gooaat worden, dan door elke aalmoes. Arbeid moet hun verschaft worden, dien weg inoet het heen. Tentoonstelling der Singer- Maatschappij. Zaterdagmiddag bezichtigde ik eene kleine tentoonstelling, die dit met nlle grootere gemeen had, dat ze op het aangekondigde uur nog niet gereedwas De leerares der Singcr-Maatschappij was echter zoo vriendelijk mij toch reeds een kijkje te gunnen. lir wordt nl. op eene kamer boven den winkel der Siriger-maatschappij eene tentoonstelling gehouden. Borduurwerken door de leerlingen (meest Haarlemsche) van den laatsten en. voorlaatsten cursus zijti daar te zien Alle deze borduurwerken zijn op de gewone Singer-naaimachine vervaar digd, en zooals de leerares mij mede deelde meest door leerlingen, die nooit eerder iets aan het machinale bordu ren gedaan hadden. Zoowel wit borduurwerk, als bor duurwerk op tule werd mij getoond, alles even keurig en netjes uitgevoerd. Vooral de aandacht trekken vier kleedjes bloemen en vruchten gebor duurd in fraaie kleuren op tule. Een stool, kerkkleed, bloemen en or namenten op wit satijn geborduurd, kranig ged/aan door een leerlinge dio nog geen geheelen cursus gevolgd had. Dan is er nog een heel mooi tafel kleedje, Irissen geborduurd op laken. De tinten zijn niet altijd natuurge trouw, maar dit hangt van den smaak van de werksters af Het is echter ver bazend, dat dit resultaat in drie we ken verkregen wordt, Eene handige werkster kan vijfmaal zoo snel werken als anders het geval is. Ieder in 't bezit van eene Singev- machine kan gratis een cursus vol gen, deze duurt 3 weken, dagelijks van 912 en van 2—4 uur. De tentoonstel ling is voor belangstellenden gratis vanaf Zondag 1.1. tot Zondag 24 dezer te bezichtigen. TESOR. Zondagsrust. Zondag werd alhier door de leden van de slagersgezedlen-vereeniging „Ons belang," propaganda gemaakt voor de Zondagsrust, door bij de sla- gerspatroons die hun winkels geopend hadden, biljetten aan het publiek uit te geven van den volgenden inhoud Geachte Burgers Met dezen nemen de slagersgezellen de vrijheid U beleefd te verzoeken des Zondags geen Vleesch te koopen bij de Patroons, die des Zondags hun Winkel open houden, daar zij de Zondagsrust voor ons in gevaar brengen. Namens het Bestuur, J. van DALEN, Voorzitter. J. B. HULSHOF, Secretaris. Zij hopen door een krachtdadig op treden hunnerzijds het publiek te be wegen hunne inkoopen des Zaterdags té doen, om zoodoende tot algeheele Zondagsrust te geraken. Voor de betrekking van leerares in de nuttige en fraaie handwerken aan de meisjesschool voor middelbaar on derwijs alhier, hebben zich 26 sollici tanten aangemeld. Vrije- en orde-oeteningen. Geëxamineerd' 6 vrouwelijke oan- didlaten. Geslaagd die dames: A. Kuyper, Alkmaar. G. M. Kraiijswijk, Maar tensdijk. G. H. Knop, W. M. Lan- rinig. beiden Haarlem. W. vart der Laag. Purmer. A. E. Leemans, Naardien. Nederland8che Bond voor Ziekenverpleging. In de op 29 Juni 1.L te Utrecht ge houden algemeens vergadering van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging werden voorgestelde Statuten wijzi gingen aangenomen: een der voor naamste veranderingen fis, dat de Bond voortaan zal bestaan uit leden, tot a f- d e e 1 i n g e n versenigd. In een Zaterdag 16 November in het Sf. Elisabethls Gasthuis gehouden bij. eenkomst der leden van Haarlem en Omstreken, welke vergadering op ver zoek van het Hoofdbestuur gelelid werd door dr. van Linden van den Heuvel, werd de „Afdeeling Haarlem en Om streken" geconstitueerd. Tot voorzitter werd gekozen dir. van Linden van den Heuvel, tot secretaresse mej. I. van Heukelom, Zuster-directrice van het St. Elisabeth's Gasthuiis en tot pen- ni n gmeesteresse Mevr. Postmar—Ver borg. Presidente van de Haarlemsche Ziekenverpleging. Na de spoedig te verwachten alge- meene vergadering zal de afdeeling krachtige propaganda maken. Art. 2 der Statuten luidt: Het doel van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging is, liet Invorderen van de Ziekenverple ging in di?n ruimsten zin des woords in Nederland en hare Koloniën. Art. 3. De Bond tracht dit doel langs wettigen weg te bereiken: lo. door de zedelijke intellectueele en stoffelijke belangen van hen te be hartigen, die van de Ziekenverpleging hun levenstaak maken. 2o. door het houden van bijeenkom sten waarop de belangen in haren ge- ieelen omvang kunnen besproken wor den. Dit schoone doel voor oogen, zij der afdeeling Haarlem en Omstreken veel succes toegewenscht. De ontvangsten dor door den heer F. C. Versélewell de Witt Hamer gehou-; den tentoonstelling van poststukken en houtsnijwerk der krijgsgevangenen op Ceylon en St. Helena, in de kunst zalen van Mej. G. II. Matthijssen te Leeuwarden van 13 tot en met 17 No vember jl. hebben bedragen die som van 1244. Dit bedrag komt na aftrek dier onvermijdelijke kosten gedeeltelijk aan het fonds van Ds. v. Broekhuizen ge deeltelijk ten behoeve der Vrouwen kampen in Ziïlid-Afrika. Uit de Omstreken. Zaudvoort. Tegen Maandag 18 Nov. a, s. des na middags ten 2 ure zal eene vergade ring van hel College van zetters ge houden worden voor de personeele be lasting. Alhier heeft zich een geval van diph- theritis met dOodelijken afloop voor gedaan bij een kind van elf jaren. Ver dere gevallen zijn gelukkig nog niet voorgekomen. Velgen. Heden-morgen omstreeks acht uur is van het alhier in bouw zijnde nieu we papierfabriek, een gedeelte der kap, welke de werklieden ei* juist hadden opgezet, omgevallen en van boven naar beneden getuimeld. Een werkman, die met het vallende gedeelte in aanraking is gekomen, heeft ernstige verwondin gen bekomen en is onmiddellijk per rijtuig naar een geneesheer vervoerd. Beverwijk. Door B. en W. is bij besluit van 15 dezer vergunning verleend! aan F. W. Dekker tot uitbreiding der Conserven- fabriek alhier. Door eenige dames en hoeren werd onlangs het plan opgevat een liefheb berij-komedie te vormen. Dit plan werd: werkelijkheid en nu zal op Zater dag 23 dezer d)es avonds te half acht, een voorstelling voor genood'igden ge geven worden in Maison Stroucken. De op te voeren stukken zijn: „Mijn vrouw is op Reis", door John; en „Jon ge Harten" van Marcellus Emanls. Van al 18 November a.s. zullen hier wederom ongeveer 50 militairen wor den ingekwartierd! tot het doen van oefeningen in de omgeving. Naar wij vernemen zullen zij om de 8 dagen worden afgelost. Haarlemmermeer. Bij de laatste verplichte hengsten- keuring waren aangevoerd 38 stuks. Goedgekeurd werden er 22, afge keurd werden er 14, aangehouden wer den er 2. Een treurig ongeluk is zekeren de Ruster, arbeider bij den landbouwer Nieuwenhuizen a/d Hoofdvaart te Haarlemmermeer overkomen. Op den gewonen tijd naar zijn werk gegaan zijnde, vond men het gereed schap op den weg liggen, waaruit men vermoedde dat er iets moest gebeurd zijn. Een onderzoek werd ingesteld en spoedig bleek dat de ongelukkige in een der wegsloot en lag. Er uitgehaald waren de levensgeesten reeds geweken. De man laat eene onverzorgde we duwe en kinderen na. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVEN. Morgen begint het politieke steekspel weder op het Binnenhof, terzelfder plaatse alzoo waar in de oude tijden werkelijke tournooien plaats hadden. Te oordeelen naar do schriftelijke voorbereiding van de algemeene be schouwingen over die Staatsbegrooting zullen deze stellig heel wat tijd vor deren. Zoo in het schriftelijk debat de quaestie van het voorzitterschap van den raad van ministers nog niet kon worden aangeroerd, stellig zal in de mondelinge discussie dat onderwerp een plaats innemen. Degenen die in- tusschen mochten twijfelen of de te genwoordige voorzitter van den mi nisterraad wel de „premier" is, heb ben slechts het antwoord op de alge meene beschouwingen te lezen. Dat lijvig stuk draagt geheel en al de „sig natuur" van den ex-hoofdredacteur van de „Standaard'"; het valt eigenlijk uit dien deftigen toon der Kamerstuk ken om terecht te komen in dien an deren, veel pittiger, toon der kranten polemiek. Uitdrukkingen als „home risch gelach", „a fair trial" en derge lijke, ze werden zoo zelden ontmoet in den dorren stijl der miuisterieele de partementen. Maar in dit stuk heeft de premier eigenlijk eenige hoofdarti kelen aaneengeregen en de Minister heeft plagiaat gepleegd bij den oud- journalist Kuyper. Met dat al heel wat aangenamer lectuur, zóó'n stuk of een van hetzelfde genus, vroeger. Maar in het algemeen is het dan ook wel wat anders dan vroeger, in regeeringskringen, ook wat het naar buiten optreden der ministers betreft, speciaal echter van den premier. Dr. Kuyper heeft a!s minister zijn gewoonten niet of maar weinig veran derd. Alleen heeft hij nog wat meer te doen gekregen. Want al is in haam zijn verhouding tot de anti-revolutio naire pers verbroken, feitelijk is hij nog steeds de ledder, zoowel van die pers als van de organisatie zijner par tij. Dit brengt vanzelf mede. dat velen hem en hij velen moet spreken. Ook omdat het aantal der zich tot hem wendende partijgenooten, die naar een of ander baantje dingen, legio is en hij niet gecenseerd kan worden als generaal met elk zijner soldaten be kend te wezen. Dus komen de kapi teins, compagniescommandanten, dat zijn in dat geval: deputaten. voorzit ters en secretarissen van kiesvereenï- gdngen, bevriende journalisten, van tijd tot tijd op het a-ppek Aangezien de minister echter geen tijd heeft te mis sen van dien hij aan zijn dagtaak be steedt. heeft hij een praciiscli middel te baat genomen, in Amsterdam reeds vaak toegepast en den democraat ken merkend, hij vraagt de menseden om met hem te middagmalen. En zoo worden dan, in tegenwoordigheid a an zijn dochters, de zaken behandeld. Na tafel zet de Minister zich weder aan het werk, den gansclien avond koor, tot de lijd voor de wandeling gekomen is. Soms gaat 't dan reeds tegen m:d- dernacht; slecht weder is geen bel»! sel. Een breedgerande hoed op het hoofd, een stevige jas geheel dichtge knoopt, een sigaar in den mond, tr-kt dr. Kuyper uit om te wandelen in de avondstilte. Hij gaat zonder doel, zoekt bij voor keur de buitenwijken en keert na on geveer een uur huiswaarts. Menigeen heeft een ontmoeting met den minis ter, zoo laat op den avond, al verwon dering gebaard, vooral bij gebrek aan bekendheid met zijn gewoonten. Het leek mij wel aardig daarvan eens fiets: te zeggen, vooral waar het een zoo in teressante persoonlijkheid aangaat Bovendien waarom zou ik het niet erkennen er is voor het moment wei nig specifiek Haagsch nieuws, dat on ze belangstelling waard is. Reorgani saties van brandweer en politie zijn ons nog slechts in embryo aangekondigd; we zullen wel doen op de geformuleer de voorstellen te wachten. Hoe ook de u'itslag zij, meer geld zal wel bet pa rool wezen. Wat de brandweer aan gaat, is mij dit steeds verkeerd voor gekomen. In den Amslerdamschen Raad werd dit jaar bij de begrooting door een der leden gewezen op de mo gelijkheid om uit de toepassing der drankwet een bron van inkomen te vinden voor de gemeente. Mij is het nu we toch aan het opgeven van denk- beeldïen zijn steeds voorgekomen, dat de brandweer de gemeente geen cent of zeer weinig moest kosten. Nim mer heb ik kunnen inzien waarom het beinood'igde geld niet werd gevonden door een heffing van de brandassuran- tiemaatschappijen, die in de gemeente risico's hebben loopen; dit natuurlijk in verband met de grootte van het ri sico. Zoo'n heffing zou zeer gering kunnen wezen en toch veel opbrengen. De onderlinge concurrentie zou er de maatschappijen van zelf van terug houden om die heffing weder op de verzekerden te verhalen. H. A. GANUS Jr. Aead. Examens. Utrecht. Theor. geneesk. 2, d'e heer A. Jekel. Bevorderd tot semi-arts de heer C. van Slothorn; tot arts de hee- renG. J. P. Daniels en A. G, H. v. Ro- mondt. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de rechten de heer J. Swart. Groningen. De heer J. M. J. Meddens slaagde voor het doctoraal examen in die rechtsweeaischap. Er is een Utrechtsche Studenten-ge- heelonthouders-vereeniging opgericht, afdeeling van den NederL Stud. Anti- Alcoholbond. De boycot. De „Propagandist" meldt dat hoogst waarschijnlijk het Internationaal Congres inzake den boycot gehouden zal wordén op 1 December. De meeste landen van liet continent met Enge land incluis, zullen daaraan deelne men. Als plaats, waai- het congres ge houden zal worden, worden genoemd Den Haag, Brussel en Londen. De Jonge Garde. Te 's-Gravenhage is opgericht een Verre ©niging „De Jonge Garde", die zich ten. doel stelt de verhooging dei- politieke actie onder de Katholieken. Volgens een telegrafisch bericht uit Rome is mgr. Tarnassi, internuntius bij het Nederlandsche Hof. benoemd tot pauselijk nuntius te München. Van zeer bevoegde zijde wordt deze mededeelinig bevestigd, ofschoon bier te lande de officieele mededeeling nog niet is geschied. (Centrum). Vaderlijke macht en voogdij Weder ingediend zonder verandering is het wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen in het Wetboek van Strafrecht in verband met de wet, hou dende wijziging en aanvulling van de bepalingen in het B. W. omtrent de va derlijke macht en de voogdij en daar mede samenhangende artikelen, als mede verband houdende voorschrift van het Wetboek van Burgerlijke Re/chtsvor d ering. Moeder en kind. Zateretegmorg-an is het dlrteja- rïg kindje van den landbouwer Boomgaard op dien Haarlemmer weg bij Amsterdam in dan water put geraakt. De moeder sprang hedi knaagde na, wat te laat be merkt -werd1 door de knechts die in de schuur bezig waren. Moeder en kindi zijn dood' opgehaald; de vader was afwezig. Rechtszaken. De onderwijzers en de ge meente Opsterland. Vanwege den Bond van Neder landsche onderwijzers is eene pro cedure ingesteld tegen de gemeen te Opsterland betreffende eene vordering tot betaling van f 325. De zaak komt hierop neer: In artikel 8 dei' verordening, re gelende de jaarwedden van de hoof dien van scholen em verder onderwijzend personeel in de ge meente Opsterland, van 25 Octo-1 ber 1894, was bepaald daifc de ge wone onderwijzeressen voor het geven van onderwijs in, de nuttige handwerken jaarlijks extra zou den geniet-en f 50. indien dit on derwijs buiten de gewone school uren werd gegeven. Nu was het onderwijs in de nuttige handwer ken in het leerplan gesteld op Za terdag-ochtend waarop overigens geen school werd) gehouden. De heidie gewante onderwijzeressen, dóe belast, waren mei hot onder wijs in d'e nuttige handwerken, maakten dientengevolge aanspraak cp don bijsi-ag van 50. B. en W., hoewel herhaaldelijk daarop ge wezen wieiger-dlen evenals de raad die aanspraak te erkennen, bewe rend!©, dat de Zaterdag-och ten d niet viiel buiten de gewone school uren. Met deze uitlegging van het leerplan kanden de bedde onder wijzeressen zich niiet vereeniigen.; Ben harer had' den bijslag van! f 50 te voffderen, over niet minder dan 61 jaar, makende f 325. Zij' droegen, nadat te vergeefs de tus- sohenkomst van Gedep. Staten was ingeroepen., hun aanspraken op de gemeente Opsterland aan den Bond over. Op advies van den rechtsgeleerden adviseur, mr. J. G. Post advocaat te Amsterdam, dagvaardde de Bond daarop cte nalaiig© gemeente tot betaling van f 325 voor d'e rechtbank te Hee renveen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet - aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie In uw geacht blad1 van Donderdag geeft die heer Huis in 't Veld! een uitvoerig relaas van een aanran ding van twee dienaren der recher- ge op zijn dochter in 't holst van den "nacht gepleegd. Of die aanranding zich heeft be paald om zich in het bezit te stel len van het borreltje dies hoeren H. daim wal bijv. een poging tot moord heeft plaats gehad, vermeldt de ge- sohtediends niet. Dat is echter een feit, de heer H. beroept zich op hJet publiekop ons lezers van Haarlem's Dagblad'" en zegt „wat wij daar wel van denken en of het nu gepermitteerd! is om, als men. Zaterdagavond (nacht) nog dorst heeft d'an een mensch maar te laten uitdrogen, enz." Welnu de beleefdheid eischt dat iemand der medelezers den beer H. hierop van antwoord dient, en wil u mij' dat toestaan in de vol gend!© regels. Zoo het. geval zich heeft toegedra gen (waaraan wij sterk twijfelen), zoo dtë heer H. dat voorstelt, is het misdadig en raden wij d'ein heer H. het er niet bij te laten ritten. Met een beetje fortuin komen dteze onverlaten er niet beneden een paar jaar af: plus teruggave van het bor reltje. Een andere meer practisch© raad zou deze rijn: De heer H. vervolgt: „en stel nu eens voor dat u w vrouw of meisje zoo eens werd! aangerand", -endat, en clat Ja maar riet u, geachte heerdie kans beloopen de meeste lezers van Haarlem's Dagblad nietwant u permittee-re me, H. D., wordt gele zen door „denkend e" menschen, door mannen d'ie hun vrouwen te hoog achten om ze dies nachts naar een kroeg te zenden om alcohol te halen, brrr. en hun kinderen in een kroeg statten: hun meis jes!!! 's avonds na elven br. br. br. daar zijn de bewoners der Assendelversiraat toch te net voor. Mij rest u dus een goeden raad tie geven d'oe als wij lezers van H. D., en Hees uw „Zaterdagavond' eni denk daarbij niet aan de la der tappers; permitteer uw kind; uw vrouw en u-zelve d© luxe op tij d maar bed te gaan begin uw Zon dag met een fijn kop koffie en breng dien dag d'oor zondier alco holen ge zult er wel bij varen, gij en uw gezin. Vriendelijk groetend SIMON VERSTEEG. Nijmegen, 14 Nov. 1901. Bootwerkers-boycot. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij nog een enkel woord toe te voegen aan mijn stukje van 6 Nov. jl. waarin namens het Haarlemsche Arbeiders-Secretariaat, allen, die sym pathiseerden met het denkbeeld van den boycot, werden ultgenoodigd daar van te doen blijken door toezending van naamkaartje of anderszins. Daar de tijd dringt en er wellicht nog personen zijn die, hoewel met het plan instemmend om de een of andere toevallige reden nog verzuimden van hun sympathie te doen blijken, meen de ik op deze zaak nog even de aan dacht te moeten vestigen. Ik wil er dan op wijzen, dat het H. A. S. volstrekt geen oordeel wenscht uit te spreken over het al dan niet mo gelijke van hel. boycot-plan. l>it te on derzoeken blijve overgelaten aan des kundigen. die dit zeer zeker met de vereiscJite nauwgezetheid zullen doen. Ons doel is alleen, te zorgen, dat. mocht het plan, na rijp beraad door gevoerd worden, het niet ontbreken zal aan den noodügen geldelijken steun voor zoover Haarlem betreft. Deri lsten Dec. zal het internationaal congres van landielijke comité s plaats hebben. Wij moeten zorgen voor dien tijd met de voorbereiding hier gereed te zijn. Wtie dit nog verzuimde zendc dus vóór of op 20 Nov. a.s. alsnog een be wijs van instemming, opdat singdig tot. bijeenroeping eener vergadering kan worden overgegaan. Namens liet bestuur van het H. A. S. F. W. N. HUGENHOLTZ Jr. Secretaris. HaarLsm, 18 Nov. 1901. Sport en Wedstrijden. Vostbal. HaarlemVelociias. Deze wedstrijd was eene verrassing. Hadden voorzeker velen de overwin ning van Velocitas verwacht, de uitslag heeft hen in 't ongelijk gesteld, ja 't scheelde weinig of de zege was aan Haarlem's zijde geweest. De Velo- citanen waren in 't begin gesteund door den sterken wind, verreweg de sterke ren, doch juist wellicht door het be leg, dat zij af en toe voor het doel hun ner tegenstanders sloegen, konden zij j slechts eenmaal tot doelpunten komen. De stand bleef tot rust 10. Het woord rust is misschien minder juist gekozen daar op voorstel van „Haarlem" be sloten werd direct door te spelen. De bordjes zijn nu echter verhangen en voortdurend zijn de gastheeren de aanvallende partij. Aangemoedigd door het gejuich van het publiek dringen hunne voorwaarts meer en meer op en eindelijk wordt uit mooi samen spel van Penning en Van den Berg het gelijkmakende doelpunt gemaakt. Nog menige stormloop wordt ondernomen, doch zonder resultaat, zoodat een ge lijk spel 11 de uitslag is. H. V. V—H. F. C. Ook de ontmoeting tusschen deze beide vereenigingen had een geheel ander verloop dan algemeen de ver wachting was. De Haarlemmers doel puntten het eerst, waarop H. V. V. ge lijkmaakte, zoodat met rust dé stand 11 was. Daarna slaagden de Hage naars door een fout van een der blauwwitte achterspelers erin de lei ding te nemen en wonnen dus met 21, zeker voor H. F. C. eene eervolle ne derlaag tegenover de beide kampioe nen. RapiflitasAjax, De groenzwarte Rotterdammers blij ken op eigen terrein nog altijd even ongenaakbaar. Wel leidde Ajax, dank zij ruw spel met de rust, doch die vreugde duurde niet lang. Tot twee maal toe doelpuntten de Rapiditanen, terwijl de Leidenaars hier niets kou den tegenoverstellen. De Stoppelaar werd wegens ruw spel het veld uitge zonden. De wedstrijd kenmerkte zich overigens door een groot aantal vrije schoppen. R. A. P. H. B. S. ging niet door. Het terrein was den vorigen dag afge keurd. Wij vernamen van R. A. P.'s penningmeester dat indien het veld 's ochtends gekeurd was, de wedstrijd zeker voortgang zou hebben gevonden. Hercules sloeg U. D. voor de ooste lijk le klasse met 4—0. Bekerwedstrijden. Wegens het mede laten spelen van een niet bondslid in haar elftal in den bekerwedstrijd tegen Swift, gespeeld den 3en November te Leiden, zal de vereeniging Ajax worden geacht den wedstrijd verloren te hebben en van verdere deelname aan de bekercompe titie zijn uitgesloten (ingevolge art. 6 Bekerreglement). Haarlemsche Voetbalbond. Voor de le klasse H. V. B. speelde „Unitas" tegen ,,H. F. C. III", welke wedstrijd dóór „H. F. C." met 30 werd gewonnen. Met de rust was de stand 1—0. Unitas speelde met 8 man. „Oranje", dat verleden Zondag te gen „H. F. C. II" speelde in de ie kl. Haarl. Voetbalbond, heeft toen tegen „II. F. C. IT' een protest in gediend', tengevolge waarvan, naar men ver neemt, door de protest-comm. beslist is, dat „H. F. C. H" alle reeds gespeel de wedstrijden voor den „H. V. B." zal moeten overspelen. Nij verheid Suez-kanaal. Het weekblad „De Ingenieur" heeft van den afgevaardigde ter internatio nale commissie van beoordeeling dier ontwerpen tot verruiming van het Su- ezkanaal, den heer J. F. Conrad, ver nomen dat met tingang van 1 Januari 1902 het Suezkanaal zal opengesteld worden voor schepen met acht nieter diepgang. Ze kunnen dan over de ge- heele lengte van het kanaal elkaar pas- seeren mits een der beide schepen wor de vastgemeerd. Verder is besloten het bagger materieel voor een groot deel te vernieuwen en daarvoor een open bare aanbesteding uit te schrijven on der constructeurs van baggermachi nes. De NederL nijverheid zal in de gelegenheid worden gesteld mede te dingen. Wetenschap. Het afbreken van houten bruggen geschiedt in Amerika tsgenwoordig met behulp van den electrischen stroom. Te Clinson in Indiana moeet een 214 meter lange houten brug vervangen worden door een ijzeren brug, die op dezelfde gemetselde pijlers zou komen te rusten. Daar de brug in 30 dagen afgebro ken moest worden, kwam ineu op de gedachte, de balken door middel van gloeiende draden door te branden, zoo. dat zij moesten afbreken en in den stroom vallen. Hiertoe werden, op drie meier van de pijlers, draadspiralen om de draagbalken gelegd en aan deze draad gewichten gehangen, zoo, dat de draden aan de zijkanten en het bo venvlak met de balk in aanraking ble- ven. Toen nu door den draad een elec- trische stroom gezonden weid, waren de balken, van 23 vierk. c.M., na 1.5 uur zoover doorgebrand, dat de res^ afbrak en in den stroom viiel. Een nieuwe metaaL-thermo* meter is tegenwoordig bij de luchtscheej> vaart in gebruik. Het hoofdbestanddeel van dezen thermometer bestaat uit een dunnen nieuwzilverdraad, lang 250 mM., breed 9 mM. en dtik 0,1 mM. Deze draad is in een blok van nikkeistaai gespan nen, waarvan de uitzetting door de warmte, als te gering, niet in aanmer king komt. De uitzetting van den nieuw-zilverdraad wordt overgebracht op een trekpen, die op een cilinder schrijft, welke éénmaal in de twee uur rondraait. De thermometer is zoo ge voelig, dat hij een. temperatuurverschil van 22 gr. tot op 0 gr. in 0,2 minuten aanwees, terwijl een thermometer van Boardoust in 10 minuten dit verschil nog niet aangewezen had. Telegrafeeren zonder draad Nikola Tesla is bezig zijn eerste station voor dfraadlooze telegrafie te Wai'diemolyffe, negen mijl van Port Jefferson, in te richten. Tach tig hectaren land werden voor dit doel aangekocht en de noodige ge bouwen zullen opgericht werden. Het hoofdgebouw zal een eleotri- sche installatie bevatten van 350 P.K. Dit station zal het eerste zijn van een rij stations, door middel waarvan Nikola Testa verwacht, met alle deelen van die wiereld in verbinding te kunnen komten. Gemengd Nieuws. Een. arme millionnair. Dezer dagen is te New-York over leden de welbekend1© million© air Edward Stokers, die dl© bezitter was van een buitengewoon rijke schilderijen verzameling. Eenzaam, dloor iedereen verla ten en slechts trouw opgepast door ©en neger is de,ze rijkaard) gestor ven. De oorzaak hiervan voert ja ren terug, toen Stokes wegens een moord op een zijner beste vrien den-, ter dood veroordeeld werd maar er in slaagde' door liet rond- smijten met geld zijn vonnis te riem wijzigen in een betrekkelijk korte gevangenisstraf. Minnenijd was dte aanleiding tol d'eaii moord. Sedert werd' hij door iedereen ge schuwd en hij is dan ook eenzaam gestorven. Botsing. De reizigers van een trein van den London and North-Western-spoorweg zijn te Cheadle, nabij Stockport, aan een groot gevaar ontsnapt. Nauwelijks hadden zij den train verlaten of een goederentrein kwam er in vollo vaart op in stormen. De stoker op de locomo tief van den goederentrein sprong, toen hij het gevaar zag, nog van de machi ne, doch verwondde zich daarbij. Do machinist bleef op zijn post, en kwam er, wonderlijk genoeg, met een lichte lavetsuur aan zijn enkels af. Het groot ste gedeelte van de rijtuigen van den passagierstrein werd deels „getelesco- peerd", deels tot splinters geslagen. Van Li Ho eng Tsjang. Op zijn laatste reis door Europa bracht Li Hoeng Tsjang ook een bezoek aan het Crédit Lvonnais te Parijs, om de inrichting van deze groot© bankin stelling te bezichtigen. Het. langst, ver toefde hij in de groote, onaeraardsclio geldkelders en werd liet niet moe, zich bundels van geldswaardige papieren te laten zien. Eindelijk kwam men aan een kluis, die buitengewoon goed ge vuld was. Men liet hem papieren van 500 en 1000 francs zien. Op zijn vraag, of er schuldbrieven van nog hooger waarde bestonden, gaf de kassier hem een pak met papieren van 5000 fi s. Li trok ér twee stuks uit en bekeek ze lang over zijn bril. Daarop zei hij tot de hem vergezellende directeuren met een beleefden lach: Joli! Souvenir de Paris! en stak de beide schuldbrieven in zijn zak. De obligaties werden later door bet Fransche ministerie van buitenland- sclie zaken aan het Crédit Lvonnais te. rugbetaald. Zij zullen zich ongetwij feld liu Li's nalatenschap bevinden, tenzij hij ze bij stijging der koersen verkocht heeft! Speelgoed. De politieprefect van Parijs heeft onlangs prijzen uitgeloofd voor het aardigste kinderspeelgoed. Er zijn. nu reeds 273 inzen dingen gekomen bij de jury, die 20 November het werk zal aanvangen. Ook de aero-cluh en de automobielen- club wenschen tot veredeling van het speelgoed het hunne bij te dragen. Naast den wedstrijd van Lépïne heb ben zij een concours georganiseerd voor uitvinders van speelgoedluchtbal lonnetjes en deTgelijke voorwerpen, waarbij de laatste uitvindingen der luchtscheepvaart in toepassing zijn gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2