Voorts was ingekomen een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg aan Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ver. zondfen adres, om verliooging te ver krijgen van het maximum-gewicht voor postpakketten, nl. van 5 op 6 Kilogram, desnoods met verhooging van port, met het oog op de talrijke verzendingen van waren tot een ge wicht van 5 K.G. netto, die nu, door de toevoeging van de emballage, niet door de pakketpost kunnen geschie den. Besloten werd, dit verzoek vanwe ge deze Kamer bij dien Minister te ondersteunen. Ten derde een door de Vereeniging van Ilandelsfren te Groningen aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gericht en aan deze Ka mer ten fine van adhaesie toegezon. den adres, om het daarheen te leiden, dat het dubbel tarief voor het Inter communaal Rijks-telephonisch ver keer tussclien 12 en 4 uur des namid dags geheel worde afgeschaft. De Vergadering, in aanmerking ne mende, dat dit adres niet is ingediend door de Groningsche Kamer, doch door eene particuliere vereeniging daar, besloot het adres voor kennis- geving aan te nemen. Bij de rondvraag werd door een der leden de aandacht gevestigd op de herziening van de verordening op het Haven- en Kaaigeld, welke, blijkens de dagbladen, dezer dagen bij den Ge meenteraad werd aanhangig gemaakt. Na uitvoerige bespreking, besloot de Vergadering zich in dezen van onge vraagd advies te onthouden, te meer daar de meening der Kamer, vervat ip haar schrijven van Maart 1899, bij den Baad bekend kan geacht worden. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland zal op Donderdag, December a.s. des morgens 11 uur, ter Provinciale griffie alhier worden aanbe steed: Het leveren en aanbrengen van eene rolschuif in de uitwateringsluis der Oranjesluizen bij Schellingwoude. Ra ming f 18600 Het bestuur der letterlievende vereeni ging „J. J Cremer" deelt mede, dat de Laidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" niet heden zal optreden, maar Maandag 16 December a.s. Geslaagd voor het akte-examen hand- teekenen 1. o. de heer A. Nagtzaam al hier. Naar wij vernemen is door de firma Peltenburg en Jacobs een breedvoerig ge motiveerd adres ingediend aan den Raad, houdende bezwaren tegen de voor gestelde verordening op haven- en kaai geld. Vrije- en orde-oefeningen Geëxamineerd 6 vrouwelijke candi dates Geslaagd de dames Ch. F. M. Heynert en L. W. Ho nig, heiden AmsterdamM. A. Hüle- niusA. J. Hocke, en A- M. Honig, allen Haarlem en A. Hondijk te Hoorn Tuinbouw. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering in het gebouw „Weten en Werken", welke door een groot aan tal leden en belangstellenden, w. o. de leerlingen der Tuinbouwcursus al hier, werd' bijgewoond, heette de voor zitter, de heer J. D. Ondier water den lieer Cunaeus welkom, en wenschte hem geluk met zijne benoeming tot wandfilleeraar en hoopte dat zijn op treden zou strekken tot het belang der Maatscliappij van Tuinbouw. Daarna kreeg de heer E. H. J. Cunaeus het woord tot het houden van eene voor- da-acht over snijgroen. Allereerst be handelde spr. de één-jarige, daarna de twee-jarige en de vaste planten. Bij het zaaien van één-jarige plan ten moet de grond vruchtbaar zijn, en de plaats zonnig. Het beste is om met regenachtig weder te zaaien, terwijl voorts er op gelet moet worden, dat zoo gelijkmatig mogelijk gezaaid wordt. Bij langdurige droogte moet de plaats waar gezaaid is, begoten worden. Voor 't overige heeft men voor de één-jarige planten slechts weinig te doen. Vervolgens behandel de spr. de één-jarige planten, welke geschikt waren voor snijbloem-cul tuur, en aan de volgende eigenschap pen moeten voldoen lange steel, mooie vorm en lange duur. Ge noemd werden de Asters, de Goud bloem, de Callyopsis, de Korenbloem, de Cosm6a, de Delphinium, de Dy anthus (Anjer), de Gypsophilla, de Heliantlius (Zonnebloem), de Iberus, de Lathyrus, de Violier, de Papaver; de Resida, de Salpi glossus de Sca,bi- osa. Vervolgens behandelde spr. de twee-jarige planten en een gedeelte der vaste planten. Als twee-jarige voor de binderij zeer geschikt, noem de spr. de Leeuwenbek, de Stokrozen, de Campanula, de Muurbloem, de Zeedistel, de Waterlelie, de Duizend schoon, de Digitalis. De vaste planten, die bij honderdtallen kannen worden opgenoemd, zijn alle uitstekend voor de binderij geschikt. Spr. noemde o.a. de Achyllea, de Morgolia, de Ane- monia, de Sijlvester, de Akelei, de As ter, de Chrysanthemum, de Coreopsus, de Delphinium, de Echinops. Met eene krachtige opwekking aan allen, dtie nog geen lid' zijn, om als zoodanig toe te treden, eindigde spre ker. De voorzitter bracht spr. daarop een woord van dank voor zijn leerrij ke lezing. Bij de onderlinge tentoonstelling kende de commissie, bestaande uit de heeren Onderwater, C- Blankensteijn, en Teunis, aan den heer Velthuijsen voor zijne fraaie inzendingen twee certificaten eerste en 1 tweede klasse toe, benevens eene dankbetuiging, alsmede aan den heer G. Blanken steijn eene dankbetuiging voor zijne inzending Chrysanthemum ter op luistering. Daarna werd de vergadering ge sloten. Uit de Omstreken. Hesmstade. Bij B. en W. zijn plannen ingekomen voor den bouw van drie villa's in 't Haar lemmerhoutpark, voor rekening der Maatschappij voor bouw- en sportterrei nen. Haarlemmeriiede en Spaarn wonde. Ook het fort aan Penningsveer is thans afgewerkt; alleen is men nog bezig met de bijwerking der taluds; officieel zullen de beide alhier gebouwde forten heeten „Penningsveer" en „Liebrug". Binnenland. hoek tusschen de vensters en de schoorsteen en naast haar stond een heer. Zij keken mij met eenige verba zing aan. Ik op mijn beurt, nam hen in een oogwenk op. Ten minste, ik dacht, dat ik het deed. Miss Simpkinson s uiter. Hik bei-iel mij nog beter, nu ik haar op mijn gemak kon opnemen. Ze was nog gekleed in haar eenvoudig, nauw sluitend reistoilet Op haar bagage was beslag gelegd en de po Mie stond liaar alleen hel bezit der allernoodza. kclijkste artikelen toe. Zij zag er liet en tevens Hink en vastberaden uit. Ze had groote, donkere, cipressieve oocen die open en helder rondzagen en de onregelmatigheid harer trek ken deden vergeten. Ze was volstrekt niet mooi in den strikten zin van het woord, maar toch wel zoo mooi als 'n imposante figuur en prachtige oogen een vrouw maken moeten. Ik beken de mezelf nogmaals dat zij de vrouw niet was om een moord te begaan, maar wel eene, die zichzelf zou doo- den om den moordenaar te redden, indien ze hem liefhad. Ik bewonderde haar oogopslag en ik voelde mij nog meer aangetrok ken tot den man, die naast haar stond, dat moet ik bekennen. Hij zag Toestand der Koningin. H. M. de Koningin is Hare jongste ongesteldheid nog niet geheel te boven en houdt verder Haar kamers. Zon dagmorgen had ten paleize een consult plaats met den hofarts L. Pot en den arts H. Halbertsma uit 's Graven- hage. Éen verpleegster uit die resi dentie is Zondagavond ten paleize ge komen en blijft daar voorloopig. De Koningin-Moeder heeft Hare reis bekort ©n komt hedenavond op liet paleis Het ^oo. De godsdienstoefening in de kerk te Apeldoorn werd alleen door Prins Hendrik bijgewoond. De prins op jacht. Zooals wij in ons vorig nummer ver meldden. vertrok Z. K. H. Prins Hen drik Maandag weder met den trein van 3.48 Greenwich-tijd naar 't Loo. Op het Stationsplein, bij den overgang Jansstraat, en op het perron hadden zich tal van belangstellenden opge steld om den Prins van nabij te kun nen zien en begroeten. Bij aankomst van het. rijtuig uit Velsen klonk een luid hoera, dat nog toenam, toen de Prins uit zijn rijtuig stapte, het pu bliek groette en de wachtkamer be trad* Daar bleef Zijne Hoogheid tot het uur van vertrek was aangebroken, waarna hij onder luide toejuichingen van de aanwezigen op het perron, in een gereserveerde le klasse coupé steeg Onder het loopen daarheen groette de Prins vriendelijk naar beide kanten. Zijne Hoogheid was vergezeld van twe© jagermeesters en werd uitgeleide gedaan door baron, van Tuyll van Se- rooskerken, zijn gastheer, en diens zoon. Te 3.48 gaf <le stationschef, de heer De Bruin, het sein tot vertrek; het fluitje van den conducteur weerklonk, in beweging zette zich de trein, en on der luide hoera's, welke met groeten werden beantwoord, reisde de Prins af. Nog zij vermeld dat de Prins was gekleed in jagerscostuum. Z. H. droeg een kleinen vilten hoed en een "wijden, groenachtigen mantel met kap. Het jachtgezelschap bestond uit ba ron Van Tuyll. jonkheeren Boreel van Hogelandlen, Boreel, Gevers. G. en N. van Tuyll en van Suchtelen van de Haere. Het dejeuner werd gebruikt in het z.g. Salvetenhuisje op Velserbeek. Op de gehouden jachtpartij werden geschoten 95 fazanten, 44 konijnen, 9 hazen en 1 houtsnip. Bij het vertrek van Z. K. H. werd de orde op het perron gehandhaafd door een agent van politie en een recher cheur, onder bevel van den hoofdin specteur. Aan een maaltijd, door den En- gelschen gezant te 's Gravenhage, ter eere van den. verjaardag van koning Edward gegeven, zaten aan; baron Van Lynden, minister van buitenland- sche zaken; de gezanten van Rusland, Portugal, de Vereenigde Staten, Duitschlanct, Japan, de zaakgelastig den van den Heiligen Stoel, Italië, Frankrijk, Rumenië, Spanje, België, Oostenrijk-Hongarije en het personeel van de Engelsche legatie. Land tv ear wet. Vanwege de ministers van binnen- landsche zaken en van oorlog is ter kennis van de gemeentebesturen ge bracht, dat zij niet voornemens zijn aan de Koningin een voorstel te doen, om het tijdstip van het In werking treden der landweerwei op 1 Januari of op een lateren datum van het jaar 1902 te bepalen en dat dus voor dat jaar niet geldt het bepaalde bij de artt. 41 en 42 van genoemde wei VrijzTinii-de:-:Ocrat6B. Op de te Leeuwarden gehouden ver gadering van vrijzinnig-democraten in Friesland!, waarin mr. K er dijk als in leider optrad, is besloten tot oprich ting eener provinciale organisatie in Friesland, in. aansluiting met den Vrijzinnig-Democratischen Bond. Djambi. De correspondent van de N. R, Ct. te Batavia seint onder dagteekening van 10 dezer: Bij een zesdaagsche excursie naar Sebakoel en Loeboeq Resan konden onze troepen de rivier niet overtrekken omdat de vijand alle prauwen wegge voerd hacL De vijand vuurde hevig van den tegenoverliggenden oever. Een ser geant en zes minderen werden gewond. De meeste kampongs waren verlaten. Er zijn onder onze troepen vele zie ken. Het blad teekent daarbij aan- Volgens vroegere berichten zijn reeds op 26 September jl. drie compagnieën ulitgerukt naar de doesoen Sebakoel, welke verlaten werd gevonden, en heb ben toen het hoofd van die doesoen en zijne onderhoofden hunne opwachting bij den controleur gemaakt. De doesoen Loeboeq Resan werd 15 September jl. getuchtigd. Den 17den meldde zich een deel der hoofden aan, die verklaarden van verder verzet af te zien. De overige hoofden kwamen later ook op, maai- hadji Kaëim, de voornaamste leider te Loeboeq Resan, weigerde te komen. Hij wenschte het terrein van den oorlog geheel te verla ten en had zijn geloofsbrieven aan den Sultan teruggezonden. Door de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging werd tot dusver ontvan gen f 1.307.869.14, en uitgegeven to taal ongeveer f 690.000. Eerste Kamer. Door de Provinciale Staten van Utrecht is tot lid der Eerste Kamer ge kozen Jhr. H. P. C. Bosch van Dra- kenstein. Een oplichter- Te Heerenveen is gevankelijk binnen gebracht de zich noemende Schaafsma, zendeling, heilsoldaat, waterstaats-op zichter, enz., die overal oplichterij pleegde: te Heerenveen, Lemmer, Sneek, Kampen, Zwolle, Zaandam. Hij blijkt te zijn de 25-jarige H. II,, vroe- coupeur te Amsterdam, Groninger van geboorte. Verschillende malen maakte hij reeds kennis met de justi tie. Hij (is in preventieve hechtenis ge steld. De hr. Van. der Linden, directeur der Nederlandsche Opera, deelt ons mede, dat de heer Hommes door de welwil lende tusschenkomst van een belang stellende de hem dezer dagen ontstolen recette eener voorstelling te Rotterdam ruim 900 in de kas der opera heeft kunnen storten. Intusschen zet de po litie haar onderzoek in dezen diefstal ijverig voort. De boycot. Op de buitengewone huishoudelijke gedelegeerden-vergadering van het Na tionaal Arbeids-Secretariaat, Zondag ge houden, is het volgende besluit, met al- gemeene stemmen (24 organisaties! ge nomen: „Het boycot-plan van de havenarbei ders te steunen, doch, met de ruiterlijke verklaring, dat het N. A. S. deze bewe ging steunt, ten einde het bewijs te le veren, dat slechts door de arbeiders bij georganiseerd optreden, de oorlog, wel ke niet anders gevoerd wordt, dan in het belang van de kapitalistische heb zucht, is te beletten, „door weigering van den arbeid". Hierbij is uitdrukkelijk bedoeld, dat dit niet geschiedt uit vijandschap, maar, omdat het N. A. S. zijn principe als ar beiders-organisatie niet wil prijsgeven, aangezien door het uitvoerend comité is verklaard dat de beweging enkel zal zijn tot beëindiging van den Trans vaal- schen oorlog. Het bestuur kreeg in opdracht, overal waar §it mogelijk was. staande op bo ven omschreven standpunt, overleg te plegen met het Uitvoerend Comité of Landelijk Comité. De correspondent van de „Ind. Beige' seint aan zijn blad eenige mededeelin- gen over den boycot, die wij geheel voor rekening van den correspondent wenschen te laten. De Hollandsche afgevaardigden moe ten op het oogenblik in Zweden met hun propaganda bezig zijn, ..na in Dene marken een volkomen weigering te heb ben ontvangen om mee te werken aan het boycotplan tegen de Engelsche sche pen." Tn Zweden moeten de werklieden- vereenigingen al even scherp gekant zijn tegen het plan als die in Denemar ken. Dit wordt uit twee oorzaken ver klaard: ten eerste is er ontzettend veel werkeloosheid in geheel Scandinavië ..hetgeen de practische uitvoering van het plan mogelijk maakt"; in de tweede plaats is men in Denemarken langza merhand vijandelijk tegenover de Boe ren geworden, door de behandeling die enkele Deen en van de Boeren in Zuid- Af rika hebben ondervonden; men zou in Denemarken zelfs wenschen, dat Enge land zegevierend uit den strijd te voor schijn trad. Op grond van een en ander voorspelt de Belgische correspondent-, dat de man nen van het boycotplan fiasco zullen maken in Scandinavië. Zondag is te San Remo (Italië) overle den de heer Louis R. Dobbelmann, ta baksfabrikant en bekend philantroop uit Rotterdam. Acad. examens. Groningen. Geslaagd voor het pro- paedeutisch-theologisch examen de heer M. T. Tonkes; voor het doctoraal examen in de scheikunde de heer J. Potter van Loon. Transvaal-tentoon8teliing. Donderdagmiddag werd in twee bo venzalen van het gebouw „Irene" te Utrecht vanwege de af deeling Utrecht van het Christelijk Nationaal Boeren- comité een TTan svaal-ten to on stelling geopend ten bate van de vrouwen en kinderen in de beruchte concentratie- kmpen in Zuid-Afrika. De opening ge schiedde met een korte toespraak van den heer dr. N. Mansvelt, superinten dent van het onderwijs in de Zuid- Afrikaansche Republiek. Na afloop der openingsplechtigheid nam men een kijkje op de expositie. Het tentoongestelde fis een bezoek over waard. Onder het belangrijke bekleedt de collectie voorwerpen, door de krijgs gevangenen op Ceylon vervaardigd, en .behoorende tot het Transvaalmuseum "van den heer Hidde Nijland te Dord recht, zeker de eerste plaats; doch be halve deze inzending zijn er nog tal van andere belangwekkende of typi sche voorwerpen ingezonden. Men heeft er „elck wat wils": fraai bewerk te wandelstokken, pijpen, penhouders, tabakspotten, vouwbeenen, brefiwerk van de vrouwen die opgesloten zijn in de kampen, een voortrekkerswageai, bijouteriekistjes, oorlogsberichten, een facsimilé van een overeenkomst geslo ten met het bekende hoofd Dingaan omtrent aankoop van grond, Trans- vaalsche munten, een „Buitengewone Staatscourant" enz. enz. Zeer interes sant zijn o.m. een kanon met ammu- nitiewagen met bemanning, een wan delstok met de beeltenis van Tommy Atkins, een pijp van Oom Paul met zil veren beslag, enz. enz. Brand. Zondagavond is te Nijmegen totaal afgebrand de bergplaats der Staats spoor, waarin teervaten, liggers en knalsignalen geborgen waren. Blus- schen was onmogelijk, wegens de af wezigheid van brandkranen. Gepakt. Te Arnhem is gearresteerd een per soon, zich noemende Nathan Landouw, geboren te Londcri, die, verklarende ten gevolge van protestantenhaat uit Weenen gezette zijn, te Dordrecht ver schillende z.g. Derbisten onder valsche voorgevens opgelicht heeft, en even eens te Schiedam en te Delft op de zelfde wijze geld ingezameld heeft. Een moment-opname. Ik zij d'r teuge. In de vroedschap van een Geldersch stedeke had nog niet zoo heel lang ge leden een komisch intermezzo plaats. Aan de orde was een belangrijk voor het bewuste stedeke belangrijk onderwerp. De voorzitter vraagt, of iemand daar over het woord verlangt. Staat op een der leden, een eerzaam bu rgermannetj e. En spreekt: „Ik zij d'r teuge". Na welke woorden de vroede man met veel nadruk weer gaat zitten. De voorzitter: „Zoudt u uw stem niet willen motiveeren? Vroede man reageert niet; zwijgt met groote volharding. De voorzitter, ongeduldig: Ja maai*u behoeft toch niet het woord te vragen alleen om te zeggen dat u er tegèn bent. Dat blijkt bij de stem ming wel. Waarom bent u er eigenlijk tegen? Vroede man, opspringend, nijdtig, met forsche stem: Ik zij d'r teuge, wijl ik d'r teuge zij. En zet zich weder. Tableau. KODAK. (In de N. A. Ct.) Sport en Wedstrijden. Worstelen. Er zijn nu in het geheel voor de wed strijden om het wereldkampioenschap in het worstelen te Parijs 118 deelne mers ingeschreven: 74 voor de afdee- ling licht gewicht. 44 voor de afdeeling zwaar gewicht en wel Franschen, el- gen, Italianen, Zwitsers. Duitschers, Oostenrijkers, Turken, Russen, Hol landers en een Indiaan. In 1899 won de Turk Kara Ach- med, in 1900 deFranschman Laurent le Beaucairoös het wereld-kampioen schap. Toen was Dirk van den Berg derde. De oud-deputé Descubas presi deert de wedstrijden. De wedstrijd licht gewicht is begonnen. Voetbal. Stand der Westelijke le klasse: HaasVan Hall noemde zooals ieder zfich nog wel zal herinneren, thans de gelukkige candidaat voor de 2e Kamer denken we onwillekeurig wie zal 't ons euvel duiden? aan den geachten heer Noëls van Wageningen, die zich nu Ün hechtenis mag verheugen". Land- en Tuinbouw. Club H. B. S. H. V. V. Rapiditas H. F. C. Velocitas R. A. P. Haarlem Ajax i 3 jr 1 g 4 4 0 0 16 4 3 0 1 19 4 2 0 2 6 4 2 0 2 3 10 2 3 10 2 4 10 3 4 10 3 2 3 8 7 12 5 3 4 8 7 17 6 17 B 2.- 1.50 1.— 1 0.67 0.67 0.50 0.50 Oostelijke le klasse: Uitslagen: P. W.-Go-Ahead 2-1. Victoria—U. D., 4—0. De stand in deze competitie is nu als volgt: Quick Victoria Vitesse Hercules Go-Ahead, U. D. P. W„ 2 2 0 0 0 12 2 10 16 5 4 2.- 5 1.67 2 1.— 2 6 10 3 0.75 2 5 2 9 0.67 3 6 13 2 0.50 Letteren en Kunst. Vondel-verzameling. „D®v°n(1sI-vercametling van den heer Hartkamp te Amsterdam is onder den hamer gebracht, in het publiek, dooi den heer R. W. P. do Vries. Bij opbod deed de collectie f 15,000. bij afslag Wt* *zlJ 0PSehouden op f 20.000. Met andere woorden dus liet de eige- ?ot^nn^n,00rsPr0n.fceIiiken oisch van f 25.000 vallen op 0.000. Gegronde hoop bestaat er dat de ver zameling en bloc gekocht zal worden. Wie de kooper zal zijn, kon nog niet met zekerheid opgegeven worden. Uit goede bron word echter vernomen dat de bekende commissie de gelden thans bijeen had, zoodat zij de koop ster zal zijn. Rechtszaken. Persdelict. Den 28 October is door de Rechtbank te Arnhem bevel van rechtsingang ver leend tegen den directeur van de „Nieuwe Arahemsche Courant", den heer Jan Minkman, ter zake van een in dat blad van 4 Juli •opgenomen artikel onder het opschrift „Binnen land" door welk geschrift de heer mr. Floris Adriaan van Hall, advocaat en commissionalir in effecten te Utrecht, „opzettelijk wordt beleedigd". Het gewraakte bericht luidt: „In verband met mr. F. A. van Hall, den hoogleeraar in de faculteit dei- zonde, zooal's de Off. van Just, te Am- sterdam hem in het bekende proces BEMESTING DER KOOLSOORTEN. (Roode en Witte kool. Savoy e kool en Bloemkool). Door de sterke bladvorming der drie eerstgenoemde koolsoorten en door de krachtige knopvorming der laatste soort hebben deze gewassen vrij groote behoefte aan stikstof-bemesting en kali-mest. De betrekkelijk vrij groote hoeveelheid! eiwitstoffen, die in de koolsoorten aanwezig is, maakt deze bemesting noodzakelijk. In het alge meen genomen kan men per A. 4 a 6 KG. Chili-salpeter toedienen, dus per II.A. 400 a 600 KG., waarbij men van de veronderstelling uitgaat, dat kali en phosphorzuur in voldoende mate gegeven zijn. Het beste resultaat met Chilisalpeter op kool werd bereikt, door die mest stof in drie keeren toe te dienen, n.l. het eerste gedeelte bij de bewerking van den grond of bij het uitplanten; het tweede deel als men den boven korst losmaakt of schraapt, en het derde deel na eenige weken. Hoewel in het groot practisch moeilijk uitvoer baar. is het zeer aanbevelenswaardig op zandigen grond de Chili-salpeter in ruim water op te lossen en dan toe te dienen. In het vorige jaar nam de heer J. van Giersbergen, groentekweeker te Vlijmen, een proef met Chilisalpeter op roode kool. Bij een bemesting van 200 KG. per H.A. verkreeg hij een oogst van 56,000 KG., terwijl door 400 KG. per H.A. te geven, de opbrengst 9teeg tot 75,000 KG. Door f 22 meer aan mest te geven, had hij een meerdere opbrengst van 19,000 K.G. kool. In het verslag van den heer v. G. over deze proef lezen we o. a.: ,De tweemaal met Chilisalpeter bemeste roode kool was 14 dagen eerder lever baar dan de éénmaal bemeste en van de onbemeste (dus de kooien, die geen Chilisalpeter ontvingen) was bijna niets geworden. .Daarbij was de twee maal bemeste roode kool veel vaster en donkerder van kleur". D. H. P. Een nieuwe voedinRsplan.t De Amerikaansche consul te Frankfort vestigt de aandacht op een één-jarige peuldragende plant, die in tropisch Afri ka groeit en in groote hoeveelheden door de negers wordt aangekweekt als voe dingsartikel. Ook in het zuiden van Azié en Brazilië is zij ingevoerd. De Afrikaan- sclie negers noemen haar woandsoe, de botanische naam is: Clycine sub- terranca. Fransche ontleders van voe dingsmiddelen hebben onlangs de schei kundige samenstelling en voedingswaar de van de vrucht der woandsoe bepaald. De vrucht rijpt, evenals de aardnoot, on der den grond. De eetbare kern is eivor mig, en donkerrood met zwarte strepen Zij verschaft een zeer wit meel, dat ge kookt smaakt als kastanjes. Deze aard vruchten bevatten 58 zetmeel, 19 stik- stofbestanddeelen, 10 water, 6 olie, 4 cellulose en 3 asch. Een kilogram schijnt voldoende voor de dagelijksche eisclien van het mensclielijk organisme. Sommige deskundigen noemen rleze vrucht de eenige, die in natuurlijken toe. stand alle eigenschappen bezit van een volkomen geschikt voedingsmiddel. Gemengd Nieuws. De wonderlijkste brug ter aarde is een uit zuiver agaat steen in Arizona. Zij bestaat uit een ver steenden boom, die negen tiende tot één geheele meter dik is en een twaalf meter breeden afgrond overspant.Van de geheele lengte van den stam zijn ongeveer dertig meter zichtbaar, ter wijl belide einden in het zandgesteente van den betreffenden canyons (rots spleet) rust. De Mississippi is de langste rivier van de geheele we reld maar gerekend naar de hoeveel heid water, die zij in zee uitstort, neemt zij eerst do derde plaats in, daar deze hoeveelheid per seconde voor de Amazone een milioen kubieke voet, voor de Rio de la Plata 850.000 en voor de Mississippi 500.000 kub. voet bedraagt (1 Eng. voet is 3.1 dM.) Een maai-automobiel. Geen tak van bedrijf, of de automobiel, het rijtuig der 20ste eeuw, dringt er zich in. Zoo is nu in den handel gebracht een maai-automobiel, die bij den oogst goed werk kan doen. De auto is niet mooi van uiterlijk, doch haar innerlijke kwa liteiten moeien des te beter zijn. Zij wordt in beweging gebracht door een petroleum-motor van 10 paardekrachten er uiterst netjes gekleed uit Het was een lange, slanke man, met een jong, gladgeschoren frisch gekleurd gelaat, met kort blond haar en eer lijke blauwe oogen, die iets kinderlijks hadden. Hij hield zijn hand op den rug der sofa en ik was verheugd miss Simpkinson in zulk een goed gezel schap te zien en zoo wei-beschermd, Wij waren alleen. Ik had mevrouw Bassequin weten heen te krijgen. Miss Simpkinson begon te spreken met een zelfbeheersching, die merkwaar dig was in zulk een jong meisje. Ze kon niet ouder dan twintig jaar ge weest zijn, en de man dde naast haar stond, drie en twintig. Mag ik weten, vroeg miss Simp kinson, wat de reden van uw be zoek is, mijnheer ze keek naar liet kaartje Spence Haar mooie oogen sloeg ze vragend naar me op. Z>eker, juffrouw, zei ik een beetje onbeholpen. Mijn naam is Spence. van het particulier detective-bureau. Ik was gisteren toevallig tegenwoor dig bij bij liet douane-onderzoek. Ik meende dat u mogelijk onder deze omstandigheden diensten zooals ons bureau die verricht, zoudt kunnen noodig hebben. Ik spreek vloeiend Fransch en ben bekend met eenige autoriteiten die deze zaak in handen hebben. Miss Simpkinson antwoordde niet. Haar beschermer sprak voor haar. Hij een aangenaam stemgeluid en gedis tingeerde manieren. Wij zullen uw hulp zeer op prijs stellen, zei hij. Op 't oogenblik, in deze droefheid en consternatie weten we niet wat we moeten doen en kun-j nen we niet geregeld denken. Wij i kunnen geen uitlegging geven van wat gebeurd is. Indien u ons dat kunt ophelderen, zal onze dankbaar heid geen grenzen kennen. Mag ik weten, mijnheer, vroeg ik, in hoeverre u belang bij deze zaak hebt of daarin betrokken zijt? Zeker, zei hij. Mijn naam is Harvey, en ik ben de verloofde van miss Orr-Simpkinson. Harvey! Ik keek naar den gentle man vóór mij en voelde dat het kaar tenhuis mijner vermoedens ineen stortte. Ik geloof, Edith, zei Mr. Harvey, zich tot zijn verloofde wendend, dat we het best zullen doen dezen heer in ons vertrouwen te nemen. Ja, Austin, zei ze. Austin HarveyDit was dus de P. H. van al mijn wonderbaarlijke com binaties Austin is een heel mooie naam. Ik schold mezelf voor gek en ezel uit, en ik gevoelde al dadelijk groote neiging het huis en de gansche zaak te ver laten. De schijn tegen miss Simpkinson en haar moeder is zeer groot, zei Mr. Harvey, en we moeten ook toestem men, de slachtoffers te zijn van de meest ongewone en zonderlinge om standigheden. Toen men om mij tele grafeerde begreep ik eerst niet, wat ik er van denken moest. Ik had in elk geval dit niet verwacht. En nu weet ik -niet wat ik verder nog te verwach ten heb en wat ik van dit alles den ken moet. De dames zijn gearresteerd, zei ik, met niets minder dan een lijk in haar bezit, dat gepakt was in een zwarte kist. De eerste vraag is nu de ze behoorde die kist van miss Simpkinson Ja, antwoordde miss Simpkinson vlug. te vlug naar ik dacht. Lieve Edith Ze legde hem met een kort gebaar het zwijgen op. Ik zeg dat de kist van mij is, Austin. Vraag het Susanne. Het geeft niets daarover te gaan discussieeren. Van wie kon hij anders zijn? Ja. van wie, zei Mr. llarvey met een koddig-bezorgden blik. Dan is de tweede vraag, vervolg de ik, wie is de vermoorde Tot nu toe is dat niet vastgesteld. Die vraag kan ik beantwoorden, zei Mr. Harvev, terwijl een donkere wolk zijn gelaat overschaduwde. Ik wilde dat het niet zoo ware. Miss Simpkinson kan het ook zeggen en ik geloof dat het niet verstandig is ge weest de Fransche autoriteiten niet onmiddellijk alle inlichtingen te ver strekken. Ja, Edith, ook hieromtrent moet ik met je van meening ver schillen. Maai- wie is het dan vroeg ik ongeduldig. Naar hetgeen miss Simpkinson me verteld heeft, kan het niemand an. ders zijn dan een tante van mij, ant woordde Mr. Harvey, terwijl hij on geduldig het vertrek heen en weer liep om zijn ontroering te bedwingen, en hoe pijnlijk de zaak ook is, ik zal de politie alles mededeelen wat zij het recht heeft te weten. Miss Simpkinson stond op en kwam naar voren. Om 's Hemels wil, riep ze, 1 heb genade met ons en hou je toch stil. Edith, zei de jonge man, zacht en teeder, terwijl hij haar arm dooi de zijne trok, je hebt ongelijk, groot ongelijk. Er zijn oogenblikken in ons leven dat we aarzelen, maar we we ten natuurlijk heel goed wat de weg van den plicht is. Ik moet spreken, lieveling, en bovendien, wees daarvan zeker, als ik niet sprak, zouden ande ren liet doen. Hij keek naar mij. Hoe lang denkt u dat de Fran schc politie noodig zou hebben om het uit te maken zonder mijn hulp? vroeg hij. Zij kennen de initialen, antwoord, de ik, en de vermoedelijke woon plaats en het nummer en den maker van haar horloge, ze hebben haar kleeren en haar beurs, dius dat zal ongeveer drie dagen duren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2