NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Juffrouw Johanna. 19e Jaargang Zaterdag 7 December 1901 No. 5658 HAAHLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maandenL30 Franco door het geheele Rqk, per 3 maandenL65 Afzonderlijke 0.02)£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 11Ï2, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité EtrangèrgQ. L. DAÜBE Co. JOHN F. J0NE§j§ucc., Parijs 31^* Faubourg btontrng^Jre, 1 Haarlem's Dagblad Tan 7 Dec. beTat o.a.: Kitcheuvr's overzicht, Het Nica- ragua-kan aal, Vredes-recepten voor Zuid-Afrika, De prins van VI ales, Parlementaire Praatjes, De brand in de Marnixstraat te Amsterdam. Gemeenteraadszitting. Politiek Overzicht. De „Westimiinsbeir clat Kitcheneris laatste overz-icht van dien toestand in Zuid-Afrika, dat lot 8 October Loopt, in een op- iini'i'sbi©C'hieir toon gesteld! is. dan die verslagen ovetr Juli en Augustus, Be giroote strijdlustigheid) der Boeren i.ni Septembeir en begin Oc tober acht Kitcbenieir een gevolg van die pogingen, d'er Bioeren-aanvoeiideTa oan die aandacht van dien 15en Sep tember ien die proclamatie daarop betrekking hebbende, af te leiden. Daarin zijn z.ij geslaagd, zegit Kit chener, want er hebben weinig overgaven plaats gehad, maar door zijn aanvallende taktieik heeft Botha meer verlioren dan het geval zoude zijn geweest als hij zijn burgers niet op andere gedachten had wil len brengen' en zijne gewone ont wijkende taktiek had gevolgd. De opperbevelhebber vergeet er bij te voegen dlat door Botha's aanvallen de Emigelisohen het meest geleden hebben. Aan de gevechten bij Bloedrivier- poort, l'tala en Prospect, Moedwil en Vliakfontein II wijdlt Kitchener alile afzonderlijk eenige woorden. Zij behelzen, onveranderlijk, behak vo die over Vlakfonteiin II, hul debetuigingen aan de diappeirheid der Engelschen. Vergeving wordt iin,g0roepieai voor Goug'h flateer te Bloedrivierpoort wegens zijn goed verleiden. De officier, die de ka nonnen bijt Vlakfonteïni II verloor, wordt afgemaakt. Over de Kaapkolonie spreekt Kit chener erg vaagjies, wait van ons standpunt gezien, nogal bevredigend lijkt. In verband met die Boeren- verliezen^ zegt hij. da/t men niet kan verwachten, dat die opgaven altijd zoo nog zullen blijven, omdat die Boeren langzamerhand schaarseher worden. (Alsof die Engelsche leu- genHtielegrammen daar rekening mie- de zouden houden asl 't niet in hun kraam te pas kwam!) De gewone lijst van officieren en manschappen, die zich hebben on derscheiden, besluit het weinig be langrijke overzicht weer. In ons vorig nummer berichtten: wij reedis diat de inter-ooeamische kanaal-commissie in. de Vereenigde Staten aan het Congres heeft aan bevolen den aanleg van het Nicar ragua-lcanajal tot den prijs van bijna 190 millioen dollars (189,864,062.) De kosten van. d!e voltooiing van het Panama-kanaal worden ge raamd op 144,233.358 dollars, maiar de overneming dier concessie zou bovendien 109 millioen dollars kos ten terwijl de waarde van de uit gevoerde werken slechts 40 millioen bedraagt. In het rapport woa'dt opgemerkt., dat het Panama-kanaal wel gemak kelijker uit te voeren zou zijn. diaair het gelijk ligt mot die oppervlakte der zeie. Het Nicaragua-kanaal-plan zou dleo bouw van sluizen, nioodig maken. Verder heeft de Nioaragua- weg geen natuurlijke havens aan de uiteinden; de Pan aim-weg wel, maar aan het Nicaragua-kanaal zijn goede havens te bouwenden de ha ven: van Colon (aan het Panama- kanaal) zou aanzienlijke verbeterin gen behoeven. Hiet. Nicaragua-kanaal kan in zes jaar gereed zijn, het Panama-kanaal eerst in tiiieni iaiar: het eerste zou 184 mijiLen het laatste 40 mijlen Lang worden. De kosten van onderhoud van bet Nicaragua-kanaal zullen jaar lijks 1.35 miiillioen hooger zijn dlam dli.e van het Panama-kanaal, de doorvaart door eerstgenoemd ka naal zal voor groote schepen 33 uur duren, door het laatstgenoemde 12 uur. Tot zoover lijken de voordeelen van het Panaana-kanaial over het geheel grooter de zijn dam die van het aanbevolen' Nicaragua-kanaal en heeft het allen schijn, dat indien daad de hoo>«ie eischen van. dien heer Hutin de commissie hebben geleid tot de voorkeur voor het Nicanagua- kaïiaal. Echter verklaart zij dez voorkeur noirr d'ooir op te merken, dialt het Nii- caragiua-kaniaal voordeeiiliger is voor den Amieriikaanscheu') handel met uitzondlaring vain dien van de Wie&tkust van Zuid-Amerika en dat, voor zeilschepen, de windrich- ting daar .gewoonlijk gunstiger iis. Ook acht die. commissie de hygiëni sche toestanden bij heit Nicaragua- kanaal gunstiger. Tem slotte beveelt de commissie noz aan, d'at de Vereenigde Blaten. zuMtesi traoht/eav de suzerein.iteit of de c-omitiröle te krijgen over een strook van tiiem mijlen breedte van zee tot zee, waar door het kanaal zal loopem. Buitenlandsch Nieuws. Gevangenen bij Bakonlaagte Hoewel Kitchener zelf er hard nekkig over gezwegen heeft, weet men' dat er ook bij Bakeniaagbe een flink getal Engelschen als gevange nen in handen van de Boeien moer ten gevallen zijn. Dit wordt nu weer bevestigd door den binief van een soldaat die het gevecht bij woonde en o. a. aan zijn ouders schreef: Overweldigd d'oord'e over macht, moesten wij ons overgeven, zoodlat mijn geheele compagnie ge vangen weid genomen en van ge weren, schietvooraad en zoomeer wend1 beroofd. Wij werden gevangen genomen om kwartier voor drieën, en vrijgelaten om vier uur 's middags den volgenden dag, en haddien niets te eten. Zij namen onis zelfs onze beschuiten af." Vredes-recepten voor Zuid- Afrika. Een den* beste kenners van Zuid- Afrikaansohe toestanden en Zuid- Afrikaansche politiek, dr. F. V. En gelenburg. hoofdredacteur van de Volksstem te Pretoria, heeft uit' Lissabon aan Onze Eeuw een bij drage geleverd), waaraan hij dan ti tel heeft gegeven „Vnedeereoeptan voor ZuidJ-Afriika." Dr. Engelenburg is geen onbe kende ook voor het publiek builen zijn aangenomen vaderland; zijne uiteenzettingen van het Zuid-Afri- kaanscha vraagstuk in die Gids, voor eenige jaren, en een artikel in de ,,Noirth A men cam Re view," op uiitnoodignng deir radactie kort voor den oorlog ge schreven .hebben veel gedaan om hier en ginds in bekaiopten vorm de bijzonderheden van die Z.-A.- kwestie bekend) te maken, In zijn ,,Vrede9receptien" in Onze Eeuw begint de schrijver met zijn veirwonderiaig er over uit te spre ken, d'at het publiek ,met zekere verbazing onlangs geconstitueerd heeft, dlat de oorlog al twee jaar ge duurd had. Dr. Engelenburg be toogt toch in zijn audi kei, dlat die oorlog eigenlijk al zestig jaren' aan dem gang iis; en van dit zeker oor spronkelijke en aardig gevonden uitgangspunt zich bewegende, geeft de schil', vervolgens een beknopt overzicht van de Zuid-Afrikaa/nscbe geschiedenis der laatste zestig ja ren; de ooiraaak van de ziekte van den Zuid-A frikaanschen patient wordt dian nagegaan en de aiekte- versohijnselen met groote zaakken nis ontleed!, totdat de schrijver tot de gemeesmidldien komt, die van verschillende zijdien aan de hand zijn gedaan. Het Engelschie recept: totale berooving der republieken van haar onafhankelijkheid acht spr. heilloos em bes/echouwt hij als geeax enkele kans op genezing te biedenHet Boeireiviiecept: volko men herstel d'er onafhankelijkheid, aclit sc.hr. ook niet bruikbaar, zoo lang Boer en Brit ,,ndet volkomen vertrouwen/ hebben erlangd in de eerbiediging, wederzijds, van ieders rechten en territoir." E'en derde recept, diat tot guxxndlslag heeft Afri ka voor de Afrikaners, en aan Zuid- Afnika zelf wil overlaten zich te genezen door verwijdering van el- ken overzeieschen inteaviabionalen factor, lijkt hem vooralsnog het meest aanbevelenswaard'. Dr. E. besluit aldus: Recept no. 1 vindt enkel bijval buiten Zuid-Afrika, spec-iaal bij het Engelsche miinistoniie. De loop d'er krijgsbedrijven heeft niet be paald tot de populairteit van dit voorschrift mieêgewerkt bbcept no. 2 wordi voorgestaan door de Boeren; maar zijn succes is afhankelijk van de blijvende toe komstige oprechtheid van Boer en Brit. Recept no. 3 krijgt aflitengs een' belangm 'ken aanhang in het eigen Zuid-Afrika, voor welks genezing het bestemd is ;het is ook voor de Boeien aannemelijk. De bevolking van het Vereenigde Koninkrijk heeft vooralsnog een krachtig woord! meê te praten in die keuze van het geneesmiddel. Mis schien. zal ze over genoeg staats- mansbeleid te beschikken krijgen om voor zichzelve uit het Zuid-Afri- kaansoh failliet eene bevredigende uitdeeliing verzekerd te houden'. Maar geen liquidatie zal heilzaam blijken, tenzij ze ten volle rekeninj houdt met de belangen em met die rechten, welke Zuid-Afrika bezit em. bereid en bekwaam is te verde digen!. De ellende-kampen Yates, gouverneur van Illinois, heeft een proclamatie uitgevaar digd;, waarin hij d'e aandacht ves tigt oip den, ellendige® en hulploo- zem toestand van de Boerenvrouwen em -kinderen em andere non-oombat- tantan in de concenibratie-kampen in Zuid-Afrika. Hij doet een be roep op alle weldadige burgers van ILlinois om geld, medicijnen, voed- sol en kleedea-en te geven. De p ins van Wales. Donderdag had in Guildha/11 te Londen, de luncheon plaats ter eere van dem1 prins en de prinses van Wales. De zaal bood een schitte renden: aanbli/k. De prins van Wales sprak een lange redevoering uit, waarin hij zeetr welsprekend' schetste de resul taten van zijn mndneis dloor het rijk. In het bijzonder wees de prins op de nauwe betrekkingen tusschen het moederland en de ko loniën en op de loyauteit van dë koloniën ten opzichte van, de kroon. Lord Salisbury stelde een dronk in op dien lord-mayor, waarin hij zeade: ,,Hiet is ongetwijfeld waar, dat wii op dit oogenblik vele vijanden hebben, die geen zee/r groote terug houdendheid toornen in het zeggen van hun nxeenang, maar aan dien anderen kant heeft de reis van H. K. H. bewezen, dat wij d'en steun hebben van- onze verre broeders, wier goedkeuring en sanctie voor ons oneindig meer waard zijn dan de geheele minachtig en afkeuring die ons ten deed kumten vallen van de andere volkeren. Wij zouden niet kunnen toelaten dlat zij wonden tot rechters over ons gedrag, noch dat wij onze handelingen zouden kumnm wijzigen om der wille van hun oordeel. Wij geven slechts acht op het oordeel van onze broe ders die tot ons rijk behooren en uit alle deelen van dit rijk hebben Feuilleton. Naur het Duiisch van PAUL HEIJSE. En toen het dorp Ligt slechts een half uur van het stadje bracht het peetschap mede dat zij elkander van tijd tot tijd gingen bezoeken en zij had altijd veel schik in het lieve kind gehad, dat van heel klein af altijd zoet en gehoorzaam' was ge weest. al was het ook altijd wat eigenzinnig. Wat zij zich eenmaal ernstig hadl voorgenomen, dat. kan niem :uid haar uit het hoofd praten, zelfs de heer pastoor niet. Zij was reeds als kind heel mooi en zag er altijd netjes uit in haar Weeding en had altijd zindelijke handen, bij al haar zware werk, zoo dat. zij, haar peetmoeder, zich dik wijls moest verwonderen hoe zij het gedaan kreeg daar de andiewe dorps- rmeisjes echte slonzen waren. Daar bij was zij niet- ij del geweest, ten! altijd minste niet meer dan ieder meisje moet zijn, diat. zichzelf niet weg gooit. Ik heb toen reeds dikwijls bij mij zelf gedacht, dat zou nu eems een vrouw voor mijn zoon zijn em een goede kasteleines voor ,,dle Beijierscbe Leeuw," zei de de oude vrouw met eeai dïepe zucht, maar Onze Lieve Heer heeft het anders beschikt. Zij heeft zich als jong ding meer bijzonder afgegeven met twee speel kameraden; die een was een paar jaar ouder dian zij, Firmian, de zoon van een heereboer, een knap pe jongen .groot en sterk, maar een beetje langzaam van begrip en op school altijd achterlijk. De an dere was de zoon van eeme arbeid ster. kleiner dan Firmian en even oud! als Johanna, maar een leven dige jongen, d!ie Veit heette. Vooral miet Firmiain mocht hij gaarne plukharen en plaag de heim zooveel hij kon diaar hij in de school over hem zat en de meester zag zijne ondeugendheid door die vingers ter wille van. zijn vluggen kop, hoewel hij erg lui was. Om de kleine Johanna liep hij 'omd als de haan om d'e kip pen. Zij echter, ofschoon toen ook had het niet al te best, hoewel zijne een wildzang, dat men nu niet meer moeder eene goede vrouw was, zou willen geloovem. had mets met; maar de vader was toen reeds een hem op. Zijn slordige kleeding dronkaard en als hij te veel ge stand haar tegen en zij trok brui kt had erg ruw. Daartegen kon Johanna den jongen nu niet meer verdedigen, zij had trouwens ook genoeg met zich zelf te doen. Ik had haar toe nreeds gaarne tot mij w j bewijzen ontvangen, dat wij nog niets verloren hebben van hun gunstig oordeel, zoowel over omze volharding, ate over do ïwhitvaar- dii'ghdid van onze eischen". Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Brand en Herzag, die in Januari jl. die Vrij staters naar Galvinia leid den, zijn opnieuw in dat district. Brand heeft een klein commando van mannen uit Calviuiai, Herzog's af deeling bestaat uit Vrijs taters. Reuter seint uit Pretoria did. 5 Dec.: Gisteren wenden drie Boerenla- gers verrast; 250 Boeren zijn gevan- ge ngemomen en wel meer dan hon derd ten Zuidwesten van Erme-lo, 93 bij Nij'lstiraam in het district Waterberg, waar het verraste lager behoorde aan B-ei jer's commando en 19 in het Noordwesten van Trans vaal. waar Liebon berg's lager is ge nomen. Alweer aa/nvoer voor de cancen- tratiie-kampan. Generaal die la Roy, van wien de Engelsche correspondenten laatst heel precies wisten medio te doelen d;at hij ziek lag aan een been/won de, die de Engelschen hem bij Moedwil hadden toegebracht, is niu weer, volgens dezelfde heeren, l>e- teaiende van tyfus. Eeai vrouw di.e hem heeft opgepast, heeft het zélf gezegd!. Op 25 November j.L. zijn lneb le Bataljon Royal Highlanders en het 2a Bataljon, Essex Regiment van Bombay naar Zuid-Afrika vertrok ken, en werd een dezer gevolgd dloor de 2e bataljons van Royal Munster Fusiliers en Royal Inniiis- kiiiMiing Fusiliers, benevens door het 3e en het 29e regiment huzaren. Zoo/als het heet, dienen dez» troe pen niet tot versterking, maar tot aflossing van tiroependeelen. die rust noodi-g hebben. Mevrouw Louis Botha lieelit Don derdag de vergadering van die Bel gische Kamer bijgewoond. Janson en van deir Velde kwamen haar uit naam van de progessistische en so cialistische partijen begroeten. Een pestgeval meer te PortrEliza beth Woensdagen een moer te Mos sel baai. ALLERLEI. De werkstakende bakkers to Ca di x hebben ongeregeldheden te weeggebracht; zij wierpen bij vei*-, scheiden patroons de glazen in, en eenige personen zijn bij de opstook jes gekwetst. Oil dar andere perso nen is de voorzitter van den bak kersgezellen-bond in hechtenis ge nomen. Rij de benaadslagiiv over de l,e>- ger-hervorming heeft Belgische Kamer het regeeringsomtwerp good- /keurd. waarbij do diensttijd bij de infanterie op 20 manden wordt beiïaald en o<p 30 maanden bij da cavalerie en de rijdende artallórie. Stadsnieuws Haarlem 6 December 1901. Op 19 dezer, des morgens 11 uur, zal ter provinciale griffie al hier worden aanbesteed: ,,de uitvoe ring van baggerwerk in liet Noorder- Spaarne." De N abc/tracht |ing van de Gemeenteraadsvergadering van Donderdag blijft tot het volgend num mer liggen. E x a me n. Vrije- en ordeoefeningen. Geëxamineerd G candidaten. Geslaagd 4, d dames J. E. Heuwekemeijer li. W. Huijnink en H. D. Jacobii. allen te Amsterdam, M. C. Houtkoop Helder. Van wege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd lieden aan het gebouw van liet Pro. vinciaal bestuur alhier aanbesteed: ie Het leveren en aanbrengen van een rolschuif in de uitwateringsbuis der Oranjesluizen bij Schellingwoude behooren de tot de weaken tot onder hand, herstel en verbetering van het Noordzeekaneal. Raming 18G00. Van de 6 hiervoor ingekomen in- schrij vingsbiil j et ten was dat van de firma Frans Andriessen V. A. Hillen en Co. te Utrecht het laagst voor 14419. 2e Het aanbrengen van eenige ver beteringen aan de werken behooren de tot de Visschershaven te IJmuiden. Raming f 7050. Van de 5 hiervoor ingekomen biljet ten was dat van G. D. van Doorn te Amsterdam heit laagst voor /7185.— Zondag a. s. speelt H. F. C. op haar terrein aan de Spanjaardslaan een wedstrijd tegen Ajax uiit Leiden. Onze stadgenooten die de vorige week door dezo vereenigipg met 0—2 geklopt werden zullen zeker alle mogelijke moeite doen om revanche te nemen. De wedstrijd .kan dus zeen- spannend worden en wij sporeh alle voetballief hebbers aan eens te gaan kijken. Men zal morgen, Zaterdag, gelegen heid hebben het „UeberbrettT" gezel schap, waarover zooveel gesproken en geschreven is, in onzen Schouwburg te zien optreden. Het is, zou men kunnen zeggen, een soort Specialiteiten-Gezelschap, maar dan toch van hoog artistiek gehalte. Geen variëteiten-troep, maar artisten en zeer uitnemende, die door zang en declamatie vooral op hoogst onder houdende en tevens gedistingeerde manier het publiek weten bezig te hou den zoo, dat men ze nog wanneer de voorstelling is afgeloopen, wel een paar uur zou willen hooren. Het is iets buitengewoons en dat van goeden huize is, Men verzuinie de gelegenheid dus niet Op 11 dezer, des morgens 11 uur, zal door den Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van be stuur, worden behandeld het beroep ingesteld door Gebr. Jacolxson alhier, Fiinmiiaii boven hem voor ook al omdat dieze zooveel van d'en naren jongen te lijden had. want u moet weten dat zij van jongs af een zeetr medelijdend hart had. Als zij zag dht een zwakkere het te kwaad kreeg bij een gmooten lummel, dan kon z ijin hevigen toom ontsteken, al was het maar een kleine hond, die door een grooten slachtershond weid aangevallen. Zoo had zij dan ook Firmian altijd bijgestaan als Veit hem voor den gek hield' of hem bij het stoeien een beentje lichtte. Dait ging zoo voort tot zij allen de school hadden verlaten en hun communie hadden gedaan. Toen is Veit uit het dorp naar Neuron burg gegaan, waar hij een oom had, die meesterknecht was bij een meubel maker. Daar zou hij het hand werk loeren e.n men hoorde ook, dat hij er zich goed op toelegde en <ok geen slechte streken meer uit haalde. omdat oom hem onder strenge tucht hield. Firmiain bleef natuurlijk bij zij- me ouders en hielp op het land Hij der het mot lang zou maken, maar daar de dochter haar zoo goed ver zorgde, hield zij het met hare zwak heid! en gebrekkigheid nog vele ja ren uit. Ondörtusschen groeide hot meisje op en word steeds netter en deftiger, zoadat alle jongens in hot dorp gek o phaar waren. Vooral Firmian, die ook een mooi man genomen, zeide de kasteleines, want was geworden, behalve de slaperi- ik wist dat zij gaarne wat beters zou willen worden dan boerenmeid en in dë stad naaien en knippen wilde vaan leraren om bij eene faimi lie in betrekkin gte komen. Daar van moest zij echter afzien, omdat die vader stierf en de moeder eenig- zins zwak van hoofd was en er dus in huis en op het land hulp noodig had Petemoei, zeide zij tegen mij zij was toen veertien jaar oud ik mag moeder niet in dien steek laten .zij heeft niemand als mij, het schijnt Godswil te zijn dat ik het n/iet vender bireng dan tct koeien melken en schoven binden. Nu, Johanna, zeide ik, komt tijd, komt iroad. en als het eens anders mocht worden, dan weet je waar je peet moeder woont en dat zij altijd zaïl open doen als jij bij haar aanklopt. Ik dacht namelijk dal haar Moe-' ge uitdruk king in zijn gezicht. Nog •afltijd weid hij door de kameraden geplaagd dlat Johanna, zoo dikwijls zij hat moest aanzien, steeds een steek in het hart gaf. Het was vooral jalousie van de anderen, d'io hem niet gunden dat Johanna zoo veel met 1 em op had. want zij wis ten. allen, dat als Firmians's vader zijne toestemming had willen ge ven. die twee een paar zoude® ge worden zijn. De oude heereboer had! een hekel aan zijn zoon, dien hij een sukkel noemde en dacht er niet aan hem de boerderij over te geven om te kunnen trouwen. Jaren gingen er over heen. Van Vent had men niets meer gehoord, dan dat hij i;n militairen dienst had moeten gaan. Firmian was er vrij van gekomen, ik weet niet waar om want toen ter tijd kan men al geen plaatsvervanger meer koopen. Misschien omdat hij eenige zoon was en zi in vader had voorgewend ziekelijk te zijn en zonder hem zij ne zaken niet te kunnen drijven. Genoeg, hij bleef in het dorp, toen al zijne tijdgenooten de bonte rok moesten aantrokken. Toen nu Johanna zag dat hij zulk een ellendig Leven bij zijn dwinge land van een vader had e® daar geen einde aan was te voorzien, decide zij hem op zekeren dag me de, dat zij liaar moeder had overge haald hare hofstede aan hem af te staan als hij haar tot vrouw nam. Zij had zich door haar goed haa-t Laten vervoeren, ofschoon zij moest inzien, dat zij met zulk een man niet bijzonder ,rehikkig zou kunnen worden. Fiirmian was buiten zich zelf van gelukzaligheid en zijne ouders waren ca* ook zeer mede in genomen hun zoon good bezorgd te zien zonder dat het hun iets zou kosten. Zij gingen dan ook als ver loofden met elkander om, hij vier en twintig jaar oud, en mijn petekind twc jaar jonger. Ik zei de tot b,,:i Kind! weet je wel wat je gedaan h bt en wat ie op je go- nomen heb'.? Neen. petemoei, zei de zij. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1