NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. De doodevanden zwarten koffer. 19e Jaargang Dinsdag 12 November 1901. No. 5616 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het gekeele Rqk, per 3 maandenL65 Afzonderlijke nummers0.02}£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt- Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie lit®. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de PuUicité Etrangèr§ Q. L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE§j§ucc., Parijs 31Faubourg Monttflffltre. iJijgtuu '—ca Haarlem's Dagblad Tan 12 Nov. bevat o.a. Het Fransch-Turkscbe geschil geëindigd, Een vredesplan, Nog maals Bakenlaagte, Haagsclie Brief Brand te ZaandamCourses te Woestdnin. De zaak Stolp, „Cres cendo", Stokken van den Gemeen teraad. Oi'ficieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van. Haarlem, fioen te weten, dat bij hunne be schikking van 8 November jl. aan G. J. Dietz vergunning is verleend tot op richting van eene kuiperij in het per ceel aan de Gasthuisstraat no. 5. Haarlem, 9 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Het Fransch-Turksche geschil is dan nu eindelijk beslecht. De Sultan die blijkbaar niet op zijn gemak was door de aanwezigheid der Fransche oorlogsschepen te Mytilene, heeft een iradlé uitgevaardigd, waarbij zijn mi nister van buitenlandsclie zaken machtigd werd mede te deelen dat Turkije de eerste ©n de nieuwe eischen van Frankrijk aanneemt. Ziehier wat een nota van Havas daaromtrent meldt lo. De Porto erkent de wettelijke te genwoordig bestaande scholen; 2o. zij erkent wettelijk do weldadige en godsdienstige inrichtingen; 3o. zij geeft machtiging tot den her bouw, de herstelling of die uitbreiding van de in 1894, 1895 en 1896 bescha digde gebouwen; 4o. zij verbindt zich bij voorbaat volle machtiging verleend te achten voor Opbouw óf herstellingen, waartoe de Fransche regeering zou mogen willen overgaan in de toekomst, wanneer de Keizerlijke regeering niet binnen zes maanden bezwaren indient; en 5o. zij bekrachtigt de benoeming van den Chaldeeuwschen patriarch. Bijgevolg heeft minister Delcassé aan do Porte doen weten dat Frankrijk de diplomatieke betrekkingen hervat en gaf hij admiraal Caillardi last uit Mytilene te vertrekken. Ook door den zuren appel: de er kenning van den patriarch heeft men dus ten slotte heengebeten, wel inzien de dat Frankrijk allerminst geneigd was zijn eischen op dit punt te laten vallen. Voor 't Fransch prestige is dre Turksche toestemming van gToot gewicht. Dit prestige toch dat door de weifelende houding van het minis terie niet weinig geleden had, is nu ge red. Dat de zieke man wel een wei nig bevreesd is geworden voor Rus land. kan wel veilig aangenomen wor den. doch voor 't oog van de wereld treedt de Gallische haan fier uit het strijdperk, zonder dat hij zelfs zijn sporen heeft moeten gebruiken. Voor 't Drievoudig Verbond met Duitsch- land aan 't hoofd zal de oplossing van de kwestie zeker niet aangenaam zijn. Men dacht reeds aan eene ma ritieme tegenbetooging, al meent de Italiaansche „Tribuna" ook beslist dit bericht te kunnen tegenspreken. De mogendheden visschen nu echter ach ter 't net. Nu deze onverkwikkelijke historie van de baan is, kunnen wij weer onze volle aandacht wijden aan den oorlog in Zuid-Afrika. Een brief van den bekenden finan cier J. B. Robinson aan de „Times" raadt aan den Boeren den vrede te bieden op den volgenden grondslag: Een tijdelijke gouverneur van d?n Oranje-Vrijstaat en Transvaal, samen gevoegd. zal gekozen worden door vijf Engelsche en vijf Boeren-afgevaardig- dendeze gouverneur zal worden bij gestaan door een raad, bestaande uit zeven Engelschen en vijf Boeren, die benoemd worden .terwijl binnen twaalf maanden de verkiezing zal plaats heb ben van een Wetgevend Lichaam, ge kozen door de imVoners. Voorts zal algeheele amnestie wor den verleend, uitgezonderd voor ern stige misdaden, door rebellen begaan en zal de verbanning der Boerenlei ders worden herroepen. Het tijdperk van het bestuur op bovengenoemde grondslagen zal voortduren totdat de federatieve Unie van geheel Zuid- Afrika zal zijn voltooid- Robinson zegt, dat hij een soortgelijke oplossing aan de regeering voorstelde na de in neming van Bloemfontein. Afgezien nog van het feit, dat die Engelsche regeering in het boven staande toch niet zal bewilligen, zullen de Boeren hier allerminst zin in heb ben, daarvoor staat hun zaak veel te goed. Buitenlandsch Nieuws. Nog meer versterkinger. Het 5e en 6e militie-bataljon van het Worcestershire regiment is ge vraagd om dienst te gaan doen in Zuid-Afrika. Tachtig percent der vrij willigers heeft toegestemd. Elk bataljon telt ongeveer 600 man. Alle beschikbare manschappen van het reserve-eseadron van het 5e en 7e garde-dragonders en het le koninklijke dragonders te Shorncliffe en Canter bury zullen omstreeks 23 November naar Zuid-Afrika gaan. Verder wordit de oprichting van een nieuwe com pagnie bereden infanterie uit de gar de-bataljons in Engeland óverwogen. Allemaal wanhopige pogingen oin de groote gaten in Zuid-Afrika op te vullen. Rooken maar! Behalve de 6000 pijpen, die koningin Alexandra naai- Zuid-Afrika zendt, heeft een 10,000-tal reeds zijn weg ge vonden naar de South African Con stabulary. En verleden week heeft de firma Rothschild 4000 pijpen, 200.000 sigaretten en 1000 pond tabak gezon- den. De Rothschild's hebben sedert bet begin van den ooriog al tusschen de twintig en dertig partijen tabak gezon den en daarnevens nog bizonder goede digaren voor de officieren geschonken. Er is dus rookgereedschap genoeg. Ter afwisseling zullen de Boeren wel zorgen dat de Tommies ook een kwade pijp rooken. Nogmaals Bakanlaagtc. Voortdurend komen er nog bijzon derheden over het gevecht bij Baken laagte. zonder dat men kan zeggen dat men de juiste waarheid stuksgewijs te weten kqmt. Toch schijnt, het verhaal dat Laffan's correspondent nu doet, in veel opzichten wel aannemelijk. Het gevecht begon, zegt hij. met schoten die nu ©n dan door enkele Boe ren op de achterhoede gelost werden, tegen drie uur 's middags. Toen do Boeren talrijker werden, zond Benscan een escadron van de Scottish Horse terug, om het 3e bereden infanterie, dat de achterhoede dekte, te verster ken; hij liet de twee kanonnen met een compagnie van de Buffs post vatten op een heuvelrug, en zond Wooils- Sampson vooruit om het kamp op te slaan. De heuvelrug, waarheen Ben son zich nu ook zelf begaf, bevond zich op 2000 meter van hjt kamp; de kolonel stond met zijn staf bij de ka nonnen. De Boeren die aanstormden, stegen af toen zij op 40 meier van de kanon nen gekomen waren, en slopen tus schen <le klippen door, zoodat hun vuur een doodelijke uitwerking had. Benson kreeg een schot in zijn knie, maar gaf nog orders aan majoor Wools-Sanipson. Majoor Young liet het kanon dat bij het kamp stond, op de Boeren vuren, hetgeen, beweert de berichtgever, dezen belette om vóór den donker de andere kanonnen weg te voeren. Van de 160 man op den heuvelrug werden er 123 gedood of gewond bij de Scottish Horse 73 van de 80. Een toespraak van Salisbury In Guildhall te Londen antwoor dend op een toost op de ministers zei- de Salisbury: de tegenwoordige tijden zijn duisterder, dan zij eenige jaren geleden waren, maar wij hebben re den tot dankbaarheid. Men moet zich gelukkig achten, dat de wereldvrede over het algemeen zoo weinig is ver stoord. In de laatste weken kwam er een klein wolkje aandrijven in de Middellandsche Zee, maar het is uit eengewaaid. Dat is al een groote vooruitgang; vijftig jaar geleden zou een dergelijke gebeurtenis niet zoo weinig sporen hebben achtergelaten. Op het oogenblik is er niets bepaald ernstigs aan de hand, behalve de oor log in Zuid-Afrika, maar wat dien oor log zelf aangaat, moet men alle pes simisme op zijde zetten, waarvoor geen enkele redlen bestaat. Wij zijn gere geld en voortdurend voortgegaan naar een definitief succes. Het einde van den oorlog is niet zoo nabijj als wij hadden gehoopt, maar de ondervonden zorgen zijn voornamelijk aan de om standigheid te wijten, dat wij den 3nis- ten aard niet hebben ingezien van dezen oorlog, die geen gewone oorlog is. Het i£ zeer dikwijls gebeurdi in Europeesche oorlogen, dat een gueril- la-oorlog langer duurde, dan men eerst had gedacht. Herzegd moet worden, dat wij elke week belangrijk vooruitgaan. Onze politiek blijft on veranderd; wij verlangen niets meer, dan de landen, waar nu de oorlog woedt., in een staat van vrede en vrij heid t.e zien, zoo spoedig mogelijk ge nietend van de weldaden eeuer auto nomie. Maar de onafhankelijkheid der Boeren is niet vereenigbaar met onze veiligheid. Het Engelsche volk is vast besloten, dezen oorlog zich naoit te laten hernieuw en. Wij moeten al wat gevaar zou kunnen, opleveren in dien uithoek van hot Rijk vermijden. De belangen van Engeland zijn ernstig bij ons succes betrokken. Alffemeeriö berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reuter's correspondent op Bermuda verzekert, dat de onbeschaamdheid der Boeren krijgsgevangenen aldaar tegen over de soldaten onverdragelijk is. Kor poraal Hudson van de Royal Warwicks werd onlangs van achteren aangevallen en tegen den grond geslagen, toen hij iu het donker door een der kampen wan delde. In bewusteloozen toestand werd hij naar het militaire hospitaal gebracht. De gouverneur van de Kaapkolonie seinde Donderdag, dat er in de week loo- pende tot 2 November te Port-Elizabeth één geval van pest was bijgekomen. Over leden zijn aldaar een Maleler en twee kaffers Het besmette gebied is onveran derd gebleven. Wederom is een lijst openbaar ge maakt van veertien Boerenaanvoer ders, dlie voor het leven zijn verban nen. Onder hen is devoormalige voor zitter van den Volksraad B. A. Klop per. In het noordoosten der Kaapkolonie is de toestand onveranderd. Behalve de mannen onder Myburgh, Fouché en Wessels zijn er zoo goed als geen Boe ren ten zuiden en ten oosten van den spoorweg van Kaapstad naar Trans vaal. Volgens een bericht uit Johannes burg heeft het Pioneer Regiment 7000 pond mielies opgegraven nabij Vlak- plaats, ten westen van Krugersdorp. Het bericht, dat mevrouw Steijn Bloemfontein zoude hebben verlaten, tylijkt onjuist Het schijnt dat miss Hobhouse niet gevangen is genomen maar dat haar eenvoudig belet is aan land te gaan in Zuid-Afrika, omdat zij niet de mi litaire vergunning had die door de afkondiging der krijgswet wordt ge vorderd. CHINA. Li Hoeng Tsjang is na zijn dood tot markies benoemd met den titel Li Wen Tsjoen. ALLERLEI. Revolutionaire Spanjaarden in de Py reneeën hebben een bijeenkomst to Per- pignari gehouden, waarin besloten werd, indien er een burgeroorlog door Don Carlos werd uitgelokt, tegen het Carlis- me partij te trekken. De feestelijke bij eenkomst eindigde met: Leve Spanje! Leve de Reepubllekl De verkiezingen voor het gemeente bestuur te Barcelona hebben een uiterst onrustig verloop gehad. Er werd in tal van colleges met revolvers geschoten, een persoon werd gedood, 40 werden gewond. De Spaansche minister van finan ciën, h$t verslag van de commissie ujt de Kamer in ontvangst nemend, verklaarde, dat de begrooting van uit gaven met 7 millioen zal worden ver hoogd voor de kosten vallende op de wissels voor de uitbetaling dpr bui- tenlandsche schuld. Er is echter een nieuw conflict uitgebroken, doordat de commissie de sommen, die voor de in aanbouw zijnde schepen worden aangevraagd ,te gering acht. Het ongeluk dat prins Ludwig Ferdi nand van Beieren in zijn rijtuig ls over komen. blijkt de schuld geweest te zijn van den koetsier die dronken was en het rijtuig tegen een boom opstuurde. De Norddeutsche Alg. Ztg. deelt mede. dat tusschen de Duitsche en de Engelsche regeering een overeenkomst is gesloten, volgens welke Engeland van de vaste som, die het ter voldoe ning aan de eischen om schadever goeding aan de uit Zuid-Afrika uitge zetten bereid Is te geven 30.000 pond aan de Duitsche onderdanen toekent. Vorderingen, die geen betrekking heb ben op uitzettingen en eischen. die in Zuid-Afrika aanhangig zijn gemaakt, zijn hierin niet begrepen. Het Russische telegraaf-agentschap deelt mede: Hot bericht der K5m. Ztg., dat Rusland ©n Frankrijk een gemeen schappelijk optreden van plan zijn ten aanzien van de invoering van hervor mingen in Armenië en de Europeesche provinciën van Turkije mist eiken grond. Er is geen sprake van geweest, zich over deze aangelegenheid tot de mogendheden te wenden, en nog veel minder van het bijeenroepen van een internationale conferentie Stadsnieuws Haarlem, 11 Nov. 1901. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 13 No vember 1901, des namiddags te half 2 ure. D© volgende zaken zullen aan do orde worden gesteld: 1. Mededcelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. subsidie Mu seum voor Kunstnijverheid. 3. Herstemming post volgnommer 136 en eindstemming bcgrooting voor 1902. 4. Voorstel B. en W. onbewoonbaar verklaring perceelen Rozenstraat nos. 17a cn 17 b. 5. Id. id. id. Lange Molenstraat nos. 34 on 36. 6. Id. id. id. Smedostraat 15rood. 7. ld. id. id. Oudeweg 19. 8. Id. id. adres erven A. A. Pernn plan bebouwing grond Koninginne weg 9. Id. id. hooger bouwen perceel Korte Zijlstraat no. 10. 10. Id. id. adres C. Schornagel, hoo ger houwen Begijnhof. 11. Id. id. slooping woning mest- bergplaats. 12. Id Ld. goedkeuring rekening ge meentelijke bank van leening, dienst 1900/1901. 13. 13. Id. id. vaststelling verorde. Ringen marktgeld bloem- en groen tenmarkten. 14. Id. id. id. verordening brand- blusschen. 15. Id. id. id. verordeningen haven en kaaigeld. 16.. Id. id. adres wed. H. van Mar- kenstein om onderstand. 17. Id. id. id. wed. D. A. Braaken- burg om toelage of pensioen. 18. Id. M. de Braai, wijziging grond- huren. 19. Id. B. en W. instellen bijzondere Raadscommissie gemeentelijke brand verzekering. 20. Id. id. adres vereeniging ..de Goede Verwachting" wederindienst- stelling werkman P. de Wit. 21. Voordracht B. en W. benoeming onderwijzeres school litt, B. 22. Zitting met gesloten deuren. De zaak-Stolp. Naar uit de Gemeentestukken blijkt, luidt liet adres der hoeren Hcenk en Wefers Bet tink, in zijn geheel als volgt: Geven met den meesten eerbied te kennen: Nicolaas Clement Wefers Beltink, bid der te Haarlem gevestigde handels vennootschap onder de firma Heenk en Wefers Bettink, wonende te Haar lem en Gal'enus Jacobus Heenk, lid der te Haarlem gevestigde handelsvennoot schap onder de firma Heenk en We fers Bettink, wonende te Heemstede. Dat reeds sedert verscheidene jarci. ook thans geregeld nog door ..de Naamlooze Vennootschap de Vereenig- de Ijzerhandel", opgericht bij akte op 27 November 1898 ten overstaan var den te Haariem gevestigden Notarig Beets gepasseerd, aan Uwe gemeente zoo direct als indirect verschillende le veranties van ijzerwaren, o.m. van straatkolken en 'drinkfonteinen heb ben plaats gevonden. Dat het lid van Uw Ed.Achtb. Colle ge de heer W. Stolp te Haarlem, vanaf de oprichting en ook heden, in het maatschappelijk kapitaal dezer Ven nootschap groot 500.000 voor 223,000 aandeelhouder is, "terwijl hij daaren boven als Commissaris fungeert tegen genot van een honorarium in den wtinst. Dat uit deze omstandigheden ten dui delijkste blijkt dat genoemd raadslid mitsdien handelt in strijd met het be- I paalde van art^ 24, alinea 3 der gemeen- 1 te wet hetwelk zegt: „De leden van den Raad mogen middelijk noch onntfdde- lijk deelnemen aan leveringen of aan- neminge ten behoeve van de gemeen te." Dat diensvolgens de toepassing van art. 26 der/elfde wet, zeggende- .,I)j6 feuilleton. Vrij naar het Engels h van MAARTEN MAARTENS. 3) U lichtte het hoofd op en verschoof het mutsje. Toen ik het dunne haar wegstreek vond ik een groote buil over de linker helft van het hoofd. Ik vroeg Francois of hij dat genoteerd had. Hij antwoordde ontkennend, de lijkschouwing zou den volgenden dag in de Morgue plaats vinden. De overledene was door een s neergeveld dat stond vast, maar zulk een slag kan onmogelijk den dood onmiddellijk tot gevolg hebben. Zou een vrouw den slag toegebracht hebben Ik onderzocht don buil op nieuw. Het was natuurlijk moeilijk uit te maken, maai- het had er allen schijn van dat groote kracht was aan.i gewend. In 't algemeen kon ik me niet voor. stellen dat een vrouw het gedaan had. De chloroform kon vrouwen werk zijn, de slag niet Ik vroeg tevergeefs toestemming om het lijk te ontkleeden. De heer Francois wilde niet toestaan totdat de doctoren er geweest waren en daar had hij natuurlijk gelijk in. Mijn eerste vraag was nu de kist nog eens aan een onderzoek te mogen onderwerpen, wat me gereedelijk werd toegestaan. Aan de kist was niets bijzonders te bespeuren, behalve het koord, dat er omheen was. De kist scheen nieuw en geen bloedvlekken of iets van dien aard was te zien. En op het eerste gezicht vertoon de de kist van buiten al even weinig merkwaardigs als van binnen. Deze kist droeg geen label, hetgeen te opmerkelijker was, omdat alle ove rige bagage-artikelen voorzien waren van het adres: „Mrs. Orr-Simpkin- son, van Londen naar Parijs". Ik zag hem ernstig aan. Teeken dat op, mijnheer zei ik. Miss Simpkinson echter had een aan. nemelijke reden hiervoor opgegeven. De labellen die ze gebruikte, zei ze, waren zoo ingericht, dat ze niet aan een kist als die, waarin het lijk ge vonden was, bevestigd konden worden. Wanneer ik zeg, dat er geen label len op de kist waren, bedoel ik na tuurlijk zulke, die de passagiers zelf gebruiken. Wel andere, die er ambts halve opkomen. Boven op de kist was een groote hoofdletter ,,P." op een wit papier, die naai' ik meende „Parijs" of misschien „passagiersgoed" zou beteekenen, voor 't gemak van de dou ane-beambten aangebracht, en aan de voorzijde van de kist was een klein, groen papier bevestigd, als volgt ge- teekend LONDEN naar l sis g> PARIJS. Dit resultaat was niet zeer bemoe digend. Overigens waren de planken van de kist volkomen zwart en glad ook aan den onderkant. En hier mag ik nog bijvoegen, dat de smid, die geroepen was. verklaar de, dat de sleutel volstrekt niet bij het slot behoorde, waarop miss Simp. kinson eenvoudig ten antwoord gaf. dat hij loog. Ik onderzocht de kist nog oen poosje. Gij zoudt het geheim kunnen vertellen, dacht ik bij me-zelf, als ge slechts spreken kondtmaar ge zult spreken, voegde ik er koortsach tig zenuwachtig bij, er vast van over tuigd dat de kist zelf zou moeten helpen bij de oplossing van het af schuwelijk raadsel. Plotseling kreeg ik een ingeving. Ik gaf den heer Dubert den raad de labellen voorzichtig los te maken, omdat er mogelijk de een of andere aanwijzing onder verborgen kon zijn. Hij haalde zijn schouders opik geloofde dat hij de kist nauwelijks durfde aanraken. Het is het eenig mogelijke, zei ik, maar, natuurlijk, de zaak is in uw handen. Wat zou het een prachtig iets voor u zijn, indien u oen en an der gevonden had en voor den rechter van instructie kwam. Dat vond hij ook. Welnu, zei ik, ik heb u een idee, dat de moeite waard is, aan de hand gedaan. Hij stemde half onwillig toe. Wij namen de „Londen naar Parijs" adres, kaart liet eerst en begonnen het lang zaam los te maken. Ten laatste kwam het papier er ongeschonden af en ontblootte de gladde, zwarte op pervlakte van de kist. Dit was een teleurstelling, maar ik haalde de Fransche collega's over met energie aan de andere te begin nen, de groote „P-". En ditmaal werd onze moeite beloond, als men dat ten minste van het kleine resultaat kan zeggen. Er was een ander papier onder. Ik hield mijn adem in, toen het langzamerhand te voorschijn kwam. Er stond per slot van rekening heel weinig op. Alleen drie woorden met groote letters gedrukt„Green wich naar Southend." Anders niets. Het was een gewone label, zooals op stations worden aangehecht. Anders niets? Ik draaide de kist in het volle licht van de gasvlam en toen ik er zoo naar stond te staren alsof ik het geheim uit dat kleine papiertje wilde trekken, dat zoo onverwachts aan het licht gekoni/en was, merkte ik plotseling twee letters op, in een der hoeken, half uitgewischt met go melastiek, of door het papier dat er overheen geschoven had. Het waren de schrijfletters „P. H." Die kist komt van Southern, zei ik zoo kalm mogelijk. Ja, beaamde Leon, dat klopt met hetgeen de meid gezegd heeft. Ik tilde de kist nog eens op. biina 'iu werktuigelijk, terwijl ik de letters vast in mijn geheugen prentte. Ik gaf mij er nauwelijks rekenschap van. waar. om ik zooveel waarde hechtte aan die letters, maar ik voelde dat ik hier hel begin der ontknooping had. Mijn vermoeden is juist gebleken. Van liet begin tot het einde heeft de ontdekking gehangen aan deze twee letters. Ik haastte mij ze op papier na te boot sen, voor de herinnering verflauwd was en nam vlug afscheid van de twee Franschen politiemannen. En als u een raad wilt aanne men, zei ik, laat den niemand dat papier aanraken. Het is een voor naam punt. De Fransche heeren keken ver baasd. Van dat oogenblik afaan togen wij langs verschillende lijnen aan het werk. De vreemde autoriteiten deden hun best maar hadden veel moeilijk heden te overwinnen en waren niet zeer gelukkig in het ontdekken van het geheim van de zwarte kist. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1