NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Dedoodevanden zwarten koffer. 10- - I9e Jaargang Woensdag 20 November 1901. No. 5643 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02f£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTlEN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1Ü8, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- 022 Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangèt§Q* L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Barijs 31Faubourg MoriljftQiJre. ir 1 "UujyUl 1 Haarlem's Dagblad Tan 20 Not. bevat o.a. De organisatie der BoereD, Ge vecht tusschen Engelschen en Ne derlanders, Een veelzeggende ver liezen! jjjst, Onze consul-generaal te Pretoria, Voetbalwedstrijden, Stukken van den Gemeenteraad. Politiek Overzicht. Lord Kiitchenier heeft ditmaal in. zijn waschlijet een overzicht) gege ven over die laatste 11 diagen, en niiefc over een week. Zeker was de opperbevelhebber van oordeel dlat and'ei's die cijfers niiet groot genoeg werden of wel te wteatntig geloof waardig. De opperbevelhebber be richt dlat sedieirt den Jen, naar de rapporten dier colonnes 73 Boerler sneuveiMi, 16 gewond en 291 gevan gen gemaakt zijn; 6 gaven zlcih over. Ook zij. rugenomiem 5660 pa tronen voor 'lichte vuurwapenen, 164 geweren, 205 wageni§, 600 paar den'en 11,500 stuks vee. De ver schillende Boetfenatfdeeliinigeni onder Fouché, Mijburgh, Maüfatói, Hugio, Latiegan en Maritz wonden druk ver- voilgdl dloor ngelsobe troepen, om welke viervollgiinig zij zich waar schijnlijk niet ail te onlgemst zullen malleen. Inderdaad herb is in de Kaapkolonie een waar krijigertj.e speten.De Engelsohmani zit denBoer na en de Boer den'Enigielischmian en z.oo gaat het door, zonder dat mem ooit tot ernsti'ge resultaten komt. Gewoond ijk varen die Boeren er het beste bij en lachen achter hunne kopjes die- afgematte Britten harte lijk' uit. Kitchener kan wel aam 't setmemi tol'i jyen, ats hiji all die ven voüigï ïigein wil opnioemeini. Wij zou den: heusoh den beul van Soedan in overweging willen geven, de laalstei gebruikelijke zinsneden te latl&n vervallen. De telegraafka bel] s kimmen inderdaad voor wiat bete is gebruikt worden. Dat er trouwens ondier heft Enget- sohei publiek nog vriji wat dwaal begrippen heerschen over het ka rakter van dbn strijd! in Zuid1 Afrika is bekeind. Een correspondent vand'e „Scotsman" heeft nu 'n verdienste lijk werk jegens zijne lamdgemoo- te'.n verricht door ©enige valn deze misvatliuren, uit de wereld te hel pen. Allereerst zegt hij dat de opvat ting als zoudlem alleen die arme Boe ren den oorlog volhouden:, verkaead is. juist de rijkste lieden nemen aan den strijd het werkzaamst aan deel. Verder is hun organisatie, uitstekend' ingericht en vechten zij dus geenszins te hooi ear te gras, zooals \"ele berichtgevers het wil len doen voorkomen. Onder Louis Botha staan vier ge neraals, namelijk assistent-comm.- generaal Jan de la Rey, die opereert in de streek ten westen en zuidl- weslen van Pretoria en Johamme&- burg; generaal Ren Viljoen, ope- reerend'e in die streek ten oosten en zuidoosten van dezelfde lijn; gene raal Hertzog (gewezen rechter) en de geduchte generaal Christiaan de Wet, die in den Oranje-Vrijstaat opereieren. Kr.itzinger en die an dere aanvoerders in die Kaapkolonie ontvangen., als zij samenwerken, hun beveilem vam De Wet en Hertr zog. Elk van deze generaals heeft waarschijnlijk ondier zijn persoon lijk bevel een afdeeling van 800 tot 2000 man., van wie vermoedelijk 200 of 300 omberaden zijn Zij hebben transport- en ammunitie wagens en kanonnen als zij ze in hun bezit kunnen krijgen.. Onder elk van deze generaals, en in nauwe aanra king met hen ,zij.n er lal van dis- Mcitscommamdo's, van. tusschen de 100 en 300 man. Zij kennen elke kloof en geheime schuilplaats in heit veld van hun operaties. De disti'icts-commandO's zijn ail- fcijd bezig mat het verzamelen van inlichtingen betreffende de bewe gingen van troepen, ten dienste van de generaals. Zendboden van deze commando's weiten binnen Pretoria en Johannesburg te komen, weierwi.l van. alle militaire voor zorgsmaatregelen. en vinden weier eiem uitweg uit deze steden. Zij dwlail'sm ook rond in de buurt van de cioncenitrait'ie-kaimpen, om bo od- sohappien over en weer te brengen van de mannen op commando aan hun vrouwen en kinderen. ,,De overbaiemgimv van deze kampen naar die kust zal de strijdlustige Boeren van vele inlichtingen en vertroosting die zij te lang hebben genoten, beraoven' De correspondent verklaart ten slotte dlat, naar zijn mjetenimg,, alle heroïsche middelen om aan dien oorlog een einde te maken', vruch teloos zijn. De eenige manier is die welke de Engelschen. thans vok geo en die hierin, bestaat, dat zij de Boeren van alle levensmiddelen berooven en voortdurend afmatten door colonnes die even bewegelijk zijtn aüJs hun eigen commando's. De man. vergeet één ding .en wel, dart zulke vlugge, troepen ondier het Briitsche lager sinds langen tijd miert meien* te vinden zijn'. Of wil hij soms de heldhaftige Yeomanry voor dit doel gebruiken? Dat zou vermakelijk kunnen worden. Buitenlandsch Nieuws. Een veelzeggende verliezen- lijat. De jongste verliezenlijst bevat de veaiiiezien der Engelschen bij Brak- spruit. De 103 comp. yeomanay heeft drie doodien en 9 gewonden gekregen, waarvan enkelen zwaar, terwijl luit. Wolff nog gevangen is ook. De Boeren hebben beloofd, dat hij weldra zoude worden vrij gelaten. Verder zijn gevangen één kapitein, drie luitenante en 42 on derofficieren en manschappen, die al'len zijn vrijgelaten. De 107.e compagnie heeft zeven dóod'en, 2 zwaar gewonden en 2 licht. Aan gevangenen heeft deze comp. verloren één luitenant en 16 onderofficieren en manschappen, die ook reedsweder zijn vrijgelaten-. De 63e comp. yeomanry heeft een luitenant verloren bij Reitz (ge sneuveld), terwijl eien manschap gewoinid is. Van het 2e Imperial Light Horse is een manschap ge sneuveld bij Vischgat (11 Nov.); van de Herbert Mounted Rifles een soldaat bij Florasfontein, 13 Nov.; van Waldron's verkenners is bij Plat rand den 13en November één manschap gesneuveld en. zijn 6 zwaar gewond. Kapt. Brass van het East York regiment is dien. lOen November verdronken bij een po ging om de- Wilgeriviei" over te zwemmen1; een soldaat van. het 8e huzaren is in de Buffelrivier ver dronken. Tamboer-majoor Daven port is den 12em bij Brugspruit ern stig gewond. Een kanonnier, bo- hoorendie bij eene ammunitie-oolan. me is te EJandsfanite.ini ernstig ge wond op 4 November. Dan vindt men, kleine verliezen van de South African Light Horse bij Driefon- teiin,, Karoofontein en Rustfontein (7, 8 en 14 Nov.); de bereden infan terie van. het Worcester regiment verloor één man. bij Ha1rteJ3eestfo.1v hein (13 Nov.) Het 2e Kitchener's vechtende verkenners heeft twee zwaargewonden gekregen te Victo rias piruit ,resp. op 7 en 8 Novem ber; de manschap Ritchie is dien 12m zoek geraakt bij Botha'shoek. Dan krijgen wij nog twee gewon den van het 6e garde-dragonders bij Riotfontein, 14 November, en tien slotte twee gewonden: van Asli- bunnie's Light Horse bij Koeroeman, 5 November. Inderdaad, een verliezen!ij/st, die welsprekend aalntoont hoe algemeen de Engelsche troepen op het heele uitgestrekte Zuid-Afrikaanschie oor logsveld nog onophoudelijk met de B-oeiren in grooter of kleiner getale te doen hebben. Die typhus d'ciet blijkens dleze ver- li ezenl ijst de gelederen minder op ziembarend ,roaar niet minder snel dunmiem. Onzo consul-generaal te Pretoria. Vrijdag, is roet de Kaapsche mail boot in Southampton aangekomen de conisul-generaal der Nederlan den te Pretoria, de heer F. J. Do- mela Nieuwenhuis, wiens naam deai laartsrten tijd herhaaldelijk ge noemd is in die binnen -en buiten- landsche bladen, in verband met. een te Pretoria tegen verscheiden Hollander en oud-Hol landers ge voerd hoogverraadsproce5. Reeds nu slaat vast., zegt de N. R. Gt„ dat de sensatie berichten over ge- spanmen verhoudingen tusschen Engeland, en Nederland, welke vooral d'e Berlijnsche correspon dent dier Independence beige in verband daarmede in omloop heeft gebracht, ten ©enenmale onjuist waren en dat onze consul-generaal door bedoeld proces niet is gecom promitteerd geworden. Uit Pretoria ontving heit blad d'e vólgende bijzond&rheden over het vertrek van dein heer Nieuwenhuis: Reedis vijf maanden geleden vroeg de consul-generaal verlof aan, doch dit werd hem door onze regeering toien geweigerd. Omstreeks half October kwam echter een telegram, waarin het verlof we.rd' verleend. De. heer Aubert, consul-generaal van Frankrijk (die Hollandsch spreekt alls de beste Nederlander, dank zij een langdnnrig verblijf als consul in Nederland'), nam welwil lend de behartiging der Nederland^- söhe belan(gen op zich. Met leed© oogan zag de Neder- Iandsche kolonie te Pretoria haren consul heengaan .maar zij gaf hem tevens haar beste wenschem voor een spoed!gen en behouden terug keer mede. Engeland's vloot. Om in 1903 ingehaald te hebben wat nog achterstallig gebleven is in het °>r!oote vloot-plan, zal de> En gelsche adimiiral'it'e.it binnenkort dien bouw van twintig nieuwe oorlogs scheper aanbesteden. Op de rijks werven worden maatregelen geno men voor geregeld oven'werkten einde geein vertraging te doen. plaats hebben in de overige werkzaamhe den. Verscheiden van de nieuwe schepen zullen kruisers zijn,, groo- tenid'oeJ.s van de eerste klasse., en buitendien worden eenige ondei-zee- sch© booten, op stapel gezet, terwijl vermoedelijk d'e marinewerven uit breiding zullen ondergaan. Gevecht tusschen Engelschen en Nederlanders. Volgens een bericht in de „Mes- sager de Bruxalles" heeft ei* een ge vecht plaats gehad, tusschen Neder- liandsche en Engelsche visschers, waarbij de eersten zich hebben schuldig gemaakt aan zeeroof. Het Nederlandsche visschersvaair- tuig 149, uit IJ mui den, naderde, nad'at het beweerde' in de buurt van het lichtschip te Wielingen in nood te verkeeren, een smak uit Rams- gate. Dertien visschers van het Ne derlandsche vaartuig klampten het Engelsche aan. en vielen de beman ning aan onder het geroep van. „Lang leven d'e Boeren!" Verscheidene van de Ramsgatlers werden ernstig gewond. Voor den aanval hadden de Nederlanders den kapitein in zijn kajuit opgesloten. De Ramsgaters slaagden ei- in weg te komen en zijn te Osbende binnengevallen, waar die gewonden een klacht hebben ingediend bij het Engelsche consulaat. Naar Reuter thans mededeelt was liet Engelsche schip de Deerhound no. 140. In Ramsgate heeft men berichL ontvangen dlat de Deerhound en het Nederlandsche vaartuig dicht bij elkaar lagen te visschen, toen de Nederlanders bij cfe Engelschen aan boord kwamen en om levens middelen vroegen. Toen zij niet genoeg naar hun zin kregen, be gon het gevecht, dal echter niet eiW: moet geweest zijn, want geen derEngelsohe.il schijnt gewond te zijn. Het bericht vani die „Mes- sager d'e Bruxelles" is dus sterk overdreven. In de Pran8Cbe Kamer is weer een omverkwikkeijk looneel voorgevallen. De afgevaardigde D'Estournielles wildie hef uittarten- de beleid j.egens Chima vervangen door ee.n meer verzoenende poli tiek. De heer Hubbart zeidie dlat de commissie het bedrag van1 265 miliiloen niet goedkeurde, omdat de regeering niet mededeelde hief be drag der schadevergoeding waar voor Frankrijk borg is. Bertihelot wilde. 210 milli'oen toestaan. Ribot protesteerde tegen Hubbarf's ver slag, waarop Bertaux uitriep: „Wat u zegt is ongepast". De voorzitter Des'ohameil ko>n zich niet hieimede vereenigein. Bertaux bleef bij zijne opmierking en werd zoo grof dat hij. tal d.e orde werd geroepen. Daar hij toch bleef doorschreeuwen, pas te men de censuur op h'em toe. Ribot nam bet woord, maar hij werd overschreeuwd door het ge tier van de uiterste linkerzijde. De- schianel n.am zijn hoed .verliet de tribune en schorste de vergadering. Om kwant over zessen begon de veirgadtertng weer en vervolgde Ri- biot zijn rede. Heden voortzetting van de beraadslaging. Het Inter-oceanisch Kanaal De staatssecretaris Hay cn de Briifcsche gezant lord Paunoefote hebben Maand'ag het nieuwe inter- oceanisch kanaal-verdrag getee- kend. Het voornaamste punt van ver schil tusschen bet oude en het nieu we Iractaat over de landengte is dat Engeland' zich terugtrekt van oe gemeenschap pe.Ii.ike garantie van onzijdigheid van het kanaaal. De handel van alle naties zal op gelij ken voet behandeld worden, daar er ge-en verschi l zal gemaakt wor den ten gunste van do A mierik aan- sohe scheepvaart. Algemeens berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFR1KA. Van de in September bij Zastron (O. V. S.) gevangen genomen, re bellen zijn er twaalf tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld en Wessels met drie andieron tót 10 jaar. Generaal Walter Kitchener gaat weldra met verlof maar Engeland Zoude dit misschien de oorzaak ge weest zijn van de geruchten als zoude de generalissimus, zijn broe der, „op" z&n en terugkomen? Hetzelfde Johanmesburgsche tele gram zegt, dat het Pioneer Regi ment nog weer groote, dioor die Boe. renbegraven .hoeveelheden mielies voor den diag heeft gebracht. De venliezenlijst toont aan dat ean man ge&nieuveld en drie officieren, o. vv. prins W. N. Radziwill, niet vijf man giewondi zijn in een ge vecht te Thveefontein, op 14 dezer. Kolonel Barker is te Winburg (O. V. S.) teruggekeerd van een zuive- rtngstocht naar Bethlehem. Op zijn tocht dóocllde hij zes Boeren, verwondde er vier en maakte hij dertig gevangenen. De Petit Bleu meldt, op gezag van ee.n particulier telegram' uit Londen, dat mevrouw Siteijn, de vrouw van den president van den Oranje-Vrijstaat, zoo pas mief haar vijf kinderen uit Afrika gedepor teerd is. zon dór dat haar nadere uitlegging is gegeven., en dat zij naar nropai is ingescheept, ofschoon zij in een zwakken toestand ver keert. Stadsnieuws Haarlem, 19 Nov. 1901. Stukken van den Gemeente raad. Aan tie verordening regelende de aanstelling Van ambtenaren bij de gemeentelijke 'duinwaterleiding en hunne jaarwedden ontleenen wij nog het volgende: Het personeel bestaat uit: a. een directeur en een boekhou der; b. een assistent-boekhouder, twee eerste klerken en zooveel tweede kler ken cn loopers als door Burgemees ter en Wethouders met het oog op den dienst wordt noodig geacht; c. een opzichter voor de gemeente eneen opzichter aan het pompstation; d. op liet terrein der waterleiding een eersten machinist, een eersten stoker, een tweeden stoker en zooveel helpers en filterwerkers als dloor Bur gemeester en Wethouders met liet oog op den dienst wordt noodig ge acht: 0. in de gemeente een hoofdfitter, zooveel fitters, hulpfitters, helpers en gravers als door Burgemeester en Wethouders met het oog op den dienst wordt noodig geacht, cn een meterhersteller. Art. 2. De in art. 1 sub a gchoemdo ambtenaren worden door den Raad benoemd, geschorst en ontslagen. Art. 3. De ambtenaren genieten de volgende jaarwedden: lo. de directeur f 2500.—, benevens* f 700 voor het gemis van vrije wo ning 1( ^1) Vastgesteld bij raadsbesluit van 17 Maart 1897 no. 12 en gewijzigd bij de behandeling der begrooting voor 1900. Feuilleton. Vrij naar het Engels h van MAARTEN MAARTENS. Ik nam den brief uit mijn zak boekje toen ik in den. trein zat en peinsde er over. in die hoop eenige aanwijzing van de verblijfplaats van den moordenaar te zullen vin den. ..De oude plaats bij dien „ouden nv-'idat was alles. Neger" moest waarschijnlijk niet in il Uiterlijke beteekenis worden' oi V val. Indien liet werkelijk op een reger sloeg, dan zou dlat mijn laak aanmerkelijk verlichten. Heb was waarschijnlijker dlat er een bij naam mee bedoeld zou wordlein, of eer of andere toespeling, die ik niet begreep. Ik moest naar Dane gaan ein mijn geluk beproeven. Er was nog een ander punt dat in mijn geheugen bleef. Philip Har vey had van Sout-hend. naar Londen gereisd met een zwarten koffer, die zijn tante's lijk bevatbe. Maar waarom d"roeg de koffer ,die on middellijk naar Parijs was gezon den, met het teeke-n van die voor reis in den vorm van de ean of an dere label gemerkt „Londen" al leen, of „Southend naar Londen?" Ik ging niet regelrecht naai' Do ver. maar vervoegde mij eerst aan' mijn bureau, waar ik een brief van Tustin Harvey vond, die daar juist aangekomen was na mijn vertrek naar Southend. Die brief luidde aldus: „Mijnheer, ik gevoel meer en meer. dat sinds mijn roekelooze dwaasheid oais in uw macht gaf, ik gek gedaan heb vol te houden. U weet te veel. U weet echter ge noeg om te begrijpeer door welken angst ik verteerd word'. Ik heb be sloten mij npliüht te doen, kome wat mag. „Ben vw -eef mij, dat ik hevig worstelde om iemand!, die mij zeer na en dierbaar is, te redden van een vreteselijk lot. Ik moet mijn daad erkennen en de gevolgen aan vaarden. Onmiddellijk nadat ik u verlabeui had, heb ik Philip getele- grapheerd en hem gewaarschuwd en gesmeekt te vluchten. Op het oogenblik is hij, hoop ik, in veilig heid1. De hemel vergeve me, als ik verkeerd gedaan heb. Maar ik kan. niet anders. „Ga niet naar Dover, dat zou vol komen nutteloos zijn. U zult daar niemand vinden. En nu weert u zeker de helft van de treurige ge schiedenis. De andere helft het helpt niet of ik al tracht u te mis leiden wacht u te Southend. Dat weet u evengoed als ik. Ik zal hier in Parijs blijven en den loop der dingen afwachten. Wan neer u een oordeel over mij vedt, neem d'an mijn. ongelukkige om standigheden in aanmerking. AUSTIN HARVEY." Toen ik dezen brief gelezen had, gin® ik regelrecht naar het Cha ring Gross-station en vertrok naar Dover. Het eenige wat ik thans wilde wert'en was: waar was Philip Har vey gebleven toen hij in Dover was? Ik dacht in den trein, over dan „ouden neger", maar ik kon na tuurlijk niet tot een voldoend resul taat komen. Toen. ik te Dover aankwam ik op het perron een groot bord vol advertentiën en daarop ook grij zende koppen van smookende Mo rianen. Dit was een annonce van een klein hotel, genaamd „Het Sa- raeeansche hoofd Ik nam een cab en liet me dade lijk naai' een hotel brengen. Nog nooit tevoren was ik in Dover ge weest en wist alleen dat „Lord Warden' een eerste klasse-hotel was. Terwijl ik reed schoot mij den naam te binnen, dien ik op het perron gelezen had'. Ik stak mijn hoofd uit het portier en vroeg den koetsier of hij „Het- Saraceensche Hoofd" kende. Ja, dat kende hij. „Goed," zei ik, rij er dan haen." HOOFDSTUK XV. Philij) Harvey De duisternis viel snel, toen we ,Het Saraceensche Hoofd" bereik ten. Juist toen d'e cab voorreed, kwam een man er uitstormen, wiens voorkomen me dead terug deinzen Het was Austin Ilarvey. Hij scheen zeer geagiteerd en keek links noch rechts. En op 't oogenblik toen ik Austin Harvey zag, flitste he.t woord „oude neger „Het Sarecoensche Hoofd" m door het hoofd'. Ik stond verbaasd over mijn stomheid. Mijn gced gesteomte had mij mar liet huis ge leid waaruit Philip Ilarvey zijn brief geschreven had. Er was ean groot zwart hoofd, dat boven de d'eur grijnsde. Austin's tegenwoordigheid was mij een bewijs dat zijn brooder ook in de nabijheid was. Ik twijfelde er in elk geval niet aan of ik zou hem na verloop van een dag of twee wel gevonden hebben. Hij had blijkbaar in goed vertrouwen zijn broeder aangeraden te blijven waar hij was, cn was, toen zijn raad vruchteloos was, holderdebol der zelf naar Dover gegaan. Hieruit kon ik de conclusie trek ken dat het te laat was en dat ik Philip in mijn macht had. Het hotel was heel eenvoudig. Ik bestelde een kamer en ging toen in de koffiekamer zitten. Toen de kel ner d'e kamer verliet vroeg ik: Logeert er op 't oogenblik hier ook iemand? Neen, mijnheer. Ik heb van avond een heer ont moet. die hier logeert, geloof ik, zei ik achteloos© Een larige, knappe man. Weet u ook bij geval niet of dat mijnheer Thompson is? Het was een waag. De kellner dacht na. Neon. zei hij. Er was wel iemand, die overeenkomt met den persoon zooals u beschrijft, maar hij heet Harvey, en bovendien., dlio was niet uit zijn kamer geweest maar is er nu nog. Dit was a 113cs wat ik weten wilde. Dat is de man niet, zei ik, maar het komt er niet op aan. Philip Har.'cv was dus in het huis. en wel onder zijn eigen naam. Ik had niet verwacht van d'eai kell ner ak:.s te zullen hcoren. In de beste stemming ging ik mijn diner gebruiken. Ik gevoel de .dat ik mijn reputatie zou ves tigen. Terwijl de Fransohe auto riteiten en de Engelsche detectives aan 't zaniken waren over den zwar ten koffer en miss Simpkinson las tig vielen, had ik alle drade van heit mysterie in mijn handen. Phi lip Harvey kon nu nog ontsnappen

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1