jj. Cuisinier. Haarlemsche Gasfabriek. ef( Brandverzekering- Maatschappij. Zijlstraat 76. to<*- ONTBIJT- X ®.*-KOEK VERKADE Edammer Graskaasjes T. A. Doimée, Zijlstraat 18. II Millioen 202,000 Mark Samuel Hecksclier senr„ Prijs der Cokes. Grove COKES 60 Cent per Hectoliter. Geklopte 65 iemand geworden zijn, die de geheele werkelijkheid doorgrond had; dat de ge heele hiërarchische wereld tegenover hem stond! Verder heeft hij door zijn ver mogen om de zaken objectief te bezien zijn gevoelens in ideëen veranderd en zich op die manier daarvan voor 't oo- genblik vrij gemaakt. De terugkeer tot 't geluk schijnt hem door een bepaalde en veranderde oorzaak belet te worden, die terugkeer schijnt hem dus mogelijk toe. De herinnering aan vervlogen geluk sterkt hem en maakt zijn wil om geluk kig te zijn levendig. En hij leeft. Heeft zijn verstand zijn wil om te leven ge schapen' Geen van beide; het zijn twee uitingen, die evenwijdig naar dezelfde richting gaan: het verstand is de intel- lectueele uitdrukking van het vermogen om gelukkig te zijn". In een aanteekening zegt Benda: ..Het is merkwaardig, dat Dreyfus geen athe ïst schijnt te zijn. Eenige brieven van mevrouw Dreyfus over het bidden van, den kleinen Pierre geven in dezen een vingerwijzing. Maar voor Dreyfus zelf heeft God in deze geheele zaak volstrekt- niets te maken." Inderdaad zal men in, het geheele boek en vooral in het dag-I boek, waarin hij toch zoo vaak en zoo hartroerend klaagt, tevergeefs naar het woord God zoeken. De goede gelegenheid, om een tweede Job te worden, heeft hij verzuimd. Gemengd Nieuws. Goad verbod. De gezondheidscommissie van New- Jersey heeft het oprapen van eindjes si gaar op straatverboden. Deze smakelijke voorwerpen worden namelijk verwerkt tot goedkoope sigaretten, wat zeker niet onbedenkelijk is voor de gezondheid. worden.. Door deze uitvinding ge looft mem een© verklaring te hob- ben gevondien van die oudle Egyp tische „eeuwige lamp". Barnum en Baily zullen in December, Januari, Fe bruari en Maart a.s. voorstellingen met hurt circus geven in die Gale rie des Machines op het tentoon stellingsterrein te Parijs. Daartoe is een zaal ingericht, die 8000 zit plaatsen bevat en van verwarmings- en electriscli-1 ichtrinstallaties is voorzien. Bovendien zijn er stallen voor 500 paarden, e<en speciale tent voor de monstruositeiteneen voor de menagerie, loges voor de artislen, enz., enz. E9n hond m t twee pooten Een Fransch schrijver, zoo bericht „la Nature" bezit een, zonder achterpooten geboren hond, die uit zichzelve geleerd heeft, op zijn voorpooten te staan te loo- pen. Het dier houdt zich zonder moeite in opgerichte houding, draait zich daar bij om, gebruikt zijn voedsel en doet al les met boven zijn kop opgeheven achter lijf en bewaart daarbij zijn evenwicht even zeker als een mensch, die op zijn voeten rondloopt. Slechts één keer na 15 minuten laat hij zijn lijf, zoo mogelijk op een weing verheven voorwerp of op den grond rusten. Hij schijnt ook bij alle bewegingen niet vermoeider te we zen, dan elke gewone viervoeter van zijn soort. Een spreekmachine. Dr. Marage hoeft een toestel vervaar digd, die de vijf enkelvoudige klinkers duidelijk kan voortbrengen. De machine bootst de binnenruimte van den men- schelijken mond na in de verschillende verhoudingen, voor het uitspreken der klinkers noodig. Deze valsche monden, van verbrande gips, zijn zooals tandart sen dat doen, naar de natuur gemou- leerd en aangebracht op sirenen, die de samenstelling der tonen weergeven. Dr. Marage stelt zich voor, de scheepssigna- len op deze wijze te hervormen, waar door zij in verscheidenheid en duidelijk heid zullen winnen. De oester schijnt, zoo op 't oog, het best be schermde wezen in heel de zee, toch wordt zij bet slachtoffer van de oogen- schijnlijk hulpelooze zeester. Deze vat de oester in haar vijf armen en wacht dan rustigjes af. Dan komt het oogen- blïk waarop de oester haar schalen opent om voedsel tot zich te nemen. Dat is het moment, waarop de zeester gewacht heeft want dan spuit zij een roodachtig vocht tusschen de schalen. Dit vocht werkt als vergift, verlamt de spieren van de oester en deze is niet meer in staat haar schaden te sluiten. De zeester neemt niet eens de moeflte de oester uit haar schelp te ha len, maar eet ze in haar eigen huis op en verdwijnt dan, de gapende schaal ledig achter zich latend. De pneumatische straat- klokken van Parijs hebben tot nog toe zeer goed voldaau en zullen nu ook in an dere stadsgedeelten aangebracht wor den. Electrisch gecontroleerd, worden zij door centraal-stations gedreven, waarbij elk station een cirkel van zes kHlomteter in doorsnede voorziet De afzonderlijke klokken worden door ge comprimeerde lucht (die telkens door buizen gestuwd wordt) gedreven, die een met een normaalklok verbonden zlectromagneet doet ontstaan. De eeuwige lamp. Te Chicago heerscht groote vreug die over een-e ontdekking, d'ie een photograaf aldaar beweert te heb ben gedaan en die misschien in staat zai zijn, een „eeuwig lacht van glorie" over de tot nog toe slechts door haar vleeschproductie bekende stad te werpen. De bedoelde photograaf moet het zoogenaamde „Perpetuum ardlens" het eeuwig brandende licht, ont dekt hebben. Hij heeft dit -verkregen door bij- eenmenging van chemische stoffen, die in een glazen bol worden ge bracht, waarna zij zich oplossen en vermengen. Zoodra die dampen op stijgen wordt de bol hermetisch ge sloten en daar hij niet warm wordt kan hij in die hand medegenomen Egypte. Nu komen weer de 'donkere maan den. en de geleerden voorspellen een strengen winter. Waar zal men wind en regen en sneeuw ontgaan en ijzige vorst? Er is een land, waar de zon over alle wolken triomfeert, waar god delijke zachte lentedagen genoten kun nen worden in December en Januari, waar rnen zich baden kan in 't warmste licht, terwijl hier een sluier van mist en najaaxsnevelen over alles ligt uit gespreid. Dat land is Egypte, is Kaïro! Die stad is een lustoord in den winter, een paradijs van weelde, waar die witte huizen onder palmen en sycomoren schuilgaan, waar minarets en gesluier de vrouwen van oostersche weelde, heerlijke antieke kunstwerken van het vernuft esn den kunstzin der voorge slachten en alle inrichtingen, die het modernste comfort heeft uitgedacht, van hedendaagsche luxe spreken. Men kan er oude, vuile, oostersche wijken vinden, maar ook straten en parken, waar licht en lucht in overvloed ko men; waar bloemenrijkdom de nieuw ste huizen en de uitstekendste hotels omgeeft; waar de gemakkelijkste huurrijtuigen, zooals noch Parijs, noch Londen ze aanbieden, u rondvoeren achter kleine, vlugge Arabische paardjes; waar de restaurants en ca fés en winkels u verplaatsen in de Rue de Rivoli of in Regentstreet en waar in de schouwburgen Fransche en Itoliaansche tooneelgezelschappen van den eersten rang het tooneel be zetten. Zelfs wedrennen en tennis-concour- sen ontbreken niet, en wat moderne badplaatsen bieden, is er te krijgen, zoo goed als in Pau en aan de Riviera, doch wat die plaatsen niet hebben te geven, is de oude kunst naasc de weel de van zoo'n wintersche luxe-bad plaats. Maar, zegt men, om daar wat aan te hebben, moet men zooveel stu- deeren. zich grondig inwerken in den tijd der Farao's en veel moeilijke lec tuur ervoor verorberen. In zekeren zin is dat waar, menschen van studie die de Egyptische oudheid op hun duimpje kennen, zullen aan de oude tempels en die opschriften meer heb ben dan de gewone leeken, maar er valt toch oneindig veel te bewonderen, ook voor wie eenvoudig komt om te kijken. Ook wie niet9 heeft gelezen over d® Egyptische oudheid, zal onder de bekoring, komen van die grootsche en toch zoo harmonieuse tempel- en zuilen-lijnen, van het vreemde bonte fresco-schilderwerk en de in steen ge houwen tooneelen uit het leven der goden en der koningen, die leefden er liefden en streden en stierven als wij. En het landschap! Geen natuurtoo- neel haalt bij de mooie avonden in Egypte, aan den rand der woestijn gesleten, als tegen den bleekrosen ho rizon de witte koepels der moskeeën afsteken en de zachtwuivende palmen u koeltjes toewuiven, vol van de geu ren der heerlijkste bloemen. En wie zuidelijker gaat, verder den Nijl op, hij komt eerst recht onder de bekoring van 't grootsche Egypte met zijn heldere morgens en schitte- rendi lichte dagen en wazig-scheme- - rige avonden en warme sterrenrijke nachten. In de moderne Fellahs, gebo gen over hun maniokvelden of water puttend uit den ouden stroom met pri mitieve werktuigen, als waarvan reeds de Bijbel gewaagt, vindt men de oude Egyptenaren terug, zooals ze op de wanden der tempels staan afgebeeld. Waarlijk, alles schijnt onbewegelijk, onveranderlijk in dit land. dat zijn dooden trouw bewaart, alles, tot de sierlijke gratie der op het zand uitge strekte kleine jongens, bronzen figuur tjes. de houding van kleine sfinxen aannemend. Hun stand is bevallig, is gracieus, als alles in dat zonneland, de rivier, de tempels, de horizon. R&, de god dier zon. beschermt hen, die daar schoonheid zoeken. De kunste naars en de gleerden. zoowel als de eenvoudige toeristen, doen er onver getelijke indrukken op. „Op den Uitkijk." Daling in de Britsche fondsen De Engelsche „Economist" gaf onlangs een lijstje van de koersen der meest so- liede Britsche fondsen, vergeleken met eenige jaren geleden. Staatsschulden. 1896 1898 1901 Oude Consols 2113'A lll'A 93 Nieuwe id. 2107 104 98 id. id. 2'/. 104 104 93'/. Indische schulden. 3'/* pCt. 120'/. 114 107'/. 3 pCt. 114 107 987» 2'A PCt. 102 89'A 85'A Koloniale Schulden. Queensland 4 pCt. 116 1107» 1067» Victoria 37» pCt. 1067» 106 105 Canada 3 pCt. 1057» 104 100 Kaapkol. 4 pCt. 119 119 113 Stedelijke leeningen. Manchester 4 pCt. 1577» 146 1317» Liverpool 37» pCt. 143 131 116 Glasgow .37» pCt. 3397* 1307» 117 Londen 3 pCt. 115 110 101 Spoorwegobligaties. Londen—Bright. 4 7» PCt. 179 166 1467» Great Eastern 4 pet. 156 147 1287» South.-Eastern 5 pet. 189 185 1577» London—N.-W. 3 pCt. 123 116 1007» Al deze fondsen zijn van den eersten rang. „The Economist" merkt echter op, dat die daling niet enkel het gevolg is van den Zuidafrikaanschen oorlog en de ver meerdering van de Staatsschuld. In de eerste plaats was in 196 het ver trouwen in industrieele en bankwaarden nog zeer geschokt, tengevolge van de Baringkrak van eenige jaren te voren. Drie jaren lang waren de beleggers hui verig, anders dan eerste-klasse fondsen te koopen, met het gevolg dat de koersen daarvan werden opgedreven tot een hoogte, welke zij vermoedelijk niet weer zullen bereiken, tenzij een nieuwe reden van gelijken aard zich voordoet. In 1898 en 1899 kwam echter verande ring door de groote vlucht, welke de nij verheid genomen had. Groote kapitalen werden gevraagd tegen hoogere rente of met uitzicht op groote dividenden, en daardoor waren in 1898 reeds de eerste klasse fondsen belangrijk gedaald, nog vóór den oorlog. Daarbij komt, dat van 1903 af de oude Consols slechts 27» pCt. rente zullen geven. De nieuwe Consols loopen tot 1905; de Staat heeft het recht, ze af te lossen of te converteeren, maar behoeft dat niet te doen; kwamen zij bo ven pari, dan zou de Staat van zijn recht allicht gebruik maken; bij de tegenwoor dige koersen is daarvan echter geen sprake. De koloniale fondsen zijn minder ge daald. Dit is ten deele een gevolg hier van, dat de koloniën minder afhankelijk zijn geworden van de Londensche geld markt. Zeer sterk is de achteruitgang bij de gemeentelijke leeningen; vermoedelijk was de prijs eenige jaren geleden zoo hoog, omdat velen niet aflosbaar zijn. Het is nu de vraag, zegt „the Econo mist", of het laagste punt is bereikt. Ze ker is het, dat industrieele waarden min der beginnen te rendeeren en op haar beurt de beleggers minder trekken. Als de oorlog spoedig afloopt en de regee ring geen leeningen meer noodig heeft, zal dus waarschijnlijk de belegging zich weer meer tot de eerste-klasse-fondsen wenden, die nu ruim 3 pet. rente afwer pen. In dat geval zullen de koersen stij gen. Al kan men nooit met volkomen ze kerheid den loop voorspellen, toch is het bijna niet denkbaar dat behoudens een financieele crisis de koersen nog meer zullen dalen. Een liefhebberij werkje. Er wordt veel en velerlei verzameld, en telkens komen er weer nieuwe voor. werpen zich aanmelden, die stof wil len leveren, waaraan verzamelaars hun hart kunnen ophalen. De oude munten- en eieren- en schelpen-col lecties hebben al naast zich zien ver schijnen de postzegelverzamelingen, in sierlijke albums ondergebracht, en die collecties prentbriefkaarten van den nieuwsten tijd, om van dehistori- sche verzamelingen uit bepaalde tijd vakkon of bepaalde voorwerpen betref fend, nu maar eens niet- te spreken. Thans beginnen enkele liefhebbers verzamelingen aan te leggen van re clamezegels. zooals zij van wege ten toonstellingen of op feest- en gedenk dagen worden uitgereikt of als ét.i- quetten de zaken merken. Er zijn daaronder zeer smaakvolle, naar kleur en teekening aardig gevonden plaat jes. en een collectie er van moet een aangename „Augenweiöe" opleveren. Wie zoo'n verzameling zelf heeft bij eengebracht van de vele tentoonstel lingen en feest- en gedenkdagen, die hij of zij beleefde, heeft er natuurlijk het meeste genoegen van, omdat de prentjes dan herinneringen wekken; maar ook wie een collecte zich aan schaft, kan op prettige wijze rich lan den en steden voor den geest roepen, waarvan de keurige afbeeldingen ge wagen. Een Leipziger firma, de heer L. Wioland. levert aardige albums met tekst voor cïie afbeeldingen, en fraaie collecties zijn ook bij hem te krijgen in de Friedrich-Auguststrasse. Wat wij als proefje ervan te zien kregen, leek zeer uitlokkend. Men ziet daar eerst recht, hoe groot he taantal tentoonstellingen, tin de laat ste jaren gehouden, reeds is geworden. In 1894, zoo word ons gezegd, heeft me nvoor 't eerst zulke gekleurde ze geltjes tot sluiting van brieven ge bruikt of liever als sieraad op de slui ting geplaatst. Zoo'n tentoonstellings zegeltje wiist, ©evenals de postzegel, naar verre landen en vreemde steden en kan belangstelling wakker roepen in wat daar te zien en te leeren valt. Dus, wtie weet of er nog geen paeda- gogische waarde is gelegen in die mopie, keurig uitgevoerde vierkantjes met allegorische en andere voorstellin gen, die uitgegeven zijn bii voorbeeld op een Russische photografie- en een Leipziger industrie-tentoonstelling; op een Italiaansche expositie in Turijn en een Fransche te Lourdes; op een ten toonstelling van acetyleengas en een Brusselsche internationale tentoonstel ling; op eetn postzegeltentoonstelling te Turijn en vanwege de Löipziger voor jaar-smis, op een Milaneesche nijver heidsexpositie en van wege een inter nationale tentoonstelling te Rochefort en waar nfiet al meer. (Op den Uitkijk.) 's Gravenhage, 8 November. M. C. Ver douw, te Voorschoten. Rechter-commis- saris: jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten. Amsterdam, 7 November. C. J. Koop man, winkelier, aldaar; J. Ph. Zijnen Jr., pensionhouder, aldaar; 6 November. A. Edens, tapper en slijter, aldaar. Rech- ter-commissaris in de drie faillissemen ten: mr. B. Simons. 's-Hertogenbosch, 8 November. H. van de Kerkhof, mandenmaker, te Vlijmen. Rechter-commissaris: mr. D. Wesseling. Dordrecht, 7 November. J. Kuipers, winkelier, aldaar. Rechter-commissaris: mr. G. Ribbius. Zwolle, 7 November. G. Kampherbeek, koopman, te Brucht, gem. Ambt-Harden- berg. Rechter-commissaris; mr. E. R. E. Brants. Tiel, S November, P. H. de St. Aulaire winkelier, aldaar. Rechter-commissaris: mr. J D. Pasteur. Opgeheven: H. J. L.. Bource, te 's-Gravenhage; R. Schoenmaker, bakker, te Zwolle. Geëindigd: MeJ. B. Acket. A «Jvertentiën. DE*HAAKLEMSCHÊ OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: Ie verdieping (naast het Postkantoor), verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad KERKNIEUWS. Parochiekerk van den H. Joseph. Donderdag, te half 10 de H. Mis met toespraak op het kerkhof: St.. Barbara. Te 7 uur het Lof van het AlleTh. Sa crament. Zaterdag te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuze Mariabeeld. Te 6 uur het Lof van O. L. V. en| van 5 to 10 uur gelegenheid! om te biechten. Parochiekerk van den H. Antoniu9 van Padua. Donderdag te half 11 gezongen Hu welijksmis. Vrijdag te 8 uur gezongen Requiem- Mis voor de overledenen wier namen zijn ingeschreven op de zielenlijst der kerk. 's Avonds te 7 uur het Lof. Het plechtig feest van Aanbidding zal in deze kerk gevierd worden den 24en November, den laatsten Zondag dezer maand. N. H. Ct. Burgerlijke Stand. Bevallen: 10 Nov. A. M. MooijVoort huis, z. 12. G. L. Buschke—Groenewoord z. 10. S. van de Pol—Oudshuijs, d. 11. P. Kok—Petersen z. Overleden: 12 Nov. K. A. van Borkum, 55 j. Wald. Pyrm.str. 10. G. Vink, 15 j.t d. Leidsche straat. Familieberichten. Overleden: 8 Nov. J. R. de Wetatein Pflister, jd. 40 j. Utrecht. 9. A. Hage naarGroot 45 j. Twisk. L. J. T. van de Velde, 54 j. Parijs. A. P. J. Rauwen- hoff, jd. 70 j. Arnhem. A. Quanjer Klots 50 j. Amsterdam. Wed. T. Groot Gorter 70 j. Zaandam F. A. Storm van Leeuwen 79 j. Amersfoort. 10. J. H. Hammacher 56 j. Amsterdam. Wed. G. M. Bening—Van den Berg 72 j. Abcoude. Faillissementen. Uitgesproken: Alkmaar, 7 November. W. A. Levert, smid, aldaar. Rechter-commissaris: mr. E. L. Umbgrove. J ZAANDAM® moet verpakt zijn in een J blauw etiquet met den naam onzer firma. Voor winkeliers Verpakking in een gratis kistje, 48 stuks franco, gebruikelijke korting. Prachtige, Fijne verkrijgbaar, bij Kia HofïtPSraaj Se. Hoofdprijs ev. 500,000 Mark. De prijzen zyu door den Staat gegarandeerd. Men biede het geluk de hand lUtnoodiging tot deelneming in de kansen, Tan de door den Staat Ham burg gewaarborgde groote Geldloterij, waarin zeker gewonnen moeten worden. De prjjzen van deze reel voor deel biedende Geldloterij, die volgens bet plan slechts 118.000 loten bevat, zfjn de volgende: De hoogste prijs is eventueel 500.000 Mark. Premie van 300.000 Mark 1 prfis k 200.000 1 a 100,000 1 k 75.000 2 prfizen k 70.000 1 prijs k 65.000 1 k 60,000 1 - k 55.000 2 prnzen k 50.000 1 prys a 40,000 1 k 30.000 1 k 20.000 16 prjjzen k 10.000 56 k 5.000 102 k 3.000 156 a 2,000 4 a 1,500 612 n k 1.000 1030 B a 300 20 a a 250 H 77 a 200 36053 il 169 s 9989 a 150,148,115,100 s 10882 a 78, 45, 21 totaal 59,010 prjjzen. De Hoofdprijs in de le klasse bedraagt Mark 50.000, stfigt in de 2e kl. tot M. 55000, in de 3e tot M. 60.000, in de 4e tot M. 65,000, in de 5e tot M. 70.000, in de 6e tot M. 75.000, iu de 7e tot M. 200 000 en met de premie van M. 300.000 event, tot Mark 500.000. Voor de eerste prijstrekking, die officieel op den 2In NOV. e.k. is vastgesteld, kost een geheel origineel lot slechts Gold. 3.50. een half origineel lot slechts Guld. 1.75 en kwart origineel lot slechts Guld. 0.90. De inleggelden voor de vol gende klassen zoowel als de juiste ljjst der prnzen worden aangegeven in het officieele trek kingsplan voorzien van het "Wa pen van den Staat, welk plan ik op aanvrage gratis verzend. Iedere deelnemer in de loterij ontvangt ongevraagd onmiddel lijk na de plaats gehad hebbende trekking de officieele trekkings- lfist De uitbetaling en ver zending van de prijzen geschiedt door mij direkt en prompt aan de winners en onder de strengste geheimhouding. Iedere Bestelling kan men eenvoudig per postwissel opgeven, Mok tegen rem bours. 3SF" Men wende zich dus met de aanvraag om toezending van loten voor de spoedig plaats hebbende trekking zoo spoedig mogelijk of uiterlijk tot 21 Nov. e. k. met vertrouwen tot Bankier en Wisselkantoor ia Hamburg, Duitscniand. Afgehaald aan de Fabriek. Bezorgloon binnen de gemeente 5 Cent per Hectoliter. Wederverkoopers genieten rabat. DE DIRECTIE. Simpkinson nooit te Greenwich was geweest, en als de kist een dag of vijf geleden gekocht, nooit uit haar kamer geweest was, dan kon miss Simpkinson's kist niet die van Parijs zijn. Maar de meid had hem herkend. Er kon slechts een verklaring gevon den worden. Er moesten twee volko men gelijke kisten geweest zijn, een toebehoorende aan miss Simpkinson en en van iemand die tot nog toe on bekend was, en die twee kisten moes ten dan verwisseld zijn. Maar dan moest miss Simpkinson dus bij die transactie tegenwoordig zijn geweest, llaar wijze van optreden bewees, dat ze van die tweede kist afwist en van den eigenaar, en hieruit volgde weer dat ze ook van den inhoud der kist op de hoogte was. En wanneer dit het geval was, dan was het meisje medeschuldig aan een laaghartige misdaad. Dat nu kon ik niet gelooven van een meisje, die de sympathie gewon nen had van een openhartig en aan genaam man als Austin Harvey. Maar ik kon slechts herhalen dat ze een leugenaarster was en erger misschien nog. Ik beklaagde den jongen man vit den grond van mijn hart. En nu de moeilijkheid van de sleu-: tels. Na lang nadenken kwam ik tot de conclusie, dat miss Simpkinson van de verwisseling der kisten niets had geweten, voor het onderzoek plaats vond in het douane-gebouw. Haar angst om het touw los te maken vond ik natuurlijk, en de uitdruk king: juist om argwaan op te wek ken" dacht ik, zou in algemeenen zin gebruikt zijn, en daarmede bedoeld „onnoodiige argwaan." Aan den an deren kant, toen de kist geopend was, bad ze ongetwijfeld dadelijk de situa tie begrepen en het ernstige ervan in gezien. Op dat oogenblik had ze ge weten wie de schuldige was en was ze besloten hem te redden. De moord was gepleegd door iemand die relatiën hadl met miss Simpkinson of met Mr. Harvey, waarschijnlijk door een bloedverwant. En beidien hadden er belang bij den dadfer on bekend te houden, hij voor zoover zijn eer en geweten toelieten, zij veel verder. Veel verschil lag in beider ka rakters. Ik was over 't geheel nogal tevreden. Mijn bezoek was vruchtbaarder ge weest dan ik had durven verwachten. De kwestie van de sleutels was nu opgelost. De kisten waren hetzelfde, door een firma geleverd, die sloten ver schilden. Het afwezig rijn van een adres-label kon hiermede ook verklaard worden, maar dat waarop de reis van Southend naar Londen aangegeven stond, moest nog worden verklaard. De kist was te Southend geweest, en was van Greenwich gekomen. Miss Simpkinson's kist was ook te South end1 geweest, en was daar waarschijn lijk van Tooting afgezonden. Wan neer waren ze verwisseld? En waar? Hoe was de kist met het lijk te Cha ring Cross giekomen? AI9 miss Ray- nell te Southend vermoord was in den nacht voor de dames Simpkin son naar het vasteland vertrokken, en als ze dien nacht in een hotel te Londen hadden doorgebracht, in hoe verre kon miss Simpkinpon dan in be trekking staan tot den moord? Het eerste wat gedaan moest wor den was den eigenaar van de oor spronkelijke Parijsche zwarte kist op zoeken. HOOFDSTUK IX. Austin's bezoek. Ik zat in den morgen van dien volgenden dag in mijn kamer mijn rapport voor mijn assistenten te schrijven, toen Mr. Harvey werd1 aan gediend. Hij zag er vermoeid en be kommerd uit, als na een slapelooze nacht, en geen wonder. Wij kwamen dadelijk tot de zaak. Ik heb over uw bezoek van gistei- ren-avond nagedacht, zei hij, en ik voel, dat we ons bij u dienen te verontschuldigen. Miss Simpkinson's wijze van optreden moet u vreemd en onbegrijpelijk toegeschenen hebben. Hij aarzelde. Dat komt me niet zoo vreemd voor als u wel denkt, zei ik kalm, ik ben aan zoo iets gewend', moet u denken. z Hij keek wat verbluft, maar her stelde zich spoedig. U verliet ons onder een zekeren indruk zei hijis het te veel ge vergd' als ik u vraag welken indruk u van uw bezoek kreeg U vraagt nog al veel, zei ik, en het is niet billijk ook. U vraagt mij afstand te doen van het weinige dat ik meen te weten, en wat zult u me daarvoor in de plaats geven? Dat is waar, zei Mr. Harvey, maar, indien u mij uw indruk mee deelt, zal ik u eerlijk zeggen of die juist is. Hij zag me recht in de oogen, met een eerlijken, smeekenden glimlach. Ik heb nooit sympathieker man gezien, en ik voelde mijn belangstelling in ündss Simpkinson grooter worden, naar gelang mijn sympathie voor haar ongelukkigen minnaar toenam. Voor mij bestaat geen twijfel, zei ik langzaam, dat er twee volko men gelijke zwarte kisten zijn, en dat zoowiel miss Simpkinson als u over tuigd is dat de kist hier in bezit van de Parijsche politie niet de hare is> En evengoed weet u beiden, wie de eigenaar is van de kist waarin het lijk gevondien werd en uw eenige vrees is dat hij zal blijken de moor denaar te zijn. Austin Harvey stoof op. Ik had langzaam en voorzichtig - gesproken, hem steeds aanziend. In de verande ringen van zijn gelaatskleur las ik de bevestiging van mijn theorie. Ik had dus in zoeverre gelijk gehad. U weet heel veel, zei hij, met zijn heldere stem. Is mijn vermoeden niet juist Het is volkomen juist. Er volgden een paar minuten stilte. Mr. Harvey zat achterover in zijn stoel mij aan te kijken. Een vraag zweefde langen tijd op mijn lippen. Wie is de eigenaar van de zwar te kist? vroeg ik plotseling. Maar dadelijk had ik berouw vah mijn onbescheidenheid. De slanke fi guur beefde van het hoofd tot de voeten. Het gelaat vertrok zenuwach tig en rijn oogen flikkerden. Hij had blijkbaar moeite zich in te houden. Zal ik spreken vroeg hij zich zelf af. Ik voelde de woorden meer dan ik ze hoorde. Hij stond op en liep naar het ven ster, waar hij uit keek op de drukke boulevard. Later begjieep ik, welke ge dachten hem toen moeten hebben be stormd. Eindelijk sprak hij, toonloos. Neen, zei hij, plicht kan me niet gebieden die vraag te beantwoor den. Ik heb het recht en ik doe goed te weigeren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6