mm m m k i mm m m m SCHAAKSPEL Frijsraadsel. behoord had. en voorts dat de Guignals 1 zich door een soort van gerechtvaar- I digden moord van hem hadden willen ontdoen, omdat hij hen voortdurend i met geld-aanvragen lastig viel. ALLERLEI. Oude visschen. Geconserveerde visschen van vóór In de koffers der Guignals bevonden tienduizend jaren zijn dezer dagen zich modelbrieven in het Engelsch. gevonden in het westen der Vereenigde Duitsch, Fransch. Portugcesch etc.. Staten. alle met het verhaal van kolonel Vara Arbeiders, die bezig waren met wer- del Hev, die ergens een millioen begra- ken v00r een 'nnnel en het graven van ven had: voorts nagemaakte stempets een Put> sUeten daarbij op een goal- en zegels der inag'Straturen vervalsch- Iaa6 en in de Wokken zout. welke te te telegrammen, vervalschte cheque voorschijn werdeu gebracht, zag men L honderden goed bewaard gebleven boeken, kortom eene gelteele invents- visschen_ ^et versteend, maar met ris van een goed geadministreerd be- het vleesch geconcerveerd, alsof zij drijf dier beruchte zwendelarij-zaak. z00 pas uit het ijs kwamen. Ook goed bïjgehoudene ka-boeken wa- Men gelooft, dat die zoutlaag de ren voorhanden, waarin de gedane za- bodem is van een oud meer, dat 50 ken te boek werden gesteld. Een der j kilometer lang en 20 K.M. breed moet laatste ontvangsten was de plukking geweest zijn. van ren Du'itscher Liebig. die onlanes De visschen uit de zoutlaag gelijken voor 20000 Mark door de firma Guig- eenigszins op snoeken, maar zij zijn nat en del Solé opgelicht was gewor. ïeheel ouders dan de visschen. welke dea thans in die streken worden gevonden. T-l -ix- j - Zij werden, als men ze uit het zout Eene gewichtige ontdekking bij deze f J nam en m de zonneschijn legde, zoo vondst was ook de nauwkeurige opgave hard ftlg hout Men nuttigde er van van alle correspondenten der schat- maar niet met smaak. gravers in de verschillende tanden Natuurlijk houden de mannen der der wereld en waarvan zeer spoedig een wetenschap zich bezig met deze ont- lijst aan alle buitenlandsche overheden dekking. Zij schatten den ouderdom zal gezonden worden. van de zoutlaag op minstens 10.000 Zoo heeft het revolverschot der jaren. vrouw, „die haar man verdedigde" tot het nest der „Spaansehe schatgravers" geleid, die met hunne fabelachtige ver halen van begravene schatten lichtge- louvige dwazen aller landen jaarlijks duizenden en duizenden aftroggelden. De geschiedenis van het kommiesbrood. len mocht worden gerekend. Sedert dien tijd heeft men daarin geen'veran dering meer gebracht en het gewicht van een komtuiiesbroodi bedraagt nog altijd, als ten tijde van Lodewijk XIV, 1 1/2 KG. voor .twee porties, op luet ©ogenblik dat. deze worden uitgedeeld, dat wil zeggen 12 it 15 uur nadat het brood is gebakken. Bovendien ontvangt eik soldaat voor zijn soep nog 150 gram wittebrood, dat onmiddellijk door de intendance wordt ingekocht. De verbrande paraplu. Het volgend vermakelijk geval wordt door een der buitenlandsche oladen medegedeeld. Opgeruimd en wel wandelde onlangs de rentenier Houdon uit Courbevoie langs de arcaden in de rue de Rivoli te Parijs en keek zijne oogen uit near al de weelde, die daar was uitgestald. Plotseling voelde hij aan zijne hen den, die hij met zijne paraplu cp den rug hield, eene ongewone warmte, en toen hij de paraplu te voorscnijn haal de, zag hij tot zijne ontsteltenis, dat deze in vlam stond. Misschien liadi een onvoorzichtige voorbijganger er een lucifer of brandende sigaar ii.gr wor- kan worden opgelicht, zoodat de wagen die er op komt. door eigen zwaarte voorstrijdt. In het midden der baan loopt over de volle lengte een spoor, waarop een trolley zich beweegt, ter wijl aan deze aan weerskanten een wa gen is verbonden. Op de trolley is een huisje aangebracht voor den ..koet sier". die als hij dicht hij hat eindpunt van de hellende afdeeling is gekomen, door een kurk den hydraulischen hef boom in beweging brengt welke dan de volgende afdeeling langzaam doet opwippen, zoodat de wagens, als zij op deze afbeelding zijn gekomen, weder door de eiigen zwaartekracht verder worden gevoerd, terwijl de vorige af d'eeling weder den waterpasstand in neemt. Een sterke rem is aangebracht maar als deze weigert, kan de koetsier door een andere kruk de beweeglijke baau in omgekeerde richtin^ doen stij gen. zoodat de wagen terugrijdt en tot stilstand kan worden gebracht. Aldus kan hij ook de snelheid temperen. Van dit zeer vernuftig uitgedacht vervoermiddel heeft de uitvinder een model ter lengte van 150 voet in 6 af deelingen van 25 voet elk vervaardigd, dat tevens aantoont dat de snelheid onder het rijden steeds toeneemt, wat natuurlijk evenzeer het geval is naar- L3 I CU. D.) Een Wagenstad. (Bij de plaatjes.) Op onze plaat is afgebeeld eecn nabij San Francisco, in de Vereenigde Sta ten. gelegen stadje, dat voor het groot ste gedeelte bestaat uit vroegere tram wagens en dus met vol recht den naam Cartown voert (Car is tramwagen). Van het onderstel met de wielen ontdaan, staan de hier tot gemoedelijke wonin gen vervormde wagens gedeeltelijk zonder orde door elkaar, gedeeltelijk ordelijk aaneengerijd straten vormend welke elkaar rechthoekig snijden. Door- dunne dwarswanden of gordijnen in verscheidene ruimten verdeeld, dient zulk een wagen dikwijls tot verblijf aan een geheele familie en de smaak volle inrichting van een kamer doet met vermoeden, voor welk doel dit „huis" vroeger gediend beeft. Dikwijls zijn twee van zulke wagens tot een groote woning vereenigd. doordat zij met de voorzijden tegen elkaar gescho ven. of op geringen afstand van elkaar gezet worden. In beide gevallen is de tusschenruimte of door een open ga lerij. of door een aan alle zijden ge sloten houten schuurtje aangevuld. Zeer veel wagens zijn ook als deelen van een huis gebruikt, voornamelijk in de bovenverdiepingen, zooals op de plaat te zien is. Vele hon derden afgedankte tramwagens zijn op die wijze nuttig aangewend en verlee- nen een groot alantal onbemiddelde personen goedkoop en gezond onder komen. En het aanbod van verouderde tramwagens is voortdurend groot ge noeg. om aan de talrijke aanvragen te voldoen. Vóór Hendrik III deed men in Frank- rijk zoo goed als niets aan de zorg voor de geregelde voeding van den soldaat. De provinciën waren verplicht I koren-, meel- en andere voorraden te verschaffen en die op bepaalde pun ten te deponeerer., waar de troepen zich konden vereenigen en waar door daarmede speciaal belaste legercom- missarissen voor de verdeeling werd gezorgd. Maar de goede burgerij legde over het algemeen en niet alleen in Frankrijk! al heel weinig ijver aan den dag om deze opdracht na te ko- men. en voor de voeding der troepen zorg te dragen, omdat zij voor d,e ..huurlingen" weinig gevoelde. En daar de autoriteiten, zich ook al niet druk maakten met de zorg. stonden de troepen voortdurend aan allerlei ont- j beringen bloot. D'it bracht den hertog van Montpen- sier, die in 1653 het hevel voer dia over de koninklijke troepen, welke voor Lu. Signan lagen, op de gedachte of er niet wat aan te doen zou zijn, dat de solda ten door betere zorg voor hun voedsel niet zoo dikwijls deserteerden of aan het plunderen sloegen. Eindelijk kwam het hem het beste voor, voor eiken soldaat een bepaalde portie brood j vast te stellen tegen een bepaaldlen prijs. Amory, een burger van Niort. j werkte dit plan uit en de Montpensier, die van dien koning in dezen volmacht had gekregen, sloot met Amory een overeenkomst, waarbij deze de eerste leverandier van het Fransche leger werd. Aanvankelijk was het ration brood op 32 ons (ongeveer 1 KG.) vastgesteld, maar weldra werd liet met 1/3 vermin derd (24 ons). Door ordonnantiën van Lodewijk XIII en Lodewijk XIV bleef het op deze hoeveelheid bepaald. On der den laatste werd het kommiesbrood (pain de munition) nog altijd alleen gedurende de 6 veldtochtsmaanden van 1 Mei30 October, uitgereikt. In de wintermaanden, die in de garnizoenen I werden doorgebracht, werd het niet 1 verstrekt. Eerst in 1723 stond Lodewijk XV toe, dat de soldaten het geheele jaar door dagelijks kommiesbrood ont vingen. Een voorschrift'van 20 Juni 1788 ver biedt rogge voor dit brood te nemen en beveelt alleen tarwe te gebruiken. Sedert dien tijd werd in dit voorschrift meermalen wijziging gebracht, nu eens dat er een hoeveelheid roggemeel in moest voorkomen, dan weer, dat dit niet mocht worden gebruikt. De laatste verandering dateert van 30 Juli 1853 en bepaalt, dat voor zachte tarwe op 20, voor harde tarwe op 12 pCt zeme- pen. Op den raad van medelijdende zielen rolde hij de paraplu door een mate de wagens zwaarder zijn. Het is waterplas, di - op straat lag. maar te hem echter nog niet gelukt voer. de laat; het mooie regenscherm as niets toepassing van zijn stelsel in het groot meer waard'. Zijne jeremiaden \v< kien 'de middelen te verkrijgen. De groote het medelijden op van de hem rmrin- moeilijkheid is gelegen in het verkrij gende nieuwsgierigen en e m tie.'tig 8en van voldoende hydraulische kracht heer vroeg hem belangstellend, of hij welker kosten echter kunnen worden niet verzekerd was tegen brandschade, opgewogen door het goedkoopte van Welzeker, antwoordde de heer den aanleg en exploitatie in andere op- Houdon, reeds half getroost. zichten. Dan hebt u alleen de zaak dooi de brandweer in orde te laten maken antwoordde de ander en verwijderde zich. Waar is het dichtstbijzijnde bu reau van de brandweer? vroeg de heer Houdon daarop aan een der omstan- ders, eene dame. Wel. daar heb je een brandschel! antwoordde deze lachend. Je hebt al- j leen het glas in te slaan en aan den knop te trekken, dan is de brandweer onmiddellijk bij je. De brave rentenier volgde dezen wel- j gemsenden raad en was buiten zich- j zel\ en van verwondering en verbazing, toen hij vijf minuten later de brand weer met stoomspuit, reddingsladder cn alles wat er verder bij behoort op het appèl zag verschijnen. Met den hoed in d'e hand naderde hij den af- deelingscoiiimandant. natuurlijk on der groote hilariteit van het publiek. Hij buigt het hoofd, gelijk de bieze buigt Voor d' e andrang van de wateren moegestreên En afgetobt, door jammer overstelpt. Den dood ten prooi. N., Paschen. 't Is een groote. een goddelijke droef heid, die de menschen van daar mede- nemen, ze koesteren deze. ze willen haar niet meer mlissen. want 't is een geluk met een dierbaar wezen mede te lijden en dien dag hebben ze Chris tus leeren liefhebben. Hoort maar ho goed. hoe verzoenend ze spreken. W. v. Hillern, Am Kreuz.- Hoe pijnlijk de smart ook is. >:i iiei-ft die goede zijde, van alle klein-.'. i-vUge bekommernissen uit te wissch m Henrmanu, Liefde. Zien door eigen oogenspreken uit eigen mond zelf gevolgtrekkingen ma ken uit hetgeen men waarneemtzich uiten met eigen oordeel. Wat een voorrecht, eigen oordeel niet onder stoelen of banken te moeten schuiven, maar er openlijk mee voor den dag te kunnen komen. Een onafhanke lijke geest en een niet al te wankele plaats op de maatschappelijke ladder zijn onmisbaar om onbewimpeld voor zijn zienswijze uit te komen. Ons oordeel moet gevormd en ontwikkeld worden even goed als ons verstand en ons geheugen. Wij moeten ons beijveren ruim te denken en ons moe dig los te scheuren van bekrompen opvattingen. Niets is z-jó overwegend van invloed op ons denken, niets drukt zulk een stempel op onze begrippen dan de stand, waarin wij geboren worden. De vooroordeelen van stand worden ons met de moedermelk en met de paplepel ingegotenèn melk èn pap blijken zuike voedzame bestanddeelen te bevatten, dat wij er ons heele leven op teren, want hoogst zelden ontdoen wij ons van de wrange vooroordeelen, in zoo zoeten vorm ingezogen en op geslorpt. PUZZLE. WAAR IS HAAR VRIJER? Uit den Moppentrommel. Een oude boom. Den oudsten boom misschien ter we reld vindt men op het eiland Kos, aan de kust van Klein-Azië. Het is een pla- en antwoordde op de haastige vraag taan, onder welks schaduw Hippocra- van den brandweerman waar de tes, schepper van de geneeskunde, les brand was, op zijne verbrande para- gaf aan zijn eerste leerlingen. En daar het blijkt dat de boom op dat tijdstip ree ds zeer oud was,kan men den ouder dom op minstens 2500 jaren schatten. De stam heeft een omtrek van 10 M. en groeit er nog lustig op los. Men heeft twee pijlers moeten maken om de twee grootste takken te steunen. Om bijeen te passen. Voor de kinderen geven wij ditmaal deze opgaaf. De teekening bevat een twaalftal stukken, die aan elkaar pas sen en dan een dansenden beer vor men. Het best is het op bordpapier te plakken, u'it te knippen en dan tegen elkaar te passen als een legkaart. Met wat geduld en handigheid is de beer dan gauw te vinden plu wijzend: Ilier, mijnheer de commandant! Het slot, iaat zich raden. De brand weerman nam het geval allesbehalve goed op, toen hij zag, dat hij voor een verbrande paraplu was gerequireerd, en de arme rentenier was niet zoo goed of bij moest hein naar het politiebu reau volgen om proces-verbaal tegen i zich te laten opmaken. Behalve zijn verloren paraplu kreeg hij dus ook nog Aphorismen. eene geldboete en zijn bewondering I Een precedent is voor velen een voor de Parijsche „brandverzekering" i welkome kapstok, om er hunne ver- zal wel aanmerkelijk bekoeld zijn! keerdlieden en slechte handelingen J aan op te hangen. Menigeen zou een verstandig mensch worden, zoo er slechts iemand kwam en vertelde, dat hij een groote gek was, Ziet toe hoe gij den tijd doorbrengt en laat doorbrengende geheele toe komst ligt er in besloten. Alleen de zon is rechtvaardig; zij deelt aan arm en rijk gelijkelijk uit haar licht en hare warmte, die de bron zijn van alles wat leeft. Door eigen toedoen, maar ook zon der schuld zijn velen van het feestmaal der wereld uitgesloten. Waar het geloof en de goede trouw sterven, daar sterft alle welvaart, daar tiert elke zonde. Het leven kan alleen schoon en goed worden, als het zichzelf getrouw blijft, voor niets ter wereld afwijkend van eigen willen en eigen kunnen De slang en de stier. In het binnenland van Brazilië komt j de sucury (Eunectus morinus), een j slang, die zoowel in het water als op het land kan leven, tamelijk veel voor. Zij is niet giftig, maar reusachtig groot soms wordt zij 20 meter en langer en haar kracht maakt haar zelfs gevaarlijk voor groote dieren en t menschen. In Minas eraes was onlangs een farmer, José Anastacio, in de na- bijheid van Monte Bello. ooggetuige 1 van een merkwaardig gevecht tusschen een sucury en een stier. Toen José op een reis te paard langs de rivier een plaats had bereikt, waar de rivier een drinkplaats had gevormd, zag bij daar een stier, die met een sucury worstel de. De slang had den stier bij den kon gepakt en trachtte, met den staart te gen den boom steun zoekend, het dier onder water te trekken. Telkens even wel als de stier dicht bij het water was gekomen en bespeurde wat het doel van zijn vijandin was. wist hij zich met de kracht der vertwijfeling terug te trek ken. De slang rekte dan haar elastieke lichaam uit om haar slachtoffer een beetje ruimte te geven en zelve op adem te komen, maar dan begon de kamp opnieuw. De toeschouwer merk te dat de stier ten slotte het slachtoffer zou worden en daarom stapte hij van zijn paard, bond het dier aan een boom trad behoedzaam nader en hieuw met een zwaar kapmes de slang midden door. Langzaam lieten de tanden den kop van den stier los. Deze evenwel, woedend en dol door den strijd, zou op zijn bevrijder zijn losgesprongen, indien deze laatste niet door een wel gemikt schot uit zijn garrucha (lang pistool) hem op den grond had gelegd. De slang mat negen meter. Een nieuw vervoermiddel. De Britsche ingenieur Halford heeft een nieuw vervoermiddel bedacht, dat enkel door de zwaartekracht voortbe weegt. langs een bollend vlak. Daartoe bestaat de baan van afstand tot af stand uit afzonderlijke aansluitende deelen. waarvan elk aan een der uitein den door hydraulische kracht telkens Van alle tijden. Voor alle tijden. Het geven van stemrecht aan de vrouw acht ik billijk en rechtvaardig; ik kan niet gelooven, dat een vrouw, die belang stelt in haar vaderland, er onverschillig voor kan wezen. Ik voor mij kan het onvrouwelijke niet inzien van het uitbrengen van stemmen; v-el van het werven van stemmen, dat is een andere zaak. Edna Lyall. Waarom de vrouw moet deelnemen aan het politiek leven? Wel, in vroe ger tijden betrof de politiek meer bui tenlandsche zaken: zij handelde over oorlogen, verdragen met vreemde sta ten enz.; tegenwoordig echter dringen de binnenlandsche belangen sterker op den voorgrond, en de politiek grijpt meer en meer in in het huiselijk leven; er bestaat nog geen quaestie ni?er, de niet ook de vrouw aangaat. De histori sche ontwikkeling der volkeren eischt bijgevolg: deelneming der vrouw aan de poiitiek. Alice Kearney. EEN SLIMMERD. Huisvrouw: „Hoe lang hebben deze eieren gekookt?" Keukenmeid: „Achttien minuten, mevrouw!" Huisvrouw: ,,Ik heb toch gezegd, dat ze maar drie minuten moesten ko ken!" Keukenmeid: „Ja, maar de klok in de keuken ging een kwartier achter!" IN ONZE DAGEN! Ja. meneer, zeide de zeventig jarige Keer Brib, doe familie Teerand is de meest intéressante familie die ik ken. Johan danst goddelijk, Tom zingt als een engel, G err it is een enorm voet balspeler, David is kampioen op de fiets en Suzan na schildert, zoo mooi of liet leeft en Agatha schrijft boeken die je uit wil lezen als j'er eenmaal aait begonnen bent,? Maar is er nog niet een jongen? Ja wel Henri maar udl is 'n on- noozele hals weet je! De s. amper is d'9 eeuige van hen die erk <-u >.e -in doren onderhoudt, sprak L zf ven ti ger sarcastisch. Evenals de Prudhornnie van Henri Monnier is de heer Witdas altijd even waardig en plechtig en weet hij alles Gister vroeg hem iemand waarom hij twee thermometers aan zijn raam ko.ijn liaa hangen. Mijn lieve vriend, antwoordde ue heer Wudas, de eene is voor tie ui Ie en de andere voor de waiinu. Ik dacht, beste jongen, dat je beter met de astronomie op de hoogte waart! HET ADVIES VAN HANNES. Of trouwen goed is. meneer ba ron riep Hannes! hu! pèrdhu, zeg ik! Dat zou ik denken. Wel, mijn Trien staat 'smorgens vroeg op, melkt dan zes koeien, zet het „koffiedrinken" klaar, brengt vier kinderen naar school houdt den lieelen dag op de andere drie een oog. voedert de kippen en de varkens en de schapen, wascht de klee- ren, kookt het eten, etcetera, etcetera Ik geloof niet hu zeg ik! dat ik iemand kan huren die dat alles doet. Of trouwen goed is dat zou ik den ken! Als je zoo'n wijf neemt als ik, dan hè je 'n leven as "n prins, meneer de baron! en Hannes reed tevreden glim lachend met de mestkar verder. In een dorp waren de raadsleden het er over eens geworden, dat de secreta ris een extra belooning verdiende voor de goede zorg en den ijver bij een zeke re gelegenheid aan den dag gelegd en er werd voorgesteld voor die aparte diensten hem een honorarium te geven. Hiertegen verzette zich een der nieu we raadsleden, een kolossale, dikke, stevige boer. wien het was aan te zien dat hij beter met de ploe:r dan met de pen kon omgaan. Medeleden, zei het raadslid ik geloof niet dat onze secretaris aan zoo'n ding behoefte heeft. Wat hoeft hij er aan of wij hem een honorarium geven en hij kan het niet bespelen. Ik stel voor om hem in de plaats geld te ge ven. Dat 's heel wat nuttiger en beter- De man kon maar niet begrijpen dat de burgemeester, de weth ouders en al zijn medeleden eensklaps in een scha terlach uitbarstten! PLEIZIERIGE REIS!... Zij zaten in den trein en reden naar de Riviera. Zij waren op hun huwe lijksreis. Mijn lieve Leonora, zei fluisterend de gelukkige man. ik ha dnooit durven hopen dat je mij uw jawoord zou ge ven. Dat zal ik je uitleggen, sprak het vrouwtje zich behaaglijk koesterend in de kussens van den ha: inonica-trein jk heb eerst een waarzegster geraad pleegd en die zei toen dat mijn twee de huwelijk mij zec-r gelukkig en rijk zou maken, daarom wou ik natuurlijk maar zoo gauw trouwen als ik kon. NIET GEWENSCHT. Bedelaar (die een dubbeltje gekregen heeft): „Ik dank u zeer, mijnheer, ik zal al het mogelijke voor u doen!" Heer: „Wat zou je voor me kunnen doen?" Bedelaar. „Uk zal u bij mijn vrien den aanbevelen!" WRAAK. Bruid. „Waarom heb je je hoofd zoo verwond:?" Bruidegom: ..Och, ik heb mij bij den tandarts Tang een kies laten trekken; die heeft mij minstens een half uur lang vreeselijk toegetakeld!" Bruid: „Maar hoe kun je dan ook naar Tang gaa:;! Je weet immers, dat ik hem vroeger eens een blauwtje heb laten loopen!" PROBLEEM No, 28 /wart. u s a e m |j§ li in Abcdoffi-h wit. Wit speelt en geeft in drie zetten mat. Oplossingen worden vóór 2 Dec. ingewacht aan het adres van den redacteur dezer rubriek, Jhr. A. E. VAN FOREEST, Atjehstraat 134 te -('travel tit age. Oplossing van Probleem No. 26. 1 Du2, Ke42 Df2 of4:, 3 De2 Kf4 2 De2 fe4 3 Df2 Ke3 2 l'dfifi Ke43 De2T Kf3 3 Pg5 Kd3 3 P 2 A- ef4 2 I)P2f, Ke43 De2 fe4 2 De2f, Kf4:, 3Df2T Goede oplossingen ontvangen van A. v. V. te Haarlem (gedeeltelijk) en W. v. B. Jr., te Haarlem. De oplossing van ons vorig Prijs raadsel is PIET HEIN. Ingekomen waren 324 goede oplos singen. Bij loting werd de prijs toege wezen aan den heer M. A. HOEVENS, Zuidpolderstraat 106, die zich Maandag a. s. tusschen 2 en 3 uur n.m. aan ons bureau. Kampersin gel 70 kan vervoegen. Ons nieuwe prijsraadsel lulidt als volgt: Mijn geheel telt 8 letters en is de naam van een machtigen Staat. Een 8 3 2 is een soort voertuig. Zalm is een 17 4 eten. 6 isgelijk 2 en 5 isgelijk 8. Oplossingen worden ingewacht tot en met Woensdag a.s. Als prijs loven wij uit EEN DASSPELD of BROCHE naar verkiezing.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8