B. H. HÜETDÏCK iz„ iiieezoiiaeii jflectedeelingen. Cent p->r regel). H A ARLERi, L. Veerstr. 14. H i L L G O M, Hoofdstraat. Grootste sorteering Cadeau's voor de ST. NI COLA ASFEESTEN. Specialiteit in Nikkelartike len Merk DAALDEROP Zn., zijnde liet eenigste wat in concurrentie met alle Buitenlandsche Fabrieken met de hoogste onderscheiding (Gou den Medaille) is bekroond. Overlrett elk ander fabricaat zoowel in sierlijke modellen als quali- teit Prijzen beneden elfee concurrentie. De sorteering Luxe en Huishoudelijke Ar tikelen is dit jaar bijzonder groot. Verzending naar alle plaatsen onder garantie van goede overkomst. Aanbevelend, G. H. HUETINCK Az. democrat.'schen premier, dit Kabinet conservatief scheen, ging hij het pro gram 11a en toonde zicli ontevreden over de intrekking van het ontwerp op de rusttijden; over het uitblijven eener armenwet enz. Daarentegen juichte hij enkele der maatregelen toe. Zoo de onmiddellijke invoering der ongeval lenwet. Daarnevens moest ziekte- en invaliditeitsverzekering staan en dat kon, als men maar op de defensie be zuinigde. De Reg. wilde het geld! voor ouderdomspensioenen vinden door ver hooging van invoerrechten, desnoods met schadeloosstelling van den arbei der door vermindering van zijn pen sioenbijdrage. Dat was echter een vergulde pil; een conservatieve belas- t iig'politiek. Spr. ontwikkelde daarna het standpunt der socialisten, belo vende dat deze de Reg. op de vingers zouden kijken. De heer van der Zwaag. nog eens op de gedragslijn der partijen bij de stembus terugkomend, verweet de an ti-revolutionairen ontrouw aan hun program.ij De eenig ware leus was ge- woest: voor of tegen het kapitalisme. Het program der anti-rev. besprekend op het stuk van het kiesrecht, betoog de de spr. dat die partij tegen alge meen kiesrecht is omdat zrj de organi satie der arbeiders vreest. Voor het huismanskiesreclit was ter rechterzij de geen meerderheid te vinden, dus zal de kiesrechtquaestie weer verscho ven worden. Toch. zegt men, dat er een terrein van samenwerking bestaat. Van de lieeren Mees c. s. niet dr. Kuy- pcr? Spr. begreep diit niet want de ï-cde van den eerste was een lijkrede op dr. Kuyper's democratie. Men blies echter verzamelen tegen de socialis ten onder het uithangen van het bord je .sociale hervorming", maar vast besloten om do arbeiders buiten de deur te houden. Als het Kabinet ho mogeen heette, was dr. Kuyper's ge- molen over do Roomschen dan veran derd1? Wilde men beter bandelen dan de liberalen deden, dan gold geen be roep op het Koninklijk Gods. maar moesten stoffelijke verbeteringen tot stand worden gebracht. Da heer Michiels van Verduynem het optreden van dit Kabinet met blijd schap begroetend, legde er nadruk op: dat het vorig Kabinet onder valsche leuze optrad, dat de linkerzijde was verdeeld en dat het vorig kabinet, naast hulde, blaam verdiende voor haar houding in zake de Vredescon ferentie. De rechterzijde, het werkpro gram, in overleg vastgesteld, goedkeu rend, achtte de uitvoering daarvan veilig bij dit coalitie-Kabinet. Om tot uitvoering van de gewenschte maatre gelen te komen, was tariefherziening noodig; zoo oordeelde ook de vorige rogeering. De grens der directe belas tingen was z. i. bereikt; dat was ook ingezien in landen waar het algemeen stemrecht heerschte. Duitscbland en Amerika. Wie de ouderdoms- en inva liditeitsverzekering wenschte, moest de tariefherziening wenschen. Spr. hoopte ten slotte op rechtsge lijkheid voor het bijzonder onderwijs, zonder het openbaar onderwijs te be- nadeelen. En in dezen geest sprak ook dr. Scbaepman. die de Reg verzocht om de sociale wetgeving op den voor grond te stelien. Het grootste deel'van zijn betoog was van godgeleerden aard, ter verduidelijking vrat de ka tholieken onder christelijke beginselen verstaan en om aan te toonen, dat zij te dezen aanzien niet veel verschillen van de Calvinisten, zoodat samengaan mogelijk is, zij het niet op alle punten van regeerbeleid. Te voren had de heer Tydeman, stel ling nemende naast, den heer Mees en tegenover de socialisten, nadere ver duidelijking gevraagd van hetgeen de Reg. wil op het stuk van Zondagsrust en den waarborg, dat geen dwang zal worden opgelegd. Ook achtte hij na dere inlichting noodig betreffende de „vrijmaking" van het onderwijs, spe ciaal het lager onderwijs: of men na leven wilde het grondwettelijke voor schrift, dat overal van staatswege vol doende lager onderwijs verlangt. De bijzondere school steunde z. i. niet op een stelsel, maar op afbraak van de openbare. Toen de avondzitting begon waren er nog elf sprekers ingeschreven. De heer Goeman Borgesius was de eerste. Hij begon met de verzekering dat hij tot samenwerking met de Reg. bereid jras mits door haar wetten zijn beginse-1 len niet al te sterk zouden worden aan getast. Alvorens den politieken toe stand te bespreken, wilde spr. een spe ciaal punt behandelen: Zuid-Afrika. Spr. herinnert aan hetgeen hij bij het adresdobat heeft gezegd. De premier bedoelde geen blaam te werpen op de vorige Reg. Zoo was verklaard. Daarop behoefde dus niet te worden teruggekomen. Wel legde spr. er den nadruk op. dat de antirevolutionaire partij bij de verkiezingen de Trans- vaal-zaak heeft gebruikt als leuze te gen de liberalen, daartoe uitgelokt door dr. Kuypers redevoeringen in de ze Kamer. De houding van den Min. gaf reden om van dezen Min. dan wat beters te verwachten: interventie of arbitrage. Wat gedaan was, kon niet meer ongedaan gemaakt worden, zei- de de Min. Dat sloeg op de Vredes conferentie. Het is niet vol te houden, dat die conferentie schad» dteed aan Transvaal. Wat ongedaan bleef, kon niet meer gedaan worden, zeide de Reg. verder. Dit sloeg op „een declara tie van neutraliteit." Wat had Trans vaal daaraan? Geen een© Mogendheid heeft dat gedaan. Enkele momenten uit den strijd werdün opgesomd, blijk baar om er op te wijzen dat de vorige Reg. die momenten hadi laten voorbij gaan. Spr. noemt deze houding vreemd Tot de politieke constellatie komend, brengt spr. den Kabinetsformator hul de voor den moed van de samenstel ling. Het was daarom jammer dat de Reg. in de stukken d'en indruk wekte, dat hij zijn collega's koos faute de mieux. Waarom geen Ministerie van Landbouw? Omdat er niemand rechts voor te vinden was? Dat is een uit vlucht. Spr. maakt der Reg. geen ver wijt er van dat dit. Kabinet niet ho mogeen is, maar een coalitie. Anders was niet mogelijk. Daarom past der minderheid geen oppositie quand mé- me. Maar men rekene niet te veel op haar verdeeldheid.- Spr is het, behou dens de quaestie der urgentie, volko men met de rede van den heer Druc- ker eens. Hij erkent, dat een coalitie kabinet het voordeel heeft niet gemak kelijk partijpolitiek te kunnen drijven, rekenen moet met realpolitik. Wat de leuzen bij de stembus betreft straks zal men. er niet veel meer van hoo- ren. Men schrijve trouwens de over winning niet toe aan de leuzen. De kleurlooze middenstof, de conserva tieven hebben dar. Kuyper gesteund, bevreesd voor meer kosten, door voort gezette sociale wetgeving. Thans blijkt dat men goed heeft gezien. Op het stuk van sociale wetgeving is die conserva tieve richting van de regeering reeds nu merkbaar Spr. is althans niet ge rust op de democratische beginselen van dr. Kuyper. Zal het zaadl uit de troonrede ontkiemen? Die zaden be sprekende, waarschuwde spr. tegen (te verwachting dat men uit de protec tie mlllioenen kan slaan; dr. Kuyper schijnt in te zien. dat protectie voor ziehtigheid vordert. Spr. waarschuw de speciaal tegen graanrechten; dr. Kuyper had het standpunt van vroe ger. tegen die rechten, verwisseld voor een slag om den arm. Spr. vraagt van dezie Reg- geen grondwetsherziening om algemeen kiesrecht; de rechterzij de is juist gekozen oP lenzen, daarte gen. Op dit punt is het Kabinet ho mogeen omdat het volkomen hete rogeen daarover denkt. Maar kan men *\eze vierjarige periode niet dienst baar maken aan het voorbereiden van het blanco-grondwetsart.de verkie zing der Eerste Kamer; de evenredige vertegenwoordiging?Kan men daarvoo geen Staatscommissie benoemen?Wan- neer de Reg. sociale politiek wil drij ven, kan zij op steun rekenen van al len die het vaderland lief hebben. De lieer De Visser wilde theologische geschillen laten rusten, wijl er ecu gemeenschappelijk terrein van werk zaamheid was. Op liet stuk van arbeid en justitie willen alle partijen rege lend optreden. Voor wat de vorige reg. en do. linkerzijde op dit stuk heeft ge wild, verdiende zij lof. Maar die rege lingen moeten gegrond zijn op de Christelijk-Germaansche levensopvat ting. Dat was blijkbaar ook de opvat- ting der Reg. En over deze beginselen heeft de stembusstrijd geloopen; de vorige regeering had niet voortge bouwd op de christelijke grondslagen van ons volksleven. De leerplicht was daarmede in strijd. En ook in andere, opzichten was dit door d« liberalen uit het oog verloren. De heer Molens meende, dat men be spiegelingen moest laten rusten. Hij1 wilde het uitsluitend hebben over ver zekering en tarieven. Verzekering was nu alleen mogelijk door versterking van middelen, te vin den door de tarieven. Do heer Pier- son bad den strijd daarover van the oretisch op practisch terrein overge bracht. Spr. zette zijn denkbeeld! over de toepassing der tarieven en de ge volgen daarvan in den breed© uiteen. De heer Staalman verheugde zich over de uitkomsten van dien stembus strijd, die een einde maakte aan de tyrannie van de liberale partij en het optreden mogelijk maakte van een christelijk Kabinet. De samenstelling daarvan beviel hem niet. geheel. De namen van den Min. van Waterstaat Buitenlandse!)© Zaken en Marine, zijn vete anti-revolutionairen, althans den kleinen luydea niet eens bekendl In dit coalitie-Kabinet ontbreekt het de mocratisch element. Daardoor was bij de kleine luyden. reeds nu het vertrou wen eenigermate verzwakt. Ook die blijken van instemming van de over zijde hadden spr. pijnlijk aangedaan. Van het Kabinet venvacht spr. dat zij de verzekeringswetten zal tot stand brengen, ongeacht de financieele of fers. Dat vordert het christelijk begin sel. De vergadering ging daarna tot he den 10 uur uiteen. G. Jr. Gezondheid d°r Koningin. Men. seint ome uit den Haag: Een officieus bericht zegt dat die Koningin gisteaie-n gewandteJdl heeft. De ziekte is geheel geweken, geen ander madieei latend'. Eerste Kamer. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de Indische begrooting voor 1902 (4 wetsontwerpen) en het ontwerp betref fende afschaffing der uitvoerrechten van indigo en van koffie in Ned. Indie, de lieeren Fransen van de Putte, Godin de Beaufort, Van Alphen, 's Jacob en Nijsingh. Tweede Kamer. Men seint ons uit Den Haag: In de heden gehouden zitting be sprak de heer Nolting het minimum loon en de maximum arbeidsduur in de bestekken voor rijkswerken. De heer Lobman zeide dat de scheiding van het volk in twee partijn betreffende den godsdienst het gevolg was van het liberaal beheer evenals de inmenging van den Staat in de kerk en het onge loof in het onderwijs. Op het stuk van onderwijs heeft de rechterzijde eene Entente cordiale" aangegaan. De christelijke beginselen moeten doorge voerd worden. De heer Fokker besprak de rechts positie der burgerlijke ambtenaren, terwijl de heer Heemskerk betwistte, dat valsche leuzen bij de stembus tri omfeerden. Transvaal enOraaje-Vrijstaat Te Slochteren (Gr.) is f 360 bijeenge bracht ten bate van, de concentratie kampen. Uit Hoogeveen is ten behoeve der Boerenvrouwen aan het Comité voor de concentratiekampen te Amsterdam 1370.43 overgemaakt. Voor de concentratiekampen in Zuid-Afrika is te Purmcrland (N.-H.) 73 bijeengebracht. Aead. Examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer G. Kolff, geb. te RosmaJen. Utrecht, cand. Theo]. 1 de heer H. C. Ruijs, doet. Rechtw. de heer G. M. m! v. Meerbeke. Kerke], voorbr. ex de liee ren A. Snethlage mi J. Barbas. Verkiezing Tweede Kamer. Men seinde ons gisteren: Bij de verkiezing voor een lid van do Tweede Kamer te Tilburg werden 4368 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan verkregen de heeren Arts 1865, Bergmeijer 107, Sloet. tot Everloo 298 en van Waesberghe 2098 stemmen, zoodat herstemming moet plaats heb ben tusschen de hecren van Waes berghe en Arts. I>* hecren Wessete en Wolmarans, leden der Zuid-Afrikaansche deputatie, Grobler, onderstaats-secretaris van buitenlandsche zaken in Transvaal, en De Bniijn, secretaris der deputatie, hebben zich gistermiddag naar Brus sel begeven, waar ene conferentie zal plaats hebben met den beer Fischer en dr. Leyds die zich te Brussel bevinden. Brand te Botterdam. Een tweetal spoorbeambten ontdekten Dinsdagnacht half drie brand in den banketbakkerswinkel van den heer W. Verlaan, Stationsweg 57 te Rotter dam. Bij onderzoek bleek dat het vuur woedde in de kei der-verdieping, waar een groote hoeveelheid spaanders was opgeslagen. Vandaar sloegend e vlam men over naar het winkelhuis en de aangrenzende vertrekken van het sous- terrain. Een drietal spuiten gaven wa ter en waren eerst te half zes geslaagd in het onderdrukken van den brand. De schade aan de St. Nicolaas-etalage en dergelijke is zeer aanzienlijk. De heer Verlaan vluchtte met zijn gezin over een balkon bij de buren. VergiftigiHC. Maandag poogde to Leiden een huis vrouw haren man te vergiftigen. Zij had arsenicum in zijn eten gedaan. Gelukkig bemerkte de man het na slechts er een weinig van te hebben gebruikt. De echtgenooten leefden tot dusverre in zeer goede harmonie, zoo dat huiselijk ongenoegen er geen re den toe kan hebben gegeven. Denkelijk was de vrouw, die geruimen tijd ze nuwachtig was. op het oogonblik dat zij de daad pleegde, niet toerekenbaar. Jhr. A. van Tete. Het „Hbld". kan met alle zekerheid mededeelen diat de toestand! van den majoor jhr. A. van Tets, ten gevolge eener complicatie, sedert een paar da gen zeer verergerd is en thans zeer ernstig is. Prof. Narath uit Utrecht dag in consult op het Loo ont boden. was het geheel met den genees heer der hofhouding, dr. Pot, eens en moest besloten worden om ten spoe digste tot eene operatie over te gaan. Daar de geneesheeren pertinent ver klaarden, dat de operatie niet anders dan in een ziekenhuis kon geschieden, is jonkheer Van Tets wiens krachten zulks nog toelieten. Dinsdagmorgen te 9 uur in een ziekenwagen der Hol]. IJzeren Spoorwegmij. per extra trein van het Palcis het Loo naar het Dia- conessenhuls te Utrecht vervoerd, al waar zoo mogelijk nog Dinsdag de operatie door professor Narath ge daan zou worden. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, die nog Maandagavond den zieke een bezoek bracht, bevond zich Dinsdag morgen met. de heeren van het gevolg op het perron toen de extra-trein ver trok. Jhr. Van Tets is in de Diaconessen- inirichting te Utrecht door prof. Na rath geopereerd. De kunstbewerking slaagde zeer goed'. De patient was Dinsdagavond vrij rustig. Een procedure. Tusschen Prins Hendrik en eenige Apeldoornsche aannemers direigt, vol gens de N. A. Ct., een procedure te ont staan. Deze heeren waren belast inet den houw ■van twee jachthuizen nabij het Koninklijk Park, doch zijn, tenge volge van minder gunstige weersge steldheid, etc., in gebreke gebleven de ze gebouwen op den vastgestelden tijd af te leveren. Op last van den Prins werden toen de borgen aangesproken, die echter beslist weigerden de ge vraagde schadeloosstelling te geven. Thans zal de zaak in de rechten wor den uitgemaakt, althans nir. Wiersma, advocaat te Apeldoorn, is dezer dagen opgedragen de borgen voor de vereTsch- te schadeloosstelling aan te spreken. Men zegt. dat deze heeren op hun beurt mr. Troelstra zullen uitnoodigen hun ne belangen te verdedigen. Ha boycot--lac. In „Het Volk" deelt J. K. v. d. V(eer) mede, dat de totaal-indruk van de ge sprekken. met tal van actieve strijders iri de socialistische en Trade Union-be weging te Glasgow gehouden, deze was. dat bij de geov'ganseerde a> briders te Glasgow bitter weinig sympathie voor het boycot-plan bestaat. Op een paar uitzonderingen na. twijfelaars waren allen overtuigd, dat het gc- weuschte doel. de vrede in Zuid-Afrika er niet zou worden bereikt. Een dok werker vertelde, dat er ruimschoots dokwerkers te Glasgouw zouden te vin den zijn om naar Europeesche haven steden te worden getransporteerd voor de lossing van Rritsche schepen. Te 'sGravenhage hield die Neder- landsche patro ons vereen igin g Boaz Maandag eene buitengewone Ledenver gadering. ter bespreking van het boy cotplan der transportarbeiders. Na een inleiding van den heer M. S. die Vries Cz., van Amsterdam werd naar de ,,N. R. Ct." weet mede te dee- len de volgende motie aangenomen: „De vereen'-ging van Ned. Patroons Boaz, saamgekomen in buitengewone vergadering te 'sGravenhage den 2en December 1901. betuigt hare sympa thie met de beweegredenen, die tot het boycotplan der transportarbeiders heb ben geleidt wanhoopt aan de mogelijk heid der uitvoering den vrede aan on ze Zuid-Afrikaansche broeders zon brengen; vreest vooral van een onvol ledige uitvoering zeer ernstige gevol gen voor patroons en arbeiders beiden; meent op voornoemde gronden het plan te moeten ontraden." Met algemecne stemman heeft het verbond van Rotterdamsche vereeni- gingen ter behartiging der belangen van het havenbedrijf in een gehouden vergadering uitgemaakt dat het boy cotplan in Rotterdam niet kan door gaan. Brand. Maandag ontstond' er brand bij den landbouwer Stallaert in den polder Stoppeldijk onder de gemeente Bosch- kapelle. De geheele boerderij niet den oogst brandde af, het. vee kon nog ge red worden. Deze hofstede was het eigendom der burger-Godshuizen te Gent. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Te Westkapelle hebben Dinsdagmor gen. ongeveer 250 dijkwerkers den ar beid aan den dijk gestaakt. Het be trof voornamelijk een loonkwestie. Zaterdag was hun door den opzich ter een nieuwe regeling voorgelegd, waarbij hun loon zou verminderen. Daarmee namen zij geen genoegen. Maandagmorgen hebben de dijk werkers zich begeven naar het kantoor van den opzichter, waar een twaalftal binnen traden om hem hunne grieven bloot te leggen, doch zij werden, naar hunnerzijds werd gemeld, niet ontvan gen. Hun zouden o. a. de woorden zijn toegevoegd: „Ik wil met jelui niets te doen hebben; maakt je van mijn kantoor af." Daarop stelden de dijkwerkers hun ne eischen op, die zij ook aan. het be stuur van den polder Walcheren heb ben overhandigd. Hunne eischen zijn: van 1 tot 4 uur werken f 1, van 4 tot S uur werken 1.25 loon. Voor nacht werk en arbeid in het water, waardoor zij nat worden, eischen zij dubbel loon; terwijl zij Zondags niet willen werken, tenzij in tijd van nood. Op hunne vordering hebben zij nog geen antwoord ontvangen. Bovendien hebben zij verklaard niet te zullen werken zoolang de opzichter niet ver wijderd is. Verder schijnen er nog an dere grieven te zijn, die in verband staan met den tijd en de wijze van schaften. De opzichter wil niet heb ben dat de arbeiders daarvoor het werk verlaten: het eten moet dus gebracht worden door vrouwen of kinderen. De arbeiders houden zich kalm. De- rust is geen oogenbük verstoord. BUITENLAND. Naai- aanleiding van een voorstel, door een lid der Fransche Kamer ge daan, heeft de president der Repu bliek, op voordracht van den minis ter Millerand een commissie van 12 le den (Senatoren. Kamerleden, Staats raden, hoogleeraren en hoog© ambte naren) ingesteld, ten einde de in ver schillende wetten verspreide en vaak tegenstrijdige regelingen van den ar beid met elkander in overeenstemming te brengen en tot één wet te vereend- gen. Voorzitter is het Kamerlid Ri- I card, oud-minister van justitie. Rechtszaken. Dieveggen. Voor de Amsterdamsche rechtbank verschenen Dinsdag twee dienstmeis jes, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van huislinnen, lijfgoed en sieraden, toebehoorend aan da menschen bij wie zij dienden. Bij bei den begonnen de tranen te vloeien, toen hare meesteressen verklaarden, dat zij, wat liet werk betrof, zeer te vreden over baar waren. Een van de twee zou in Februari gaan trouwen met een smid en kwam, daar zij in het bierhuis „Franciskaner Brau" in de Warmoesstraat een zeer groote wasch onder haar beheer had, in de verzoeking een paar servetten, een paar tafellakens, wat lepels en vorken ter zijde te leggen voor baar eigen huishouden. Van kwaad geraakte zij tot erger; de stukken van overtuiging vormden nu een grooten stapel van allerlei huislinnen, tafelgoed en lijf goed, waarvan het grootste deel bij de ouders en de toekomstige ouders was ondergebracht. Vreemd viel het op. dat de man, die in de maand Fe bruari met haar zou trouwen, met geen enkel woord beproefde, het oor deel van den rechter wat zacht te stem men voor het berouwvolle meisje. Tegen beide meisjes werd gevange nisstraf voor den tijd van vijf maan den geëischt. Letteren en Kunst. Het „Pantser". G. omschrijft de beeldspraak van Toorop's affiche in het „Vad." aldus: „Toorop heeft, zooals reeds gezegd is, een aanplakbiljet voor Het Pantser van Herman Heyermans geteekend. Het moment is genomen waar het pant ser. een dikko plaatstaal, waarop de militairen met granaten schieten, hij het ophijschen op den soldaat is geval len. Tegelijk geeft het affiche het sym bool van „Het militairisme ligt door een pantser omkneld in de raaatschap- p ij".De kop, misschien niet geheel een soldatentype, is van groote dramati sche werking, terwijl de handen, die zich onder het neervallen krampachtig aan den grond zoeken vast te klampen zeer sterk van expressie zijn." Ned. Opera. De directie der Opera heeft met de zangeres Elise de NijsKutscherra een contract afgesloten, loopende van 1 Januari tot 1 Mei a. s. Dit contract wordt eerst bindend na voorafgaande proef-voorstellingen. Van 10—16 De cember a.s. zal mevr. Kutscherra vier pastvoorstellingen geven, te Amster dam, Rotterdam en Den Haag en wel in Tannhauser (Elizabeth) eni Fide li© Telegrammen. DE SAMENKOMST TE BRUSSEL. BRUSSEL, 4 Dec. (R. O.) De „Petit Bleu" zegt ,te kunni-n verzekeren, dat de reds van Wessels, Wolmarans. Gro bler en, De Bruyn naar Brussel, om te confereeren met dr. Leyds en Fi scher, niet ten doel heeft te beraadsla gen over eenig vredesvoorstel, aan En geland te doen. De Boeren-gevolmachtigden in Eu ropa houden periodieke bijeenkom sten om van gedachten te wisselen over den geheelen toestand: de bijeen komst van gisterenavond te Brussei was een dier geregelde samenkomsten. Zij stond niet in verband mei eenige wijziging in den toestand. ORGELBESPELING in die Groote- of St. Ravo-keirk al hier, op Danderd'ag 5 December 1901, ctes namid'dKgs van 2 tot 3 uur door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA, f. Fuga op dien naam Bach. R. Schumann. 2. Andante fuaièbre. J. S ventteen. 3. Concert cp 7 No. 2. G. F. Handjel. 4. Vorspiel aub Parsifal. R. Wagner. 5. Aria uit Paul us". Mendelssohn. Officieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haar lem. brengt bij die zie ter kennis van die ingezetenen dezer gemeente, dat de op den' 29eoii en. 30e® November jl. executoir verklaardla kohieren no. 10 en 11 op de Per&cmieieèö Be* lasting d«se* gemeente, doeniet 1901. on heden aan den entvanger dhr di recte belastingen zijn. ter hand ge- steiidl. Wordieirid'e de ingezetenen tevens herinnerd!, dat' die beliastimg- schulditgen. verplicht zijn hummen aanslag op dien bij die wet bepaal den voet te voldoe n Haarlem, 3 December 1901. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. MARKTNIFUWS. Haarlem, 4 December 1901. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 23 stapels kaas. 2985 kazen 5943 KG., hoogste prijs f 28.50, laagste prijs f 19. Haarlem 4 December 1901. Op de heden gejioudan veemarkt zijn aangevoerd: 5 Koeien prij* f 180150; 31 N. Kalveren pr. f 14—f 8; 38 Scha pen pr. f 27—f 14; 1 Paard pr. - KERKNIEUWS. Parochiekerk van den H. Joseph. Donderdag te 7 uur liet Lof ter cere van Allerheiligste Sacrament. Daarna gelegenheid om te biechten. Vrijdag, 1ste van de maand, te 8 uur de gezongen H. Mis en te 7 uur het Lof ter eere van het goddelijk Hart van Jezus. Zaterdag te half 9 da H. Mis voor de bekeering dier zondaars in, de kapel van het Miraculeuze Mariabeeld. Te G uur het Lof van O. L. Vr. en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Parochiekerk van den H. Antoniua van Padua. Donderdagavond van 6 tot 7 uur ge legenheid om te biechten. Vrij da-?, Ie Vrijdag der maand, te 8 uur gezongen H. Mis tea* eere van het H. Hart. 's Avonds te 7 uur het Lof, Predikatie en acte van eereboete aan het H. Hart. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Woensdag, Donderdag en Vrijdag gezongen H. Mis te 8 uur. N. H. C. Vervolg Stadsnieuws. Begrafenis J. H. Krelage. Te twaalf uur naderde de lijkstoet van wijlen den heer J. H, Krelage de begraafplaats. De kist was als bezaaid met kleurige bloemen. Achter den lijk wagen het personeel, de oud sten voorop. Toen de stoet voor de poort van den doodenakker stil hield, vatten de werklieden de kist aan en droegen die naar binnen» door de rij vau de wachtende vrienden, bekenden en belangstellenden. Dat was een lange rij. Van alle kan ten waren ze gekomen, die Krelage een laatste eeresaluut wilden brengen. Het hoofdbestuur van dia Alg. Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, de be sturen van vele afdeelingen, van den Bond van Bloembollen handel aren, van de pythopathologiscbe vereeniging, de Burgemeerter met de wethouders Mr. de Haan Hugenlioltz, Dr. Nieuwenhulj- zen Kruseman en den heer de Breuk; de gemeentesecretaris en verschillende leden van dien Raad, de president van de Rechtbank Mr. W. A. 't Hooft, de voorzitter van de kamer van Koophan del Mr. Joh. Enschedé, de directeur der H. B. S., Dr. II. Brongersrna, de voor zitter van de Commissie van Toezicht op het M. O-, de heer J. Mullemeister, de vertegenwoordiger van de afd.Haar lem der Nederl. Heide-Maatschappij, de heer Leonard Springer, de uitge ver van het vakblad der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, de heer Vincent Loosjes, de voorzitter van de Nederl. Vereen, voor Tuinbouw en Plantkunde,de heer J. D. Onderwa ter, de auditeur militair Mr. A. W. Thöne, de inspecteur der belastingen, de beer L. de Fouw en tal van bloemis ten, bloemkweekers, particuliere vrien den en bekenden van den overledene. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, nan) de Burgemeester het woord, en zeide ongeveer het volgende: Het zij mij vergund als Burgemees ter van Haarlem, van de stad zijner inwoning, de gemeente die hij zoo lief heeft gehad, een enkel woord te spreken. Wij staan hier aan het graf van een ijverig burger, van iemand, die de 77 jaren, hem geschonken, wel besteed heeft. Achter zich heeft hij een welbesteed leven, voor zijn huiselijken kring, voor zijne vrienden, voor den maatschappelijken omgang, in zijn vak; veel heeft hij voor land- en tuin bouw gedaan. Een welbesteed leven ook in het belang der publieke zaak. Spreker wilde niet alles memoreeren, wat deze afgestor vene had tot stand gebracht. Maar de aanwezigheid der talrijke schare ge tuigt u van wat hij voor de maatschap pij, voor de gemeente heeft gedaan. De 15 jaren, dat hij lid van den Raad was zijn niet onbeteekenend geweest. Zijn adviezen gaven blijk van helder ver stand en goed oordeel; hij stelde veel belang in alles wat Haarlem betrof. De overledene was een goed, trouw en ijverig burger. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in dankbare herinnering blijven. Daarna trad de heer J. H. Wentholt algemeen voorzitter van de algemee ne vereeniging voor bloembollencul tuur, aan de groeve en. bracht aan de nagedachtenis van den ontslapene hulde namens deze vereeniging. „Hij heeft gewerkt in het algemeen belang van het vak. Waar gevaar dreigde, stond hij op de bres: ik kan niet alles in herinnering brengen wat hij deed, maar ik behoef slechts te spreken van zijn werk inzake de phylloxera en den uitvoer naar het buitenland. Gesteund door zijne medeleden van het Hoofdbe stuur ijverde bij steeds voor de belan gen van het vak,deed wat hem te doen stond met f linkeband, zonder ooit te zoeken naar eigen winst. Hij stond als een onkwetsbare lelie in liet heilige huisje van de bloembollencultuur. Krelage heb dank voor hetgeen ge deed. Slaap zacht! Namens de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde sprak de heer Onderwater. Met een diep gevoel van weemoed, zeide spr., sta ik hier aan d'e groeve van een man, aan wien de Maat schappij alle dank verschuldigd te. Hij heeft gedaan, wat hem te doen stond; ijverig heeft hij steeds voor de Tuinbouw gearbeid- Gaarne hoopte Spr., dat zijn leven zou worden genomen als richtsnoer van onze handelingen. Aan Tuin bouw hei ft hij zijne be«te krachten.ge wijd. Vriend Krelage rust zacht. Ten slotte sprak professor Ritzemo Bos namens de Phytopatologische Vereeniging woord van afscheid.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2