1 Eerste Nederlandsche Fabriek 1 Als St. Nicolaas-Gesclienk g ew regeering verwierp haar. in stem ming gebracht, werd die motie met 3(ï-i tegen 215 stemmen verworpen. Met 358 tegen 183 stemmen besliste die Kamer oiver te gaan tot die be raadslaging over de artikelen. Het vervolg der beraadslaging werd ge stekt op aanstaanden Maandag. De onlusten te Athene. De studenten hebben Donderdag- namiddag., met behulp van de volksmenigte, een groote vergade ring belegd, ten einde den banvloek te vragen over de vertalers van het Evangelie. De regeering nam maat regelen om de orde te handhaven; 800 marjniers werden opgeroepen om de legertnoepen te helpen. De betoog eis scholen op den president van den ministerraad, Tbeotokis, Bonder hem te raken. Bij de onlusten zijn en* zeven menschen gedood en een dertigtal gekwetst. Een groot aantal men schen hebben kleine kwetsuren op- geloopen. Het gerucht liep, dat er gewapende menschen bij de uni versiteit waren aangekomen die bij voortduring door de studenten wordt bezet gehouden met geheel militair vertoon. De avond was rus tiger, doch men was bang voor den oog van heden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRJKA. Brand heeft, blijkens ee>n Laffan- bericht uit Bloemfontein, op den avond van den 12en kolonel Holland met 250 maai van het 5e bataljon bereden infanterie en Schotsche yeomanry aangevallen, een kleine 50 KM. tien zuiden van Lemburg. De Engedsclien overnachtten op een kopje en zagen bij het aanbreken van den dag Brand's macht op nog geen K.M. af stands in de vlakte. Zij vuurden met een pompom op die Boeren, die een gesneuvelde en twee gewonden kregen. Zij veov deelden zich d'aarop in twee afdeie- lingen en trokken weg. Dei verliezen!ijst maakt melding van 1 luitenant en. 2 man gesneu veld ,en 6 man gewond bij Roode- poomt, den leen; voorts van verlie zen, geledien te Frankfort den lOen en te Wanderkop dien iöen (5 ge bonden) AJile koloiuialie troepen die in Zuidl Afrika dienen, zullen voortaan een geldelijke toelage ontvangen. Het ministerie van oorlog schijnt dus niet overbodig te achten, den hoog geprezen ijver dier koloniën, om hun aandeel in de lasten van den oorlog tie dragen, wat te prikkelen. De soldaten krijgen 5, de. offi cieren 100. Soldaten en officieren d!ie op dit oogenblik in de Kaapko lonie en Natel dienen, zulten geen doel hebben, aan bet buitenkansje. Het Briitsoho ministerie van oor log moet voornemens zijn om die laindtweea' te versterken door het vormen van veaschieidleai nieuwe militie!-bataljons in Engeland en Schotland'. ALLERLEI. In de Spaartsche. Kamier heeft de graaf van Sa'init Luis gezegd, dat de staat vaar anarchie, waarin Spanje verkeert, het voorspel schijnt ie wezen van een revolutie. De minister van justitie verklaart, dat de conservatieven verantwoor- deilijk zijn voor den toestand, de tüegmwtoördige toestand is echter niet zoo ernstig. Bij dte parlementsverkiezing te GaJiway (Ierland1), waar de conser vatief Marris vervangen moest wor den die pair geworden is, heeft de nationalist Lynch 1247. die con servatief Plunkett 473 stemmen ge kregen. Lynch bevindt zich thans te Pa rijs. Hij heeft eenigen tijd het met de Boeren strijdende Ieren-com mando aangevoerd. Hiet wordt bevestigd1, dht de stoomboot ,door die douane te Lon den aangehouden, vier kanonnen aan boor dheeft. De bemanning be staat uit 42 man. Er moet voldoend rantsoen zijn voor twee en een. half jaar. Stadsnieuws C rem er. Het bestuur van boven genoemde Vereenigjing deelt ons mede dat de heer F. H. Smit Kleine van Doorn a-s. Zaterdagavond te 8 uur, op de Koffiekanver van den Schouwburg, ©ene lezing zal houden van liet door hem voor de Vereeniging bewerkte To neelstuk ,,De Balkan-Keizerin." Zondagsrust. Donderdagavond vergaderde de af- deeling Haarlem der Nederlandsclie Vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust in het gebouw Weten en Wei ken onder voorzitterschap van den heer H. J. Massink. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen 126.34: de uit gaven f 76.14, aldus een voordeelig sal do van f 50.20. Tot afgevaardigden voor de alge- meene vergadering op 28 November a»s. hier ter stede te houden, worden benoemd de lieeren H. J. Massink. Jli. Winkler, W. L. Schram, en J. Bos. ter wijl voorts aan de slagers- en bakkers- gezellenvereeniging verzocht zal wor den ieder nog een afgevaardigde te be noemen. Tot voorzitter werd benoemd, in de plaats van Ds Jonker, die naar Utrecht is vertrokken, de heer Ds. van Paas- sen. Vervolgens ging men over tot be handeling der verschillende voorstel len van den beschrijvingsbrief. Beslo ten werd voorstel 4 van bet Hoofdbe stuur; voorstel 5 der afdeel in g Amster dam, de voorstellen 9 en 10 der afd. Meppel; voorstel 12 der afd. Rotter dam en voorstel 16 der afd Zwolle te steunen. Voorts om niet te steunen voorstel 13 en 14 der afd. Utrecht; en voorstel 15 der afd. Zwolle. Het voorstel der afdeeling den Haag. die eene uitspraak der algemeene ver gadering wenseht, dat algemeene Zon dagsrust niiet verkrijgbaar is, zonder vrijen Zaterdagmiddag, achtte de afd. Haarlem thans nog niet uitvoerbaar. Evenwel zal zij de bespreking afwach ten om een besluit te nemen. Wat be treft het voorstel der afd. 's-Bosch om de vergadering vroeger dan in 't laatst van November te doen plaats vinden, daarmede kon de afd. zich wel veree nigen, mits die vervroeging 14 dagen was. Het voorstel-Meppel, om de firma v. Gend Loos te verzoeken geen be stellingen meer te doen op Zondag, achtte de afdeeling onuitvoerbaar.Wel kon iedere afd., zooals de afd. Haar lem reeds gedaan had. voor zich zelf zooveel mogelijk trachten die bestellin gen te beperken door bijv. briefkaar ten aan winkeliers te zenden om geen bestellingen op Zondag meer aan te nemen. Wat betreft het voorstel der afd. Middelburg om bij de Hooge Re geering aan te dringen om goederen vervoer en verder goederenbestel'lin- gen op die Zondag zooveel mogelijk te beperken, daarover zal de afdeeling eerst, een onderzoek instellen bij de H. IJ. S. M. en bij v. G. en Loos om te vernemen hoe deze dlienst thans gere geld is, teneinde daarna haar stem uit te brengen. Nog werd besloten de can- didatuur der heeren W. J. Oosterhof te. Leeuwarden en F. C. die Bas te 's Gravenhage voor het hoofdbestuur te steunen. Arrondissements-Rechtbank (Zitting van Donderdag 21 Nov.) Diefstal. De eerste zaak, dlie he den ter terechtzitting werd behandeld was die tegen den bekenden Th-eodiorus Teeuwen, bleekersknecht. alhier. Hem was ten laste gelegd diefstal van een das ten nadeele van den winkelier J. D. Middeldorp. Beklaagde beweerde weder zooals altijd, van niets te we ten. De officier van justitie achtte het feit, niettegenstaande de ontkentenis van bekl. bewezen en vorderde tegen hem 1 jaar gevangenisstraf wegens diefstal bij herhaling gepleegd. Verduistering. L. Vermaning te Amsterdam had uit naam van een zeeman, een vriend van hem, uit diens te IJmuiden liggend schip een zak met goed gehaald en deze inplaats van aan den eigenaar te bezorgen, verkocht aan de koopman G. Keese aldaar voor f 2. Deswege vorderde het O. M. 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Joost de Graaff pleitte vrijspraak, op grond dat schijn noch schaduw van bewijs was gele verd. Bedelarij. J. G. de Boer, zonder vaste woonplaats, had zich aan bedela rij schuldig gemaakt. Daar bekl. reeds meermalen eene dergelijke overtre ding had begaan, vorderde het O. M. thans 12 dagen hechtenis en opzen ding naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 jaar. Mishandeling en verzet. P. Koster, Joh. van Wees, J. Groes, allen wonende te Haarlem, hadden zich te verantwoorden ter zake dat zij op 22 Sept 1.1. aan de Bakkerstraat: de eer ste beklaagde dat hij zekeren Th. Hein tjes had geslagen en gestompt en ver volgens toen hij deswege door den agent va ni>olitie M. Eiinwachter wierd aangegrepen, zich met geweld tegen dien ambtenaar heeft verzet en hem bovendien geschopt en verwond; de beide andere beklaagden, dat zij den politiedienaar hebben aangegrepen, met het doel den eersten beklaagde te bevrijden, hetgeen hun dan ook ge lukt was. Het O. M. requireerde tegen Koster 1 maand; tegen van Wees en Groes ieder 14 dagen gevangenisstraf. Zaakbeschadiging emis handeling. R. Veenhuizen, huis vrouw van T. Tichelaar; T. Tichelaar en J. J. Vermeren hadden na een he vige ruzie de familie de Jong, op 15 Sept. 1.1. mishandeld en het deurpaneel van de woning van. dit huisgezin in een steeg bij de Kerkhofstraat inge trapt. Beklaagden ontkenden voor een groot gedeelte het hun ten laste ge legde. Het O. M., er op wijzende, dat dit weder het gevolg is eener veete tus- schen buren, vorderde voor elk dei- beklaagden 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraken. 1. van der Wenden, arbeüder gedeti neerd. Bedelarij 5 dagen hechtenis en 6 maanden plaatsing in een R. W. I. 2. A. J. Waal wijn werkman te Haar lem, verduistering 3 maanden gevan genisstraf. 3. H. Steenkist voerman te Haarlem opzettelijk zaakbeschadigling één maand gevangenisstraf. 4. W. L. Troost zonder beroep, J. C. K. Willemse commissionair in effecten, J. J. J. Louet Feisser makelaar, B. A. Koelven zonder beroep, C. J. J. Wijcker- held Besdom zonder beroep; de le en 4e te Leiden, de 2e te Haarlem, de 3e en 5e Amsterdam, huisvredebreuk, allen ontslagen van rechtsvervolging. 5. M. B. M. Rutten huisvrouw van J. R. Swart, zonder beroep te Zaandam diefstal met braak 3 weken gevangenis straf. 6. Th. Teemen, blfeekersknecht en W. M. Oxener, stuc ado or beiden te Haar lem» diefstal 2 personen met geweld pleging de le een jaar gev.straf, de 2e een maand gevangenisstraf. 7. J. E. Ruif rok, huisvrouw van J. A. van Zulphen, zonder beroep te Haarlem diefstal 10 boete of 5 dagen hechtenis. 9. A. H. Bleijswijk, bloemistknecht te Haarlem diefstal met braak, een niaand gevangenisstraf. Uit de Omstreken. zonderlinge oude dome. Bet was ^hem stellig gelukt gedurende haar leven aanmerkelijke sommen uit haar steeds zoo stijf gesloten beurs lc krijgen; en nu vernam ik voor het eerst, dat zij een mogelijke ont erving als voortdurend controle middel had gebruikt bij eiken stap, die haar neven deden. Zij veran derde haar beloften telkens om zoo doende de twee jonge menschen volkomen naar haar hand' te zetten, 't Was: „ik zal mijn geld aan Philip nalaten, tenzij gij," enz., en „Als je wilt dat Austin tot don laatsten penny zal emveu ,dan, Philip," enz., dikwijls zesmaal in de week. Het was een gevaarlijk spel, dat ze EP telde, on net eind was geweest moord! Maar er had toch ondanks dat alles .altijd een gevestigde overtui ging geheerscht. dat Austin bet geld! zou erven,, als oudste, hetgeen be schouwd' werd als volk erven in den haak. En het bewijs was hiervan inderdaad geleverd kort voor miss Rayneli's doodwant toen Austin Edith ten huwelijk vroeg had mrs. OirBimpkinson, die met a! haar yenuwcichtigh -id en schutterigheid blijkbaar een vrouw was van scherp' Bloemendaal. Vergadering van den Raad der Ge meente B'Jo emend aal op Donderdag 21 November 1901. (Vervolg.) Bij de behandeling der verordening, regelende de jaarwedden der onder wijzers, vraagt de heer Ter Hoffstee- de op welken grond! B. en W. er toie gekomen zijn om een 28-jarig gehuwd on dei-wij zer slechts f 50 tegemoetko ming te geven. Dit is veel te weinig. De Voorzitter antwoordt dat volgens art. 26 der Wet een minimum van f 50 is toegewezen. Hier is dlit minimum toegepast, omdat de onderwijzers reeds een zeer belangrijke verhooging door deze verordening verkrijgen. De heer Ter Iloffsteede is nog niet voldaan, waar de Wet spreekt van eene tegemoetkoming in de! huishuur, en deze over 't algemeen genomen f 200 k f 250 per jaar bedraagt., zoo vindt spr. het onbillijk om 1/5 in de huishuur te vergoeden. Wol wil spr. niet het gehee- le bedrag toestaan, doch wel eene be tere tegemoetkoming en daarom stelt spr. voor de tegemoetkoming in de huishuur op f 100 te brengen. B. en W. nemen dit amendement over. In stemming gebracht wordt dit voorstel met algemeene stemmen aan genomen. Daarna wordt de geheele verorde ning 'in ons vorig nummer opgeno men zonder stemming goed gekeurd. Het kohier der schoolgelden 3e kwar taal 1901 is door B. en W. opgemaakt tot een bedrag van f 176,08. Wordt vastgesteld. Punt 3. Goedgekeurd wordt eveneens oen voorstel van B. en W. om eene tij delijke irel'iUeening te sluiten voor aankoop van het nieuwe schoolterrein te Bloemendaal. Punt 4. Aangeboden wordt een plan tot den bouw der nieuwe school, welk plan in overleg met den schoolopziener is vastgesteld. De kosten worden be- groot op f 22081.67. De ingangen zullen volgens dit plan aan de Noord-zijde komen; de speel plaats aan die Zuid-zijde. Dit plan is geheel volgens de school te Enkhuizen opgemaakt. Na eenige besprekingen wordt beslo ten het plan voorloopig aan te houden, en te vragen aan het Dagelijksch Be stuur en het Hoofd der school te Enk huizen. hoe de school aldaar voldoet, alsmede om een plaatselijk onderzoek door B. en W. te doen instellen. Punt 5. Naar aanleiding van een verzoek van de heer A, de Clercq stel len B. en W. voor een lantaarn te plaat sen in den Aerdenhout bij de Zand- voortscheïaan. Wordt goedgekeurd mei 2 stemmen tegen, die van de heeren Grippeling en Ter Hoffsteede. Punt 6. Ingekomen was een adres van den heer D. Tiemens. rentmeester te Oveneen, mededeelende namens mevr. Wed v. d. Vliet Borski dat het haar voornemen is een gedeelte van den zoogenaamde® Duinlusiweg bij Elswoutshoek te verbreeden de sloot langs dai buiten te dempen, daarin de noodige putten en riolen aan te bren gen en een nieuwe verbindingssloot te graven. Dientengevolge zal het noodtg zijn in den Duinlustweg een nieuwe brug te bouwen over de nieuw te gra ven verbindingssloot, ter breedte van 4 meter en de bestaande brug bij Els woutshoek af te breken. Deze werken zullen met den meesten spoed worden uitgevoerd, zóó, dat de passage niet behoeft te worden ge stremd. Adressant vroeg voor de uitvoering dezer werken vergunning voor zoover die noodCg is. De voorzitter gelooft wel dat door deze verandering de weg aanmerke lijk verbeterd zal worden; toch zou spr. gaarne meer teekeningen en inlich tingen hebben o.a omtrent den bouw van den brug, en wie de kosten van onderhoud dier brug zal dragen. De heer Ter Hoffsteecfia wil het werk niet langer ophouden en zou toestem ming willen verleenen, mits er nadere teekeningen ter goedkeuring aan den Raad worden overgelegd. De heer Tideman zegt dat het adres niiet aan B. en W. maar aan de Raad had moeten worden gericht, daar hier een gedeelte van den pubilieken weg aan het verkeer wordt onttrokken. De heer Grippeling zegt dat het voor stel van Mevr. v. d. Vliet in het college van het D. B. is behandeld, en dat dlit college daaraan zijn kennis heeft ge hecht. Vreemd vond' spr. het dan ook. dat dit voorstel nu weder in den Raad moest worden behandeld, en nog vreemder Vindt spr. het dat. dit plaii, dat in den winter zeer goed uitgevoerd kan worden, nu weder om een vorm- quaestie wordt vertraagd. De heer Tideman zegt dat de wet moet gehandhaafd worden en stelt nu voor om beide partijen te bevredigen, het adres te beschouwen, als in be hoorlijken vorm door Mevr. v. d. Vliet ingediend, en in behandeling te nemen; voorts B. en W. uit te noodige® te con- cipieeren een raadsbesluit, waaronder de^gevraagde vergunning kan worden verleend". Ingekomen was een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land betreffende eene opmerking aan gaande de begrooting voor 1902. In verband daarmede werd in de be grooting de noodige wijziging aange bracht. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van het bestuur van den pol der Vogelenzang waarin het verklaar de niet te aanvaarden het aanbod dei- gemeente van f 50 (waartoe in de vo rige zitting werd besloten) voor de ver betering van de brandsloot te Voge lenzang. Tot ambtenaar va® den Burgelijken Stand wordt benoemd de heer Joh. ter Hoffstede. Heemstede. Woensdagavond werd alhier in het Wapen van Heemstede eene algemee ne vergadering gehouden van de leden van Volksweerbaarheid, afdeeling Heemstede en Bennebroek. Op het ont vangen convocatiebiljet werd den le den bericht, dat bij besluit van de Al gemeene Vergadering, gehouden 23 October 1.1. de afdeeling Heemstede Bennebroek van Volksweerbaarheid is opgeheven. De voorzitter, den heer W. Adriani, opende deze vergadering met een woord van welkom. De rekening en verantwoording van den penningmeester J. R. Kempen baron van Ittersuiu, wees een bedrag aan groot 111.04. Tot nazien der re kening werden bij stemming gekozen Ingezonden Mededeelingen. (30 Cent per regel). KUafSTBIiOKUIElV. 1 P.L. ENGELENBERG, Barteljorisstr. 23. aan meisjes van eiken leeftijd, zijn in 't bizonder aan te bevelen mijne 9 Werkdoozen voor Kunstbloemenmaken, 9 0 van Papier en Stof. 99 Groote kenze in alle pryzen en voor eiken leeftijd. de heeren Cochins en Reijdon en werd deze accoord bevonden. Het voorstel van het bestuur om de gelden der af deeling over te dragen in de kas van de afdeelingen Heemstede en Benne broek van het Witte Kruis, werd door verschillende leden druk besproken, waarop het bestuur besloot zijn voor stel in stemming te brengen. Met bijna algemeene stemmen werd dit aange nomen. Omtrent bestemming van het archief der afdeeling stelde het be stuur voor een verzoek te doen aan den. burgemeester om het ten gemeen tehuize te mogrt dteponeere®. Door dien heer Schaafsma werd het bestuur dank gezegd voor de vele moeiten in deze zaak gehad. Spr. betreurdle de omstandigheden die tot opheffing hadden gedwongen. Het waterschap der Vereeöiging van de noorder IJ- en Zeedijken heeft tot secretaris-penningmeester gekozen de heer C. J. van Pierlioven te Heemstede. Velsen. Door het gemeentebestuur dezer zijn gisteren aan 3 nieuwe straten te IJmui den. welke nog geen namen hadden volgende namen toegekend. President Krugerstraat. President Steijnstraat en de Enschedé straat. Beverwijk. Op Donderdag 5 Dec. a. s. des mid dags te 2 uur zal ten Raadhuize gele genheid worden gegeven tot het in brengen van bezwaren, gegrond op dë Hinderwet, tegen een verzoek van H. Blom alhier tot oprichting van een loodgieterij en koperslagerij aan de Kloosterstraat Tot kwartiermeester bij die brand weer alhier is benoemd dë heer A. Springveld in plaats van die heer J. v/d Werff. Ook alhier is opgedicht een comité tot finantieëlen steun van de dokwer kers wanneer het boycotplan door gaat. Het comité zal eerst dan hande lend optreden wanneer definitief daaromtrent beslist is. Door den architect C. van Foreest zal op 30 November e. k. 's morgens te elf uur 'in hotel ter Burg publiek wor den aanbesteed helt bouwen van drie burgerwoonhuizien aan de Comelis Amse-straat, voor rekening van den heer W. Duiker. Binnenland. P&rlementairo F raatjes. Aangezien de zending diitmaal de hoofdschotel was van het debat over de Indische begrooting, begon de heer Idenburg zijn maidenspeech met dit onderwerp, zich grondènde op dc omstandigheid, dat Nederland een Christelijke natie is, die te zorgen heeft voor de- geestelijke en maatschappelij ke verheffing van den inlander door hem het Christendom te brengen. Dit moest evenwel gee.n propaganda, wor den van overheidswege; de Re" moest alleen vrijheid) van godsdienst waar borgen, aa® den christen-inlander, aan de zending, dfie vrij moest wezen, be houdens de taak der regeering om voor orde en rust te waken. Wat de stoffelijke verbetering van den toe stand betreft, juichte 6pr. de voorge nomen enquête toe, vroeg landbouw- oredietbanken, tegengaan van. woeker, verbetering va® den toestand der In do-Europeanen, ook door onderwijs. Voorts drong hij aa® op decentralisa tie en stond uitvoerig stil bij het op- treden tegen Djamhi en Soemba, dat Volgens fa kdsnteasstheo sïarwl der WEtesrhao is hij gerechvaardigd achtte in het be lang der despotisch geregeerde bevol king. Me® kon dlit imperialisme noe men, maai- het was onze plicht. Ein delijk betoogde spr., dat wij in Atjel den toestand hebben te aanvaardën Atjeh verlaten ware ontrouw plegen jegens de aan ons gezag ondierworpen bevolking en schokkend voor ons ge zag. Dr. Schaepma® beantwoordde daarna den heer v. Kol. Er op wijzen de dat ook het socialistisch program het behoud onzer koloniën als een plicht beschouwt wat iedereen be aamt deed' hij uitkomen dat de heer Van Kol, in een rapport op het congres van 1900 te Parijs, ons kolo niaal beheer had ge<prezen. Daarom betreurde spr., dat de beer Van Kol, die zich vroeger geen tegenstander van de zending had! getoond, gister-en tegen de kaholieke zending een hooiiend ge tuigenis voorlas. De heer Verhey constateerde dat de zorg voor en de bemoeiing ten gunste der zending van de liberalen was uit gegaan, zoodat het tegenwoordig Ka binet zich geen, bijzondere roeping be wust kon wezen. Deze sprekör verde digde ook het optreden tegen Djambi, de uitgaven voor defensie, enz. en vroeg, wat Atjeh betrof, of men voor bereid was op moeielijkhe.den met'de Gajoes. Daarna kwam minister van Aseh v. Wijck aan liet woord, dlie dankte voor den heim welwillend toegezeeden steun van vele zijdien. Betoogendc, dat inderdaad ten aan zien van wat voor Indic gewenscht is, geen zoo groot verschil van gevoe len bestaat, deed hij uitkomen, dat met de middelen diende rekening ge houden. Den financieelen toestand zag hij niet donker in, had reeds nu pin ductieve weTken voorgedragen en zou trachtéft onderwijs, arbeid en indus trie te bevorderen.Van imperiaüsme in den zin van uitlireiding van gebied was geen sprake; ons optreden in Djambi en op Soemba geschiedde in het belang dei- verdrukte bevolking, Wat den inlaudschen christen betrof, men wilde hem niet losmaken uit het dessaverband, dioch dit ontdoen van dingen, die met het Christend -m on- vereenagbaar zijn. Voor den welvaart van den Javaan wilde de Min. ook door vrijen arbeid, om verarming te gen te gaan, het zijne doen, lelijk voor de Indo's naai- wier toestand de vorige regeering reeds een onderzoek begon. Wat de zending aangaai. s^c- tarische propaganda was van deze Reg. niet te verwachten, evenmin als het toelaten van zyidfliimm. laar inzicht in zaken, haar antwoord af hankelijk gemaakt van die finan- ciee&e vooruitzichten, van den caaidfu cïaat. Ze zou zeer zeker Philip hebben aangenomen, indien Philip miss Rayneli's erfgenaam ware ge weest; maar aan een flirtation tus- schen deze jongelieden was kort en krachtig eten ei-nd' gemaakt, oen diag of twee voor de jonge damie zich met Austin verloofde. Miss Simp- kinson had een onderhoud met miss RayneHwaarbij de oude vrijster op de een of andere wijze genood zaakt was geworden schriftelijk'te verklaren ,d!at Austin haar erfge naam was. Het scheen dat dit nu wezenlijk het geval was bij uiter ste wilsbeschikking. Ze had meer malen &&H andere wilsbeschikking gemaakt. Ik geloof dat het armie kind er later spijt van gehad' heeft, zei Phi lip. cfes tie meer omdlat ze er toe gedwongen was door miss Simpkin- son. Ze hiel-d' er niet van zich te laten dwingen. Ze wilde mij, ge loof ik. Nu, newer mind,. Ze praat te ex aldoor over, dat ze in 't eind toch haar zin zou hebben. Deed ze dat? vroeg ik. Ja zeker. Maar, wat mijn tan te ook voor plannen gehad moge hebben, miss Simpkinsan had hare. We bleven nu weer stil dioorroo- ken. Mijn gedachten verwijlden nog eens bij de koffermakers, en weer vroeg ik mezelf af of er wel genoeg bewijzen waren dat do kof fer in Parijs van Philip Harvey was? Hoe komt het, mir. Harvey? vroeg ik, dat de koffermakers niet uw koop van een der koffers kon den vinden? O, dat is heel duidelijk, ant- woondde Philip. Ik had een adver tentie gelezen, en aangezien ik zoo'n koffer juist noodiig had ,keiek ik or naar ,toe® ik in de buurt was, en ik kocht een koffer. Ik betaalde hem contant en reed weg in. een cab. Wanneer was dat? vroeg ik, en waar nam u hem mee naai- toe? Een maand of twee geleden. Ik reed regelrecht door naar Green wich. waar ik mijn kamer shad, en mag heb. Een lange rit, zei ik. Mijn beroep had mij nu eenmaal achter dochtig gemaakt. Ja. maar ik heb in dien tiid een massa inkoope® gedaan en al les meegenomen. En hoe dikwijls heb u sinds dien tijd nog met uw koffer gereisd? Tweemaal slechts. Eeais van Greenwich naar Southend eni toen laatst op Maandagmorgen van Southend naai' Dover, zoo ik dacht. Toen ik hier kwam, merkte ik dat ik met mijn sleutel den koffer, dien ik bij mij had ,nie± open kon maken. Ik dacht, dat er iets aan het slot hap.erdie. Ik liet hem open breken en zag dat hij fotografie-ar tikelen bevatte, die ik dadelijk als het eigendom van miss Simpkinson beschouwde. Ik liet er een nieuw slot in zetten ein zond den volgen den morgen den koffer aan miss Simpkinson terug. Ik schreef en telegrafeerde mijn broeder. Ik be greep dadelijk, dat de koffers ver wisseld moesten zijn. Ik wist, dat miss Simpkinson er een had1, die volkomen op dien mijne geleek, om dat. ik haar aangeraden had er een te bestellen. Ik was bang, dat ze eenii'goeenige papieren zou zien die ik in mijn koffer had. Maar ik zweer u. dat ik op dat oogenblik niet wist ,dat ik mijn tante ver moord' had. Ik moet gek geweest zijn. Waarom verschrok u zoo, toen ik he t eei^t haar naam noemde? Ik had een spookachtige angst, dat ik haar misschien mishandeld kon hebben. Ik herinner het me niet duidelijk, ziet u. Ik weet dat ik haar geslagen had, en sinds dien nacht had ik niets meer van haar gehoord. En mi gelooft u, dat u haar vermoord hebt? Hij siddl&rdie. Wat kan ik er aan doen, dat ik. dat geloof? fluistercfie hij. Austin zegt, dat ik het gedaan heb. U zegt, dat ik het gedaan heb. En mijn boeken zijn daar om het te bewij zen. Kon Zondagnacht niemand toe gang krijgen tot het huis, dan de hospita? Had niemand een tweeden sleutel? Neen, zeidie Philip. Miss Rayneïl had er een, zoo als mrs. Jessop mij verteld heeft. Ja, dial is waar. Ze was ge woon 's margemt uit te gaan, voor er iemand' op was. En soms gaf ze mij den twieeden sleutel Waar was dlie sleutel Zondag nacht? Ik had hem, zei Philip. Maar u hebt toch aan de huis bed getrokken, iaën u thuis kwam? Ja, om de waarheid te zesgen, ik was te aangeschoten om mij ie herinneren dat ik den sleutt 1 had Maar is u zeker, dat u hern had? Zeker? Ik nam hem den vol genden mengen uit mijn ho: logo- zakje, waar ik hem altijd bewaar. Dat trof me. En is u er zekea- van, dat nie mand in huis gekomen kan zijn? Was er een ketting op de buiten deur? Neen ,er was geen ketting, maar die deur was op dubbel slot. U hebt dus 's morgen hei huis verlaten met het lijk uwer tante in uw koffer, zei ik. U is er zeker an dat u niet naar d'en koffer gekeken hebt, toen u ontwaakte? Volkomen zeker. Ik wilde hem openen en zocht overal naar ae.i sleutel, diien ik maar niiet kon vin den. Austin vond hem toevallig. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2