1 Eerste Nederlandsche Fabriek m P.L. ENGELENBERG, Barteljorisstr. 23. 9 Bloemkorfjes enjardïnères, 9 9 BOUQUETTEN, ®&®m®®®9®®m99®9®999 :t fanfa rfe-c <>\r p s W i 1-1 lina geeft Zaterdag 23 Novcm- H et h elmina geeft Zaterdag ber dn de concertzaal van het Bonge- bouw eene muziekuitvoering met me dewerking van den heer A. M. Vrugt Met een bal wordt de avond besloten. Voor den krijgsraad. Twee der huzaren diie zoo hebben huisgehou den bij een weduwe in de Schoter straat, zijn naar den krijgsraad ver wezen. Een nieuwe Vleeschhou- w e r ij. liet Houtplein heeft er veel bij gewonnen sedert het terrein van de Kraton, voor een deel althans, is vol gebouwd. Wij kennen allen het mooie, stoere hoekhuis dat de gapende, open plek thans vult. Thans heeft de heer C. C. \V. Mann er een vleeschhouwe- rij in geopend, die ulitmunt d'oor zin- dlalijkliei'd en bij gebruik ook moet bevallen door goede waar. Ontheffing werkelijken d i e n st. Bij Kon. Besluit van 7 No vember 1901, no. 52, is aan den lote- Jing der lichting 1901, F. J. H. Prüsse, die op 19 Juli LI. bij de militie werd ingelijfd, alsnog ontheffing van den werkelijken dienst verleend, voor het nog onvervuld gedeelte van zijn dienst tijd. De IJ muider boekhouder. Men verzoekt mee te deelen dat de ter zake van verduistering bij de Stoom trawler Mij. Kennemerland" te IJmuiden in hechtenis zijndte boekhou der in dienst was bij een der onlangs afgetreden directeuren. Voor het bij houden der niiert, omvangrijke boekhou ding djiex Mij., ontving hij boven zijn. gewoon salaris een janrlijksche ver goeding van f 250. Dat hij daden van beheer verrichte als kasoperatiën enz. ging de Mij. niet aar», volgens de sta tuten moesten <|it directeuren doen. Uitsluitend voor die boekhouding was die vergoeding bestemd. Sportclub „Hertog Hendrik." De sportclub „Hertog Hendrik" heeft Woensdagavond op waardige wijze haar één-jarig bestaan gevierd in de met vlaggedoek en groen feestelijk ver sierde zaal der Sociëteit De Kroon". Tusschen het groen voor het platform prijkten de borstbeelden van H. M. Koningin Wilhelmina en van Z. K. H. Prins Hendrik. In de zaal was een groot aantal toe schouwers. Zij zaten ditmaal niet in lange rijen, zooals gewoonlijk bij iede re uitvoering het geval is, maar waren heel gezellig gegroepeerd aan verschil lende tafeltjes, hetgeen een echt huise lijk aanzien gaf. En op het tooneel daar waren de executanten en tevens di lettanten, die verschillende nummers goed tot hun recht brachten. Alvorens in bijzonderheden te tre den, zij vermeld' dat de voorzitter, de heer J. H. Kuipers te 8 uur dëze feeste lijke bijeenkomst opendie met allen een hartelijk welkom toe te roepen. Tevens schetste spr. het doel' dezer club, dat is om avonden als deze, waarop mu ziek, zang en voordrachten elkander afwisselen, te organfiseeren en te zor gen voor de gezelligheid. Gaarne had spr. gezien dat alle aanwezige dames en heeren kunstlievend lid wei-den en wekt hij allen daartoe op, waarmee de feestavond voor geopend werd wr it 1 aard. Allereerst werd nu door een koor het Welkomstlied gezongen, waarna eene alleraardigste Zeeuwsche boerin ten tooneele verscheen en ecnige vroo- lijke Zeeuwsche coupletten declameer- de. Een luid applaus viel haar ten deel. Niet minder bijvalsbetuigingen handden de dame en de heer, die het lied „Heidebloem" zongen, in ont vangst te nemen. Bij db opvoering van het tooncelstukje „De gezellige ka nier" werd er veel gelachen. Het moet dan ook gezegd, dat dit blijspel aardig werd vertolkt. Daarna kwamen nog een tweetal voordrachten: ,,'n Rijke jongen" en „Een nacht in cachot", waarmede eveneens veel succes werd in geoogst. Vooral in de eerste voar- clrach was die mimiek goed. En ten laat st trad! op 't kwartet Loreley, diat zijn ouden roem handhaafde en o. m. met geestdrift zong „Het Wilhelmus" en „Het Transvaalsche Volkslied", welke fiederen door de aanwezigen staande werden aangehoord en met daverende toejuichingen begroet. Vervolgens werd pepauseerd. waarna nog een 7 tal num mers werden uitgevoerd, welke wij tot onzen spijt niet konden bijwonen, doch die zonder twijfel bepaald goed zijn opgevoerd. Met een bal werd deze goed geslaagde avond besloten, waar op het bestuur der sportclub met vol doening mag terug zien. Dat zij aan haar één-jarig bestaan nog tal van jaren moge toevoegen is •oorzeker de wensch van allen, die den feestavond bijwoonden. Akte-examens Gymnastiek. 20 November. Geslaagd de dames W. C. A. Post- ma, J. M. Kraak, C. W. de Ridder,allen Amsterdam; H. J. Rietdijk, M. G. G. Roos, Haarlem; W. J. Schabeek, Am sterdam. Het R. K. Par. Armbestuur van Haarlem deelt ons mede. dat de opbrengst der Woensdag gehouden Turfcollecte bedraagt f 771.58. Uit de Omstreken. Elo?mendaal. In een onderhoud met den Burge meester over het adres der Haarlem sche trams, betreffende eene nieuwe concessie-aanvrage deelde de heer Im- mink ons mede, dat een nieuw adres geheel overbodig is, daar <re oude adressen én van Au derheggen en Neu- meijer èn van de Haarlemsche Paar dentram, nog in handen zijn der ham- commissie, welke onlangs nog met den heer Jhr. L. G. Boreel is aange vuld. Deze commissie is derhalve nog diligent en eerlang zal natuurlijk over de verschillende adressen een voor stal worden gedaan. Evenwel zij nog opgemerkt, dat bij raadsbesluit van 5 April besloten werd om geene vergun ning te verleenen aan een paardentram maar om in beginsel te besluiten tot aanleg van eene electrische tram. lea der adres, dat dus paarden-tractie en geen electrische tractie op den voor grond stelt, is dus overbodig. Het nieuw ingediende adres zal ech ter, evenals de andere adressen, in handen dei- tram-commissie worden gesteld. Tot politiedienaren te Bloemendaal zijn benoemd met ingang van 1 Dec. e.k. C. K. H. Heidweiller te Haarlem; en met ingang van 1 Januari e.k. de korporaal van het 4e Regiment Infan terie, W. Vogelzang. Heemstede. Dr Beeker alhier wenscht n& 1 Janu ari a.s. niet meer in aanmerking te komen voor de armenpraktijk in Wijk III. Velsen. Op Donderdag 5 December e.k., des voormiddags ten 11 ure, zal worden aanbesteed: Het aanbrengen van eeni- ge verbeteringen aan de visschersha- ven te IJmuiden. Inlichtingen zijn te bekomen bij den hoofdingenieur Kam per te Haarlem, den ingenieur van Oordt te Amsterdam en den ingenieur Meuter te IJmuiden. Raming f 7050. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. De voorgedragen verhooging van het presentiegeld der raadsleden van f 65 op f 80 is goedgekeurd. Haarlemmermeer- Onlangs werd op een vroegen Zon dagmorgen een dame door eenige per sonen uit de Ringvaart gered, terwijl zij later, toen bleek dat zij lijdende was aan krankzinnigheid, onder toe zicht in den. trein aan het station Half weg plaats nam. Thans is aan de redders 100 beloo ning toegezonden door een ingezetene van Haarlem. Zuid-Schalkwij k. De heer H. N. Hartgerink is alhier benoemd tot brandmeester bij spuit no. 2. Binnenland. Parlementair j Praatjes. De algemeene beraadslaging over de Indische begrooting werd ingeleid met een welgeslaagde maidenspeech van den heer Fock, die vroeger in Indië verblijf hield. Vooropstellende dat de koloniale politiek geen verband be hoeft te houden met de staatkundige richting der regeering, betoogde d)9 spr. allereerst d'at ook de vorige regie ring het belang der bevordering van de zending had erkend en dat de zen ding aanbeveling verdient, mits geen dwang tot bekeering worde uitgeoe fend en mits er in de bevordering- van de zending der verschillende godsdien sten geen willekeur zij. Een regeling van de rechtspositie der inlandseh_e christenen juichte hij toe. Ln het alge meen regeeringsbeleid achtte spr. een andere richting noodig. Aanvankelijk vreesde hij dat het onderzoek naar dien toestand dor inlanders een kap stok zou worden, doch op het punt van de heerendiensten was hij gerust gesteld. Er bleef thans te wel hangen de door een omhaal van adviezen en rapporten. Krachtdadiger handelen was gewenscht, niet alleen door te ruggave van geld aan Indië (de zgn. eereschuld), maar dioor te leem en voor productieve werken, bijv. die van de Solo-vallei. De fout schuilde echter in de bestuursinrichting van Indië. De centralisatie was vóór alles noodig; liefst nog zag spr. in dit zittingjaar een ontwerp tegemoet, algemeen© be ginselen bevattend en de bijzonderhe den voor Indöë latend. Zelfstandige plaatselijke besturen werden door hem bepleit en een Kolomalen Raad, die geenszins im strijd kon lieeten met de Grondwet. hiiev Pijnacker Hordijk consta- t -Tdi' dat door verandering van Mi nister geen reactie was te weezen; te genover d ens planven nam hij een afwachtende houding aan. De Min. had van spr. en zijn vrienden geen oppositie te vreezen. indien hij wilde sturen in de richting van: decentra lisatie, zelfbestuur ook met. medewer king detr inlandsche bevolking, inkrim ping van heerendiensten, progressie in de mijnbelasting, bevordering van irrigatiewerken, oprichting van iand- bouw-credietinsteLlingen, steun van Nederland voor leeningen, bezuini ging in militaire uitgaven, bevordering der inlandsche nijverheid, enz. Den financdeelem toestand1 zag spr. niet rooskleurig in, maar hij meende dat Nederland dam maar een offer voor zijn koloniën moest brengen. De Djam. bi-expeditie noemde hij noodig, doch klaagde over de slechte voorbereiding daarvan. De heer van Limburg Stirum zette zijn standpunt uiteen betreffende de positie der bruine Christenen en be twistte dat de zending ooit begeerd had hen uit het dessa-verband los te maken.. De heer Van Vlijmen, betoogendte dat voor hot eerst een behoorlijk onderzoek zou worden ingesteld naar den achter uitgang van den welvaart der inland sche bevolking, knoopte daaraan vast een beschouwing over de redenen van achteruitgang. Chronische oorzaken zijn slechte oogsten en de woeker, te gen welk laatste landbouwcrediet een doeltreffend middel is. Ln den breed© verdedigde de spr. daarop zijn denk beelden tot versterking van leger, en vloot in Ned. Indië, op den grondslag eener afwending van een aanval van een buitenlandschen vijand. In een beschouwing over de zending kwam de heer Roessingh op tegen het voornemen der Regeering om meer dan één zending op hetzelfde terrein toe te laten. Orde en rust zouden daar door in gevaar komen, inmenging der Regeering medebrengen, steun aan een bepaalde richting, met geen andJea* gevolg dan dat zou worden afgebro ken wat te voren verkregen is. Bereid! den Min. loyal en steun te verleenen, overtuigd va.n diens moege lijke taak, ontraadde de heer Cremer den Min. al aanstonds de inrichting van een Raad voor Indie hier te lan de. Wat de zending aanging, (ditmaal het eigenlijk hoofdpunt in het debat, zooals men ziet) diende er voor gezorgd te worden dat rust en orde niet gestoord zouden worden. Voor tal van voorstellen, ook door spr. voorbereid), wilde hij den Min. tijd laten. Wat de politieke partijen in zake Indië scheidde was slechts verschil in tem po; allen wilden een staatkunde van onbaatzuchtigheid tegenover den in lander. Maar dan moest gestreefd) wor den "naar verhooging van Indië's fi- nancieele kracht. De heer Van Kol had nog niets ver nomen van een verandering van koers; wèl „afwachting" en kalme critiek. Alleen de heer Roessingh had het z. i. juist gezegd, dat scheiding tusschen katholieken en protestantsche zending in Indië strikt noodig was. Sprekers standpunt was duidelijk: vóór de inlandsche bevolking, ruste- loozen strijd tegen militarisme en im perialisme. De heer Van Kol zag noch in de troonrede nóch in die gewisseldle stukken het bewijs, dat deze regtecring een andere gedragslijn volgde d)an de vorige, liberale. Alleen wat de zending betrof. Spr. wilde daarvoor algeheele vrijheid, maar zonder financieelen steun; erkennende dat er wat goeds is in de zending, wilde hij evenwel dat de zo alleen geoorloofde middelen be zigde, niet deed als in Atjeh waar op één slag een geheele compagnie scldh- ten werd gedoopt! De verkeerd© gevol gen van het ingrijpen in het godsdien stig leven der inlanders waren hier en daar reeds gebleken. Daarom paste voorzichtigheid Vervolgens bestreed spr. onze imperialistische politiek, pro- testcerend opnieuw tegen den Atjeh- oorlog en tegen de expeditie naar Djaml)i, z. i. te wijten aan het doel om geheel Sumatra onder ons gezag te brengen. Te<n slotte deelde hij medé, dat hij -een onderzoek naar den toe stand van den inlander door eigen on derzoek hoopte aan te vullen. Van de Reg. vroeg h!J niet slechts de bevol king te kerstenen, maar dfoor daden haar belang te bevorderen. Heden 11 uur voortzetting. G. Jr. Transvaal en Oranje-Vrijstaat De circulaire der Haagsche Pro-Boer Vereeniging, waarover wij dezer da gen het een en ander vermeldden, is geteekend! door vele bekende namen. Allereerst het comité, bestaande uit de heeren: mr. W. de Ridder, presi dent, S. H. L. J. de Korte, secretaris; jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, fiscus, en jhr. mr. C. H. J. van Haef- ten. De volgende personen hebben ver klaard het verzoek van het comité gaarne te steunen: mevrouw Annie Botha, echtg. van den comnrdit. gene raal der Z. A. R. Louis Botha; gravin E. van Bylandt, geb. gravin van Rech- teren Limpurg, penningmeesteres van het Amajoeba comité; baronnesse A. van Harinxma Thoe Slooten, geb. ba ronnesse Col lot d'Escury, eere-presi- dente der afd. 's Gravenhage van de Ned. Z. A. Vereeniging; H. W. Mes dag, president vani Pnlchri Studio; Jozef Israels, president van d'e LIol- landsche Teelten Mij., H. W. Jansen, president van Arti et Amicitiae; en G. A. A. MidÜelberg, president der Ned. Z. A. Vereeniging. De heeren Israels, Mesdag en Jan sen hebben bovendien een voorbeeld gegeven aan hun kunstbroeders, door elk een werk van hun hand toe te zeggen. Het bureau der verloting is geves tigd Molenstraat no. 4, 's-Gravenhage, van waar kunstenaren, aan wie liet coinité, door toevallige onbekendheid met hun naam, geen circulaire heeft kunnen doen geworden, gaarne als nog een uitnoodiging wordt toegezon den na opgave van hun adres. De moord-kampen. De heer Emous deelt het volgende mede: IN HET KAMP TE IRENE IS NIET EENE MOEDER MEER. WIER JONG STE KIND NOG LEEFT. Het kamp te Pietersburg werd om streeks Mei van dlit jaar geopend- Eerst van lieverlede klom het aantal inge- brachten tot bijna 4000. Maar in dien korten tijd zijn er bijna 500 gestorven Dat is de weergalooze menschlieven- d© behandeling van zwakken en weer- loozen door Engeland. Gedurende veel langer dan eene maand reeds worden nu vrouwen en kinderen op open wagens uit Potchef- stroom en van elders naar de kampen in Natal gevoerd zonder andere dek king dan wa-t ze aan het lichaam heb ban. Het overige goed wordt nagezon den, maar is er dan eerst twee weken later. En (intusschen regent het in het bergland en de doornatte vrouwen slappen af in slijk- en modderpoelen. Is die verplaatsing uit laat opkomend menschelijk gevoel of ook taktiek? Het. antwoord: „in eene gelieele maand hebben de Boeren niet eenmaal d n tiv nenloop verstoord". D a t is dus de reden, waarom de kam pen zoo onophoudelijk veranderen! Consul Dom9la Nieuwenhuis heeft te 's Gravenhage intrek genomen ten huize van mevr. d© wed. Elliot Boswell-Gijsberti Hodenpijl in de Van Speykstraat. Hij denkt slechts korten tijd in de Residentie te verblijven daar hij zijn familie te Groningen gaat be zoeken. Omtrent gebeurtenissen waar op in de laatste tijden in verband met het vertrek van den heer Doraela Nieu wenhuis van zijn standplaats is ge zinspeeld. wenschte de consul-generaal zich in geen enkel opzicht uit te laten, maar bepaalde zich tol, de mededee- ling dat hij hecten met den minister- van buitenlandschei zaken een lang durig onderhoud heeft gehad. De heer D. N. is ook voornemens de te 's Gra venhage aanwezige leden van de Zuid- Afrikaansche deputatie een bezoek te brengen. Than3 kan met zekerheid worden medegedeeld dat president Kruger be sloten heeft af te zien van een verblijf in het zuiden van Frankrijk en dat hij den winter zal blijven doorbrengen in de Villa „Casa Cara" te Hilversum. Ingezonden fflededeelingen. (30 Cent per regel). VAN *9? KOT STBLOEMEM 9 fjy GROOTSTE KEUZE smaakvol gearrangeerde voor Vazen, Schoorsteendecoratie, boven deuren, Portières in hoeken van kamers enz. GEPREPAREERDE NATUURPALMEN. Fraaie artikelen, zeer geschikt voor - St. NICOLAAS CADEAIJX, - Uitvaart Louis Dobbelman. Groot was de belangstelling, meest van arbeiders bij de teraardebestelling gisterenmiddag, van het stoffelijk overschot van dien onlangs te San Re- mo overleden heer Louis Dobbelman op Crooswijk bij Rotterdam. Reeds de stoet die hem grafwaarts geleidde, was zeer lang, aangezien zich daarin be vonden een 200tal werklieden zijner tabaksfabriek, die uit die werklieden gevormde vereenigingen „Phalos" en Virginia", de zangvereeniging „Cres- cend'o", de scherpschutters-vereeniging „Kruger's Vrienden", allen met om floerste banier. Rondom dien grafkel der stonden geschaard deputaties van liet Werkliedenverbond, de kynologen- vereeniging „Nederland," de jachtver- eeniging „Nimrod", de kennelclub „Cynopholia", benevens vertegenwoor digers uit den handiel in het bijzonder dien in tabak. Achtereenvolgens voer den het woord de heer D. de Klerk na mens het Werkliedenverbond, de heer Veltcamp Helbacht, namens die veree niging voor volksvermaken, Zwenk na mens de directie dór tabaksfabriek, de Wilde namens de handelsvrienden en nog een aantal andere vertegenwoor digers van fabrieksarbei diers of veree nigingen Allen herdachten Ln min of meer welsprekende bewoordingen wat in Louis Dobbelman als industrieel en weldoener van minder bevoorrechten, als bevorderaar van kunst verloren is gegaan, en de bloemen die de lijkwa gen dekten mochten als zoovele bewij zen van dankbaarheid gelden. Automobielen-belasting. De automobielen-belasting is door de Provinciale Staten van Noord-Bra bant aangenomen. Acad. Examens. Leiden: De bevordering tot dbctor in de geneeskunde van dien heer Van Rossem, geschiedde cum laude. Geslaagd voor het candidaats-exa- men in de rechten de heer H. Lam berts: voor het kandidaats-examen in de wis- en natuurkunde de heer J. G. Plette. Uit eene sloot bij Cornjum (Fr.) is opgehaald het lijk van den bekenden Frieschen voordrager M. R., onderwij zer aan de o. 1. school te Mannin. Waarschijnlijk door de duisternis misleid is hij te water geraakt en ver dronken. komende van een zijner over bekende „Frvske Winterjounenoch- ten." Arbitrage. Naar men verzekert, heeft de Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage Woensdag besloten, zich onbevoegd te Verklaren ter zake van de bekende petitie der Boeren-vertegenwoordigers ten gunste van tusschenkomst in de Zuid-Afrikaansche quacstie. Vervolg Stadsnieuws. Ned. Kappers- en Esrbiersbe- diendenbonci. Maandagavond vergaderde de af dea ling Haarlem van bovengenoemde Bond in liet lokaal „de Toekomst", Kleine Houtstraat 44. De vereeniging nam het besluit, daar zij met recht aanspraak meen' te kunnen maken, op verkorting van ar beidsduur, de actie voor 9 uur winkel sluiting te beginnen. Zij hoopt hier voor medewerking en steun te onder vinden zoowel van de patroons als van het publiek. Verder weird) besloten as. Maandag een openbare vergadering te houden, om zoodoende in samenwer- king te geraken met die patroons Toynbee- Avond. In het na de verbouwing zoo gezel lige zaaltje van Weten en werken lioor- dle een talrijk publiek Woensdaga vond eenige voordrachten en muziek- numeirs aan, ten beste gegeven door dilettanten. Op het programma las men de na men van Mevrouw K. L„ (voordracht) een paar initialen die velen zich her. inneren zullen uit den catalogus van d'e Popententoonstelïing; van Mejuf frouw A. Parker, zang, Mej. S. van der Ei j ken on Mevr. H. de Jonge van Campens Nieuwland, piano en den heer F. C. de Geer, violoncel. De uitvoerende hadden een goed programma samengesteld. Al tokkelde de cellist op de snaai' der ernst met het Adagio van Bargiel en had ook de dame die voordroeg in de keus van hare voordrachten zich (en terecht) niet al leen tot „luim" bepaald, de uitvoering in haar geheel had iets opgewekts en daarbij iets huiselijks en intiems, dat aangenaam trof. Hiertoe droeg zoowel mej. Parker bij, o.a. met hare instan- taneetjes ulit die Kinderwereld van Cath. van Rennes, als mevrouw K. L. met de wel oude, maar nog niet ver ouderde stukjes van Dr. E. Laurillard en de heer Van Geer met de drie kleine nummers, die hij uitvoerde op zijn violoncel. Ditzelfde cachet van intimiteit weer houdt ons van verdere beoordeeling of bespreking. Wel mag onzes inziens met w.aardeering gewag worden gemaakt van het feit, dat dillettanten niet aai'- zelen zekeren verklaarbaren schroom ter zijde te zetten, om aan velen die anders juist van deze intieme soort van kunst zoo welinig genieten, een aangenamen avond te bezorgen. De toe hoorders toonden dan ook hunne er kentelijkheid. Allicht zal het succes van dezen avond voor Toynbee's Bestuur een aan moediging wezen, om spoedig nog eens een dergelijken avond te organiseeren. „Crescendo." Woensdagavond hield) de- Mant nenzangvereenriging „Crescendo' eeni© gezellige bijeenkomst, tot sluif ting van die door haar gehouden feesten Nadat dloor don seorearis voonLei- ziinig was gedaan vaan eon aantal gelukwenschem in verschiMendian vorm dloor Crescendo ontvangen, werd medegedeeld d'at door dien heer Vermout aan Crescendo een groot portret van haren directeur was aangeboden. Ter herinnering aan hot zoo wel geslaagd feest van het 25-jarig be staan werd besloten eeai verguld zilveren medaille.' aam heit vaaindeil te hechten. Verder wardl medege deeld d'at Crescendo voor het eerst volgend concours in studio zal ne men „Lied" van haren directeur, 't verplicht, koor in de hoogste af deel! ng van heit concours. Vervolgens werd overgegaan tot de verloting der. fraaie schilderij,, welke mieit dat doel door mie vrouw AnkMossiem. aan Grescendb was aan geboden, de gelukkige wannier hier van was de heer B. A. Smits. Uiit aanmerking van de dikwijls ondervonden hartelijke belangstel ling en sympathie voor Crescendo niet het minst nu Weer ondervon den, werd aan mevr. Andriessen het eere-11 dmaiaits eh a p aangeboden en door haai' welwillend aanvaard Ook werd het eere-lidmaaischap verleend aan dlein, heer J. Pörtzgen, die zi.ch tem opzichte van Oneisoendo bij verschillende gel ogen heden riep Philip. Je brief gaf hoege naamd geen verklaring. Waarom heb jij me gisteren niet ontvangen, dan zou ik alles gezegd hebben, antwoordde Austin. En aks ik hier blijf? Dan stort je jezelf en Edith in T verderf- Philip - denk wat het beteékemit de galeien. I« hart weet i® d» i'i. e° M f™ perlaaTi moet hebben. Ik wil geloce ten dat ie h»t half vergeten bent, we 'zullen, in elk geval je «nloeave kenbaarheid bepleiten, maar vlucht Ce—i GoedJe Hemel, wie andiers dan ik moet het gedaan hebben? stamel de Phi Li p gebroken ik moet hert. gedaan hebben. God vergeve mij. Als je je koffer hebt uitgepakt, dan moeten je boeken, in Southend zijn nietwaar? vroeg Austin lang zaam. Ja. zei Philip angstig. Herinner je je d'at uitpakken? Je schudt je hoofd. Laten we gaan zien of we daar de boeken vinden? Dat zal je overtuigen Ga jij maar, ga jij, zei Philip. Goed, morgen., tot zoolang heb ben. we nog tijd genoeg. Maar denk er om .morgen moe! je Engeland verlaten. Kijk dain toch naar de boeken, steunde Philip. Zijn stem daalde lot onhoorbaar fluisteren., zoodat ik niete meer kon verstaan HOOFDSTUK XVIII. Mijn inzicht veranderd. Ik kom niets meer verstaan. Een oogenblik later zou Austin heen gaan. Mijn inzicht in de zaak was nu geheel gewijzigd, sindis ik de broeden^ insloot en mijn plannen met hen. Ik was nu besloten nog wat te wachten eer ik Philip kwel de. Hiet was in elk geval zeker, diat hij niet een laaghartig moordenaar was en dlat die m isdlaad' onder geheel arudlere omstandigheden had1 plaats gehad ,dlan zich tot nu toe had la ten aanzien. Ik moest nog eens met Philip praten. Austin zou zijn overjas komen halen in d'e kamer die ik besteld hadi. Ik ging naar mijn vorige en wachtte tot hij mijn deur voorbij kwam. Hij was nauwelijks het huis uit, toean ik naar boven stormde en zon der verdere waarschuwing plotse ling voor Philip Harvey stond Hij zajt in een leunstoel aan den haard, hot hoofd in de handen. Hij keek op toen ik binnenkwam en dfednsde terug miet een uitdrukking van schrik in het gelaat. Mr. Harvey, zei ik, ik ben particulier detective-. Ik ben, uw zaak aan 't onderzoeken. Vanavond ben ik wat ruw tegen u geweest, en vraag u daarvoor vergiffenis. Ik geloofde toen, dat u een moorde naar waart; nu geloof ik, dat gij hert. niet zijl. Ik wil me gaarne te uwer beschikking stellen. Dit mys terie moet ontsluierd warden. La ten we heit samen doen. Niemand kan ierts alleen Philip Hüirvey mompelde een cq> verstaanboar antwoord. Het was in hert, eeire-b onmogelijk iets uit hem te krijgen. Hij wantrouwde me blijk baar en zag in mij den (Detective en natuurlijken vijand. Langzamer hand kon ik hem toch aan het vor stand brengen, dat ik belang stelde in zijn zaak. m zijn eigen belang, zooals ook inderdaad heit geval wias. Ia de eerste plaais moeit u mie eens zeggen, zei ik, wat gij weet van de zaken van uw tante. Gisteiren hebt u gezegd dat haar dlocd u geen voordeel bracht- Is dat volkomen waajr? Ja, zei Hoirvey, al haar geld gaat naai* Austin. Was ze rijk? Neen. Ze had geloof ik een negenhonderd pond 's jaars of zoo, en heeft bert. alles aan Austin, als oudlste, vermaakt. Heeft, ze er noodt over gespro ken iets aan u na te laten of hieim te onterven? Wel zei Philip, nooit in ernst geloof ik. Maar ik vermoedHij bedacht zich. Hert. is absoluut noodzakelijk voor me alles te weten, zei ik, als ik u van dienst zal kunnen zijn. Mijn tante hield niet zooveel van mij als van Austin, Zij had een hekel aan mijn wildheid. Ik was niet zoo'n goedie jongen als mijn broer. Maar later kwam er een verandering in ten mijnen gunste. Mijn broeder eai ik waren beiden dol verliefd op helzeifdie jonge meisje. Do moeder van het meisje wees me d'e deur en koos Austin, omdat die de erfgenaam van het fortuin mijner tante was. Mijn tante, een hoed eigenzinnige oude vrouw, had zich in: hert. hoofd1 gezet, diat hot jonge meisje en ik beter voor elkaar geschikt waren en dat wij, inderdaad elkaar liefhadden. Zij wilde mij laten trouwen, en heeft Austin dikwijls gezegd; dat ze haai* uiterste wilsbeschikking zou venanderen, en aldus de liefde van heit meisje beproevenWat heit jonge meisje betreft, ik trachtte haar te vergeten in, een leven, van losbandigheid. Zij keerde zich tot mijn broeder, en door den invloed barer moeder zijn ze verloofd. Mijn tante was er woedend over. Wanneer zijn ze geëngageerd? vroeg ik. Verleden week. Ten minste, zoo goed als zeker. Mijn tante was, zooals ik u gezegd' heb, er hevig tel gen. gekant. En ze wilde u dus miert, de jon ge dame Laten trouwen? Dat geloof ik. Ondanks al uw gebreken? Ze dacht dat het meisje iets goeds van me gemaakt zou hebben, en verduiveld' ik geloof dat ze het gedaan zou hebben ook. Wanneer het dus goed be schouwd is, zei ik, was er dus ab soluut geien reden voor u om naar den dood uwer tante te verlangen. Integendeel verliest ge dus bij haar dood? Ja zeker, zei hij, ik kon altijd iets van haar gedaan krijgen en Austin niet. En u hebt haar mishandeld? O, dat was nooit ernstig. Soms als ze lange zedepreekeu te,gen mie hield, werd ik woedend). Eens heb ik tegen hef meisje van mijn broer gezegd ,da-t ik mijn tante kwaad zou doen. En dat heeft het jonge meisje gehoord? Alleen dat verklaart art heel veel. U wilt zeggen, zei Philip bit ter, dat toen het lijk ontdekt werd zij onmiddellijk gedacht heeft clat ik mij n,bedreiging ten uitvoer had' gebracht? Dat zegt mijn broer ook. Ja, zei ik, en d'at ligt toch ook voor d'e hand? Goed, zei Philip met een grijns, ik moet. het gedaan hebben. Niet d'at ik er ooit plan toe had, maar ik had alleen twist met haar op dien ongeluksnacht. Ik moet het gedaan hebben., zooals Austin zegt- Hij is nu de boeken gaan zoeken. En als hij ze vindt, dan is het beslist. Ik heb het gedaanIk zal het opgeven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2