de vcreenigingen ..Concordia" en Y A. V. O", zich met elkander zulle meten. Handenarbeid. Voor het exa men in handenarbeid, dat 23 en 24 d zer vanwege de vereeniging tot bevor dering van het onderwijs in handenar beid in Nederland alhier gehouden zc. worden, hebben zich aangemeld: voc. diploma A: (karton en klei) 36 heers. en 7 dames, en voor diploma B (hout 8 heeren. In H geheel 51 candidaten. Ibsen en Tolstoï. Naar men ons meldt, hoopt Ds. G. Hulsman var. Zandvoort Donderdag 9 Januari a.s in eene openbare vergadering voor de 11 aar lemsclie Jon«eli ngs-V ereen icing Pred. 12 la. op te treden met het hoogs belangrijke onderwerp: „Ibsen en Tol stol. Het zal voor velen eene groote aan trekkelijkheid zijn deze beroemde schrijvers en hunne werken eens van Christelijk standpunt uit, te hooren bcoordeelen. Wij vestigen daarom met nadruk de aandacht op deze medtedee- ling De herstelslaatsen der H. IJ. S. M Aan de N. R. Ct wordt uit Haarlem geschreven: Naar aanleiding van een gerucht, dat eerlang het grootste deel der werk plaatsen van de H. IJ. S. M. van hier naar Amersfoort zouden worden over- gebracat, kan worden bericht, dat te Amersfooort zullen worden gebouwd twee groote gebouwen als herstelplaat- scn van wagens en één voor het her stellen van machines en wel omdat daarvoor hier geen plaats meer is en dat om van die herstellingen de lei ding op zich te nemen, naar Amers foort zullen worden overgeplaatst de meesterknechts, die hier de leiding hadden. Voor het overige komt er geen verandering. Uit de Omstreken. Heemstede. Vergadering van den Gemeenteraad >p Donderdag 12 December 1901 des 's morgens 101/2 uur. 1. Besluit tot verklaring welke straf verordening geldien blijven. 2. Adres van den heer J. Slagmulder plaatding lantaarn Haarlemmerhout park. 3. Adres mej. C. C. de Waard orn eervol ontslag als Gemeente-vroed vrouw 4. Voorstal van B. en W. om naar aanleiding van een mededeeling van den heer J. Beeker, dat hij met Janu ari a. s. niet meer in aanmerking wenscht te komen als Geneesheer wan Wijk III de gemeente in 2 wijken vesr- deelen; Benoeming van plaatselijke Genees- heeren voor 1902; Voordracht: Wijk I Dr. M. Colen brander en Dr. E. A. M. Droog; Wijk II: Dr. E. A. M. Droog en Dr. M. Co lenbrander. 5. Benoeming vroedvrouw voor 1902. Voordracht (Alphabettech) lo. J. J. Ilollebrando—Langeler; 2o. C. J. Stel- ken. 6. Benoeming Gemeenteopzichter voor 1902. Voqrdracht: Jac. Th. Et- mans. 7. Vaststelling van een verordening tot regeling van het herha'.ings onder wijs. 8. Rapport Commissie over de plant soenen over 1901, benevens voorstel rooiing van boomen. 9. Voorstel B. en W. om de straatver lichting over 1902 onderhands aan te --esteden aan A. Verd'onschot. 10. Voorstel B. en W. tot het beschik- •aar stellen van gelden om na 1 Jan. a.s. den ttjdelijken onderwijzer tot uit. Maart aan te houden. Geheime zitting. Zaudvoort. Voor de inschrijving der Nat Mili tie, lichting 1903. zal alhier meer be paald zitting worden gehouden ter secretarie op Wensdag. 8 Januari 1902, des namiddags ten 1 ure. Door B. en W. is eene op 12 Dec. a. s. te houden collecte voor de liefdadig- heidsvereeniging „Streven naar verbe tering" te Amsterdam gestuit en wel om reden door die vereeniging op 13 en 14 November jl. ook eene collecte alhier is gehouden en, met het oog op de behoeftigen alhier, het niet ge- wenscht is liefdadigheidsverenigin gen van elders te steunen gedurende de wintermaanden. Zeker1 wat ging mii dat vretem- die meisje, haar lot en haar toe komst. eigenlijk aan? Ik was im mers noch haar broeder, noch haar vriend, noch ook maar neen 1 dat was hèt juist; ik. kon het voor mij zelf ndet langer verbergen diat ik bepaald verliefd op haar was ge worden, niet alleen met mijne schildersoogen op hare bekoorlijke uiterlijke verschijning, maar op haar geheel© persoon met ail hare roerende zonderlingheden en held haftige grillen. Ik moest ar besten dig aan diemken wat het- een geluk zou zijn zuük.eeoe geliefde, zulk eene vrouw, ziulk een© hartsvrien din en. levensgezel tiro te hebhen en haar langzamerhand) het verloren lachen weder te ziien terugvinden,. En daarop was nu naet d)e minste hoop omdat dat zeldzame wezen aan eene vengrootiTUg van het geweten leed. waarvan niemand haar kon genezen. Ik 6tóep heel slecht in mijn groot ledikant en lag voort durend! te peinzen erf het niet het best zou zijn mijn bundeltje bijeen te pakken en er van door te gaan vóór ik den verwemsebten botterik te Zien kreeg, die dit prachtstuk van een meisje door moord en tucht buiis verdiend had'! Maar ik kon niet- xJmuiden. Door den storm is het binnenkomen de stoomschip Bali van de Maatschap- t'i Nederland. Zondagmorgen om half negen van binnen de pieren vastge lopen. Bij do pogingen om los te komen, raakte een tros tusschen den schroef waardoor deze onklaar werd. Eerst tegen half drie kon de Bali naar Am sterdam opstoomen. Haarlem mermeer. Op de 11 openbare scholen te Haar lemmermeer. is thans geen enkele va cante onderwijzersplaats, wat in lan gen tijd niet is gebenrd. Het getal onderwijzers en 11 hoof den van scholen, bedraagt-41. 33 H.A. bouwland met woning, -churen en bergen, bewoond door C. Baars, sectie K., te Haarlemmermeer, is in publieke veilig gekocht door P. Roos alhier, voor f27000. Binnenland. Pf- ri e ui entai re Praat] es. De al.eemeene beraadslaging over de begrooting van Justitie werd geopend door den heer Marchant, die het optre den van dezen Min. met genoegen be groette wegens zijn memorie van antw., zijn erkende kennis, zijn ante cedenten, op grond waarvan hij het standpunt innam dat de wetgever re kening heeft te houden met het pu bliek nut. Spr. hoopte dat de Min. de neutraliteit der rechterlijke macht zou handhaven en ook dat standpunt in zou nemen als wetgever. De Troonre de was te dien aanzien lieel wat voller van beloften dan de mem. van antw. Wat stond te verwachten ten aanzien van speel- en drankzucht, openbare eerbaarheid, doodstraf? De Min. liet zich zeer "ereserveerd uit. Continuï teit van wetgeving was noodig: herzie ning van het Wetb. van Strafvord.. vooral ten aanzien van de preventie ve hechtenis; wijziging van de wet op de naaml. vennootschappen, speciaal om het handel drijven in onroerende goederen door lichamen die geen ven nootschappen van koophandel zijn. tegen te gaan. Regeling van den rechtstoestand der ambtenaren, van de rechten der gehuwde vrouw en van de erkenning van natuurlijke kinde ren was dringend noodig. De heer Hu- genholtz hield een lange, met tal van voorbeelden doorspekte rede ten be- tooge, dat onder de bestaande rechts orde voor kleine vergrijpen tegen den eigendom zware straffen worden opge reed. die er op wijzen dat zij bestemd zijn de kapitalistische maatschappij te beschermen en gegrond! op het standpunt der vergelding. Speciaal te gen de celstraf en de nadeelen daar- trok de spr. te velde- In verband hiermede vroeg hij voor gelegenheids- (geen gewoonte-)mïsdadigers de invoe ring der voorwaardelijke veroordee ling. En voor recidivisten moesten, als is het zgn. Elmira-stelsel, pogingen tot verbetering worden ingevoerd. Spr. hoopte dat aan de celstraf eeni- ge arbeid zou worden toegevoegd. Ein delijk besprak hij het militaire straf recht en kwam op tegen de handha ving van dit strafrecht in tijd van vre de. De heer Willinge drong aan op de herziening van het Wetb. van Straf vord. en de wederindiening van de wet tot erkenning van natuurlijke kinde ren. De heer de Bidder eindelijk drong aan op bestrijding van het Neo-mal- thusianisme; sprak tegen de misbrui ken op de werkinrichtingen en tegen de invoering van voorwaardelijke ver- oordeelinr De heer Fokker, de eerste spreker in de avondzitting, had het. nogmaals over den rechtstoestand der ambtenaren. De spr. verdedigde het denkbeeld van de voorbereiding van dit onderwerp door anderen, mis schien door een Staatscommissie. De heer Lucassen beplertte de invoering der Kinderwetten met het oog op de noodzakelijkheid om te weten wan neer de meerderjarigheidsverklaring op 21 jaren zal van kracht zijn en met het oog op de gestichten, die zich reeds hebben ingericht met het oog op de aan het stelsellooze in de reglementee ring der ontucht door de gemeenten en bestrijding door de wet van het Neo-Malthusianisme. Afschaffing van het verbod van onderzoek naar het va derschap wenschte deze spr. en gewij zigde weder-indiening der wet op het notariaat. Hij wilde het vrije notariaat alleen open voor juristen en wettelijke vaststelling van een tarief. Ook de wederinvoering der doodstraf werd door dezen spr. verdedigd. De heer Merckelbach betreurde dat de wet op het notariaat der vorige regeering van haar weg. Als zij maar een schotel voor mij opdroeg of dte kroes mei een ..Weil bekome het u," voor mij nederzette, deed: het mijin hart al goedi; iik moest mij dlan inhouden orn niet haar hand te vatten en haar toe ie voegen: „Wees toch verstan dig, meisje! Laat je twaalf jaren lang vensehimimelden minnaar zit ten en ga met mij mede! Voor Fir- mian zulten wij zorgen-, hij zal ze ker wel mat geld tevreden zijn. Jij zult het zoo goed! bij mij hebben dat je geweten je wei geheel met rust zal laten)." Ik had natuurlijk den moed niet om dat tot haar te zeggen en dat was maar goed ook, want zij zou mij met groote ootgeai hebben aan gezien. en mij als iemand, die gek geworden is, den rug hebben toege keerd. Zoo kwam ik ook op den twee den diag na ons Laatste gesprek zeer ontstemd en besliwibeèoos tegen» den middag in het logement terug, te meer om diat ik een schets schande lijk verknoeid had'. Daar zag ik naast drein ingang op eien stoel, die er anders rui-et stond', een persoon zitten, in wien ik zonder moeite dien gehaten begenadigde herken de; een lange, magere karei, wiens niet was behandeld; hij hoopte op we der-indiening. maar was daaromtrent niet gerust.. Voorshands bestreed hij het. denkbeeld van vrije notariaat. De heer Ketelaar besprak de quaestie der loterijen en van de oneerlijke con currentie. De ingetrokken strafwetno- velle bevatte een onvoldoende bepa ling. Op bestrijding van beide euvel- len drong de spr. aan, speciaal bestrij ding van het sneeuwbalsysteem. De heer Rink vroeg een partieele straf wetherziening voor: invoering van voorwaardelijke veroord-eeling; beteu geling van dierenmishandeling; het tegengaan van binnenlandsche geld- verlotingen. Elke dezer punten werd door den spr. nader ontwikkeld. De hr. Verhey drong aan op de nood zakelijkheid der herziening van het militair strafrecht, waarvan bij met voorbeelden de misstanden aantoon de. Een hoofdfout noemde spr. de ge heime behandeling en het ontbreken van den verdediger. De heer De Steurs hedenochtend tot lid der Kamer toeee- laten, besprak de wet van 1815 tot her stel van de orde van de Balye van Utrecht. Na eenige, dikwerf amusan te. historische medsdeelingen. kwam spr. tot de conclusie dat de orde moest worden opgeheven, omdat de handha ving bij de wet een beleediging is van het rechtsgevoel. Een enorm kapitaal, voor liefdadig doel bestemd, wordt nu onder den adel verdeeld, zonder eeni ge contra-praestatie. De Staat had geen reden dien toestand te handha ven. Dat geld is van katholieken afkom stig en leden kunnen alleen her vormden zijn. Dit is in strijd met de Grondwet. De orde was geworden een instelling tot bedeeling van niet-onver- mogenden. Spr. vroeg overweging van den Min. van het denkbeeld van wij ziging der orde of de orde op te heffen en aan de fondsen een bestemming te geven. bijv. voor het Roode Kruis. De heer Heisdingen kwam op tegen de Jiandhavins van het voorschrift, dat voor debat b" vergaderingen in de open lucht voorafgaand verlof nooditr is. Spr. wees vervolgens op schendine- van het recht van vereeniging door tal van patroons; hij somde uit de laat ste twee jaren ettelijke feiten op. Spr. drong aan op handhaving van liet grondwettelijk recht en tevens op de invrijheidsstelling der nog gevangen gehouden broeders Hoogerhuis, door toepassirw van het recht van eratie. De heer Van Raalte vroeg wat de Min. dacht te doen met het ontwerp der Staatscommissie voor de herziening van het bewijsrecht in het burgerlijk proces. Spr. drong bij den Min. op het tot standkomen dezer gewichtige mate rie aan. De heer Sassen van Isselt maakte eeniee opmerkingen over de militaire rechtspleging. En der laatste sprekers van den avond was de heer Roëll. die. de wenschelijkheid van administratieve rechtspraak beplei tende, omtrent een eventueels regeling enkele wenken gaf. Heden is de minister aan het woord. G. Jr. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins worden Zaterdag, tegen vier uur 's namiddags in de residentie ver wacht. Te Batavia is overleden mevrouw Pit, schoonmoeder van den gouver neur-generaal. De 12e algemeene vergadering van de Soc. Dem. OuderwijzersYerecniging zal op tweeden Kerstdag te Utrecht worden gehouden. A.cad. Eximeas. Utrecht. Aanv. ex. Dier- en Delfstof- kunde, de heer A. Bila, Cand. Theol. 1 de heer W. L. Slot, Cand. Theol. 2 de heer M. J. Besselaar, Cand. Wis- en Natuurkunde de heer L. H. Groudijs. Bevorderd tot semi-arts de heeren S. J. D. Esser, J. Bourna en L. D. van Hengel. Bevorderd tot arts de heer C. P. J. Hoek. Een tegenspraak- De „Rostocker Anzeiger" meldt uit officieuse bron, dat alle in den laat- sten tijd over prins Hendrik der Ne derlanden in omloop gebrachte, hate lijke berichten van het begin tot het einde gelogen zijn. Integendeel, konin gin Wilhelmina leeft met haren ge maal in de gelukkigste verstandhou ding, die niet door het geringste ge schil verstoord wordt, op bet kasteel Het Loo. De boycot gaat niet door. Het Uitvoerend Comité, kennis ge nomen hebbende van de ingekomen berichten uit binnen- en buitenlaud, mankt liet volgende bekend: armen en. beernen zoo dun waren dat zijn zameirpak van geruite stof vol plooien, wel. Het gezicht ech ter was opgeblazen, van een vale kleur, die sponzig© wangen met een begin van baard bedekt. Aan dien rechten neus en den. vorm der oogen kon men nog zien drit hij vroeger een knappe jongen moest geweest zijn, maar die uitpuilende waterachtige blauwe oogen en die hantgeocte onderlip gaven aan het gelaat eene waSjgetijke stompzinnige uitdrukking, vooral omdat hij ge stadig vergenoegd lachte en soms als gevoelde' hij zich ©en persoon van gewicht de wenkbrauwen, in de hoogte trok en zijn bruinen stroohoed! afnemndle over zijn kort geschoren, reeds geheel grijs haar streek. Hij had een kroes bier naast zich op den grond staan, waaruit hij nu ©n dan een. teug nam, waarna hij mat den boven kant van. zijn be enige hand! zijne dikke Lippen afdroogde. Dan zag hij weder welgemoed om zich heen, knikte tegen die schoolkinde ren. die zich in een hal ven cirkel rondlom Item hadden geschaard en hem ails em. wonderdier aangaap ten en scheen zich niet in het- minst te verwonderen, dan mannen en lo. Dat uit dc ingewonnen informa ties gebleken is, dat op enkele uitzon deringen na bijna alle landen, als Duitschland, Noorwegen. Zweden. De nemarken en België, de ondoorvoer- baarheid van den boycot bepleiten en niet de minste poging in die landen is aangewend om de havenarbeiders met de zaak op de hoogte te brengen of genoegzame propaganda daarvoor te maken; 2o. Door het ontaktisch en onge vraagd optreden van het N. A. S. en het P. A. S. te Amsterdam die daar door niet alleen onze beweging ontzet tend veel schade hebben toegebraent, maar ook verschillende organisaties in opstand met elkaar brachten die slechts ten nadeele kon uitloopen van die organisaties; 3o. Doordat ons onmogelijke voor waarden gesteld werden om te kun nen voldoen aan de aanvragen om steun voor reisgeld der afgevaardig den der verschillende havens om het Internationaal Congres bij te wonen. Redenen waarom het Uitvoerend Comité in zijn vergadering van Zon dag 8 December de beweging voor den boycot der Engelsclie handels vloot door gebrek aan eenheid van de verschillende organisaties tot haar diep en innig leedwezen heeft moeten opheffen en dientengevolge het Con gres der Internationale Transportar beiders op 15 December a.s. niet kan plaats hebben. Het Uitvoerend Comité ontkent per tinent dat de Sociaal Demokratische Arbeiderspartij in Nederland twist ?n tweedracht Jn de beweging beeft ge bracht. Die"deze bewering uitten zijn óf niet op hoogte óf willen zich zelf schoonwasschen ten koste van ande ren. Wij constateeren integendeel dat geen enkele partij in ons land zich meer geïnteresseerd heeft vóór en me degewerkt heeft tot slagen van den boycot als de Sociaal Demokratische Arbeiderspartij in Nederland. Onzen oprechten dank aan allen, die ons financieel steunden, terwijl aan de ons goedgezinde pers een woord van lof toekomt voor de aan ons ver leende hulp in deze edele en schoont zaak. Het Uitvoerend Comité: A. C. WESSELS, secretaris Nederl. Scheeps- en Bootwerkersbond. Tj. WESTRA, voorz. afd. Amsterdam Binmnscteppersbond. J. HOBBY, voorz. „Recht en Plicht". J. A. HENGSTERMAN, vice-voorz. „Recht en Plicht". J. M. VAN OOG EN, voorz. Dok- en Veemarbeidorsvereen. F. G. BARENS, voorz. Graanwerkers- vereen. „Door EendrachtVerbonden." W. J. HERMANS, voorz. Machinisten en Stokershond. II. POTJEWIJD, secret.-penningmees ter van den Alg. Ned. Zeemansbond. J. J. van OOGEN, voorz. Handels- en Pakhuisbod iendenvereen. Zoo spoedig mogelijk zal weder re kening en verantwoording gedaan worden der ontvangen giften, en den genen die iets te vorderen hebben wordt beleefd verzocht hunne rekenin gen in te leveren. President Kmger. Het is thans vrij zeker, dat president Kruger a. s. Woensdagmorgen per rij tuig van Hilversum over Maartens- dij „i Utrecht zal vertrekken, ten einde aldaar in den voormiddag zijne nieuwe woning „Oranjelust" aan de Ma'iebaan te brtrekken. Eene feestelijke of officieele ont vangst te Utrecht zal, in verband met de omstandigheden, in welke de pre sident en zijn volk zich bevinden, niet piaats hebben. Naar men verneemt, zullen echter eenige nauw bij de Z.- Afrikaansche zaak betrokken heeren: prof. De Louter, dr. Jonkman, mr. De Wilde, ds. Klaarhamer, bestuursleden van de Nederl. Zuidafrikaansche Ver eeniging en van 't Christelijk-Natio- naal Boerencomité, bij wie enkele an dere personen zich zullen aansluiten, zich bij de komst van den President in „Oranjelust" bevinden om Z.H.Ed. te verwelkomen. Voor de Boeren. Over de werkzaamheden der Haag- sche pro-Boervereeniging, die naast een „Boerenwinkel" in de Molens» etraai waar de veereeniging tevens haar bureau gevestigd heeft ook de meermalen besproken Internationale Kunstverloting op touw heeft gezet, schrijft men uit Den Haag aan de N. Roti. CL: Wie in dat bureau een kijkje mocht nemen, komt dat voorbereidangswerk inderdaad als een zware taak voor. vrouwen, dte eveneens over de markt liepen, eveneens Weven staan eai zich in halfluide gesprekken vroolijk over hem maakten. Diit was dus de gelukkige die de bruid zou wegvoeren'! Al had ik hem mij zoo ongeveer voorgesteld, nu ik hem in levendte lijve voor mij zag gaf het mij; toch een steek ion he»t hart, alsof nu eerst dte laatste hoop was ver- dwteneo dat bet gevreesde nog zou kunnen worden afgewend1. Ik haastte mij dien geheten deurwach ter voorbij te komen, maar hij stond met een tinksebe beiwegüng op, grijnsdte mij nieuwsgierig aan en nam zijn hoed af. Ik zag nu ook dat hij oen gevolg van den har den gervangoniiskost een esrg dlik lichaam had' geloregem, dat. bij zijn© overigens zoo magere ledematen al ler bespottel i jkst afstak. Op t zelf die oogerthlik wand dte dteur van de ge lagkamer geoperad en kwam Johan na err uiit. Toon zij mij zag steeg haair het bloed in het gezicht, maar zij sloeg de oogen niet neder*, maar vestigde die moedig op den onze ker daar staan den bruidegom en zei de: „Kom nu binnen, Firma an. Het eten is klaar." En toen hij zich niet dadelijk be woog. maar loensch naar ai in kroes Met Holland is doze afdeeling nu zoo goed als klaar, ten minste wat het ver zenden betreft der bekende circulaire aan onze kunstenaars. Aan 820 beoe fenaars der beeldende kunsten is die oproeping gezonden. En van ruim 300 is reeds de toezegging ontvangen, dat zij voor het goede doel bereid zijn een hunner werken af te staan, terwijl door een aantal de daad reeds bij het woord is gevoegd, door toezending van stukken van hun hand. Maandag komt België aan dc beurt waarheen een kleine 1000 circulaires worden gezonden. Dan volgen Frank rijk. Spanje en Italië, met een totaal aantal van circa 9000, terwijl in de landen waar de Duitsche taal goed bé kend is, zooals (behalve Duitschland zelf) Zwitserland, Zweden, enz. even eens 10.000 worden verspreid onder de kunstenaars. Hoogstwaarschijnlijk wordt aaust. Maandag de Goedkoope Boerenwinkel in de Molenstraat geopend, alwaar, gelijk men weet, uitsluitend voorwer pen worden verkocht, betrekking heb bende op Zuid-Afrika, tot prijzen wel ke geen concurrentie scheppen met de winkeliers hier ter stede. De De veree niging heeft 20.000 briefkaarten in kleurendruk laten vervaardigen met portretten van bekende Zuid-Afrikaan. sche figuren en gezichten op verschil lende landschappen ginds. De vereeni ging ontving reeds van groote firma's verschillende aanbiedingen om de lo ten voor de loterij kosteloos te verkoo- pen, doch voorloopig kan het bestuur aan dat welwillende aanbod geen ge volg geven, omdat in de eerste plaat<= de toestemming van H. M. de Konin gin op de verloting moet verkregen worden, en daarvoor is eerst noodig vaststelling van het aantal loten enz. De prijs der loten zal vermoedelijk op f 1 gesteld worden. Ten slotte kan nog wordlen medege deeld dat vanwege de vereeniging op aanvrage grootere en kleinere bussen zullen verstrekt worden, waarin gel den kunnen gestort worden ten bate van gevangen Boerenvrouwen en kin deren; de weduwen en weezen van ge vallen Boeren en ten slotte van het ta baksfonds voor krijgsgevangenen. Legaten Wijlen mevr. de wed. C. J. v. d. Kleijn-Borst, 5 November te Gouda overleden, heeft onder meer. de volgen de legaten vermaSkt. Aan de Hervorm de gemeente te Gouda, tot verbetering van het predikants-tractement f 6000; aan de diaconie der Hervormde ge meente aldaar f 6000; aan de diaconie der Hervormde gemeente te Wormer- veer f 1000; aan de diiaconie der Evang. Luth. gemeente te Gouda f 2000; aan de Evang. Luth. gemeente aldaar, tot verbetering van het predikantstracte- ment 2000; aan het Ned. Bijbelge nootschap 500; aan het Britsch en bui. tenlandsch Bijbelgenootschap f 100; aan de weesinrichting te Neerbosch f 500; aan de Helderingsgestichten te Zetten f 1000; aan de Utrechtsche Zen- dingsvereeiYiging f 500; aan de Ned. Zending-s vereeniging1 te Rotterdam f 200; aan de Marthastichting te Alfen f 500; aan den diaconessenarbeid der Hen-vormde gemeente te Gouda 500; aan het gesticht „Bronovo" te 's Hage 300; aan de diaconie Hervormde gemeente te Gouda een kapitaal van pL m. f 10.000 en aan de kerkvoogdij der St. Janskerk aldaar een kapitaal van pl. m. f 5000, beide belast met vruchtgebruik. De heer C. J. v. d. Kleijn. den 6en Sept. 1885 te Gouda oevrleden, vejrmaakte aan de Evang. Luth. gemeente aldaar f 4000 tot aan koop eener pastorie. Alles vrij van suc cessierechten. Bij de internationale flenran ten- Er wordt "weer een nieuwe vergade ring van den Raad van het Hof vau Arbitrage noodig ter benoeming van een secretaris van het Internationaal Hof, ter vervanging van jhr, mr. J. J. Rochussen, benoemd tot referendaris aan het departement van buitenland- sche zaken. De beer Brill, adjunct-commies bij het bureau van de Instelling, heeft als zoodanig ontslag gevraagd, ten einde in aanmerking te komen voor eene plaatsing in consulniren dienst, bezittende hij het radicaal van leer- ling-consuL De „Zeeland". De Middelb. Ct. beeft het bericht van het Hbld. betreffende onderhandelin gen tot overname van de „Zeeland" door de Explotatiemaatschappij, on- waar genoemd. keek. nam zij hem' bij diem anm en geleictele bean Langs mij heen in huis. echter niLet in d!e gelagkamer, maair im, ct© buffetkamer. dlie nu leeg was. Aan dien voorkant wa nen 's mididiags gewoonlijk eeniige stamgasten, de stationschef, dte apotheken, die ongehuwd was, een onderhoutvester en somtijds de dok ten. Ik begreep diat. z.ij niet over zich' kon krijgen, haar verloofde aan dit gezelschap voor te stedle® Ik zelf vermeed haar aan te zien. zoo zeer deed het mij in de ziel leed. Ook gedurende' het eten was het be- dten in de gelagkamer stiliter en om gezelliger dam ooiit. De heeren, die natuurlijk allen den armen zoa> daar gezien hadden en mi die hoede gescliiedlemiis nog gekker vonden, wisselden fluisbereatfi van gedach ten m zwegen, zoodina de bcnuid zich wedter liiert. zien. Ik kon slechts een paar brokken naar binnen krijgen en maakte maar gauw diat i-k wedter op mijn kamer kwam. Boven in de gang ontmoette ik de kasteleines, die moeilijk op haar stek rondbiirnkte. „Heibt u hem nu ook gezien?" riep zaj mij the. „Goede God en Vader, is het dlan te gedteoven? 's Mtemscben wil is zijn hemel Van andere zijde merkte men op. dat reeds sinds twee jaar onderhande lingen zijn geopend over de route. Intusschen seint de correspondent van het Hbld. te Rotterdam het vol gende: „In antwoord op de Middelburger Courant," die beweerde dat an bericht omtrent de overname van d maatschappij „Zeeland" dooi dc ploitatie-maatschappij geen woord waar zou zijn, zij gemeld dat dit blad blijkbaar verkeerd lis ingelicht. Wel is waar hebben de obligatiehouders van do „Zeeland" zich niet kunnen vereeni gen met de voorwaarden waarop de Staatsspoor tot die overname geneigd was, maar de onderhandelingen zijn n°S net afgebroken en zullen waar schijnlijk wel tot een overeenkomst leiden. Goede vangst- Te Bergen op Zoom is een ervaren inbreker gearresteerd, die het laatst bij den heer Asselbergs diefstal had ge pleegd: Hij is genaamd, O. M. van Z., oud 36 jaar, wonende te Berchem, (Ant werpen), gehuwd, zonder kinderen. Hij heeft zes vonnissen wegens dief stal met braak op zijn kerfstok, be nevens tal van andere overtredingen; hij was thans eerst sedert 12 Nov. uit de gevangenis te Gent ontslagen, na daarin 8 10 jaren te hebben doorge bracht. Deze laatste veroordeeling be droeg 20 jaar, doch in België bestaat de strafwet, waarbij misdadigers, ver oordeelden als deze. het eerste jaar cellulair doorbrengen en de negen daaropvolgende gewoon, terwijl de resteerende op vrije voeten onder toe zicht van de politie worden d'oorge bracht. Deze veroordeeling had hij gekregen voor een diefstal met braak, waarbij hij 30 duizend gulden had ontvreemd. Hiervan had hij drie jaar gezellig ge leefd, voor dat het uitkwam dat hij dit misdrijf had gepleegd. Hij had eer &abeihouw op den linkerwang, dez had hij bekomen van een gendarm toen hij vluchtende van een huis af sprong. Meermalen was op hem geschoten geworden en hij vermeende, dat he' thans ook had plaats gevonden. Hij gaf voor, dat de geheele inbraak een droom voor hem was geweest, hij er kende het gedaan te hebben, doch wist niet hoe; kortom hij was „een gek, die een tijd lang in een gekken huis in plaats van eene gevangenis had gezeten" zoo zeide hij. Telegraphiscl» ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat hij in hoofd zaak de waarheid heeft gezegd. Een incident. Terwijl Maandagavond in de Hoog- duitscbe Schouwburgzaal te 's Graven. hage het Joodsch Vereenlgingslokaal, eene inrichting in den geest der Toyn- bee-vereeniging, in feestelijke stem mine, in tegenwoordigheid van hon derden, was geopend met een inlei dend zangnummer van liedertafel Haagsch Mannenkoor, die haar wel willende medewerking voor dezen avond verleende, had, vóór de uitvoe ring van het tweede nummer, een ver storing der feestvreugde plaats. Im mers op dat oogeiblik stortte de vloer van het tooneel in, met de zangers die er op stonden. Gelukkig was de val niet diep en nam de vloer een hellende richting aan, zoodat niemand gedeerd werd, en allen met den schrik vrijkwa men. Dit incident was ook niet in staat om de kalmte in de zaal te verstoren. De groote vleugel-piano op het too neel helde mode naar beneden. De oorzaak moet hieraan worden toegeschreven, dat het middengedeelte van den planken vloer niot geschraagd was. Rappe handen ruimden de plan ken weg en binnen een kwartier ver volgde de liedertafel het program in het vierkant vlak gelijkvloers. Ondanks dit vooral had do avond een genoegelijk verloop. Kinderen. De constitueerende vergadering van het Centraal-Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies, zal plaats hebben te Amsterdam, op Dinsdag 24 dezer, onder voorzitter schan van den heer mr. A. Kerdijk. Bij de concept-statuten wordt het doel aldus omschreven; De vereeniging stelt zich ten doel, het lichamelijk en zedelijk welzijn van kindeTen te bevorderen, aan welke of aan wier verzorgers voldoende midde len daartoe ontbreken, door hen ia de gelegenheid te stollen een tijdlang in een gezonde streek te verblijven of wel rijn hiel! meen» troost wist ik het arme oudje niet, te bieden. Toert sloot, ik mij in mijn kamer or> rookt© die eieme sigaar na die am- dtere ear hadi niet eens lust om bui ten te gtaan wandelenwane mijne sombere gedachten zouden mij toch overal hebben gevolgd. Binnens huis was het bijzonder stil, alsof eir een dbodrieke was. Toen Christel mij J& avondis versch water bra.eht zag ik diat rij roodgeweende oogen had:. Zij wildte gaarne over hef hu welijk bes-innen, want zij hield zoo veel van haar juffrouw Johanna maar i'k sneed alle verdere meidie- deekiaugen af door het te laten voor- komten alsof ik geheel in mijn lec tuur verdiept was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2