NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, .in Haarlem en Omstreken. Dedoodevanden zwarten koffer. 19e Jaargang Woensdag 13 November 1901. No. 563? HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rqk, per 3 maandenL65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Gta.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bg Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bjj de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Ad min in tralie UW. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertent! en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijhs, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangïr§ Q. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE§a §>ucc., Parijs 31Faubourg Montmartre. _-.imf.j_ aüiji JuniflUi- Haarlem's Dagblad Tan 13 Not. borat o.a. Bennet Burleigh als l'enfant terrible, De Nederlandsche en Fransche eischen, Dr. Leyds te Berlijn, De Boycot, lletbovenzin- delijke, Prov. Staten ?an Noord- Holland. Politiek Overzicht Het schijnt alsof aan de bijzonder heden over het gevecht bij Bakenlaag te maar geen eind zal komen. Nu heeft Bennet Burleigh, de bekende oorlogscorrespondent van de „Daily Telegraph" weer een lang telegram aan zijn blad gezonden, in welk tele, gram hij nogal „l'enfant terrible" speelt en dingen verklapt die de mi litaire autoriteiten naar alle waar. schijnlijkheid liever hadden veVzwe- gen. Zoo vermeldt hij o. m. dat de Boeren ook een aantal Engelschen gevangen hebben genomen, die echter later „bevrijd" werden. Ook is hij zoo onbescheiden om te verstaan te geven dat de Boeren alle gelegenheid! had den om de gewonde en doode Engel schen van hun geweren en ammuni tie te berooven, niettegenstaande Kit. chener verzekerd heeft dat de Boeren liets dan de twee kanonnen machtig hebben kunnen worden. Ziehier wat Bennet Burleigh aan verdere bijzon derheden seint Kolonel Mackenzie heeft het bevel aanvaard over de colonne van wijlen kolonel Benson. Deze laatste, die eep. zeer dapper soldaat was, kreeg drie wonden in zijn laatste gevecht. Hij bleef bij kennis tot het laatste en werd binnengebracht en stierf bin- nen de geïmproviseerde borstweringen van het kamp te Bakenlaagte. Vele van de kanonniers, van de manschappen die het geleide Van de kanotinen vormden en van de Scot tish Horse sneuvelden. De officieren en manschappen waren elk met ge middeld acht kogels doorboord. In een stortregen deed Louis Bo tha, die in 24 uren 100 K.M. had af gelegd, onverwacht met 700 Boeren een charge op onze achterhoede en de twee kanonnen. De Boeren werden begunstigd door een inzinking in het terneim, die hun dekking verschafte. Zij galoppeerden tot op 40 meters afstand van de ka nonnen. Terwijl zij te paard zaten en hun hoofd alleen zichtbaar was, open den de Boeren een geweervuur op de achterhoede. Geen van beide kanon nen was in deze richting geplaatst, en ongelukkig waren de drie compag- uiën Buffs niet in slagorde uitgebreid over het hooge terrein ten westen van de kanonnen, vanwaar men de plooi in het terrein had kunnen beheer- sclien, die de Boeren in staat stelde hun slag te slaan. Kolonel Wools Campson, die op dat jogenblik bezig was een plaats voor zijn kamp te'zoeken en zijn wagens uit te spannen, nam het bevel over de colonne over. Hij riep eiken be schikbaren man in het geweer en hield een kopje en een hoeve en de verder gelegen randjes rechts en links van deze laatste bezet. Hij liet zijn twee overblijvende kanonnen en een pom-pom op de Boeren spelen, terwijl de rest van de ruiterij en van het voet. volk de omtrekkende Boeren op een afstand hielden met een overstelpend geweervuur. De Boeren trokken een eind terug, de kanonnen in den steek latende. Botha dreigde, dat hij met 1400 man 's nachts een nieuwen aanval zou doen, maar Lntusschen was het kamp met de grootste inspanning veranderd in een bijna onneembare sterkte. Gedurende den avond werd1 een w gen met schietvoorraad, dicht bij de kanonnen, naar het kamp terugge bracht, maar de Boeren haalden de twiee kanonnen later weg en waren met het aanbreken van den dag ge heel verdlwenen. Onze verliezen warep. twee hon derd man en de Boeren ver loren stellig een honderd man. Er werden 24 van hun doodien bij d'e ka nonnen geteld. De gevangenen die de Boeren namen, werden later bevrijd- De Boeren hadden die gevangenen en de gewonden weer uitgekleed en ook vele gesneuvelden wkren van hun kleeren beroofd, Er waren, negen commandanten (aan Boeren-kant) bij het gevecht. Chris Botha had twee vleeschwonden in zijn arm. Opperman sneuvelde. Kolonel Benson's colonne was die drie diagen beschoten door Grobelaar's en Pretorius' com mando's. Een moeielijke spruit hield onze wagens op, en bovendien had de colonne meer dan 40 gevangen Boe ren. en een honderd vrouwen en kin deren bij zich. (Werd het Engelsche kamp soms met behulp van dezen tot een „onneembare" sterkte gemaakt?) Binnen de drie laatste maanden had kolanel Benson bijna 300 gevangenen genomen. Dat laatste komt er blijkbaar ach teraan om die reputatie van dien ge vallen bevelhebber wat te verbeteren. Wij echter, die weten, we 1 k e gevan genen de Engelschen bij voorkeur ma ken, kunnen daarin geen lof zien, veeleer het tegendeel. Of de onthullingen door Bennet Burleigh gedaan den hoogen heeren aangenaam zullen zijn, valt te be twijfelen. Iemand die een weinig na denkt, moet nu toch wel inzien dat Bakenlaagte is geweest een nieuwe slag toegebracht aan Engeland's reeds zoo geschokt prestige. Buitenlandsch Nieuws. Uit den Vrijstaat. Laffan's correspondent te Bloemfon tein seinde Maaandag: In de streek tusscheu Winburg en Tha- ba'nchu hebben in den laatsten tijd ver scheidene kleine afdeelingen geopereerd (Kritzinger is daar, naar men zich herin nert), die alle met elkander in verbin ding staan. Als de Engelschen een van deze benden aanvallen, wordt snel aan al de andere bericht gezonden, en zij trekken dan een cordon en trachttn de troepen te omsingelen; indien zij daarin niet slagen, trachten zij onze colonie te beschieten, terwijl zij naar haar Ka n»" teruggaat. Deze taktiek maakt het nao- dig voor de dépêche-rijders van de Boe ren om de Engelsche linie soms op den- zelfden dag heen en terug over te steken Gisteren zijn 17 gevangenen, die c,« ro men waren terwijl zij daarmede 1 czig waren, te Bloemfontein aangekomen, op werg naar Groenepunt. Toen zij door de stad gingen, merkte men op dat zij ge zond en wel waren, terwijl vroeger ge vangen gemaakte Boeren in een treuri- gen toestand aankwamen. Dr. Leyds te Berlijn. De gezant der Z. A. Republiek dr. Loyds en de gedelegeerde A. Fischer zijn te Berlijn aangekomen en in het Palasthotel afgestapt. Zij hebben zich, volgens de „Voss. Ztg.", met officieele personen aldaar niet in betrekking gesteld. Naar het „Tageblatt" mededeelt, laat dr. Leyds vertellen dat hij met zijn bezoek aan Berlijn geen politieke oogmerken heeft, maar toch nog eenige dagen zal blijven. Het „Kleine Journal" zegt dat het tijdstip niet geschikt is om nadere bizon derheden mede te deelen over het eigenlijke doel van het bezoek van de beide heeren. De „National-Ztg." verklaart dat men er nu zoo min als vroeger, bij het Samoa-debat, in den Rijksdag of de te Berlijn beproefde demonstratie voor president Kruger, in zal slagen de Duitscbe politiek te bewegen tot stappen die verklaard' zouden kun nen worden als partij kiezen voor de Boenen. Maar het is zeker geen toe val dat dr. Leyds te Berlijn is aan gekomen op het oogenbiik dat in Duitschland vele protestvergaderin gen worden gehouden tegen Chamber lain, wegens diens redevoering te Edinburg. Want zeer waarschijnlijk zouden bij de Boeren ongegronde ver wachtingen gewekt kunnen worden, als men naar Zuid-Afrika zou kun nen rapporteeren dat in Duitschland „overal" protestbijeenkomsten tegen Chamberlain worden gehouden en dat dr. Leyds te Berlijn vertoeft. Wie mee helpt tot het opwekken van zulke on- ge gronde verwachtingen, zou een ern stige verantwoordelijkheid op zich ne men voor het bloedvergieten. De laatste opmerking slaat voorna melijk op een Zondag te Leipzig ge houden bijeenkomst waarop 2000 men- schen waren verschenen; zij werd ge presideerd door den advocaat-generaal Olshausen en de professoren Hasse en Kirchner voerden het woord. Het einde was de aanneming van een an- ti-Engelsche motie die aan graaf Bü- low is opgezonden. De „National-Ztg." geeft in de kwes tie waarschijnlijk de opvattingen van het ministerie van buitenlandsche za ken weer, dat de tegenwoordige ma nifestaties om velerlei redenen met leede oogen ziet. De „TagLiche Rundschau" deeit mede dat, helaas, opnieuw een groot aantal paarden over Hamburg voor Engelsche rekening naar Zuid-Afrika zijn verscheept. De Nederlandsche en Fran sche eischen- In de vergoedings-commissie zeide Sir John Ardagh Dinsdag, dat hij verheugd was te kunnen mededeelen, dat de scha- de-eischen van Nederlanders feitelijk ook vereffend waren, behoudens eenige onderdeelen. Engeland betaalt 37.500 pd. st. schadeloosstelling, die de Nederland sche regeering zelf onder de belangheb benden moet verdeelen. Ook de voorzit ter, de heer Milvain, sprak zijn blijd schap over de schikking uit en hoopte, dat zij zoude bijdragen tot de hartelijk: beid van de betrekkingen tus§phen En geland en Nederland, waarmede Ardagh instemde. De commissie ontzegde definitief den cisch van den Franschman Martin, daar zij hem niet als gedeporteerd beschouw de. Het Hongaarsche Parlement Het ontwerp-adres van antwoord op de Hongaarsche troonrede is een weer klank op die rede. Wat de met vreemde landen te sluiten handelstractaten be treft, wijst het adres op de treurige ana logie welke er bestaat met het adres van vijftien jaren geleden, waarin het Par lement met diep leedwezen constateer de hoe nadeelig voor de Hongaarsche belangen de handelspolitiek is, welke gevolgd wordt juist door die vreemde mogendheden waarmede Hongarije de meest uitgebreide handelsrelatiën heeft en waaraan het tevens verbonden is door banden van innige politieke vriendschap Het adres spreekt de hoop uit, dat het politiek verbond eenigen invloed zal heb ben op deze anomalie. Als wij in deze hoop bedrogen werden, zouden wij de schade, die ons aldus berokkend zou worden, tot een minimum moeten redu- ceeren en ons misschien van dezelfde wapenen moeten bedienen. De groote Siberische spoorweg Witte heeft den Czaar het volgend telegram, dat historische beteekenis heeft, toegezonden Den 19 Mei 1891 heeft Uwe Majes teit te Wladiwostok de eerste zode voor dien Grooten Siberischen Spoor weg gestoken. Heden, op den verjaar dag uwer troonsbestijging, is de Oost- Azië-Spoorweg voleindigd. Met het leggen van de rails over een afstand van 2400 mijlen, van het gebied aan gene zijde van den Baikal tot Wladi wostok en Port Arthur is onze onder neming» in Mantsjoerije een voldon gen feit. Niettegenstaande buitenge, woon moeielijke omstandigheden en alhoewel een deel van den aanleg ver leden jaar verwoest werd, kan van heden af tijdelijk vervoer op de heele lijn toegestaan worden. Ik hoop dat binnen twee jaar al het overblijven de werk gedaan zal zijn en de spoor-. weg voor voortdurend on geregeld vervoer in gebruik genomen kan worden." Het dankbelegram van den Czaar noemt het werk: een van de grootste spoorwegondernemingen in de wereld, in korten tijd en ondanks ongeloof lijke bezwaren voltooid. Algemeens berichten. ALLERLEI. De „Bien Public" liecft het sensa- tiemakende berichtje de wereld inge zonden, dat de Bel. Reg. het plan tot verbetering van de Schelde bij Ant werpen, bekend' onder den naam „la grande coupure waartegen men in Antwerpen duizend en een bezwaren heeft, zou hebben prijs gegeven. Blij kens een bericht van Reuter is er geen woord van waar. Te Romans hebben soldaten, wier diensttijd was verstreken, in een café eenige officieren afgerost. Drie offi cieren werden zwaar gewond. Den laatsten van cleze maand wordt de telefoonverbinding Milaan-Turijn- Lyon-Parijs in gebruik gesteld. De proefnemingen lic-bhe.ii bevredigenden uitslag gehad. De lijn gaat over den Mont-Cénis, er waren technische be zwaren om haar door den tunnel van den Col de Fréjus aan te leggen. Het centraal-station bevindt zich te Vog- hera, een gunstig gelegen punt voor de ontworpen aansluiting van Genua Rome en Napels. Men zal tn de vol gende maand te Milaan en Turijn, ook van domicilie uit, met Lyon en Parijs kunnen spreken het tarief be draagt te Milaan 4 fres., te Turijn 3 fres., voor een gesprek van 3 minu ten met Lyon of Parijs. Reutor seint uil Konstantinopel. d.d. 11 November: De aardbevingen houden aan in Erze- roem. De bevolking en de vreemde con suls kampeeren buiten de stad. Er zijn tal van slachtoffers. Stadsnieuws Haarlem, 12 Nov. 1901. Met ingang van 15 November a. s. zal op trein 587 (Amsterdam—IJmuiden) te Velsen een aansluitende trein wórden ingelascht naar Beverwijk. In de Leidschestraat werd een ruit ver brijzeld doordat het paard bespannen voor een vierwieligen wagen van een be woner van Zuid-Schalkwijk schichtig werd en achteruit liep. Gevonden v orwerpsn. Een pantoffel. Een petroleumbrander. Een zilveren cylinderhorloge. Een gou den broche. Een sportwagen. Een porte- monnaie met loterijbriefjes. Een barret. Een broche waarin haar. Een paternos-' ter in etui. Een zilveren militaire me daille. Een geel lederen kinderschoentje. Een blauw fluweelen kindermuts. De hoer officier van Gezondheid der 2e klasse Dr. A. N. Dtingar alhier, is door den heer Inspecteur van den Ge neeskundigen dienst der Landmacht bestemd, om den Militieraad in het 2e district van Noord-Holland voor dp lichting 1902 bij te staan. Dooi- den heer Inspecteur van den Geneeskundigen dienst der Landmacht is de lieer I)r. F. Daniels, dirigeerend officier van Gezondheid der 2e klasse, chef van heit Militair Hospitaal alhier, aangewezen om Gedeputeerde Staten, bij liet keuren van lotelingen enz., bij te staan, terwijl de heer officSier van Gezondheid der le klasse K. E. Ziege- ler als plaatsvervanger voor die functie is aangewezen. Heden (Dinsdag) viert het echtpaai Grootendorst, Margarethastraat 40b, tegenover de meisjes H. B. school, zijn gouden bruiloft. Do man verdient een zeer karig stukje brood als marktven ter, de vrouw lijdt aan asthma en is half verlamd. Elke feestgave zal dus zeer welkom zijn. Kamer van Koophandel. In de vergadering, gehouden op 5 November 1901 op het Raadhuis, werd mededeeltng gedaan van eerie sedërt de vorige vergadering uitgega ne missive, gedagteekend 15 October, aan de Ilollandsche Stoombootmaat schappij, in verband met do klachten van den heer M. Schoolmeester, fabri kant in confectie-goederen, over her haalde ontvreemdingen van goedc-ren, verzonden naar Londen, en bevatten de het verzoek de Kamer wel te wil Len inlichten, of er, met betrekking tot het goederenvervoer op Engeland, langs hare lijn vermissingen hebben plaats gehad en of zich die feilen nog in do laatste maanden herhaald' heb ben, nadat do Kamer te Londen haar onderzoek bovenbedoeld heeft aange vangen. In antwoord' op bovengemeld schrij. ven werd aan de Kamer toegezonden een afschrift van een desbetreffenden brief der Maatij. aan de Nederl. Ka mer van Koophandel te Londen, behel zende cene uitvoerige opgave van de artikelen, welke bij het vervoer van en via Nederland naar Londen en omgekeerd aan diefstal onderhevig zijn, en waarbij zij tevens mededeelt, dat zij in overleg mot genoemde Ka mer niets verzuimen zal, wat tot voor. voorkoming van diefstallen in dezen leiden kan. Besloten werd der Ilollandsche Stoombootmaatschappij voor hare uit voerige mededeel mg dank te betuigen en voorts een brief te zenden aan de Nederlandsche Kamer van Koophan del te Londen, met dankbetuiging voor de vele bemoeingen,welke zij zich in deze hoogst gewichtige zaak wel heeft willen getroosten, en onder me dedeeling, met betrekking tot de' in- dertijd door den heer Schoolmeester gedane klacht, dat sedert, volgens zijne opgave, de vermissing van goe deren geheel heeft opgehouden. Feuilleton. Vrij naar het Engels h van MAARTEN MAARTENS. HOOFDSTUK VI. De geheimzinnige letters. Zoodra ik in mijn eigen kamer was, zette ik mij neer om de twee letters na te denken die ik in een hoek van 't stuk papier onder het reis-adres had gezien Toen ging ik zitten om alles nog eens te overdenken wat ik van de mis daad wisten ik bemerkte dat het al heel veel was. Moord in de eerste plaats door een slag en vervolgens door chloro form, op een dame genaamd „E. R.", waarschijnlijk gisterenavond; plaats Southend; waarschijnlijke me deplichtige of daderes Edith Orr-Simp. kinson. Ik twijfelde er geen oogenbiik aan, met het gevonden papier in aanmer king genomen, of de misdaad moest in Southend zijn gepleegd. Ik kon mij alleen geen rekenschap geven van de afwezigheid van een of andere aan wijzing dat de kist van Southend naar Londen vervoerd was, zooals het ge val moest zijn geweest eer de kist van Charing Cross naar 't vaderland kon worden geëxpedieerd. De eerste zaak was nu achter den naam van de vermomde te komen, wat natuurlijk niet moeilijk kon zijn voor de politie indien ze maar zoo snugger was te Southend te gaan on derzoeken en niet te Tooting, en dan moest het geheim van den sleutel op gehelderd worden. Sprak miss Simpkinson te goeder trouw, toen ze voortdurend herhaal de. dat de sleutel die ze in haar bezit had van de zwarte kist was? Ze had bewezen goed te kunnen liegen, maar in dit opzicht was er toch een opmerkelijke toon van waar heid, en als, wat ze over den sleutel ge zegd had, onwaar was, dan was ze oen grootmeesteres in veinzerij. En dat kon ik niet van haar gelooven. Maar, indien ze zelf inderdaad met dien sleutel misleid was, dan die conclusie lag voor de hand zou het met de kist ook wel het geval hebben kunnen zijn. Hoe kon dat? De meid had beves tigd, dat die kist haar eigendom was, en bovendien bleek ze met den inhoud bekend. Aan den anderen kant was de kist het eenige stuk barer bagage, dat niet was geadresseerd en haar verklaring daarvan was ten eenen- male onvoldoende. Ik was zeer met de zaak verlegen. Ik kon de theorie, dat de kist niet aan miss Simpkinson zou toebehooren, niet volhouden. En ik was geïntri geerd door den sleutel en het gebro ken slot en die letters ,,P. II." Te ver geefs trachtte ik mezelf wijs te ma ken, dat die letters in 't geheel niets beteekencten en daar door den een of ander zonder reden, geheel bij toeval, waren neergeschreven. En met deze overtuiging zou ik in slaap gevallen zijn, toen mij plotseling door de ge dachten schoot de uitroep van de meid, dïc ik in 's heeren Duberts pro ces-verbaal gelezen had: „Waarom laat u mr. Harvey niet komen H. Harvey, P. H. Paul Harvey, Peter Harvey. Wie was die mr. Ha rvey Eeu vriend natuurlijk. En hierna was er aan slaap dien nacht natuurlijk niet meer te denken. HOOFDSTUK VII. Austin, Den volgenden morgen ontbeet ik bij Duval en begaf mij daarna naar Leon Duberts-bureau. Ik brandde van verlangen te weten hoe ver hij met de moordzaak stond. Leon wist er niets nieuws van te vertellen en verwees me meteen naar zijn neef Frangois. Ik vond Frangois druk bezig, ze nuwachtig en ongeduldig. Aan Scot land Yard-autoriteiten was ook gete legrafeerd en zij hadden iemand ovc-r gezonden. lntusschen was er niets van belang voorgevallen. Het was nog onmogelijk Mrs. Simpkinson te on dervragen c*n men kan niets uit haar dochter krijgen. Moeder en dochter wa stoegestaan een kamer te huren in een huis, dat behoorde bij de ge vangenis en bewoond werd door een vrouw, die er verantwoordelijk voor was, dat de gevangenen haar woning niet verlieten. Het droeg den statigen titel: „Pension pour Families" en nxen betaalde er als in een eerste rang hotel. Ik had het er op aangelegd den Londenschcn detective voor te zijn en den sleutel van liet geheim te vinden voor hij kwam. Ik was den ganschen dag met de zaak bezig, en hoemeer ik er over dacht, des te duidelijker werd het mij, dat miss Simpkinson minder schuldig was dan men op den schijn afgaand, zou meenen. Ik vroeg Frangois of ik haar niet te spreken zou kunnen krijgen. Hij aar zelde, maar stc-mde ten slotte toe. Een fiacre reed ons naar 't sombere huis in een nauwe straat. Het was een naargeestige plaats, en in het vroege morgenuur waren er slechts zeer wei nig menschen en veel gesloten blin den. We reden tot voor een zware deur, waar een gaslantaarn Itoven hing en mijnheer Frangois trok aan de bel. De vrouw des huizes deed onmid dellijk open en bracht ons naar een soort zijkamer. Ze was een dikke, plompe vrouw, met een lulde stem Mijnheer Dubert noemde haar mada me Bassequin. Hij fluisterde een paar woorden ter introductie, waarop madame Basse quin heenging om de dames te waar schuwen. Ik kon hare stemmen hooren in de achterkamer. dje met openslaande deuren verbinding stond met het ertrek, waar wij ons bevonden. Een der stemmen behoorde aan miss Simpkinson, de ander was een sym pathieke mannenstem. Ik had mijn kaartje gezonden en daarop geschreven: Een landgenoot die meent u van grooten dienst te kuimtm zijn. Ik had waarschijnlijk geen recht dit vermoeden neer te schrijven, maar het eene voorwendsel was even goed als het andere. De stemmen in de aan. grenzende kamer bespraken of ik toe. gelaten zou worden. Laat ik hem eens opnemen, hoorde ik den mar zeggen, en ik was blij dat het meisje antwoordde. We kunnen hem even goed samen ontvangen Ik ging dicht bij de deur staan o mnog meer te hoo ren, maar op dat oogenbiik kwam ma. dame Bassequin terug. Ze lachte een oogenblikje sarcastisch c-n zei toen Ik zie, u is van het métier. Toen opende ze de deur en liet me binnen. De kamer waar ik kwam was onge rieflijk gemeubileerd en erg somber. Miss Orr-Simpkinson zat op een oude paardenharen sofa in een verre

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1