op een andere plaats zou komen, deze som en het geen waarvoor ze gevraagd was, noo dig is. In stemming komt de motie-Hofland, die aangenomen wordt met 12 steml men tegen, diie van do heereau v. d Bar g, v. Lennep, Sn eitjes, Stolp, Spoor v. Styrum, De Breuk, Welse- n^ar, Leupen en Winklier dering)061 Dö Lanoy komt ter verga- PUNT 4. B. en W. stellen voor d'e door Regenten van het Barbara-Gast huis ingediende begrooting, in ont vang en uitgaaf sluitende tot een bedrag van,/ 1803,20, vast te stel len en bet subsidie uit d/e- gemeen tekas te bepalen op f 815 Goedgekeurd. PUNT 5. B. en NV. stellen voor goedi te keu ren de door den gemeente-ontvanger ingediende begrooting van inkomsten en uitgaven der goederen van de voor malige corporaiien van neeringen, ambachten en bedrijven voor het jaar 1902, sluitende in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f 1743.16°, en /^940een vermoedelijk bati£ saWo van Goedgekeurd. PUNT 6. B. en W. leggen de door den Schuttersraad ingediende begrooting van inkomsten en uitgaven der schut terij voor het jaar 1902 aan den Raad over, in ontvangst en uitgaaf bedra gende f 8393.75, waaronder eene toe lage uit de gemeentekas van 8193.75. Goedgekeurd. PUNT 7. Aangebodlen wordt ter vaststel ling een staat, aangevende die uit gaven uit den post „Onvoorziene uitgaven" dier begrootmg ever 1901. De heer SCHRAM maakt een enkele opmerking. Goedgekeurd. PUNT 8. B. en NV. bieden den Raad ter vast stelling aan eene eerste suppletoire be grooting der gemeente voor den dienst van 1001. De inkomsten werden ge raamd ou f 126,915.43, de uitgaven op f 126,480.13, zooaat er een saldo zuu zijn van 435. De commissie van bijstand) in het beheer der gemeenlte-fmaneiën advi seert tot vaststelling. PUNT 9. In de vorige raadsvergadering werd aangehouden het verzoek van J. NV. de Koning, om eervol ontslag uit zijne betrekking van onderwijzer 1ste kïas- se aan de opleidingsschool voor jon gens tot het Middelbaar en Hooger Onderwijs, omdat van het Hoofd dier school bericht was ingekomen, dat ge noemde onderwijzer zonder verlof op 16 October reeds van de school wras weggebleven. B. en W. stellen nu voor het verzoek van J, NV. de Koning om eervol ont slag te wijzen van de hand, en liem met ingang van 16 October jl. te ont slaan. De Secretaris doet lezing van een schrijven van den heer de Koning, waarin hij zijn houding verdedigt. Hij ging daarin den loop der geschiedenis na, waarin hij wees op onwelwillend heid van B. en NV. en van den wethou der van onderwijs. De heer N. KRUSEMAN zegt, dat wat de heer Koning geschreven heeft in hoofdzaak waar is. Toen de heer de Koning op 't punt stond benoemd te worden, vroeg hij, af indien hij be noemd was, hij toch den volgenden dag zou kunnen vertrekken. Toen zijn benoeming kwam, kon hij onmogelijk den volgenden dag gaan, doch de wet houder heeft hem zoo spoedig mogelijk geholpen; op de agenda, waarin zijn verzoek om ontslag stond, stond ook het punt benoeming van zijn opvolger. Dit heeft de heer de Koning niet af gewacht. B. en W. zijn niet homogeen wat hen te doen staat. Da meerderheid meent het verzoek eervol ontslag te moeten weigeren, de minderheid meent dat het feit niet zoo ernstig is iemand voor zijn leven te brandmerken door hem niet eervol te ontslaan. De vervanging is niet zoo uitstekend als de heer Koning meent; tijdelijk moet. thans door een dame voorzien worden in de functie. De heer HUGENHOLTZ twijfelt niet of van den kant van het Dagel. Be stuur is de noodige welwillendheid be tracht, ls dit ook geschied door het hoofd van dc school? Hij vraagt verlof en dat wordt geweigerd omdat in den dienst niet kan worden voorzien. Spreker gelooft dat het voorzien in den dienst hier niet zoo moeilijk was, of het verlof had wel kunnen worden verleend en er hing voor dezen onder wijzer te veel af. De lieer Hugenholtz vraagt of het juist is dat het an|twoord op zijn verzoek om verlof niet tijdig genoeg te zijner kennis is gebracht, zooals de heer de Koning zegt. Het gaat echter niet aan om iemand, die ailtijd zijn diensten trouw heeft vervuld, eervol ontslag te weigeren. De heer N. KRUSEMAN zegt dat de beslissing zoo spoedig mogelijk te zij ner kennis is gebracht. Het feit kan toch feitelijk niet goedgepraat worden dat een ambtenaar zonder verlof, zon der ontslag, zijn betrekking verlaat, Tusschen dte heeren Hugenholtz en N. Kruseman nu nog een klein debat. In stemming gebracht wordt nu het voorstel B. en NV. het verzoek van J. NV. de Koning om eervol ontslag te wij zen van de hand. aangenomen met 8 stemmen tegen, die van de heeren v. d. Berg, Groot, Roog, v. d. Kamp, Hugenholtz, de Braai, N. Kruseman en v. Thiel. PUNT 10. In behandeling komt de ontwerp-be grooting dienst 1902 met de daarbij be hoorende stukken. 1) ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer SCHRAM betreurt het dal de opmerkingen uit de rapporten met zoo weinig ernst zijn behandeld. Bo vendien merkt Spr. op, dat hier steeds de gewoonte bestaat art. 204 van de gemeentewet te overtreden. Spr. dringt er op aan dat voortaan in over eenstemming met dit artikel de ge meente-begrooting vroeger zal worden ingediend. Spreker wijst op die wenschelijkheid' van verandering der meisjesschool voor middelbaar onderwijs in een voor m. u. o. en keurt af de weinig ernstige beantwoording dér opmerking betreffende de wenschelijkheid van evenredige schoolgeldheffing. De heer DE BRAAL merkt op. dat z. i. de rapporteur van afdeeling 3 zijn taak niet naar behooren heeft ver vuld. Er staat o. a. algemeene be schouwingen zijn niet gehouden. Dit was integendeel wel het geval; er moest zelfs tot kortheid worden aange spoord. De heer HUGENHOLTZ voegt zijn stem bij die der vorige sprekers. Hij heeft zich afgevraagd, waarvoor dient eigenlijk zulk een afdéelingsonder zoek? Spreker is ten volle de meening toe gedaan dat het afdeelingsonderzoek niet tot zijn recht komt en acht dit een groot bezwaar. B. en W. hadden zich aan die kort heid niet mogen storen en hadden met meer gemotiveerd^ opmerkingen behooren te beantwoorden. Zoo b.v. bij volgn. 91, stukwerk voor straatmakers, waar de beantwoording niet gemotiveerd is. Of B. en NV. de afschaffing van stukgeld al of niet goed vinden, laat ons koud. doch •aarom? Evenzoo o. a. bij evenredige schoolgeldheffing. Het komt Spr. vooi\ dat wanneer de beantwoording breeder gemotiveerd was, de raadsleden er ook meer waar de aan hadden kunnen hechten. De heer SPOOR heeft met verbazing gehoord de opmerkingen van den heer Hugenholtz. Alle punten in het rapport der 2e afdeeling zijn met alle stemmen ook die van den heer Hugenholtz, goedgekeurd. De heer v. d. KAMP meent hetzelfde te moeten zeggen van het adres van den heer de BraaL Be heer RubLAND meent dat uit de cijfers die we in de begrooting vin den had moeten blijken aangaande de jui9te organisatie der werklieden die in dienst der gemeente zijn. Sprekei meent wel degelijk dat de uiigavei verband houden met de goede orga nisaitie oer gemeentewerkliedenSpr- hoopt dat er verbetering zal komen in den rechtstoestand der arbeiders in gemeentedienst, en dat een post zal wor den uitgetrokken op een volgende be grooting ter bevordering eener goede organisatie van de werklieden in dienst der gemeente. De heer HUGENHOLTZ wil zich rechtvaardigen tegen o vei' den heer Spoor. Hij heeft niet over onjuistheid, doch over gebrek aan moltiveering ge sproken. NVat dc heer Spoor mededeelde was juist, doch ei' bleek in de vergadering der tweede afdeeling een strooming van veel te verzwijgen, in liet alge meen wil spreker ei- op wijzen dat thans het afdeelings-onderzoek niet toft zijn recht komt, en vooral niet die beantwoording van B. en NV. Be heer SPOOR meent dat liet, niet aangaat den raad lastig te vallen met opmerkingen als van den heer Hugen holtz, waai" all?- punten der rappor ten door de leden in de afdeelingen zijn goedgekeurd. Be heer de Haan Hugenholtz komt ter vergadering. Be VOORZ. zegt dat het zeer onprac- tisch zou zijn breed de beantwoording der opmerkingen te motiveeren. Bat komt terecht bij die mondelinge be spreking. Be Voorzitter laat de beschuldiging niet liggen dat er met weinig ernst is beantwoord. Spr. verdedigt verdei" de late indie ning der begTooting; aan de wet is voldaan. Er zijn alle mogelijke maatregelen genomen dat het volgende jaar de be grooting de raadsleden nog eerder zal bereiken. Wat de opmerkingen van den heer Hofland bdtrelt, B. en NV hebben ge zegd laten we met de bestudeering van dit vraagstuk wachten tot we liet oor deel van den directeur van gemeente werken kunnen hooren. Be heer BE DRAAL zegt nog eens dat in de derde afdeeling wel algemeens beschouwingen gehouden zijn. Be heer v. d. KAMP zegt dat de heer de Braai zelf gezegd heeft zijn opmer kingen aangaande de late indiening der begrooting niet op te nemen in de algemeene beschouwingen. Be heer SCHRAM blijft liet betreu ren dat de beantwoording beter, duide lijker en vollediger had kunnen zijn. Be heer BE BRAAL 'vraagt voor de derde maal het woord, doch krijgt dit niet. Be algemeene beschouwingen zijn hiermede afgeloopen. 1) Onze gewoonte volgend vermelden we alleen die posten, waarover van ge dachten is gewisseld. Red.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2