EEN HALTE IEEK Tweede Blad, Dedoodevanden zwarten koffer. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 21 November 1901. Me- 5644 Officieele Berichten. KENNISGEVING. Na ti on ale Militie. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Brengen ter kennis van de belang hebbenden. dat de zitting van den Mi litieraad in 1901, voor deze gemeente zal worden gehouden in den Doelen alhier, op Maandag 16 December a.s. voor hen. aan wie bij de loting No. 1 tot en met. No. 200 is ten deel gevallen, en op Dinsdag 17 December aanstaan de. voor hen, aan wie bij de loting No. 201 tot en niet No. 450 is ten d'eel gevallen en op Woensdag 18 December a.s. voor de overige lotelingen dezer gemeente., telkens des voormiddags te 10 ure, en dat die zitting bestemd is tot het doen van uitspraak omtrent: de lotelingen, die redenen van vrij stelling hebben ingediend; de lotelingen, in de artt. 55 en 56 der wet bedoeld; alle overige lotelingen; Vestigen de aandacht van de lote lingen. die vrijstelling wenschen te bekomen als te zijn eenige wettige zoon of wegens broederdienst, hierop, dat hun belang medebrengt, dat zij die vrijstelling vragen in de zitting van den Militieraad, zullende onvolle digheid van stukken of misstellingen daarin, die onopgemerkt bleven en oorzaak zijn dat eene gewenschte vrij stelling door den militieraad niet is verleend, niet kunnen worden opge heven, indien niet tijdig tegen de uit spraak van dat college bezwaren zijn ingebracht bij Gedeputeerde Staten, terwijl een beroep op onvolledige of onjuiste inlichting omtrent het be staan, al of niet, van recht op vrijstel ling, ter gemeente-secretarie of elders verstrekt, niet kan leiden tot vrijdom van dienst, indien verzuimd is de re den tot wijstelling te bekwamer tijd, waar behoort, overeenkomstig de wet, te doen gelden. Herinneren, dat voor den Militie raad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens zieke lijke gesteldheid of gebreken of we gens gemis van de gevorderde lengte. Haarlem, 18 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Wereldgeschiedenis- Wat een ooggetuige verhaalt over die concentratiekampen. De „Westminster Gazette" over deze schandelijke verblijfplaatsen. In verband' met het ontzettend rap port over de concentratiekampen, dat onlangs door het Engelsche ministerie van Oorlog is openbaar gemaakt, is merkwaardig, wat de heer Emmanuel G laser in de „Figaro" vertelt over een bezoek dat hij ontving van iemand die elf maanden lang in de gelederen der Boeren heeft gestreden en die van dichtbij heeft kunnen zien hoe het in d'ie kampen toeging. ..Ik kom bij u", aldus Ving de bezoe ker aan, „onder den indruk van de gewaarwordingen, die mij hebben ge troffen bij het lezen van de verschillen de beschouwingen die hier ten helste gegeven wordien over de vluchtelingen kampen; om u de verontwaardiging schetsen van een ooggetuige dien bet vreeselijk lijdien in die verblijfplaatsen met afschuw vervuld, u weigert te gelooven, dat de Engelschen in koelen bloed'e vrouwen en kinderen aan honger en dood- hebben orijsgegeven. Welnu, u hebt ongelijk, mijnheer en mijn bloed'kookt, wanneer ik aanmen- schclijkheid hoor spreken in verband met eene zoo verschrikkelijke instil ling, welker doel klaarblijkelijk is. een geheel ras te vernietigen. ..Ik zelf ben gegaan naar die con centratiekampen, 'ik', heb met miine zwakke krachten eenig lijden willen verzachten, brood willen geven aan d'ie ongelukkige vrouwen die van hon ger omkomen en 'ik ben er ia verhin. derd door beulen, die mij verklaarden dat men reeds te veel voor haar de?cU ik heb een kind zien sterven onder de. oogen der moeder, zonder dat men iets heeft beproefd om liet te redde» zonder dat liet. uiin'ste geneesmiddel was ter beschikking gesteld van den dokter, die er in toegestemd had, den armen kleine eens te onderzoeken. ..Men zendt, zegt gij. alle soorten van levensmiddelen aan de vluchtelin gen. Wilt gij weten wat men er nee doet? Ik heb zelf gezien, dat Engel sche soldaten, klisten met bus- n ge condenseerde melk, u'it elkaar sloegen uitroepend: ..Alweer levensmiddelen, welke die bandieten niet dikker zullen maken." Ook deze man verklaarde dat de Boerenvrouwen in twee afdeelingen waren verdeeld, die wier mannen niet en die wier echtgenooten wèl onder de wapens staan. Men heeft in ons blad van Dinsdag jl. kunnen lezen, hoe dat verschil nu is opgeheven. Indien, wat de oogge tuige aan den redacteur van die ..Figa ro" verhaald heeft, omtrent het rooven der levensmiddelen voor de ongelukki- gen bestemd', waarheid bevat, zal het noodig zijn, ernstige vertoogen te rich ten tot de Britsche regeering. om zulk een schandelijk bedrijf te doen staken. De menschelijkheid eischt het! De „Westminster Gazette," een blad, dat wij reeds meermalen citeerden, daar het vaak de nuntjes op de i durft te zetten, heeft ook een oordeel uitge sproken over de schandelijke verblijf plaatsen waarin men de weerlooze vrouwen en kinderen der Boeren heeft samengedreven. Het blad zegt, dat de kampen de noodlottige consequentie zijn van den vreeselijken verwoestings oorlog, die men thans voert. Dat neemt echter n'iet weg, dat de resultaten van deze politiek zeer noodlottig zijn ge weest voor die Engelsche zaak. ..Inderdaad, welk doel jaagde men na toen men de velden der Boeren ver woestte en hunne huizen in brand'stak. Men wilde den Burgers beletten zich van levensmiddelen en anderen voor raad te voorzJien. Nu is dat doel niet bereikt, want er zijn duizenden kleur lingen die men niet in de kampen heeft kunnen opslu'iten en die de Boerensol- daten voorzien van alles wat zij noodig hebben. Aan den anderen kant, heeft men op deze wijze d)e legendarische bewege lijkheid des Boeren in de hand ge werkt door hun van de zorg voor vrou. wen en kinderen te ontheffen en al de verantwoordelijkheid hiervan op de Britsche schouders te doen neerko men." „Werkelijk," roept de „Westminster Gazette" uit, „het verkregen resultaat is niet gelukkig!" Uit de Omstreken. Bloemendaal. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal op Donderdag den 21 sten November 1901, des namid dags, ten half 2 ure. Punten van behandeling. 1. Besluit geldend, blijvende straf verordeningen art. 178 gemeentewet. 2. Nadere regeling jaarwedden, enz. onderwijzers. 3. Betaling .a. h nieuwe schoolter rein te Bloemendaal. 4. Plan tot den houw der nieuwe school aldaar. 5. Plaatsing van een lantaarn in den Aerdenhout. 6. Plan tot verbetering van d'en Duin- lustweg bij Elswoutshoek. 7. Ingekomen stukken, mededeelin- gen en belasting-reclames. Zandvoort. Door mevrouw Hedwig Lachraann, geboren Eltzbacher, is ter nagedach tenis van haren vader, den heer Gus- tav Eltzbacher, aan het Oude Mannen- en Vrouwen-Gasthuis en aan het Bad huis voor minvermogenden elk eene gift geschonken, groot 250. Door den heer J. N. G. van der Steur architect te Haarlem, is aanbesteedi, het bouwen van eene villa aan den Hoogeweg voor rekening van den heer Jb. van der Werff. Ingekomen waren vijf inschrijvingsbiljetten en wel van de heeren: A. H. Siegers voor f 7134.C. K. van der Mije voor 6490, O. Schrikke- ma en T. Zwaan voor ƒ6449, Jb. Koper voor 5985.en 11. van Kuren voor 5347.allen wonende alhier. Binnenland. Chr. Hist. Kiezersbond. De afdeeliug Utrecht van den Chr. Ilist. Kiezershond: is uit den Bond ge treden. De afdeeling zal zich consti- tueeren als plaatselijke kiesvereeni- ging. onder den naam ..Christelijke Hist. Kiesvereeniging te Utrecht" Geheel-onthouding. Het. comité ter voorbereiding van het 3e Nationaal Congres voor Geheel onthouding van alcohol houdende dranken verzoekt ons te berichten, dat er blijkbaar een misverstand bestaat bij vele belangstellenden in het alco hol-vraagstuk. Velen dier belangstel lenden meenen, dat zij. omdat zij geen onthouders zijn, het Congres niet kunnen bijwonen. Dit is een misver stand. Alleen geheelonthouders(sters) kunnen lid worden, doch ieder be langstellende kan als toehoorder(ster) het Congres bijwonen en mag aan de discussie deelnemen. Een toehoorders- kaar), die zoowel voor onthouders (sters) als niet-onthouders verkrijg baar is, en di$ recht geeft tot bijwo ning van alle zittingen op beide da gen, kost 1.(Het adres van de Pen ningmeesteres is mej. H. W. Crom- melin. Drift. 21, Utrecht; ook bij het sub-comité te 's Gravenhage adres D. Hos, Engelenburgstr. 77, aldaar zijn zulke toegangskaarten aan te vragen). Valsche munter. D? politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een valsche munter, zekeren Rond, die zijn werkplaats had op een bovenwoning in de Van Beu- ningenstraat aldaar, waar allerlei werktuig wérd gevonden, noodig voor de vervaardiging van valsche guldens Rond heeft bekend valsche munt ver vaardigd te uitgegeven te hebben. Hij is op heeterdaad betrapt, terwijl hij in een tapperij aan den Haarlemmer weg met valch geld betaalde. Reeds te voren was bij den ontvanger der be lastingen gebleken, dat dé tapper zon der liet te weten valsche guldens in zijn bezit had. Gelukkig wist hij zich te herinneren, wie waarschijnlijk die stukken in betaling had gegeven. Toen Rond nu wedlerom in de tapperij kwam waarschuwde die tapper de politie, en zoo kwam dé zaak uit. Wormpoeders. Men meldt uit IJzendlijke: Door twee marskramers, die vaak in Zeeuwsch Vlaanderen komen om hun ne waren te venten, worden o. a. worn> poeders verkocht. Door een vrouw te EeoLoo, een plaatsje in Belgisch-Vlaan- deren, werd van diie poeders gekocht voor hare twee kinderen, een jongetje en een meisje, die beiden ziekelijk wa ren. De moedter gaf hun van de poe ders en reeds na een half uur waren dé kinderen onder vreeselijke pijnen bezweken. De politie heeft die venters gearres teerd. Thans echter zijn zij vrijgela ten, d,aa.r de drogist te Brugge, van wien zij hunne poedlers kochten, zich vergist moet hebben. Ook in deze streken kochten verschil lende; ouders wormpoedler9 van de hier algemeen bekende venters. Rijksverzekeringsbank. Naar wij uit gioedis bron vernemen zullen dé kantoren der Rijksverzeke ring gevestigd worden in de perceelen Keizersgracht 258260bis. thans nog woonhuis en kantoren der gefailleerde maatschappijen van Noëls van Wage- ningen. Deze week is het contract met de regeering geteekend. De gebouwen moeten 1 December ontruimd ziju. (Volksblad). Rechtszaken. Onteigening. De Arasterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het geding van den burgemeester van Sloten tegen vier ingezetenen dier gemeente en handelende over onteigening van eene strook gronds ten behoeve van den staat. Het rijk had aan dien grond be hoefte voor den aanleg eener water leiding, waarmede militaire belangen gemoeid zijn. Door drie der vier betrokkenen, van Boekei, C. J. v. d. Veld en A. J. v. d. Veld was onder meer vergoeding ge vraagd voor de waarde, die in hun grond aan drinkwater aanwezig mocht gerekend worden en voor de waarde van den grond als veen. De rechtbank schoof deze pusten echter ter zijde, overwegende, dat het in dén bodem aanwezige drinkwater eerst waarde verkreeg, wanneer men het met kostbare middelen te voorschijn bracht, wat nimmer in de bedoeling beeft gelegen der eigenaars van deze stukken grond, en dat. indien men den bodem ging vervenen, het terrein tegelijkertijd zijn waarde als bouw- of weiland zou verliezen, omdat de veenwaarde buiten beschouwing kon blijven. Wat de schatting der waarde van den te onteigenen grond en de vermindering der waarde van de aan grenzende. aan de vier eigenaars ver blijvende weilanden betreft, vereenig- de de rechtbank zich geheel met het oordeel der benoemde deskundigen, die bij de schatting niet alleen op de pachtwaarde, maar op alle bijkomsti ge omstandigheden hebben gelet. De rechtbank kende van Boekei toe een bedrag van 768 voor den te ont eigenen grond en 1598 als vergoe ding der vermindering van de waarde van zijn overigen grond, samen f 2366; C. J. van der Veld zal ontvangen f 3741 voor zijn grond, 1055 voor waardevermindering van zijn overi gen grond, 700 voor vergoeding van omslachtiger mesttoevoer en f 336 voor andere kleinere vergoedingen, samen 5832.; A. J. v. d. Veld krijgt 22.942, waarvan voor zijn grond ƒ14.750, voor waardevermindering 3800, voor ver goeding van lastiger bemesting 1523; W. J. Zink, de vierde die in alles be rust heeft, ontvangt 578. De rechtbank sprak de onteigening ten behoeve van den staat uit en be paalde daarbij, dat de staat behalve de genoemde schadevergoeding zal moeten dragen de kosten der procedu re aan de zijde der vier genoemden, tot heden bedragende 230, f 250, ƒ285 en 275; en voorts, dat door den staat tot afscheiding van den onteigenden grond een scheisloot zal worden ge graven en daarover naar de achter ge legen weilanden bruggen zullen wor den gelegd, berijdbaar met paard en wagen. Letteren en Kunst. Nieuwe uitgaven. „Reporterschrift" dat ons door de firma A. Vernout Haarlem,werd toe- gezonden, is van de liand des heeren A. W. Groote, en moet beschouwd) wor den aLs een vervolg op zijn boek „Ste nografie voor Iedereen, een Alphabe- tisch Kortschrift". De verhouding der beide wijzen van schrijven is o. i. het best, uit te drukken door düt zinnetje uit de inleiding: „In plaats van een onzuiver ge schreven snel schrift, bezigt men dan een zuiver geschreven verkort schrift". Wie het gebruiken moeten en mo gen „Schoolleerlingen, studenten en al len die kortschrift gebruiken om tijd uit te winnen, voor wie t van belang is, dat zij na weinig oefening een kort schrift kunnen gebruiken dan wel een verkort kortschrift kennen, wordt aan geraden „Reporter-schrift' dicht te la ten, of wel de linker helft, te lezen. Het leerboek toch is zóó ingericht, dat op dJe linker helft der bladzijd)e het onver korte schrift en op de rechter helft het zelfde in verkort schrift is aangegeven Zij diie „Stenografie voor Iedereen" kennen, vindfen hier dus eene gelegen heid, om zich in 't lezen van Stenogra fisch schrift te oefenen en tevens ken nis te maken met "t Reporter-schrift. Zij kunnen de linker helft van het boek geheel doorlezen en d'aarna beslissen in hoeverre zij de rechter helft in zich op willen nemen. „Het verkorte schrift maakt geen on derdeel uit van het systeem doch staat op zich zelf. „Zij diie op andere wijze verkorten, doch de letterteekens, de wijze van ver binding tot woorden, de klankaandui ding volgen als in „Stenografie voor Iedereen' aangegeven, schrijven in Ste nografie Groote en kunnen evengoed een diploma als reporter verwerven. ..Het reporterschrift is niet bestemd als correspondentieschrift. Dit neemt niet weg, dat zij, die Reporterschrift kennen, onderling bij hunne briefwis seling van verkortingen gebruik kun nen maken." Het sprekend gele omslag van dit werkje, prijkt met eene afbeelding van stenographen dié op een vergadering van het een of ander hooge college de gehouden besprekingen in kortschrift opteekenen. Wij schrijven met opzet „stenographen,"omdat voor zoover ons bekend is, „reporters" of „verslagge vers der Pers" op wellicht een enke le uitzondering na geen gebruik maken van de stenographic wordt welk ander kortschrift. Door da voor standers van der stenographie weidt voor de practijk der courant altijd één hoofdzaak vergeten, en wel dat onze verslaggevers bij belangrijke vergade ringen, (waar dus veel geschreven moet, worden) geen tijd hebben orn het kurtschrifi uit te werken, en de zetters het niet kunnen lezen. Een bekwaam verslaggever zal trouwens e.n err lag kunnen leveren dat. zoowel door leng te als door helderheid kan wedij'tren met een stenographisch. Dat een kunst die men alleen door etfening, en geschiktheid1 meester worat, en waarvoor hulpmiddelen, in deze de stenographie, niet kunnen weiden aangewend. Naar men verneemt werkt tie heer Henri Borel aan een tooneelspel in vier bedrijven in de Duitsche taal, dat voor het eerst in Duitschland zal wor den vertoond. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De competities. Wedstrijden op Zondag a.s. Afd. 1. 1ste klasse: Velocitas—Rapidi- tas, Breda. AjaxII. V. V., Leiden; H. F. C. R. A. P., Haarlem. 2e klasse a.: A. V. V.Volharding, Amsterdam; Swift (A.JSwift (H.), Amsterdam; OlympiaQuick, Rotter dam. 2e klasse b.: D. S. V. V.Concordia, Delft; D. F. C.Celeritas, Dordrecht. 2e klasse c.: Steeds VoorwaartsE. D. O. Amsterdam; A. F. C.Eendracht, Amsterdam. 3e klasse a.: SaturnusD. S. V. V. II, Roterdam. 3e klasse b.: VooruitgangUnitas, Amsterdam. Afd. II. Ie klasse: HerculesVictoria Utrecht; Go-AheadQuick, Wagenin- gen; U. D.—Vitesse Deventer. 2e klasse a.TwentheP. W. II, En schedé. 2e klasse b.: Victoria IIVitesse II, Wageningen. 3e klasse: Robur et VelocitasGelria Apeldoorn. Afdeeling III. 2e klasse: Be-Quick Frisia., Groningen. Afd. IV. 2e klasse a.: VictoriaWil- helmina, Den Bosch. 2e klasse b.A. N. T. O. N. I.—Voor waarts, Osch. Land- en Tuinbouw. Een probaat middel tegen wonmöD. Daar veel en dikwijls gestreden moet worden, tegen wormen, dlié in dé bloempotten huizen is liet misschien niet ondienstig een eenvoudig middel iangs dezen weg bekend te maken, al tijd voor degenen, diie liet niet kennen. Men neemt twee liter droge schulp- kalk, doet die in, een emmer water, of pim^ 8 liter, en begiet daarmede die potten, waarin dé bekende hoopjes grond bovenop gewerkt liggen, oppas sende geen bladeren te raken, anders moeten die weder gewasschen worden. De kalk hindert de planten niets; zij groeien ongestoord door, ja, sommigen trekken er zelfs nog profijt van en de wormen gaan oogenblikkelijk dood. Alteön dierenbeschermer kan iets tegen dit middel hebben. Onderwijs. Wij lezen in „De Standaard": Het ziet er voor de deskundigen bij de onderwijzers-examens niet al te best uit. Volgens het „Handelsblad" toch zal, zoo het Koninklijk besluit van 29 Oc tober 1900 (Staatsblad no. 219) niet wordt gewijzigd, de rekenkamer be zwaar moeten maken tegen uitkeering van reis- en verblijfkosten. De deskundigen zouden het dan al leen met de vacantiegelden moeten stellen. Immers zijn in dat K. B., naar het Handelsblad betoogt, alleen de vaca tiegelden geregeld, zoodat de reis en verblijfkosten in de lucht hangen. We kunnen echter de deskundigen. feuilleton. Vrij naar het Engels.h van MAARTEN MAARTENS. Het verwondert me niet, dat u haar hoogacht, zei ik, terwijl ik met d!e kaartten speelde, maar wat is er an haar achting voor u ge worden, denkt u, sinds zij onlangs in uw zwarten koffer gekeken heeft? Philip Harvey liet de kaarten uit zijn. handen vallen en zag mij een oögenblik hevig venslagen aan. Toen met een snelle beweging voor ik nog begreep ,wat hij deed, raapte hij ze weer op en slingerde ze mij in het gelaat. Zijn glas volgde onmiddellijk, nog vol groc. Ik ontweek echter en heit verbrij zelde den spiegel achter mij. Toen stond de man. van. zijn stoel op, en zondiet» verder een woord of blik, schreed hij die; kamer uit. Ik bleef achter .tamelijk verbluft en ontstemd. Ik betreurde natuur lijk de manier waarop ik behandeld was, maar nog meer onxd'at ik ge voelde, dat het verdiend was. Het was lomp van me geweest, die on handige toespeling op die zwarte- koffer-tragedie te maken, ja onver geeflijk dom. Ik, die tot nog toe zoo succesvol geweest was, gaf toe aan een. kimdlerachtigen gril van boos humeur. In plaats van mijn tegenstander „uit te spelen", had ik herru juist bijzonder op zijn hoede gemaakt Zoodra ik mijn gedachten weer wait geordend had, begon ik te be grijpen dat het nu zaak werd mij van. den man te verzekeren. De ge broken spie-vel maakte dit gemak kelijker vooi* me, dan anders wel heit geval zou geweest zijn. Ik zond onmiddellijk om den hoteJilier een kellnier was op 't gerinkel van "t güas kornien. toeloopen etni toen die kwam zei ik hem .dat iemand in zijn huis, met wien ik slechts enkele oogenblikken kennis had gemaakt. mij op geweldige wijze hiad aangevallen. Hij scheen dit niet heel belangrijk te vinden, maar was buiten zichzelf van woe de bij het zien. van den gebroken spiegel. Hij speelde op diat die man het betalen kon, en rende naar diens kamer om er meteen geen gras over te laten groeien. Ik hield hem tegen De kerel is dronken, zei ik, en u zult nu waarschijnlijk weinig uit hem kriigen. Ja, d'at is waar, antwoordde hij besluiteloos, maar ik moet in elk geval mijn geld hebben. Wacht, tot morgenochtend, riep ik haastig, en neem maatrege len. dbt hij niiet ontsnappen kan. Dit was. zooals ik dadelijk zag, esen middel omi mijn eigen fout te herstellen. Ik moest d)en hotelhou der bot bewaker van den man aan stellen. Hij is nu niet in staat te ant woorden, zei ik, en u zult morgen uw geld terug hebben. Op veel deuren is aan de bui- tenzijdie een lichte grendel, zei hij, dat is gemakkelijk voor klanten, die walt te vee Ihebben gehad. En op zijn dleJur is er ook een Die zal ik sluiten, wanneer hij slaapt, over een uur of twee. Dan kan hij niet wegloopeu. Het was een groote geruststelling voor mij .dit te vernemen. Ik ging met verlicht hart naar mijn ka mer, maar ik kon den geheelen nacht niet slapen; ik moest aldoor maar denken aan dien man. die met mij ond'er hetzelfde dak lag, peinzende over mijn onvoorzichti ge, wreede woorden, wachtend op wat de morgen brengen zou. Wat de morgen brengen zou! Ik had er zelfs geen vaag idee van en had er in "t geheel geen begrip van, welk een ontdekking mij die zou brengen. HOOFDSTUK XVII. De gemiste label gevonden. 's Morgens stond ik op na een rusteloozeai nacht, en zag tot mijn verrassing dat het al acht uur was. Onmiddellijk dacht ik aan mijn gevangene, zooals ik hem was gaan noemen. Zou hij nog in zijn eigen kamer zijn? Waar zou hij aan den ken? Zou de hotelhouder al met hem afgerekend hebben ?Ik kleedde mij vlug aan en liep naar het por taal. Mijn kamer was links, die van Mr. Harvey rechts, doch niet tegenover de mijne-. Toen ik mijn deur opendeed, hoorde ik Austin Harvey's stem, die naar zi in broeder vroeg. De koll- n:er antwoordde, dat Mr. Harvey nog inzijn kamer was. Noch nie mand had hem gezien of was bij hem geweest. Een groote last was van mij <*enomen. Austin ILarvey kwam naar boven en ik verschool mij achter mijn deur. Toen hij gepasseerd was, sloop ik weer naar het portaal. Ik hoor de hem zijn broeder roepen en aan den grendel rammelen. Van den anderen kant kwam geen geluid. Ik sidderde bij de gedachte, dat mijn prooi mij ontsnapt zou zijn. Hij is er in, zei de kellnier, maar hij houdt zich maar slapende! mijnheer. Zij fluisterden een oogenblikje en gingen toen in dc kamer naast die van Philip Harvey. Die was gesloten, maar de kellner had den sleutel. Austin gooide zijn overjas op eien stoel in de ongebruikte ka mer en kwam door een zijdeur da delijk in tegenwoordigheid van zijn broer. De kellner had nauwelijks do ka- merveriaten. toen ik er binnen zoo zo zich bevreesd mochten gemaakt liêbben, geruststellen. Niet de minister van binnen 1. zaken, op wiens voor dracht het K. B. wercH uitgevaardigd, maar de redactie van het Handelsblad heeft iets over liet hoofd gezien. De zaak staat aldus. De reis- en verblijfkosten der leden van de staats-commissiën. werden aan vankelijk geregeld naar een tarief, vastgesteld bij Koninkl. besluit van 18-49. Het K. B. van 13 Aug. 1881, rege lende het onderwijzers-examen, ver wees voor wat de reis- en verblijfkos ten van deskundigen betreft naar dat reisbesluit van 1849. In 188-4 werd ech ter het reis-besluit vernieuwd en wer den de deskundigen voor de onderwij zers-examens aangeduid „als bedoeld" bij art. 13 vun het examen-besluit van 1881. Zoodat voor de bepaling van het bedrag van reis- en verblijfkosten het examen besluit van 1881 verwees naar liet- reis-besluit van 1849, terwijl het daarvoor in de plaats getreden besluit van 1884 verwees naar het examen besluit van 1881. Alzoo was toen de zaak der reis- en verblijfkosten op twee plaatten gere geld. Daarin kwam verandering door liet nieuwe examen-besluit (K. B. van 17 December 1890, Stbl. no. 183), waarbij voor de reis- en verblijfkosten werd verwezen niet meer naar het verou derde reis-besluit van 1849, maar naar dat van 1884. Dat duurde tot 1898, toen onder mi nister Goeman Borgesius opnieuw het reis besluit werd gewijzigd (K. B. van 24 1- ebruari 1898 Stbl. no. 56), waarbij weder, evenals bij liet reis-besluit van 1884, de deskundigen voor de onder wijzers-examens werden aangeduid al? bedoeld bij art. 13 van een examen besluit, in casu het K. B. van 17 Dec 1890. Opnieuw dus een dubbele regeling voor de reis- en verblijfkosten. Aan die dubbele regeling nu is door de regeering een eind gemaakt door haar hierboven vermeld K. B. van29 October 1901, waarbij alleen de vaca tiegelden zijn vastgesteld, zoodat de reis- en verblijfkosten eiike.l vervat zijn in liet jongste reis-besluit van 24 Febr. 1898. Er bestaat alzoo geen vrees, dat de rekenkamer, bij wie dat K. B. wel niet onbekend zal zijn, bezwaar zal mak<?n tegen uitkeering van reis- en verblijf kosten. En het Handelsblad zou zich het schrijven der onjuiste critiek hebben bespaard, zoo het gerekend had met het bestaan tfan dat Kon. best. van 24 Febr. 1988 (Stbl. no. 56). Gemengd Nieuws. Dehuidskleurvanpasgeboreii negertjes. Toen Farabery in 1898 in „The Lan- eet" de medcdeeling deed, dat hij op de tentoonstelling van Soedan-negers op het Champ de Mars" te Parijs neger kinderen had' gezien tot op den leeftijd van 7 dagen, die in elk opzicht op kin dleven van Europeanen geleken, wekte dat veel opzien en tegenspraak, niet alleen bi j bet publiek maar ook |in we tenschappelijke kringen. Schill u-Tietz publiceert nu over dé nogorkinderenkleur in dé „Deutsche Rundschau für Geogr. und SIM," eens bijdrage, waarin hij op grond van me- iledeolingen van anthropologen en on derzoekingsreizigers met beslistheid mededeelt, dat de negerkinderen, zoo niet geheel blank, toch lichtkleurig ter wereld komen en eerst na langeren of kortoren tijd de donkerbruine kleur van hun stam aannemen. Bij de lichtkleurige negervolken (Manghattu, Sandeh, Bongo) hebben de pasgeborenen, zooals Schweinfurth heeft waargenomen, een lichtrood bruin cn zijn zij in den eersten tijd met fijne fluweelachtige haren bedekt. De negerkinderen der bewoners van het Warrldistrict aan de Engelsche ne. gerkust ziju bij de geboorte rossig al9 jonge ratten, worden echter spoedig donkerder en zijn in drie tot vier maan. den zwart. Ook pasgeboren kinderen van Kaf. fors zijn, naar sommige reizigers mo- liedeelen. bijna zóó blank als Europee, sche kinderen, en de zwarte huidkleui ontwikkelt zich eerst langzamerhand; Eene vrouw van een zendeling uit Zoeloeland vertelde hetzelfde van de verwonderlijk lichte huidkleur der jonggeboren Kaffertjes; zij vermeldde echter, dat er ook onder de volwassen Kaffers, naast de totaal zwarten, velen 'I!'' n i'-o-iioor.!:-.'-' m -Ti it'igo kwam. Ik liet «vil geldstuk in zijn hand vallen. Ik neem deze kamer, zei ik fluisterend. Je kunt er mijn lxiga- ge in bergen, zoodra ik bel. Deze kamer is luchtiger .verbeeld ik mij. En ik drong den verbaasden man weg en van de trappen af. In den schrik van hoé oogenblik liet hij den sleutel vallen. Ik gevoelde dat er nu een crisis op handen was. Ik sloot de deur op het portaal; maar voor ik dat deed' had ik ook Philip s deur aan de buitenzijde ge^ grerxdeld, en ontsnapping in die richtin dus voorkomen. Ik durfde de tusschendeur niet te sluiten en aldus de twee broeders tegelijk in te sluiten. Zij zouden het knaasan van den sleutel gehoord hebben. Ik sloot dus mezelf met hen in. Uit. het geluid dat ik hoorde, bleek me, dat Austin zijn broeder inderdaad gevonden had, zoodat dó kellner gelijk gehad had. Ik hield mijn oor bij de deur. maar kon niet hooren ,wat ze zeiden. Ze spraken te zachtjes. Dit was natuurlijk een groote te leurstelling voor me, maar ik moest dat geduldig verdragen, en ik troost te mii met' dte gedachte dat in den

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5