NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Juffrouw Johanna. 19e Jaarcarif Zaterrins 14 December 1901. No. 56S4 HAAHLEM'S BABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden1» wS. Van 1-5 regel» 50 O In; iedere regel meer 10 Cta. Bniten het Arrondiseement Haarlem Voor de dorpen in den omtret waar een Agent geveetigd ia (kom der gemeente), WV^Vl R»™ U d" der Adrertentiên aan 1-5 regel» 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1-80 Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 O ent per regeL Afzonderlijke nnmmera0.02« Bnreattr: Gebonw Het Spaarne. Kampersinget 70, rink bij de Turfmarkt. GeïUnatrcerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37tf Telefoonnnmmer der Redactie 600. Telefoonnninmcr der Administratie 1IN. n n de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Adrertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen =M=X=» .1 '111 Hoofdagenten voor het Buitenland: Conioagnie Générale de Publicité Etrangèr* G, L. DAUBE Co. JOHN F. JONES* Succ., Parijs 31W» Faubourg Montriigfêre. Haarlem's Dagblad Tan 14 Dec. beiat o.a.: Een seusatieberichtje van de „Times", De aanval op Tontel- boschkop, De rede van minister Brodrick te Glasgow, Engelsche rechtspraak, De Kampen, Chili en Argentinië, Parlementaire Praat jes, Verschrikkelijke mishandeling. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor liet Zaterdagavondnum- mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- Jig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge- everd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Do „Time©" heeft een setnsalüie»-, berichtje. Het blad! verneemt uit Pretoria, da bdje colonnes van Broad- woocl en Binig De Wet's oammiaindio uiteengejaagd hebben. S,teyra was reedis miét 100 main naar Seraetkal ge reden. Do waarheid) z<aJl wel zijin dat De Wet zijne troepen versipreid) heeft na dien sucoesvodlien aanval op Wil son's ooionne, om zie weer te ver- zamieilien alis er eein nieuwe heddieira- diaad verricht moet word'en. Dat is die echte guerLLla-tactiek,, diie de Erage-LsGhemi uooiit zullen ieeren. De Reuterteleigrarramiein uit Car narvon, did. 7, ein Picquieitberg-weg dd. 9 dezer, Woensdag overgeseind, s'taan uiitrvoeaiiiger in die Engelsche bladen en beval/ben over die gevech ten bij Tonitietboschkop nog eendge belangwekkende bijzonderheden. Tontetboschkop iis een belangrijke stapelplaats van graan, gelegen op 48 KM. ten N .van GaMniia. De bezetting bestond,' uit 20 man. Drie maal vielen die Boereaii die sterkte aan, het eerst (Jen 27em November, waarbij al dadelijk twee Boeren ge sneuveld en veertien gewond) zou den zijn onder welke laabsten com mandant Mariibz. Den. 2en Decem ber bezetten de Boeren eieniige hui zen dicht bij een (het?) blokhuis, en het gevecht werd zoo op korten, af stand gevoerd. De bezetting schoot eenige .grazende paarden van. de Boeren neer. Mien vreesdie den 7en te Carnarvon dat de bezet ting gebrek aan water had. Aan den laaifcsteai aanval zoo leest men verder in het telegram unit Piquet- berg-weg namen zeven com mando's deeill Den 4en December trokken de Boeren, de onmogelijk heid inziende om de plaats te ne men. af. Theron's commando slaag de er in over de Olifantsbergen naai de Bergrivier terug te keeren, de overige commando's werden noord waarts gedreven. Waarschijnlijk hadden de Engel- sc-hen dus aanzienlijke versterkin gen gekregen. Het is toch niet wel aan te nemen, dat zeven oom- mando's door twintig man werdlen afgeslagen. In zijn redevoering te Glasgow, waaruit Reuter reeds een en ander geseind) heeft, aaide monaster B rcdiric k ook nog dat Lord Rose- bery goed zou dOen met in het po litieke leven terug te keeren. Ben man als hij die eerste-mmister was gieweest ,had het recht niiet om werkeloos te blijven. Hij moest zich opnieuw aan het hoofd stellen van zijn partij en zijn politiek verkon digen), wat tengevolge zou hebben dat de gelederen van die partij, of tenminste enkele ervan, zich nau wer aaneen zouden sluiten., en wat hem in staat zou stellen, de groote quaestiie van den oorlog in werke lijk imperiialistischen zin ondier de aogani te z.ien. Sprekende over den, oorlog zelf, beroemde Brodlnick zich op de ge matigdheid, waarmee de Engelsche regeering zich vijf jaren lang tegen over de „uittartingen" van presi dent Krueier had gedragen. Maar het wezen, van den oorlog was ge weid en daarom st-ond gematigd heid in den oorlog in sommige ge vallen gelijlk met dwaasheid. De minister zei er echter niet bij deze waarheid beter van; toiepalssi.ng was oip de misplaatste goedertieren heid! dli ede Boeren zoo vaak aan den dag hebben gelegd, dan op die oor logsman,leren van die. Engelschen. Yele Boeren hadden, hun eed van onzijdigheid geschonden, ma-ar de EnigelsQhem zoudbn niet gedooigen. dat diit zich. hienhaaikHe. De Boeren, die nog in het veld zijn, deze ban dieten, vervolgde de spreker, zullen binnenkort een keerpunt bereiken, waarop zij niet meer ais oorlogvoe renden zulflien beschouwd1 worden. De aiegeeming, voegde hij eraan toe, zal zich niet tevreden stellien met halve maatregelen op lnei oogenblik d'at dë zaken geregeld worden, en allo voorstelen tot nieuwe onder handelingen moetien van den andle ren kant komen. Ten slotte achtte de minister het niiet beneden, zijn waardigheid', zijn gehoor op een opsomming van verschillende wreedheden te ontha len die Boeren-commandanten zich jegens kaffers veroorloofd zouden hebben. Dergelijke zotteklap is de moeite van het weerspreken niet waard. Buitenlandsch Nieuws. De Kampen. Laf fan seinde Dinsdag uit Bloem- fontein. dat. 700 zoogenaamde vluch telingen uiit de districten Fioksbui'g en Ladybrand in de concentratie kampen van Bloemfontein gebracht waren, en dat Zaterdae 115 gevan genen naar Durban vertrokken wa ren. op weg naar Bermuda. De correspondent van die „Daily Telegraph" te Johannesburg (Ben- niet Burleigh) seint, dat de Engel schen nu die vrouwen en kinderen op de «boeven laten, ofschoon dezen smeeken naar die vluchbeld:ngen meegenomen te worden.. Er beersebt groot gebrek onder hen. Van de doortrekkende commando's kunnen zij niets meer krijgen. De vrouwen en kinderen, die te Os- hoek gevangen werden genomen, waren meest ergerlijk vuil en el lendig. Dat die vrouwen en kinderen niet mee mogen maar de kampen en honger moeten lijden op het land; (dat de Ènigol&cban veroverd heb ben.) wijt Burleigh aan de pro-Boers! Scheepers. Uit Kaapstad wordt gemield, dat commandant Scheepers, die in de Kaapkolonie gevangen werd geno men, toen hij zeer ernstig ziek door zijn commando moest worden achtergelaten, weer hersteld is. Als rebel zal hij voor de.n rechter te recht moeten, staan en dezer dJagen komt zijn zaak tie Graaf Roinei in behandeling. Generaal Baden-Powell gaat Zia/terd1* of Zaterdag over em week naar Zuiid-Afrika. De wer ving voor zijin Zuid-Afrikaaimschie politic (Constabulary) wordt nog voortgezet. Van de 1200 man, die het laatst aangevraagd zijm, zijn er 920 aangenomen. Naar het heet, bestaat deze politiemacht nu uit 7500 man, aangeworven in Enge land, 1200 man. in. Canada en 1000 mam in Zuid-Afrika. Misschien, weil om de geruchten, van zijn ongenade tegen te spreken, gewagen de En gelsche bladen van een lang af scheidsbezoek, dat hij bij den ko ning gebracht heeft. Engelsche rechtspraak. Eenigen tijd geleden is eten Boer, Wemich geheeten, wegens hoog verraad ten* dood veroordeeld, welk vonnis i ook aan he mvoltrokken is. Thans brengt de Bloemfontein Post bijzonderheden over het strafge ding. Hieruit blijkt, dat Wemiich terechtstond op een aanklacht van het overhalen van burgers, die, evenals hij, den onzijdigheidseed) hadden afgelegd, om zich weder bij d)e commando's aan te sluiten. Een der getuigen, een zekere Nel, zeid'e dat Weraich hun gewaagd had ..met hem uit te vluchten". Hij zou hun aanvoerder zijn. En deze aanvoerder leed zoo aan rheuma- tiek, dlat hij de gerechtszaal moest wonden, binnengedragen; terwijl de d'istriets-geneesheer verklaarde, dlat hi.l stdert maanaien in dezen toe stand verkeerde. Toch vond het hof, geheel bestaande uit officieren., Weraich schuldig, en veroordeelde hem ter dood. Lord Kitchener be krachtigde dit vonmds. Chili en Argentinië. Volgens een telegram uit Santi ago zal de Chileensche staatssecre taris Yanez Vrijdag de nota van Argentinië beantwoorden. Alles schijnt er hier op te wijzen dat Chili en Argentinië hun geschillen in der minne zuletti schikken. De „Times" vernam Donderdag uit Valparaiso: Heb eerste teeken van een mogelijk ontwaken van oorlogsopwinclinig onder de C-hilia- nen is op het oogenblik de aankon diging, dat er Zondag te Santiago een groote bijeenkomst van werk lieden. gieboudlen aal worden, om goedkeuring uit te spreken over de houding van de regeering in de Ar- gentij.nsche quaestie. Het koopen van schepen, de uitrusting van de vlooit voor oefeningen eau de ver sterking van de betrekkingen met Columbiië en Ecuador warden niet opgevat als teakenien van oorlog zuchtige neigingen van Chili, maar enkel als voorzorgsmaatregelen. Hay, de minister van buitentaind- sche zaken der V. S„ heeft een tele gram ontvangen van de> Amarikaam- sche fezanten, te Buemos-Ayres en te Santiago, meldende dat, ofschoon de toestand,1 uiterst ernstig is, de meeming van de best ingelichte® is, dat er geen oorlog «zal komen. Het Duitsche toltarief. Bij. de behandeling van het todta rief in den Duiitscben Rijksdag zei- de de staatssecretaris Posadlowsky Donderdag: De verbonden regeerin- gen. handhaven trots alle tegetnikara- ting, dit wetsontwerp, dat na die zorgvuldigste voorbereiding en in lichtingen en met de ijverige hulp van den wirthsohaftlichen Aus- schus" tot stand is gekomen. Het wetsontwerp streeft ook naar het sociiaal-podiiltiedte doel om de werk lieden voor hun arbeid! een goed' loon te bezorgen-. De minister ver klaarde zich voorts voor handels verdragen van langen duur. Wordt dit ontwerp geen wet, dna zullen wij zeid'e hij. gedwongen zijn in onderhandelingen over handels verdragen Lagere tarieven aan te bieden. Op voorstel van Schwerin^Löwi.tz verzond die Rijksdag ten slotte het wetsontwerp naar een commissie van. 28 leden. De Rijksdag! ging daarna uiteen tot 8 Januari. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Mien herinnert zich hoeveel moeite het Lord' Kitchener en de Engelsche oorlogscorrespondenten gekost heeft om te erkennen, dat de Boeren bii Bakenlaagte een paar kanonnen dar Engelsehen. buitge maakt hadden. Uit een verhaal van, -een officier der Buffs, die er bij ge weest is. blijkt n.u, dat de Boeren zelfs ,e granaten, waarmede de vuurmonden geladen waren, op de Engelschen afgeschoten hebben er h r zonder uitwerking, zegt de officier. l«) goudmijnen, die op dien Wi/t- watiersrand aan het werk zijn, heb ben iin November 39,075 ons goud opgebracht, tegen 33,393 ons in Oc tober. Het transportschip Auirania heeft te Southampton 850 man iaival,leden en ui'hgedienden uit Zuid-Afrika geland. Aan boord was ook kolo nel Bethunie. bekend vooral om zijn korps Rerthunie's ruiters. De verLiezenlijst vermeildt de ver- womdiinig van 3 man van Scott's Railway Guards te Devondale (K.- K.) op 9 December. Te Lijdenburg (bimniem het dlorp?) zijin dienzelfden dag ook 3.man van. hef le Liverpool regiment gekwetst. Van die Zuid- Afrikaansohe politie zijin 2 man bij Pot,chef stroom en een bij Greyl.iwg- stad verdroiruloen. En. een man. van Steinaoker's Horse is op een onge- wane manier aan zijn eind geko men: hij is door een krokodlil te Komatipoort viersDand'en. De canrespondiemf van, de „Ti- meis" sprekende ove/r die, gevanigen- neimiiing varu 131 Boeron (volgens Kiltchenieiii, fteiiitelij.k het goh ede oommandlo uiit Bethal) te Tri- chardltsfontein, i.s van meening dat zij behoorde bot hef commando van Wodimarans van 300 man dat, nia een paar diagein ten N.W. van Bet,bal in aanraking te zijn gebleven met een strijdmacht van dezelfde sterk te, in het begin van de week in zui- dieilijike richting door was gebroken. „Central News" meildt uit Bloem- fonitein dat rnu meer dan 2000 bur gers in den Vrijstaat vrijwillig den eed van, getrouwheid aan het En gelsche bestuur hebben, afgelegd. Men, weet dat hef Australische kabinet de vraiag zal overwegen, of er meer Australiërs naar Zuid-Afri- ka zuilen geeondlen woirden,. Vol gens een Renter-telegram uit Mel bourne, is Barton, die eeiste-mi mis ter van het vemecnebest, van- mea ning dat de toestand een aanbod- van nieuwe hulp niiet rechtvaardigt. „Maar als de Engelsche regering officieel te verstaan geeft dat er aan een bondöcantLngent werkelijk be hoefte is, moet Australië met de nieuwe omstandigheden (nu het bondsstaat is) rekening houden". De 600 bereden Caniadieezem, die naar Zuid-Afri ka gaan, zijm bij el kaar. Hat moeten uitmuntende rui ters em goede schutters zijn. Generaal Wynne, eem van de oil derbevelhebbers van Bulier in Na tal ,is benoemd tot bevelhebber van een district im Indië. Hij vertrekt dezer diagen naar Engeland. Gene raal Settle volgt hem op i,n het commando over het Kaapsche dis trict waar hij, na Spioem-kop, heen was gezonden-. Dr. Krause werd Donderdag we der voor den rechter in Bowstreeit gebracht, em op borgstelling vrijge laten tot Woensdag: hij zal dla/n La^ rechtstaan, op de beschuldiging: aan Broeksma voorgesteld te hebben om Douglas Forst er fce vermoorden. CHINA. De oud-gouverneur van N'Gan- Weï, Wang-Tsjisj-Tsjoen, is door de Fran-sche rogeering begiftigd met het Legioen- van Eer, en de Chiinieesche regeering heeft de«e onderscheiding goedgekeurd. Dit laatste is vooral opmerkelijk, am® dat de gouvei'iieur bij Keizerlijk besluit van 7~';m ambt vervallen wal verklaard, op grond, dat hij be weerd had', dat de Chimeesohe be lof ten van heu'vormtmgen niiet ge meend waren, en slechts ten doel haddien het vertrek der Europee- sche troepem-comtiingenfiein te ver haast oni. ALLERLEI. De anarchisten van. New-York hebben eem vergadering gehouden teir verheerlijki.n-g van Czolgosz, den moordenaar van Mc K-iniley. Da politie Liet de vergadering onge stoord voortgaan.. Het Lid vam den Zwitseirsoheh Bomicteraad, Zem.p is tot voorzitten van, dien raad gekozen. Stadsnieuws Haarlem, 13 Dec. 1901. St. Bavo. Het Centr. komt terug op haar be richt over den afbouw der St. Bavo- kerk alhier. Het is waar, dat de Bisschop van Haarlem de begrooting d;er som heeft laten opmaken, vereischt voor den ver deren afbouw. Maar het is ook waar. dat op dit oogenblfik de geldmiddelen nog op verre na niet voldoende ziju om den bouw voort te zetten. Aanbesteding. Gistermiddag werd door het bestuur van het St. Elisabeths of Groote Gast huis alhier aanbesteed: De levering van verschillende levensmiddelen en brandstoffen ten behoeve van voorn inrichting gedurende het jaar 1902. Ingekomen waren 18 biljetten. De levering werd gegund als volgt: Wittebrood P. Blad, 9.40 per 100 Kg.; roggebrood, P. Blad, f 8.pei 100 Kg.; Rundvleesch. P. H. Hartel. f 0.61 per Kg. Kalfsvleesch, id. f 0.73.9 per Kg.; rundvet id., f 0.75.5 p. Kg.; stroop C. Keg, f 0.13 p. Kg.; Witte sui ker, J. N. v.d. Weijden Lzn. f 0.40.75; basterd suiker, id. 0.39.75; bruine suiker, id. 0.37.75; Stijfsel, id. 0.17 Patent-stijfsel, id., 0.30; Witte zeep, P. J. Westcrveld, 0.22.25; groene zeep C. Keg f 0.15; Vermicelli, J. N. v. d. Heijden Lzn.. /0.18 alles p. Kg.; rijst J. N. v. d. Heijden Lzn., f 12.70; heel0 feuilleton» Naar het Duitsch van PAUL MEIJSE. 8. Maar dlait is niet mogelijk! riep ik doodelijk ontsteld;, den dag vóór het huwelijk en hij heeft alles aam haar te dlamkem, Het moet niet met opzet gedaan zijm, zeidic iemand) amders. Met Fir- miiau was het niet recht pluis hij is geheel buiten zichzelf maar dood is zij. Neen, zij heeft nog geleefd!, riep eene oude vrouw ,dlie hievi-g ween de en zij beeft nog kunnen zeggen, d'at Finnlan, -geen schuld had. Hoe ik te moede was zult ge u eeniigszims kunnen voorstellen. Maar hoe gruwelijk het gebeurde oo-k was, heimelijk gevoelde ik toch een zekere verlichting na den- pijn lijken diruk van die laatste dagen. Allies bebeir d'an- hetgeen dien volgen^ dien morgen zou hebben m-oeben plaats hebben. Ik drong haastig door die menigte, ging het huis bin nen en beklom met knikkende knieën die trap voorbij de weenen- die Christel en den ouden huis knecht diie moeite hadden de nieuwsgierigen en -treurenden tegen te houden. De deur stond open, van buiteoi drong nog slechts een zwakke sche mering door. Ik zag'Johanna Lang uitgestrekt op haar bed) met geslo ten oogeo, die zij langzaam opeiir -de toen ik over d'en drempel kwam. Nooit zal ik diien blik vergeten, zoo volkomen kahn, bijna vroolijk en om de lippen een zwakke, lachende trek .alsof zij zeggen wilde: Zie je wel dat je noodeloos bezorgd bent geweest over mijne toekomst. Ik heb nu geen andere toekomst meer dan in dien Hemel. Het dhiu-rdie echter slechts weini ge seconden, toen verdween de glans uit de groote, grijze oogein en liet edele hoofd, waaruit aan d'e Linkerzijde achter het oor donker bloed met langzame druppels op het witte kussen viel, boog zich naar d'e rechterzijde en de borst be gon zwaar te werken. Nu eerst bemerkte ik wie er nog meer in de kamer was. Ter zij-die van het ledikant, akelig ineen ge zonken. zat het ongelukkige mensch or> de hurken, dat mij met eene uitdrukking van de grootste hulpe loosheid aanstaarde, terwijl do tra nen over zijin ontsteld gezicht lie pen. Hij hield d)e eene hand1 der stervende met zijne beenige wis ten omkneld, alsof hij haar met ge weld wilde vasthouden om haar niet tie verliezen en zij had hom hare blanke hand niet onrtitrokken-. Aan liet voeteneinde van, het lied knielde zacht snikkende do oude kasteleines in een kleeding, alsof zij zoo juist haar legerstede had verlaten met den zwarten doek om het grijze hoofd!. Ik had in mijne ontsteltenis nog geen tien minuten over het raad&elachti'-e in het voor gevallene staan nadenken, toen er nog twee personen binnenkwamen, die burgemeester era die dokter, bei den hevig bewogen. De dokter ging naar hot bed, ratte de andere hand van de nu bewegingloos claar- liggende en drukte zijn oor op haar hart. Na enkele minutan richtte hij zich weder op. Het is afgeloopen! zeide hij zacht. Toen nam hij Firmiian die afodero hand af en legdle beide handen- ge vouwen op liet dek en sloot de nog geopendie oogen. De burgemeester bukte naar i' irniian, die nu in een krampachtig huilen uitbrak. Sta op, zeidie hij, je moet met mij mede. Ik ben onschuldig, riep do ongelukkige. God weet dat ik het niiet gedaan heb. Dat zal wel ui tgemaakt worden, antwoordde de strenge bur?errvader. De rechters zullen daarover beslissen. Hij nam den weerbarstige bij den arm, en trók hem in. de hoogte. Breng hem maar weg, heer bur gemeester. klonk het nu van onder den zwarten doek. maar behandel he-rn- niet als een misdadiger. Ik kan getuigen dat hij het niet gedaan heeft. Wie schuld' heeft, of het al leen een toeval was of d'at zij zelf alleen de Heanielsche Rechter kan dat uitmaken. Ach, mijne arme Johanna, mijn ongelukkig kind! Zij stond met moeite op. greep zich aan het ledikant vast en drukte haar bevende lippen) op de gevouwen handen. De heeren hadden zich verwij derd en Firmian medegenomen. Met groote moeite gelukte het mij die oude vrouw te bewegen om ook de kamer te vertasten en aan de lief dezuster ,die inmiddels gekomen w-as dë zorg voor de doode over te dragen. Ik bracht die hevig weenende naar haar eigen kamer, naast die ran Johanna en stond er op dat zij wedter naar bed zou gaan. Daarna g.in«r iik bij haar zitten. Ik bleef daar meer dlan een uur en terwijl naast ons de doode werd ingewik keld en op de baar gelegd onder het gestadig snikken en geileden preve len van Christel, hoorde ik van de betrouwbare getuige hoe het ver schrikkelijke einde van dit treur- snel zich had toegedragen. De goede vrouw had juist eon van hare hevigste aanvallen geluid en lag reeds den geheclen ochtend te bed. Van tijd tot tijd was Jo hanna binnengekomen om naar haar te zien. Ook de oude vrouw was door de buitengewone opge ruimdheid van haar gelaat en haar vroolijk praten aangenaam getrof fen maar zij had gedacht dat het meisje haar eigen angst van zich had willen afzetten. Het was reed)? tegen deai avond toen zij plotseling de deur van de naaste kamer had hooren openen en het bruidspaar binnenkomen, zij had er zich nog over verwonderd dat Johanna zoo vroolijk togen liem was. De deur tusschen de beide kamers, die op den tuin uitzagen sloot zoo slecht dat men elk woord kon verstaan dat in de andore kamer gesproken werd. Daarop moest Johanna juist gere kend hebben. Dadelijk bij het binnenkomen had: Firmian haar willen kussen. Zij had hem echter weggeduwd en gezegd dat daarvoor morgen na het trouwen tijd genoeg zou zijn en hij moest Ixtloven heel gehoorzaam te zijin, want a-ndera mocht hij niet bii haar blijven. Zij moest nog rara alles met hem bespreken. Toer» heeft zii hem verzocht te gaan zit ten en gezeed': K "k eens. Firmian, je moet toch ook weten wat je vrouw bij haar huwelijk mede brengt. Hier in de latafel heb ik de effecten, die ik tot rau toe in de bank gelegd had en zij nam er het pakket uit, spreidde de papie ren op die tafel voor hem uit en vertelde hem hoeveel het geheela bedrag was. In haar testament, dat de nobaris bewaarde, had zij hem alles vermaakt als zij voor hem kwam te overlijden, dat immers altijd mogelijk was. daar zij niet wist of zij het kli-maait daar ginds wel zou kunnen verdragenEn toen toonde zij hem nog haar spaarbank boekje. zeggende: Ik weet wel dat.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1