Rookworst J. 1. Cuisinier. Haarlemsche Gasfabriek. Je Kleine Kajel", \QCÏ- t ONTBUT- .617. Brandverzekering- Maatschappij. Zijlstraat 78» T. A. DONNEE, Warmoesstraat 14. N.G.deVLEESHOUWER&Co. „De Kleine Kapel". BHOEBTEK! ®.*-KOEK I VERKADE £°MP Zijlstraat 18. Depot van Wijnen te Haarlem: Groote Houtstraat 3-5. Prijs der Cokes. Grove COKES 60 Cent per Hectoliter. Geklopte 65 Gratis verkrijgbaar van de firma DE HAAN ZOON, Nieuwe BLANKE APPELSTROOP Eerste Ned. Pulp- en Jamfabriek, Kleur li zitten. als koffie met njelk. en dat er zelf; ..witte kaffers" kakkerlak- ken besta»»!. <!ie ongeveer de huids kleur lwiit v: r door do zon ge- bruinden blanke, hoewel zij afstammen van zwarie ouders en niet uit gemeng de huwelijken gesproten, zijn. Ook Ratzel deelt mede. dat de huid kleur dor jonggeborenen bij alle ne gerkinderen zoo l'icht is als bij de Europeanen, zoodat Falkensbetin de eerste negerkinderen, die hij zag, v or -Mulatten hield, tot zij na eenigen tijd steeds donkerder werden en na eenigen tijd volkomen „negers" waren. Omtrent het jonggeboren negerk'ind vertelt ten slotte Pruner Bey: ..Het is rood, vermengd met vuil no- tebruin; dg roode kleur is echter veel minder levendig don die van het blan ke kind. Deze oorspronkelijke kleur komt min of meer donker voor, al naar gelang van de verschillende deelen van 't lichaam. Van rood gaat zij spoedig over in grijs en begint dan spoedig m'in of meer te gelijken op de kleur der ouders, al naar het milieu, waarin het kind wordt groot gebracht. In het zuiden is de ontwikkeling van de huidskleur meest al binnen het jaar voltooid; in Egypte eerst na drie jaar." W eervoorspelling. Professor Falb voorspelt een zeer strengen winter. Januari zal da-oog zijn, Februari en Maart zullen regen- stormen meebrengen. Kritieke dagen zijn volgens Falb 22 Februari, 10 Maart, 8 April, 7 Mei en 6 Juni 1902. Een betooverde stal. Het „Handelsblad van Antwerpen" vertelt het volgende: Over verscheidene jaren leefdle er in Willebroeck eene vrouw, die een ongeluk had in haren Stal; hare koeien waren ziek. En zoo als het dikwijls, zeer dikwijls gaat, dlaar was eene tooverheks mee be moeid, dat zegde de sloor. De veearts was op zekeren dag ge komen om de koeien te onderzoeken, want zoo wilde haar man. Mijnheer, zegt dë vrouw, gij kunt dat niet verhelpen, want er is een too- verheks, die ons plaagt. De veearts bezag d!e vrouw, en ant woordde zeer ernstig: ja wouw, daar is zeker eene tooverheks, die het onge luk in uwen stal brengt. Ik ken ze zeer goed; wilt gij ze eens zien? Ja, zeker, mijnheer, ik dacht wel, dat ik gelijk had'. De veearts hiernam: haal mij dan eens eenen emmer vol water. Spoedig was die vrouw weg en kwam haastig terug met het gevraagde De veearts sprak: ziie nu eens in dien em mer. De vrouw zag er in en antwoord de: Ik zie niets dan mijn eigen beeld' in dat water. Zie, zegde de veearts, dat is de tooverheks, die het ongeluk in uwen stal brengt. Gij zijt vuil en süoi'- dig; en dlile op zich, zeiven vuil is, is ook vuil op zijne koeien. Uwe koeien zijn ziiek van de vuiligheid! en bij ge brek aan die goede lucht. Houd uwen stal zuiver, reinig uwe koeien en laat dia versche lucht in uwen stal komen en die dieren zullen gezondi zijn. Wat stond die sloor te kijken. Het was eene goede les, die zij wiel met honderd francs zou mogen betaald heb ben. Dat de pachteressen dit eens -overwe gen, als erbij zijn. date ook niet blinken van zuiverheid in hunne stallen: voor uit, dien schrobber genomen, de koeien gewasschen, geroskamd', dien stal vol lucht doen komen en op tijd het meest er uit getrokken en dan zal geene too verheks de dieren ziek maken. Aan Mevr. Botha. Uit St. Petersburg wordt aan die „Frankfurter Zeitung" geschreven: Ds. GHlot, van de Hoilandsche ge meente hdar ter stede, heeft onlangs in de dagbladen het verzoek gesteld aan alle personen die mevr. Botha met de geboorte van haren zoon geluk willen wenschen, hem 'hunne visitekaartjes toe te zenden. Hij heeft meer dan 6000 kaartjes ontvangen en zond mevr. Bo tha zijne geluk wen schen met alle brie ven en kaartjes welke hij voor haar ontvangen had. Eon gouden wieg. Op het eiland Thorn, nabij de Zweed eche kust, worden tegenwoordig opgra vingen gedaan naar... een gouden wieg. Koning Oscar van Zwedenheeft de ze opgravingen bevolen. In 1720 name- lijk. dus 180 jaren, geleden, zou zekere Duitsehe prins als geschenk een gou den wieg hebb 'Ti gezonden aan Ulrica Eïenora, destijds koningin van Zwe den. Het schip waarop dit kostbaar voor werp vervoerd werd, leed in het ge zicht van Thorn schipbreuk en dte be woners van het eiland wisten niets be ters te doen dan de bemanning te ver moorden en de lading van het vaar tuig te stelen. Thans heeft, men echter die zekerheid bekomen dat de wieg, vani welke nie mand zich destijds wist te ontdoen, be graven werd op het eiland, en de ko ning heeft 10 000 kronen beloofd aan hem die het kostbare voorwerp op graaft. Parijs zat ook in een buitengewoon dikken, koudon inist. De trams cn de weinige rijtuigen reden zeer lang zaam. Het straatverkeer was voor voetgangers zeer moeielijk, het over steken der pleinen nagenoeg onmoge lijk. Te Chaumont, Nevers, Limoges, Neufch&teau, alsmede op ecaige plaat sen in België, is de eerste" sneeuw ge vallen. Over Portugal heeft Zaterdlag een hevige orkaan gewoed, die zeer groote materiëcle schade heeft aangericht. Te Frankfurt, te Marburg en in den Taunus is overvloedig sneeuw geval len. Buitensporige reclame. Te London heeft de Nationale Ver- eeniging voor bestrijding der buiten sporigheden van het reclamewezen, on lang een vergadering gehouden, waar verschillende redenaars spraken over den angstwekkend toenemenden in vloed van den barbaarschen smaak, die steden, straten, pleinen landelijke tafereelen door de reclameschilden en ander leelijks ontsiert. Men besliste, dat Londen ton opzichte van reclame- schilden e. d. er nog erger aan toe was dan New-York. Een vereeniging. wel ker invloed in de Ves-eenigde Staten reeds groot moet zijn, bestaat sinds 1893; haar doel is stad en land tegen do ontsieringen van dezen aard te be schermen. Ook in andere Engelsclie steden ko men er protesten. De gemeenteraad van Dover, de stad Chesterfield en nog andere, hebben het parlement om vol macht verzocht on willen controle over het reclamewezen oefenen. De Londen- sche vereeniging zal doen wat zij kan. om dit verzoek der genoemde steden te steunen. Bovendien zal zij ijveren voor het leggen van een gemeente- of rijks belasting op de reclames, een belas ting, die in Frankrijk heel wat op brengt. Een speld in de longen. Dr, Espina te Madrid steldia onlangs aan de Geneeskundige Akademlie al daar een 14-jarig meisje voor, dat. drie jaren lang eene speld in de longen had gehad. De kleine patiënte had als zoo vele vrouwen en meisjes die verkeerde gewoonte, onder het naaien spelden ln den mond te steken. Op zekeren dag dat zij dat weer deed was zij tevens aan het zingen; op een gegeven oogen- biik haalde zij tiei sterk adem en daar door vloog de speld naar binnen en kwam door dien lceelkrop in die longen terecht. Met behulp van die Röntgen stralen ontdekten de geneesheeren spoedig, waar de speld zat; aan de grens tusschen d'e boven- en onder- kleppen der linkerlong. De kleine leed in al dien tijd, dat de speld] daar zal, gedurig aan hevige hoestbuien, waar bij zij telkens bloed opgaf; niettegen staande dat, wedgerdiein hare ouders, haar eene operatie te laten ondergaan, om 't corpus delicti kwijt te raken. Tot zij eindelijk een weer een hevigen aan val van hoesten kreeg en de met roest bedekte speld plotseling wterd uitge hoest. 't Merkwaardigste van het geval was dat de kalme er hoegenaamd r-cn nadlaelige gevolgen van had behouden, maai' zich volkomen wèl bevindt Hevige aardbeving bestaande uit 20 schokken, heeft in den Amerikaanschen Staat Utah een schade aangericht, die begroot wordt op 500.000 dollars. Te Monroe ont stond een woeste paniek in de kerk, die begon te schudden. Verscheidene personen werden ernstiggewond. Het weder in het buitenland Sedert Zaterdag vriest het door het geheele Vereenigd Koninkrijk vrij streng en op vele plaatsen is sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen wijst de thermometer 16 graden onder het vriespunt, te Londen vroor het Zater dag 14 graden Fahrenheit, liet bin nenwater is met een laag ijs bedekt. Te Londen gaat de vorst vergezeld van een dikken, kouden mist. Het. ver keer op de Theems was Zaterdag ge heel gestremdi en het spoorwegver keer ondervond veel vertraging. Een trein kwam tusschen Victoria Station en de City in botsing met den achter sten wagen van een anderen trein, die gedeeltelijk verbrijzeld werd. 16 rei zigers, allen werklieden, werden ge wond. Het aantal botsingen tusschen rij- en voertuigen was zeer groot. POSTERIJEN. Lijst van brieven en briefkaarten verzonden va/n Haarlem in de le helft van November, die wegens onvoldoend adres niet besteldl zijn gewordlen. BINNENLAND. A. Brieven. Mej. Diehl, Alkmaar; Martha Bonte, Amsterdam?; Wed .v. GuikerMuller; J- C. Mulder; Koster, J. v. Leeuwen, Wed', v. d. Heijden. J. Dijkstra, Mej. L. Muller, T. Massing, Prins, Hien- feld, Mej. A. Kuyk, Mej. A. G. Straat man, allen Amsterdam; Cs. Koster, Bergen op Zoom; Kruisbrink, Bloe- mendaal: G. J. Wolbers. Delft; Scho ten, Deventer; J. Meirtdërsma Ee.. mej- Pietje Dam. 's-Hage; Mej. Jansen, Haarlem; D. v. Baar, id1.. Snoek, idl. Mevr. J. Broek, id.; mej. K. Schut, id'. mej. Mina Swermeker, Haarlemmer meer; Bank Hillegom, J. de Vries, Kou dekerk; D. Kruyff. Naarden: A J. Huy- brechts, Oudenbosch, A. Kuipers, Rot terdam; Mevr. Koopmansde Wet, Rotterdam; Klaas van Oosten. Utrecht. BINNENLAND, b. Briefkaarten. P. Berends, W. Duyff, mej. J. Veen- stra, B. J. v. Oye, W. Hcnsker, J. Wou- da, Mevr. E. v. Houten, allen Amster dam, J. de Bruin Dordt, F. B. F. v. Es Haag, Zwaan, F. Schreuder, Mevr. de Rijke, Prinsenbolwprk 9101. C. Minke. G. Wubbels, Agatha Dames, E. Italië, A. Vredenberg. BUITENLAND, a. Brie ve n. H. Dinkla Barry, Baumgarten Ham burg, H. Sehufniau Interlaken, A. B. He'insbergen, A, Schouten Paris, Wed. Blankwaardt Soerabaja, de Bie Sou thampton, J. van Breemen Tegal. BUITENLAND, b. B r i e f ka a r t e 11. Corrinne Mackall Baltimore. Frau Cordes Gouda Berlin. Mevr. M. Swaan Buys Interlaken, A. Chaplix Londlon, van Overvel dt Mountreux. Faillissementen. Uvtlgeepirokem: Amsteridlajm, 15 November. H. J. A. Swartz, wiinkediiieir in sigaren, aldaar, rechtoncommissaris mr. J. Deking Dura. Arnhem., 14 November. F. A. Schmidt, winkelier, aldaar, rieoh- tien'-commissianis: mr. C. W. A. ba ron van. Haarsolte. 's Gravenh'age, 15 November. N. Th. Stouten, banketbakker tie's Gra- venhiaigie, recMer-comnaièsaris mr. H. A. van Riees. 's Gnavienhage, 15 November. J. H. Vnoomianis, bcmwondernieimier tie. 's Gnavienihiage jlechtier-commiissaris mr. C. W. VoMgiaff. 's Gnavieinhiagei, 15 November. W. C .Nijilanid, koopvrouw en: Winke lierster, wonende te Voorburg, pech.' Ier-commissaris mr. A. E. C-roacike- witö. Alkmaar, 14 November. M. Vin.k, winkelier in koloniale waren, wo- nienide te Hoorn, rechrtjer-comm.is.&a- •ris mr. D. van' Houwen,inige. Arnhem. 14 November, li .de Vries, bakker, wonende te Nijme gen rechtercommissaris mr. C. W. A. baron; van Halersolte Tiel, 15 November. J. Kaasjager, laudbouwer tie Tuil, gemeente Haaf- ten, rechtercommissaris mr. A. J. Blom. Uitrecht, 13 November. F. Wijme- kus, rijwielhersteller te Baam, rech tercommissaris mr. M. Grommieüm. Opgeheven: A. H. W. Aldenhoven, vroeger winkelier tie Bergen op Zoom, thans te Breda; P. Pastoors, koopman te Well, gemeente Bergen. Geëindigd: P. de Winde ,broodslijiter, te 's Gravenhagen; Fr. Alans, landbou wer, te Stafcfe-kaflïaal; G. H. E. G. Warmer, vroeger koffiehuishoudler te Leiden. DE HAAKLKMSCHE OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: le verdieping (naast het Postkantoor), verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. €}eldersehe KI. Houtstraat 62. Magazijn van Witte Goederen, Uitzetten, Luiermanden. Speciale inrichting voor goe deren naar maat Heden verkrijgbaar groenten uit het blik gewogen per 5 ons 121/, ct., alleen Spercieboonen 15 ct. de 5 ons. De fijnste groenten, ooit voor dezen prijs geleverd. W. Th. PIELAGE, Lange Yeerstraat 9. J o ZAANDAM* moet verpakt zijn in een 4^ blauw etiquet met den naam onzer firma. Voor winkeliers Verpakking A in een gratis kistje, 48 stuks i ^franco, gebruikelijke korting. CHATEAU MALLEKETƒ0,80 per II per anker van 45 fl. slechts ƒ32. CHAMPAGNE IMPERIALƒ2.25 per fl. per mandje van 12 fl. slechts J 25. Rum Punsch ƒ1.25 p. fl.l Cognac Vieux. ƒ1.15 p. fl. Citroen Punsch j»1.35 I Cognac Vieux. »1.44 Arak Punsch. »1.35 x> Cognac line Champ »1.80 Prijzen Netto k Contant. Afgehaald aan de Fabriek. Bezorgloon binnen de gemeente 5 Cent per Hectoliter. Werferverlcoopers genieten rabat. DE DIRECTIE. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: le kl. 2e kl. HEEMSTEDE15 Cts. 12'/, Cts. BENNEBROEK20 17'/, HILLEGOM, LISSE, SASSENHEIM, OEGST- GEEST of LEIDEN30 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goe derenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. geheel bijgewerkte Catalogus der Leesbibliotheek van Hoilandsche romans, Boek- en Muziekhandelaren, GROOTE HOUTSTRAAT 13'7. Stoomtram: Haarlem, Schoten, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Noorddorp, Heemskerk, Castricum, Limmen, Heilo, Alkmaar. Vertrek van het Kennemerplein Naar Alkmaar: 8.11.2.5,en 6.44. Bovendien extra naar Velsen: 9.12.,3. 8.10.04 en 11.15. Dienstregelingen gratis verkrijgbaar bij de conducteurs en goederenagenten. van de te verkrijgen bij eiken Comestibleswïnkelier in 1, 2 en 3 poiidspotten a 10.40, fO.75 en f 1.— p. stuk. loop vain het gespiek huil stommel, wel luider zouden gaan klinken. In dien tusscJvcotijd bleef ik voei d.0 deur zitten en im die leege kamer rondkijken- Het «-rale, wat mijn aandacht trok, was Austin Harwys 'as, ach- te loos op een stoel geworpen. Ik nam hetn werktuigelijk op en unit gewoonte van mijn beroep, begon ik te onderzoeken en de zakk**- na De snuf fetenIk verwachtte niet, dat zii tets bijzonders zou invatten, maar nu ik mij eenmaal bezag hield met d'e z?ak Harvey, kon ik die jas daar zoo maar niet laten liggen, fonder d'ie te onderzoeken. Ik kwam spoedig tol de conclu sie. dat zij inderdaad niets bevatte van eenig belang, en legde haar weer weg. In een der zakken vond ik oen paar zwarte glacé handschoe nen. in de andere een paar shil lings. In den Hnkerborslzak bevend zich een zakdcek. Nadat ik de jas had neergelegd, nam ik haar weer op. Het fluiste ren in do aangrenzende kamer hield' op. Ik had niets anders te doen en welde diis werktuigelijk d'e zakken nog eens na. Voor die tweede miaal haalde ik er een zak doek uit te voorschijn', eni juist teen ik die weer wilde opbergen, werd ik door een zekere nieuwsgierigheid gedreven mij mjbaind dieper in den zak te steken. Ditmiaiail voelde ik een klein propje in een van de hoe ken. Be zak was buitengewoon diep. Ik vouwde het propje papier uit en bemerkte, dat het slechts een bagage-label was „Southend naar Londen." „Southend naar Londen", dat be teeken d niet veel. En toch was het dezelfde label .die ik gemist had op Philip Harvey's koffer te Parijs. „Southend naar Londen". Hoe kwam dit papiertje in een vergeten hoekje van Austin's jas? De verklaring scheen gemakke lijk genoeg. Het was 't label van een; stuk bagage van toean. Hij woon. de in Southend en moest dus dik wijls in Londen geweest zijn. Hoe voor die hatnid liggend deze verklaring ook was, voldeed ze me toch niet. Terwijl ik hierover n'og zat tie denken, hoorde ik hoe Philip zijn stem verhief in 't vuur van het ge sprek. Ik geloof niet, dlat ik het ge daan heb, zei. hij met grapten na druk, wat je ook mag zeggen, ik kan het niiet gedooven. „Ik geloof niet, dat ik toet gedaan toab." Wat gedaan? Zeker niet dien moord1. Zou hij zulk een rol tegen over zijn broer kunnen speten? St, zei Austinmaar een oogen- blik later was Austi n's stem Md ge worden. O, Philip, Philip, hooide ik hem zeggen, waarom béken je toch niet? Wie heeft er voordeel vaai dat je zoo liegt? En nog eens, hleefit je eigen brief aan mij in Parijs niet bewezen dat jie bekend.' waart met den1 inhoud van den vreeselijken zwarten koffen*? En nu ontken je het. O, Philip, Philip! De koffer, riep Philip op ang- stigen toon, praal er niet van. Er is hier nog iemand' in huis. die m:e met dien koffer Vervolgt. Neen, ik zweer dat voor je hier was, een minuut geleden, nog, ik geen. flauw i<le& er van haidi, wat de koffer be vatte. Ik kan hét zelfs nu nog niet gelooven het lijk van, tante Eli zabeth! Ik geloof het niet. Austin. Je maakt me maar wat wijs. Arm', nijdig wijfje! En, tot mijn onbeschrijfelijke ver bazing snikte die ruwe man het uit als een kinid. Toen was er een korte stilte. Toen zei Austin duidelijk, en nadrukke lijk: Je hebt haar Zondagnac-ht ver moord, Philip Dat weet je heel goed). Durf je, bij die nagedachtenis van je ouders, ontkennen dial je haar dien Zondagnacht gedood1 hebt? Ik drukte mijn hoofd tegen het deurpaneel. Ik luisterde in adiem- looze verwachting naar het ant woord. Doch tot mijn spijt kon ik het niet opvangenEr was een lan ge pauze. Ik klemde mijn tanden op elkaar van machtelooze teleur stel® ng -en spijt. Eindelijk echter sprak Austin, weer verstaanbaar en i ik begreep Philips antwoord eerrigs- rins ui't hetgeen ik hoorde. Als je dan, niet onwillig bent dit. eerste be bekennen, waarom ont ken. je dan de rest? vroeg Austin. Ik beken wat ik mij hieriranier, riep Pliilip zenuwachtig en opge wonden. Meer wil ik niet beken nen. Wi'l je dus niet bekennen, dat je dien nacht dronken bent. geweest? Neen. Te drcaike no mte weten wat je. deed. zooals maar al' te dikwijls het geval met je is, mijn arme broer? Voor zoover ik kon nagaan was Phi'lip stil. Luister, begon Austin, maar Philip viel hem in de rede. Weet Edith het al? vroeg hij angstig. Natuurlijk weet ze heel veel, zei Austin. Je hebt dikwijls gezegd dat je de oude vrouw nog eens een ongeluk zou toebrengen als zij je dwarsboomde in je gewoonten. Dat heb jie aan Edith gezegd. Ja. zei Philip in gekheid. Heel goed. vervolgde Austin. Zondagnacht kwam' je dronken thuis: je hadt woorden met je tan te; je duwdle haar de kamier uit. Is dit alles .wat je bekent? Ja, zei Philip weer luid. Je herat met' haai* alleen, den ganschen nacht. Den volgenden morgen is ze verdwenen. We gaan sarden de deur uiit. en een paar uur la-tea* wordt het lijk in jou koffer gevonden. Dit is een feit ira elk ge val ,of je het toestemt of niet Philip was Weer stil. En nu ontken je, dal jij het daar gestopt hebt. Toch wist je dat bet er was, dlat bewees later een brief van je. Austin, zei Philip scherp, ik was altijd'gewoon je als een ouderen broeder te- eeaien en lief te hebben., en met a:I mijn gebreken heb ik nog nooit oen leugen gezegd'. Ik zweer je dat ik van tante Elizabeth's dood niets heb afgeweten, voor jij van morgen hier gekomen bent. En wie, zei Austin ruw, hegfi mij dan dlien brief naai Parijs ge schreven. Weer een pauze: maar eten laat ste sprak Philip luid. en vorst aan haar genoeg. Ik zal je vertellen wat ik mij herinner, zei hij. Natuurlijk is het een beetje verward, weet je. Maar ei is toch geen kans voor me bij Edith, niet waar, Austin? Natuurlijk niet, riep Austin woest. Ze is met rnij verloofd. Hoe durf je zoo le spreken? Heeft miss Simpkinson dat niet zelf gezegd? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6