NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Juffrouw Johanna. No. r>660 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 K de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÈN Van 15 regels 50 Ote.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem if de prijs der Advertentiê'n tan 15 regels 0.75. «lke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnem ut aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne. KampersLngel 70, vlak hg de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1118. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertent! en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère Q L. DAÜBE Co. JOHN F. JONËt§a Succ., Parijs Faubourg MontmBXiX§y Haarlem's Dagblad Tan 11 Dec. bevat o.a.: De Goudwet, De heldendaden van generaal Methuen, Nieuws om trent Botha. De oorlog is met Maart nii1 Haagsche Brief, Parle mentaire Praatjes, Het boycotplan, Politiek Overzicht. De commissie voor herziening der Goud wet in Zuid-Afrika heeft Don derdag haar eerste zitting gehouden. Br zal nu overlegd worden hoe uit het gestolen goudland op de meest praktische wijze zoo spoedig moge- li j'k heit grootste bedrag kan wor den geknepen. „Wij zoeken geen uitbreiding van grondgebied; wij, zoeken geen goudmijnen", zeide Lord Salisbury eenmaal met een cy nische kalmte. „MaJar nu wij' er ongelukkiglijk toch tegen aangeloo- pen zijn buiten onze schuld'zoude hij er kunnen bijvoegen ,,we wilt make the best of it zullen wij zorgen onze zakken te vullen". Donderdag was als getuige gedagv vaJard die heer Rissak, de Transvaal- sche landmeter-generaal. Deze triad1 in een uitvoerige uiteenzetting van die wording en die beteekemis dier Transvaalsche goudlwietgeving. Op de vraag of heit misbruik maken van de wet. waarbij' onbehoorlijk groote stukken land als „werven" waren uitgegeven, een fout was van de anibtemiatrem, weigerde de heer Rissik te antwoorden. Over 't al gemeen, zegt Laffani, was zijn getui genis hjetldleir1 einj bellangirijk. A.s. Donderdag zal die commissie' te Jo- hanjnfesfoung ziitten. Generaal Meithuen die, zooals men west, Liebembergs commando heeft revangen genomen, (hoeveel wouwen en kinderen er bij waren wordt niet vermeld) heeft, nog meer gedfcuan. Zijne troepen hebben een stoarnrnjdLeni van die Boetten ver- voendl, aldus vertlelib Reuter triom- fanteiijk. Het feilt op zich zelf is niet zoo heel belangrijk. Maar het lijkt ■yvel heel merkwaardig diat in een ge bied) dat gedurig werd doorkruist door Britsohe ooilonmies, dat her haaldelijk werd! schoongeveegd en verwoest, de. Boeren een stoornmo- lera bezaten, eten iin/riahiti-ng die waarlijk niet behoort tolt de zaken die een mobiele colonne zelfs niet een Brifescbe mobiele colonne medevoert. Het schijnt dam toch, dat de Boeren nog in staat zijn tot heet wat meer dan in verspreide troepjes rondzwerven en plunderen. Over de positie van Botha hoo rnen we ook weer eens wat meer. Men zegt), volgens een, telegram uit Standen-tan dat de comm.-generaal tien noorden van Ermieio staat en onlangs teruggekeerd 'is uit die buuint van Vrijheid. Daar die lijn van blokhuizen! rechthoekig op dien spoorweg in noordelijke richting wordt uitgestrekt, zal Botha's ope ratie-terrein binnen enkele weken aanzienlijk beperkt woiden. (Och kom!) De strijdmachten onder zijn on middellijk bevel tellen waarschijn, lijk duizend mam,. Zijn taktiek schijnt nu te zijn om' ziijn troepen gedurende versoheidlenie weken te verspreiden en ze dlan plotseling vooreien aanval op'aifzomdlerl'ijike Eh- gelsche colonnes samen te trekken. De La Rey heeft dleze taktiek al eenige maanden gevolgd1. De Boeren ten zuiden der lijn wenden ook op duizend' geschat. De oorlog zal' met Maart uit zijn, dat is het jongste nieuws. De ,,Mé- rnorial Diplomatique" deelt mede dkiit die Briitsche regeer.ing den mo gendheden te verstaan heeift gege ven diat de Zul d-Afrikaamsche oor log zeker voor het eind van die maand geëindigd zou zijn. Naar wij' meenem is d'ilt nu reeds de vierde maal dat eien vaste da tum genonnd wordt voor het eindi gen van den oorlog. Deze weten schap verhoogt niu juist niiet de gelcofwlaardigheid van het bericht. Het Emgelsche gouvernement moet wel ernstige nedlenen hebben om zich opnieuw aian de algemeenie be spotting bloot te- stellen, indien, wat waarschijnlijk is, ook deze voorspelling weer niet uitkomt. Wellicht is men bang voor de ori- tiek van het Parlement of vreest verwikkelingen met die magendhe»- deni. Onmogelijk is 't ook niet, dab het bericht de voorbode is van eenie of andere proclamatie. Voorisoopig is alles echter ta&ten in 't duister. Buitenlandsch Nieuws. De verliezen in November. Hat departement van oorlog geeft de officieelie verliezen' voor Novem ber. die tie zamen bedragen 151 of ficieren en 3668 man, Daarvan zijn gesneuveld 18 officieren en 143 man, aan hun wanden bezweken 8 offi cieren en 50 man, aan mekte ge starven 8 officieren en 228 man (meer dan in eiemige maand sinds Juni), door een ongeluk om het le ven gekomen 3 officieren en 42 man, vermist of gevangen genomen 6 officieren en 71 man ,als invalidle naar hiuiis gezonden 108 officieren en 3134 man, De verliezen in heit gevecht te Bakenlaagbe wonden gesteld op 23 officieren en 210 man gesneuveld en gewond. Giedurende den geheel en oorlog zijn thans als invalide naar Enge land teruggekeerd 2612 officieren en 60,262 man, In aanmerking me^ meinide hen diie ziich wederom bij hun koirpsen hebben kunnen voe gen, bedraagt de totale veimrindie- ring van het Britsohe leger in Zuid- Afrika 23,471 malni, van wie 18,798 de prooi va/n ziekte zijn geworden. De aanval op het Duitsche consulaat te Warschau. Volgens te Berlijn ontvangen offici- eele mededeelingen hebben de gouver neur-generaal van Warschau en de voornaamste brugerlijke en militaire overheden, waaronder de curator over het onderwijs in het district War schau, een bezoek afgelegd bij den Duitschen consul-generaal aldaar, om hun leedwezen te betuigen over den aanval op het Duitsche consulaatge bouw. De Russische regeering zal een nieuw schild voor het consulaat laten maken, en in bijzijn van vertegen woordigers der overheid' aan het ge bouw laten aanbrengen. Er is bovendien een strafrechterlijke vervolging tegen de schuldigen inge steld. Rusland en het Duitsche tarielontwerp. De „Westnik Finantzow" zet uiteen, welke stelling de Russische minister Witte inneemt ten opzichte van het nieuwe Duitsche toltariefontwem Het is in de eerste plaats mogelijk, zegt het blad, dat het tegenwoordig handels verdrag met de tegenwoordige tarie ven wordt verlengd, maar mocht het Duitsche tariefontwerp wet worden, dan zou Rusland de hooge industriee- le rechten van 1891 weder invoeren en deze gedeeltelijk nog verhoogen. Dan zou een handelsverdrag mogelijk zijn, dat geen bepaalde voordeelen geeft, maar aan beide rijken de meeat- begunstiging verzekert. Onlusten te Tripolia. Ben telegram uiit Tunfis aan. d'e Temps" meldt, diat ernstige onlus ten zijn uitgebroken te Soukeldje- maa in Tripolis onder die Arabieren, diie protestveren tegen die jongste decreten betreffende dien militie- dienst en dJe nieuwe belastingen. Er had een botsing plaats tusscben de Arabieren en politie; de gouver neur zond twee compagnieën in fanterie te hulp, due meit steenwor pen wenden ontvangen. Zes Ara bieren en twee Turken werden ge dood en er zijn veile gewonden. Voor de oase van Tripolis is die staat van beleg afgekondigd. Uit Britsch-Indië. Etem colonne onder generaal De- nitnig is, naar uit Calcutta geseind, wondt, den 5e/n' opgerukt tegen de Mahsoeds in Wazirstan en hieeft zeven dtorpen benevens zeven to rens verwoest, In een gevecht met de Mahsoeds verloren de EngeL- schen 's avonds tien. gesneuvelden en vijftien gewonden, onder welke laatsten zich een Engelsche kapi tein bevindt. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Zondag 1 December ontsnapten er zes Boeren uit het „vluchtelingen"- kamp te Bloemfontein. Zij werden Dinsdag door een aantal leden van de Burgerpolitie onder kapitein Malcolm bij de Modderrivier weer gevangen. Kitchener heeft een kort bezoek Bloemfontein gebracht en is Donder dag naar Pretoria teruggekeerd. Sedert Maand qg zijn te Bloemfon tein meer dan 100 gevangenen aange komen. Groepen Boeren hebben in het be gin der week vijfmaals vergeefs be proefd door de linie langs de Oranje rivier te breken. Een blokhuis op ongeveer 10 KM. ten noorden van Ramathlabama, aan den spoorweg naar Rhodesië, niet ver van Mafeking gelegen, is den 28sten door een 150-tal Boeren aangevallen. Deze werden na twintig minuten hevig vuren teruggedreven en trokken toen naar het zuidoosten. De Engelschen hadden drie gewonden, maar hadden vier Boeren zien vallen. Reuter seint uit Pretoria dd. 7 Dec.: Heit postwieselverkeer zal i Jan. hervat worden. De bepalingen, dlie den handel iinj fondsen en. aandee- lem veirbiedtm .zulten dlam ook wor den. opgeheven. Uit Bombay zijn hielt Ie bataljon van de Zwarte Wacht en het 2e re giment Essex naar Zuid-Afr.lka ver trokken. De sterkte van het nieuwe deesche contingent zal waarschijm- lijk van 600 tot 900 mam worden verhoogd. De „Daily Express" verneemt) uit Kaapstad: Scheepers, die te Naauw. poort gevan'gen. ziit, is zieer weer spannig en beteeidligt zijn cipiers. Hij zegit telkens dat hij kan ont snappen als hij dit verkiest. De „Johannesburg Gazette" bevat de militaire instructies omtrent de waarschuwingssignalen voor het geval, diat de Boeren Johannesburg zouden aiamvallien. Walter Kitchener is per Normara te Souiliham-pton aangekomen. Bij den Duitschen Rijiksdlag zijn niet miinder dan 211 verzoekschrif ten met 166,798 handjtetekeningen ingekomen, die vragen pogingen, in 't werk te stelten om een einde aan den oorlog in ZuidAfrika te ma- ken. met handhaving ran die ora- afhamkelijkheid der be:idle republie ken, resp. aan den Rijkskanselier het verzoek te richten „alle vreed zame miiiddlelem tot beëindiging van den Roeren-oorlog aan- te wienden". Twintig verzoekschriften zijn tegen Chamberlain gekant. Minister Brodniok weigerde de redenen to noemen van Miss Hob- house's deportatie. ALLERLEI. De mooitdeiniaar van Staiuboeloff, de Macedoniër C hal jee, die tot le venslange gevangenisstraf is veirtoor- deeld ,maar tot dusver niet gegre- lten was, is dloor die geheime politie van Sofia in hechten is gem omen. Stadsnieuws. Haarlem, 9 Dec. 1901. Zaterdagavondgaf deBoijd van O u cl-0 nderofficieren haar jaarlijksche feest voor de kinderen der leden en donateurs der Afd., ter ge legenheid van het. St. Nicolaasfeest, in de groote zaal dei* Sociëteit „Veree- niging." Reeds vroeg was de Zaal met belangstellenden gevuld en speelden de kinderen naar hartelust in het midden der zaal, terwijl in de rondte alle plaat sen bezet waren door de ouders en be trekkingen. To 7 uur namen de heeren Martin de leiding van het feest op zich en deden dat op eene- wijze, die, als gewoonlijk aller bewondering trok en zoowel den ouderen als de jongeren het hart deed popelen van genoegen. In de pauze vergastten de kleinen zich ruimschoots aan de vele versnaperingen, die zij op hunne bonnetjes konden verkrijgen. Tegen 9 uur verscheen de Sint in hoogst eigen persoon, vergezeld van zijn knecht, en beiden kwamen met volle zakken, die evenwel spoedig ge leegd waven, toen de „Tombola" een aanvang nam, waaruit alle kinderen eenen prijs kregen; de een kostbaarder dan de andere. 111 Meisjes van 2 tot 12 jaar en 107 jongens van den zelfden leeftijd kwamen voor en trok ken een No. welk overeenkomstige prijsnommer hen werd uitgereikt, voor de meisjes vergezeld van een grooten koeken „vrijer" voor de jongens van een zak lekkers, voor bijna allen van eene reep chocolade. Sommige van die prijzen trokken door hunne kostbaarheid zeer de aandacht, als de twee groote poppen voor de meisjes-en het horloge voor de jongens. Allen keerden daarna overgelukkig naar huis. terwijl de grooteren nog eenigen tijd onder voordrachten eu dans zeer gezellig bijeenbleven. Het bestuur der afdeeling mag met genoegen terugzien op dezen avond, die zooveel voorbereiding kostte, het geen dan ook door allen volmondig werd erkend en tevens mag het zijn dank niet achterwege laten aan allen, die door het inzenden van grootere of kleinere prijzen hunne zoo kostbare taak eenigszins hebben trachten te verlichten; maar het gold d'e kinderen en voor hen is niets te goed. Gevonden voorwerpen. eeiru ©l'eutiefli, den bruine handmof, dean poaitemonnai'e met 'geld/, den blauwie jongensr-pelleriine, een zwart merfi wiittei horndi, een groote brui ito houd!, een bruine hand. Door de Hollandse he Maatschappij der Wetenschappen al hier is aan de bibliotheek der Rijks universiteiten te Leiden in bruikleen gegeven een gedieelte der periodieke werken deir bibliotheek dier maat schappij. Deze verzameling bestaat uit ongeveer 250 periodica, te zamen om- streeks 3250 deelen; de geregelde toe zending der Dog te verschijnen doelen is bovendien toegezegd. Door een en ander heeft de universiteitsbibliotheek eene rijke en merkwaardige aanwinst gedaan. Aan directeuren van genoemde maat- schappij is daarvoor de dank der regee ring betuigd. (St-ct.). Schouwburg. Zondagavoud' gaf het gezlschap Del- monte eu Kattenuole „de Millioenen- oom," een alleraardigst blijspel, dat, goed gespeeld, de toeschouwers deed schudden van het lachen. De schouw burg was goed bezet. Harmonie. De muziekvereeniging .Harmonie* liefdadlg- heeft Zondagavond he heids-concert in de „Vereeniging" go- geven en was zoo gelukkig de mede werking to hebben van den heer Wou terus Sprengers en van het kwartet O. N. I. der tooneelvereeniging,.In- on Uitspanning". Het goedgekozen programma werd uitgevoerd, zooals we dat van „De Harmonie" gewend zijn. terwijl zoo wel het kwartet als do concertzanger veel bijval oogstten. De Vaudeville „Negen-en-negentig beesten en één boer" voldeed uitste kend. Het is stampvol geweest. Populair Concert. Hoe warm het was en hoe vol en hoe roolcerig zou men kunnen schrijven boven een stukje over het populie» concert in het Brongebouw. Het is o. i. een gunstig verschijnsel dat juist deze vermakelijkheid Zon dags-avonds het meest geliefd ia. Want, hoewel door duetlisten, ko mieken, soubrettes, telkens voor de noodige afwisseling en plezierigheid gezorgd is, de muziek is toch hoofd- zaak, de beschavende, opvoedende mu ziek, die den smaak veredelt en het gevoel verpuurt. De duettisten hadden veel succes. Zou het niet gewensclit zijn het roo- ken te verbieden in den vervolge? Wegens den hevigen Zuid> en Zuidwesten winden reden Zaterdag en Zondag de expres-treinen in de rich ting Rotterdam met twee machines. Ook de milicien Koper van het bataljon infanterie, alhier iu gar nizoen is door den krijgsraad alhier veroordeeld tot ééne maand militaire dententie ter zake van het niet voldoen aan de oproeping om voor herhalings oefeningen onder de wapenen te ko men. DekolonelJhr. vanderGoes commandant van 't 4e regiment in fanterie, bezocht heden dit garnizoen tot bijwoning van tactische oefening van het bataljon, alhier in garnizoen. Feuilleton. Naar het Duitsch van PAUL HEIJSE. De geégvonemieai schiemietnj echter medelijden met hem te hebben, want- hij wend niet van moord; meit voonbediachteai rad'e, maar slechts aan manslag- schuldig verklaard én in plaats van die doodstraf, kireeg hij vijftien jaireau tuchthuis. Hij hoorde zijn uitspraak aam, zonder een- geziöhit te ventreikikiem. Alleen toen Johanna, die er eene veroordeelde arme zondares bi i had gezetennaar hem toeging, hem de hand reikte en iets tot hem wikte zeggen .stiet hij een doffen, kreet uiit, zijn bleek gelaat werd dénjkerrood gekleurd <em mieifc beide handen weerde hij haar af alsof zij eene pestzieke was. Toen liet hij zich bedaard wegvoeren. Sedert dien dag, vervolgde de kas teleines .heeft niemand het meisje meer hooren lachen. Overigens kwam zij langzamerhand weder in haar oude doen, vooral omdat er bij haar in huis zooveel bezigheid was dat er geen tijd overbleef om te mijmeren en het hoofd te laten hangen. De moeder kwam er niet van oip. Zij bleef mag jaar era dag ziekelijk en ging toen- als eera nachtkaars uit. Ik behoef niet te zeggen dat ik het arme meisje zooveel mogelijk bij stand en het mag u slecht en onchristelijk voorkomen. eigen lijk was ik er niet rouwig over dat alles zoo was geloopem. Nu was heit meisje immers weder vrij en, als er eerst maai" wat gras over d'e droevige geschiedenis zou gegroeid zijn, meende ik diat zij wiel zou gaan inzien, dteut heit haali* ongeluk zou geweest zijn uit zuiver med'e- Lijdlen iemand tot mam te nemen, die niet voor haar geschikt was. Ik was ook moedei*, mijn besbe mijn heer, era het geluk van mijn zoon ging bij mij boven allies. Maar ik had' echter mijne rekening buiten den waard gemaakt. Nial den dlood van hare moeder be greep mijtni petekind, dat voor haar het beate was mijn vroeger aanbod! aan te mem/era en bij mij haar intrek te nemen. Ik kon haar maar al tel goed gebruiken, daar ik toen al van tijd tot tijd door mijn pijmem werd overvallen en dan geen trouwe ziel had' om mij in de huishouding te vervangen, die toera nog heel dtruk was vóór ons stadje meer emi meer is achteruitgegaan. Mijn mam eu mijn zoon hadden meit de brouwerij en het land! genoeg te doen, voor de keuken, de wasoh en de bediening moest ik zorgen. Ik was dus heel blijde toera Johamma de bezitting! van haar moeder verkocht zij weid buitendien in het dorp door iedereen vermeden alsof zij zelf do twee schoten had afgevuurd) en in gezonde era zieke dagen- mij ter zijdé stond. Zij. was wel geen. vroa- lij.kie kasteleines, die met dë gasten een scherteeradl gesprek begon en: dJe jongelieden aantrok, maar daar iedereen hare .gesehiedlemis kende en zij) er diaorenbaven zoo goed uit zag. nam mem haar stille houding niet kwalijk. Mijn zoon Frans in het minste niet. Hij was als een dwaas op haar verliefd, en daar hij het eira- delljik niet kon uithouden', drong hij; er op aam, dat .i'k. haar eens zou polsen wat hij te hopen luad. Wat denkt u wol dat- zij ons tem alntwoord gaf? Zij hield van Frans als van een broeder en als er niet een ander was, dan zou liet mis schien nog meer kunnen worden. Maar nu was het onmogelijk; de petemoei wist immers dat zij reeds een verloofde had era al moest hel dan ook jaren duren vóór zij zou den kunnen trouwen, zij zou haar eens gegeven woord niet breken, Ik staarde haar aan of zij mij beet wilde mermen. Spreek je in ernst, kind? zeide ik. Wil je op hem wachten, o pdien onzaligen mersch, dlie bloed aan zijne handen heeft? Wil je aan een gevangene in het- tuchthuis trouw blijven? Hij- is er door mij ingekomen., zeide zij heel bedaard. Ik heb hem tot de daadl snedrevera, daar ik hem ontrouw wilde worden. Nu is het ook mijn plicht hem alles wat hij daarvoor heeft moeten lijden, te vergoeden. U weet immers ook, petemoei, zeide zij. dat zijne bra ve moeder gestorven is van haat-, zeer over haar eenigen zoon. Haar man is hertrouwd m;et een slecht- schepsel, die hem helpt zijn eigen dom dloor te brengen en/ alles te la ten veirwaaiiloozeu. Men zegt d.0it alles eerstdaags publiek zal worden verkocht. Als Firm.ian zijn straf tijd heeft uitgezeten is Hij een be delaar. Iedereen zal hem links la ten liggen, een flink arbeider is hij nooit geweest en de lange gevan- gensobap zal hem nog wel luier hebben gemaakt. Wie zal hem' dan weder aan een behoorlijk bestaan helpen als i'k bean -niet ter zijde sta? Ik hiab overigens vernomen, dat hij zich in de gevangenis goed gedraagt. Als hij weder vrij komt mag men hem miet meer verwijten wat hij verblind door hartstocht heeft mis daan). En hij zelf vindt hiet- ook goed. Ik heb hem laten weten, waartoe ik besloten ben, diat geeft, hem nu moed om al zijn lijdm, ail zijne ontberingen te verdragen. Ik was door deze mededeeling tot den dlood toe ontsteld, maar zooals ik het measjie kende:, zag ik in diat het veageefsche moeite zou zijn haar dlie krankzinnige gedachte uit het hoofd te praten. Het was weder hetzelfde medelijden dat haar vroe ger ook halsstarrig aan alterle-i dwaze besluiten deed vasthouden. En bovendien wat kom er al niiiet in den loop der volgende jaren gebeuren! Als d'e veroordeelde eons raieit bestand bleef tegen den slech ten kost en den zwiairen arbeid. Kortom, ik vertelde alleen aan mij armen iomren dat. Hi i geduld moest hebben; voorloop!g was er niets aan te doem. Hij was echter een driftkop, die van geen geduld wilde weien. Dagelijks met haar te zijn zon der een enkel goed woord of een vrienidlelijken lillik van haar te/ krij gen, dat kom hij nieit uithouden. En teen ging hij naar het bui tenland! en kart daarna stierf mijn man, en ik arme weduwe zou ook niet in het teven zijn gebleven als i'k Johanna niet had gehad, maar hoe zij dan ook nu voor mij zorgt —nu, u hebt het immers kunnen zien! Hoe boos ik er ook over was dat zij door haar eigenzinnigheid Frans het huis heeft uitgejaagd, toch heb ik. haar van dag tot dag meer lief gekregen. Zij heeft haar kamer boven naast de mijne. Hoe dikwijls als ik van pijn miet sla pen kan, is zij miet midden in den nacht opgestaan om mij mijn drup pels te geven of alleen maar om voor mijn bed te zitten, opdat ik daar n.iel zoo geheel verlatera zou liggen steunenAls ik er aan denk dan is heit of ik mijn braven man en mijn kimd op nieuw zal moeten verliezen en ik geloof dat ik het ditmaal niet zal overleven.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1