Het spijt spreker, dat op ons gymnfu sium geen gymnastiek onderwezen wordt. De heer N. KRUSEMAN bestrijdt de conclusie van den heer Modoo. Do al- gemeene onkosten blijft dezelfde, doch wanneer er geen leerlingen van buiten af zijn, derven we ook hun schooltreld. Wat de beer Schram zert van gym- nastiek, hier staat tegenover dat veel leerlingen tegen gymnastiek hebben, zij houden veel meer van beweging in de open lucht, waaraan in onze ge meente door jongelui zeer veel wordt gedaan. De stemming over de begrooting wordt aangehouden. PUNT 11. B. en W. stellen voor in lie trekken net besluit tot onbewoonbaarverklaring van perceel Oudeweg no. 1. Goedgekeurd. PUNT llbis. Voorstel B. en W. overplaatsing hoofd school B naar de zesde Tusschen- school. Goedgekeurd. De heer P. C. Bouw- meseter wordt benoemd! tot hoofd der zesde Tusschenschool. Thans lis aan de orde benoeming een er commissie tot onderzoek der zaak-Stolp. De heer SNELTJES vraagt of ook n ietde heesnen Spoor en de Lanoy commissarissen zijn der zelfde ven nootschap als de bever Stolp. Die hee- ren zouden dan toch nliet benoemd kunnen worden. De heer v. d. KAMP bevestigt dit. Benoemd worden de heeren Van Sty- rura, Bijvoet en Speelman. Bij de rondvraag zegt de heer GROOT dat hem meermalen gevraagd is of de vergunningen tot het verbouwen van perceelen in den vervolge niet met meer spoed zouden kunnen worden ge geven, Spreker weet thans uit de meest betrouwbare bron dat sinds Vrijdag 3 weken geleden op een dergelijk verzoek nog geen antwoord is gegeven. Zou het nliet mogelijk zijn art 77 der politieverordening voortaan beter toe te passon. De heer DE BREUK zegt dat aan dit artikel steeds de hand wordt gehouden, voor zoover hem bekend is. De heer GROOT zegt dat het geval, hem bekend, is van den aannemer Lugt, tot verbouwing van een perceel in de Kleine Houtstraat De heer WELSENAAR zegt dat hij nooit lans- heeft behoeven te wachten. De heer MODOO vraagt wanneer de commissie tot herziening der pensi oenverordening eindelijk eens verga deren zaL De fameuss toelichting, die de lieer Rethaan Macaré zou geven, blijft steeds weg. Welken weg moet men thans inslaan? De heer TJEENK WILLINK ver- claart in denzelfden toestand ts zijn als de vorige spreker. Spreker heeft over de zaak met het oudste lid gesproken, die spreker in zage gaf van een schrijven van den heer Macaré, waarin deze verklaarde de toelichting nog niet te hebben kun nen gereed maken, doch binnen kor ten tijd te zullen toezenden, wat hij den raad had toegedacht. De heer DE BREUK verdedigt zich tegenover den heer Groot. De heer de Lugt zal een beslissing krijgen op zijn tijd, 31 October is het verzoek inge diend. Spreker meent dat opmerkingen als door den heer Groot ingediend, veel hebben van verdachtmakingen. De heer ROOG sluit zfich aan bij het geen de heer Welsenaar heeft ver klaard. De heer GROOT zegt, dat drie we ken geleden het Stuk is aangeboden aan het bureau van gemeentewerken. De VOORZITTER wijst er den heer Groot op, dat men de stukken moet indienen op de gemeente-secretarie. Hierna wordt de vergadering geslo ten. PUNT XVL Het verslag van den opzichter over de gasverlichting over September wordt voor kennisgeving aangenomen. Stadsnieuws Haarlem, 8 Nov. 1901. Morgen (Zaterdag) zal in de Infante- rie-Kazerne alhier op plechtige wijze de bronzen medaille voor 12 jaren trou wen dienst worden uitgereikt aan den sergeant Waltz van het bataljon In- lanterie, alhier in garnizoen. Gevonden voorwerpen. Een R. K. kerkboek; een lampen kap; een lap rood© zijdieeen gou den oorbel met pareltjes en een sleutel. Door een kanitoorbediiendle is ver moedelijk in die vestibule van het postkantoor verloren een portefeuil le met ruim f 200, welk bedrag hij meende te verzenden. Twee jongens van 21 en 23 ja ren o-ud die verdacht werden een. legd. toen de man er mee bezig was. De jonge dame keek oplettend tCKL u zoudt ons zeer verplichten, zei ze met zachte, ernstig© stem, in correct Framsch, indien u een van de amlere kisten liet openma ken. Deze is lastig te openen De douane boog. Het spijt me, juffrouw, zei hij maar ik heb dezen zwarten koffer uitgezocht en daarin kan ik geen verandering brengen. Hot jonge meisje keek bezorgd en beleedigd en zei tot haar moe der: Ik heb het u wel gezegd, maar li wilde er dat touw in Londen om hebben. Het is juist iets om arg waan te wekken, mama Jij weet, wie het heeft aange raden. antwoordde de moeder hul peloos. Het groepje amuseorde mij en ik volgde het tooneellje met groot pled- zier. Ik stond1 dicht bij hen. De Franschman met het gele gezicht haalde de kleeren uit de koffer en keerde zich toen, tamelijk welwil lend. naar de zwarte koffer. Les clefs, zei een der knechts halven Goudschien kaas ten nadee- lie van eon boer uit Haarlemmier- l-iede ontvreemd te hebben, zijn aangehouden en na verhoor en be kentenis op vrije voeten gesteld. In de maanden, Januari tot en met October van het jaar 1900 zijn te dezer stede overleden 925 personen. In hetzelfde tijdvak van dit jaar heeft dat getal 721 bedragen, alzoo 204 min der. Op verzoek der feestvierende Man- nenzangvereeniging.,Crescendo", wek ken wij onze lezers nogmaals op de vlaggen te doen uitsteken h:' de festi viteiten op morgen, Zaterdag, en Zon dag. Uit de Omstreken. Heemstede. In deze gemeente zijn de bloembollen nagenoeg weder genlant en is men hier esn daar reeds bezirr met het dekken der velden. Vriezend weer in thans in "t belang van den kweeker. Bennebroek De vrachtrijder J. v. dl. K. ia gis terenavond aan ©en groot ongeluk ontsnapt. Door die duisternis misleid is hij Ln een vijver van' het huis '4 Man- mepad geJoopero, en met zeer veel moeite daaruit geraakt. Velsen. Door B. en W. dezer gemeente is heden aan de Maatschappij tot beheer van stoomtrawlers en andere visschers- vaartuigen te IJmuiden vergunning verleend tot het oprichten van een machine-reparatie-werkplaats aldaar. IJmuiden. Gebouw, sc-hoorsteeni en ring muur van de voormalige petroleum- gasfabriek zijn Donderdagmiddag in hei stations-koffiehuis alhier ver kocht om gesloopt te wordlen. Be opbrengst was f 440 en kooper (ie heer J. Rooker. De gasketel en eenige machines hadden d© vorige week f 350 opgebracht. Beverwijk. De zitting van dien Militieraad zal voor deze gemeente gehouden wordlen te Haarlem., in den „Doe len", op Donderdag 12 Dec. euk., 's morgens te 10 uur. De heer C. Vermaas, ambtenaar aan. het Post- en Telegraafkantoor, zal overgeplaatst wordlen naar Den Haag op 16 Nov. a. s. Tot lid; van dien Raad) der ge meente Wijk aan Zee en Duin is gekozen d'e beer J. Eijking. Halfweg. De collecte alhier en in de omstre ken gehouden voor de vrouwen en kinderen in de kampen van Zuid-Afri- ka, heeft opgebracht 197.69'. Binnenland. Acad. Examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het candidaats- oxamen in de chemie afgelegd door den heer H. J. van Wijk; doctoraal examen in d'e chemie door den heer W. J. van. Heteren. Als opvolger van dr. Van dien Burg, die met 1 Januari a.s. zijn functie ne- derlegt. is dr. G. W. S. Lingbeek, de leider der eerste Nederlandsche am bulance. benoemd tot directeur van het Sanatorium te Laag-Soeren. Veronderstellingen. Naar de N. C. meent te weten, mist het ..van bijzondere ziide" aan de Arnh. Ct. toegezonden bericht, als zou de Hooge Raad „naar alle waarschijn lijkheid" aan de Tweede Kamer een eenigszins gewijzigde aanbevelingslijst zenden, waarop een der aanbevolenen van de eerste lijst plaats zou maken voor een antirevolutionair, mr. W. H. de Savornin Lohman, lid van de Haag- sche rechtbank en zoon van het lid der Tweede Kamer allen grond. Met de vraag betreffende de al- of niet-noodr zakelijkheid van het indienen van eene nieuwe aanbevelingslijst heeft de Hoo ge Raad zich nog niet bezig gehouden. Het Perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht zou gaarne in het bezit worden gesteld van een volledig stel van do „Staats- Donnez les clefs. De jonge dia me stak er een van een ring naar voren. Het was een gewone ijzeren sleutel. Dat is (ie sleutel, zei ze. Men paste haar in het slot, en trachtte het om te draaien, maar het gelukte niet. Ge n'esfc pas oelle la, zei de man. Iemand wrong eu draaide er aam, maar te vergeefs, een ander trok de sleutel er uit en wilde het met een tweede probeer en, maar het meisje belette het hem met een vlugge beweging. Dat is de sleutel, zei ze, en geen andere. U moogt het slat niet foraeereai. Men probeerde weer. Steek open, zei de douane zachtjes het is de sleutel niet. Steek open. Dat bevel werd zon der genade opgevolgd, ten' spijt van de verontwaardigde en smeokende protesten van de oude dame. De jonge dame zei niets. Na haar laat ste vruchteloos verzoek stond ze stil berustend toe te zien.. Het slot werd geforceerd en de deksel opgehaald. Een wat laken lag over den inhoud van de kist, courant der Zuid-Afrikaansche Repu bliek". verschenen, na de bezetting van Pretoria. Voor allen die vrienden en beken den in Engeland hebben, stelt het Perskantoor van het A. N. V. gaarne kosteloos ter beschikking een graphi- sche voorstelling der sterfte in de con centratiekampen. Het boycot-plan. Thans heeft het Amsterdamsche uit voerend comité voor het boycoitplan een oproeping gedaan om toezeggin gen van bijdragen, die zouden gestort moeten worden op den dag dat de boy cot doorgevoerd wordt. Öp het inter nationaal congres van 'transport-ar beiders, dat deze maand of in het be gin van de volgende maand zal gehou den worden, zou zegt het comité de totale som van het toegezegde be drag een machtige factor blijken in helt proclameeren van den boycot. Aanvaring. Volgens een telegram uit Vlissingen is het stoomschip Koningin Regentes, dat tijdens mist op do Theems in aan varing is geweest met .het Engelsche oorlogsschip Proserpina, in de mid scheeps getroffen, waardoor een gat werd veroorzaakt en men genoodzaakt was de Koningin Regentes op de St. Jacobsbank aan den grond te zetten. Engelsche marrae-sleepbooten vertrek ken derwaarts ter assistentie. De pas sagiers en mail van de Koningin-Re gentes zijn Donderdagavond per dag mailboot Nederland te Vlissingen aan gekomen. Afgebrand. Betreffende den brand in de meelfa briek van de firma Verschaffel en Me- chelinck, te Sas van Gent. kan nog ge meld worden, dat de geheele fabriek is afgebrand. Het geheele gebouw is voor ongeveer 21/4 ton verzekerd. Clir. Hist. Kiezersbond. In Utrecht werd: Donderdag de alge- meene vergadering gehouden van den Christelijk Historische n Kiezersbond, onder leiding van prof. dr. E. H. van Leeuwen. Hij wees op den kritieken toestand van den Bond en betoogde, dat moest worden uitgemaakt of de Bond zich zal houden aan zijn verle den eu den strijd zal aanbinden tegen alles wat niet christelijk en niet-h-is- lorisch is. en voort gaan te werken voor het Nederlandsch Protestantisme. Prof. Domela Nieuwenhuis leidt de bespreking in betreffende deal toestand I en de toekomst van den bond, naar aanleiding van de jongste algemeen© verkiezingen. Er zijn volgens hem twee stroomingen in den bond. De eene wil met «V liberalen medewerken om dr. Kuyper te weren, de andere met de anti-revolutionairen uit vrees dat de vooruitstrevende liberalen onder an deren voorstanders van de crimineel- anihropologiscbe school de overhand krijgen. Spr. wil scheuring voorkomen en waarschuwt daarom tegen, stem men over bepaalde voorstellen. Hij wil bij elkaar blijven. De heer Harmsen, uit Amsterdam, wil klaarheid in de verhoudingen brem gen. De afdeeling Amsterdam heeft slechts noode in 1897 het advies van hel hoofdbestuur, om bi' herstemming de liberalen te steunen, opgevolgd. Be houdt men in Amsterdam d©n ouden koers, dan is men verplicht liberalen als Kerdijk, Heldt, enz. te nemen. Hij stelt een motie voor, waarin van de afdeelingen geëischt wordt dat zij een beslist christelijke staatkunde zullen voeren door eigen candidaten te stel len en samenwerking te zoeken bij de Friesche christelijk-historischen, vrij- antirevolutiionairen en antirevolutio nairen en alleen godsdienstige libera len te steunen. Aan de discussie die ten slotte nogal verward werd, namen d'eel dr. Brons veld, dr. De Visser, e. a. De voorzitter betoogt, dat dr. Kuy per een verbond met Rome heeft geslo ten en de afdeeling Amsterdam heeft door hem te steunen daartoe medege werkt. Verder brengt hij in herinne ring, dat de christelijk-historischen in Friesland begonnen zijn met de el lende in den Bond te brengen. Over een motie van den heer Bom uit Amsterdam, bedoelende de instel ling van eene commissie, die m een volgende vergadering den Bond zal dienen van advies om den toestand in den Bond in orde te brengen wordt '1 eerst gestemd; de motie wsrdt ver worpen met 16 tegen 10 stemmen. De motie van den heer Scaermer uit Amsterdam, afgevaardigde van Am- sterdam VII, luidende: ongelijk uitgespreid! in hoogten en laagten. Mi (Men. in op het laken waren de letters ,,E. R.", in rood gewerkt. Een- van d'e mannen trok d'iit la ken weg. Ik stapte naar voren, lou ter uit nieuwsgierigheid! wat die wonderbare kist, die zoo moeilijk te openen was, toch wel bevatten zou. Een vreemdsoortige massa ge huild in een zwart kleed) of shawl, wat het dan ook zijn mocht een groote gerechtigheid een menschelijk lichaam1 het lichaam van een oude vrouw, in 't zwart ge kleed! Ik zal dat oogenblik nooit ver geten. Zelfs nu nog beeft onwille keurig mijn hand van ontroering, waaneer ik die herinneringen van zooveel jaren geleden., terugroep. Er was niets in de kist dan dat witte laken en het lijk, dat blijk baar met moeite in de kist was ge duwd. het hoofd bijna tegen den rnaag en de bee non opgetrokken. Het was in deze houding verstijfd en meui had de grootste moeite het er weer uit te halen. Ik was te veel met mijn gedach ten bij de kist zelf om aan tets an dere Le denken. Ik keek rond en zag „De vergadering, overwegende, dat de zoogenaamde neutraliteit in wer Lelijkheid is vijandschap tegen de waarheid Gods, dat het derhalve on geoorloofd is hen, die het in onze staatsregeling en wetgeving uit de revolutie binnengedrongen neutrali teitsbeginsel wenschen te bestendigen, op eenigerlei wijze bij dit hun stre ven te versterken; dat de Christen, bij getrouwheid in het balv&en der waar heid Gods, de uitkomst met volkomen gerustheid aan Hem kan overlaten; stelt als eisch, dat voortaan door alle afdeelingen van den Bond alleen zul ke candidaten zullen worden gesteld en gesteund', door wier verkiezing het beginsel, dat Gods wil ons in de Heilige Schrift volkomen geopenbaard is, op elk terrein des levens erkenning eischt, als regel en richtsnoer van overheid en onderdaan beide, gehandhaafd blijft' wordt eveneens verworpen met 21 te gen, 8 voor en 2 blanco. De motie van den heer Harmsen, na mens alle Amsterdamsche kiesdistric ten, behalve district VII, waarin van de afdeelingen geëischt wordt, dat zij eene christelijke staatkunde zullen volgen, eigen candidaten zullen stel len en samenwerking zoeken met Friesche christelijk-historischen, vrij- antirevolutionairen en anti-revolutio nairen en alleen godsdienstige libera len zullen steunen, wordt aangenomen met 14 voor, 9 tegen en 2 blanco. De afgevaardigde Nahuys van Amers foort had' bereids eene andere motie ingediend, luidende: „De algemeene vergadering van den Christelijk Historischen Kiezersbond, op 7 November 1901 bijeengekomen, overwegende dat met de oprichting van den Bond in 't bijzonder is be- doeldi om in ons staatsbestuur het ge- loovig protestantsch karakter der na tie te handhaven, betreurt dat bij de jongste algemeene verkiezingen enkele le den de coalitie der room sche en an tirevolutionaire partij hebben gesteund besluit dat ook in den vervolge het op treden van den Bond gericht zal zijn zoowel tegen de radicale elementen in de liberale partij als tegen het stre ven naar Roomsche suprematie in ons staatsbestuur, verklaart dat dientenge volge, zoolang het verbond der anti revolutionaire en roomsche partijen blijft voortbestaan, de Bond geen steun verleenen kan aan de antirevo lutionaire part" en gaat over tot de orde van den dag." Mr. Verkouteren en dr. de Visser wil den beletten, dat deze motie in stem ming kwam, omdat naar hunne mee ning de motie Amsterdam reeds over den Bond beslist had e>n afgevaardig den vertrokken waren, hetgeen niet 't geval was en omdat de discussie over de motie volgens mr. Verkouteren ge sloten was. De voorzitter bracht echter deze motie in stemming, met den uit slag dat zij verworpen werd met 17 tegen, 9 voor en 1 blanco. Deze stem ming besliste over 't lot van den Bond, waardoor de voorstanders van den nieuwen koers in deze vergadering de overhand behielden en had tengevolge dat de hoofdbestuursleden, de heeren prof. dr. E. II. van Leeuwen, dr. A. W. Bronsveld en dr. C. D. Cramer, staande de vergadering aftraden als leden van 't hoofdbestuur o- enkele afdeelingen door middel hunner afge vaardigden hun toetreding tot den Bond opzegden. Rechtszaken. Een paedagogiscli twist gesprek is er Donderdag-ochtend voor den' Haagschen kantonrechter ge voerd tusschen den ambtenaar van het openhaar ministerie, mr. Peperkamp en een onderwijzer, wien naar hij met klean betoogde op onrechtmatige wijze de schande was aangedaan door een diender op klaarlichten dag aan den arm te wor den geleid naar het politiebureau. Kleine oorzaken hebben soms groo te gevolgen. De onderwijzer kwam, p een rijwiel gezeten, uit de druitke ieerstraat rijden op het eveneens drukke kruispunt Wiesteinde-Vlesr- straat-AssenxLelftstraat. Daar werd de rijdende onderwijzer aangereden door een kar en dat weet hij aan de onacht zaamheid van den op den hoek ge- posteerden agent, dae, in stede van hem te waarschuwen, zóó druk in ge sprek was met een burger, dat ce diender geen aandacht schonk aan de veiligheid der burgerij. Nu heeft vol gens den agent, de onderwijzer hen- op allesbehalve malsche wijze aan zijn plicht herinnerd, maar volgens den onderwijzer heeft deze slechts met voorkomendheid den agent gevr.iig 1 of deze zijn dienst niet kende en zou er slechts eenig temperament in zijn dat d!e oud1© dam© in zwijm geval len was en hulpeloos en onverzorgd op don grond lag, terwijl h©t jonge meisje als verste-end en doods bleek aldoor maar staarde, met groot© oogon staand1©, naar het dood© lichaam, dat door die beamb ten op de tafel was gelegd'. Al de reizigers verdrongen er zich om heen-, ook d© twee menschen, diie ik ambtshalve volgen moest, waren er bij en allen uitten kreten van verbazing ©n afschuw. II fauit en finir, zei een douane met een breedte zilveren band' om zijn pet. Een aantal porti tie-agenten die in die omgeving stonden, wa ren toegeloopen De zaal werd ont ruimd en het lijk weggedragen. De oud© dam©, d'i© nog steeds be wusteloos was, moest worden weg gedragen terwijl die jonge, die me voorbijging, bleek, d'och rechtop, tusschen twee pol itie-di ©naren weg. geleid werd'. Ze brachten haar naai een ander gedeelte van het gebouw, door een zijdeur, terwijl ik in een binnenplaats gedrongen werd. Ik heb reeds gezegd, dat ik toe vallig de knoop van hot touw op de zwarte kist goed had opgeno men. En dit herinnerde ik me zoo woorden zijn gekomen toen de diender het waagde hem bij den arm 1c grij pen, na gezegd te hebben dat hij dien der, niet voor Jan en alleman op post stond. Het eind van de geschiedenis was dat de man van dj© wet den op voedkundige, op grond dat deze zich niet wilde verwijderen uit den inmid dels ontstanen oploop. ---- definitief bii den arm pakte <en hem opbracht. Eindresultaat: verschijning voor den kantonrechter. Mr. Peperkamp, de ambtenaar, hield den onderwijzer voor, dat de man, ge roepen in de eerste plaats om de jeugd ontzag voor de overheid, gehoorzaam heid aan do wet en fatsoenlijk gedrag in te prenten, zijn standpunt als pae- dagoog zoo zeer vergat dat juist hij, die tot een stand behoort die d'e kin deren wijsheid inprent, de onwijsheid beging om een botsing uit te lokken tusschen hem en de boven hem gestel de macht, en daardoor dus ook heeft uitgelokt cbat Jv: achting zijner leerlingen moest dalen, toen hij naar het politiebureau moest worden ge bracht. De onderwijzer zeid-s in de onmoge lijkheid verkeerd1 te hebben onmiddel lijk te voldoen aan den last van den agent'om zijn we~ te vervolgen, omdat hij omringd was door een groote volks menigte. waaruit men zich, met een fiets aan de hand, zoo maar niet ver wijderen kan. Overigens ontkende hij pertinent in strijd te hebben gehandeld met den plicht, die op een opvoeder der jeugd rust. Integendeel was hij zoo kalm en net te werk gegaan, dat hij aanbood zijne leerlingen, waar van velen van liet voorval getuigen waren, en in wier achting hij, naar zijn meening, nog geen oogenblik was gedaald, ter terechtzitting verklarin gen te laten afleggen. Met het oog op die open vraag of de onderwijzer al dan niet als paedagoog gehandeld had wierd de behandeling 14 dagen uitgesteld ten einde den gister niet verschenen politieagent' alsnog te stellen tegenover den onder wijzer, ten overstaan van kantonrech ter en ambtenaar. Een dievenbende- Voor het gerechtshof te 'sGraven- hage verschenen Donderdag vijf kna pen, die te boek staan als te zamen vormende een eeniigermate georgani- eerde dievenbende. Do jongens waren door de Rotterdamsche rechtbank ver oordeeld tot opzending naar eeai rijks opvoedingsgesticht, en van dit vonnis waren zij in appèl gekomen. Zij had den terechtgestaan voor het volgende: Een hunner had een kantoorlooper van eein zakje mei geld beroofd en de in houd, ongeveer f 20, was daarna door de deugnieten verdeeld.. Van hunne bekentenis voor de rechtbank kwamen zij Donderdag voor het hof terug, het geen op het opeaib. ministerie, waarge nomen door mr. Reitsma, een pijnlij ken indruk maakte, omdat hij over tuigd was dat de jongens zich aan leu gens schuldig maakten. Mr. Reitsma, vooropstellende da/t opzending naar een rijksopvoedingjsgesticht wellicht wenschelijker ware, meende echter dat clfft in het geval waar 't z. i. zoo duidelijk tastbaar was d!at mejt oordeel des overhands was gehandeld geheel zou indruischen tegen de duidelijke letter van de wet, waarom hij tegen de drie oudste knapen, die van 15 en 13 jaren, wegens diefstal en heling vor derde gevangenisstraffen van 4 en 3 maanden, en voor de twee jongsfte kna pen, die van 12 en 11 jaren, opzending \Toeg naar een rijksopvoedingsge sticht. De verdediger bepleitte bevestiging van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, behalve ten aanzien van een der jongens. Pleiter vroeg bedoel den knaap over te laten aan de zorg van de vereeniging Pro Juventute te Rotterdam. Uitspraak in deze zaken over 14 da gen. Schuldig verklaard. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis der rechtbank te Assen ver nietigd. waarbij Berend Z., 22 jaar, arbeider te Erica. crem. Emmen, is vrij gesproken van het door schuld veroor zaken van zwaai- lichamelijk letsel: hierin bestaande dait hij den 12 Febru ari 1.1'. met Dirk Jagt en Lucas Berg- sma op jacht geweest zijnde, ten huize van J. Douwsma te Oraniedorp, wiens; vrouw verboden had met geladen ge weer in huis te gaan toch ging zitten met een geladen tweeloops ge weer, waarvan de hanen wa ren overgetrokken, op de knie en onder het praten da,t geweer al heen en weer rolde, totdat er een schot af ging en Dirk Jagt, die op circa 1 meter van hem afstond, in de knie trof met dit gevolg, dat deze in het ziekenhuis te Groningen verpleegd en hem het been boven de knie afgezet moest wor den. Het hof heeft den beklaagde schuldig verklaard' aan het zich door schuld te wijten hebben dat een ander zwaar lichamelijk letsel bekomt en hem ver oordeeld tot 2 maanden hechtenis. dra ik buiten was. De knoop was gelegd' door iemand', d'ie linksch was. HOOFDSTUK III. Wie het gedaan had. Toen ik mijn plicht gedaan had en het zaakje waarvoor ik door mijn bureau was uitgezonden had afgewikkeld-, slenterde ik d© bou levard langs, voortdurend peinzend over het vreemde tooneel, waarvan ik toevallig getuige geweest was, en dit moet ik eerlijk bekennen, deze kwestie boezemde mij onein dig meer belang in dan die, waar voor ik was uitgegaan. De hoofdzaak was nu voor mij, dat ik vrijheid: had eenige dagen te Parijs te blijven en al den tijd voor me zelf had. Zooveel te beter. Ik verdiepte mij met den grootst- denkbaren ijver en de levendigste belangstelling in het onderzoek van het mysterie, dat ik toevallig op mijn levensweg had ontmoet. Twee heel argeloos uitziende, dood-gewone Engelsche dames, rei zende van Londen naar Parijs met heel gewone koffers en kisten, Sporten Wedstrijden. Wielernieuws. A.N. W.B. De dikwijls geuite wensch om de al gemeene vergadering van den Alg. Ned. Wielrijdersbond te maken tot eene gelegenheid waar zeer vele bonds leden te zamen zouden komen, heeft de commissie tot reglementsherziening uit den bond geleid tot het voorstel, om die alg. vergadering in plaats van in November voortaan in Juni te houden. Wordt de algemeene vergadering in den zomer gehouden, wordt haar daar bij het karakter gegeven van een con gres van wielrijders, zullen feesten haar vergezellen, dan vertrouwt de c. t. r. dat in eere hersteld zullen wor den dio bondsfeesten, die eens zijn ge weest de, beste propagandamiddelen van den A. N. W. B. Juni wordt ge kozen, omdat dan de buitenlandsche reizen gewoonlijk nog niet begonnen zite terwijl toch het weer toelaat naar de plaats van samenkomst te ietsen. In verband! met deze datumwij ziging wordt het geheele werkplan van den A. N. W. B. gewijzigd. Op die wegen Den HaagHaarlem en Den HaagUtrecht, heeft dei heer Diehle te 's-Hage onlangs het 24-uurs wegrecord op naem van den heer J. Okon, Hillegersberg, met 526 KM. 600 M. onder handen, of liever onder bee- nen genomen, en dit met 18 KM. 900 M. verbeterd, dus in het geheel afleg gende 545 K.M. 500 M. Tuf-Tuf. Henri Fournier, de bekende Fran sche automobilist, winner van den Parij9-Berlijn-wedstrijd heeft op 30 Oct.. 1.1. te New-York een ernstig on geluk gehad met het rijtuig, waarmei- de hij den ParijsBerlijn-wedstrijd gewonnen had en dat hij reeds voor 22.500 verkocht had aan den heer Vanderbilt. Door een rangeer-locomo tief van de Wiestbury-Long Islandlijn dermate aangereden, dat van de auto mobiel niets goeds meer overbleef, en zijn drie mede-reizigers min of meer ernstig verwond1 raakten, en een zelfs levensgevaarlijk, heeft hij de betrok ken spoorweg-Mij. een proces aange daan voor een schadevergoeding van f 125.000. Zeilen. America-Cup. Vermoedelijk zal er het volgend jaar geen wedstrijd om den beker plaats hebben, want de termijn van inschrij ving is verstreken en niemand schijnt zich te hebben aangemeld'. Heigeen echter niet uitsluit dat er het volgend jaar toch wedstrijden worden gehou den tusschen de groote kotter jachten Columbia, Constitution, Shamrock e: Independence. Men weet dat de heer Lipton gezegd heeft van plan te zijn met Shamrock II nog eens naar d!en beker te dingen. Tot nu toe verbood de stichtingsoor konde echter met een verslagen jacht nogmaals aan den start te komen. Maar 't is niet onmogelijk, want er is al zooveel in de oorspronkelijke be palingen veranderde Roeien. De Henley. Men weet dat veel ongelsche roeiers Van meening zijn, dat in het vervolg de buitenlanders van de Henley Royal Regatta moeten worden uitgesloten. Zaterdag 21 dezer vergadert liet be stuur over deze aangelegenheid en The Field noodigt alle vereenigingen, die gekegeld aan de Henley-Regatta deel nemen uit, voor dien tijd hun oordeel over deze kwestie naar Henley op te zenden. Leger en Vloot. Aan de gemeentebesturen is bericht, dat niet bij de regeering 'tplan bestaat om aan H. M. de Koningin voor te stellen de wet to't regeling van de land weer en van de opheffing der schutte rijen op 1 Januari of een ander tiidstip van 1902 in werking te doen treden. Zaemilïtie. In verband met de mogelijkheid dat de Militiewet 1901 binnen een niet te ver verwijderd) tijdstip in werking zal treden, heeft de minister van marine aan de besturen der provinciën mede gedeeld, dat alsdan de lichting der zeemilitie voor het volgende jaar reeds zoude moeten worden samengesteld overeenkomstig de nieuwe regeling. Voor deze nieuwe wijze van sainen- waarvan er een 'n ntenschen-liik bevatte! Ongetwijfeld moord. Daarvan kon men op het eerste gezicht ze ker zijn. En het was hier een ge val van moord' op d'e meest buiten gewone en toevallige manier ont dekt. MoorclEen detective vraagt on middellijk d'oor wicn Dat is de eerste vraag die natuurlijke die zich opdringt zelfs vóór die, welke op den vermoorde-zelf betrekking hebben. Het identifioeeren van heit lijk zal waarschijnlijk morgen plaats vinden, d'e gevangenneming van den moordenaar mogelijk niet. Wie is het? Wie deed het Die twee vragen komen gelijk- fijdig op, maar d© laatste waag be weegt den detective het meest. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2