Stelling: is Di Sr? eerste plaats noodig een© opgave, voor ieder beroep afzon derlijk. van het aantal voor de lich ting van het vólgend jaar ingeschreve nen in elke provincie, die volgens de inschrijvingsregisters een der beroe pen uitoefenen, welke naar aanwijzing van den minister van marine geacht Kunnen worden 't. meest bruikbaar te zijn voor den dienst bij de zeemilitie. De voornoemde minister stelt er prijs op eene zoodanige opgave reeds nu te ontvangen ten behoeve van de sa menstelling der lichting zeemiliciens voor het jaar 1902. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 f.euts per regel. waardige verschijnsel, dat de men- schen in een warm klimaat eerder 100 jaren en ouder worden, dan in een koud klimaat; dit feit wordt voor al opgemerkt bij de bevolking der hoo- gere breedtegraden. Duitschland met zijne 56 mïllioen inwonera telt 778 mannen en vrouwen boven de 100 ja ren. Frankrijk met 40 millioen inwo ners wijst 213 lOOjarigen aan, Enge land daarentegen slecht 146, Schot land1 46, Zweden 10, Noorwegen 23, België 5, Denemarken 2 en Zwitserland volstrekt geene. terwijl Spanje 401 lOO jarigen telt en het kleine koninkrijk Servië met zijne bevolking van 2 1/4 millioen zelfs 575. De Nieuwe Geneeskunde. Men kan niet genoeg de zieken aan raden, die zonder eenige hoop lijden en die geen enkele verlichting gevon den hebben met de inwendige en uitr wendige geneesmiddelen der gewone methoden, zich tot het Vitalisme te wenden. (Twintigjarig bestaan). Er is geene ziekte hoe ernstig en hoe pijnlijk zij ook zij in hare crisissen en aanvallen, die niet terstond door de Vitalistische verplegingen eene ver mindering bekomt; en eene radicale genezing in hoogstens eenige weken. Het Vitalisme is de werkelijk na tuurlijke methode; zij heeft ten doel de vaste cellen te vervangen en de zwervende cellen te vermenigvuldi gen. Zij telt, alleen slechts in Frank rijk, duizenden radicale genezingen, in ernstige en zelfs wanhopige geval le». -De gewone geneeslieeren, die tegen het Vitalisme een hevige strijd stre den, komen er toe zijne middelen te leenen. want zij zijn er toe gedwongen door "V. genezene zieken die het Vita lisme gunstig hekend maken. De verspreidste ziekten, zooals Asthma, neurasthénie, ataxie, verlam ming. rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, eiwitziekten. suikerziekte, diepe ge zwellen, kanker, tering, enz., zijn op radicale wijze genezen geworden en zulks zonder, dat de zieken zich te verplaatsen hebben, door eene eenvou dige en gemakkelijke behandeling door correspondentie. Het is voldoende per brief een con sult te vrasren met aangifte van ouder dom, geslacht en voornaamste ver schijnselen bij den zieke.Na ontvangst van den brief gericht aan den heer Dr. PERADON, 19 Rue de Lisbonne, te Pariis, terstond wordt een antwoord gezonden met aangifte der të volgen behandeling, haren prijs en het resul taat dat men zeker bekomen zal. Eene brochure in de Hollandsche taal ver- aald wordt tegelijkertijd verzonden. Dr. S. FABER. INGEZONDEN. Voor clen inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Sta mij toe een© kleine opmerking naar aanleiding van ,,Rip". Afgezien van het feit, dat deze operette te zwaar bleek voor de kracht van dilettanten, mag niet over het hoofd gezien wor den, dut dc opvoering van Dinsdag avond veel had van. eene repetitie. In dien een gezelschap zich de vrijheid veroorlooft, opvoeringen te geven te gen prijzen, gelijk aan die van de beste gezelschappen, had die directeur moeten begrijpen dat. overhaasting het doel ,benadeelt. Om niemand te grie ven, is het wenschelijk. niet in bijzon derheden te treden, doch een ieder, die Dinsdag de voorstelling bijwoonde, zal de bovenstaande opmerking bea- men. Minstens één week van ernstige studie met repetities op het tooneel is het werk te kort gekomen. Zóó voortarbeidende, zal spoedig het operette-gezelschap zijn goeden naam verliezen. Daarom is het wenschelijk, hierop eens in het publiek te wijzen T. Haarlem, Nov. '01. Dat een ieder het met den heer T. eens is, is niet waar. Dit bleek uit het verslag dat wij ontvingen van een al leszins bevoegd beoordeelaar. En van zijne meening zulle» er meer in de zaal zijn geweest. Mogen intusscben de opmerkingen voor het operettege zelschap een prikkel te meer zijn om volgende opvoeringen steeds beter te maken. iDit is natuurlijk ook het doel geweest van het schrijven des heeren T. REDACTIE. Gemengd Nieuws. Spoorwegongeluk. Toen Zondagnacht de trein naar Turnhout ter hoogte van Westmalle was gekomen, bemerkte de machinist dat er een blok over de rails lag. Hij liet dadelijk terugstoomen, doch een botsing kon niet meer wordien voor komen. De locomotief werd ernstig be schadigd, den machinist werd een been verbrijzeld, terwijl een aantal reizi gers verwondingen bekwamen. Door den een of anderen misdadiger waren vijf boomstammen over de rails ge legd, die door een dwarsliggenden stam aan elkaar waren verbonden. De machinist is reeds aan zijn verwondin gen overleden. Aan zijn voorzichtig heid is het te danken geweest, dat er niet meer ongelukken bij het ongeval rijn voorgekomen; de trein was vol m-ensrhen, die een bezoek wilden bren gen aan het circus aBmum, dat op net oogenblik te Antwerpen vertoeft. Honderdjarigen. Tn den ouderdom van 108 jaren en 14-4 dagen stierf voor eenige dagen te Londen zekere weduwe, Elizabeth Hanbury genaamd. Zulk een hoogen leeftijd is in Engeland! zeldzaam. Het blad .,IIealth"' maakt in zijn laatst.' nummer, gewag van het merk Amerikaan8cli Indien de fortuinen in de Vereenig de Staten al kolossaal zij'- zoo staat daar tegenover, dat aldaar ook het le ven. ja zelfs het sterven, ongehoorde kosten eischt Zoo werden onlangs de erfgenamen van den afgevaardigde Magee te Pitts burg met een nota van dr. Browning verrast, die het respectabele totaal bedrag van 475,000 voor geneeskun dige diensten ten behoeve van den overledene gedurende zijn laatste ziekte. De kosten van dr. Browning om den millionair-senator te helpen ster ven, vormden een zoo enorme optel som. dat de familie Magee zich ver oorloofde tegen deze docters-declaratie te protesteeren, niettegenstaande dr. B toch zoo bescheiden was geweest het half millioen niet eens vol te maken. (M. t d. V.) Mist. De mist, die in het begin dier week over Londen gehangen heeft, was zoo dik, als sedert menschen- neugeniis niet het geval is geweest. Het meest merkwaardige inci dent van den dag gebeurde op Tra falgar Square. Tusscheo 5 uur en. halfzeven i-n den avond was het on mogelijk meer dan ©en voet voor zich uit te zien. De rij- ©n voertui gen stoadeoi in klompen opeen aan. de hoeken van het plein met koe.tr slots, die niet wisten, waar zij zich bevonden. Drie schooiwburgen, het Griteri- w eLGamck- en het Prince-of- waies-Theatre waren niet te berei ken in den nevel en zegden de voorstelling af. Door den mist leden de omnibus sen een schade van 48000 guldon. dfe spoorwegen een van 42000; wfr gans belemmering in den handel hediroeg de schade 60.000 gulden; de huurrijtuigen leden 12000 gul den, de schouwburgen 30.000, de tramways 6000 gulden schade enz. De totale schade voor Londen, wordt geschat op 240.000 gulden. In den loop van den avond brak brand uit in Dover-street en de brandweermannen waren genood zaakt voor hun spuiten uit te loo- pen met fakkels. Bij Tormorden, tusscheni Man chester en York is een, passagiers- toean d'oor den. mist op eén locomo tief geloopen;. 4 Pers ome» werden gewond. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD t Wordt een beetje zwaar, zoo twee dagen achtereen in die benauwde raads zaal te zitten, en te luistere» naar de vaak benauwde op- en aanmerkingen over eene begrooting. Maar het begin heeft mij Donderdagmorgen toch innerlijk verfrischt. Daar kwam het fiksche voorstel van de» heer Stolp om zij» zaak door eene com missie van drie lede» te laten onder zoeken, (die heeren v. Styrum, Bij voet en Speelman werden er voor aan gewezen) en daar was voorts de ruflter- lijke verklaring va» de» heer Hugen- holtz, dat hij den heer Stolp boven allen blaam verheven achtte Na zulk een royale, weldoende getuigenis ver geef ik hesn gaarne zijn opmerkingen over kruidenierspolitiek" en de uit drukking „krenterig". Och, als men het zoo over centen en nog eens centen heeft, vervalt me» daar zoo licht in, en het is voor een warmbloedig, geestdrif tig man als de heer Hugenholtz ook wel wat moeilijk in het debat altijd zijn woorden op een goudschaaltje te we gen. Trouwens, de heer Van de Kamp gebruikte later geheel dezelfde uitdruk kingen (zoo als de boosheid toch spoe dig aanleert!) maar toen werd er wij- zelijk van de tafel van het Dagelijksch Bestuur niet op ingegaan. Evenwel, het blijft zaak, ik wees er reeds vroe ger op, nidt al te zeer de parlementaire vormen te verwaarloozen; verwaarloo- zing leidt zoo licht tot verwildering Of de hr. Hugenholtz zich beteren zal? Zijn mond zei van „neen" Zelfs sprak hij de verwachting uit dat men aan dien toon zou wennen. Dat zal de toe komst moeten uitmaken. Alleen con stateer ik dat de voorzitter zweeg. Vond 'hij den heer Hugenholtz niet buiten de orde? Wij hebben hét Donderdag tweema len over bibliotheken gehad; lo. o de Schoolbibliotheken en 2o. over ue Stads-Bibliotheek. Voor geen van beide bleek men veel over te hebben. De heer Hugenholtz wülde voor de schoolbiblio theken 1 300 meer, d. i. 1000 geven, maai- de meerderheid' van den Raad stemde, na den wethouder gehoord te hebben, daartegen. Terecht, naar ik geloof. Want waar de schoolhoofden nooit om uitbreiding hebben gevraagd, is njiet te veronderstellen dat deze zoo dringend noodig was. Maar nu de Stads-Bibliotheek! Als er één lihcaam is in onze stad dat ver betering en uitbreiding noodig heeft, dan is het dit. Reeds herhaaldelijk hoorde ik er den wensch naar uitspre ken. Ik begrijp niet waarom men er toch zoo opuit, is van onze bibliotheek louter een stedelijk archief te maken- er is hier ter stede zoo'n dringende be hoefte aan een bibliotheek van wer ken, waardoor het volk zich kan ont wikkelen. Wij leven toch niet in een „ville morte", waar men louter den lof van het verleden kan zingen? Thans gaat het grootste gedeelte onzer burgerij de bibliotheek zonder belangstelling voorbij. Omdat zij er niet indurven, zou de heer Modoo zeg gen. zij weten niet dat ze er in mogen; de heer Tjeenk Willink vond ook wat propaganda wel noodig. De beste propaganda zou m. i. zijn, er werken voor aan te koopen, waarin de bur gerij belang stelt. Natuurlijk met be houd van eene afdeeling voor geleerde navorschers. En dan zou je de belang stellenden eens zien loopen! Ten min ste andere steden, o. a. Amsterdam, hebben er wel die ervaring van. Voorloopig zal dit echter wel op ons verlang-lijstje blijven staan. De Voor zitter was er heelemaal niet over te spreken Ik geloof dat er bij den post .Kosten van belooningen en eereblij ken'' (aan leerlingen) eenig misver stand heerschte tusschen den beer Nieuwenhuijzen Kruseman en een'ige leden. De wethouder was m. i. vol komen in zijn recht geen gelden meer beschikbaar te willen stellen voor ge trouw schoolbezoek, nu de leerplicht wet de ouders er toe dwingt hunne kinderen geregeld naar school te zen den. Een ander geval ls echter of wij toch niet de jongens en meisjes voor hun vlijt en goed' gedrag mogen be- loonen met een getuigschrift bij het verlaten der school. De heer Tjeenk Wililnk bracht klaarheid, door aan den heer Schram inlichtingen te vra gen omtrent het criterium, waarna de eereblijken zullen worden gegeven. Een besluit kwam er niet. Over de 600. die de heer Schram wilde uit trekken voor dit doel, zal eerst in de volgende vergadering beslist worden, wijl over helt amendement-de Braai waarbij ook de bijzondere scholen ge- noemd worden, de stemmen staakten. Het debat heeft aanleiding gegeven tot verschillende mededeellngen. O. a. dat de wethouder van onderwijs zich voorstelt een nieuwe opleidingsschool te stichten en daaraan tevens te ver binden een inrichting van meer uit gebreid lager onderwijs, en ook dat planne» zijn om de zweminrichting het Noorderspaarne te verplaatsen. Eén oogenblik heb ik gisteren in de Raadszaal van angst gesidderd, en wel toen de heer Speelman begon over de lichtvalling in de museumzalen waar do Halsen zijn geëxposeerd. Hij had er zelfs vijf deskundigen naar ge vraagd. Ik zou 't wel willen verzoeken, in het belang van de rust onzer goede stad, dat nooit weer te doen. Zie slechts naar hetgeen daarginder, aan d'Am- stel en aan 't IJ geschiedt met de „Nachtwacht". Al het rampzalige ge sol met Nederland's kunstjuweel werd veroorzaakt door verlichtingsquaestie, een strijdvraag waar de geleerden het zelfs nooit over eens worden. Geluk kig dat de Raadi besloot de 7610 voor de verbouwing nieit toe te staan. Wel werd de post mat 1 2500 verhoogd. Dat, waren die laatste woorden over de uitgaven De inkomsten vroegen niet zooveel spraakwater. Bij de „schoolgelden" kwam zooals na het verslag uit de afdeeïingen te verwach ten was de evenredige schoolgeld heffing weer eens ter sprake, en maak te de heer van Styrum den wethouder attent op die vermindering van leer lingen aan het gymnasium, een ge volg van het verhoogde schoolgeld. Maar het was spoedig uit. De Raad kreeg er ten laatste genoeg van. Even als wij hoorders, gij lezers, en ik schrij ver. Alleen nog dit. De heer Rethaan Miacaré werkt met kracht aan die fee- lichting voor de nieuwe pensioensver ordening. Dat is ten minste wat. al is het niet alle& Bij de Zondag 1L gehouden stem ming voor een lid der Isr. Kerkeraad alhier (vacature W. Kattenburg) is met overgroote meerderheid van stem men de heer L. Zwartser gekozen. Prov. Staten van N.-Holland Hedenmiddag te 12 uur werd de ver gadering voortgezet tot het uitbrengen der rapporten in zake de verschillende voorstellen tot het verleenen van sub sidie en andere. Voorgesteld werd de subsidie ten be hoeve van de huishoud1- en industrie school te Haarlem te verleenen, groot f 1100 voor het jaar 1902; eveneens die ten behoeve van den - omnibusdienst ,,De Drie Egmonden" groot f 300; en die ten behoeve van het vaccinatie-bu reau te Haarlem, groot 400 gedurende de jaren 1902 tot en met 1904. Voorts werd voorgesteld afwijzend te beschikken op het verzoek om sub sidie ten behoeve van de kosten van het afnemen van examens voor „Mees ter" of „Gezel"; en eveneens afwijzend te beschikken op het verzoek om sub sidie ten behoeve van de verbetering van „de Pijp" te Beverwijk. Voorge steld werd goed te keuren de wijziging van de bijzondere reglementen van be stuur voor de banne Opperdoes; den polder het Grootslag, de bunne Nieu we Niedorp; den Groot Limmerpolder. Nog werd voorgesteld de verhoogde bijdrage ad 200 ten behoeve der zee vaartschool te Vlieland ook voor het jaar 1902 te verleenen. Rapporteurs over de verschillende voorstellen waren de heeren F. G. Meilink Pzn., A. E. Zimmerman, Mr. D. P. D. Fabius en P. w. Sutorius. Zooals dus uit de rapporten blijkt, wordt alles voorgesteld conform de voorstellen van Ged. Staten. In het rarmorf. tot afwijzing van het verzoek om subsidie ter verbetering van de Wijcker- vaart, genaamd „de Pijp" te Bever wijk wordt o. m. gezegd, dat niet ont kend wordt dat eene betere beschoeiing noodig is, doch dat dit werk behoort tot het gewone onderhoud, waartoe de gemeente verplicht is; verder is door B. en W. onvoldoende aangetoond, waarvoor eene breede zwaaiplaats en eene nieuwe losplaats noodzakelijk is, evenmin als met gegevens is geötaafd waarom de diepte van het water op 3 M. A. P. moet worden gebracht. Op deze gronden stelt de commissie dan ook in hoofdzaak voor het Ont- werp-besluit van Ged. Staten goed te keuren. Daarna wordt de vergadering ver daagd tot a.s. Diinsdag 101/2 uur, wan neer de rapporten zullen behandeld worden. dat hij steeds het belang der gemeente voorop had "esteld, en naar zijn beste weten haar gediend. Vervolg Stadsnieuws. Arrondissements-Rechtbank Uitspraken. Terechtzitting van 7 November 1901. A. Prins, schilder, te Santpoort, smaad! vrijgesproken. C. Kasten, grondarbexder, zonder vaste woonplaats. 3 diefstallen, bij verstek een jaar gev.-straf. C Halllngsen. zonder beroep, te Amsterdam, diefstal, 6 maanden gev.- straf.p y Beetum,varensgezel te Turnhout, diefstal, 6 maanden gev.- straf. landmansknecht, te Assendelft. opz. vernieling, 3 boete of 5 dagen hechtenis. j_ van Leeuwen, timmerknecht, te Alkemade, opz. vernieling twee maanden gev.-straf. Donderdagavond; ongeveer 7 uur werd in de Jan setraat ©ene vrouw door een fietsrijdlenden slagersjon gen aangeredten eau op dien grond geworpen. Bewusteloos werd de vrouw door een inmiddels voorbij- komenden huzaar opgenomen en ingedragen in de apotheek van de firma öegemanm en Smeltjes, al waar het den heer W. Sn-eltjes na ©en uur tijcfe eindelijk mocht geluk ken de vrouw tot het bewustzijn te rug te roepen De slagersjongen had zich direct na het ongeval uit de voeten we ten te maken. Vrije- en orde-oeteningen- Geëxamineerd 6 vrouwelijke candi- daten. Geslaagd dte damesC. H. L. Do- cen. G. Drees, beiden te Amsterdam; W. C. Dijkstra. Apeldoorn en E. S. van Eibergen Santhagens te Haar lem. Hier ter stede zullen pogingen aan gewend worden om eene Protestant- sche Kicsvereeniging te stichten dit in verband met het uiteen spatten van den Christelijk-HÜstorischen Kiezers- bond. Gevonden v .orwerpen. Een portemonnaie met geld een ko peren waterstoof een pellerineeen gouden ring waarin haar een reticu le, waarin een muts; een zakdoek; twee sleutelseen herinnermgs-me- daille. De beschuldiging aan het adres des heeren W. stolp. In een gesprek dat onze hoofd-redac- teur heden had met den heer Stolp, naar aanleiding van d© beschuldiging vervat in het adres der heeren N. Cle mens. Wefers Bettink e» G. J. Heenk, verdedigde hij zijne houding onge veer op de volgende wijze. Zoodra ik benoemd was tot Raads lid ik was destijds nog ijzerhande laar vroeg ik aan een nog levend, bekend Ilaarlemsch rechtsgeleerde om uitlegging van de wetsartikelen, die thans ook door de adressanten tegen mij worden aangevoerd, en gaf tevens kennis aan de verschillende takken van gemeentedienst, dat ik niet lan ger leveranties kon doen. Wel bijv. aan lxet St. Elisabeth's gasthuis omdat dat een particuliere instelling was, door de gemeente gesubsidieerd, maar niet aan het Stads- Armen- en Ziekenhuis. In 1889. toen mijne zaak werd opge nomen in de Vereenigde Ijzerhandel, werd ik ambteloos burger. D. w. z. ik werd gekozen tot commissaris en vervolgens tot president-commissaris der Vennootschap, maar met .den eigenlijken loop der zaken bemoeide, ik mij niet meer. Alleen nam ik mijne functie als president-commissaris der vennootschap waar. Ik kreeg geen sa laris. wel natuurlijk, evenals de ande ren. dividend, als dit kon worden uit gekeerd; ik had) middellijk noch on middellijk invloed op leveranties aan de gemeente gedaan. Wat de uitlegging van het wetsarti kel betreft, wijs ik ook op het feit dat met den heer Jan Krol (destijds ge meenteraadslid) en mij, indertijd de heer mr. J. de Clercq van Weel (die toen ook lid van den raad was) com- ntissarls werd van de Haarlemsche Ijzergieterij. Deze bekwame rechts geleerde zag er geen bezwaar in de functie op zich te nemen, hoewel hij lid van den raad was en voor mij ber stend het dus ook niet. Heb ik dus de wet verkeerd uitgelegd, dan deed ik dat te goeder trouw. Evenwel, ik kan het niet gelooven. Want als men zoo vèr gaat, dan zouden bijv. raads leden die aandeelen Hollandsche IJze ren Spoorweg-maatschappij bezitten.en mee moesten stemmen over de sta- tionsquaestie, ook niet langer waar dig zijn deel uit te maken van den Raad. Ik wist niet dat het adres zou in komen; wel werd mij indertijd al iets dergelijks gevraagd door een verslag gever van een der plaatselijke bladen, maar hij verkeerde in de meening dat ik directeur van de Vereenigde Ijzerhan del was. en nu kort geleden noemd'e een ander locaal blad mijn naam. in verband met hetgeen er in de afdeeïin gen over gezegd was. Dadelijk verzocht ik den Burgemeester mij in do gele genheid te stellen een voorstel in te dienen tot het benoemen eener com missie van drie raadsleden, om mijne zaak te onderzoeken. Want ik wil dat er licht in kome. Waarschijnlijk zal Woensdag als de begrooting wordt afgehandeld, tevens het rapport der heeren v. Styrum. Bijvoet en Speel man ter sprake komen. Ten slotte verklaarde de heer Stolp ons nogmaal Vervolg Nieuwstijdingen. Vitello contra Fritnra. Woensdag deed de rechtbank te Rotterdam uitspraak in de zaak van, de eene margarine fabriek daar ter stede tegen de andere, die haar verpakking en merken zou hebben nagemaakt („Vitelïo contra Fri- tura.") De rechtbank besliste dat nu vaststond dat d"e gedaagde zijn ver pakking voor Fritura in den han- d)el heeft gebracht, terwijl dfie van den eischer voor Vitello reeds be stond. deze twee vragen moesten beantwoord' worden: lo. Is de verpakking van Fritu ra namaak van die van Vitello!? 2o. Is die namaak een onrecht matige daad? terwijl de rechtbank de kwestie of het sluitetiket al dan niet een fabrieksmerk was, van geen belang achtte, omdat het in ieder geval een onderdeel van de geheele verpakking uitmaakte en in de beslissing daarover begrepen moest worden. Op de eerste vraag moest het ant woord bevestigend zijn. Uit eigeai aanschouwing was dier rechtbank gebleken diat wal is waar bij nauw lettende vergelijking de verschillen niet onopgemerkt konden, blijven., maar dat bij oppervlakkige beschou wing dit niet het geval was, zoodat de verpakking van gedaagde in staat was verwarring te stichten. Er was hier onrechtmatige daad, omdat daargelaten d!e quaestie of oneerlijke concurrentie, zooals de- zie namaak hier ongetwijfeld gequa. lificeerd moest worden, in het al gemeen een actie tot schadever goeding morel ijk maakt, in casu er een opzettelijke handeling die een recht van de tegenpartij krenkt had plaats gehad). De koopman, die een eigen., de aandacht trekkend, cachet aan zijn waren, wiil geven, heeft een recht op de d'oor hem bij zonderlijk gebezigde verpakking; en d'at recht was hier geschonden. De gedaagde werd derhalve tot schadevergoeding veroordeeld en hem werd gelast in die toekomst zich van deze onrechtmatige handeling te onthouden. (Advocaten, waren Mrs. Z. v. d. Bergh uit Amsterdam en Havela&r). Italiaansclie populariteit. Musolino de beruchte bandiet, is van de gevangenis van Urbino, naar diie van Catanzaro overgebracht. Vroeg in den ochtend1 van den dag dat hij lanrs zou komen bodem rondvemtetrs in de straten van Ro me het portret van den „achtba ren" schelm aan: Ilvitratto del on- orevole Musolinof' brulden zij, em de fotografieën, van hem te Urbi no gemaakt, gingen weg „als koek' den gamschen dag door. Toen de tredw 's avonds aankwam, waren alle autoriteiten op tperron, als kwam er een prins of koning voor bij. Te Urbino is men des te ve r drietiger, want ontelbare journa listen, politici en vreemdelingen stroomden er toe, zoolang de stad den moordenaar binnen haar mu ren had. Het Champs de Mars. Binnenkort zullen waarschijnlijk de Fransche regeering en het gemeen tebestuur van Parijs eindelijk het eens worden over de bestemming van het groote plein waar nog eenjige ten- toonatellingsgebouwen staan. Volgens de ontworpen regeling,welke nog door den gemeenteraad moet wor den bekrachtigd, zal de „machinega lerij." die reeds-van 1889 dagteekent, worden afgebroken, zonder dat de ver plichting wordt gehandhaafd voor de stad om haar elders weder op te zet ten. Daarentegen moet de stad van de opbrengst der te vejile nterreinen 2 millioen afstaan voor lokalen ten be hoeve van landbouwtentoonstellingen. De andere gebouwen, die nog on het plein staan, zal het tentoonstellings- bestuur doen sloopen. De staat machtigt voorts de stad Parijs een veel breedere strook gronds dan vroeger was bedongen aan weere kan! ten van de lange zijden te verkoo- pen. Van de opbrengst zullen dar» 10 milhoen worden besteed tot aanleg van een park in het midden, tot ver fraaiing van de Seine-oevers binnen de grenzen der tentoonstelling en tot den aankoop van de groette broeikas sen en een hulpbrug, welke lin stand zullen blijven. Wat de te verkoopen terreinen bo ven 12 millioen opbrengen, komt voor de helft aan elk van beide partijen, terhoede heen en schoten links en echts hun geweren af. Het plotselinge ;n het hevige van den aanval bracht de achterhoede in verwarring maar zij herstelde zich weldra en beant woordde het vijandelijke vuur zoo goed. mogelijk waarbij de officieren zicli bovenmenechelijk inspanden. De twee kanonnen zoneten elk een kartets in den vijandelijken troep maai- artil leristen werden in weinige minuien buiten gevecht gesteld. Do overrompeling was zoo volkomen _n de aanval geschiedde met zulk een onstuimigheid dat de achterhoede, on geveer 200 man sterk, weinig tegei». stand kon bieden. Bijna allen werden gedood of gewond, ri lagen al bij hoopen rondom de kanonnen vóór er versterking kwam van de hoofdmacht Een ander deel van die Boerenmacht viel toen van een andere zijde het kamp aan. maar trok na een dapper gevecht terug. Niettemin bleef dit deel van den vijand den ganschen middag een onsamenhangend vuur op grooten afstand onderhouden. Na het gevocht wierp de vijand verschansingen op en kreeg nog aanzienlijke versterkingen, maar de aanval werd niet hervat. de boeren in de kaapkolonie. LONDEN, 8 Nov. (R. O.) Aan de bla den wordt van 7 dozer uit KaapoUd geseind: Een te Kaapstad aangekomen yeo man, die met drie anderen door Pijper In de Midland-disjtricten veertien da gen geleden was gevangen genomen, zeide dat de Boeren goed gekleed wa ren, overvloed van levensmiddelen hadden, gewapend waren met Lee-Met- fords en Enfields. en bijna allen drie gevulde patroonbandelüers droegen. Ook hun paarden waren in goede con ditie. De gevangenen werden goed behan deld en den dag na hun gevangenne ming losgelaten. IN DE Z. A. R. JOHANNESBURG, 5 Nov. (R. O.) Onder de gevangenen die gevat zijn in het lager van Van Albert zijn er drie d'ie van hier waren ontsnapt, nadat zij rï®?1 onzijdigheid9eed hadden afgelegd. Zij zijn gevat met de wapenen in de hand. Een troep van 60 Boeren trok giste ren Zuidelijk langs de Magaliesbergen, vervolgd door troepen en Constabulary. Overal waar het noodig is, worden aan de Vaal posten en blokhuizen ge plaatst om den vijand te beletten over do rivier te trekken. WTTWATERSRAND. JOHANNESBURG, 7 Nov. (R. O.) De commissie die eenrcutal 's weeks zitting houdt, maakt een plan om den Witwatersrand op een goed verzekerde wijze van water te voordien. Burgerlijke Stand. Bevallen 8 Nov. G. A. Beckering VinckersCompanje z. G. E. van Zwie- tenvan Tongeren d. Overleden: 7 Nov. M. Clausing—van der Jagt 46 j. Damsteeg. B. J. v. d. Woert 30 j. Hagestraat; I. B. Honing— Dijlius 86 j. W. Heerenstraat. 8. J. H. Zwarts 11 md. d. Tulpenstraat. Telegrammen. DE SLAG BIJ BAKENLAAGTE. LONDEN, 8 Nov. (R. O.) De „Stan dard" publiceert een telegram van i dezer waarin een uitvoerige beschrij ving wordt gegeven van Benson's ge vecht. Toen Opperman met een troep Boe ren zich op de aclxterhoede wierpen die het convooi en de kanonnen escor teerde, was de hoofdmacht van de co lonne twee mijlen verderop bezig met het maken van het kamp on dus niet in staat onmiddellijk hulp t.e bieden. De Boeren reden dwars door «I ach Beurs. Volgens het Weekblad van de Com- missiebank te Amsterdam, zijn in de week, geëindigd 5 Nov., door tusschen- komst dier bank verhandeld de vol gende minder courante fondsen: Opr. aand. Nationale Hypotheek bank, 800. Opr. aand. Singkcp Tin-Maatschap pij. f 96. Opr. aand. Nederlandsch Indische Lanclbouw-Maatschappij f 9. Aand1. 's-Gravenhaagsche Credietver- eeniging en Depositokas, 96 Aand. Nederlandsche Credielveree- niging t.o Utrecht. 115 Aand. Algemeen© 's-Gravenhaagsche Eouwgrond-maatschappij 28 Aand. Willemspark Bouwonderne ming. f 850. Aand. Sumatra Cultuur-Mij., 188 Aand. Wonokoyo-Maatschappij tot exploitatie van het land. 15 Aand. Soemalata-Mijnbouw-Maat- schappij. 213—218 Aand. Hollandsche Hypotheek-batik 20 gestort. 153 Aand. StoomvaarbMaatschapnii, Am sterdam. 80 Aand. Rijnlandsche Stoomtramweg- maatschap*-105 Aand. Stoomtramweg-Maatschappij 's Bosch-Helmond, 95 Aand. Ned. Lloyd 45 Als nieuw ingekomen wijzigingen van vraag en aanbod in genoemd, weekblad vermelden wij de volgen de fondsen: GEVRAAGD: Opr. aand. Nationale H-notheekbank 800. Opr. aancL Singkop Tin-Mij. 85. Aand. Algenxeene 's-Gravenhaagsche Bouwgrond-Mij. 25 Oblig. Calve, Delft. Fransch-IIol landsche Oliefobrlek. 98 Aand. Stoomvaart-Maatschappij Am- sterdam, 85 Aand. Nederlandsche Lloyd, 40 AANGEBODEN. Aand. Administratiekantoor van In dische fondsen. Bod. Aand. Noord-Brabantsche bank 12 Aand. Cassa. 280 Aand. Algemeen© 's-Gravenhaagsche Bouwgrond-Maatschappij 35 Aand. Cultuur-Maatschappij Kayoe- Enak, 22 1/2 Aand. Neder]andsch-Indische Hout aankap-Maatschappij 39 1/2 Aand. Noord-Willemskanaal-Maat schappij 20 Aand. Noord-Nederlandsche Beet- wortelsuikerfahriek. Bod. Aand. Maatschappij voor Zwavel zuurbereiding. 98 Oblig. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, Bod. Aand. Twentsche Stoombleekerij te Goor, 90 Oblig. Spiegel en Lijstenfabi-iek ..de Atlas" 80 Aand. Cernavoda Petroleum-Maat- schapp'*" 60 Aand. Stoomvaart-Maatschappij „Am- stel" 80 Aand. Stoomvaart-Maatschappij „Am sterdam" 90 Aand. Nederl. Lloyd. -45 Aand. Algemeene Waterleiding-Mij., Bod. Nagekomen Advertentiëii- Weggeloogsen. Een jong POESJE, grijs met zwart gestreept. Terug te bezorgen tegen belooning Kenaupark 30. Faillissementen. Arnhem, 4 November M A C. van Delden, wed. van J. de Kadt, te Nij Uilgesproken:

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3