EEN HALVE WEEK Tweede Blad, behoorende bij „HajgrSsm's dagblad" van Donderdag 7 November 1901. Ne. 5632 Wereldgeschiedenis. Generaal Den Beer-Poovtu- gael in de Revue des deux Mondes over de annexatie der Bóeren-republieken, en de proclamatie van Kit chener. De Engelsche verliezen in een jaar tijds. Generaal Den Beer-Poortugael schrijft in de Revue des Deux-Mondes van November een helder en overtui gend betoog over de z.g. annexatie der Zuid-Afrikaansche republieken en de proclamaties door de Britsche be velhebbers uitgevaardigd. Vooral is merkwaardig het gedeelte dat han delt over het beruchte stuk van Kit chener (dd. 6 Aug.), waarbij de voor naamste burgers met verbanning en verlies van him bezittingen bedreigd werden, tenzij ze zich vóór 15 Septem ber onderwierpen: ..Met het bedreigen van straf tegen de troepenaanvoerdgrs. de leden der regoeiing ear zelfs eenvoudige burgers der twee Zuid-Afrikaansche republie ken, die zich tegen de Britsche wape nen mochten bljjven verzetten, zou de regeering te Londen geheel binnen haar bevoegdheid gebleven zijn, indien het mogelijk ware zich te vereenigen piet de overweging, die aan al de pro- clamatiën voorafgaat, namelijk dat ,de Zuid-Afrikaansche republieken behoorlijk bij het Britsche rijk geannexeerd zijn". ..Wanneer de annexatie uit een i-echtskundig oogpunt als een voldon gen feit beschouwd mag worden, neemt men aan dat de nieuwe regee ring het recht bezit om, tot het beves tigen van haar gezag, haar toevlucht te nemen tot alle middelen die niet on- menschelijk zijn en niet in strijd met de oorlogsgebruiken. Met andere woorden, de annexatie is juridisch een voldongen feit, en kan dus erkend worden, als de verovering plaats ge had heeft onder omstandigheden, in overeenstemming met de eischen van het volkenrecht. Maar aangezier^oor log een cjuaestie is tusschen twee par tijen, is het niet. voldoende, ter vast stelling der rechtsgeldigheid van de beslissing, dat een van beide partijen eenvoudig verklaart dat het geschil met de tegenpartij een eind heeft ge nomen. Daartoe is de vrije toestem ming noodig van de andere partij, of althans een overmacht waarvoor de andere partij feitelijk gedwongen is, te bukken, een overmacht, welke die partij niet kan ontkennen, en waaraan rij zich onderwerpen moet. ,,Noch privaatrechtelijk, noch pu- blekrechtelijk wordt een andere wijze om geschillen te beëindigen, aange nomen. Het internationaal recht, hierin overeenstemmende met de voor schriften van elk nationaal recht en op het natuurrecht gegrond, laat niet toe dat men van dat wijze en eenvou dige beginsel afwijkt. Elke oorlog tus schen twee partijen moet dus eindigen, hetzij door een feitelijke overmacht van een der partijen, zóó sterk dat ze aan de eene partij de macht geeft, de andere te vernietigen, zich meester te maken van haar overheidspersonen, haar grondgebied te veroveren, haar bevolking te onderwerpen. „Waar lord Roberts de annexatie Ier Zuid-Afrikaansche republieken af kondigt, gaat hij ook daarvan uit: „Aangezien, zegt hij. zeker gebied in Zuid-Afrikaveroverd is"On getwijfeld wordt het recht van ver overing erkend door bijna alle man nen van gezag op volkenrechtelijk ge bied, en door de geschiedenis van alle tijden bevestigd!. Bijna alle staten die ter wereld bestaan, zijn door verove ring gevormd. Sedert een halve eeuw in tusschen gaan er stemmen op die voor alle volken liet recht verlangen hun nationaliteit te kiezen, het recht- om niet behandeld té worden als eeu kudde schapen, die van den eenen oige- iiaar aan den anderen overgaat. Toch en onder dit voorbehoud wordt aangenomen dat er een recht van verovering bestaat, en dat ten al len tijd staten zich vervormd of ont wikkeld hebben door verovering. ..Maar deze veroveringen zijn nooit1 erkend door liet feit- alléén, dat een Feuilleton, Edel wild. Naar het Duitsch van E. WERNER. 10) Het scheen alsof het jooige meisje de woorden, niet kon uitbnemgen en toch moesten zij gesproken wor den. Het kwam er op aan, volle zekerheid te hebben. U weet misschien dat profes sor Rosner mij eene betrekking in zijn huis heeft aangebodetn. ving zij aan. Ja, zeker, hij heeft het mij verteld en naar ik hoorde hebt u het aangenomen, was heit kalme antwoord. Ik geloof dat u er geen berouw van zult hebben. Rosner was kort na zijn huwelijk met zij ne jonge vrouw in Auenfeld! en daar heb ik haar leeren. kennen. Het zijn allerliefste menscheaa en het schijnt daar in huis een geluk kig familie-leven te zijn. Hij sprak heel bedaard zooals men over onverschillige dingen der strijdende partijen goedgevonden heeft, te verkondigen dal. zij het ge bied van de andere partij veroverd had. Dat zou inderdaad ook te gemak kelijk zijn, en het is nog geen ge woonte geworden, onder de natiën, noch ook in liet volkenrecht, de ver overing van een land enkel en alleen te gronden op deze zinsnede: „Aangc- zie ik veroverd heb. Het recht van verovering i9. evenzeer als het recht van inbezitneming, een recht dat berust op feiten. Men kan niet volstaan met te zeggen: „Ik heb veroverd"; het feit der verovering moet blijkenEr zijn overtuigende bewijzen noodig dat de inbezitneming blijvend is. de verove ring moet ontegenzeggelijk en on aantastbaar zijn. Om dat feitolijko recht te laten erkennen, behooren cr feiten te bestaan, eenerzijds in over eenstemming met het groote belang der aanspraken, anderzijds met de eischen van het volkenrecht". Ook toont de schrijver aan dat na September 1900 door de troepen van de presidenten Ivruger en Steyn eene heele reeks van voordeelen zijn be haald en hij berekent dat van dien diatum tot 1 Sept. d. a. v. volgens de officieele opgaven van Britsche zijde buiten gevecht gesteld zijn 1857 officie ren en 54,531 man. Die cijfers klinken! Asphalt in Haarlem. Een toekomst-beield? Wel waarom niet? Waarom zouden wij niet evengoed als Amsterdam onze Kalverstraat, on ze promenade-wegen mogen hebbs.i. Haarlem is vooral 's zomers eene stad van veel vreemdelingenverkeer. Haarlem is buitendien een stad van opgewekt leven in veilerlei soorten, eene stad dra zich. al meer uitbreidt, eene stad niet slechts van 't verleden, maar ook van dte toekomst. Wij hebben eene illusie. Zie, als daar het mooie, ireuwe sta tion eens tot stand is gekomon (de laatste tijdingen luidfen er zeer gerust stellend over), zullen wij aan de aan komende i-eizigers ook een nieuwen weg door het hart onzer stad kunnen bieden, een breedte baan van asphalt, langs den Kruisweg, door die Kruis straat, en de Barteljorisstraat, en dooi de Groote Houtstraat tot aan de Hout- brug, met zijtakken wellicht in de Anegang en de Zijlstraat, En 's avonds schuifelt die drukke, kijkgrage menigte, onder vroolijk ge babbel, langs de gladdie straten, tus schen d:e rijen lichtende winkels door. Het zal dan eene formeele pantoffel parade worden. Haarlem zal zijn Kalverstraat krij gen! Zou het eene verbetering worden? Niemand, gelooven wij, die hieraan zal twijfelen. Wij zijn, in den laats ten. tijd vooral, wat onze bestrating betreft, niet ver wend. Daar zijn opbrekingen geweest voor gas, waterleiding, telephoon, ge meente-lichtfabrieken, en wij krijgen er nog een voor die nieuwe ringleiding der gasbuizen dioor de stad'. Dan zal ons lijdien eerst voorbij zijn, gaan wij voor de laatste maal herstel len. Maar zou het dan teveins niet den tijd zijn, eens ernstig te overwegen, de mogelijkheid in onze hoofdstraten asphalt te leggen. Natuurlijk is er veel voor en veel tegen te zeggen. Wij hebben om raad en voorlichting aangeklopt bij de hoofdambtenaren dlie in Amsterdam en den Haag met. diezen tak van dienst zijn belast, en. zullen thans de resul taten onzer bevindingen meiedleelen. Natuurlijk moet in het oog worden gehouden, dat de antwoorden die wij op die door ons gestelde vragen ontvin gen, geheel persoonlijke meeningen weergaven. Maar wi j gelooven d'at men er toch een beteren kijk door op de quaestie krijgt. Allereerst wat dan Haag beta-eft. Het asphalt ligt daar in dé Vteene- straat en in het oostelijk deel van de Spuistraat sinds 1891, en in de Vla mingstraat en in het Westelijk deel van de Spuistraat sinds 1892. Dat is dus ongeveer 10 jaar (In druk ke straten moet het in 8 k 9 jaren her nieuwd worden). Ook in Amsterdam bestaat in het algemeen die termijn. De N eufchd- tel Asphalt Company, die daar voor de asphalt-bestrating zorgt, heeft het werk voor 10 jaar aangeno men. Natuurlijk zijn er stadsgedeelten. spreekt die een. paar beleefde woor den eischen. Maar Paula liet zich hierdoor niet van d'e wijs brengen. Ik. moet helaas mijne belofte terugnemen, vervolgde zij. Ik zal het den professor morgen nrede- deelien. Ulrich deed een stap achteruit en bekeek haar met een' snellen, vragend'en blik, maar hij bewaarde zijne kalmte. Is u zoo plotseling van gedach te veranderd? Dat is vreemd en openhartig gesproken ik vind het nogal beleadigend voor den pro fessor. Ik dacht dat het aanbod van hem persoonlijk uitging, zeide Pau la, maar nu weet ik dat dit niet het geval was en daarom kan ik het niet aannemen. Wat weet u? vroeg Berneck koel. Maar zijne oogen vestigden zich daarbij doorborend op het jon ge meisje dat hem ter verantwoor ding wilde ïoepen en nu toch als van schuld bewust het hoofd liet zakken en zacht antwoordde Dat zal ik u toch wel niet be hoeven te zeggen? Waarom aan mij niet? Ik be grijp u werkelijk niet. juffrouw. njv. de St. A nth o niest ra at, waar veel- 'uldiger herstellingen noodzakelijk :ijn. omdat daar het straatverkeer tl rukker is. Maar dit Is eene uitzondering. En daartegenover staat dat het dus waar schijnlijk Lu Haarlem, waar het ver keer niet zóó druk is, langer zou du ren. Over het algemeen voldöet het as phalt als plaveisel zeer. Als nadeel wordt wel eens (Te gladheid genoemd, speciaal bij mistig weer. Maar de on dervinding leert, (fat d'e koetsiers en ook de paarden, na verloop van eeui- gen tijd, hieraan geheel gewennen. Wel blijft hot raadzaam om het as phalt op hellingen niet aan te wenden, bijv. tegen bruggen enz. Ook hierover zijn echter de meeningen verschillend. Iu den Haag meende men dat de hel ling niet sterker mocht, zijn dan I 60, in Amsterdam noemde men met ver trouwen 1 40. Samenvattende, mag dit worden ge constateerd: dat het asphalt als plaveisel in vele opzichten voldoet boven andere soor ten bestrating. Dit werd ons nadrukkelijk uit den Haag verklaard, en Amsterdam toont door Kalverstraat, Niieuwendijk. Regu- iiersbreestraat, Utrechtsche straat, Haarlemmerstraat en andere straten voldoende aan, dat het ook daar in het gebruik is bevallen. Maarhet is vrij duur, dat valt niet te ontkennen. De kosten van aanleg en onderhoud zijn ten minste dusdanig, dat déze be strating in dezen zin niet als een eco nomische moet worden beschouwd. Voor don Haag werd ons de prijs genoemd' van pi. minus f 10 per vierk. M„ inclusief de betonlaag onder het asphalt; in Amsterdam die van f 11.05 per vierk. M. aLs de ware prijs. Eenerzijds zouden wij kunnen dee- len in de voordeelen van Amsterdam's nabuurschap, omdat bijv. d'e Neuf- c h a te 1 As'phalt-company geen speciale werklieden of bijzonder materiaal voor onze stad in dienst zou behoeven te houden, maar die uit Amsterdam kunnen overzen den; anderzijds zullen voor een kleine stad, waar minder verwerkt wordlt en versleten, de kosten allicht hooger zijn. Echter kunnen wij het wel vaststellen op f 11 per vierk. M.en hetzouhier ook zooveel langer duren. Nauw verband hiermede houden na tuurlijk ook de kosten van reparatie. Een stratenmaker zal bijv. een kwart je krijgen voor een vierk. M. gewone bestrating, terwijl dte kosten voor de saamgestelde asphaH-becfekking aan merkelijk hooger zijn. In Amsterdam heeft men er voor particuliere opbrekingen dit op ge vonden, dat. daarvoor aan die stad! be taald.1 wordt f 10 per vierk. M. Alleen dus opbrekingen voor de gemeente ko men ten haren laste. En wij willen ho pen hier voorloopig mede afgedaan 'e hebben. Wij zijn hiermede aan het slot onzer bevindingen gekomen. Men zal gezien hebben dat wij zoo wel de voor- als dte nadeolen onder de oogen hebben gezien- En nu vragen wij onderzoek. Een elk zal inzien van weilk groot belang dit asphalt-vraagstuk voor on ze stad is. Wij hopen dat deze zaak inderdaad ter plaatse waar zulks behoort, een on derwerp van bespreking zal uitmaken, dat men zal overwegen het voor- en het tegen. Endlat de schaal ten slotte rnogo overslaan naar de zijde onzer wenschen Asphalt in Haarlem! Stadsnieuws Prov. Staten van N.-Holland (Vervolg.) Wij eiindigd'eni gisteren "met die mededeel in g\ dlait de beer Mr. J. C. de Vries als derde bezwaar tegen de combinatie van "betrekkingen in één persoon, had, dat de perso nen, die liet geaag uitoefedien niet verdacht mogen worden. Ook hier erkent spr. dat het be zwaar bestaat, dat met den schijn rekening moet worden gehouden. Voor den schijn echter mag geen eenmaal geschonken vertrouwen worden teruggenomen, en tegen over misschien kunstmatig opge wekt wantrouwen voelt spr. zich gedrongen te blijven getuigen van vertrouwen Tot resultaat komt spr. dat er be zwaren verbonden z;m aan cic vcr- Omdat ik het besluit van den professor alleen aan u te danken heb. Als u daarmede eene eenvou dige aanbeveling bedoelt Ulrich haalde onverschillig de schouders op. Rosner vertelde mij toeval lig dat zijne vrouw hulp zocht in huis en bij de kinderen, en men heb ik er hem op gewezen dat u binnenkort vrij zoudt zijn. Dat is mijn geheele aandeel in de zaak en ik hoop dat u mij dit wel zult wil len veroorlooven, want als men de zaak goed beschouwt heb ik toch alleen schuld aan uwe oneenigheid met mijne tante. Een oogenblik weifelde Paula nog tegenover deze bepaalde ont kenning, maar toen richtte zij zich vastbesloten op. Mijnheer von Berneck, tracht maar niet mij ook nu nog te mis leiden. Ik weet dat de professor op uw roepstem kwam, dat hij alleen ten gevolge van uwe opdracht zijn aanbod deed, weet, dat ik onder den naam van gouvernante, alleen een gast in zijn huis zal zijndoor uwe grootmoedigheid. Wat moet dat befceekenen riep Ulrich in groote opgewondenheid eeniging van qualiteitcn in één per soon, en deze zijn niet te voorko men door onvereenigbare betrek kingen uit te breiden. Maar een ge neesmiddel is er, en dat is dat de Staten blijven doen, wat ze steeds gedaan hebben en dat is vertrou wen te schenken aan personen, die hoogst bekwaam zijn, en door hun flink karakter en langdurig werk zaamheid getoond hebben liefde voor de Provincie te hebben. Ten slotte stelde spr. aan Ged. Staten de vraag of de verandering in het bestuur eene wijziging heeft gebracht in d'e geneigdheid cm ren teloos voorschot aan te nemen, en om andere belanghebbenden aan te sporen tot het bijeenbrengen der 351.000. In dat geval zou de zaak opnieuw behandeld moeten wor den. De voorz. antwoord t op deze vraag, en zegt diat geen der ledten van Ged. St. van te voren bekend was, dat er eene verandering zou plaats heb ben. Natuurlijk is door deze wij ziging te verwachten dat het be sluit van de Staten nogmaals behan deld moet worden. Verwacht kon evenwel niet worden, dat de voor waarden direct werden aanvaard. Het antwoord dat Ged. Staten na mededeeling van het in de zomer vergadering gevallen besluit van de H. E. S-, ontvingen, behelsde dat de Maatschappij niet kcm vol doen aan die gestelde voorwaarden. De Maatschappij wil de richting wijzigen en in die onzekerheid kan ze niet bij de gemeentebesturen aankloppen. Zij heeft echter voor een gewijzigd besluit d'e hulp der Staten gevraagd. Over deze zaak werd nog het woord1 gevoerd door den heer Ger ritsen, die beweerde dat door com binatie van belangen in één per soon, naar buiten niet dat vertrou wen wordt gewekt als noodig is, de heer Fabius sloot zich hierbij gedeeltelijk aan, terwijl de heeren Boissevin e.n Ferf eene tegenover gestelde meerling: waren toege daan. Daarna werd die vergadering ver daagd tot a.s. Vrijdag 12 uur. Sporten Wedstrijden. Paarden. Courses te Wocstduin. Ingeschreven paarden voor da mee ting te Woestduin, op Zondag 10 No vember 1901. DRAVERIJEN. Winter-prijs voor Ned. paarden. Ko- Ko, Lijnkamp; Nella, stal Jan Steen; Ideaal, Snoeck; .Jonge Yoëll, Geer sen; Geres, de Mol; Herman Brom; Fanny, de Goede; Dobrina en Electricity II, Witteveen; Miklós, Blok; Fanfare, de Boer; Schaberaack, Meijners; Ducaat, Roodenburg; Controleur en Prinses Charlotte, Glas. Storm-prijs. Willis Price, de Mol; Nella, Jan Steen; Linsca II, Witteveen; de Luitenant, Koster; Schabernack, Meijners; Isabella en Spoffow, v. d. Berg; Ducaat, Roodenburg; A. Moun taineer, Schuijl; Eddallali, stal Trio; May D., Qckhorst; Diamant, stal F. Seneuwprijs: Isabella, Clterimond en Bellwood, v. d. Berg; Edda'lali, stal Trio; May D„ Ockhorst; Dobrina, Wit teveen; Georgia H„ de Mo 11; Sierra, stal Avanti; Hirije, Meijners; Moquette stal Unitas; A. Mountaineer en Abdnl Ameer, Schuijl. RENNEN. Pierre Loti, van dia, Poel©; Holmes Chapel, Europe, Waddon, v. Hoboken v. Hoedekenskerke: Dame Constance, baron Creutz; Revue, N. de Lady Mayoress, Failfer en Marchand, Spijer; Argadeen, Angelos, Meijners; Paiikare Pfeiffer; Jue, Parsimony, Something, Rei nette, Mr. Astley. Regen-prijs. King Cree. van de Poele Sea Voyage, v. Hoboken v. Hoedekens kerke; Easton en Laura Gold, de Pe sters: Amourette en Netta, baron Creutz; Paiikare, Pfeiffer; Corsaire, Ben Bonas; Le Cid, Mr. Oakshot; Chap ter, Meyners; Tagus, Cher Amour, Mi- ocke ex Mels, Ducky en Parsimony, Mr. Astley. IJsel-prïjs. Hordenren voor inland- scke paarden. Helena, v. Manen; Alarm II, Ten Kate; Zillah en Regina, Mac Cord; Bertus, v. Hoboken v. Hoede kenskerke, Curacao, baron Creutz. Voetbal. Wedstrijden op Zondag a. s. Md. I. 1ste klasse: VelocitasII. B. S. Breda: AjaxHaarlem. Leiden.; II. uit. Hoe komt u op dial denk beeld? Heeft Rosner iets Neen, hij heeft zijn woord niet gebroken viel het jonge meis je hem snel in de rede. Hij deed in tegendeel alles om mij aan een toeval te laten denken en ik liet er mij dteor misleiden. Maar zoo- even vertelde mij Ullmann, niets vermoedend, van het telegram dat u naar Dresden hebt afgezonden om deai professor hierheen te roepen terwijl ik nog in Restovicz was en het overige heb ik geraden. Berneck stond daar met een heel donker gezicht en vast samenge perste lippen en de vroegere vijan dige uitdrukking verscheen weder in zijne trekken toen hij antwoord de Ik zal den ouden babbelaar, die Ullmann. duchtig de les lezen. Hij schijnt op eigen hand de spion le hebben gespeeld en u allerlei on zin te hebben voorgepraat. Dal ik mijn vroegeren leermeester verzocht op Restovicz te komen, wat in de wereld gaat u dat aan, juffrouw, en hoe komt u tot zulke veronder stellingen? Het spijt mij u niet te kunnen mededeel en wat wij te verhandelen hadden, maar op u F. C.—Rapid!tas. Haarlem: II. V V. R. A. P. Den Haag; A. V. V.— Spart» Amsterdam: VolhardingOlympia Amsterdam; QuicqSwift (A) Amster dam. 2e klasse b.: I). S. V. V.Volharding. Delft; D. F. C.—Concordia. Dordrecht: CeleritasJuick. Rotterdam. 3e klasse a.: AcliillcsRaniditas. Rotterdam. 3e klasse Kennemerland- -Unitas. Haarlem. Afd. II. 1.3 klasse: Quick—Vitesse. Nijmegen: P. \V.Go-Ahead. En schedé; Victoria U. D. Wagen in gen 2e klasse a.: TwentheZutnhania. Enschedé. 2e klasse b.Go-Ahead 11- Vitesse II. Wagen tngen. 3e klasse: GelriaD. V. C. Velp. Afd. III. 3e klasse: BatoPrisia II, Leeuwarden. Afd. IV2e klasse a.: G. V. V.—Olym pia. Ginneken. 2e klasse b: Victoria IIQuick II. Den Bosch. Land- en Tuinbouw. Nederl. Paardenstamboek. Punten van beschrijving voor do al- gemeene vergadering der vereeniging „Het Nederl. Paardenstamboek', te bonden op Dinsdae 26 November 1901, des namiddags half twee uur, in „TivoH". Coolsingel. to Rotterdam. lo. Verslag van den toestand der Vereeniging. 2o. Mededeeling van ingekomen stuk- ken en zoo noodig daarop beslui ten. 3o. Rekening en verantwoording over 1900. (Sluitende met een bedrag van 1467.94, saldo/407.81.) 4o. Ingekomen schrijven van de Commissie voor de tentoonstelling Pa rits in 1900, betreffende de besteding van overgebleven gelden uit de bijdra gen van corporation' en personen voor deze tentoonstelling beschikbaar ge steld. 5o. Voorstel van de afdeeling Zee land: Het is voor het vervolg gewenscht veulens, geboren uit in het Neder- landsch Paardenstamboek ingeschre ven merriën, gedekt door hengsten in geschreven in een door bet Neder- landsch Paardenstamboek erkend stamboek, ook in de veulenaboeken van het Nederland-sch Paardenstam boek te doen opnemen. 6o. Voorstel van de afdeelingen Zee land en Zuid-Holland: Het is gewenscht dat het Neder- landsch Paardenstamboek bet initiatief neme tot het houden eencr nationale Paardent.entoonstelling te Schevenin- gen in 1903. 7o. Begrooting voor het jaar 1902. (Sluitende mét een bedrag van 1607.81. 8o. Voorstellen na het verzenden de zer Convocatie ingekomen, en door h:t Bestuur voor dadelijke behandeling geschikt geacht Nijverheid. Om boter te bewaren. Men heeft in Engeland een nieuwe bewerking uitgevonden om boter door middel van sujker in plaats van zout te bewaren, waardoor de boter een bij zondere kleur verkrijgt. Do bewerking is als volgt: na gewassclien té zijn wordt de boter in bijzondere persen ge drukt, waarop zij in frissche kolders gezet wordt. Bovendien lost men sui ker op in kokend water totdat men een stroop van 'n bepaaldei dikte verkrijgt, en strijkt met een met deze stroop be vochtigde penseel over de kluiten bo ter. De vette bestanddeelen beginnen te smelten en lossen een weinig suiker in rich op; vervolgens vormt zich een soort van vernislaag op do boter, waar door deze tegen de lucht bewaard wordt. De procédé beeft bet onbetwist bare voordeel dat de smaak van de bo ter niet verloren gaat, terwijl de zoufc- bewerking door de geheele massa dringt en slechts tot tijdelijke resulta ten leidt Wetenschap. Over het karakter van Musoiino. Prof. Cesare Lombroso beeft in de „Corriere della Sera" een zeer belang wekkend artikel geschreven over Mu soiino, den onlangs gevangen roover. Prof. Lombroso, sprekende als cri- mineel-anthropoioog, noemt Musoiino een geboren misdadiger en wel om de volgendie redenen: door dat zijn fami lie dezelfde misdadige eigenschappen, vertoont, zijn zuster en zijn jongere broeder niet uitgesloten; door zijn dierlijke eigenschappen, die eerst op rijperen, leeftijd zijn aai den dag gekomen; d.- absolute onbe zorgdheid. waarmee hij over een lie- had. het geen-er lei betrekking. Ik moet de verdenking die op mij rust beslist afwijzen. Spreek er nu maar verder niet meer over. Hij sprak met bijna beledigen de ruwheid, blijkbaar met het doel elke verdere verklaring onmoge lijk te maken, maar hij bereikte zijn doel niet. Paula wist immers wat zich achter die ruwheid ver borg en nu was zij er niet langer bang voor. Langzaam hief zij de oogen tot hem op. Ik kan u niet gelooven, mijn heer von Berneck. Neen, al ziet u mij nog zoo boos aan. Of kunt u mij er uw woord op geven? Hij trachtte haar blik te weer staan. slechts een seconde lang, leen wendde hij zich af en stampte ongeduldig met zijn voet, maar hij zweeg. Ik wist hotzeide het jonge meisje zacht. Dan had u ons beiden dit uur moeten besparen barstte Ulrich nu heftig uit. Hebt u dan werke lijk kunnen gelooven dat ik u al leen en onbeschermd zou hebben laten heengaan in een onzekere toe komst hij vreemde, onhartelijke mehschen. die in u slechls een (livv-n misdaad spreekt en bet zich verbeugen in den doodstrijd vau zijn slachtoffer; bet godsdienstig karakter, dat bij tracht te geven aan bet uitvoe ren van zijn vendetta's, verklarende, dat hij zich aan den koning of den prefekt zou overgeven, indien hem V- >d toegestaan twee of drie van zijn vijanden dood te schieten, aan wieu hij nog geen gerechtigheid had kun nen doen. Musoiino's hallucinaties op gods dienstig gebied, wat men zoo dikwijls aantreft bij een epilepticus (want Mu soiino is zulk een lijder), zijn buiten gewone behendigheid, en de wreedheid van zijn misdaden, zijn alle bewijzen, dat hij een geboren misdadiger is. Naar zijn fotographieën te oordeelen. vindt prof. Lombroso in hem niet bet type van deii misdadiger, naai- deze te genspraak met zijn, theorieën, schrijft hij toe aan de buitengewone schran derheid van den man, en diens li chaamsvlugheid; en hij herroept in dit opzicht zijn niededteehng aan bet jCongres van crimineel© anthropologic te Amsterdam: dat bij misdadigers van groote schranderheid het misdadige type bijna altijd ontbreekt. Ten bewijze van Musoiino's groote schranderheid, baalt prof. Lombroso de behoedzaamheid van den roover aan in zijn omgang met vrouwen; zijn matigheid; de- vlugheid, waarmede bij ontdekte of er een verrader onder zijn medeplichtigen schuilde: en boven al les, zijn systeem van spionnage, waar in bij de politie verre overtrof; en ten slotte de meesterlijke wijze, waarop hij ds sympathie won van landeige naars. door bun een bescherming aan te bieden, grooter dan door de regee ring zou kunnen worden toegezegd on waardoor zij thans bereid bevonden werden, zooals verzekerd is. een peti tie aan liet Parlement te teekenen. waarin revisie van het vonnis van dep roover wordt gevraagd. Max rniet en pantserschepen Alweer een nieuwe ontploffingsstofl En wel eene, die volgens den beer Hud son Maxim, die ha.tr m bet ..New England Magazine" beschrijft, eeu eind zal maken aan het gebruik von groote slagschepen. „Maximiei" is ongeveer de helft -ster ker dan dynamiet; aanmerkelijk krach tiger dan zuiver intro-glycerine en wordt onder de ontploffingssioffen die inden handel zijn, in hevigheid alleen geëvenaard door nitro-gelatine en zui ver pricinezuur. Nochta.i.s kan mem mnx.miei niet doen ontploffen door vuur >t door het met een witgloeiend ijzer „e dooi steken. .Maxiniiet is echter niet alleen om zijn hevig uitbarstir.gsvermogén zoo geducht, maar <-ok omdat et n nieuwe methode ontdekt is om lu i op t. rechte oogenblik te doen ontploffen, zoodat bet ii getroffen paiiL-crplaat geheel vernielt. Een bom die nu t. oou sterke omp.offlngsstof is gevuld, kan weinig schade veroorzaken, wanneer zij niet springt op hit goede oogt nblik. Vol gons den neer .uaxim is cellier bij de nieuwe stof, die door de Amerikaan- sche regi'i ring is ingevoerd, gezorgd, dat de ontploffii g geschiedt op liet oogenblik, dal de bom de ijzeren plaat getroffen heeft. Waarin deze vinding bestaat, is oen geheim. Geen geheim is echter, althans voor dn lieer Maxim liet gevolg van deze meuwe ontpiof- fingsstof voor den scheepsbouw. 11ij voorspelt, dat er geen gioote pantser- schepen meer gebouwd) zullen kunne» worden. In d:e toekomst zegt hij. zullen allee» oorlogsschepen gebouwd worden van. voldoende grootte om de brandstof mee te voeren, noodig voor een lange reis en niet machines groot genoeg om een zeer groote mi Iheid Ie verkrijgen. Noch wat grootte, noch. wat. kosten, be treft, zal liet echter liet slagschip eve naren. Het zal bijna niet gepantserd zijn, met uitzond ring van een toren of torens met snelvurende kanonnen en torpedo-werpers in d!e lucht.. Het pantser, dezer torens zal enkel dik genoeg behoeven te zijn om aan snelvurende kanonnen weerstand le bieden. De voornaamste bescherming zal hierin zijn gelegen, dat liet schip, in gevecht, half kan worden onderge dompeld. zoodat niets boven de wa terlijn uitsteekt dan de torens en een uil bouwsel ten behoeve van bet drij ven en dat geheel kan worden, wegge schoten, zomb i' dat 't schip (toodclijk wordt gewond. Dit vaartuig zal moeten dienen tot bet vernielen van schepen van denzelf den aard en van kuBtvestingen. Het zal een krachtige bewapening meevoe ren van zeifbewegende torpedo's ge laden mot maxi nu et. Men zal onmo gelijk de vernietiging kunnen voorko men van d»2 oorlogsschepen die vol gen en deze zullen dus betrekkelijk weinig kostbaar gebouwd worden in vergelijking met de tegenwo.t.d.'ge slagschepen. Iiun taak zal zijn, een zoo groot mogelijke vernieling aan te richten, vóór ze zelf te gronde caan. Het hoocterccord der luchtballons. De lieer Berson, lid van liet Mctero- logisch Instituut te Berlijn, die in 1S9-4 dienstbare zouden zien en u alleen bitsheid etn vernederingen zouden doen ondervinden Ik heb u toch immtis lief gehad, Paula! Zou ik dan niet eens het recht hebben u te beschermen Probeer maar niet mi' dat te weigeren, want ik laat het mij niet ontnemen. Ik zou er u des iioods ioe dwingen Dat alles klonk zoo hard en zoo dreigend als met moeue ingehou den toorn en toch spraken de oogen van den man eon geheel andere taal. de taal die Paula had leeren verstaan in dat uur bij het meer. Ik kan niet! riep zij builen zichzelf. Maak mij nu niet zoo diep beschaamdU moet het toch voelen dat ik het uit uwe hand niet kan. niet mag aannemen. Als ik het u nu eehter drin gend verzoek? Voor het eerst klonk er iets weeks in zijne stem. Of is u mis schien bang dat ik er zal komen? Ik zal de woning van Rosner nim mer betreden, ik kom buitendien nooit me^' in Duitschland. mijn woord er op Denkt u dat ik om eene liefde zou liedelen, die mij eens ontzegd is? Dan kent u mij niet

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5