Belangrijk! T0YNBEE-VEREENI6IN6. LEZING D> middeic-n oin tot dat doel te gera ken zijn: a. samenwerking met en bevorde ring van aaneensluiting van vereen: gingen en personen, die zïeh een ge.lij1' doel sti llen en dit doel met dezelfde middelen trachten te bereiken; b. het bevorderen van de oprichting van afdeelingen en zelfstandige ver- eertigingen, die zich zulk een doel stel len, en liet verlecnen van hulp en ver strekken van inlichtingen en raad aan bovengenoemde vereenigingen en per sonen; c. het propaganda-maken voor kinder- herstellings- en vacantiekolonies. zoo wel door geschriften als door liet woord; d. het'in het leven roepen en in stand houden van eigen herstellings- of va- cantie-kolonies. De krans op De Ruyter'ssraf Eenige dagen geleden wegd in het Hbld. opgemerkt dat de krans, onlangs door een Znid-Duitscher op het graf van De Ruyter in de Nieuwe Kerk neergelegd, de fraaiste is van de dTïe welke de tombe nu versieren. Hoe dit gekomen is, werd door den geleerde, van wien de hulde uitging en die onbekend wenscht te blijven, in een vriendenkring te Amsetrdam aldus verklaard: „Toen ik in mijn woonplaats bij den bloemist den krans bestelde, zeide 'ik dat die heel mooi moest worden om dat hij voor het graf van De Ruyter be stemd was. De bloemist, een eenvou dig man, die niet veel aan geschiede nis heeft gedaan, vroeg mij: „Wie was die De Ruyter?" Ik antwoordde: ,,Een beroemd Hol- landsch admiraal, die in menigen zee slag de Engelschen overwon en zelfs als dezen de overmacht hadden, 't met hen klaar wist te spelen. Eens is hij met de Hollandsche Vloot de Theems opgevaren, die versperd was." Het gelaat van den bloemist, wliens oudste zoon bij de Duitsche oorlogs marine had gediend, straalde van geeistdrift en hij sprak: ..Als dat het geval is, zal ik den krans bijzonder fraai maken, zonder er meer voor te rekenen. Ik zal hem niet. als gewoon lijk, van laurierbladeren, maar van takken maken. Voor zulk een held kan de krans rtfiet mooi genoeg zijn." „Na een oogenblik nadenken, vroeg hij verder: ,,En wanneer behaalde D<: Ruyter die overwinningen?" Toen ik antwoordde dat dit al meer dan twee eeuwen geleden was, zeüde hij: „Hoe jammer!" „En zoo is het gekomen dat mijn krans zoo bijzonder fraai is uitgeval len. Dat heeft men niet aan mij te danken, maar aan den bloemist in het verre Zuid-Duitschland, die zelf een bijdrage Wilde leveren tot de hulde aan Hollands grooten admiraal en ede len burger." Een half verkoold lijk. Op een weg nabij Goes is het half verkoolde lijk van een ouden man ge vonden. De Midüelb. Ct. deelt daaro ver mede: Zaterdagavond is een 73-jarige man, f. v. d. P. genaamd en ie 's Heer Hen- drikskinderen woonachtig, op nood lottige wijze om het leven gekomen. Hij was naar Goes geweest om in- koo-pen te doen en ging, toen de avond reeds gevallen was, huiswaarts. Hij had een met petroleum gevuld lan taarntje op de borst, dat hij 's avonds gewoonlijk droeg om aanrijding door fietsers te voorkomen. Dat lampje brandde. Men vermoedt dat de man gevallen is, de inhoud van het lantaarntje over zijn kleeren is gevloeid, en in vlam geraakt, want 's avonds werd het ver koolde lijk van den man op den weg naar 's Heer Hendrikskinderen gevon den- Twee dienstmeisjes, die te half ze ven op den weg waren, hadden ge kerm gehoord, doch konden door het donker niets onderscheiden. Toen daarop de omnibus naar Wolfaartsdijk kwam aangereden, waarschuwden de meisjes den koetsier, en werd het lijk ontdekt Sport en Wedstrijden. IJssport. De Nederl. Schaatsenrijders-Bond maakt bekend in de N.S dat de wed- rtrijden om het kampioenschap voor «902 zullen gehouden worden: Om het Europeesch kampioenschap n het hardrijden en hardloopen op sneeuwschoenen te Davos-Platz op 18 en 19 Januari 1902. Om het Europeesch kampioenschap in liet figuurrijden te Amsterdam (datum nog niet vastgesteld). Om het wereld-kampioenschap in het figuurrijden te Londen (datum nog niet vastgesteld). Om het wereld-kampioenschap in het hardloopen en hardloopen op sneeuwschoenen, te Helsingsfors op 22 en 23 Februari 1902. Roe en. N. S. R. B. Aan het verslag van de vergadering van den Nederlandschen Studenten-' Roeibond in de N. S. is het volgende ontleend: De begrooting voor het jaar 1901 1902, sluitende mot een aanmerkelijk nadeelig saldo, wordt voorloopig vast gesteld, tot dat zal zijn uitgemaakt waar ter plaatse de „Varsity" in 1902 zal geroeid worden. Voor den penning meester toch was het moeilijk om, zoolang dat niet beslist was, eene goe de begrooting in te dienen, waardoor hij bij het opmaken der begrooting bezwaarlijk anders kon rekenen, dan dat de „Varsity" weder op het Noor- derspaarne bij Haarlem zou plaats hebben. Op voorstel van den voorzitter wordt de permanente commissie uitgenoo- digd naar een beter wedstrijdsterrein om te zien, welke uitnoodiging door die commiss:e wordt aangenomen. Nadat verschillende gevoelens zijn geuit over de vraag: „zal een acht of een vier het hoofdnummer van de Varsity zijn" wordt met 3 tegen 1 stem die van Nereus tot het roeien in acht- riems besloten. Aangenomen wordt, dat ook in .1902 bijnummers aan "liet hoofdnummer zullen worden toegevoegd. Door Triton wordt nog in overwe ging gegeven den datum van den wed strijd vast te stellen op den 2en Pink- sterdag.daar verscheidene roeiers zij ner vereeniging bezwaar maken tegen het roeien op Zondag. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 50 cents per regel. Men overtuige zich steeds, dat men het alleen echte Preparaat ontvangt In den volgenden brief wordt ons een feit verhaald, dat in iedere huis houding van het grootste belang is. Ieder die behoefte heeft aan een pro baat middel en ieder die reeds een of ander geneesmiddel gebruikt, wordt verzocht aan het volgend schrijven zijn aandacht te schenken: Ss matten, Kanton Zurich, 15 October 1900. Mijneheeren, Sedert mijn 16e jaar heb ik veel geleden aan de gevolgen van bloedarmoede en bleekzucht, en alle mogelijke ijzer- en levertraanpre paraten aangewend, helaas steeds zonder het minste resultaat. Den laat- sten winter voelde ik mij iets beter, in Maart echter kwam de moeheid weer terug en verloor ik weer alle eet lust, zoodat ik geheel den moed liet zakken. Eindelijk nam ik het besluit Uwe Scott's Emulsion eens te probee- ren en kan ik nu den heilzame® in vloed daarvan niet genoeg prijzen. Reeds na een kort gebruik had ik meer eetlust en namen tevens kracht en le venslust toe, zoodat ik nu tot mijne groote tevredenheid kan betuigen, dat ik geheel van mijn lijden bevrijd ben en mij thans in eene uitstekende ge zondheid verheug. Ik raad derhalve alle zwakken aan van Uw voortreffe lijk middel een proef te nemen. Ontvangt mijnen hartelijken dank. Hoogachtend, (get.) ELISE HOLLENSTEIN. Tal van jaren reeds hebben wij ie dereen gewaarschuwd zich toch nooit te laten overhalen om namaaksels van minder kwaliteit of vervalschingen te gebruiken, en het is daarom van het hoogste belang, nu en dan onze bewe ringen met sprekende bewijzen te sta ven. waartoe bovenstaande brief die nen moge. Het is een op jarenlange ondervinding berustend feit, dat geen ander middel zoo spoedig en onfeil baar werkt als de echte Scott's Emul sion. Het echte preparaat is gemakke lijk aan ons Handelsmerk te erken nen, voorstellende een visscher met een grooten kabeljauw op den rug. Men zij op zijne hoede, de alleen echte Scott's Emulsion te ontvangen; men is dan van een gunstig gevolg zeker. Depots: The Import Trading Office, 's-Graven- hage. qö Heer Henri Sanders, Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam de Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. L Snahilié, Rotterdam, de Heer A. van TuijLI, Palaisstraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. jttf rn Hef beste pl^Mondwal-er terWereld.' Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Maandag 2 December hebben te Westkapelle de 240 dijkwerkers, die met elkander de vereeniging „Eensge zind" vormen, en die het werk, dat aan den grooten zeedijk is te doen, on der elkander verdeelen, het werk ge staakt. De stakers hebben Maandagochtend vergaderd. Dank zij de bemiddeling van den districtscommandant der ma rechaussee hebben de dijkwerkers een hunner eischen het ontslag van den opzichter ingetrokken. Zij wachten thans op de toestemming van het pol derbestuur om den eisch van loonsver betering te handhaven. Als deze wordt ingetrokken zal de werkstaking geëin digd zijn. Rechtszaken. poorwegongeluk bij Capelle Bij de rechtbank te Utrecht zijn thans twee civiele vorderingen aan hangig gemaakt tegen de Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen, door de heeren O. en Z. wonende te Vlaardingen en Rotterdam, die in dertijd zwaar lichamelijk letsel gekre gen hebben bij het bekende spoorweg ongeluk te Capelle aan den IJssel, op 15 Nov. 1899. Ten gevolge van deze ramp werden 9 reizigers gedood en 12 min of meer zwaar gekwetst. Behalve bij de heeren O. en Z. is het Staatsspoor er in ge slaagd de schadevergoeding onder hands te regelen. De beide aanhangige procedures be treffen vorderingen van ongeveer 150.000. D controleur. Voor de arrondissements-rechtbank to Utrecht stond Maandag terecht de heter L. B., handelsreiziger te Rotter dam, die in liooger beroep gegaan was van een vonnis van den kantonrechter te Amersfoort, dd. 21 Oct. 1.1., waarbij hij wegens het reizen zonder geldig plaatsbewijs, veroordeeld was tot 25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Den 4en Juni 11. had de treincontro- Ieur van den Nederlandschen Centraal, spoorweg. Lesterhuis, hem te Zwolle ontdekt in een sneltrein die niet te Hattem stopte, in het bezit van een abonnementskaart H. IJ. S. M., dlie dus van af Hattem geldig was over Apeldoorn, Amersfoort naar Rotter dam, doch niet op het traject Hattem— Amersfoort. De controleur maakte hem opmerkzaam dat hij niet met dien, maar met den eenige oogenblikken la ter vertrekkenden trein, düe wel te Hattem stopte, moest reizen, waarop de reizigejc uitstapte. De controleur echter, die met den sneltrein wegreis- de, had, door het instinct aan contro leurs eigen, het vermoeden dat de bekL n'iet te Hattem zou uitstappen, maar zou pogen over den Centraaispoorweg door te reizen tot Amersfoort. Daar wachtte hij den gewonen trein op en zijn vermoeden werd bevestigd. In het eerste compartiment dat hij contro leerde, trof hij den bekl. aan, rechtop zittende en lezende in een spoorweg, gids. Dit ontkende bekl. evenwel, den con troleur beschuldigende een valsche ver klaring af te leggen. Hij was tusschen Zwolle en Hattem van vermoeidheid in slaap gevallen bekl. deed aan de rechtbank uitvoerige mededeelingen hoe het kwam dat hij zoo vermoeid was en was eerst na Amersfoort ont waakt door het roepen en stooten van den controleur. Dit werd' echter niet alleen door dezen, maai- ook door den conducteur, die den trein begeleid bad, ontkend, die beiden verzekerden dat bekl. wakker was geweest en zelfs bij de ontdekking beweerd had dat hij te Amersfoort was ingestapt. De conduc teur had. 'zoo verklaarde hn te Zwolle des bekl.'s abonnementsbewijs gezien doch er niet op gelet of deze te Hattem waar hij de portieren had geopend, was uitgestapt. Ook verder had hij de zen reiziger niet meer opgemerkt, wat een der rechters zonderling vond, om dat hij toch wist dat hij een passagier voor Hattem had. De conducteur hei derde dit op door mededeelingen dat hij, aan elk station de portieren open de, alleen die reizigers controleerde die instegen. De anderen werden aan het station van bestemming bij de controle gevonden. Hij kon onderweg niet bij elk station alle reizigers weeg om ver toon van hun biljetten vragen, en bij eenigszins druk vervoer was het niet mogelijk te onthouden van welke rei zigers hij de biljetten reeds gezien had. Bekl. verzekerde dat hij niet gewei gerd had te Amersfoort de vracht te betalen doch niet aan den controleur, die hem geen behoorlijke quitantie zou kunnen geven, maar wel aan den sta tionschef die niet zoo inhumaan zou geweest zijn om van hem behalve de vracht van 1.50 ook nog die boete tot hetzelfde bedrag te eischen. Dat deed wel deze ambtenaar, die dan ook bij iedereen bekend stond als de „contro leur zonder genade". De controleur voerde nier xegen aan dat bekl. geweigerd had hem te beta len onder opmerking dat hij het geld liever in de staatsruif stortte dan in den zak der kapitalisten. Daarna was proces-verbaal. Mr. Cap-sten, ambte naar van het O. M. wilde wel aanne men dat bekl. in slaap was gevallen maar dan had hij geslapen voor eigen rekening. Al was hij slapende vervoerd, vervoerd was hij en moest dus ook de vracht betalen. Daar hij dit geweigerd had eischte Z.E.A. bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Amersfoort. Uitspraak over 14 dagen. Vervolg Stadsnieuws. De Commissaris der Koningin in N.- Holland zal op 27 December a-s., des morgens 11 uur, ter Provinciale grif fie alhier aanbesteden.: Het onderhoud der duinen op het eiland Texel en aan den vasten wal van Noord-Holland, ge durende de jaren 1902, 1903 en 1904, behoorende tot de rijkszeewerken in Noord-Holland. Raming le perceel 6000, 2e perceel f 10,000, 3e perceel 9000. Paardenarts. Met 1 Januari is de paardenarts le kl. H. Vixeboxse ver plaatst van Venloo naar hier. Examen. Vrije- en ordeoef entingen der gymnastiek. Geëxamineerd 5 can- didaten. Geslaagd de dames W. J. Manssen van Zaandam, A. Z. L. v. d. Laag en H. G. Luijks, beiden Amster dam. Afscbaffiüg van den eed. Aldus zou men het onderwerp kun nen betitelen, waarmede de heer Dr. Joh. Dyserinck van Rotterdam Maan dag-avond de reeks der spreekbeurten in he tgebouw Weten en Werken open de. Gedurende meer dan 30 jaren had spr.; een onderwerp behandeld op het gebied der kunst, der wetenschap, der taal enz., thans wilde hij een onder werp van gansch anderen aard bespre ken en vroeg spr. aller aandacht voor een onderwerp op zedelijk gebied. Laten wij in onze gedachte een9 te ruggaan naa rhet jaar 1796, toen in den Haag op 1 Maart do Nationale Verga dering der Bataafsche Republiek, werd gehouden, z>aide spr. Daar werden o. m. deze woorden gesproken „Wie zal durven betwisten dat het Vrije Volk van Nederland voor waarheid en deugd vatbaar is?"En i® 't begin der 17e eeuw sprak de magistraat van Amsterdam Corn. Pieierz. Hooft de woorden „In trouwheid, oprechtheid, consciëntie overtreft het Volk van Nederland alle andere volken." In scherpe tegenstelling daarvan klinkt thans het woord van Generaal Knoop in onzen tijd Ten onrechte be roemen wij ons op Hollandsche ruw heid en vrij moedigheid. Moge de ken schetsende karaktertrekken ons voor geslacht eigen zijn geweest; het volk in onzen tijd kent die deugden niet meer. Allereerst behandelde spr. nu de waarheidsliefde; dat is de reine deugd welke geen enkede san et toelaat; zij leeft in ieder, die zich geeft, geheel zooals hij is; bij wien geen strijd be staat tusschen zijne woorden en zijne daden. De waarheid kweekt onafhankelijk heid. "trouw en onomkoopbaarheid. De waarheid is de grondslag van het wederkeerig vertrouwen der menschen onderling. Zij is de grondslag van alle deugden en houdt deze te samen. De waarheid is één. En tot deze overtui ging moet men komen, dan alleen zal men de l'iefde voor de waarheid leeren aankweeken. Maar in deze maatschap pij moet men op tweeërlei wijze de waarheid betrachten. En dat is ver keerd. In het dagelijksch leven is ons ja, ja en ons neen, neen; maar in dé Maatschappij eischt de Staat als waar borg voor de. waarheid het afleggen van den ec-d. Er is niets dat op den duur meer af breuk doet aan de ware schatting van de waarheid dan de handhaving van den eed door den Staat. Het recht van de Doopsgezinden moet het recht wor den van eiken burger van den Staat. Door afschaffing van den eed wordt de waarheidsliefde bevorderd. Maar de Staat eischt een beroep op den Al machtige „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig", maar sprekers overtui ging is, dat ons ja ja; ons neen neen. hooger is, dan bij een beroep op den Allerhoogste; Daar ip geen hooger en lager in de Waarheid. Afschaffing van den eed is het eeni ge mogelijke om de liefde voor de waarheid aan te kweeken. Het is eea ideaal. Maar zullen dan niet vele valsche aanwijzingen werden gedaan, zal men vragen. En dan ant woordt spr. Neen; de liefde voor de waarheid is ons zoo aangeboren, dat bij een leugen ons het bloed naar het hoofd stijgt. Indien dus door de ouders in ieder kind de liefde voor de waar heid wordt aangekweekt, en de leugen uitgeroeid, dan zal men in zichzelf de leugen gaan verfoeien en de waarheid bovenal liefhebben. Daarom moet in de eerste plaats op afschaffing van den eed worden aangedrongen. Maar zal men zeggen, als de eed nu het «enigste middel van den Staat is, om achter de waarheid te komen, is afschaffing daarvan toch moeilijk en dan antwoordt spreker Er is grootere macht dan die van den eed, en dat is die van de waarheid. Wanneer bestendigd wordt dat er eene hoogere waarheid is dan de een voudige waarheid, komt er geene ver betering. Wanneer de Staat aanvangt met de waarheid zonder eed te vragen, dan zal het Volk wel inzien, dat er meer waarschatting der waarheid is, en wanneer dan hij, die liegt zonder eed, even zwaar als nu bij meineed, wordt gestraft, zeil men dit gaan na laten. En daarom moet het voorrecht der 'Doopsgezinde Broederschap het recht worden van eiken Nederlander, aldus besloot spr. zijn red a Daarna gaf spr. nog een beeldspraak ten beste op het gebied der kerk, van den bijbel en van de geestelijkheid. De zaak Gardar. Voor de Rechtbank alhier, werd heden gepleit ih een onderdeel' der zeer ingewikkel de Gardar-quaestie nL over het beslag leggen op 49 aandeelen van „de Fram" welke door den gewezen Directeur den heer Hermann bij de N. L Esconio Maatschappij te Amsterdam waren ge deponeerd. De procureur van de zich noemende bestuurderen der „Gardar" concludeer de tot handhaving van het beslag, hetgeen door den procureur van den gedaagde Mr. A. W. Schipper van Rotterdam werd bestreden, op grond dat de eisch tot teruggave der aandee- len is ingediend tegen C. D. Hermann, terwijl het had moeten geschieden te gen den liquidateur van de „Fram". De uitspraak werd bepaald op 31 Dec-, e.k. Nieuw Station, We hebben vandaag nog eens geïnformeerd naar den stand van de plannen voor nieuwe Spoor wegstation en daarbij de wetenschap opgedaan, dat het dagelijksch bestuur van deze gemeente voor zich zeker is, dat deze plannen wel degelijk tot uit voering zullen komen. Wanneer het contract nog niet onderweg is, dan kan het toch spoedig verwacht worden. Over het abattoir hebben we tevens wat vernomen. Indertijd wou de Raad uitvoeriger omschreven plannen en dezen zijn zoover klaar, dat ze over een paar maanden zullen kunnen worden ingediend. Daarbij is ook veel aan dacht gewijd aan de quaestie der zui vering van den afval, op de wijze zoo als onlangs hier door Dr. Jenny Weijer- man werd aangeprezen. Binnenkort zal door de Genie alhier worden aanbesteed: Het maken van bomvrije gebouwen in het iort 7 u i dwij k «rmeer (4e gedeelte) vol. gens bestek no. 203. Het werk wordt geraamd op 132.700. Het Decern bérnummer van het Maandschrift „Krelage's Bloemhof' dat door de firma E. H. Krelage Zoon wordt uitgegeven en onder redactie staat van den heer J. Sturing, alhier, verschijnt in rouw rand en met een portret van wijlen den heer J. H. Krelage. Daarbij «is overgenomen het artikel, dat in ons blad aan de nagedachtenis van den overledene gewiid werd. Gevonden voorwerpen. een kkucteuinotk ntet zakdoek m kooopeintoaak, een uofciitteboékje, een gdiacé toeereoi-hantctecJioetni, em IJsllaindbcitoe wamt, een bmuitn vatou- wenbantjie, eem gutmmri -overschoen), een abonffnernenit H. IJ. S. M. gjeld&g i/m. 14 Dec. 1001, een zwart notitie boekje, eeai armbandje met Woedko- raliem en goucüen sluiting, een grijze barret en een koffieseefje. Vaai een penceel aan dtem Zijl weg zijn d)e epiomtmetjes weggenomen; uiteen in aanbouw zijaud' huis al- diatar die; gereedschappen van een werkman. Tegen een 5-tail jongens, die d&k- panmiem van. een. schuim stuk had- dien gegoodd!, werd prooes-vorbaal opgemaakt. Tegen een bouwkundig opzichter en .eeni opczichller, beidien werkzaam aan peaceelen van toet „Klooster", is prooeswietriaoal opgemaakt wegens toet plegen van bajldiadiigheid aan; een hoop ateenen, sbaanriie in die RiddJerstraat. Aanbesteding. Hedlen morgen werd) in het café van dfem heer J. J. P. C. Schreder- toof aanbesteed1: Het bouwen van vijf woonhui zen aam die eensUe pno- joolstmafc in dia Goornilucirrtelira^ajt na bij cBani Zijlhveg te Haarlem, voor' rekenini gvan dJe coöperatieve bouw. vereeraiigMig „One Verlangen", en van een woonhuis voor rekening van den heer H. M. Kluit. Ingeschreven hadden, die volgen de firma's: P. Hoaijes, 17.370 en. 3,650; J. Vandler,. voor 6 woonhui-zoo 21,392; J. A. Jonker, f 17,748 en, f 3,684; J. A. Kaub, Halfweg, 15,844 en 3000; H. Mu/nisteumiam, 18,685 en f 3,707; J. Nonme<kes>, f 16,049, C. Rol 3.430; P. Rings. Santpoort., f 17,185 en f 3,410; C. v. ds. Leek, voor 5 woonhuizen f 18,500. Uil de Omstreken. Heemstede. Tot geneeskundige belast met het verrichten Van den doodscliouw is voor 1902 benoemd de heer Dr. M. Colen brander, arts, alhier. Velsen. Aan W. Mooij alhier, is heden door B. en W. vergunning verleend tot op richting van eene slagerij en rookerij op de Heide; aan de naamlooze ven nootschap „ÏJmuiden Stores", tot op richting van eene bergplaats voor pe troleurn in de Vise hst ra at te ÏJmuiden, en aan J. de Haas te ÏJmuiden, om eene koperslagerij te mogen oprichten in de Amstelstraat aldaar. Tegen F. A. Tabeling en W. Mar- cusse, beiden bierhuishouders te ÏJ muiden, is proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van de Drankwei Beverwijk. Het bouwen van 3 burgerwoonhui zen aan de Cornelia Amsestraat. ar chitect de heer C. van Foreest, is bij aanbesteding gegund aan den laagsten inschrijver, E. de Groot, voor 3849. Voor aansluiting bij de te maken tele foon hebben zich reeds 30 personen opgegeven. De directie heeft zich voor behouden het minimum aantal aan sluitingen te bepalen benoodigd om de zaak te doen doorgaan. Wie zich na 1 Januari 1902 aanmeldt, zal 25 als kosten van aanleg moeten betalen. Door B. en W. is aan H. Blom alhier, ingevolge de Hinderwet, vergunning verleend tot het oprichten van een loodgieterij en koperslagerij aan de Kloosterstraat Mej. Jaton van hier is geslaagd voor het examen Fransch m. o. akte a. Tegen een voordracht van B. en W. voor onderwijzer aan de O. L. School te Uitgeest, werd door den arrondise. ments schoolopziener bezwaard ge maakt, omdat door den daarop No. 2 geplaatsten persoon taalfouten in zijn sollicitatie stuk waren gemaakt No 1 de heer R. Schoenmaker te Koog a/d. Zaan werd benoemd bij loting, daar 1 en 2 bij stemming en herstemming ie der 3 stemmen verkregen. Onderwijs. De minister van binnenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat op 1 Februari 1902 en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de prac- tische examens van arts, alsmedie te Utrecht tot bet afleggen van de prac- tische examens van tandmeester. Letteren en Kunst. „VEuropéen". Naar men verneemt, zal dezer dagen te Parijs het licht zlien het eerste num mer van het weekblad l'Européen, dat bestemd is om als tolk te dienen van diegenen, die de zaak van alle ver drukte volken, zooals Finland, Arme nië Transvaal, willen verdedigen, en dtu tevens een orgaan zal zijn, vrij van alle zoogenaamde hooge financi eel© invloeden. Men verneemt, dat onder de mede werkers prof. Van der Vlugt een eerste plaats zal innemen. Verder dat onder de medewerkers voorkomen Victor Bé- rard, bekend door zijn artikelen in de Revue dc Paris. Hérold, Raoul Allier en enkele leden van de Revue de Pa ris. Tot de buitenlandse he medewerkers behooren een aantal bekende persoon lijkheden in Duitschland. Italië en Engeland, en ook in de kleine landen. Voor Nederland heeft zich met de ru briek sociale en economische onder werpen belast de heer L. L. C. M. van Outhoorn. „L'Aiglon" beleeft heden in het Théatre Sarah Bernhardt zijn 300ste voorstelling. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 10 Dec. I. Drukker en S. Duque. Bevallen: 7 Dec. G. J. Boogaart Koch z. 8. A. van Zijpvan de® Haak z. 9. A. G. Antonissevan den Berg z. G. Piepenbrink—Neugebauer i. 10. N. Poelgeestvan de® Kommer z. Overleden: 8 Dec. J. van Zee 5 mi Amsterdam straat J. Mijnzen 89 j. We verstraat. 9. E. Veeringvan Beek 85 j. Hagestraat. A. van Zalenv. Alieven 88 j. Jansstraat H. Lasschuit 83 j. Smedestraat. Nagekomen Advertentiën. Woensdag 11 Dec. a. s. in »Weten en Werkuni. Lezer: de lieer v. d. LAAN de JOODE Onderwerp: »Het rergaau der Wereld.'' met lichtbeelden. Aanvang half negen. Entrée 5 Cent. Vervolg Nieuwstijdingen. Tweede Kp.mer. Men seint ons uit Den Haag: De Kamer brachth op de nominatie voor den Hoogen Raad Jhr. mr. de Savornin Lobman, rechter te Den Haag, Mr. Remee van Iddekinge, pre sident van dc rechtbank te Groningen en mr. Nelissen, rechter te Breda. Acad. Examens. Groningen: Geslaagd voor het doc toraal examen in de geneeskunde, de heer J. H. A. T. Tresling. Utrecht: Cand. Theol. 1 de heer J. E. Bos. Telegrammen. DE KAMPEN. LONDEN, 10 Dec. (R. O.) In zijne retd)& te Crowe aoiidJe* Graaf Onslow, omder-nniiriiiEfbeir vami koloniën, 110??, diat dJe groote kampeini zullieu. war den opgehrakem an varvangen door kloimar© kampera, met 2000 fc/ 3000 bewoners. Vellen d!ie in die kampóii zijn k wannen diaair order Kitotoiuuir's belofte, dla-t. zij niet. zouden worden vervoerd uiit dk kodomi© waarin zij werdtem geboren. Hun alkm zal ge waagid) wordlem otf zij bereid zijn, naar die kust, Hei gaan Sprekende- over die kwakzalvers- of huismiddeltjes dlie de Roeren hun kinderen toedienenzedd,. csraötf Onslow, dat ate daarin in d- toe komst geen verbetering kont;, die regeering- niet zal aarzelen oen die andervindkit"- toe te passen, dlie zij in Inrilië toeefit opgedaan bij haar apLredtetn. tegen, de pest'. HET 1NTER-OCEANISCHE KANAAL. NEW-YORK, 10 Dec. (R. O.) Een teikgjreum uit Managua meldtdlat d)e minister van buitenlandse tic za ken van, Nicaragua en d: Aineri- koansche gezant een t ractaat ondier- teek endier waarin Nicaragua voor altijd afstand: doet van een iernein- 6trook van zes miijlien breedte, i-n het gebtiedl waardoor hel Nicaragua- kaniaal zal loopeni. MAR KTNÏF WËT Haarlem, 9 Der. 1901. Op de heden gehouden graan- en zaadmarkt waren aangevoerd: 160 Hl- Rogge 5.15—/ 5; 350 III.. Haver f i— 3; 60 HL. Garst f 5.10; 60 HL. Dui- venboonen 7. Haarlem, 9 Dec. 1901. Artikelen. Aangev. Verk. Prijs. Boter 78 KG. 78 KG. 1.30—/ 1.40. Biggen 35 st. 35 st. 811.50. Schrammen 19 st. 15 st. 1218 50. Aardappelen 24 HL. 24 HL. 2—2.50. Appelen 27 HL. 19 HL. 6-12.00. Peren 14 HL. 14 HL. 5—10 00. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Flores, van Savan nah naar Zwijndrecht, arriveerde 9 December te Havre. Het stoomschip Maasdam, van de HollandAmerika Lijn, arriveerde 9 December van Rotterdam te Newyork. Het dubbelschrocfstoomschip Rijn dam, van do Holland—Amerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, pas seerde 9 Dec. des namiddags 5 uur, Dover. Het stoomschip Anchisos, van Am sterdam naar Java via Liverpool, pas seerde 8 Dec. Dungeness.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3